Van Wijckerslooth en Rustenborgh: een paar apart Schrijvende Lezers Natuurlijk was slavernij geen puur blanke aangelegenheid Er bestaat wel degelijk begeleiding bij stoppen met roken Protesteren tegen Oostenrijk? Hier is genoeg te doen Wil Buys verdient het predikaat Bezwaarmakers kunii niet altijd hun zin krijj 20°' VRIJDAG 17 MAART 2000 945 J ID/ In de rubriek 'In Onderzoek' in het Leidsch Dagblad van woensdag 1 maart komt de heer Emmer, verbonden aan de opleiding geschiedenis van de faculteit letteren, aan het woord over zijn nog te verschijnen boek De Nederlandse slaven handel 1500-1850'. Hij wil met zijn boek de discussie over de rol van zwart en blank in de sla vernij nieuw leven inblazen. De heer Emmer: „Slavernij was niet een puur blanke aangele genheid." Ik denk dat de heer Emmer veel moeite zal hebben om een historicus te citeren die geschreven heeft dat het wel een puur blanke aangelegen heid betrof. Europeanen kwamen meestal niet verder dan de kustgebie den van Afrika en lieten het vangen van slaven en transpor ten naar de kust over aan ande re zwarten en Arabieren. De Europeanen kwamen niet ver der dan de kust omdat zodra ze het binnenland introkken, ze net zo snel stierven aan tropi sche ziekten als de indianen in Amerika stierven aan de ziekten die de Europeanen uit hun we relddeel meebrachten. Niet de Spaanse vuurwapens, maar ziekten als pokken, mazelen, kinkhoest enzovoort hebben het grootste deel van de inwo ners van Amerika uitgeroeid. Na 1500 treedt ook voor de slavenhandel de wet van vraag en aanbod op. Meer vraag, meer aanbod. In zijn boek blijft de heer Em mer het antwoord op één be langrijke vraag schuldig. Waar om kozen de Nederlandse en alle Europese grootmachten voor slavenhandel uit het verre Afrika en niet voor bijvoorbeeld arme Europeanen? Nogal pren- tentieus dat hij maar op één vraag geen anwoord weet. Mis schien had hij informatie kun nen inwinnen bij de Leidse hoogleraar middeleeuwse ge schiedenis W.P. Blockmans. (Zie de VPRO-gids nr. 8 over de thema-avond over Karei V 1500-1558.) In 1550 werd door Karei V een tribunaal ingesteld over de vraag of de indianen wel be schouwd konden worden als mensen met een ziel. In Valla- dolid in Spanje werd maanden gediscussieerd over deze vraag, tussen onder andere Bartolomé de las Casas en Sepülveda. Hadden de indianen namelijk een ziel, dan konden ze worden bekeerd tot het christendom en mochten ze niet als slaven wor den gebruikt. Dit zou dan weer zeer ongunstig zijn voor een groot aantal Spaanse plantage- ondernemers, die dan zonder arbeidskrachten kwamen. Na veel gediscussieer werd besloten dat indianen wel een ziel hadden en niet als slaaf mochten worden gebruikt. Een oplossing voor het tekort aan slaven werd meteen aangedra gen in Valladolid: negers. Zwarten hadden namelijk, zo werd destijds bepaald, geen cultuur en kunst, geen architec tuur, geen huizen maar hutjes, geen fatsoenlijke kleding, wa ren zwart en leken meer op apen dan op Europeanen. Kort om, ze hadden geen ziel en konden dus ook niet bekeerd worden. Wel waren ze beter be stand tegen ziekten en hitte dan Europeanen en indianen. Voor wat betreft de discussie die de heer Emmer op gang wil brengen, kan die misschien be ter gaan over het wetenschap pelijke niveau bij de opleiding geschiedenis aan de faculteit letteren. Veel mooie verhalen schrijvers, soms sprookjes, wei nig wetenschappelijke en theo retische achtergrond. P.C. Bunschoten, Leiden. Mensen die problemen hebben bij het stoppen met roken, kunnen aankloppen bij onder andere thuiszorgorganisaties en GGD. foto loek zuyderduin Hierbij wil ik reageren op het artikel 'Roker psychologisch verslaafd' dat in het Zaterdags Bijvoegsel van het Leidsch Dag blad van zaterdag 11 maart stond. In dat artikel komt naar voren dat er weinig hulpverleners zijn die zich bezighouden met stop pen met roken. Het is jammer dat er niet in wordt aangegeven dat die hulp er wel degelijk is voor mensen die problemen hebben bij het stoppen met ro ken. In de hele Leidse regio worden al zeker tien jaar cur sussen gegorganiseerd door thuiszorgorganisaties en GGD. Zelfben ik sinds 1992 cursus leider van deze cursus 'stoppen met roken' en sinds 1996 bege leid ik zowel in Alphen aan den Rijn als in Gouda mensen ook individueel. Wat mij in al die ja ren opvalt, is dat mensen het heel moeilijk vinden om voor stoppen met roken hulp te zoe ken. Ze schamen