'Poelgeest te klein voor winkelcentrum' H 'Ik weiger thuis zielig op de bank te gaan zitten' Regio et lijkt hier wel en ziekenhuis' Onderzoek Poelmeer na klachten over misselijkheid de mooiste modellen van Gelderland bij: ,c 18 MAART 2000 iraak bij Wassenaarse juwelier i. Antiek bestek is gisterochtend in alle vroegte gesto- n etalage van een juwelierszaak aan de Luifelbaan in ar. Om bij de spullen te kunnen komen, gooiden de ■ruit in met een steen. De eigenaar van de zaak kwam tt alarm af, maar 'van de daders was geen spoor meer te ilan-avond op De Alleman Basisschool De Alleman aan de Laan van Ooster- j Warmond houdt dinsdag 28 maart een thema-bijeen- rer het Jenaplan onderwijs. Vanaf 20.00 uur vertelt Jaap irecteur van de Nederlandse Jenaplanvereniging over iwaarop onderwijs en opvoeding op een Jenaplan- et elkaar zijn verbonden. Jenaplan onderwijs gaat uit nderlijke ontwikkeling en van behoeftes zoals bewe- itandig bezig zijn en samenwerken. Rabo Vastgoed trekt zich tenig uit project Clusiuslaan in Oegstgeestse nieuwbouwwijk pringplank strijdt tegen geelzucht school De Spring- de Jan Wolkerslaan it worden de toi- dit moment twee ondig - met teer veel chloor - laakt Daarmee schoolleiding het 'Wij kunnen niet meer doen dan de toiletten nog grondiger reinigen dan anders' Sommigen zitten t werkelijke aantal kinderen kan hoger pdat de ziekte vaak aanwezig is en |na verloop van tijd t Het kan ook zijn ■geelzucht helemaal ■en achterlaat, lis A is een ontsteking per die wordt veroor- preen virus. Het virus jratlasting en besmet- dan ook vooral I het toilet. De ziekte jert zich vooral in de b ernstige vermoeid- maximaal zes nen met meer i: de toiletten nog reinigen dan an- directeur Theo Daarmee hopen we Ibreiding van het vi- Ite gaan." Zeker tien ■reinigen overdag de 1de toiletten hebben zeep plaatsge- bor vloeibare zeep en iddoeken verdwe- Omdat het virus ook via het eten kan worden overge bracht, mogen kinderen geen voedsel meer uitwisselen. „Vaak vinden kinderen het eten van hun buurman of buurvrouw lekkerder en ruilen er dan lustig op los. Maar dat hebben we nu verboden." De kinderen moeten dan ook re gelmatig en goed hun handen wassen. „Daar staan we op", al dus Caspers. „Tja, het lijkt hier momenteel wel een zieken huis." Juffrouw Ma rijke Eegdeman van groep drie heeft een aantal kinderen in de klas met geel zucht. „Het is vaak een raadsel hoe ze eraan zijn gekomen. Bij één van hen blijkt een broertje van een vriendje van een broertje van een meisje in mijn klas de aanstichter te zijn. Snapt u het nog?" Volgens Eegdeman en Cas pers is de geelzucht vanuit het buitenland geïmporteerd. „Onze welvaart, die ons steeds meer op vakantie stuurt, heeft blijkbaar gevolgen voor het welzijn. Wij dachten dat geel zucht niet meer voorkwam." De op en rond het school plein aanwezige ouders ver wijten de school niets. „Virus sen zijn, zo blijkt nu maar weer, niet tegen te houden", zegt een moeder van wie het kind is besmet. „Die gaan hun eigen weg. De school heeft goed gehandeld door ons en de kinderen optimaal te infor meren en de GGD in te scha kelen. Meer kunnen ze niet doen."* Uit voorzorg zijn donderdag op De Springplank ruim 150 leerlingen, leerkrachten en ouders tegen Hepatitis A inge ënt „We hadden de leraren- kamer omgetoverd tot prik- ruimte, de hal diende als wachtkamer." De Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest is met maxi maal een paar duizend bewoners, onder wie veel kinde ren, te klein voor een eigen winkelcentrum. Het project aan de Clusiuslaan, waar een appartementen- en win kelcomplex moet komen, is dan ook financieel niet haal baar. Dat zegt L. Tjoeng, senior-projectleider van Rabo Vastgoed. De bank heeft zich inmiddels als belegger uit het project teruggetrokken. oegstgeest peter blokTjoeng. „Daardoor is het in on ze ogen voor geen enkele win- Poelgeest is en blijft ook in de keiier mogelijk om hier te over- toekomst te klein voor een ei- leven. Zeker niet