GEN VOORBIJGAAN periscopenpendulesDocos en een fantastisch leven Leiden Regio STADSGEZICHT DAC 18 MAART 2000 972 •J jon i lg ificatie voor Rijks Zee en lartinstrumenten had een grote s op het leven van Henk Huijing. in 1939 als jonge man uit bij deze speciale marineafdeling er pas veertig jaar later weer weg. ificatie maakte en repareerde leien voor de verschillende al- aticaF slgrii11 piel h( lijk to Jon meetinstrumenten van de marine en de luchtvaart. Het gebouw aan de Oude Varkenmarkt in Leiden lag 'meetkundig gezien' precies tussen alle grote vestigingen van de marine in. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt Huijing over zijn tijd bij de 'Veri' en Leiden in de jaren veertig. Leidenaars blikken terug op hun verleden Byza; m'jn studie elektro- afgemaakt, kon ik baan krijgen. Het crisis. De mensen de rij voor werk. zei: 'Ga jij nog maar Instrument- ik toen geworden. slimme zet, want ik gemakkelijker vinden. Natuurlijk de buurt van Arn- er immers geboren Zo kwam ik terecht dat geodetische maakte. Meetin- Het was een fijne betaalde baan: net per maand. Daarom ging ik al snel op zoek naar wat anders. Ik probeerde de Spoorwegen en een barometerzaak maar werd nergens aangenomen. Mijn chef las altijd de voetbaluitsla gen in de Telegraaf. Op een dag zag hij een advertentie van de Verificatie van Rijks Zee en Luchtvaartinstrumenten, een marinebedrijf uit Leiden dat meetinstrumenten van de Ko ninklijke marine en de lucht vaart controleerde, onderhield en verbeterde. Vier dagen nadat ik op de advertentie had gerea geerd, moest ik op gesprek ko men bij onderdirecteur Nico- Willem Doorn in het gebouw r terug aan zijn tijd bij de 'Veri'. FOTO MARKLAMERS aan de Oude Varkenmarkt. De sollicitatie verliep vloeiend. Doom vroeg me bepaalde on derdelen aan te wijzen. Die kende ik zo goed dat ik ze zelfs met mijn eigen handen kon maken. Meer dan vierhonderd mensen hadden op de adver tentie gereageerd. Kan je na gaan wat een toestand dat was in die dagen. Tijdens een twee de gesprek maakte ik ook ken nis met directeur Johan Sirks. Hij bleek diezelfde week nog bij mijn werkgever in Arnhem langs te moeten om daar on derdelen te controleren. Dat was toeval. Sirks regelde dat ik zonder opzegtermijn uit de fa briek in Arnhem kon vertrek ken. Ik was blij maar ook angstig. Ik was maar één keer eerder in Leiden geweest, voor het ge sprek. Daarnaast stond mijn verloofde niet te trappelen. Dat het salaris twee keer zo hoog was in vergelijking met mijn vo rige werkgever gaf uiteindelijk de doorslag. In 1939 begon ik als 23-jarige bij de Verificatie. De dienst was al in 1858 opge richt en er werkten 17 mensen in het pand aan de Oude Var kenmarkt. Het was een wonderlijk bedrijf. Vooral omdat we voor de mari ne werkten maar er geen zeeha ven in Leiden hadden. De keu ze voor Leiden was een strategi sche. De stad lag precies tussen de marinebasis van Den Hel der, Hellevoetsluis, Amsterdam en Rotterdam in. Verder speel de de aanwezigheid van de Zee vaartschool aan het Galgewater natuurlijk een rol. Daarnaast was de stad goed over het water bereikbaar. Vervoer over de weg was in die dagen nog niet zo betrouwbaar als nu. De wegen waren slecht, vaak met veel ga ten. De apparatuur die wij contro leerden en maakten,'bijvoor beeld periscopen, was kwets baar. Dus vervoerden we zulke zaken liever over het water. Dan lag er een duwbak met daarop een aantal perisocopen voor onderzeeërs. Dat was een machtig gezicht. De Verificatie was niet het enige bedrijf dat van de waterwegen gebruik maakte. In die tijd werd er veel Het voormalige gebouw van de Verificatie aan de Oude Varkenmarkt. Tegenwoordig staat er een appartementencomplex. FOTO GEMEENTEARCHIEF HIELCO KUIPERS meer over het water vervoerd. Vreemd dat ze dat nu niet meer doen. Het transport werd meestal ge daan door de firma Brandt. Het bedrijf was ook aan de Oude Varkenmarkt gevestigd dus de den we er zaken mee. Dat hele buurtje bij het Noordeinde was een kleine gemeenschap op zich. Je had er natuurlijk de wa genmakerij van de gebroeders De Groot. Én verderop was smederij Van Velzen gevestigd. Iedereen van de Verificatie ging naar kapper bij Van de Graaff. Trouwens, de hele buurt. Op de hoek met het Noordeinde zat een kruidenierszaak. Drank kochten we bij slijterij Knegtel. Ons pand was voor mijn tijd, in 1917, al uitgebreid. In de tuin is een aanbouw gemaakt. Zonde want het moet een prachtige gevel zijn geweest. Op de foto's die ik heb gezien, was het statig en imposant. De grote toren op het dak was wel overeind geble ven na de verbouwing. Dat