zich er min of meer voor het niet alleen te kunnen. Terwijl het slagings percentage hoog is, namelijk 70 tot 90 procent. Mensen die begeleiding zoe ken, kunnen contact met mij opnemen (telefoon: 0172- 495071) of de GGD bellen. Wil Vink-Penning, Alphen aan den Rijn. Het islamitis offerfeest rti m geen nation: feestdag wori 30 v Op de pagina Geloof In] leving in het Leidsch D van woensdag 8 maart la gïl de moslims in Nederlai 47- brief aan premier Kok) ris geschreven dat zij graagova: ferfeest als nationale htb; willen invoeren in onzes imc leving. Want Nederland ilevt rekening te houden iak c groeiende groep islamieti irkr i)ke Ik vraag me af: wat; lass< toegevoegde waarde zi n. zo'n nationale feestdj Chineese bevolking in q |fl( was er al vlak na de oork ze mensen zijn echt greerd in onze samenlei: vieren hun eigen feesten, eus of niet, zonder eenrs le feestdag te eisen. 15^' Ook zit er niet één 0I^Ê afgevaardigde in de Katinie' bij de politieke partije ente Turken en Marokkana hier veel korter zijn), zijn 3f talrijk vertegenwoordigd politiek. En met maar j den: zij zitten daar voorj gen doelgroep, de islam "j Turken en Marokkanen,! voor de Nederlanden. ee^ vergeet niet: de islam he uf> doel voor ogen, en dal f>vaj geloof als wereldreligie.I ilerc zijn ze heel fanatiek in. ^ei Nederland is, met q kerkelijking en vergaan rantie, als een mak scha mij betreft: niks nation q|z mitisch offerfeest. Neei vil gewoon een vrije dag moet respect hebben \n c/ religies die in ons land 5^ genwoordigd zijn, maai niet de bedoeling dat je naag land er één daarvan opd 'Filosoof uit Bloemendaal niet vervolgd om uitspraken' luidde de kop van zomaar een artikel tje op pagina 7 van het Leidsch Dagblad van 28 februari. In dit stuk werd kort en bondig een schets gegeven van een klacht van de gehandicaptenraad te gen uitspraken van cultuurfilo soof C. Rietdijk. Wat is er aan de hand? De heer Rietdijk heeft uitspraken gedaan in een interviewbundel van Parool-journalist M. Schmidt: 'Bij euthanasie moe ten kwalitatieve criteria worden gehanteerd om van inferieure mensen af te raken...'. Pardon? Waarom is iedereen eigenlijk zo bezig met Oostenrijk? Er is hier genoeg te doen. Nog een citaat: 'Op mongool tjes moet abortus, of na de ge boorte, euthanasie gepleegd kunnen worden vanwege over bevolking'. Ja, ik vroeg mij al af, waar blijft die volgende stap in de legalisering van abortus en euthanasie. Natuurlijk, tijdens de discussie over de legalisatie van deze zaken in het verleden, werd alles met de grootste voorzichtigheid omgeven: zorg vuldige afrvegingen, alleen in noodgevallen en onder inten sieve begeleiding... Als de kogel eenmaal door de kerk is, wordt al die zorguldigheid toch wat overdreven geacht en wijst de praktijk uit dat het begrip "hoodgeval' nogal rekbaar is. Maar dan nu. zoals al viel te verwachten, de volgende stap. Hebben we nog wel recht om te leven? Volgens onze cultuurfi losoof niet altijd. Inferieure, mensen niet. Tja, inferieur? Wie is er inferieur? Of, wie voelt zich inferieur? Het zal bekend zijn dat niet iedere technisch vol maakte persoon zich zielsge lukkig voelt. En vele gehandi capten voelen zich wel degelijk prima. Volgens de heer Rietveld hadden zij niet moeten leven. En een volgende vraag: inferi eur voor wie? Voor sommigen zijn joden inferieur, of negers. In dictatoriale regimes worden intellectuelen al snel naar in richtingen gestuurd. Zij zouden geestelijk niet in orde zijn. Vol gens de redenatie van de heer Rietdijk kan dit simpeler: inferi eur dus 'voordragen voor eu thanasie'. Moeten we ons druk maken als één persoon dit roept? Mis schien niet. Eén gek meer of minder... Maar wat in ieder ge val wel zorgelijk is: de officier van justitie heeft de-klacht van de Gehandicaptenraad niet ontvankelijk verklaard. Geen belediging, geen discriminatie, maar vrijheid van meningsui ting. Hoezo protesteren tegen Oostenrijk? Frank Stuurman, Leiden. Een interim-manager werd gevraagd te ontvlechten en te verzelfstandigen, te herstructu reren en de organisatie aan te passen aan de>eisen van de tijd. Het bestuur had een buitenge woon helder (en achteraf ook correct) beeld van de zaken die niet (meer) in orde waren. Het aanpakken van de pro blemen was geen eenvoudige zaak. Er was een direct finan cieringsprobleem. Dat nood zaakte allerminst tot een over bruggingskrediet van de bank. Het verbindingskantoor van de AWBZ gaf direct