Rover stopt toch wat sportiviteit in 75 Weg en wiel Sterkere motor in Daihatsu Sirion Audi looit leer met rabarber Opel België bestaat 75 jaar HUISMAN Dakloze variant Yaris voor als de zon daar is Nieuwe motoren voor Arosa Duitser rijdt minder Duits Nissan Hypermini zuinig TOYOTA Zafira zorg voor onrust;v VW en For0' Oude Mini stijlvol in uitverkotL Tandem van acht mille Fiets van het Jaar 2000 VRIJDAG 17 MAART 2000 REDACTIE PETER Daihatsu heeft een sterkere ver sie ontwikkeld van de Sirion. De auto werd gepresenteerd op de Autosalon van Genève, maar is pas komend najaar in Neder land leverbaar. De Sirion 1.3 heeft een volledig nieuw ont wikkelde 1.3 liter 4-cilinder mo tor. Deze krachtbron beschikt onder meer over variabele klep- timing. Gebruikmakend van de gegevens zoals het motortoe rental en de gasklep openings hoek, maakt de boordcomputer de openingstijd van de kleppen zo gunstig, dat de inlaat- en uit- laatslagen zo efficiënt en gelei delijk mogelijk verlopen. Dat leidt tot extra trekkracht bij lage toerentallen een hoog topver- mogen. De nieuwe motor haalt een koppel van 120 Nm bij 4.400 toeren en levert 102 pk bij 7.000 toeren. Het gemiddelde verbruik bedraagt volgens Dai hatsu slechts 6,3 liter per 100 s kilometer. De Sirion 1.3 ver schilt uiterlijk iets van de ande re versie. De auto heeft bijvoor beeld een voorspoiler, zij- en achterskirts en een verchroom de rand rond de grille. i vnripe week gehou- TOYOTA TOYOTA DIJKSMAN B.V. Noordwijk. Herenweg 21-23 Tel: 071-3614535 Rijnsburg, Oegstgeesterweg 17-23 Tel: 071-4020500 Hillegom, Marconistraat 37 Tel: 0252-515329 Audi experimenteert momen teel met een nieuwe soort leer, die op milieuvriendelijke wijze is gelooid. De gebruikte looi- en verfstof wordt namelijk gewon nen uit de wortel van een in heemse rabarbersoort. Dit ver antwoorde natuurproduct le vert bij productie geen vervui lend afval op. Ook hoeft het niet, zoals andere natuurlijk ge wonnen looistoffen, van ver te worden geïmporteerd. Wie een gevoelige neus heeft, ruikt dat de nieuwe leersoort op natuurlijke wijze is geprodu ceerd. Het speciale aroma zorgt samen met de gebruikte oker- tinten voor een sfeer van luxe. Daarom zal Audi het rabarber- leer in eerste instantie gebrui ken in de Audi A8. Maar eerst moet het nieuwe leer voor autostoelen en deco raties in het interieur uitgebrei de duurzaamheidsproeven on dergaan. In de auto wordt het aan extreem uiteenlopende condities blootgesteld en moet het bestand zijn tegen de in vloeden van licht en luchtvoch tigheid. Zelfs de belasting die het leer een autoleven lang on dergaat als gevolg van het ge wicht van de bestuurder wordt op een speciale testinstallatie gesimuleerd. Op de vorige week gehou den Autosalon van Genève toonde Rover een opmer kelijke auto: de 75 Design Theme. Dit studiemodel liet een 75 in een strakke, sportieve gedaante zien, vooruitlopend op een 'mo gelijke' modeluitbreiding. De Design Theme is opmerke lijk omdat de 'Seventy-Five' vo rig jaar gepresenteerd werd als de statige, stijlvolle Saloon vol 'Britishness'. De koper kon geen spoilers of een verlagings set op zijn 75 bestellen, dat hoorde eenvoudig niet bij de 'Britse sfeer' die de nieuwe Ro ver-hoofdman moest uitstralen. Blijkbaar is de fabrikant daar toch een beetje van teruggeko men, mogelijk omdat een groot, jonger publiek, dat sportiviteit wel op prijs