Kamer wil af van wegenbelasting Het politieke keurkorps van Rotterdam Binnenland 'Niet zomaar weer een conferentie' 'Kosten onrechtmatige reizen moeten worden terugbetaald' Commissieleden bang voor proces IAG 17 MAART 2000 DTI ANP Algemeen Nederlands Persbun ».v NDE I ,cus mag Hakkelaar gijzelen jam Drugshandelaar de Hakkelaar blijft voorlopig ach- tralies. De belastingdienst mag hem meteen na zijn vrijla- indaag nog maximaal één jaar gijzelen. De fiscus kan de >laar op deze manier dwingen zijn openstaande belasting- 1 van bijna 300 miljoen gulden te betalen, zo heeft de Am- amse rechtbank gisteren beslist. De Hakkelaar kreeg in van het gerechtshof in Amsterdam 5,5 jaar cel en een boe één miljoen gulden wegens internationale drugshandel ÏN legd. Vandaag zit die straf, die hij uitzit in een gevangenis LD aarlem, erop. Nadat de politie de drie arrestanten had afge- - jnaar het politiebureau op het Eendrachtsplein, keerde de op het plein terug. Naar eigen zeggen vierden zij feest om it Turks voetbalelftal van Real Mallorca had gewonnen. ie mensen gearresteerd op Hofplein De politie heeft gisteravond drie jongens gearres- op het Hofplein in Rotterdam. De politie moest het plein Ss ïimen, omdat het verkeer hinder ondervond van feestvier- die volgens de politie het begin van het Islamitisch offer- H vierden. De arrestanten maakten deel uit van een grote Jj] feestvierders die zwaaiend met vlaggen over het plein Toen de politie de menigte van het plein wilde sturen len enkelen zich tegen het gezag. im vijf jaar geëist tegen Mink Kok iam De officier van justitie heeft gisteren voor de recht- in Amsterdam vijfjaar en vier maanden celstraf geëist te- Ie 38-jarige Mink Kok. Hij wordt verdacht van het voorhan- lebben van een groot aantal wapens en xtc-pillen. In zijn M eerden onder meer schietkoffers, schietparaplu's, granaat- h ers en mitrailleurs aangetroffen. Zijn verhoor vindt plaats ir gesloten deuren. Maar omdat de rechtbank was vergeten i5i luidsverbinding te verbreken met perskamer, kwam een van het verhoor toch naar buiten. itest asielzoekers na dood vrouw u ihalen Bewoners van het asielzoekerscentrum (AZC) in ghalen hebben gistermiddag geklaagd over de medische D.l irging in hun onderkomen. Aanleiding was de dood van rouw woensdagnacht. Volgens de asielzoekers is de vrouw eden nadat de directie van het AZC geen arts had laten ko- terwijl de vrouw daar wel om had gevraagd. Zij was eerder reek onderzocht, maar toen werd niets gevonden. Toen zij dinsdagnacht opnieuw met klachten meldde, besloot de itdoende arts per telefoon geen collega te sturen. De vrouw eed de daaropvolgende nacht. Het AZC onderzoekt de pers mogen niet vloeken bij kerk idaal De slopers van de Willibrorduskerk in Tilburg mo ot eind april van de uitvoerder niet vloeken. Geregeld ko- namelijk emotionele kerkleden bij de sloop van hun kerk De aannemer heeft de slopers gevraagd te wachten met en tot het hele gebouw plat ligt en niet meer als kerk her aar is. De Bond tegen het vloeken in Veenendaal meldt dit jongste nieuwsbrief. féhouder in Heesch vermoord De 61-jarige caféhouder die dinsdag doocl is aangetrof- zijn woning annex café in het Brabantse plaatsje Heesch, moord. De man is met steekwonden om het leven ge it. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren mee lid. De politie heeft een rechercheteam van vijftien men- lijde: p de zaak gezet. Een buurtonderzoek heeft niets opgele- id verzorgd bij ziekte van baasje ten Wie stevig ziek is of zelfs moet worden opgenomen 'd at ziekenhuis hoeft in Winschoten niet meer bang te zijn dat d pl rzorging van poes of hond daar onder lijdt. Op 28 maart daar de Thuisdierenzorg, een proef voor de verzorging van ieren. Thuisdierenzorg is een maximaal zes weken duren- iteloze service van Thuiszorg Groningen en de Dierenbe- f f ming. Er kan uit drie mogelijkheden worden gekozen: ver- I igvan het dier door een vrijwilliger bij de eigenaar thuis, V jke opvang op een logeeradres of kortdurende opname in lerom Ajaxtram in de hoofdstad iam» Omdat Ajax én het gemeentevervoerbedrijf (GVB) ar een eeuwfeest vieren krijgt de hoofdstad