Jordanië 'steelt' doopplaats van Israël en Palestijn! Geloof Samenleving Lam dat wordt geofferd om verzoening teweeg te breng e ftfe ZATERDAG 18 MAART 2000 VANDAAG •4 o Op de dag dat Aruba haar onafhankelijkheid O viert, herdenken katholieken de heilige Cyrillus van Jeruzalem. Hij leefde van circa 315 tot 386 en was vanaf 349 bisschop van de heilige stad van de christenen. Daarom genoot hij het nodige aanzien. Die had hij ook nodig, want juist in die dagen waren de arianen zeer actief. Zij vormden een ketterse beweging die Jezus van Nazareth niet wilden erkennen als god. Hoewel op het concilie van Nicea in 325 besloten was dat het aria- nisme een foute leer was, hadden de arianen veel steun. Een aantal malen wisten ze Cyrillus het leven zuur te ma ken, door hem uit zijn stad te verbannen. Zonder bloedige dwang wist de bisschop uiteindelijk toch veel van hen over te halen het officiële geloof te aanvaarden. Vijftien eeuwen na zijn dood werd hij tot kerkleraar verheven. 19 MAART De christelijke geschiedenis heeft van Jozef, de man van Maria, een man gemaakt die beslist niet de vader van Jezus kon zijn. Jezus was im mers God. Maria was en bleef maagd, dus strikt genomen was hij ook geen echtgenoot in de normale zin van het woord. Een seksloos huwelijk wordt niet voor niets tot op de dag van vandaag een Jozefshuwelijk genoemd. Jozef kreeg dus een bijrol, als timmerman en opvoeder van de jonge Jezus. De dagen dat 'zijn zoon' uit prediken ging, heeft hij waarschijnlijk niet meer meegemaakt. Hij wordt althans nergens genoemd in die episode. Ondanks zijn onbekendheid werd Jozef in 1479 heiligverklaard en kreeg hij 19 maart als feestdag. Want tenslotte was hij wel door God uitverkoren de heilige maagd te trouwen en haar god delijke zoon op te voeden. Bisschop opent expositie Jozefkerk noordwukerhoutBisschop A. van Luyn van Rotterdam opent zondagmiddag om half een in de Sint Jozefkerk in Noordwijker- hout een tentoonstelling over de Emmaüsgangers. De expositie bestaat uit de visie van drie Rotterdamse kunstenaars op het bijbelverhaal, aangevuld met werken uit de privé-collectie van monseigneur Van Luyn. Het jaarlijkse parochiefeest van de Jo zef-parochie was de aanleiding om de tentoonstelling naar Noordwijkerhout te halen. De werken zijn van 20 tot 26 maart dagelijks van tien tot vier uur te bewonderen in de kerk aan de Herenweg 15. Cabaretier in jeugddienst Sassenheim sassenheim Christelijk cabaretier Herman Boon treedt zondag avond op in de jeugddienst van de Hervormde en de Gerefor meerde Kerk in Sassenheim. Boon probeert met cabaret het evangelie toegankelijk te maken voor niet-christenen. De voor stelling heet "Volgens mij is die jongen niet helemaal lekker', en beschrijft de zoektocht van een simpele ziel naar de zin van het bestaan. „Een zinnig avondje uit", aldus de jeugddienstcom missie van de kerken. De voorstelling in de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan 3 begint om zeven uur. Festival in aula Andreascollege katwijk Het hiphop-duo Heilig Ijs, de Praisekids uit Rijnsburg en dj Gertjan treden zondagavond op tijdens het Eternal Life Festival van de Baptistengemeente in de aula van het Andreas college aan de Louise de Colignylaan 2 in Katwijk. Spreker op het festival, dat duurt van half acht tot half tien, is Hans van Duivenvoorde. Evangelisatiedienst in Kooikapel leiden Evangelist Aad van de Sande uit Katwijk spreekt en het combo Trumpets of the Lord uit Voorhout treedt zondagavond op tijdens een dienst in de Kooikapel aan de Driftstraat 49 in Leiden. Het thema van de evangelistiedienst, georganiseerd door de stichting Witte Velden, luidt 'Uw paspoort alstublieft. De dienst begin om half acht BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oene, AJ. van de Herik te Moordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Leerdam. R.F. Tel genhof, kandidaat te IJsselmui- den. