Weg Alphen naar Leimuiden duurder Rijn Veenstreek in echtbank is razend over ekmelding van advocaat Alphen aan den Rijn kiest voor 'ontgroening' weesprong ponder dak Treinverkeer ontregeld rond Alphen Demonstratie quilten door het Gilde Alphenaar krijgt werkstraf van 18i0 uur Celstraf geëist wegens bero vingen burgemeester Boelen bang voor 'averechts effect' DAG 17 MAART 2000 lsoneel bij speeltuin Vreugdeoord tl] h»jaan den run Toneelgezelschap The Old Timers treedt avond op in het verenigingsgebouw van speeltuin- en jrtvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat in Al- >n aan den Rijn met de komedie 'Champagne, klompen De voorstelling begint om 20 uur en de entree bedraagt 50 voor leden en 9,50 voor niet-leden. &s Iphenaar weer op vrije voeten tla uqjaan den run 47-jarige Alphenaar tegen wie afgelopen vrijdag anderhalf ris geëist wegens poging tot doodslag en zware mishande- gi jvan zijn echtgenote, is weer op vrije voeten. De Haagse f( fatbank achtte de poging tot doodslag bewezen, maar was imening dat de man zijn vrouw niet willens en wetens van leven vwlde beroven. De psychiater die man onderzocht, j ak over een 'impulsdoorbraak' die hij heeft gehad. De Alphe- ir kreeg een werkstraf van 91 uur en zes maanden voorwaar de celstraf. Hij moet zich bovendien onder toezicht van de i iassering stellen en hulp zoeken voor zijn psychische proble- zj n. inderen dopen Veens kunstwerk It inFARENDSVEENHet wordt een flink waterballet volgende j I ek donderdag op de rotonde in de Stationsstraat en de Al- tp1 madelaan in Roelofarendsveen. Met de brandweer dopen tlingen van de Mariaschool dan het beeld van de Veense %tenaar P. Schraven dat op woensdag al wordt neergezet. 115.15 uur vertrekken de kinderen bij hun school aan het iwordeinde onder begeleiding van de fanfare Liefde voor Har- l nie. Om 16.30 uur krijgt het festijn een vervolg in het ge- J entehuis, waar het gebak klaar staat. arijke Balk verlaat politiek wou de Marijke Balk (D66) heeft gisteravond met stroopwa- J afscheid genomen van de politiek van Rijnwoude. Zij begon 1982 als raadslid in de toenmalige gemeente Benthuizen. Ze ef raadslid toen Benthuizen in 1991 opging in Rijnwoude. eejaar geleden stapte ze uit de gemeenteraad en kwam ze 'hf ugals burgerlid. Balk kreeg toen een koninklijke onderschei- g vanwege haar lange staat van dienst. Ze zet nu een punt lier de plaatselijke politiek omdat ze gaat verhuizen naar ïrgemeente Zoetermeer. alphen aan den run !mg/. m ureal farendsveen Het dak zit ig/alphen aan den run moet begrijpen dat er aan dat vertrouwen een eind komt." Moszkowicz noemde de uit val van Holtrop in een telefoni sche reactie ongelofelijk. „Ik kon vanmorgen niet eens mijn sokken aantrekken." Hij zou zijn dokter telefonisch hebben geconsulteerd. De raadsman is juist kwaad omdat de eerste zit tingen telkens moesten worden aangehouden. Het openbaar ministerie zou fiiet genoeg moeite hebben gedaan om de door de verdediging opgeroe pen getuigen op de zitting te krijgen. De advocaat is de zoon van de bekende Maastrichtse straf pleiter Max Moszkowicz (en de broer van de inmiddels even bekende Amsterdamse pleiter Abraham Moszkowicz). R. Moszkowicz maakt echter geen deel uit van het kantoor van zijn vader en zijn broer. De zaak tegen de van heroï ne- en cocaïnehandel verdach te Bodegraver dient pas op 16 juni. De Bodegraver, die vanwe ge het langslepende karakter van de zaak vorige jaar al uit voorlopige hechtenis is ontsla gen, weet nog niet of hij een an dere advocaat neemt. Hij heeft altijd ontkend dat hij gedeald heeft, maar diverse junks wezen hem als 'de grote dealer' aan. Het OM is voornemens min stens een halve ton van hem te vorderen in het kader van de Pluk-ze Wet. -J-.UU6—rechtbank is boos P* Ivocaat R. Moszkowicz die 32-jarige Alphenaar moet tdigen. De raadsman liet roede van rechtbankpresi- J. Holtrop deze week op laatste ogenblik met rug- iten verstek gaan in de aaak tegen de