nd the wninner Smokkel sigaretten kost EU jaarlijks tien miljard Duitsland zoekt computerspecialisten Nieuw rebellenleger wil de Serviërs nog een keer verslaan Buitenland Londen trekt 500 militairen terug uit Noord-Ierland Tsjetsjeense rebellen blijven zich tegen Russen verzetten Dreigementen China over aanval werken averechts Fransen betogen tegen onderwijsbeleid )AG 17 MAART 2000 erde Pers Diensten 'A begint afpersingscampagne De Baskische afscheidingsbeweging ETA is een cam- if begonnen om ondernemers af te persen. Bronnen rond jaanse veiligheidsdienst meldden gisteren dat de terreur- circa vijftig directeuren in Baskenland en het naburi- rra een afpersingsbrief heeft gestuurd. In de brief eist de ïievolutiebelasting' van 120.000 tot 300.000 gulden. De be- gvvil zo geld bijeenbrengen om haar laatste terreurcam- te financieren, aldus Madrid. [ven peuters komen om bij botsing Bij een verkeersongeluk zijn gisteren in Canada zeven Chnderen omgekomen. Drie andere kinderen raakten ern- jwond aan het hoofd. Het ongeluk werd veroorzaakt door- et busje waarin de kinderen zaten op de andere weghelft jitlcwam, waar het op tegemoetkomend verkeer botste. De der van een van de omgekomen kinderen, die achter het Izat, en een andere volwassene raakten licht gewond. De eren, die tussen de twee en vijf jaar waren, waren op een jpje van hun kinderdagverblijf. |even pakken miljoenen op vliegveld i Dieven hebben op de Zweedse luchthaven Arlanda ockholm postzakken onderschept met daarin acht miljoen en. De rovers laadden de zakken dinsdagavond vanuit een tuig over in een gestolen busje van de postdienst. Onder de Ivan de douane verlieten zij vervolgens het vliegveld. Het Iwerd later in de omgeving van de luchthaven teruggevon- ike Grahnberg, hoofd van de recherche, verklaarde dat ale dieven waarschijnlijk al voor de landing van het tuig wisten waar de lading uit bestond. Ze sluit niet uit dat irijf door iemand van binnenuit is gepleegd. g iirorist Bin Laden is ernstig ziek' xong» De terrorist Osama Bin Laden dreigt aan nierfalen zwijken, aldus het tijdschrift Asiaweek in Hongkong. De oorsprong Saudische miljonair wordt door de VS gezocht at hij het brein zou zijn achter de aanslagen op de Ameri- 'j ise ambassades in Kenya en Tanzania waarbij in 1998 224 rn vielen. Bin Laden verblijft in Afghanistan, waar hem de i boven het hoofd wordt gehouden door de fundamentalis- ie Taliban. Het magazine baseerde het bericht op uitspra- een zegsman bij een westerse inlichtingendienst. rvië sluit zevende zender ado De Servische politie heeft gisteren het zevende kriti- zendstation gesloten. Dat meldde het Belgradose station 12. De afgelopen dagen zijn door het hele land radio- en te- m iestations gesloten. Critici van de Joegoslavische president sevic brengen de sluitingen in verband met de aanstaande eenteraadsverkiezingen. Het bewind zou kritiek in de kiem in smoren. De autoriteiten daarentegen zeggen dat de vrije Iers misbruik maken van hun zendlicentie en te hoge schul- iebben om de staatsfrequenties te mogen benutten. yiërs eisen vergoeding van Canada va* Een zestigtal Serviërs woonachtig in de Canadese Istad Ottawa hebben de Canadese regering voor de rechter all ept wegens het aandeel van het land in de NAVO-ganval- >p Joegoslavië in het voorjaar van 1999. De officiële klacht jde minister van buitenlandse zaken Axworthy en minister defensie Eggleton werd dinsdag al ingediend bij een ge lshof. De Serviërs eisen tientallen miljoenen Canadese dol- schadevergoeding omdat door de luchtaanvallen