Telefonica wil Endemol geheel inlijven Economie 1W doet 'English patient' nd Rover van de hand penbaar vervoer n helft goedkoper' Aangeslagen sterren vol begrip voor 'vader' Randstad begint virtueel uitzendbureau Fusie Van den Ende en De Mol groot succes Beursgang nodig voor oorlogskas World Online |1G geeft Franse bank CCF nog een laatste kans atis internet bij Wegener QORN tL: De 1,3 miljoen abonnees van de dagbladen van We- krijgen gratis toegang tot internet.Het krantenconcern wil ;iee het belang van het nieuwe medium benadrukken, groot deel van onze lezers maakt er nog geen gebruik aldus topman Houwert. Voor de realisatie zoekt Wegener jaar een strategische partner. De provider wordt verbon net nog te lanceren regio-portals; internettoegangspoorten 1.85 jorden gekoppeld aan de homepage van één van de regio- q® Wegener-dagbladen. Overigens is gratis internet - alleen 2^90 lefoontikken moeten worden betaald -- inmiddels ook ver jaar bij tal van andere aanbieders. ttowinst uitgeverij Brill fors hoger 2j.; Tijdschriften hebben de omzet van uitgeverij Koninklij- in 1999 in belangrijke mate omhoog gestuwd. De totale jtvan het Leidse bedrijf steeg met elf procent naar circa oS miljoen. Ook de nettowinst liet een forse toename zien. Het taat na belastingen steeg met 28 procent tot ruim 1,8 mil- In 1999 bedroeg de omzet van elektronische media, zoals tó oms, vijf procent van het totaal. Brill geeft veelal in het En- iformatie uit over geschiedenis, islam/oriëntalistiek, reli- natuurwetenschappen. De uitgever is actief in Europa, de ^fcigde Staten en Japan. '!o sparov gaat op internet q [QBLï Schaakgrootmeester Gary Kasparov, 's werelds beste eer, stapt in internet. Hij begint KasparovChess.com en it zijn bedrijf binnen een jaar naar de beurs te brengen. Ue start van de onderneming brengt hij een oude droom in öi: elijkheid; het schaakspel in alle huiskamers en scholen lg'jj >en. Internet is bij uitstek het medium om dat te bereiken, 3^ j afgelopen week in New York. Voor zijn nieuwe bedrijf 8,a hjj 65 werknemers bij elkaar gekregen in New York, Tel [q'o Moskou en London en er is inmiddels een bedrag van 7,7 os en in het project geïnvesteerd. De site moet geld gaan op- en met de verkoop van onder meer schaakspelen en 'i ikboeken. N Amro baas bij Taiwanees bedrijf ABN Amro heeft haar belang in de Taiwanese fond- leerder Kwang Hua vergroot van 6 naar 88 procent. Het 3x jfheeft een beheerd vermogen van 5,4 miljard en is daar- de nummer zes in de sector in Taiwan. ABN Amro vergroot le aankoop van de belangen van Ruentex (62 procent) en (20 procent) niet alleen haar positie op de markt van het ische land, maar denkt ook synergievoordelen te kunnen IA len uit de afstemming met al bestaande bankactiviteiten i;i ing resultaat Campina Melkunie 9 immel Hoe slecht het jaar 1999 ook was voor de zuivelin- 0.2 ie met een extreem lage kaasprijs en de dioxinecrisis, het g! 000 zal niet veel beter zijn. De zuivelcoöperatie Campina 2j mie voorziet dit jaar een verdere daling van de prijzen die i.i n haar leden (de veehouders) kan uitbetalen. Als coöpera- j ukt Campina Melkunie de resultaten niet uit in winst of maar in de melkprijs voor de boeren. Die daalde met iefst zeven procent. De leden kregen nog maar 74,27 gul- gj oor honderd kilo melk, tegen 79,80 een jaar eerder. (In de öi industrie is het gebruikelijk om hoeveelheden in kilo's aan pen.) Campina Melkunie probeert de slechte tendenzen te o'j ijden door de koers te verleggen naar duurdere merkspul- oS oals Mona-toetjes. ■LONDEN ANP-BRIDGE-Rtr leeft besloten zijn nood- e Britse dochterbedrijf