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Kapelle-Biezelinge, J.J. Tamste Middelburg. GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Beroepen: te Gouda en te Leer dam, J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Elspeet. adi kharrar/kasr al-yahud ad bloemendaal T-shirts met de tekst 'Jordanië, Land van de Doopplaats' liggen al in de souvenirwinkels. Nu moeten ze nog worden ver kocht, samen met het heilige water, de brochures en de an sichtkaarten. Akel Biltaji, minis ter van toerisme, twijfelt er niet aan dat het gaat lukken. „Dit is immers de plaats waar de eer ste christelijke gemeenschap op aarde ontstond." Biltaji doelt op Wadi Kharrar, een oase in de Jordaanvallei waar Johannes de Doper bijna tweeduizend jaar geleden Jezus heeft gedoopt. Tenminste: dat beweert men in Jordanië. Aan de Palestijnse kant van de Jor- daan ligt Kasr al-Yahud, een plaats met dezelfde pretentie. Harde bewijzen heeft niemand, en de waarheid doet er trou wens weinig toe. Waar het Jor danië, de Palestijnse gebieden en Israël om gaat is het binnen halen van een pauselijk keur merk voor commercieel aan trekkelijke bedevaartsoorden. Johannes Paulus II moet deze week naar doopplaatsen aan beide kanten van de Jordaan. Minister Biltaji wijst erop dat de paus zijn reis naar het Heilig land strikt als een bedevaart be schouwt en daarom houden de Jordaniërs het eenvoudig. In Wadi Kharrar is een simpel po dium gebouwd en in de buurt zijn voor pelgrims een paar ten ten opgezet. De paus zal dins dag eerst voorgaan in gebed en daarna een groep christenen zegenen met heilig water uit de plaatselijke bronnen. Wadi Kharrar, op twee kilo meter van de Jordaan, was tot 1994 een vergeten stuk woes tijnland. Maar toen het leger er mijnen begon te verwijderen kwamen niet alleen de funda menten bloot van kerken, ka pellen en kloosters uit de By zantijnse tijd, maar ook een stelsel van bronnen, leidingen en waterbassins. Het was dui delijk dat dit een belangrijk oord is geweest voor de vroege christenen. Al snel ging de Jor daanse archeoloog Mohammed Wahid een licht op. Dit moest het 'Bethanië over den Jordaan' zijn, waarover de evangelist Jo hannes schrijft. De plaats waar Johannes de Doper werd on dervraagd door afgezanten van de Farizeeën (Johannes 1:28). Volgens Wahid is nog iets dat erop wijst dat hier Johannes doopte. De bronnen van Wadi Kharrar leveren helder water. Het is veel logischer, zegt hij, dat Johannes hiermee doopte dan met het drabbige bruine water van de rivier. De Jordaniërs verwachten veel van hun nieuwe bede vaartsoord. Een groep van twintig archeologen en hon derd arbeiders heeft de resten van de Byzantijnse nederzetting zorgvuldig uitgegraven. Er zijn paden aangelegd en steigers ge bouwd en voor een bedrag van meer dan twintig miljoen gul den wordt de infrastructuur van het hele gebied verbeterd. Binnen afzienbare tijd komen in de buurt van de doopplaats ook een gasthuis, souvenirwin kels en misschien zelfs een va kantiedorp. Aan de Palestijnse kant van de rivier niets van dat alles. Net als tot voor kort Wadi Kharrar ligt Kasr al-Yahud in een soort oorlogszone: mijnenvelden en Toeristen op de berg Nebo in Jordanië, waar de paus maandag zijn bezoek aan de heilige plaatsen in Jorda nië, Israël en de Palestijnse Gebieden begint. foto ap prikkeldraadversperringen zo ver het oog reikt. De dertien kerken