Detailhandel Macintosh ziet toekomst in internet ïeater blijft grote liefde van Joop van den Ende Economie Kennis bedrijfsleven van Duits 'bedenkelijk' Fugro ziet tekenen herstel in olie- en aardgassector WOL-lig beleggen RDAG 18 MAART 2000 rotterdam eelco van der linden Het is bij de Rotterdamse be drijven niet best gesteld met de kennis van het Duits. Dat blijkt uit een onderzoek van het Ta leninstituut in Rotterdam onder honderd bedrijven die eerst een Duitstalige fax toegestuurd kre gen. In opdracht van het instituut belden docenten Duits de be drijven op om over de fax te praten. Het resultaat stemt droef, meldt het instituut. Bij 29 bedrijven wist niemand in het Duits te antwoorden en bij 36 was de reactie 'uiterst gebrekkig en slecht verstaanbaar'. Vijftien bedrijven kregen het predikaat 'slecht tot matig'. Iets meer dan twintig procent wist zich in een taal te redden die enigszins op het Duits leek, zo blijkt uit het rapport. Bij slechts zes bedrijven was spra ke van 'een echt vlot antwoord'. De baas van het Talencen trum, H. van Egmond, spreekt van een bedenkelijk resultaat: „Zeker omdat Duitsland onze belangrijkste handelspartner is en goed is voor 25 procent van de totale Nederlandse export". leidschendam anp grote olieconcerns al weer be zig zouden zijn met exploratie activiteiten. Volgens Kramer zijn zij tot nu toe weggebleven omat zij te maken hadden met fusieperikelen. De aarzeling op de olie- en gasmarkten leidde er vorig jaar toe dat de omzet van Fugro met 5,4 procent tot 1,2 miljard gul den afnam. Doordat andere sectoren betere resultaten lie ten zien en de kosten en inves teringen werden beperkt, kwam er toch nog een 7,7 procent ho gere nettowinst uit de bus van 89,7 miljoen gulden. Tegelijk met de publicatie van de jaarcijfers, maakte Fugro twee overnames bekend. Het bedrijf koopt de activiteiten voor bodemonderzoek op zee en de apparatuur voor onder zoek in diep water van Geocean Solmarine in Frankrijk. Verder neemt Fugro het klantenbe stand voor plaatsbepalings diensten van de Britse Commu nications Measurement Technologies over. Ingenieurs- en adviesbureau Fugro ziet tekenen dat de olie maatschappijen weer meer geld willen steken in olie- en gasvel- den. Als de olieprijs boven de 20 dollar per vat blijft, lijkt de verwachting gerechtvaardigd dat er een echt herstel aan komt. Fugro vindt het nog te vroeg om met meer investerin gen op een verbetering van de markt in te spelen. Fugro wil daarom nog geen voorspellingen doen voor het lopende jaar. „De situatie is nogal stroperig", zo zei topman G. Kramer gisteren. Hij consta teerde dat het aantal offerte- aanvragen voor diensten ten behoeve van de ontwikkeling van nieuwe velden groeit. Van een stijging van de orderont vangst is nog niet echt sprake. Vooral kleinere maatschappijen maken zich bij de huidige olie prijs op om nieuwe velden te zoeken. Normaal zou zijn dat ook de ECONOMIE WUZER Miljarden voor mternetleveran- cier World Online, de Postbank die haar deuren dichtgooit om dat ze de stroom nieuwe beleg gers niet aan kan, de Nederland se Spoorwegen die met de ver koop van een plukje aandelen evenveel geld binnenhalen als met een heel jaar treinvervoer, overbelaste telefoonlijnen van Duitse beleggers die een graan tje van hun exploderende tech- nologiebeurs willen meepikken. Zijn beleggers helemaal gek ge worden? President Wellink van De Ne- derlandsche Bank vergeleek het beleggend publiek met 'op hol geslagen paarden op zoek naar een goudmijn'; overigens een uitspraak met een grote beel dende kracht, je ziet het voor je. Is World Online, kortweg WOL (ook een aardige beeldspraak), een virtuele goudmijn? Hoe is het anders te verklaren dat be leggers elkaar ver dringen om kapita len te steken in een bedrijf dat over 1999 een slordige twee honderd miljoen gulden verlies heeft gemaakt, een verlies groter dan de omzet? En dat de verwach ting uitsprak