moest ook wel, want die ge bruikten we om metingen te verrichten. Als ijkpunt namen we bijvoor beeld de watertoren van Kat wijk. Die was in die tijd duide lijk te zien vanuit Leiden. We werkten niet alleen met kijk- en meetapparatuur zoals sextan ten en en kompassen maar hadden ook de beschikking over zeer bijzondere instru menten. In 1875 kreeg het bedrijf als eer ste in Nederland een astrono mische pendule. Die kostte 500 gulden. Dat was heel wat in die tijd. Die klok is nu nog te be zichtigen in het Scheepsvaart museum in Amsterdam. Ook hadden we een cirkelvormige verdeelmachine, geruild tegen vijf tijdmeters, de enige in Ne derland. Het apparaat maakte bijvoorbeeld de graduale verde ling en becijfering op sextanten. Heel bijzonder. Ik vond een pension aan het Noordeinde 37, om de hoek. Mijn hospita, Moe Devilee, ver zorgde kost en inwoning voor 45 gulden per maand. Dat was toen een gemiddelde huurprijs. Iedere drie weken ging ik met de trein naar Arnhem om mijn verloofde en familie te zien. Ik werkte dan tot zaterdagmiddag één uur om vervolgens voor 3,50 gulden een retourtje 'Oos ten' in de derde klasse te ko pen. Zondagavond keerde ik weer terug. Na een paar maan den woeg directeur Sirks me hoe het reizen verliep. Toen hij hoorde dat ik maar één dag per drie weken mijn geliefden zag, mocht ik voortaan de eerste trein op maandagochtend van uit Arnhem nemen. Sirks was een vriendelijke man. Tijdens de oorlog ontfermde de Duitse Kriegsmarine zich over ons bedrijf. De eerste dagen van de Duitse aanval was er nog sprake van dat we allemaal naar Èngeland zouden worden geëvacueerd. Het was in die mei-dagen zo'n chaos dat daar niets van terecht is gekomen. Van de Kriegsmarine hebben we overigens niet veel gemerkt. We kregen een brief van ze waarin stond dat we plotseling van hen waren. Die brief is nog een keer goed van pas gekomen toen er een Wehrmacht-generaal vergezeld van zes soldaten het pand bin nendrong. Ik was er zelf niet bij maar ik heb gehoord dat Sirks ze de brief onder de neus heeft gewreven en ze op hoge toon weer heeft buitengezet. We noemden Sirks directeur maar zijn oorspronkelijke titel was 'adviseur-verificateur', een ambtenaar die de echtheid van onderwerpen moet onderzoe ken. Hij was direct verantwoor delijk aan de minister van oor log. In die tijd was dat heel wat. In 1941 trouwde ikAnderhalf jaar daarvoor had ik nog het aanbod gehad om in Soerabaja, Nederlands-Indië te gaan wer ken. Mijn aanstaande vrouw had daar echter geen zin in. Ge lukkig was ze wel bereid om in Leiden te komen wonen. We vonden een huis in het Mors- kwartier, voor 25 gulden huur per maand. Omdat we katho liek waren, gingen we naar een ontspanningsvereniging van die signatuur, de Sint-Jozef Ge- selle. In hun pand aan het Ra penburg kon je kaarten, sjoelen en tafeltennissen. Daar ben ik overigens in verder gegaan na de oorlog en ik heb mij lange tijd ingezet voor tafel tennisvereniging Docos. Sinds 1967 ben ik zelfs ere-voorzitter van die club. Helaas werd de Geselle in 1943 gesloten. Jam mer, want ondanks de oorlog hadden we het er best gezellig. De Verificatie moest tijdens de oorlog op zoek naar andere in komsten. We konden natuurlijk niet meer voor de Nederlandse marine werken en van de Kriegsmarine hoorde we geluk kig nooit iets. Sirks had overal contacten. Veel bedrijven die afhankelijk waren van het buitenland zaten zon der instrumenten. Na een tijdje maakten we onderdelen en in strumenten voor de staatsmij nen in Limburg, voor de Tech nische Universiteit in Delft en voor verschillende gemeenten. In 1945 overleed Sirks helaas. Een groot gemis. Onderdirec teur Doorn nam het roer over, maar die was meer een acade micus dan een zakenman. Niet temin groeide de Verificatie sterk in de tijd dat hij er de scepter zwaaide. Vooral de afdeling luchtvaart werd na de oorlog veel belang rijker. Die verhuisde dan ook drie jaar na de oorlog naar de Doelenkazerne, die stond toch al gedeeltelijk leeg. De groei bleek niet te stuiten en het ge bouw aan de Oude Varken markt werd te klein. In 1952, negen jaar voor ons eeuwfeest in Leiden, verhuisde de Verifi catie naar het complex 'Maal drift' in Wassenaar. Veel werknemers bleven echter in Leiden wonen en het is dan ook niet verwonderlijk dat we in de Stadsgehoorzaal het jubi leum hebben gevierd. De hele nacht hebben we gedanst op de liederen van de zanger Eddy Christiani die een optreden gaf. Het pand aan de Oude Varken markt is helaas gesloopt, nadat het eerst nog dertig jaar is ge bruikt door de landmacht om archieven op te slaan. Er