man. De Kegeinse strafpleiter was is vorige zittingen al te laat ns files en ook al een keer 'artsenbezoek'. Hol- moest tot zijn ergernis de daardoor voor de zevende aanhouden. Vorig jaar en 98 was de zaak al diverse uitgesteld om getuigen annette lameuer In Alphen aan den Rijn is de tijd rijp voor 'ontgroening'. De gemeente wil de wildgroei aan bomen tegengaan door er min der te planten. De nieuwe aan plant bestaat uit hoogwaardiger soorten, waarvan de wortels recht de grond ingaan. Het voordeel daarvan is dat zij geen omhoogstekende stoeptegels of straatstenen veroorzaken. Nieuwe gemeentebomen ko men niet meer in de bestrating te staan, maar in aparte plant- vakken. P. Franken, medewerker Groenbeheer, legt het nut van de beleidswijziging uit. „We wonen in een gebied waar de grondwaterstand vrij hoog is", zegt hij, „ongeveer tachtig cen timeter onder het maaiveld. Bo men moeten dus wortelen in de bovenste laag van de bodem, boven het grondwater. De veenbodem in dit gebied klinkt in. Daardoor komen de wortels na verloop van tijd door de be strating heen". Uitstekende stoeptegels of straatstenen leiden dan tot ge vaarlijke toestanden. Dat is de voornaamste reden om bomen te rooien. „We krijgen regelma tig klachten. Burgers kunnen ook de gemeente aansprakelijk stellen voor onveilige situaties. We moeten zorgen voor veilige voorzieningen. Daarom kiezen wij voor kwalitatief betere, duurzamere bomen." Ook andere redenen spelen een rol. In het verleden zijn er veel snelgroeiende soorten ge plant om Alphen een groen aanzien te geven. „In Ridder- veld zien we de minder aange name aspecten zoals teveel schaduw en sociale onveilig heid." Het nieuwe beleid betekent niet dat de straten helemaal boomloos worden. „In overleg met de bewoners benutten wij bijvoorbeeld twee parkeervak ken voor het groen. Vroeger persten we een boom in de be strating, als het ware in een veel te klein bloempotje. Nu maken we een groot plantvak, van drie bij drie meter en tachtig centi meter diep, met bemeste aarde. De wortels, die overigens net zo veel oppervlakte nodig hebben als de kruin, krijgen de kans om zo diep mogelijk te groeien. Langs de Oude Herenweg ston den voorheen populieren. Nu zijn er linden geplant. Deze soort heeft de neiging meer recht te wortelen, dus niet vlak onder de bestrating. Ook groei en ze minder snel." Verder biedt de gemeente mensen aan een klein boompje in de voortuin te planten. „We doen er alles aan om bewoners bij het beleid te betrekken. Bij de nieuwe inrichting van woon buurten hebben burgers een stem in het kapittel bij de keuze van de boomsoort. Waar moge lijk verplaatsen we bomen. Niet elke soort is daarvan gediend. Beuken en berken bijvoorbeeld zijn honkvast. Maar in de Blijenbergstraat staan al ver huisde kastanjes." Alphen is een groene stad. Maar liefst 35.000 gemeentebo men ontvouwen straks hun knoppen en blaadjes. Het regu liere onderhoud en beheer van het groen kost negen miljoen gulden per jaar. Het aantal par ticuliere bomen in Alphen kent Franken niet. „Toen we een paar jaar geleden de kapver- gunning voor kleine bomen af schaften bestond de angst voor kaalslag. Die is er niet gekomen. Wel heeft er in 1997 in samen werking met de Bomenstichting een inventarisatie plaatsgehad van beschermwaardige bomen. We kwamen op een aantal van 1600. Deze lijst is onlangs ver nieuwd. Eind april krijgt de ge meenteraad het nieuwe rap port." Langs de Oude Herenweg staan nu bomen die diep kunnen wortelen. FOTO TACO VAN DER EB alphen aan den run Een beschadiging aan de bo venleiding heeft het treinver keer tussen Utrecht, Leiden, Al phen aan den Rijn en Gouda vanmorgen ontregeld. Door de beschadiging van de leiding tussen Vleuten en Woerden re den er geen treinen tussen Bo degraven en Utrecht. Tussen Leiden en Utrecht ontstonden daardoor vertragingen van ruim een half uur. Treinreizigers tus sen Bodegraven en Utrecht moesten hun reis per bus ma ken. De treinstoring