ook dit jaar weer dik verlies te maken en zelfs de eerstkomende jaren niet op winst te rekenen. Tot nu toe is WOL meer een commerciële meelifter dan een innovator. Ze is volledig afhan kelijk van derden en haar omzet is slecht gespreid. Zestig procent komt uit entreeheffing voor in ternet. Dat moet als de weerga verschuiven naar de zaken- markt, de digitale winkel of re clame, want internet wordt gra tis. De emissie moet een snelle koerswending bekostigen waar mee de onderneming staat of valt. Velen zien het aantal abon nees als sleutel tot succes, maar het is de vraag of commercie zonder innovatie in deze markt PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste genoeg is. De manier waarop het geld is opgehaald, treft niet als sympa thiek. Er is een schaarstegevoel en een winst-euforie opgewekt en veel geld is uitgegeven aan reklame. Persoonlijk hoor ik meer muziek in het Rotterdamse reklamebureau ARA dat het imago heeft gebouwd. Wel bijzonder aan de generatie WOL is, dat ze de overgang van hoofdstuk twee naar hoofdstuk drie van de economische ge schiedenis markeert. Hoofdstuk één bracht de opkomst van de handel, terwijl de productie nog aan huis plaatsvond. Hoofdstuk twee was de industriële revolutie met haar ondernemingsgewijze produktie en een enorme hoe veelheid innovaties, verspreid over een groot aantal gebieden. Dat gebeurde technisch, sociaal, financieel, juridisch en met een compleet nieuwe infrastructuur om de goederen naar hun eind gebruiker te transporteren. Het lijkt niet overdreven om aan de opkomst van computer en computernetwerk evenveel ge wicht toe te kennen als aan de industriële revolutie. De verandering voor de consu ment is dat de goederen steeds minder zichtbaar worden. Onze consumptie 'ontstoffelijkt', ze wordt minder materieel. Het gaat dezelfde weg als het geld. Eerst was dat edelmetaal, toen papier, nu zijn het bits. Veel dat op internet wordt aangeboden, is digitaal en kan alleen maar digitaal bestaan. Andere dingen moeten nog altijd fysiek gele verd worden zoals kranten, boeken, muziek en tijdschriften een dubbelleven. Ook de beurs verandert. Dat de kost voor de baat uitgaat, is niet nieuw. Nieuw is de schaal waarop en de snelheid waar mee het gebeurt. De schaal is met de markten meege groeid naar we reldniveau. Vroeger droegen privépersonen en investeringsban ken de aanlooprisi co's van de startfa se. Een onderne ming ging pas naar de beurs als ze goed en wel marcheerde en mooie cijfers had. Met de concurrentie van de he le wereld in de nek ontbreekt het bedrijven nu aan tijd om achter gesloten deuren met val len en opstaan iets op te bou wen. Ze moeten een vliegende start maken. Dat risico is te groot voor oprichters en ban ken, het kan alleen met de be legger. Die geeft een zak geld aan een bedrijf met een goede startpositie en zegt: Go get it! De generatie WOL schrijft een nieuw hoofdstuk in de geschie denis van de beurs. De belegger wordt eerder ingeschakeld en op grotere schaal dan ooit tevo ren. Beleggen wordt leuker maar ook veel riskanter. Er is niets op tegen dat beleg gers hun geld met bakken naar de beurs brengen voor emissies van internetbedrijven. Want het is inderdaad een volwaardige economsiche revolutie, met een hausse aan innovaties op alle mogelijke gebied. Daar is veel geld voor nodig en het is alleen maar mooi als dat voorhanden is. Zolang men zich maar realiseert dat de on vermijdelijke shake-out van be drijven ook een shake-out van beleggers is. Het is méér dan ooit zaak dat beurs en overheid erop toezien dat de geldplas niet louter geleend geld is, dat de belegger zijn beleggingen spreidt, en dat hij zich bewust is van het risico. rtelsmann stapt uit AOL Europe .oh Het Duitse mediaconcern Bertelsmann stapt uit Europe, de joint venture met de Amerikaanse internetaan- er America Online. De komende drie jaar gaat het belang vijftig procent stapsgewijs naar