jrotendeels van de hand De Duitse autofabri- onderhandelingen be- met de Britse investe- aatschappij Alchemy s, die een aanbod deed merken Rover en MG. jkt alleen de nieuwe Mi- llen houden, lojj ms zegslieden bij de on- .03, delingen wordt Land erreinwagens) verkocht d, de op een na grootste ia brikant ter wereld. De anen zouden bereid zijn 5 miljard gulden voor dit iel te betalen, kocht 'English patient' 1994 en is er sindsdien schattingen ruim 11 gulden aan kwijtge- Gisteren maakte het concern bekend dat g eens een voorziening miljard bovenop komt °'pnd met de verkoop van Rover. Door de voorziening leed BMW over 1999 een verlies van 5,5 miljard op een met 6,6 procent gestegen omzet van 75,7 miljard. Alchemy Partners wil onder het vaandel van de op te rich ten MG Car Company door gaan met de Rover-modellen 25, 45 en 75, en de oude Mini. Onder MG Car zal het produc tiebedrijf in Longbridge bij Bir mingham vallen, de grootste -autofabriek in Groot-Brittannië. Alchemy wil Rover winstgevend maken en over drie tot zes jaar weer verkopen. BMW dreigde vorig jaar al de fabriek in Longbridge te sluiten. De Britse regering kwam toen met steun van 540 miljoen over de brug in ruil voor de belofte van investeringen. De Britse minister van handel en indu strie Byers sprak van een grote teleurstelling. De vakbond TGWU beschuldigde BMW er van een belofte te hebben ge broken en vreest dat er duizen den ontslagen vallen. inbaar vervoer in en meenten kan de helft inf per. Dit blijkt uit een on- van de Delftse onder- J looi Trail. Door het "i,s haltes te verminderen 2 e gemiddelde snelheid ten hoger. 37j eperking van het aantal 13,! Deft volgende de onder- °2 niet nadelig te zijn voor ,n agier. Een groot aantal naakt de zrfstand naar kleiner en dus minder ld, maar tegelijkertijd de reiziger veel tijd tus- altes. .(tëpsen en trams kunnen tijdwinst vaker op de- 13 oute worden ingezet, ir de passagier minder te wachten bij de Bod Spaanse telecomgigant op alle aandelen Het Spaanse telecombedrijf Telefonica brengt een bod uit op alle aandelen Endemol. Per aandeel willen de Spanjaarden 158 euro (347,60 gulden) betalen. Dat bete kent dat het multimedia- en amusementsbedrijf wordt gewaardeerd wordt op ruim twaalf miljard gulden. Joop van den Ende, een van de oprichters van Endemol, be sloot gisteren uit het bedrijf te stappen wegens gezond heidsproblemen. lopen jaar een omzet had van 30 miljard gulden en een netto winst van 4 miljard gulden, al actief als producent en distri buteur van tv-programma's. Het bedrijf richt zich vooral op AMSTERDAM-HILVERSUM GPD-ANP Telefonica is actief in vaste en mobiele telefonie, kabe-ltv en internetdiensten. Bovendien heeft het concern, dat het de Spaans- en Portugeesspre kende landen. Telefonica heeft grote belangen in Zuid-Ameri- ka. Door het bod krijgt Telefoni ca de mogelijkheid in één stap leider in al onze markten te worden, luidde het commen taar van Juan Villalonga, presi dent-directeur van Telefonica. Het geld om Endemol over te nemen, haalt Telefonica op bij aandeelhouders. Daarvoor ge ven de Spanjaarden nieuwe stukken uit. Ook wil het bekij ken of in Amsterdam een twee de beursnotering mogelijk is. Endemol haalde het afgelo pen jaar een omzet van 962 miljoen gulden en een netto winst van 92 miljoen gulden. Het bedrijf maakt en distribu eert tv-programma's. Het afge lopen jaar had Endemol een grote hit met het programma Big Brother. Spanje is geen on bekend terrein voor Endemol. Vorig jaar kocht Endemol het Spaanse tv-productiebedrijf Zeppelin en dit jaar verkocht Endemol Big Brother aan een Spaans