stelt, onvoldoende kon worden bereikt. Gezegd moet worden dat de auto er niet op achteruit gaat in zijn nieuwe gedaante. Sterker nog, het sportieve tintje doet hem erg goed en zal zeker veel van de eerder genoemde klanten aanspreken. De Rover 75 Design Theme is gespoten in een speciale antra- cietiak die ook de grilleranden, bumpers en dorpellijsten be dekt. De sportieve uitstraling is verder zichtbaar in een zilver kleurige, fijnmazige honing- raatgrüle, een nieuwe ach terspoiler, een grotere uitlaat- demper en nieuw ontworpen 6- spaaks aluminium velgen. En jawel: de 75 is verlaagd! Dit om hem ook wat sportiever te laten rijden. Aansluitend op de don kere buitenkant heeft de Design Theme een compleet zwart in terieur met de nodige chroom versieringen. Overigens zou de ze uitvoering het ook heel goed doen in het gewaagde lichtgeel, dat Rover in het assortiment heeft zitten. Officieel is de Design Theme bedoeld om de reacties van het publiek te peilen, maar de auto is zo 'af dat het wel raar moet lopen wil de sportieve variant niet birinen afzienbare tijd op de markt komen. Binnenkort zal Rover ook meer gegevens bekend maken van de komende Deze week werd duidelijk dat BMW waarschijnlijk zijn dochter Rover weer van de hand doet. BMW kocht de nood lijdende Britse autofabrikant in 1994, maar heeft er geen enkel plezier van gehad. De overname leverde alleen maar enorme verliezen op. De Duitse autoproducent zou wel het redelijk goed draaiende Land Rover willen houden alsmede het merk Mini, dat een geheel nieuwe invulling krijgt. 75 stationwagon, de Estate die mogelijk ook de oude Britse be naming 'shooting-break' zou kunnen krijgen. Het Rover-vlaggenschip 75 heeft met zijn zeer geslaagde voorkomen inmiddels al heel wat prijzen in de wacht ge sleept en is inmiddels in meer Drie jaar na het oprichten van General Motors in Amerika zocht het bedrijf al naar moge lijkheden voor expansie in Eu ropa. Direct was duidelijk dat dit niet zou gaan via export, maar met lokale assemblage- -productie. Allereerst werd er een vestiging geopend in Dene marken, gevolgd door een fa briek in Antwerpen, waarbij de Scheldestad zijn waterweg- troefkaarten uitspeelde. Op 1 december 1924 werd 'General Motors Continental' opgericht. Op 2 april 1925 rolde de eerste in Antwerpen gebouwde Che vrolet van de assemblagelijn. Destijds produceerden de 500 medewerkers 20 auto's per dag. Thans zijn er 7.000 mensen da gelijks in de slag om jaarlijks ruim 300.000 auto's en meer dan 7 miljoen onderdelen te produceren. De fabriek in Ant werpen is dan ook één van de grootste GM-fabrieken in Euro pa en één van de belangrijkste werkgevers bij onze zuiderbu ren. Overigens zijn er ooit ook plannen geweest om GM-auto's te assembleren in het bedrijf van Opel/GM aan het Parmen- tierplein in Rotterdam. Batavus Batavus elektra Tomos 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. RAAMSDONKSVEER Toyota bestookt de markt met nieuwe modellen. Vorige week in Genève liet de Japanse fabri kant een nieuwe Previa (komt in juni) en een nieuwe FunCruiser (heet straks RAV 4) zien. Maar ook stond er een nog experimentele Yaris cabrio let. Over productie hiervan wordt nagedacht, maar de vele positieve reacties op dit proto type zullen de balans zeker aan die kant doen doorslaan. Een cabrio is een welkome uit breiding voor de auto die zich een jaar lang Auto van het