familiele- zouden zijn omgekomen. igen opent vuur op kostschool iiMEen 16-jarige jongen heeft gisteren op een kost- nl in het Beierse Brannenburg het vuur geopend op de 57- e directeur. Vervolgens heeft hij geprobeerd zichzelf om te gen. Zowel de jongen als de directeur raakte daarbij levens- arlijk gewond, aldus de politie. De scholier was woensdag chool gestuurd wegens 'opstandig gedrag', zo maakte de e bekend. Gisteren keerde de jongen echter terug naar lol, waar hij de directeur in het trappenhuis zou zijn tegen- fflien. Plotseling begon hij te schieteh met een vuurwapen [root kaliber. g gentinië pakt oud-generaal op os aires De Argentijnse politie heeft gisteren een generaal n dienst opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij de angrijke kinderroof tijdens de militaire dictatuur van 1976 983. Generaal Juan Bautista Sasiain is de elfde officier die It opgepakt in verband met de roof van kinderen van dissi- en die werden opgesloten en vervolgens verdwenen. Sasia- 'tijdens de vuile oorlog leiding aan een brigade tegen link- 's en had de leiding over een aantal beruchte gehei- evangenissen in en rond de hoofdstad Buenos Aires. nklager pleit Hillary Clinton vrij '61 INCTONDe Amerikaanse onafhankelijk aanklager Robert leeft zijn gerechtelijke onderzoek in het zogenoemde 'File schandaal naar Hillary Clinton en andere hoge functiona- nvan de Amerikaanse regering gestaakt. Er zijn geen bewij- [evonden dat zij getracht hebben geheime stukken van de i) handen te krijgen over voormalig Republikeins personeel iet Witte Huis, aldus een gisteren uitgegeven verklaring van ureau van Ray. De inhoud van het rapport blijft geheim, ien t de mensen wier namen erin worden genoemd de tijd en gehad het in te zien en commentaar te leveren. jS ftijder lerrilla' 3 0 Toets op VoiceMail Actueel van KPN Telecom in *elkc film dit jaar de Oscar vóór beste film wint •naak kans op tien gratis bioscoopkaartjes i film naar keuze. Uiteraard kunt u straks op VoiccMail Actueel beluisteren welke film er gewonnen heeft. Verder vindt u op VoiceMail Actueel altijd handige tips, nieuws, leuke aanbiedingen, het dagelijkse weerbericht, sportnieuws én filmtips. VoiceMail Actueel hoort u r eigen VoiceMail-berichten. B*l gratis: 0842-333. r Actueel, op VoiceMail Actueel. In 1998 zeker 78procent meer 'illegale' sigaretten in beslag genomen De landen van de Europese Unie lopen jaarlijks tien miljard gulden aan BTW, accijn zen en douanerechten mis door steeds omvangrijkere sigarettensmokkel. De haven van Rotterdam is een draaischijf voor deze georganiseerde misdaad, zo blijkt uit nog vertrouwelijk onderzoek van de Europese Commissie. In 1998 werden ruim 4,7 miljard sigaretten in beslag genomen, een stijging van 78 procent vergeleken met het jaar daarvoor. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Pakhuizen in de Benelux - met name Rotterdam - fungeren als platform voor de smokkel, al dus het onderzoeksrapport. De sigaretten zijn afkomstig uit de Verenigde Staten en worden doorgevoerd naar Montenegro, Oost Europa, Oekraïne, het Midden Oosten en Afrika. Voor al vanuit Montenegro wordt de tabakswaar vervolgens per schip via Italië zwart op de Eu ropese markt gebracht. De groei van de tabakssmok kel is enorm door de winstge vendheid ervan: de prijs van een sigaret bestaat voor zeven tig procent uit BTW en accijns. „Het verschil tussen het aantal geëxporteerde en geïmporteer de sigaretten wordt steeds gro ter", staat in het rapport dat is gebaseerd op onderzoek van de Europese anti-fraudedienst OLAF. De