tv-station. Het belang van Van den Ende is ongeveer 2,4 miljard gulden waard ep dat van De Mol be draagt bijna 2,6 miljard. Van den Ende deed het al een half jaar rustiger aan. De overname past in nieuwe trend, waarbij telecom- en In ternetbedrijven producenten van programma's opkopen. Die programma's kunnen ze dan exclusief op hun eigen tv-kana- len uitzenden. Ook de link van programma's naar Internetsites is interessant. De site van Big Brother was de meest bekeken site het afgelopen jaar. Inter netbedrijven kijken vooral naar het aantal keren dat een pagina wordt opgevraagd, het aantal hits. Hoe meer kijkers, hoe meer ze voor advertenties op die pagina kunnen vragen. De afgelopen maanden nam het Amerikaanse Internetbedrijf AOL de eveneens Amerikaanse uitgeverij Time Warner over. Vorige week maakte kabelbe drijf UPC bekend dat het SBS, moedermaatschappij van de tv- zenders SBS6 en Net5 gaat overnemen. TV-producent Joop van den Ende werd in 1997 gekozen tot 'omroepman van het jaar'. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Familieberaad in Baam. Joop van den Ende heeft zijn 'kinde ren' bijeen geroepen. De 58-ja- rige mediatycoon stopt. En de tv-sterren die met hem zijn groot geworden, krijgen het nieuws als eersten te horen. Voor de statige villa van Van den Ende in Baarn rijden om negen uur donderdagavond de Jaguars en BMW's af en aan. De ene bekendheid na de andere verdwijnt door het hek, dat door twee bewakers open en dicht wordt „Vader wil de kinderen zien en dan komen we. Ik weet al leen dat ik om half tien hier moest zijn", zegt André van Duin. Om tien uur pas arriveert de gastheer. Samen met zijn partner John de Mol schiet Van den Ende in een donkere li mousine langs de journalisten en cameramensen. Het wach ten en speculeren begint. Joop stopt en verkoopt zijn aandelen aan World Online. Nee, het wordt Disney of AOL/Time Warner, weet een ander. Na de mededelingen en een goede borrel druppelen de ster ren weer naar buiten. Gert-Jan Dröge, Henk Spaan, Hans Kraay jr. en Gordon houden nog stijf de kaken op elkaar, want dat heeft Joop ze 'bevo len'. Aad van den Heuvel geeft toe dat Van den Ende heeft be sloten te stoppen. Henny Huis man vertelt even later de reden. „Joop stopt vanwege zijn ge zondheid. Hij heeft hoge bloed druk en last van 'bum out', zo als dat tegenwoordig heet", zegt de duidelijk aangeslagen showmaster. „Ik vind het erg jammer dat hij stopt. Maar aan de andere kant is het ook ver- standig. Hij wil het rustiger aan doen en meer tijd voor zijn ge zin nemen." Ook Ron Brandsteder rea geert geëmotioneerd. „Ende mol gaat nu een woordje mee spreken in de wereld", zegt hij. „Ik zal Joop missen als direc teur, maar aan de andere kant denk ik dat ik hem nu wat vaker ga zien. We hebben in elk geval afgesproken dat we regelmatig gaan fietsen." Om kwart over een stapt En demol zelf naar buiten. Geen officiële mededelingen. Volgens de beursregels moet er eerst een persbericht worden rond gestuurd. Van den Ende geeft wel toe dat zijn beslissing met zijn gezondheid heeft te maken. „Maar maak jullie niet onge rust. Ik ben nog niet geheel her steld, maar het gaat wel beter met me." RUSWUK ANP De fusie tussen de productie bedrijven van John de Mol en Joop van den Ende, begin 1994, was bedoeld om een sterke positie in het buiten land op te kunnen bouwen. In zes jaar is de omzet van Ende mol meer dan verdubbeld en nam de nettowinst met een factor negen toe. 1994, januari: oprichting En demol 1994, oktober: Endemol te kent contract met publieke omroep over afname pro gramma's, RTL verlengt con tract met Endemol-sterren. 