en kloosters in de buurt zijn bij het uitbreken van de Zesdaagse Oorlog van 1967 ver laten. De meeste zijn nu ruïnes. Tot voor kort stond het Israë lische leger, dat de plaats nog steeds bezet houdt, maar twee bedevaarten per jaar toe. Het gevolg was dat veel christelijke groepen maar de wijk namen naar noordelijker plaatsen langs de rivier. Want Jordaan- water is tenslotte Jordaanwater. Nu er concurrentie dreigt in Jordanië is het leger soepeler geworden. In de praktijk mag iedere toeristengroep die zich aanmeldt bij het militair be stuur Kasr al-Yahud te bezoe ken. Individuele pelgrims wor den nog steeds niet toegelaten. De officiële pelgrimages zijn een evenement. Vooraf gegaan door twee conciërges van de Fransiscaner custos (beheerder van de katholieke heiligdom men - red.) in Jeruzalem wan delen de broeders en daarach ter de pelgrims langs een weg door het mijnenveld naar een eenvoudig kapelletje. Het biedt maar net onderdak aan de priester die de mis opdraagt. De pelgrims staan onder de zinde rende zon. Na de plechtigheid daalt wie dat wil via een beton nen trap af naar de Jordaan, waar een Palestijnse assistent desgewenst flessen met water vult. Op de andere oever van de miezerige stroom |q ifi daanse soldaten bel toe. Er was eerst geen dat de paus Kasr al-)l0 bezoeken. Het Vatica niets voor een pelgrii 11 Israëlisch militair ge veranderde toen pres ser Arafat uitlegde ht rijk een pauselijk voor de Palestijnen er van uit dat in de to hele Westelijke Jori deel zal uitmaken va I lestijnse staat, stemde het Vaticaair bezoek van tien mi woensdag. Israëliërs en Palesi weren dat ze voor hud als doopplaats bewijs nodig hebbe eenvoudig de traditie is erkend. 0o de fundamenten te een groot aantal kloosters uit de Byza; riode. De evangelisch schreef dat het heleji en alle inwoners van uitliepen om Johanr per te zien, 'en zij door hem dopen in den Jordaan onder van hun zonden' (N k En 'in de rivier de Jo ;or tekent niet twee kiln vandaan, zeggen ze o oever. Misschien kan de [fcei vaderlijke wijsheid rende partijen wijzerer Deze zegt over Johanltei per, dat hij 'in de j 'ch daanstreek' kwam doop der bekering' i Het is dus best mogi hannes heeft gedooj Wadi Kharrar als Kas i' der PM De moslims vierden donderdag het belangrijkste feest van het islamitische jaar: het slachtfeest. Het brengt in herinnering dat de engel Gabriël op het laatste nippertje verhinderde dat aartsvader Abraham zijn zoon Izaak zou offeren. In plaats daarvan slachtte en offerde Abraham een ram die 'toevallig' met zijn hoorns in de struiken vastzat. De boodschap van het verhaal is tweeledig. De eerste boodschap is dat men gehoorzaam moet zijn aan God. Abraham wordt op de proef ge steld. Is hij wel zo gehoorzaam dat hij zelfs zijn zoon offert als <God hem dat opdraagt? Hij blijkt zo gehoorzaam te zijn. En God zegent hem daarvoor. Zijn nage- slacht zal te talrijk zijn om te tel- ^253 len. Joden zijn de nakomelingen van Izaak. Maar ook moslims Z beschouwen zichzelf als het na geslacht van Abraham. Zij gaan ervan uit dat niet Izaak bijna werd geofferd, maar zijn broer Ismaël. Met het voortbestaan van het joodse volk en met een hm miljard moslims is Gods zege- ning van Abraham dus dubbel <en dwars uitgekomen. De tweede boodschap is dat God geen mensenoffers wil. God Uh geeft wel de opdracht om Izaak <te offeren, maar alleen maar om het tegen te kunnen houden en ons zo duidelijk te maken dat Hij geen mensenoffers wil. Een keer nog gaat het mis in het <Oude Testament. Met generaal Jiftach (Jefte). Deze is verwikkeld in een oorlog. Hij waagt God hem te helpen en belooft het eerste te offeren