op langere ter gen winkelcentrum, vindt mijn. Dit project is voor ons als bank dan ook niet interessant. Een winkelcentrum op deze plek is niet alleen volgens ons zelf maar ook volgens een dis tributie planologisch onderzoek (dpo) niet haalbaar, met name financieel niet. Oegstgeest kan, zo is gebleken, maximaal twee winkelcentra herbergen. En die zijn er al. Een hedendaags win kelgebied moet tussen de 12.000 en 15.000 bewoners 'ver zorgen'. Poelgeest zal nooit veel meer dan een paar duizend be woners tellen." Volgens N. Stikkelorum van de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS), de project ontwikkelaar van het apparte menten- en winkelcomplex, gaat de nieuwbouw aan de Clu siuslaan, ondanks het afhaken van Rabo Vastgoed, gewoon door. Het plotselinge vertrek van de beleggingsmaatschappij heeft volgens hem ook geen na delige gevolgen voor de ontwik keling en de verkoop van het complex. „We lopen hierdoor geen vertraging op, want we za ten nog in de prille ontwikkelfa- se. En ook in financieel opzicht heeft het vertrek van Rabo geen consequenties." Deze maand voert de SLS ge sprekken met andere gegadig den die de plaats van de Rabo bank willen innemen. „Eind april ondertekenen we samen met de gemeente en die nieuwe partner een projectovereen komst met daarin een heldere prestatie-afspraak. Eind dit jaar slaan we de eerste paal. Daarna duurt het nog minimaal een jaar en maximaal anderhalf jaar, voordat het complex be woonbaar is." In het gebouw komen in to taal. tachtig huur- en tachtig koopappartementen. Onder die appartementen komen een su permarkt, een para-medisch centrum en kinderopvang. Daaronder wordt een parkeer garage gebouwd. De koopap partementen gaan ongeveer 200.000 gulden per stuk kosten, de huurwoningen 700 tot 800 gulden per maand. Zoeterwoudse ambtenaar begint ondanks MS aan nieuwe uitdaging zoeterwoude/voorschoten jan preenen Het mag geen zielig verhaal worden. Goed, hij legt per 1 april om gezondheidsredenen zijn functie als hoofd van de af deling grondgebied in Zoeter- woude neer en gaat ander werk doen. Maar die 'stap zijwaarts', zoals Tinus Geerling het zelf in een aankondiging noemt, bete kent nog niet dat hij straks bui tenspel staat. Alsjeblieft geen stuk waarin hij overkomt als een beklagenswaardige figuur. Geen foto met hem achter de rollator of moeizaam voortbe wegend met een kruk. „Beslist niet. Ik word intern verantwoordelijk voor de groot schalige en bovenlokale projec ten in Zoeterwoude. Het wordt veel overzichtelijker, omdat ik me niet met van alles en nog wat hoef bezig te houden, maar ik voel me daardoor helemaal niet iemand die aan de kant wordt geschoven. Niet wegge promoveerd of neergezet op een schaduwplek. Integendeel. Ik krijg een heel mooie baan. Ik wil niet dat mensen zeggen als er iets misgaat: 'o, hij heeft die ziekte, neem het hem niet kwa lijk'. Ze moeten mij dan ge woon op mijn fouten aanspre ken." Voor het overige is de 45-jari- ge Voorschotenaar heel open hartig over zijn ziekte, multiple sclerose. Kortweg MS. Een spierziekte die het centrale ze nuwstel aantast, maar niet zijn wilskracht. „Ik zou dit wel op de televisie willen uitdragen: als je MS hebt, hoef je niet auto matisch de WAO in. Natuurlijk moet je die ziekte niet in extre me mate hebben, maar met een vlekje ben je nog niet afge schreven. Ik weiger om thuis zielig op de bank te gaan zit ten." Daarom ook ging hij door toen de ziekte vier jaar geleden bij hem werd vastgesteld: Na tuurlijk was die diagnose een klap voor hem. Hij had het im mers naar zijn zin en voelde zich als bevlogen 'aanstuurder' en 'wegwijsmaker' van 32 men sen prima op z'n gemak. Hij had voor een nieuwe manier van denken en werken gezorgd op het gemeentehuis. Meer be drijfsgericht. Zakelijker en min- Tinus Geerling: „Ik heb nu de kans iets anders te gaan doen. Als ik over twee of drie jaar op m'n tandvlees loop, kan ik misschien alleen nog, en- veloppendichtplakker worden." der 'oubollig', maar