1994, november: Aankoop minderheidsbelang in Spaan se tv-productiemaatschappij Gestmusic. 1994, december: Overeen komst met publieke omroep geschrapt. 1995, april: Onderzoek Euro pese Commissie naar fusie Endemol. 1996, februari: Belang van 24 procent in Holland Media Groep in de verkoop. 1996, juli: Samenwerking met IDTV op buitenlandse markt, beursgang Endemol wordt be kend. 1996 augustus: Sport7, waarin Endemol belang van bijna 20 procent heeft, begint met uit zenden. 1996, november: Eerste note ring aan Amsterdamse beurs, belang in Sport7 gaat over in handen van De Mol en Van der Ende persoonlijk. 1997, januari: Belang in Sche- venings Circustheater uitge breid van 33,3 naar 100 pro cent. 1997, februari: Terugtrekking uit uitgaanscentrum Amster dam Zuid-Oost. 1997, maart: Aankoop belang 49 procent in Duitse GAT Füm +TV Production. 1997, augustus: RTL Televi sion tekent 3-jarig contract over levering programma's ter waarde van 100 miljoen per jaar. 1997, september Canal+ wordt als klant binnenge haald, overeenkomst in Polen voor het leveren van progam ma's. 1997, december Showbizzci- ty opent de deuren, aankoop belang 51 procent in Duitse tv-productiebedrijf Non Fic tion. 1998, januari: John de Mol enige topman van Endemol, Joop van den Ende wordt vi- ce-vooritter. 1998, februari: Mede-aan deelhouder Willem van Koo- ten verkoopt zijn belang van 5 procent in Endemol, aankoop belang van 50 procent in En gelse Broadcast Communica tions. 1998, april: Overeenkomst over investering van 160 mil joen in VS. 1998, juli: Aankoop van 51 procent in Helcon Media, aankoop belang van 50 pro cent in Franse tv-producent Groupe ASP. 1998, november Endemol koopt belang van 40 procent in Duitse branchegenoot Me- ta. 1999, februari: Joop van den Ende koopt voor 170 miljoen het theaterbedrijf Live Enter tainment van Endemol. 1999, september Beursgang Duitse dochter Helcon Media levert zo'n 60 miljoen op. En demol houdt belang van 25 procent, eerste uitzending Big Brother. 1999, december Big Brother naar Duitsland en andere lan den. 2000, februari: Endemol maakt een klapper met de ver koop van Big Brother aan tv- netwerk CBS in VS, aankoop tv-producenten Aran in Italië en Zeppelin in Spanje. RUSWUK ANP halte. De regio Haaglanden kan zich vinden in de conclusies van het onderzoek. In Den Haag is al een plan in ontwerp om het aantal stops te vermin deren. De gemiddelde afstand tus sen haltes is nu ongeveer 400 meter. Dat wordt 500 tot 600 meter. Hiermee hopen we de gemiddelde snelheid op te voe ren jiaar 25 kilometer per uur. Nu ligt die onder de 20", aldus een woordvoerster Vervoersbedrijf Connexxion meent dat snelheid niet alles zegt. „Het gaat ons niet zozeer om snelheid, maar om kwali teit. Het is onze doelstelling om zoveel mogelijk passagiers te vervoeren. Met minder haltes zou het aantal reizigers kunnen afnemen", zegt een woordvoer der. De filialen blijven belangrijk voor Randstad maar in het werven en plaatsen van uitzendkrachten via internet wordt erg veel geld gestoken. AMSTERDAM ANP Randstad start een virtueel uitzendbureau op in ternet. „Vraag en aanbod worden zonder tussen komst van een intercedent en een kopje koffie bij elkaar gebracht", zei topman Zwarts gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 1999. Het uit zendconcern trekt voor het project 35 miljoen gulden uit. Binnen vijf jaar moet het een flinke bijdrage leveren aan de omzetgroei van 12 naar 35 miljard gulden. Randstad heeft inmiddels twee weken proefge draaid. Zwarts: „Onze klanten zijn zeer enthousi ast." Hedson, zoals het project gaat heten, wordt