eiden Regio Ondernemers tegen hoger reclametarief Jonge toezichthouders slaan hun vleugels uit De Summing Toch geen onderzoek naar pepperspray 'oenLinks bezorgd er noodverordening ïolieren maken kennis t jeugdige vluchtelingen ïnieuwd l naar uw tarcijfers? De kopse kant AfSPi,AA DAG 18 MAART 2000 lijkt op een doemscenario' kondigen van een nood- ening tijdens de viering uninginnedag in Leiden veel weg van een doem- Dat schrijven de Links-raadsleden Ter e! en Cengiz in schrifte ragen aan burgemeester houders. De twee raads- zetten grote vraagtekens voornemen een nood- ening van kracht te laten dens het bezoek van ko- Beatrix op 29 april. De jnksers wijzen erop dat d nog naar dit middel ge- kan worden wanneer de werkelijk uit de hand het verbod om tijdens de W. rondvaart van de majesteit op bruggen te staan en de voorge nomen afsluiting van de Pie- terskerkchoorsteeg, werpen vragen op. In het verleden - ook bij de bezoeken van de Ameri kaanse president Bush en van Nelson Mandela - is ook niet naar dit soort maatregelen ge grepen. Waarom nu dan wel? Het instellen van een nood verordening betekent een aan zienlijke verruiming van de be voegdheden van de politie. Groenlinks wil weten in hoe verre het de bedoeling is dat die bevoegdheden ook worden ge bruikt. Is het bijvoorbeeld de bedoeling dat er mensen pre ventief worden opgepakt, zo vragen de raadsleden aan B en ad van kaam indleiding door het Op- Eentrum, het bezichtigen |n woon-unit en zelf een teprocedure doorlopen. |jn onderdelen van een programma waaraan |en van het Aquino en p Bonaventura College in md april deelnemen. Als |nd onderdeel brengen ERS& PARTNERS kvoor uw aangifte erpen ijkerpoepen willen wij uw aandacht voor de volgende kwes- :oek aan onze stad werpt lonkere schaduw voor- teen volksfeest moest i dreigt uit te lopen op at van beleg, zoals we riden sinds 1574 niet ebben meegemaakt. Wij i vragen uw invloed aan len om zulks te voorko- het geval? Leidse actie- s die landelijke bekend- bben verworven door pen van taarten naar e Nederlanders, dreigen pril hun baksels ook in ting te doen vliegen. In daarop is de politie van or het afkondigen van idverordening iedere in actievoeren, maar ere vorm van feestvieren t onmogelijk te maken, ïet dreigende verbod op schijnsel buitentap baart te zorgen. en op Koninginnedag ruikelijke volksfeest vie- (steken en spijkerpoe- tussendoor liefdevol naar de leden van het ijk huis. Wij hopen van it ook uw aanstaande lochter Maxima bij de kheden aanwezig kan nou zelf: er is toch ooiere plek om het aan huwelijk van de Prins nje bekend te maken waar hij de mooiste n zijn leven door- ig van een enkele naar onze mening den zijn om uw en ons het water te laten val- dat wij aan de andere I begrip hebben voor en, willen wij u het vol- öorstellen. gheid kan natuurlijk geregeld door politie- en vliegverboden, als wij allen weten, zijn vluchtelingen en asielzoekers op hun beurt een tegenbezoek aan de Leidse scholen. Daarbij zullen zij enkele gastcolleges geven. 'Leiden verrassend bevolkt' heet het project dat wordt geor ganiseerd door het COS Haag landen in samenwerking met het Opvang Centrum Leiden en de Stichting Vluchtelingenwerk. Het COS houdt zich specifiek bezig met het verstrekken van voorlichting en informatie over internationale vraagstukken. Het ondersteunt en verzorgt ac tiviteiten op educatief gebied en richt zich daarbij met name ook op scholen. 