dat hij ziet als hij de oorlog wint. Hij wint de oorlog, loopt zijn tent uit en ziet, tot zijn ontzetting, zijn dochter. Zij zal het offer moeten worden. Net als Ifigenea, de dochter van de Griekse generaal Agamemnon. De schrijver Euripides vereeuwigde haar in Ifigenea in Aulis. Een fragment daarvan is opgenomen in het Van alfa tot omega, een klassiek ABC. In dat boek hebben Patrick de Ryhck en Mark Pieters stukjes Griekse en Romeinse literatuur bijeengebracht, waardoor je ge makkelijk te weten komt waar begrippen als tantaluskwelling en augiasstal vandaan komen. De Rynck en Pieters schrijven dat dierenoffers in de Oudheid veel voorkwamen, maar men senoffers nauwelijks. Het waren uitzonderingen. Gruwelijke uit zonderingen. En de dochter van Jiftach was wat het jodendom betreft de laatste. Dat God een ram verkoos boven Izaak/Is- maël en dat Gods zegening van Abraham is uitgekomen is dus genoeg reden voor moslims om het slachtfeest te vieren: Moet het slachtfeest een Neder landse nationale feestdag wor den, zoals sommige moslims vragen? Onredelijk is het verzoek niet. Nederland is een weliswaar in het christendom gedrenkte staat, maar de islamitische gemeenschap is in middels zo omvangrijk, dat integratie van de isla mitische feesten in de Nederlandse kalender niet vreemd zou zijn. Immers, Pasen, het christelijke 'slachtfeest', is ook een nationale feestdag. Gelijke monniken, gelijke kappen zou betekenen dat alle belangrijke feestdagen van alle grote godsdiensten tot nationale feestdag worden, of dat Pasen, Pinsteren en Kerstmis als nationale feestdagen worden geschrapt. Met dat laatste zou Nederland zijn identiteit enigszins verliezen, wat niet de bedoeling kan zijn. Niet doen dus. Is Pasen als christelijk 'slachtfeest' aanduiden niet een beetje te kras? Niet als men bedenkt dat Jezus wordt gezien als een lam dat wordt geof ferd om verzoening teweeg te brengen. Het idee dat een mens werd geofferd voor de zonden van de hele we reld is vanuit joods gezichts punt een terugval naar een eer der stadium. God heeft Izaaks offering voorkomen, waarom zou dan een mensenoffer als Jezus Hem weer welgevallig zijn? Behoudende christenen - pro testanten en katholieken - hechten zeer aan het idee dat Jezus' bloed is vergoten voor ons. Maar progressieve christe nen voelen zich ongemakkelijk bij de gedachte dat er een mens (God Zelf?) zou hebben moeten sterven om verzoening voor zonden te brengen. Kan er een christendom bestaan waarin Jezus alleen de messias is en niet ook offerlam? Een zoenoffer is slechts een van de soorten offers die in de Tempel werd gebracht. Tijdens de veer tig jaar dat het joodse volk in de woestijn rond zwierf bracht het offers op het altaar in het taber nakel, het draagbare heiligdom. Later bracht het zijn offers in de Tempels die de joodse koningen lieten bouwen. Toen de laatste Tempel door de Romeinen werd vernietigd, in het jaar 70, was het WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Zaterdag in het oosten eerst nog kans op regen of natte sneeuw. Verder zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 gra den, zaterdag in het oosten kou der. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Rustig weer veel wolken, maar overwegend droog. Zondag in Schotland meer wind en in het oosten zon. Maxima rond 11 gra den, zonndag langs de Schotse oostkust lokaal 14. België en Luxemburg: Zaterdag eerst wat regen, later opklaringen. Zondag rustig en droog weer met zonnige perio den. Maxima rond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en vooral in het noordoosten kans op wat regen. Maxima on geveer 11 graden, zondag in het noordoosten wat frisser. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar op het Centraal Massief en zon dag ook in de Alpen meer bewol king en kans op wat regen of sneeuw. In het.Rhonedal en om geving een stevige Mistral. Maxi ma op veel plaatsen rond 14 ga den, zondag wat frisser. Spanje: Zonnig, vooral aan zee ook enke le wolkenvelden. Plaatselijk veel wind. Maxima dalend naar onge veer 15 graden, in het zuidwes ten nog steeds maxima rond 23 graden. Portugal: Zonnig bij maxima van 20 tot 25 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en droog. Zon dag later op de dag kans op re gen. Soms een krachtige noor denwind. Maxima rond 18 gra den. Marokko: Westkust: zonnig, in het zuiden ook kans op wolkenvelden. Droog. Maxima meest tussen 22 en 28 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Maxima van 19 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Madeira: Perioden met zon, wel een stevi ge noordoostenwind. Maxima on geveer 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordzijde van de eilanden ook een paar wolkenvel den. Maxima tussen 22 en 27 graden. Duitsland: Zaterdag bewolkt en af en toe re gen of motregen, in het noord oosten ook sneeuw. Zondag meer zon en vrijwel overal droog. Maxi ma omstreeks 7 graden, in het noordoosten zaterdag kouder. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen, vanaf 1000 meter sneeuw. Zondag vooral in het zuiden droog en geregeld zon. Maxima in de dalen rond 7 gra den. Zwitserland: In het noorden veel wolken en perioden met regen, boven 1000 meter sneeuw. Zondag enkele opklaringen. Aan de zuidkant van de Alpen veel zon. Maxima van 8 graden in het noorden tot 18 bij Locarno. Zondag frisser. Polen: Wisselend bewolkt en winterse buien. Middagtemperatuur rond 3 graden. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie zaterdag bewolkt en perioden met sneeuw of regen. Verder wisselend bewolkt en win terse buien. Maxima tussen 3 en 7 graden. Hongarije: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 6 graden. Italië: Zaterdag vrijwel overal droog en vooral in het noorden zon. Zon dag veel bewolking en perioden met regen. Maxima zaterdag van 13 graden langs de Adriatische kust tot 18 bij de Alpen en op Si cilië. Zondag frisser. Corsica en Sardinië: Zaterdag zonnige perioden en droog. Zondag meer bewolking en vooral later op veel plaatsen regen. Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon en eerst nog kans op een bui. Geleidelijk afnemen de wind. Maxima van 7 graden in het noorden tot 13 langs de zuidwestkust van het vasteland. Malta: Droog en vrij zonnig, zondag la ter op de dag wat meer bewol king. Maxima ongeveer 17 gra den. Turkije en Cyprus: Zaterdag vooral in het zuidoosten van Turkije en op Cyprus nog re gen of onweer en veel wind. Ver der vanuit het westen rustiger, droger en wat zonniger. Maxima aan de kusten van 6 graden bij de Dardanellen tot 16 op Cyprus. Weerrapporten 17 maart 16 uur: ZONDAG 19 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.44 Zon onder 18.50 Maan op 17.58 Maan onder06.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.01 15.15 02.34 14.48 Laag 00.16 10.45 23.57 10.26 MAANDAG 20 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.42 Zon ónder 18.52 Maan op 19.14 Maan onder07.