Jaar 2000 mag noemen. Hij is iets langer (3,64 meter) en lager (1,43 meter) dan de gevierde hatchback om zo de sportieve uitstraling te versterken. Met datzelfde doel heeft het koffer deksel een kleine spoiler gekre gen en zijn de achterlichten an ders gevormd. Ook in het inte rieur zijn diverse sportieve ac centen aangebracht. Toyota heeft met de Yaris een uitstekend nieuw product in de compacte klasse geïntrodu ceerd. Een auto die op het ge bied van design, ruimte-econo mie en praktische bruikbaar heid trendsettend is. En dan zal ook deze zeer geslaagde cabrio - variant het vast goed doen. AMSTERDAM Steeds minder vaak geeft de Duitse consument de voor keur aan auto's van eigen makelij. Het predikaat Duits is voor het 'Freude am fah- ren' kennelijk niet langer een absolute voorwaarde. Vorig jaar was een op de drie in de Bondsrepubliek aangeschafte auto's van buitenlandse origine. Voor al Franse en Japanse mo dellen waren meteen marktaandeel van elk 11 procent in zwang. De Itali aanse wagens volgden met 4 procent. De verkoop van personen auto's in Duitsland is vorig jaar met twee procent toe genomen tot 3,8 miljoen exemplaren. Daarmee ne men onze oosterburen een kwart van de totale Europe se autoafeet voor hun reke ning. De importmerken wa ren goed voor een dikke 1,2 miljoen auto's. Ook in dè Duitse bedrijfs autosector lieten de buiten landse merken zich niet on betuigd. In totaal kregen vorig jaar 325.000 bedrijfs wagens vanaf 3,5 ton een nieuw kenteken, waarvan 38 procent import. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Seat heeft het gamma van de kleine Arosa uitgebreid met twee nieuwe versies. Het gaat om een sportieve uitvoering met een 1.4 liter 16-kleppen- motor en 100 pk, en een extra zuinige versie met een 1.4 liter turbodiesel met 75 pk. De zuinige Arosa heeft de direct ingespoten 3-cilinder motor die ook in de Volkswagen Lupo (Arosa's zusje) en Polo en de Audi A2 geleverd wordt. Deze krachbron beschikt over zoge naamde pompverstuiver-in- spuiting en heeft ondanks zijn geringe motorinhoud 75 pk en een maximale trekkracht van 195 Nm. Daarmee is de Seat Arosa 170 km/u snel en kan hij in 12,3 seconden vanuit stil stand naar 100 km/u accelere ren. Gemiddeld verbruikt de Arosa 1.4 TDi op de buitenweg 1 op 28,6 en in de stad 1 op 17,9. De Arosa 1.4 TDi is lever baar in de uitrustingsniveaus Stella, Tattoo en Signo vanaf 29.295 gulden. De sportieve versie van de Aro sa is maar liefst 188 km/u snel en sprint in 10 seconden van 0 naar 100 km/u. Deze versie is er alleen in de Sport-uitvoering met standaard lichtmetalen wielen, centrale portiervergren deling, een audiosysteem, air bags voor de bestuurder en de passagier, zijairbags en een ver laagd onderstel. De Arosa Sport kost 29.295 gulden. De compacte, elektrisch aange dreven Nissan Hypermini heeft in Japan een zuinigheidsprijs gewonnen. Deze prijs is on langs in het leven geroepen om de ontwikkeling van energiezui nige en milieuvriendelijke tech nologie te bevorderen. De jury, bestaande uit vertegenwoordi gers van diverse ministeriële departementen, prijst de Hy- permini vanwege zijn compacte afmetingen en zijn rijeigen- schappen. Bovendien is er lof voor de stevige aluminium car rosserie en de technisch hoog waardige elektromotor die niet alleen aandrijft maar ook ener gie opwekt bij het afremmen. VAN HAASTEREN MOTORS B.V. TOUWBAAN 22 