enige verklaring voor dit 'gat' is dat een deel van de handelswaar op de zwarte markt belandt. In 1997 onderschepten doua ne en politie in de EU circa 2,6 miljard sigaretten bestemd voor illegale verkoop. Een jaar later was dit aantal al gestegen tot 4,7 miljard en de cijfers over de eerste zes maanden van '99 (bijna twee miljard) duiden al lerminst op een daling. Het me rendeel van de sigaretten (41 procent) werd in Italië in beslag genomen. Op basis van Itali aans onderzoek concluderen de Europese fraudebestrijders dat de werkelijke smokkel tien maal hoger ligt: 47 miljard sigaretten in de EU. De fiscus in de EU-landen loopt daardoor een fors bedrag aan inkomsten mis. Op basis van de Italiaanse gegevens dat de achterhaalde smokkelwaar slechts tien procent van het to taal is, bedroeg de schade voor de schatkisten 10,3 miljard gul den in 1998. Omdat de Europe se Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - een kwart van deze ontvangsten krijgt voor het EU-budget, deelt zij voor 2,5 miljard gulden in de schade. Een Noord-Ierse politieman tilt een deel van de in totaal 225 kilo ge vonden explosieven. foto reuters paul mcerlane BELFAST Rtr Groot-Brittannië trekt 500 militiaren terug uit Noord-Ierland. De maatregel is genomen wegens de verbeterde veiligheidssituatie in de provincie, aldus het hoofd van het Noord-Ierse politiekorps RUC, Flanagan. De aankondiging komt op de dag dat de Noord-Ierse politie een grote lading springstof heeft onderschept. De explosieven waren waarschijnlijk afkomstig van een republikeinse splintergroepering. De vondst heeft in Noord-Ierland juist de angst voor nieuwe aan slagen aangewakkerd. Het regiment dat naar huis gaat, is verantwoordelijk voor het pa trouilleren in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast. Hun terugtrekking brengt het aantal in Noord-Ierland gelegerde Britse soldaten onder de 14.000. „Deze verdere vermindering van troepen is welkom maar kan snel worden teruggedraaid en de manschappen kunnen binnen enkele uren terugkeren, als dat nodig blijkt", waarschuwde Flanagan. Ierland heeft Groot-Brittannië al verschillende malen opgeroe pen het aantal militairen in Noord-Ierland te verminderen. Vol gens Dublin zal de terugtrekking het vredesproces verder op weg helpen. Het proces is stil komen te liggen na onenigheid over de ontwapening van paramilitaire groeperingen. MOSKOU ANP-DPA-Rtr Rebellen in de opstandige Rus sische republiek Tsjetsjenië blij ven zich hevig verzetten tegen de opmars van Russische een heden in het zuiden van het ge bied. Naast voortgaande scher mutselingen in de strategisch belangrijke plaats Komsomols- koje worden zware gevechten gemeld uit de omgeving van het dorpje Sjaro-Argoen. Russische militairen zijn in Komsomolskoje hun leven nog steeds niet zeker, ondanks het feit dat de plaats volgens Mos kou dinsdag helemaal was in genomen. In het dorp zitten echter nog altijd sluipschutters die huiszoekingen door Russi sche soldaten onmogelijk ma ken. Legercommandanten hebben de zuiveringsacties stopgezet en hebben de hulp ingeroepen van zware artillerie en de lucht macht. Gevechtsvliegtuigen en aanvalshelikopters hebben de afgelopen 24 uur zeker negentig aanvalsvluchten uitgevoerd te gen rebellen bij Komsomolsko je. In het plaatsje zouden zich bovendien nog 'twee verzets- haarden bevinden waartegen de federale troepen optrekken', aldus het Russische persbureau Itar-Tass. Zo'n vijfhonderd op standelingen zouden de plaats verlaten hebben en zich her groeperen in nabijgelegen bos- lille