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.46 15.59 03.19 15.32 Laag 01.16 11.35 00.57 11.16 station weer wind temp neersl Amsterdam zwaar bew. nw3 9 5 0.1 De Bilt zwaar bew. n3 10 5 0.2 Deelen zwaar bew. n 4 9 5 0 5 Eelde zwaar bew. nw3 9 7 0.1 Eindhoven zwaar bew. nw3 10 5 0.1 Den Helder zwaar bew n4 8 6 0.0 Rotterdam zwaar bew. n3 10 4 00 Twente zwaar bew. n3 8 7 0.2 Vlissmgen zwaar bew nw3 10 7 0.5 Maastricht zwaar bew. n3 10 5 0.0 Aberdeen half bew w4 12 9 0.0 Athene regen no 3 18 11 0.0 Barcelona licht bew zw4 17 9 0.0 Berlijn half bew n3 4 0 1.3 Boedapest sneeuw nw 1 - 0 4.0 Bordeaux licht bew. n4 14 4 0.0 Brussel zwaar bew. nw 3 - 5 0.0 Cyprus zwaar bew. w3 19 8 0.0 Dublin zwaar bew. w3 10 7 0.0 Frankfurt zwaar bew nw3 10 8 0.2 Genève licht bew o4 3 0.0 Helsinki zwaar bew. no 3 -1 -2 0.0 Innsbruck regen w4 5 2 28.0 Istanbul regenbui no 4 9 0 32.0 Klagenfurt zwaar bew. w4 9 1 0.0 Kopenhagen zwaar bew. n5 2 0 06 LasPalmas onbewolkt no 5 22 17 0.0 Lissabon onbewolkt o2 24 12 0.0 met de offers gedaan. In plaats van offers te brengen, zei h» volk vanaf die tijd slechts gebeden. T namen de plaats in van de offers. M< neemt niet weg dat de wetten over dl steeds worden bestudeerd. Streng oi deren beginnen daar al op drie-jarige mee. En waarmee beginnen ze: met 1: viticus. In de eerste hoofdstukken woi gezet wie wanneer welk offer moet bi hoe dat moet. Vanaf deze week staat Leviticus op het ma in de synagoge. Offeren is niet Het heeft ook niet de betekenis van als wij dat kennen: je tijd, je aandacht, geven ten koste van jezelf. Het heeft m van het geven van geschenken aan de ningin. Het défilé ter gelegenheid vani dag is afgeschaft. Wie herinnert het zit talloze geschenken waaraan sommige hadden gewerkt: geborduurde kussen jes, het langste brood, kunstig glaswei van gedreven zilver enzovoort. Heel h ziel stopten mensen erin om iets vain maken en daarmee waardering voord te kunnen uitdrukken. Offeren is iets van waarde geven aan les-al-heeft, maar toch graag de wa« erkenning van mensen wil. Daarna; offerdier vaak gegeten, want God eetl het wordt ook niet altijd helemaal vei feren kan zo een herverdeling betekei ook de armen een keer per jaar vlees l gen. Maar het belangrijkste van het of M dieren is misschien wel dat dieren nie worden afgemaakt, maar dat zij hun It voor iets dat heilig is. Eten is niet zom naar binnen stouwen. Eten, zeker van dood dier, is een serieuze aangelegen! LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) •aft bewolkt 3K, onweer W warmtefront regen •aft sneeuw V koufront opklaringen Aft, hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 53 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531! ADVERTENTIi Maandag t/m vrijdag 071-5356 230 RUBRIEKSADVER1 Maandag t/m vrijdag van: 071-5143 545 ABONNEME! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machb'j het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontval betaling. VERZENDING Voor abonnementen die per po worden verzonden geldt eenl aan portokosten per verschijnt LEIDSCH DAGBLAD op Voor mensen die moeilijk lê hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken li Londen Luxemburg 12 9 0.0 Rome 3 00 Z I K N H U onbewolkt no 2 19 12 00 18 1 0.0 - 10 0.0 1 -2 5.0 5 0 160 16 10 0.0 4 -1 0.7 11 7 00 sneeuwbui Stockholm Warschau Wenen zwaar bew. Zünch zwaar bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires licht bew. New Orleans licht bew New York sneeuw Tel Aviv onbewolkt ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. 0 -2 00 Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezoi 6 0 1.6 feestdagen): 3 3.0 Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. 37 23 0 0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst 20 13 0.0 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN 27 16 0.0 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. j6 2 3.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. nn Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14