ontstond even voor de ochtendspits. Het defect aan de bovenleiding is volgens een woordvoerder van de NS mogelijk ontstaan bij de stroomafname door de trein. De omvang van de schade ken t hij nog niet. alphen aan den run Een vrijwilligster van het Gilde geeft op 21 maart een demon stratie quilten in Alphen aan den Rijn. Zij laat zien hoe lapjes stof verwerkt kunnen worden tot een quilt. Het Gilde is een organisatie waar veelal omdere vrijwilligers hun kennis en erva- ringen belangeloos overdragen op anderen. Het Gilde biedt ge varieerde onderwerpen aaji, zo als handwerken, ambachten, werken met de computer on ge nealogie. Elke maand geeft een aanbieder een demonstratie over zijn of haar hobby. De quilt-demonstratie is vari 14 tot 16 uur aan de JP Coenlaajn la in Alphen. Subsidie op de tocht door tijdrovende aanpassingen strafzaak tegen de Bode- r sleept al jaren voort. De bankpresident haalde de- eek fel uit naar Moszko- We houden de zaak met zin aan, want de verdach ter niet de dupe van wor- iat zijn advocaat hem an aal in de steek laat. Maar chtbank is benieuwd naar ewijs van de ziekte van de n of een bewijsstuk dat een dokter is geweest, geldt ook voor de vorige rp toen de raadsman zei dat mgend naar een specialist it Uitgangspunt is dat de [bank advocaten op hun gelooft en vertrouwt, meneer Moszkowicz Er is meer geld nodig om de verkeersproblemen op te lossen op de provinciale weg tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden, de N207. De provincie Zuid-Holland en de gemeenten Alphen aan den Rijn en Jacobswoude wil len de twee rijstroken uitbreiden met twee busbanen. Daarvoor moeten ook de kruispunten met de Kruisweg en de Eisenhowerlaan worden aangepast. Uit veilig heidsoverwegingen heeft de provincie besloten dat er bij dat laatste kruispunt, bij de Ridderbuurt, zowel een tun nel als een gelijkvloerse kruising moet komen. proppen. Dat is voor fietsers en voetgangers de veiligste manier om de drukke weg te kruisen. Bewoners rond het kruispunt en uit de Ridderbuurt waren daar niet blij mee. Ze vinden een tunnel sociaal onveilig en vrezen voor overlast van hang- alphen/jacobswoude saskia buitelaar Eigenlijk was het de bedoeling te kiezen tussen een tunnel en een kruising. De provincie kwam anderhalf jaar geleden met een tunnelplan op de jongeren en drugsdealers. Bo vendien zou de Ridderbuurt dan aan twee kanten worden ontsloten door een tunnel. Zij bedachten een ander plan: een gelijkvloerse over steek voor langzaam verkeer op de Zegerbaan, enkele tientallen meters voorbij het huidige kruispunt. Omdat zowel de ar gumenten van de bewoners als die van de provincie hout snij den, willen de deelnemende partijen beide oversteken reali seren. Dan kunnen fietsers en voetgangers kiezen en kunnen ook tractoren en ruiters de oversteek maken. Dat kost meer dan de 15,7 miljoen gulden die aanvankelijk voor het project was berekend. De subsidie die de provincie uit de pot Gebiedsgewijze Aanpak Schiphol (de GAS-gelden) krijgt is onvoldoende. Een provincie woordvoerder kan niet zeggen hoe hoog de bedragen zijn, wél dat Zuid-Holland en de ge meenten driftig op zoek zijn naar meer geld. Het Alphense gemeentebestuur hoopt dat de provincie betaalt, of dat er een subsidie voor is. Zo niet, dan moet het college nog bespreken of Alphen bereid is voor de kos ten op te draaien. De uitgebreidere variant kost ook meer tijd. De provincie krijgt de GAS-gelden echter al leen als zij vóór 2001 begint met de aanleg. De woordvoerder verzekert dat de provincie zich De aanleg gaat voorlopig trouwens niet verder dan de Kruisweg, die Woubrugge met Ter Aar verbindt. Het tweede deel van de N207 tot Leimuiden is pas in 2002 aan de beurt. Ja cobswoude zou graag zien dat die busbanen er eerder liggen. De verkeersopstoppingen in de spits verplaatsen zich anders van Alphen-noord naar de Kruisweg. Wethouder Vink van Jacobswoude praat daarover volgende week met de provin cie. Dat