weer een Ajax- De tram zal een jaar lang op de cirkellijn door de stad rij- 'anochtend is het voertuig door directeur Testa van het a Ajax-voorzitter Van Praag onthuld. Een aantal jaren ge reed er ook al een Ajax-tram door de hoofdstad. De GVB ts zeggen over de kosten van het project. idencursus; minder belasting sum Hondenbezitters willen in ruil voor een opvoedcur- lor henzelf en hun hond minder hondenbelasting betalen, chting Consument en Veiligheid zal dat voorstellen aan ter Brinkhorst van landbouw. De stichting is op verzoek rinkhorst bezig met een campagne tegen hondenbeten. Er n voorlichtingsspotjes op tv en een landelijk meldpunt 'eten. jaarlijks belanden 12.000 mensen met ernstige hon- iten in het ziekenhuis. riger bepaalt busroute veen/assen Een vervoersexperiment in Hoogeveen, waar reizigers de route van de bus bepalen, zet de deur open ten heel nieuwe vorm van openbaar vervoer in Nederland, tks juridische druk van monopolist Arriva, mag de nieuwe rrent MTI 27 maart beginnen met drie stadslijnen, drie en tien chauffeurs. De wens van de klant staat centraal nieuwe vervoerssysteem. Busroutes worden uitgestippeld Benkomsten waar reizigers hun voorkeuren uitspreken. fende honden luiden lente in Met geblaf en gejank moet een onbekend aantal hon- laandagavond in Tilburg het begin van de lente inluiden, en uur klinkt vanaf de zestiende verdieping van een flat in een geluidsband met hondengeluiden, waarna er een tan openluchtconcert kan ontstaan. Het project, Spring- -000 genaamd, is een initiatief van de Tilburgse kunste- Aijan Onderdenwijngaard en Theo Wilton van Reede. De imaars hopen op een golf van jankende honden. tenhuis opereert in weekeinde ycüLt Met ingang van komend weekeinde gaat het Aca- ch Ziekenhuis in Maastricht (AZM) tijdelijk op zaterdag 'en. Daarmee hoopt het ziekenhuis de wachtlijst te ver- Het AZM wil maximaal een half jaar lang op zaterdag ies uitvoeren. Het personeel van het ziekenhuis heeft zich Üg aangemeld. Alleen anesthesisten haalt het AZM voor peraties uit het Belgische Genk, omdat er in Nederland te ;zijn. uw licht tegen drugsgebruik SöItLï Het Medisch Centrum Leeuwarden heeft in de toi- >n de centrale hal blauw licht geïnstalleerd om drugsge- rs te weren. De afgelopen tijd vonden schoonmakers van kenhuis regelmatig naalden in de afvalbakken. Door het slicht zijn aderen niet op te sporen.Sinds het blauwe geïnstalleerd, zijn er geen klachten meer geweest over de !n. Het AMC in Amsterdam heeft een half jaar geleden st blauwe licht uit de toiletten verwijderd, omdat bezoe- patiënten zich er onprettig en onveilig bij voelden. Autogebruik duurder door accijns en brandstofprijzen De motorrijtuigenbelasting kan de komende jaren wor den afgeschaft, vindt een meerderheid in de Tweede Ka mer. Nu het gebruik van de auto duurder wordt door de betrekkelijk hoge brandstofprijzen kan de belasting op het bezit van de auto wel weg, meent de Kamermeerder heid. De motorrijtuigenbelasting (ook wel wegenbelas ting genoemd) levert de staat per jaar nu nog ruim vier miljard gulden op. den haag gpd-anp De regering gaat de komende jaren veel verdienen aan de vei ling van de benzinestations langs de snelwegen. Binnen 22 jaar worden alle stations ge veild, om kleine oliemaatschap pijen de kans te geven lucratie ve plekken in de wacht te sle pen. Tot nu toe hadden de gro te maatschappijen een eeuwig durende concessie. Die wordt de komende jaren afgeschaft. De verkoop levert de Staat hon derden miljoenen guldens op. Bovendien moeten de olie maatschappijen een extra ge bruikersvergoeding betalen. Minister Zalm van financiën heeft al berekend dat de Staat door beide maatregelen de ko mende jaren 75 miljoen gulden extra binnenkrijgt. CDA, WD en D66 vinden dat dat geld teruggegeven moet worden aan de automobilist. Het CDA vreest dat de benzine vijf cent per liter duurder zal worden omdat de oliemaat schappijen de kosten zullen doorberekenen in hun prijzen. De bedoeling van die hele vei ling-operatie was juist dat de benzine goedkoper zou wor den, voerde CDA-er Leers aan. Daarom moet de wegenbe lasting in stappen tot nul wor