de Amerikaanse onderne- De verkoop levert Bertelsmann tussen de 15 en 18,5 mil- ulden op. Geruchten over de verkoop van het belang sta- e kop op toen AOL bekendmaakte te fuseren met het rikaanse mediaconcern Time Warner. Bertelsmann ge- ct de opbrengst van het belang voor uitbreiding in de elek- jsche verkoop. )t Auto statutair naar Nederland Het Italiaanse concern Fiat richt voor zijn personenwa gen houdstermaatschappij op die statutair wordt gevestigd ederland. Een woordvoerder van Fiat zei gisteren nadruk- kdat er geen sprake is van verplaatsing van productie en Ie leiding van de divisie personenwagens, Fiat Auto, in Tu- ilijft. Volgens hem biedt de constructie juridische voorde ur kan snel en zonder al te veel bureaucratie worden ge- t, aldus de woordvoerder. Om die redenen is ook de Iveco- itwagendivisie van Fiat statutair in Nederland ikingen glasfabrieken gaan door am» De ruim 700 medewerkers van de Vereenigde Glasfa- en in Leerdam hebben hun staking gisteren voor enkele n hun staking opgeschort. De fabriek in Schiedam, met 450 werknemers, nam vandaag de staking over. De onge- vijfhonderd werknemers in Maastricht die al sinds de it van maandag op dinsdag de productie stillegden gaan door. Het conflict draait om stukgelopen CAO-onderhan- igen. Er zit een verschil van twee procent tussen de eis en rerkgeversbod van vier procent en er is geen overeenstem- over de 'absurd hoge werkdruk' en betaald zorgverlof. [Gate blijft voorlopig zelfstandig osch De geplande overname van het intemetbedrijfje late door de Bosche automatiseerder C/Tac is van de baan. artijen hebben na intensief overleg besloten dat NetGate tandig blijft, zo heeft C/Tac gemeld. Het duo blijft wel sa- werken. Zo hebben zij de krachten gebundeld bij onder de bierbrouwers Bavaria en Heineken. C/Tac ontwikkelt ucten en diensten voor internettoepassingen en NetGate i internettoepassingen. Dlters koopt internetbedrijf in VS idam» Uitgever Wolters Kluwer heeft gisteren het Ameri- se internet- en softwarebedrijfje KnowledgePoint gekocht, ledrijf houdt zich bezig met de ontwikkeling van software de afdelingen personeelszaken van grote bedrijven. Know- ePoint hoopt dit jaar een omzet te boeken van ongeveer 20 len. Er werken 65 mensen. Hoeveel Wolters Kluwer voor de areonderneming heeft betaald, wil het bedrijf niet bekend- 'My Web' moet consumenten de drempel over helpen V wil beroepszieken klacht n indienen tegen werkgever V roept werknemers met beroepsziekte op een in te dienen tegen hun iver als die onvoldoende heeft getroffen om 0 20 beidsongeschiktheid te imen. Daarmee hoopt de itrale de schade te kun- 'rhalen die kan ontstaan ;omensdaling. Daarvoor 26,15 vakcentrale een Bureau «ziekten op. eiding daarvoor zijn de en in de sociale zeker- De WAO is in de jaar verslechterd", al- woordvoerder van de 101,35 e donderdag. Hij ver- 100 8' sc^adeclaims zullen 10M5 10t slepende procedures 102,79 it werknemers met een 103,85 100,60 101,7! 106,00 118,75 104,06 116,40 106,55 107,35 ukte buikspreker zoekt en vindt succes in zakenwereld van den Ende maakte gisternacht Izijn aandelenpakket in Endemol everkopen aan het Spaanse elecombedrijf Telefonica. De deoprichter van met media- en misementsconcern treedt om gezondheidsredenen terug. vijf 8"' beroepsziekte die eventueel toe gewezen krijgen. Volgens VNO-NCW is in werk geverskringen veel aandacht voor RSI, ook wel muisarm ge noemd. „Maar het is ook voor een groot deel de verantwoorde lijkheid van de werknemer zelf meent een woordvoerder. Die moet achter de computer van daan komen. „Het is wrang als de werkgever op kantoor allerlei ergonomische maatregelen neemt en de werknemer thuis gewoon qan de keukentafel zit te internetten." De werkgeversorganisatie geeft over de kwestie voorlich ting aan de leden. „Want we hebben natuurlijk weinig be- hoefte aan ziektes of de WAO want die moeten werkgevers zelf betalen." Detailhandelsgigant