'Er zijn 16 van dit soort centra in Nederland. Het doel van het project is om jongeren een helder en re- eel beeld te geven van de vluch telingenproblematiek. Dat ge beurt in dit geval door de der deklassers van het Bona en het Aquino kennis te laten maken met gevluchte leeftijdsgenoten. Eerst in het Opvang Centrum en vervolgens bij een tegenbe zoek op school. De school zelf vult in welke activiteiten eventueel in aan merking komen. Er kan bijvoor beeld gesport, gemusiceerd, ge danst of multicultureel gekookt worden. leiden Het karwei heeft even stilgelegen vanwege het verwijderen van strookjes asbest maar inmiddels is hoog boven de stad de rups weer begonnen aan zijn destructieve werk. Dat behelst, voor de Ca terpillar van de firma Van der Pouw Kraan, het van boven naar bene den 'opvreten' van de twaalf verdiepingen tellende flat aan het Sta tionsplein. De kraan van 25.000 kilo is inmiddels gevorderd tot aan de tiende etage en knipte daar gisteren de 'opstaande' glasranden van weg. Via de kopse kanten van het gebouw voert het sloopbedrijf uit Oud Ade dat glas af langs een speciale opvangconstructie. De flat, vroeger het onderkomen van de universiteit, van studenten en van krakers, maakt plaats voor nieuwbouw. Voor woningen en voor winkels. foto hielco kuipers leiden onno havermans Het LUMC ziet af van een onderzoek naar de nazorg bij gebruik van pepperspray. Het Leidse universitaire ziekenhuis vindt de aanvraag van het ministerie van binnen landse zaken te beperkt. „Hoe je een pati ent die op apegapen ligt, moet behandelen wisten we al", zegt hoogleraar longziekten P. Sterk, die het onderzoek had moeten uit voeren. Het kabinet wil het gebruik van pepper spray door de politie toestaan. Agenten zouden minder vaak naar hun dienstpis tool hoeven te grijpen wanneer ze lastige of agressieve verdachten tijdelijk kunnen uit schakelen met een vleugje capsicaïne, de scherpe stof in rode peper. Met name bij straatrellen zou het middel effectief kun nen zijn. Bezwaar is dat astmapatiënten er door in ademnood kunnen raken. Het mi nisterie wil weten wat politieagenten in zo'n geval moeten doen. De afgelopen weken hebben het ministe rie en het LUMC onderhandeld over de aard van het onderzoek. Een diepgaande studie naar het effect van pepperspray is niet nodig, omdat uit het buitenland al tal van gegevens bekend zijn. Het middel be zorgt degene die ermee wordt besproeid tranende ogen en beneemt hem een ogen blik de adem. „Dat dit voor astmapatiënten extra vervelend is, is wel duidelijk", aldus Sterk. Echt gevaarlijk lijkt het middel echter niet. Momenteel doet de politie in Den Bosch, Groningen en Rotterdam proeven met de spuitbus. Omdat de medisch-ethische commissie van het LUMC zich verzet tegen een onder zoek op vrijwilligers met astma, spitste de vraag van het ministerie zich toe op de hulpverlening na gebruik van pepperspray. Het ziekenhuis wil daaraan niet meedoen omdat al bekend is, wat er moet gebeuren. Of agenten in staat zijn om hulp te verle nen terwijl ze onder druk staan, bijvoor beeld omdat ze in gevecht zijn met een groep voetbalhooligans, kan het ziekenhuis niet onderzoeken. Dat staat buiten de me dische wetenschap. Juist die crisissituaties baren het Astma Fonds zorgen. „Pepperspray bevat een agressief middel dat vernauwing van de luchtwegen teweeg brengt en daardoor een astma-aanval kan opwekken", aldus woordvoerder T. Rolle. „Wij kunnen ons voorstellen dat zich een situatie voordoet waarin de politie niet in staat is om ade quaat hulp te verlenen aan een astmapati- ent die zonder lucht komt te zitten. En lucht