staat nu een appartementencom plex. In 1988 verhuisden ze weer. Ook dit keer bleef de 'Veri' in de Leidse regio. Door een reorga nisatie bij de krijgsmacht moes ten ze fuseren met de elektroni sche dienst van de marine in Oestgeest. Het Marine Elektro nisch en Optisch bedrijf heten ze nu. Ik heb die fusie overigens niet meer meegemaakt. Na veertig jaar ben ik, in 1979, met pensioen gegaan. Nu vertrekken ze helemaal uit Zuid-Holland. Aan het einde van het jaar verhuist het MEOB naar Den Helder. Het is jammer dat ze niet meer in de buurt zit ten. Maar dat neemt mijn her innering aan de Verificatie niet weg. Ik heb dankzij mijn werk een fantastisch leven gehad. THOMAS ERDBRINK Leidsch Dagblad A11CIIIL VLA ANNO 1900 Zaterdag 17 Maart LEIDEN - De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrij ven ontving dezer dagen een verzoek van het loonco- mité der afdeeling Leiden van den Ned. Schilders- gezellenbond, om haar invloed te doen gelden bij heeren schilderspatroons alhier, ten einde het mini mumloon voortaan op 17 cents per uur te bepalen. Na een samenkomst met dit comité zijn heeren patroons uitgenoodigd om deze zaak te bespreken, daar in 1895 door den Arbeidsraad dit loon reeds was vastgesteld, doch, zooals nu bleek, slechts door enkelen werd uitbetaald. In een druk bezochte vergadering is thans met al- gemeene stemmen besloten om het minimum-loon voor een volwassen werkman van gewone bekwaam heid in dit vak op 17 cents per uur vast te stellen. Algemeen werd de wenschelijkheid uitgesproken om den arbeidstijd niet langer te stellen dan 11 werk uren per dag, ten einde de werkeloosheid in dit vak eenigszins te beperken. Het bleek echter onmogelijk om dit vast te stellen, daar velerlei omstandigheden en invloeden beletten om die goede bedoeling te verwezenlijken. Voor nacht- en Zondag-arbeid, wan neer deze gevorderd wordt, was de groote meerder heid bereid om dubbel loon uitte betalen, den nachttijd te rekenen van 11 uren des avonds tot 5 uren des morgens. ANNO 1975 boerderij Merenwijk. foto hielco kuipers Dinsdag 18 maart WARMOND - Clara Sikking was zater dagmiddag in een opperbeste stem ming toen na een onderbreking van drie maanden weer een expositie in haar Galery de Pomp kon worden ge houden. Onder bijzonder grote belang stelling werd de deur geopend. In een geheel opgeknapte galerij hingen de expressionistische schilderijen van Hans van Arkeveld. Verschillende van zijn werken waren snel verkocht. In de nieuw aangebrachte vitrine stonden de werkelijk prachtige keramiekwer- ken van Liesbeth Esvelt-Manssen. Erg goed was de draaimolen die tot in de finesse was gemaakt. Nadat men de expositie had bezocht, kon men nog even napraten in de sfeervol ingerich te kelder van het hoekje bij de pomp. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vanavond zal op het sportpark De Bijlen een vriendschappelijke wedstrijd worden peeld tussen het Alphense ARC en het Zweedse IFK Norrköping. De wed strijd zal worden geleid door scheids rechter Gans. Idrotts Föreningen Kam- raterna Norrköping is een vereniging met een rijk verleden. Elf maal ver overde het Zweedse team de nationale titel en drie maal de nationale beker. Norrköping, dat het afgelopen seizoen voor het eerst in de geschiedenis met een bescheiden twaalfde plaats ge noegen moest nemen, geldt als een van de smaakmakers van het Zweedse voetbal. De ploeg beschikt onder meer over ex-Feyenoorder Ove Kindvall. Zondag speelde de ploeg in Zwolle een wedstrijd tegen PEC, die door de Nederlanders met 1-0 gewonnen werd. Vanavond is het de beurt aan ARC om Norrköping te bestrijden. Voor deze gelegenheid zal de Alphen se vierde klasser versterkt worden met Rinus Iscael, in het succesrijke verle den van Feyenoord eens ploegmakker van Kindvall. CMAfla LEIDEN - De oorzaak van de brand die gisteren een werk- en ber- gingsloods van de scheepswerf Boot-Leiden bv grotendeels in as legde, zal waarschijnlijk wel nooit bekend worden. Vast staat dat de bedrijfsleider om kwart voor zeven de loods heeft verlaten en niets verdachts heeft opgemerkt. Tien minuten later was de brandweer bij het gebouw om met de blussing te beginnen. De schade wordt geraamd op driekwart miljoen gulden. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD F'oio's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovcrschrijvingskaari) 'er waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 18 in zwart wil) op te sturen naar het leidsch Dagblad. Ca.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AIJ Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15