wel even gezellig, omdat een goede sfeer in zijn ogen verschrikkelijk be langrijk is. „Toen ik hier in '89 als chef weg- en waterbouw binnen kwam, sloeg iemand van de buitendienst spijkers recht. Daarmee werd geld bespaard, zo werd geredeneerd. Alsof zo iets geen geld kostte. Mensen waren met het graven van sleu ven bezig. Met de hand. Zei ik: neem een kraantje. Dat kost even wat meer, maar je bent wel in twee dagen klaar. Het was ook een cultuurtje van lief zijn voor elkaar. Je moest vooral niet tegen iemand zeggen dat iets niet goed is. Maar waarom niet? Als je alles tegen elkaar zegt, blijft iedereen toch scherp?" Anderen sprak die aanpak aan, zoals hij ook zelf steeds meer in zijn rol ging geloven. „In het verleden heb ik onder meer in Voorschoten gewerkt. Als opzichter. In die tijd vond ik het helemaal nog niet leuk om met politiek bezig te zijn. Laat mij maar aan het werk zijn in plaats van steeds te moeten vergaderen, dacht ik. Maar in de loop der jaren ben ik een soort kniegewricht geworden tussen de bestuurders en de uitvoerders." Hij leefde zich helemaal uit, totdat de spierziekte hem dreig de uit te schakelen. „Zover is het gelukkig niet gekomen. Ik FOTO MARK LAMERS wilde verder, ik kón ook verder, al was het wel even slikken. Ik kreeg last van motorische ver storingen aan mijn handen en vooral in mijn benen. Een tijdje kon ik geen pen vasthouden. Nu gaat het beter, al ben ik vo rig jaar nog zeven keer in het ziekenhuis geweest vanwege ontstekingen in mijn hersenen. Ik gebruik een middel dat de ziekte stabiliseert of vertraagt. Zo kan ik doorgaan, ook al om dat iedereen om me heen mee werkt. Ik hoef nooit bang te zijn dat iemand aan mijn stoelpoten zaagt. Daarom ga ik altijd met veel plezier naar mijn werk." Daarom ook hoefde hij ook niet zonodig ander werk. Als er moest worden vergaderd, ge beurde dat op de kamer van Geerling. Als collega's uit ande re gemeente wilden overleggen, vroeg Geerling hen naar Zoeter woude te komen, omdat hij zich moeilijk kan verplaatsen. „En ze kwamen ook, geen enkel punt. Prima toch." Zo had hij ook willen door gaan. „Maar toen kwam opeens die nieuwe functie. Hans Sche ren hield zich al enige tijd bezig met de grotere projecten, maar het werd te veel voor één man. Daarom werd nog iemand ge zocht. Of ik daar belangstelling voor had. Ik hoefde niet te stop pen als sectorhoofd. Als ik op die stoel wilde blijven zitten, kon dat. Maar, werd er bij ge zegd, nu is die nieuwe functie beschikbaar. Ik heb ja gezegd. Over twee of drie jaar loop ik misschien op m'n tandvlees en is er tegen die tijd niets anders meer dan de functie van enve- loppendichtplakker Na onder meer de 'hele ont wikkeling van de nieuwe wijk Bloemenweide met ongeveer 260 huizen' te hebben begeleid, gaat Geerling zich nu bezighou den met de voorbereiding voor de herinrichting van de langs het gemeentehuis lopende Noordbuurtseweg, het nieuwe dorpscentrum en Dorp-Zuid en het zogeheten W4-plan. Dat is het plan om grond langs de A4 te bebouwen om met de op brengst van die huizen de kos ten te kunnen betalen van het verdiept aanleggen van de snel weg. .Allemaal grote projecten dus. Nu zit ik met een heleboel onvoorspelbare zaken. Straks kan ik me concentreren op een beperkt aantal zaken en hoef ik niet een hele afdeling aan te sturen. En iedereen blijft me steunen. Nu zit ik nog op de eerste verdieping en moet ik el ke keer met de lift mee. Iemand heeft al geroepen dat ik beter een kamer op de begane grond kan krijgen, vlak bij het invali dentoilet. Dat is toch verschrik kelijk sociaal." eneé Meiners ïotaris in Leiden 50 <e staat: d, één zoon ats: Leiden u uw excuses wil len een moeilijke vraag, mand aan wie ik moet aanbieden, dat ik iets fout heb !d ik direct mijn ex- Ik heb geen achter zover ik weet. ijnstad? heel ambivalent ikdat de problemen regio zo complex •eter een bestuur n vanuit een groter de andere kant is lijke betrokkenheid bij de van oudsher eenten. Mensen Voorschotenaar, of