is van levensbelang." Het Astma Fonds dringt er bij het kabinet op aan pep perspray niet toe te staan. Huurprijzen lantaarnpalen stijgen fors De ondernemersvereniging LVI is tegen de verhoging van de tarieven voor lichtreclame aan lantaarnpalen. Leiden verhoogt de huurprijzen per lichtmast geleidelijk van 1000 en 750 gulden per jaar naar één tarief van 1600 gulden per jaar in 2004. De ondernemers willen echter dat de gemeente nadenkt over een verdubbeling van de invoertermijn tot acht jaar. Het advocatenkantoor Teek- ens - dat zelf zestien lichtbakken aan Leidse lantaarnpa len heeft hangen - heeft namens de ondernemers en de LVI bezwaar gemaakt tegen de verhoging. leiden gegrepen." Volgens Verplancke is er in een gesprek met Van Oosten en de LVI niet zozeer gesproken over een verdubbe ling van de invoertermijn, maar voor verlenging met twee jaar. De gemeente gaat nu na wat dit voor financiële gevolgen heeft. Pas als hier meer duidelijkheid over is worden er facturen uit gebracht. Wat bij de ondernemers ook 'de haren recht overeind heeft gezet' is het feit dat zij binnen korte tijd moesten reageren als ze het niet met de verhoging eens waren. De huur zou dan worden opgezegd en de licht bakken verwijderd. Volgens Verplancke is de verhoging ech ter twee maanden vóór het ver strijken van de verlengingsda tum van de huurcontracten ge- meld. En twee maanden noemt hij een 'gangbare termijn'. Ondernemers gaan met Lei den huurcontracten aan voor de duur van een lopend jaar en twee volledige jaren daarna. Dat er ook contracten van één jaar circuleren die ook de ge meente kan opzeggen vindt Van Oosten geen goede zaak. Hij stelt dat ondernemers ge middeld zo'n 3000 gulden beta len voor het laten maken van een lichtbak en dat die niet bin nen een jaar is af te schrijven. Een éénjaarscontract kan vol gens hem 'pure kapitaalsver nietiging' veroorzaken. Volgens Verplancke is er bij deze con tracten echter sprake geweest van een fout die 'wordt rechtge- breid'. connie van uffelen „Vijf jaar lang is het tarief niet verhoogd. De inhaalslag is zo extreem en op zo'n korte ter mijn, dat dat op bezwaren stuit", zegt C. van Oosten van het advocatenkantoor. „In sommige gevallen gaat het om 130 procent verhoging. Dat is 35 tot 40 procent per jaar. Dat is raar. Wij wensen een verdubbe ling van de invoertermijn van acht jaar, dat geeft een redelijk percentage per jaar. Leiden zou de tarieven moeten beoordelen in het totaalplaatje van kosten dat je als ondernemer voor je kiezen krijgt. Je betaalt als on dernemer hoge onroerende- zaakbelasting, reclame, veront reinigingsheffing en weet ik niet wat allemaal." Volgens gemeente-ambte naar R. Verplancke is de achter liggende gedachte van de ta riefsverhoging dat de openbare ruimte een bepaalde commer ciële waarde heeft. „Ik weet ook wel dat ze onroerende-zaakbe- lasting betalen, maar ik weet ook dat er in de commercie veel geld omgaat. De lantaarnpalen hebben een bepaalde waarde en die moet tot uitdrukking ko men. We moeten ook kijken naar de markt. In Leiden lopen we een beetje achter met de lichtmasttarieven. We zijn niet de duurste. Er zijn ook gemeen ten die de verhuur hebben uit besteed en die 1300 tot 1400 gulden krijgen. Het nieuwe ta rief is niet zomaar uit de lucht De VLUCHT VAN DC V/ILD6 eu&DUSNIE -GAHSEN dat soort maatregelen nooit waterdicht. Minder ingrijpend en minstens net zo effectief, is het wanneer u het hele konink lijke gezelschap uitrust met pa raplu's. Daarvan zijn hier in Leiden heel