Alphen wel twee overste ken krijgt en Jacobswoude de vurig gewenste tweede tunnel (onder de Kruisweg) niet, vindt Vink 'een beetje zuur'. „Twee oversteken in Alphun is een beetje dubbelop. Ik weet niet wie het gaat betalen. Maar uit eindelijk draait de belastingbe taler er voor op, uit welk potje het ook komt." Desondanks is hij tevreden. „Nu ons kruispunt helemaal wordt aangepast, komt de over steek voor fietsende schoolkin deren een stuk meer richting Woubrugge te ligge n. Daar is de weg smaller dan de huidige overgang bij de verkeerslichten. Een stuk veiliger dlus." Woens dag legt hij de politieke partijen de tekeningen voirir het nieuwe kruispunt voor. Dankzij de zachte winter wpt de uitbreiding van iteomplex De Tweesprong in at lofarendsveen volgens plan- ai rBegin september kunnen porters dan ook gebruik ma- van hun nieuwe domein. In oge aanbouw midden op de temt de vierde tennisbaan, -jo rachter moet een tweede en Baal verrijzen. Rechts zijn de Izaal van tafeltennisvereni- De Treffers, kleedkamers en uursruimtes te zien. De 2,5 uen gulden die de uitbrei- |test, betaalt de gemeente made. Voor het buitenbad thet laatste uur geslagen, voldoet niet meer aan de ei- van deze tijd en wordt daar in 2001 voor het laatst ge it Sport Fondsen Alkemade fl. exploitant van De Twee- të ng, heeft nog niet besloten Szwembad wordt ver- of verwijderd. FOTO HIELCO KUIPERS n ;i> den haag/alphen aan den run suzanne barbier De politierechter in Den Haag heeft een 26-jarige gewelddadige en frauderende Alphenaar gisteren veroordeeld tot 180 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man moet zijn slachtoffers boven dien een schadevergoeding van 500 gulden per persoon betalen. De officier van justitie had zes maanden geëist, waarvan vier maanden gevange nisstraf. De man moest gisteren voor de Haagse politie rechter verschijnen op beschuldiging van zware mishandeling. In de oudejaarsnacht was hij doorgedraaid toen hij zijn vriendin zag vechten met twee vrouwelijke kennissen uit de buurt. De man had een metalen pijp tevoorschijn gehaald en daarmee één van de twee vrouwen geslagen. De vader van de andere vrouw wilde de vechtjas sen uit elkaar halen, maar kreeg ook .klappen. Hij hield daar letsel aan zijn mg aan over, de vrouw aan haar knie. De Alphenaar had ook gedreigd dat ze moesten oppassen omda t hij 'gevaarlijk' was. Raadsman Brands verklaard e dat de combi natie van medicijnen en alcohol de oorzaak was van het gewelddadige gedrag van zijn cliënt. Die medicijnen slikte de Alphenaar om zijn psycho ses de baas te blijven. Zijn cliënt kon zich niet al les van de vechtpartij herinner en. Bij de politie had hij gezegd dat hij boos was. omdat de vrou wen 'met hun poten van zijn vriendin moesten afblijven'. Hij dacht te hebben uitgehaald met een kartonnen koker, maar heit zou ook een me talen pijp geweest kunnen zijn,. De officier vond het medicijngebruik van dei Alphenaar geen rechtvaardiging voor de mishandeling. Ze vond dat de man geen alcohol had moeten drinken. De Alphenaar stond ook voor drie andere za ken terecht. Volgens de officier had de man de mobiele telefoon van zijn voormalige werkgever doorverkocht en valselijk aamgifte gedaan van diefstal van een andere zakt»a lefoon. Daarbij had hij ook een gestolen scooter gekocht. De politie rechter achtte deze feiten bewezen en nam die op in haar uitspraak van 180 uren werkstraf. dupe marieta kroft 1 een huis-aan-huisblad gepubli- lijst met boomkwekers uit Bos- üijnwoude en regio die bereid zijn e betalen aan een beter wegennet, 1 eens averechts werken. vrees sprak burgemeester Boelen i|jn\voude gisteravond uit in een 3s "ssievergadering. Hij is bang dat I 11 niet langer meer wordt omdat 'i® bvekers zich eraan hebben geër- Op de lijst prijken de namen van 10 de circa duizend boomkwekers regio Boskoop. De verbeteringen 10 wegennet komen er alleen als minimaal 75 procent van hen bereid is mee te betalen. Voor Boelen staat