half april officieel gepresenteerd en is bestemd voor 'doe-het-zelvers'. „Mensen die niet zo snel een uitzendbureau inlopen, maar wel een baan willen." De uitzendreus verwacht niet dat de in ternetactiviteiten ten kosten gaan het aantal ves tigingen. „Nog steeds is het zo dat het openen van een vestiging, groei van het marktaandeel FOTO ANP RAYMOND RUTTING betekent. Wij moeten prominent aanwezig zijn op de belangrijkste plaatsen in Europa en Noord- Amerika. Ook voor internet is naamsbekendheid van allergrootst belang." Zwarts verwacht wel dat de rol van de kantoren verandert: meer begelei ding van uitzendkrachten en minder administra tie. Randstad, met een marktaandeel van 42 pro cent de nummer 1 in Nederland, wil minder af hankelijk worden van Nederland. Nu nog haalt het de helft van zijn omzet uit de thuisbasis. „We gaan vooral internationaal verder groeien", voor spelt Zwarts. Randstad kan in Nederland alleen autonoom groeien. Het opkopen van branchege noten zit er niet in, omdat het concern dan te do minant wordt. In Europa en Noord-Amerika heeft Randstad diverse overnamekandidaten op het oog. „Voor de financiering is geen aandelenemissie nodig", aldus Zwarts. Eén belletje naar de bank levert volgens hem zo een lening op van een miljard. Wj»GPD rcekeraar ING probeert het nog met de Franse bank CCF. Uiter- mei moeten de Fransen laten zij akkoord gaan met het bod 'oUanders. „Zo niet, dan trekken handen er van af', zei ING-top- fan der Lugt gisteren in een toe- op de jaarcijfers. december dacht ING de rote bank al in de zak te hebben. Met het management van CCF was over eenstemming bereikt over de prijs. Maar toen het bod formeel op tafel kwam, krabbelde de top van de bank terug. Daarop trok ING het bod weer in. Evenals eind vorig jaar biedt ING 137,5 euro per aandeel CCF. Daarmee komt het totale bod neer op ongeveer 23 miljard gulden. Op de Franse beurs schommelt CCF de laatste weken rond de 113 euro. In navolging van ABN Amro steekt ING de komende jaren 4,5 miljard gul den in internet-activiteiten. Bijna de helft van dat bedrag is bestemd voor de export van het Postbank-concept. Onder het label ING Direct begint de geldreus dit jaar in de VS, Italië en Frankrijk met thuisbankieren. Eerdere initiatieven met ING Direct in Canada, Spanje en Australië zijn volgens Van der Lugt een groot succes. In Cana da telt de bank al een kwart miljoen klanten, waarvan het merendeel zijn za ken via internet afhandelt. Over twee jaar moet ING Direct wereldwijd drie tot vier miljoen klanten hebben. Nu zijn dat er 820.000. Vorige maand maakt ING alvast be kend, dat de nettowinst over 1999 met 84 procent was gestegen naar 10,8 mil jard gulden. Zonder de eenmalige baten uit de verkoop van aandelen Libertel en Nationale Investeringsbank zou de winst met 54 procent zijn gestegen. World Online wil de grootste internetaanbieder van Europa worden. Het grootste deel van de beursgangopbrengst, maxi maal 7,3 miljard, gaat regel recht naar de oorlogskas. Een aantal aandeelhouders (San- doz, Reggeborgh en NS) ver koopt een klein deel van zijn belang. Oprichtster Nina Brink, die volgens analisten een be lang van 10 procent heeft, doet niets van de hand. Een over zicht van de geschiedenis van World Online: 1994: Nina Brink richt World Online op. 1996, september: Eerste klan ten kunnen via World Online het internet op. 1998, maart: Inlijving van In ternet Plaza voor 9,5 miljoen. 1998, juli: Start internetbedrijf met het Franse bouw- en tele- comconcern Bouygues. 1998, augustus: Aankoop gratis e-maildienst Freemail (met 130.000 gebruikers) voor 1,2 miljoen. Het bedrijf biedt inter net aan in België. 