aardige exemplaren te koop, die een perfect ensem ble zullen vormen met uw robe en uw koninklijke hoofddeksel. Een aanval met een taart is met een beetje oefening heel een voudig af te slaan met de een paraplu-Wij houden ons graag aanbevolen voor het organise ren van een oefensessie. Het gebak waarvan onze plaat selijke taartwerpers zich bedie nen, is over het algemeen van eigen makelij. Biologisch-dyna- misch verantwoord, dat wel, maar niet echt vakwerk. En dat terwijl Leiden de vestigings plaats is van sommige van Neerlands beste banketbakkers. Majesteit. Als u er nou eens voor zorgt dat wij hier op Ko ninginnedag gewoon op straat een pilsje kunnen drinken, dan zullen wij onze invloed aan wenden om ervoor te zorgen dat onze taartgooiers zich op 29 april uitsluitend zullen bedie nen vein kwaliteitsgebak. Deal? No deal Elke keer als Leidenaars, we gens stedenband en nieuwsgie righeid, op het vliegveld van East Londen Zuid-Afrikaanse bodem betreden staan plaatse- wachten. Want zij zijn in door snee arm, en wij in doorsnee rijk. En ginds denken ze dat het hebben van een stedenband betekent, dat er geld op komst is. (Lachen was dat: oud-wet houder Aart van Bochove die de burgemeester daar in zijn beste Engels probeerde uit te leggen, dat wij in Leiden vinden dat van een stedenband beide partners moeten profiteren. Dat concept van synergie wil in het Nicaraguaanse Juigalpa ook maar niet duidelijk worden.) En nu dreigde er laatst toch wat geld uit Leiden naar East Lon don te gaan. Een lening van an derhalf miljoen gulden, tegen een rente van 5,5 procent. Te rug te betalen over vijftien jaar, wanneer de rand wellicht ten opzichte van de euro een ietsie- pietsie minder waard is gewor den. Echt wat je noemt een groot gebaar. Het geld zou daar worden gebruikt voor de bouw van fatsoenlijke huizen. Maar het komt er voorlopig niet van. De Leidse gemeenteraad heeft, niet geheel ten onrechte, ernstige twijfels over liquiditeit en solvabiliteit van de partner- stad, en vraagt nu 'extra zeker heden'. Tot zover het grote ge baar. Wij kunnen de raad wel vast wat zekerheidjes geven. Zeker is dat in East London een relatief gering aantal voorna melijk blanke mensen al een fatsoenlijke woning hebben. Vaak met hekken er omheen die onder stroom staan, in stra ten waar buurtwachten met honden patrouilleren. Zeker is dat de overgrote meer derheid van de bewoners, zo'n achthonderdduizend, in huizen woont die die naam niet verdie nen. Zeker is dat voor anderhalf mil joen gulden in East-London meer dan driehonderd erg sim pele huizen kunnen worden ge bouwd, waar wij onze neus voor zouden ophalen. Zeker is dat veel arme mensen in East-London, waar soms he le gezinnen leven van het ou- derdomspensioentje van een reeds lang overleden opa wiens dood nog niet bij de autoritei ten is gemeld, ook zo'n goed koop huisje van hun leven niet kunnen afbetalen. Veel meer zekerheden zal de gemeenteraad niet krijgen. Maar ach, bij de provincie Zuid-Holland is acht miljoen gulden 'kwijt'. Buiten de boe ken om weg-gespeculeerd of in de zakken van ambtenaren of bestuurders verdwenen. Dus waar hebben we het nou eigen lijk over? Van die anderhalf mil joen gulden weten we, als het niet terugkomt, over vijftien jaar ten minste waar het geble ven is. tekst: ruud sep en aad rietveld tekening: maarten wolterink leiden robbert minkhorst Leiden maakt goede sier met het project Toezicht op straat, dat jeugdige delinquenten een rentree op school of op de ar beidsmarkt biedt. Er is serieuze