vast dat er iets moet gebeuren met de wegen in en rond Bos koop. „Als er niets gebeurt, voorspel ik dat de sierteelt over tien jaar uit Bos koop naar het zuiden van het land is verplaatst." De aanpak van de wegen kost circa 30 miljoen gulden. Verschil lende overheden dragen 18 miljoen gul den bij als de kwekers de rest ophoes ten. Het Platform Sierteeltregio Boskoop (bestaande uit afgevaardigden uit de boomkwekerijsector) zoekt de onderne mers op in de hoop ze zover te krijgen dat ze meebetalen. Wie die bereidheid al toonde, kreeg een plek op de zogenoem de erelijst die vorige week verscheen in het huis-aan-huisblad. Het platform hoopt dat twijfelende kwekers over de brug komen bij het lezen van de rij na men. Over enkele weken volgt er een nieuwe lijst. De lijst wekte de afgelopen week weerstand bij de politici in Rijnwoude. PvdA-fractievoorzitter De Best stelde die gisteravond aan de orde. „Dit is een merkwaardige gang van zaken. Zo wordt dus ook bekend wie niet wil meebetalen. Dat mogen we in elk geval de burgers van Rijnwoude niet aandoen." Hoewel De Best steun kreeg van alle partijen, is er volgens burgemeester Boelen niet veel aan te doen. Volgens hem is het de verantwoordelijkheid van het platform. Wel zegde Boelen toe zijn zorg over te brengen aan platform-voor- zitter Booij. „Als burgemeester ben ik er evenmin gelukkig mee." Boelen wees echter op zijn 'dubbele pet'., Hij is namelijk ook voorzitter van de stuurgroep 'Werken aan werk'. Deze groep, bestaande uit gemeentebestuur ders van Boskoop, Reeuwijk, Waddinx- veen en Rijnwoude, maakt zich net als het platform druk om het behoud van het sierteeltgebied. Zijn standpunt als voorzitter wilde Boelen nog niet geven omdat hij die eerst binnen de stuur: groep wil bespreken. Die komt pas over enkele weken weer bijeen. den haag/alphen aan den run natasja augustinus Voor een reeks gewelddadige berovingen hangt een 39-jarige Alphenaar een celstraf van der tig maanden boven het hoofd. Met die eis wil officier van justi tie M. Renckens de maatschap pij beschermen tegen de man die al eerder in de gevangenis zat. De verdachte ontkende zijn betrokkenheid bij twee tasjes roven en een inbraak op het station van Alphen in december van het vorig jaar. Hij gaf alleen de diefstal van twee truien toe. De Alphenaar, bekend in het drugscircuit, heeft een strafblad dat teruggaat tot 1993. Hij zat meerdere malen vast vanwege diefstal met geweld. In decem ber vorig jaar was hij net drie maanden vrij na een gevange nisstrafvan twintig maanden. Volgens de officier van justi tie gebruikte de verdachte bij de berovingen meerdere malen geweld. Zo ontnam hij zijn eer ste slachtoffer, een 75-jarige vrouw, op hardhandige wijze haar handtasje. Zijn tweede slachtoffer intimideerde hij door op een parkeerplaats bij de vrouw in de auto te stappen en haar handtas van de achter bank te grissen. Op het station sloeg de verdachte een ruit in en stal hij vervolgens ruim 200 strippen- en telefoonkaarten. Straatvrienden van de dakloze Alphenaar, wiens verblijfsver gunning is verlopen, getuigden eerder dat de verdachte hun vlak na de inbraak een pakket ongestempelde strippenkaarten had laten zien. De officier van justitie hecht te meer waarde aan de spiegel confrontatie waarbij het eerste slachtoffer de Alphenaar voor honderdi procent herkende. Ook zon de vrouw de verdachte bij zijn neus hebben gekrabd, waarna hij nog dagen lang een wondje; had. B. de: Deugd, de advocaat van de Alphenaar, eiste in drie van de vier gevallen vrijspraak voor zijn cliënt. Volgens De Deugd kunnen de vrienden van de ver dachte net zo goed de berovin gen hebben gepleegd. „Als al- cohoifi en drugs in het spel zijn, wete: n ze niet meer wat ze doen of horen." Hij pleitte voor man tschappelijke hulp wan- nee.v de verdachte vrijkomt. „Anders blijft het een uitzichts- lo;:e zaak." D<; rechter doet op donderdag 30 maart uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19