Honderdduizenden leraren, scholieren, ouders en personeelsleden van scholen hebben gisteren in diverse steden van Frankrijk betoogd te gen het omstreden onderwijsbeleid van minister Claude Allègre. De demonstranten droegen maskers van het gezicht van de minister met daarop twee draculatandjes. Ze eisten hogere overheidsuitgaven voor het onderwijs en veilige arbeidsplaatsen op de scholen, foto epa denis charlet TAIPEI-TOKYO ANP-Rtr BERLUN PETER VAN NUUSENBURC CORRESPONDENT „De kleurentelevisie is laatste uitvinding die hier van harte is begroet", schijnt de voormalige Duitse bondskanselier Helmut Schmidt (1974-'82) eens te heb ben verzucht. Dat commentaar gold in de eerste plaats de af keer van technologische ver nieuwing bij zijn sociaal-demo cratische partijgenoten, maar kon zonder grote bezwaren van toepassing worden verklaard op de meeste andere partijen, de vakbeweging en ook het be drijfsleven. De Groenen wijzen in hun be ginselprogramma de computer af, een prominent christen-de mocratisch politicus dacht vijf jaar geleden bij de 'electronic highway' aan een nieuw soort beveiliging van*de Autobahn en de vakbeweging zag en ziet de computer vooral als een gevaar voor arbeidsplaatsen. Het be drijfsleven liep vergeleken bij het buitenland evenmin voor op, maar besefte dat de 'we reldkampioen export' de con currentie op den duur alleen kan kloppen als het de techno logische revolutie omarmt. Dat bedrijfsleven heeft onlangs aan de bel getrokken: Duitsland heeft een schreeuwend tekort aan informatietechnici (IT-ers). Als niet snel wordt ingegrepen dreigt het land 'de boot te mis sen'. Er moeten software-speci- alisten uit het buitenland, d.w.z. buiten de EU, worden aangetrokken. Bondskanselier Gerhard Schroder hoorde de noodkreet en bedacht een list. Hij wil die specialisten uit India en Oost-Europa, - 20.000 man- /vrouw -, met een 'green card' naar Duitsland lokken. Het idee komt uit Amerika. In de VS staat een 'green card' voor een verblijfsvergunning van beperk te duur. De Duitse 'green card' zou vijfjaar geldig zijn. Daarna moeten de softwarespecialisten uit Bengalore of Katowice op krassen. De reacties op dit voorstel wa ren voorspelbaar. De vakbewe ging wees het af. Er is eigenlijk geen tekort, lieten haar woord voerders weten. Er staan tien duizenden Duitse werkloze specialisten ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Alleen, ze heb ben een handicap: ze zijn niet de IT-ers die nu hard nodig zijn. Het bedrijfsleven hing de vlag uit. De werkgevers beloofden ook beterschap. Ze zullen de opleiding van Duitse vaklui voorrang verlenen. Er komt binnenkort een trainingspro gramma voor 20.000 toekomsti ge IT-ers. De politiek deed een geheel ei gen duit in het zakje. De partij en begonnen een debat over het immigratiebeleid in zijn al gemeenheid. De CDU/CSU vreest een nieuwe 'immigratie golf. De Indiërs zullen nadat ze ondernemend Duitsland uit de brand hebben geholpen, mis schien wel willen blijven en hun familie laten overkomen. Hoe kom je dan van ze af? De andere partijen, SPD, Groe nen en de liberale FDP, bespra ken de voor- en nadelen van een oud voorstel. Een immigra- tiewet zou moeten regelen wie wel en wie niet mag komen en hoe lang de uitverkorenen mo gen blijven. Dat is een discussie die al jaren woedt en vermoe delijk nog vele jaren zal blijven woeden. Alle opwinding is vermoedelijk niet eens nodig. De Indiase IT - ers staan niet te trappelen om naar Duitsland te komen. De taal, het klimaat en berichten over vreemdelingenhaat blijken grote barrières te zijn. De Verenigde Staten zien geen tekenen dat China van plan is Taiwan aan te vallen, ondanks de krijgshaftige retoriek die Pe king de afgelopen dagen uit. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie Cohen vandaag in Tokyo gezegd. Volgens politieke waarne mers werkt de retoriek zelfs averechts. Want de Taiwanese kiezers pikken het niet zo door Peking te worden aangespro ken. Dat maakt de kans dat op positiekandidaat Chen Shui-bi- an voor het presidentschap de verkiezingen juist wint, alleen maar groter. En dat zou volgens de waar nemers de communisten in Pe king eigenlijk alleen maar tevre den moeten stellen: eindelijk zouden de gehate nationalisten op Taiwan na 51 jaar de macht verliezen. Maar de nationalis ten zijn voor Peking vergeleken met de oppositie in Taiwan zo slecht nog niet. Die hebben tenminste nog het ideaal van een verenigd China, terwijl de oppositie openlijk op onafhan kelijkheid wil aankoersen. Wat Peking dan ook echt vreest is het ontstaan van de mocratie op Taiwan. Verlies van de nationalisten zou duide lijk aantonen dat democratie ook een eind kan maken aan de gevestigde machten op het vas teland van China. Cohen waarschuwde de Chi nese regering dat geweld geen aanvaardbare wijze is om de verschillen van inzicht op te lossen. Versterking van de Chi nese militaire kracht 'zal alleen maar de druk op het Ameri kaanse Congres vergroten' om Taiwan meer wapens te verko pen om zich te kunnen verde digen. Het leger van Taiwan is van daag in staat van speciale pa raatheid gebracht. De maatre gel geldt voor een periode van 39 uur tot zondagmorgen. Za terdag vinden de presidentsver kiezingen plaats. DOBROSIN HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Drie Albanese rebellen in uniform lo pen door het schamele dorpje Dobro- sin. De één een geweer over zijn schouder, de tweede z'n arm in het verband en de derde met alleen een pistool. Iets verderop, aan de oostflank van het dorp met uitzicht op de Servi sche politie in de verderop gelegen heuvels, hebben de Albanezen een controlepost gemaakt. De leiding daar is in handen van een jonge, ongescho ren locale commandant. Met een ko gelvrij vest aan en een pistool tussen zijn broekriem gestoken, zegt de com mandant dat 'hij niet bang is voor de Serviërs'. Dit had net zo goéd Kosovo 1997 kun nen zijn, toen Albanese rebellen op identieke wijze het UgK (Kosovo Be vrijdingsleger) vormden en een gewa pende strijd begonnen die moest lij den tot de bevrijding van Kosovo van de Servische onderdrukking. Maar het is maart 2000, deze rebellen bevinden zich niet in Kosovo maar in Servië en ze behoren niet tot het UgK maar tot het UgPMB. De strijders van dit nieuwe bevrij dingsleger (UgPMB staat voor: Bevrij dingsleger van Presevo, Medvedje en Bujanovac) willen een regio bevrijden waar ongeveer 70 duizend Albanezen wonen in en rondom de steden Prese vo, Medvedje en Bujanova. Probleem voor hen is echter dat het gebied in Servië ligt, net buiten de grenzen van Kosovo. Het UgPMB accepteert deze grens niet en beschouwt deze regio met een meerderheid van Albanezen als 'oost-Kosovo'. Ze willen dat de grens opschuift en dat dit gedeelte van Servië aansluiting krijgt bij Kosovo. De Serviërs, al razend over het feit dat ze vorig jaar Kosovo hebben verloren, zijn vastberaden om niet nog meer ter ritorium af te staan in wat zij beschou wen als 'zuid-west Servië'. De afgelopen weken is het regelmatig tot schietpartijen tussen het UgPMB en de Servische politie gekomen. Al zes doden zijn er gevallen, onder wie twee politiemannen. Het