interesse vanuit Haarlem, Al phen aan den Rijn, Delft en Zoetermeer. Zelfs Antwerpen heeft belangstelling getoond. En in Gouda beginnen ze op 1 april. Projectleider Rob Klein is dik tevreden. Het Leidse project is uniek in Nederland. Jongeren gaan met een of twee agenten de straat op en bewaken de rust en openbare orde. Wie zich mis draagt, wordt aangesproken op zijn gedrag. De jongeren krijgen een echt salaris en tussentijds begeleidt de Stichting Jeugd zorg ze bij het uitstippelen van hun toekomst. Terug naar school? Of werken en leren te gelijk? Een baan bij de particu liere beveiligingsdienst? Klein: „Wil je dat ze op het rechte pad komen en blijven, dan is een inkomen een absolute voor waarde." „We hebben dit eigenlijk he lemaal niet zelf verzonnen", gaat Klein verder. „Wij hebben het weer afgekeken van Amster dam en Hoogvliet, bij Rotter dam." Klein bezocht de twee steden en keerde terug met de gedachte: dat kunnen wij ook, maar dan anders. De maat schappelijk werker vond de ini tiatieven van Amsterdam en Rotterdam teveel 'politieprojec ten'. In Leiden sloegen de ge meente, de Stichting Jeugdzorg en de politie de handen ineen. Reden om hier een project te beginnen is dat de reguliere jeugdhulpverlening te kort schiet. „Ik noem het een oppomp- project. Jongens die met neer gebogen hoofden binnenko men, want thuis gaat het niet goed, op school lukt het niet. Die jongens geven we weer zelf vertrouwen, een perspectief." Niet iedereen mag toezicht houder worden en bovendien geldt eenmaal aangenomen een strakke discipline. Wie onvol doende is gemotiveerd of opge leid (enkele jaren voorberei dend beroepsonderwijs is een voorwaarde), valt al tijdens de selectie af. „Iemand moet wel iets van bagage hebben", zegt Klein. „En kom je bij ons, dan moet het ook echt een omme keer zijn. Dat is een hele stren ge voorwaarde: ze mogen niet terugvallen in crimineel gedrag. Als een deelnemer maandag avond door de politie wordt op gepakt, weet zijn begeleider dat dinsdag en is hij woensdag ont slagen." Hetzelfde overkomt iemand die het maar niet lukt om op tijd op z'n werk te verschijnen. „Je probeert het een keer met twee wekkers, met drie, maar één maal houdt het op." Zo'n aanpak heeft er toe ge leid dat de meesten die als toe zichthouder beginnen, ook uit eindelijk goed terechtkomen. Voorwaarde is dat zeven op de tien jongeren een baan vinden of aan een opleiding beginnen. Het huidige gemiddelde ligt op dit moment hoger. Ongeveer één op de tien redt het niet. Hoe het de andere deelne mers aan het project uiteinde lijk vergaat, is voor Klein onbe kend. De meesten laten zich de eerste maanden nadat ze zijn weggegaan nog wel zien, maar daarna ontbreekt de controle. Niettemin zijn alle initiatief nemers 'uitermate tevreden', zegt Klein. De komende jaren blijven de toezichthouders ze ker nog in het Leidse straat beeld te zien. Maar ook in an dere steden zijn binnenkort misschien jeugdige toezicht houders te vinden. Politieke partijen uit Alphen hebben on langs informatie opgevraagd. Een Haarlemse delegatie is op bezoek geweest en Klein zelf was nauw betrokken bij het Goudse initiatief, dat een kopie is van het Leidse project. Van Antwerpen heeft de projectlei der al een tijdje niets verno men. Maar binnenkort is er weer contact. IN DE NIEUWSTE STRAAT VAN kan je iedere dag' gratis je afval brengen! Uitsluitend voor inwoners van Leiden. Legitimatie verplicht. zon- en feestdagen gesloten

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13