Dat geeft die betrok- ag« eook heel belangrijk tfste bezit? gedachte is: mijn tweede gedachte is: |n geen bezit. Dus boot. Na mijn zoon itoor is dat mijn ensvervulling. lPe is u heilig? evan een open en ehe maatschappij, h te controleren oegstgeest open is, ondanks de klachten, neemt dit zo hoog op dat hij ten. „Ik ken alleen de klachten Volgens hem hebben niet een een klacht heeft ingediend bij van twee of drie kinderen van machtsposities ontstaan, gaat het fout. Openheid en demo cratie staan bij mij hoog in het vaandel. Waaraan stoort u zich? Het gaat me steeds meer tegen staan dat mensen zo ontzet tend veel eisen en er zo weinig voor willen doen. Alles moet maar kunnen. Je ziet het veel bij de wat jongere generatie. Hè bah, wat klinkt dat ouwewijvig. Maar het stoort me nu een maal. Welk boek gaat u aanschaffen tijdens de Boekenweek? Ik loop altijd een boekhandel in, ga neuzen en zie het dan wel. O ja, wat ik nog wel wil ko pen is het laatste boek van Isa bel Allende. Wie wilt u nooit meer zien? Dat is iemand die ik gelukkig al een hele tijd niet meer heb ge zien. En dat wil ik graag zo hou den. Maar ik zeg niet wie het is. Waar kunt u niet van slapen? Ik tob 's nachts nooit, want dat vind ik zinloos. Als ik niet kan slapen, is dat meestal ria een avond waarin ik heel veel in drukken heb opgedaan. Als ik druk bezig ben geweest, of druk heb zitten praten met andere mensen. Bent u gelovig? Niet gelovig in kerkelijke zin. Wel heb ik een onomlijnd ge voel dat er meer is tussen he mel en aarde en dat dit gevoel je ook richting kan geven. Het is een ingebakken intuïtie voor wat goed is en kwaad is. Ik heb spijt dat ik in het verleden niet vaker op die intuïtie ben afge gaan. Wat is uw motto? 'Wat er ook gebeurt, je valt nooit van de aardbol'. Als er dingen enorm tegenzitten, dan denk ik altijd, ach we overleven het wel weer. Ik heb geleerd dat je met optimisme en je schou ders eronder zetten verder komt dan met doemdenken. Het maakt het leven ook een stuk aangenamer. tekst judy nihof foto taco van der eb De leiding van zwembad Poel meer in Oegstgeest heeft giste ren extra metingen laten doen door het Bacteriologisch Con trole Station (BCS) na gezond heidsklachten van jonge leden van zwemvereniging Vivax. Af gelopen maandag na een trai ning waren een paar kinderen misselijk. Volgens zwembadmanager Henk Blok is direct onderzoek gedaan naar de kwaliteit van water en atmosfeer. Daaruit kwam naar voren dat er niets aan de hand is. Voor alle zeker heid zijn gisteren weer metin gen gedaan. De uitslag van het onderzoek wordt maandag be kend. „We nemen dit erg seri eus, zijn de hele week al aan het kijken wat we kunnen doen. We hebben overleg gehad met de gemeente en die ziet ook geen onvolkomenheden. Wat mis schien zou kunnen, is dat de klachten samenhangen met de luchtvochtigheid. Die is bij ons relatief laag." Directeur De Nooijer van het Bacteriologisch Controle Sta tion (BCS) in Katwijk bevestigt dat het zwembad voldoet aan de normen. „Wij controleren het zwembad elke maand. Vol gens de wet Hygiëne Veiligheid Z wemgelegenheden is de dose ring van chloor en zuur zodanig dat geen klachten mogen en ktinnen ontstaan." De directeur benadrukt dat de kinderen ook ziek kunnen zijn geworden om dat ze iets verkeerds hebben ge geten. Hans Versluis, lid van zwem vereniging Vivax, snapt niet dat zwembad Poelmeer gewoon paar, maar zeker tachtig kinde- het Klachtenbureau Gezond- ren last gekregen van benauwd- heidszorg in Leiderdorp, heid of misselijkheid na een be- Zwembadmanager Blok weet zoek aan het zwembad. Versluis niets van 'zeker tachtig' klach- Vivax. Van al onze andere be zoekers hebben we geen klacht gehad. Ik weet niet waar me neer Versluis het over heeft." 6440 6440 500 ion hanïunlfl i'nfatiiAiin ju fi wiiirviu in tui ivm 6111 San fianfuaM juii vuivhwUIM infaniïniifi flfiVI «UMf nieuwe rijn 24/2312 JD leiden telefoon 071-513 46 71

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17