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5899256 T~l en tandem van achtduizend gulden is j uitverkoren tot Fiets van het Jaar 2000. Uitdrukkelijk zegt Otto Beaujon, jury lid Fiets van het Jaar- verkiezing, dat een uitver koren fiets niet de allerbeste van dat moment is en dat hij evenmin de meeste waar voor zijn geld biedt. Dan is de keuze van de peperdure Koga Miyata Twin Traveller wat beter te begrijpen. „Fabrikanten van dit soort fietsen slagen erin een gevoelige snaar te raken bij potentiële kopers, die vervolgens blind verliefd worden en figuurlijk verkocht raken", aldus Beaujon. Ook de jury was diep onder de indruk van dit Nederlandse staal tje fietsen maken van Koga, dat zonder meer 'technisch af werd genoemd. De tandem wordt gepresenteerd als een zeer complete vrijetijds- en vakantiefiets voor twee personen. Bijzonder is dat de fiets zowel op het asfalt als in het terrein uitstekend te berijden is. De kloeke framebuizen zorgen daarbij voor grote stabiliteit, terwijl het gewicht licht blijft. Er waren eigenlijk alleen superlatieven te beluis teren bij de jury, maar dat mag ook wel voor de prijs. Uitzonderlijk voor een tandem is de zeer dan honderd landen leverbaar. Binnenkort wordt de wagen ook in nieuwe markten als Au stralië en het Midden-Oosten gelanceerd. In Nederland ver kocht Rover vorig jaar 895 exemplaren van de 75, terwijl er in de eerste maanden van dit jaar al 582 werden afgeleverd. Tegenslag is er ook, want Ro ver-moeder BMW roept bijna 22.000 auto's van het type 75 terug naar de garage voor ver vanging van een krukassensor. Door een defect aan deze sen sor is het mogelijk dat de motor niet start of tijdens het rijden afslaat. Het gaat om wagens die zijn gebouwd in de periode fe- bruari-oktober 1999. Dat de 75 de richting aangeeft waar Rover heen gaat bleek vlak voor deeeuwwisseling toen de kleinere modellen 200 en 400 werden vervangen door de nieuwe series 25 en 45, die ui terlijk zijn voorzien van duide lijke 75-trekjes. Het fenomeen midi-Ml (isse wat kleinere ruimtewaj n we klasse trad enige jai den de Renault (Mégaj nic voor het voetlicht, tijd had deze het rijk al maar inmiddels zijn er 'aar pers op de kust. De bel 3tl.e' ste is de Opel Zafira, djevie eerste zes weken van d zelfs de vijfde auto van land was en beter verki de Scénic. De twee on re' extra stoelen (totaal ^er( plaatsen) in combinatilber een verschuifbare acht en een weldadige binn te maakten van de min |J„en" een topper. De concur Volkswagen en Ford hoorlijk van geschrok waren al een eind op hun eigen midi-MPV's seerd op respektievelij:e e Focus. Maar vok ll en de,u, welingelichte bronnen die nu terug naar de I omdat er maar vijf stt zaten. Om de Zafira aaaUev kunnen moeten zij mi hetzelfde bieden en di All zo'n slim systeem met zitplaatsen hebben, is dachte. Alleen is dat n makkelijk even in te pi waardoor de ontwikke inl beide modellen ernstij traging oploopt. Dit to genoegen van Opel en die hun midi-MPV's even als warme brooi de toonbank zullen zii ;eD Mi; 4 lift Rover denkt jaarlijks rond de 100.000 exemplaren van de nieuwe Mini te gaan bouwen. Een tandem 'om blind verliefd op te worden'. FOTO FIETS VAN HET JAAR goed werkende vering op voor- en achterwiel. Sa men met de perfect werkende remmen zorgt de vering voor comfortabele en veilige rij-eigen- schappen, ook wanneer de fiets een zware be pakking