is het beken de spelletje dat al zo vaak in Kosovo werd gespeeld door rebellen en politie. Rebellen schieten op de politie, orde troepen voeren een schrikbewind. De kip of het ei: Reageren de rebellen op Servische terreur? Of handelt de politie als reactie op Albanees terrorisme? Hoe het ook zij, het slachtoffer is van zelfsprekend de bevolking. Ook hier. Uit angst dat de Servische politie wraak zal nemen op de hier woonach tige Albanese bevolking, hebben al 10 duizend Albanezen huis en haard ver laten en een veilig heenkomen gezocht in Kosovo. In de volksmond heet dit conflict dan ook al: Kosovo oorlog deel II. In Dobrosin heerst een rust die eigen lijk niet past bij deze nieuwe oorlog. Dat komt voornamelijk omdat het dorpje in een vijf kilometer brede ge demilitariseerde zone ligt, direct tegen de grens aan met Kosovo. Vanaf de ene heuvel houden Amerikaanse KFOR troepen de wacht aan de Koso- vaarse zijde, de andere heuvel is in handen van de Servische politie. Do brosin ligt er midden in. De Amerika nen mogen er niet in, de Serviërs dur ven niet vanwege de aanwezigheid van de gewapende rebellen. „Ik vertrouw erop dat de Amerikanen ons te hulp zullen komen in het geval de Serviërs ons proberen te vermoor den", zegt de 80-jarige Halit Rexhepi, een van de weinig bewoners in Dobro sin die nog niet gevlucht is. Maar om dat dit Servië is en niet Kosovo, bestaat er weinig kans dat Rexhepi kan reke nen op Amerikaanse steun, hoe pro- Albanees de Amerikaanse politiek ook mag wezen. Toch heeft het UgPMB, dat om de hoek een controlepost heeft ingericht, de volledig steun van de ou de man. „Nu zijn we tenminste niet meer vogelvrij voor de Servische poli tie maar worden we beschermd door de soldaten van Thaci." Hasim Thaci is de voormalig militair leider van het UgK en de huidige 'on gekozen' president van het naoorlogse Kosovo. Volgens betrouwbare bron nen is het UgPMB helemaal niet een nieuw rebellenleger dat vecht tegen de onderdrukking door de Servische poli tie in Servië', maar een voortzetting van het oude en inmiddels officieel opgeheven UgK. Een van de gedode UQPMB leden was een voormalig UgK-lid. En ook de commandant van de rebellen in Dobrosin steekt niet on der stoelen of banken dat hij eerder bij het UgK heeft gediend. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar denkt het UgPMB daadwer kelijk een kans te maken tegen de veel sterkere Servische politie en het Joego slavische leger. Als ze in Kosovo met 1,8 miljoen Albanezen al niet konden winnen van de Serviërs en uiteindelijk door de NAVO bevrijd dienden te wor den, hoe kunnen 70 duizend Albane zen en een handjevol rebellen dan se rieus beweren dat ze de 'Serviërs zul len verslaan' zonder steun van de NAVO. De UgPMB-commandant wil niet antwoorden op deze vraag. De ei genaar van de enige winkel in Dobro sin, een aardige veertiger, meent dat 'hopelijk de Amerikanen te hulp zullen komen.' Er zijn twee redenen wgarom het UgPMB een bij voorbaat verloren oor log voert. Of het leidefSchap van het voormalig UgK in Kosovo hoopt op deze manier de NAVO te betrekken bij een nieuw conflict en zo controle te krijgen over een gedeelte van Servië. Of - en dat is een vrij cynische theorie die opgang doet - de Albanese leiders in Kosovo beschouwen de 70 duizend Albanezen in Servië als 'verloren voor Kosovo' en hopen ze door de situatie op te stoken dat de Albanezen in Ser vië naar Kosovo zullen worden verdre ven en op deze manier toch in het moederland terecht komen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7