1998, september: Aankoop be lang van 60 procent in Spaanse internetprovider Ready Soft voor circa 5 miljoen. 1998, oktober: de steenrijke Zwitserse familie Sandoz steekt 600 miljoen in WOL. 1999, januari: Aankoop van Deense provider Image Scandi navia voor 14,4 miljoen. 1999, mei: Aankoop 10 pro- centsbelang in Communica tions Europe in Luxemburg voor zo'n 45 miljoen. 1999, juni: Investering van bij na 50 miljoen in Zuid-Afrika. 's Werelds grootste chipfabrikant Intel neemt voor 143 miljoen een belang in WOL. 1999, juli: WOL sluit een joint venture met Italiaanse compu terdistributeur Algol en koopt belang van 60 procent in de Duitse internetprovider Naca- mar Data Communications. 1999, september: Aankoop be lang van 70 procent in World Merchandising, dat verkoopac tiviteiten voor de muziekindu strie levert. WOL wordt actief in Tjechië door de aankoop van internetbedrijf CZCOM. 1999, oktober: Joint venture met Shell voor het opzetten van internetportal. 1999, november: Al na vier maanden verlaat topman K. van der Meulen het bedrijf. WOL kondigt beursgang aan. 1999, december: WOL stapt in de software-industrie door be langen te nemen in het Ameri kaanse bedrijf Firetalk Commu nications en het Deense Catog. 2000, januari: Rechter bepaalt dat WOL het sponsorcontract van 4,5 miljoen met voetbal club Cambuur Leeuwarden niet hoeft na te komen. Uit jaarcij fers blijkt dat het verlies in 1999 is gestegen van 2,8 naar ruim 201 miljoen. Het aantal abon nees ging van 317.000 naar 1,2 miljoen, het aantal zakelijke klanten van 7.000 naar 30.000. 2000, maart: Uit de beleggings prospectus blijkt dat de omzet in 1999 (140 miljoen) kleiner is dan het eerder gemelde verlies. De advertentie-inkomsten zijn 3,7 miljoen. Aandeelhouders verkopen 20,7 miljoen stuks. Particuliere en institutionele beleggers schrijven massaal in op het aandeel. Door de enor me belangstelling sluit de in schrijving voor particuliere be leggers drie dagen eerder. Insti tutionele beleggers krijgen een dag minder. Liberty Surf in Frankrijk model voor beurs-chaos Als de chaotische beursgang van de Franse internetprovider Liberty Surf een voorbode is, kan Beursplein 5 zijn borst nat maken. Gisteren kwam de gra tis internetproyider Liberty Surf op de Franse beurs in de note ring tegen een prijs van 41 euro. Door de grote vraag kon de Franse beurs de stroom op drachten echter niet aan. Pas een uur na de opening van de handel werd een eerste koers gezet. De inschrijving was 67 keer overtekend. De koers schommelde aanvankelijk tus sen de 56 en 79 euro. Na de middag noteerde een stuk bijna 60 euro, een stijging van 19 eu ro. Evenals World Online is con current Liberty Surf zwaar ver liesgevend. Hoewel het bedrijf nog geen jaar bestaat, is Liberty Surf in Frankrijk de één na grootste internetprovider. Het is voor ongeveer 45 procent in handen van B. Arnauld, top man van Moët Hennessey Louis Vuitton. Ook heeft het Britse detailhandelsconcern Kingfisher PLC een aandeel van zo'n 45 procent. Liberty Surf hoopt in 2003 voor het eerst winst te kunnen maken. De Franse beurswaak- hond COB heeft afgelopen week gewaarschuwd voor de ri sico's die beleggers nemen bij zulke verliesgevende bedrijven. WOL koopt nog even 'n bedrijfje VIANEN ANP Vlak voor de megabeursgang van internetprovider World Onli ne heeft oprichtster N. Brink nog even tijd gevonden om het miniscule Zweedse telecombedrijfje Telitel in te lijven. Telitel heeft 60.000 klanten heeft en 30 werknemers in het noorden van Zweden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9