van twee personen torst. Een stabiele tandem maken is al heel wat, maar er een fabri ceren die niet gaat slingeren met de vakantieba gage erbij is pas echt knap werk. De jury had overigens wel een minpuntje. De ko pers zijn er namelijk nog niet helemaal met die 7.998 gulden die de fiets precies kost. Er dient zelf nog een degelijk slot te worden aangeschaft. Een beetje flauw van de fabrikant om zoiets be langrijks, gezien de aanschafprijs, aan de klant over te laten. Fabrikant Sparta kreeg niet minder dan twee eer volle vermeldingen bij de verkiezing van de Fiets van het Jaar. Een voor de Amazone, een dames fiets die eventueel compleet wordt geleverd met twee kinderzitjes, fietstassen, windscherm en buggydrager. De andere is een elektrisch onder steunde fiets de Pharos Atraxion. Ook zonder traphulp is deze fiets goed te berijden. De Mini is de enige klassieke auto, die nog steeds nieuw te koop is. Maar niet lang meer, want de bouw van de Mini Classic, zoals hij wordt ge noemd, zal in september van dit jaar worden beëindigd, na 41 jaar onafgebroken in pro ductie te zijn geweest. In okto ber op de autotentoonstelling van Birmingham is het vervol gens de beurt aan de opvolger van de Mini, een compleet nieuwe auto die niets met de oude Mini van doen heeft maar alleen uiterlijk nog enigszins aan zijn voorganger doet den ken. De nieuwe Mini zal vanaf begin 2001 bij een aantal BMW- -dealers te koop zijn. Fabrikant Rover, tegenwoordig eigendom van BMW, wil de le gendarische 'klassieker' niet zo maar laten verdwijnen en gunt de unieke creatie van Sir Alec Issigonis een stijlvol afscheid. Daartoe komen er vlak voor het einde maar liefst zeven speciale uitvoeringen op de markt. De Mini Classic is nog even le verbaar in de volgende 'Final Editions': Classic, Notting Hill, Cooper, Cooper S LE, Seven, Knightsbridge en Knightsbridge Open. De Classic (24.990 gul- Van de Mini werden in 41 jaartijd 5,3 miljoen exemplaren De huidige versie is nog enkele maanden te koop. den) is de basis-Mini die bij de ze gelegenheid een korte ren tree maakt op de Nederlandse markt. De Notting Hill (28.490) speelt met zijn bijzondere kleu rencombinatie in op de trend van nostalgisch design. De bei de Coopers (25.490/30.990) zijn bijzonder sportief uitgerust, ter wijl de Seven (25.990) een ode is aan de originele Austin Seven van 1959. Als luxueui ten worden de Knigh -versies aangeboden 30.990 gulden). Deze scheiden zich onder i het gebruik van excluei ren bekledingsmateri interieur. De Mini Classic is te meeste Rover-dealei een aantal dealers vaie BLIK IN HET VERLEDEN pe( op ikerfi stan tere even ia In het midden van de jaren vijftig had het Auto Union-merk DKW (beide namen werden toen als merknaam gebruikt) een bijzonder model in de ge lederen: de Monza. Deze sportwagen moest in 1958 echter plaats maken voor een wat gangbaar dere 'Dampf Kraft Wagen' genaamd 1000 SP. Wat uiterlijk betreft leek de nieuwe sportieve tweezitter veel op de toenmalige Amerikaanse Ford Thunder- bird, compleet met staartvinnen maar w maatje kleiner. Dat gold helemaal vooró bron: geen dikke 6- of 8-cilinder, maare scheiden 3-cilinder tweetaktmotor van 5 1000 SP coupé kreeg in 1961 gezelschaj open versie. Echt een succes werden bei niet. In 1965 was het gedaan na een pro 5.000 coupés en 1.640 cabrio's. FO

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22