den teruggebracht. „Er zou als eerste stap een kwart afkun nen", aldus WD'er Hofstra. De benzine-accijns blijft wel be staan. Die hoeft echter niet ho ger te worden dan nu het geval is van de WD'er. D66 wil wel de accijns verhogen om het ver lies aan wegenbelasting te com penseren. Minister Zalm maakte duide lijk, ook zelf voorstander te zijn van afschaffing van de wegen belasting op termijn. Maar vol gens hem leidt de veiling van de verkooppunten langs de snel wegen niet tot hogere benzine prijzen. Hij rekende de Kamer voor dat de opbrengst van de gebruikersvergoeding omgere kend neerkomt op ten hoogste een halve cent per liter. Of die ook zal worden doorberekend aan de consument betwijfelde hij. De concurrentie tussen de tankstations zou naar zijn ver wachting eerder een prijsdaling van enige centen per liter kun nen opleveren. Zalm bestreed de opvatting van Hofstra en Leers dat de auto als 'melkkoe' werd gebruikt. Dat was sinds zijn ministerschap op financiën niet gebeurd. den haag Kroonprins Willem- Alexander liet zich gisteren ont spannen het gedrang van de foto grafen welgevallen in het belang van de boodschap die hij over het voetlicht wil brengen: de wereld moet zorgvuldiger omgaan met water. Het Tweede Wereld Water Forum in Den Haag moet niet zo maar weer een conferentie wor den, aldus de prins in zijn ope ningsspeech. „We moeten tot veranderingen komen. Zoals we hier in deze hal verzameld zijn, kunnen we de slachtoffers van de overstromingen in Mozambique niet helpen. Maar we kunnen ver anderingen in het waterbeheer in dat land bewerkstellingen, en in andere landen ook, zodat waters nood in de toekomst minder slachtoffers zal maken. Miljoenen mensen, onder wie veel kinderen, sterven elk jaar aan ziektes die met het water te maken hebben en die zo gemakkelijk zouden kunnen worden genezen. Water bronnen zijn in gevaar of drogen uit. De helft van de rivieren is ver vuild, hun ecosystemen dood voor dat ze de zee bereiken. Dit is eenvoudig niet aanvaardbaar." De prins ziet het forum als een nieuw begin, dat we ook hard no dig hebben om crises om water te voorkomen. Aan het eind van de conferentie moet het water stevig op de politieke agénda staan, vindt de prins. foto cpd phil nijhuis vervolg van voorpagina Volgens de onderzoekscommis sie die het declaratiegedrag van het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders heeft uitgeplozen, zijn in enkele gevallen onkosten gedeclareerd die 'niet of nauwelijks verband houden met de functie van bur gemeester of wethouder'. Deze hadden niet voor rekening van de gemeente mogen komen en de commissie beschouwt deze uitgaven als 'niet rechtmatig'. Er ging veel mis met buiten landse reizen, zo blijkt. Sommi ge collegeleden hebben reizen ondernomen 'waarvoor geen duidelijke aanleiding kan wor den gevonden, terwijl ook het belang voor de gemeente Rot terdam niet voldoende aanne melijk is gemaakt'. De commis sie vindt dat burgemeesters en wethouders die zonder toe stemming hun partner of ge zinsleden hebben laten meerei zen, de kosten moeten terugbe talen. Een aantal reizen waren over duidelijk privé-tripjes. Ook tij dens gesprekken met deze col legeleden kon niet worden vast gesteld dat deze reizen recht matig waren, en evenmin kon het belang voor de gemeente Rotterdam worden achterhaald. Sommige collegeleden maakte er een gewoonte van dure busi- nessclasstickets voor vliegrei zen om te ruilen voor twee tic kets economyclass en reische- ques. Toen dit in 1994 bekend werd, nadat de Belastingdienst moeilijk was gaan doen over dergelijk 'loon in natura', beslo ten burgemeester en wethou ders deze omruilpraktijk te ver bieden. De collegeleden had den echter moeten weten dat het omruilen van tickets niet door de beugel kon, omdat de dure tickets met een gegronde reden werden gekocht voor burgemeester en wethouders. Volgens de commissie heeft er geen cultuur van ongeschre ven regels bestaan, die uitgaven rechtvaardigt waarvoor volgens de formele richtlijnen nooit goedkeuring voor zou worden gegeven. Collegeleden hebben zelf verklaard dat er grote ver schillen bestonden in het decla