Mac intosh Retail Group zet voor 2000 in op een om zetgroei van zeven procent en drie procent meer winst. Voor overnames is 500 tot 600 miljoen gulden in kas. „Maar we schieten niet op alles wat beweegt", adus topman Beijer. Met een tien procent hogere omzet deden Kwantum, Halfords, Belcompany en dertien andere winkelke tens het goed in 1999. Het concern haalde een omzet van 1,6 miljard gulden en boekte 45 miljoen gulden winst. den haag gpd De in oktober gelanceerde gra tis internet-provider MyWeb telt 100.000 leden en is een van de vijf grootste gratis aanbie ders in Nederland. Voor 2000 is een verdubbeling van het aan tal gebruikers voorzien. Ko mend jaar zullen alle ketens hun artikelen ook on line ver kopen. Toch verwacht topman Beijer op korte termijn weinig tot niets van het via internet verko pen van fietsen, bankstellen, schoenen en trainingspakken. Zeker de eerste drie jaar zal My Web nog verliesgevend zijn. Een heleboel mensen moeten de drempel nog over om via in ternet te kopen. „Maar als dat gebeurt, willen wij er bij zijn". Uit ervaringen met al be staande webwinkels van Man- field (schoenen), Piet Klerkx (meubels) en Belcompany (te lecommunicatie) blijkt dat veel mensen zich on line oriënteren voordat ze naar de echte winkel gaan, en andersom. Maar geld moet vooralsnog komen uit ad vertenties van derden en com missie van de verkoop van boe ken, cd's en andere spullen van derden via MyWeb. Macintosh poogt de consu ment voor langere tijd aan My Web te binden via een 'club- kaart'. Daarmee kan korting worden verkregen op artikelen in alle Macintosh-winkels en straks ook bij derden (bijvoor beeld hotels of pretparken). Macintosh investeert dit jaar 10 miljoen gulden in de verdere ontwikkeling. Belcompany kwam in 1999 volledig in handen van Macin tosh, dat in '98 nog maar voor Enkele van de 775 winkels die Macintosh in de Benelux exploiteert. de helft eigenaar was. De tele- ook richting Duitsland, foonwinkels waren verantwoor- Kwantum deed het in 1999 delijk voor een omzetstijging ook goed. Door het mooie weer van ruim 26 procent. Er kwa- tot oktober bleven Superconfex men 22 winkels bij en de eerste (vooral in België aanwezig) en stappen op de Belgische markt Bentex (35 winkels in Neder- werden gezet. Dit jaar gaat het land) met de najaarscollectie om acteur te worden had hij niet, vam hij snel genoeg achter. Ook lier van buikspreker-conférencier lem, ondanks spraak-, mime- en niet te liggen. En dus koos n den Ende maar voor de zakelij- van het artiestenvak. Het resul- uiteindelijk in Endemol. Een be lt op de beurs nu een waarde inruim 12 miljard gulden. i*3S n Ende kon uit zijn eerste stap- 5,462; het ondernemerschap niet be- 'oorspellen dat hij een 'house- ,6i ime' zou worden. In 1968 steven- afet twee winkels voor feestartike- hard op een faillissement af. o,5$ deed hij een gouden greep. Hij g287j! ch op de feestavonden en perso oi Ijes van bedrijven, toen nog een n,38! tinnen markt. Imca Marina was 22g| te die bij hem tekende. Velen 16.01 volgen. J.W| hij met zijn tv-programma's en 'oorstellingen veel succesen won hij niet elke strijd die hij en af en toe beging hij regel- oissers. Zo was daar Showbizcity meer, dat Van den Ende eind •zette. Het plezierpaleis moest miljoen bezoekers per jaar trek- dat lukte in de verste verte •rig jaar werd de formule dras- JfrNgd. ■name van Endemol in Sport7 niet goed af. De grootspraak •prichters van het sportkanaal en liahetze ertegen leidden eind een roemloos einde. Het kostte Ende en De Mol vele miljoe- Joop van den Ende gaat het rustig aan doen. Daar past Endemol niet meer in. Ier debacle was TV10, het ambi- ïrrennet van Van den Ende, dat •n tachtig niet mocht uitzenden Commissariaat voor de Media. Ende voelde het als een per- nederlaag en nam het de poli- lijk. De vuurspuwende Van "den am zeer goed weg. Hij sloot een lucratief 3-jarig contract met