ratiegedrag, maar daar werd niet over gesproken. „Onduide lijkheden over declareren, ge bruik van faciliteiten en het aannemen van geschenken zijn niet goed bespreekbaar ge weest. men sprak elkaar niet aan op ongewenst gedrag," al dus de commissie, die hieraan de conclusie verbindt dat de bestuurders bepaald geen voor beeldfunctie hebben vervuld op het gebied van zorgvuldig de clareren." De onderzoekers van KPMG hebben over de gehele on derzoeksperiode ruim 800.000 posten (in totaal voor ruim 1,5 miljard gul den) tegen het licht gehou den. Daarbij ging het om posten die volgens het plan van aanpak van de onder zoekscommissie nader on derzocht moesten worden. In totaal zijn 21.700 (in totaal een bedrag van 38,9 miljoen) bedragen overgebleven die de onderzoekers nader heb ben willen bekijken. Uitein delijk bleven er ruim 5.200 bedragen over waarover bij de onderzoekers vragen be stonden. Vervolgens zijn die in detail nader onderzocht aan de hand van collegebe- sluiten, agenda's, reisdos- siers. Over circa 1.400 uitga ven is met de betrokkenen gesproken teneinde een na dere verklaring te verkrijgen. Het Gemeentelijk Havenbe drijf is meer in detail beke ken omdat het gebruik van de Nieuwe Maze (de boot is eigendom van de gemeente) door leden van het college daartoe aanleiding gaf. Het gaat hierbij om 337 bedragen (voor in totaal een miljoen gulden). Grote belangstelling was er vanochtend voor het rapport over het declaratiegedrag van burgemeester en wethouder van Rotterdam. foto anp ed oudenaarden rotterdam gpd De onderzoekscommissie heeft uit angst voor schadeclaims van oud-burgemeester Peper geen harde conclusies over personen getrokken in het algemene gedeelte van het rapport. De harde fei ten en de namen van betrokkenen staan in de bijlage die is opgesteld door de accountants van KPMG. De COR heeft haar rapport door juridische ad viseurs laten beoordelen uit vrees voor de juridi sche maatregelen die Peper had aangekondigd. Pas de vijfde versie van het rapport die begin de ze week het licht zag, werd juridisch voldoende waterdicht geacht. Op de achtergrond speelde met name het drei gement van Peper's advocaat Mentink om de COR-commissie zowel 'als geheel' als 'persoon lijk' voor de rechter te slepen. Mentink had die dreigende taal gericht aan het adres van voorzit ter Van Ravesteijn van de onderzoekscommissie. Vanmiddag geeft Peper samen met zijn advo caten een persconferentie. Hij heeft al aangekon digd de vloer te zullen aanvegen met de KPMG conclusies. Hij heeft zelf accountants in de arm genomen die het oordeel KPMG volgens hem weerleggen. rotterdam anp Vandaag verschijnt het onder zoek van de Commissie tot On derzoek van de Rekening naar declaraties van leden van de Rotterdamse colleges van bur gemeester en wethouders in de periode 1986-1999. Hier volgen portretten van een aantal be stuurders naar wie de COR een onderzoek heeft ingesteld. De betrokkenen vervulden een be langrijke rol bij de ontwikkeling van de gemeente in het alge meen en de haven in het bij zonder. Joop Linthorst (51) PvdA, '81-'94 „De beste wethouder van het naoorlogse Rotterdam", aldus Peper in 1998 bij zijn afscheid als burgemeester. De econoom en doctor in de rechten was ne gen jaar lang verantwoordelijk voor de financiën van de ge meente. In zijn laatste termijn was hij op de post ruimtelijke ordening een van de drijvende krachten achter megaprojecten als De Kop van Zuid. In NRC Handelsblad wond hij zich on langs op over de activiteiten van de COR: „Het is een bloody shame hoe die commissie werkt." Zijn uithaal kwam hem te staan op het verwijt tot 'de kliek rond Peper' te behoren en de verdachtmaking dat hij zelf wel veel te verbergen zou heb ben. Politieke rekenschap hoeft Linthorst aan niemand meer te geven. Na zijn vertrek uit de ge meentepolitiek bekleedde hij een lange reeks advies- en be- stuursfuncties. Hij is tegen woordig interim-directeur bij EnergieNed. in Arnhem. Pim Vermeulen (52) PvdA, '78-'94 „De as van het college", zo noemde Peper de samenwer king tussen Linthorst, hemzelf en de toenmalige loco-burge meester. Vermeulen was zes tien jaar wethouder, waarvan twaalf jaar belast met stadsver nieuwing. Hij werd geroemd om het gemak waarmee hij contact maakte met de gewone Rotterdammers. „Als er iemand is die weet wat speelt in de stad is het Pim", aldus de toenmali ge PvdA-fractievoorzitter Au- bert. In 1990 al wilde Vermeu len weg, maar op aandringen van Peper bleef 'de as' nog een collegeperiode bestaan. „We konden het Nieuwe Rotterdam afronden", constateerde Peper met opluchting. Vermeulen is momenteel lid van de raad van bestuur van de Bank Neder landse Gemeenten. Roel den Dunnen (60) PvdA, '77-'90 De sociaal-geograaf en voorma lig zeeman van de Holland- Amerika Lijn kwam in 1974 in de gemeenteraad. Drie jaar la ter werd hij wethouder, vanaf 1982 met de haven onder zich. Met succes: onder zijn leiding maakte de haven een record- groei door. Het leverde hem de eretitel Havenman van het Jaar op. Den Dunnen had als onder nemende wethouder veel kri tiek op de landelijke politiek, die hij te afwachtend vond. In 1990 toog hij naar Den Haag om zijn ideeën in de praktijk te brengen. Het jaar daarop werd hij secretaris-generaal op het ministerie van VROM. De toen malige minister De Boer gaf hem de bewegingsvrijheid waarin hij goed gedijt, de in 1998 aangetreden Pronk zou hem korter houden. Komende zomer vertrekt Den Dunnen. René Smit (41) CDA, '90-'96 De CDA'er kwam in 1986 als jonge econoom in de raad, stootte op zijn 29ste door naar het fractievoorzitterschap en kreeg een jaar later de verant woordelijk voor de grootste ha ven ter wereld. Hij reisde de he le wereld af om Rotterdam aan de man te brengen. Smit ver trok in 1996 uit teleurstelling over het mislukken van de stadsprovincie. Smeekbedes uit het bedrijfsleven en van Peper om te blijven, konden hem niet vermurwen. De toenmalige mi nister Dijkstal haalde hem kort daarop naar Binnenlandse Za ken. Sinds vorige zomer is hij directeur van het Dordtse Al- bert Schweitzer Ziekenhuis. Hans Kombrink (53) PvdA, '94-heden De Steenwijkse politicoloog en socioloog werd in 1972 Twee de-Kamerlid. In 1981 werd hij staatssecretaris van financiën in het tweede kabinet-Van Agt. Zijn zakelijke opstelling bezorg de hem het etiket 'neo-realist', een kwalificatie die in die tijd door velen als scheldwoord werd gebezigd. Zijn reputatie kostte hem in 1990 het wethou derschap haven in Rotterdam, toen afdelingen van de PvdA dwarslagen bij zijn kandida tuur. Hij bleef in Den Haag en werd directeur-generaal op De fensie. Vier jaar later waagde hij alsnog de sprong, op voor spraak van de andere .'Rotter damse Hans', Simons. Hij be stiert momenteel een zware portefeuille die ruimtelijke or dening, kunstzaken, grondza ken en mediabeleid omvat. Hans Simons (52) PvdA, '82-'90 en '94-heden De Fries Simons was al een oudgediende in de Rotterdam se gemeentepolitiek toen hij in 1989 staatssecretaris van volks gezondheid werd. In 1993 werd hij teruggeroepen naar Rotter dam om daar de neergang van de socialisten te helpen stop pen. Hij stelde als voorwaarde dat Kombrink met hem zou meekomen. Sinds '94 is hij lo co-burgemeester. Hij heeft de haven in zijn portefeuille. On langs leek hij zich af te zetten tegen Peper en sommige van zijn voorgangers toen hij in een interview met Vrij Nederland zei dat 'die cultuur van zo ruim mogelijk leven' de zijne niet Edith Hallensleben (49) PvdA, '90-'94 De in Rotterdam geboren Hal lensleben werd in 1990 wethou der onderwijs, nadat ze al ruim tien jaar actief was geweest in het openbaar bestuur. Ze oogstte overwegend lof in de onderwijswereld en kreeg na het gedwongen vertrek van wethouder Henderson in '93 ook nog diens portefeuille erbij. In 1994 zakte zij echter op de lijst door de komst van de twee Hansen, waardoor ze niet meer zeker was van een wethouders zetel. Ze trok haar conclusies en vertrok. Na haar vertrek was ze onder meer lid van de Onder wijsraad. Als lid van gedepu teerde staten van Zuid-Holland is zij belast met de portefeuille communicatie. Na de Ceteco- affaire viel haar de taak ten deel het moreel van werknemers van de provincie weer op te krikken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5