Veronique, het vroegere RTL 4. De sterren van Van den Ende waren door zijn commerciële ambities voorlo pig niet meer welkom bij de publieke omroep, maar werden door het vroegere' RTL4 gretig ingezet. Achteraf mag het mislukken van TV 10 gezien worden als de doorbraak van Van den Ende als pro ducent. Het contract met Veronique le verde al in het eerste jaar een omzet van 70 miljoen gulden op. Na enige tijd maakte hij ook weer programma's voor het publieke bestel. De meeste mensen zullen de naam Van den Ende in eerste instantie associëren met de RTL-soap Goede Tijden, Slechte Tijden. Van den Ende baarde vorig jaar opzien toen hij in de Volkskrant afgaf op het tv-aanbod. „Mijn programma's en artiesten zijn meegesleurd in een inhou delijk totaal oninteressante omgeving." Het aanbod bestaat volgens de produ cent uit amusement en grofheden, „maar er is meer in de wereld. Dergelij ke programma's moeten worden inge-. bed in een mix van nieuws, discussie programma's en goed drama". Van den Ende heeft zijn fortuin voor het overgrote deel te danken aan het maken van tv. Zelfs toen hij al topman van En demol was, was hij regelmatig te zien bij de opnamen van tv-shows, waar hij het publiek aanmoedigde nog net iets har der te applaudisseren. In het theater was Van den Ende nog va ker op de werkvloer te vinden. Het is al tijd zijn grote liefde geweest. „TV is een malig, in het theater kun je je elke avond opnieuw bewijzen", zei hij in 1980. FOTO ANP PETER BROM Het theaterdier introduceerde de musi cal bij het grote publiek, met producties als Miss Saigon, The phantom of the ope ra en Elisabeth die massaal werden be zocht. De laatste projecten trokken zelfs honderdduizenden bezoekers naar het Circustheater. Dat Scheveningse complex is overigens hét symbool voor Van den Ende's liefde voor het theater. Hij nam het gebouw met enkele partners over van de ge meente voor het symbolische bedrag van één gulden. Later breidde hij zijn belang uit tot 100 procent en stak tien tallen miljoenen in renovaties. 'Joop' mag dan vooral naam hebben ge maakt met kassakrakers, minder bekend is dat hij vele kleine producties finan cierde om zo onder meer jong talent een kans te geven. zitten. Macintosh werd vorig jaar volledig eigenaar van de schoenenpoot Hoogenbosch (o.a Manfield en Dolcis). In to taal kwamen er vorig jaar 57 winkels bij, wat het Macintosh- totaal op 768 brengt. HSL-kaartje naar Expo 2000 flink duurder Tijdens de Expo 2000 vragen de Duitse spoorwegen een toeslag voor een reis met de hogesnel heidstrein ICE naar Hannover. De prijsverhoging bedraagt 26,80 gulden voor reizigers die uit het gebied ten zuiden van Frankfurt komen. Op verbin dingen ten noorden van Frank furt bedraagt de toeslag 13,40. Wie de ICE te duur vindt, kan gebruik maken van speciale aanbiedingen van de Deutsche Bahn voor de Expo. Die gelden voor een beperkt aantal treinen. VNU en Quote Media vissen achter het net haarlem pieter van hove De Nederlandse uitgevers VNU en Quote Media Magazines hebben tevergeefs geprobeerd een Nederlandstalige versie van National Geographic op de markt te brengen. De bespre kingen met Quote zijn in janua ri afgebroken. De gesprekken met VNU over het uitgeven van het wetenschapsblad strandden in een eerder stadium. Donderdag werd bekend dat de Duitse uitgever Gruner Jahr met het Spaanse concern RBA Editores de licentie voor de Nederlandstalige versie heb ben verworven. De tekst wordt vertaald uit het Duits. VNU wil niet zeggen waarop de onderhandelingen zijn stuk gelopen. Quote Media zegt bij monde van directeur M. van den Biggelaar dat National Geographic blijkbaar Gruner Jahr kennelijk de meest ge schikte partij vond. Van den Biggelaar vindt het jammer dat het Amerikaanse blad niet voor Quote Media heeft gekozen. Hij betwijfelt overigens of Gruner Jahr de meest geschikte kandidaat is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11