medewerking conform de regels en richtlijnen door de voorschotten van het St. Elisabeth Gasthuishof en Van Wijckerslooth te verhogen. Daarnaast was er een lening van de bank nodig om enkele noodzakelijke investeringen te kunnen doen. Langzaam maar zeker werden de problemen in de verpleeghuizen aangepakt. Een groot succes was de actie personeelswerving, die destijds werd beloond met een prijs in het kader van 'meest succesvol le wervingsactie'. Hierdoor konden relatief dure uitzend krachten worden vervangen door vaste krachten. Niet minder van belang was dat, mede door een enorme (re) actie van het personeel van de verpleeghuizen, de Leidse be volking en de Leidse politiek, de sluiting van het St. Elisabeth Gasthuishof van tafel ging. Ne derlands oudste en mooiste verpleeghuis, uniek gelegen in het centrum, kon behouden blijven. In Verpleeghuis Van Wijcker slooth, waarin de centrale dien sten geconcentreerd waren, werden in 1990 en 1991 vele veranderingen in gang gezet, dat alles op basis van een uitge breid beleidsplan waarover alle betrokkenen snel overeenstem ming konden bereiken. Uiter aard werd de automatisering voortvarend aangepakt, on danks de zware belasting voor de administratieve medewer kers om zeer veel gegevens te leveren, analyses te maken en de administratie van de ver pleeghuizen en de bejaarden verzorgingshuizen te ontvlech ten. Het bestuijr van de verpleeg huizen besloot voortvarend, en met een duidelijke visie op de toekomst, reeds in februari 1991 dat er in Oegstgeest één multifunctioneel zorgcentrum zou moeten komen en dat daarvoor dan ook één rechts persoon verantwoordelijk zou moeten zijn. De Stichting Rus tenborgh zou daarvoor dan de aangewezen rechtspersoon zijn; daarover was iedereen het eens. Begin 1992 werd geconsta teerd dat de belangrijkste nood zakelijke maatregelen waren genomen. Het spreekwoordelij ke lek was dicht en aan een ge structureerde opbouw was be gonnen. Het bestuur destijds werkte inderdaad al geruime tijd met een motie van wan trouwen van de ondernemings raad, maar toch was er een sterk besef van verantwoorde lijkheid om de zaak goed achter te laten. Na anderhalf jaar kei hard werken viel nog veel te doen: intern was veel in gang gezet, nog niet alles was afge rond. Ook de regionale ver pleeghuissituatie was nog niet uitgekristalliseerd. Er lag wel een duidelijk beleidsplan, er lag een sluitende begroting. Dat was het moment om een nieuwe, vaste directeur te zoe ken die met erkenning van de verdiensten en de krachten van de medewerkers en de andere partijen met tact en diplomatie de succesvol ingezette beleids lijnen zou voortzetten. Dat was ook het moment voor het be stuur om terug te treden en de verantwoordelijkheid over te dragen aan nieuwe mensen. Het besluit tot een samen gaan van Rustenborgh en Van Wijckerslooth onder de vlag van Rustenborgh maakte deel uit van de beleidslijnen die door het nieuwe bestuur wer den overgenomen. Het heeft mij verbaasd dat deze essentië le beleidslijn uit 1991 niet is af gerond: het realiseren van een multifunctioneel zorgcentrum in Oegstgeest. Zou dat liggen aan de kleuren die na 1992 in de geschiedenis zijn aangebracht? Ir. A.J. Weeber, (Interim-directeur Stichting R.K. Verpleeghuizen Leiden e.o. 1990 - 1992), Leiden. Op een ingezonden brief van de heer P. Homan in het Leidsch Dagblad van 8 maart - 'Vragen over naschoolse opvang Sas- senheim nog onbeantwoord' - wil ik reageren. De heer Homan spreekt na mens de bewonersvereniging Parkstate. In zijn brief wekt hij de uitdrukkelijke suggestie dat de Sassenheimse gemeente raadsleden zich niet laten zien op informatieavonden. Ik moet dit ten stelligste ontkennen. Ook bij de informatieavond op 7 februari over de bouw van de nieuwe protestants christelijke school nabij Parkstate waren diverse raadsleden, onder wie ondergetekende, aanwezig. Zij hebben kennis genomen van de bezwaren van de bewo ners. Dat die bezwaren in de daaropvolgende commissiever gadering door drie van de vier fracties worden vertaald en be stempeld ais 'verregaande on verdraagzaamheid' laat ik aan die fracties. Maar het zegt wel- licht ook iets over ik rt. Spo waarop (vaak door det* 1), expl man) de bezwaren nai mg, he worden gebracht. Er kan echter niet wö wd of weerd dat er niet is g< naar de bezwaren van 4 ners. Besluiten wordfl men na afwegingen vi gen. Dat hierbij niet al een zijn zin krijgt, staat paal boven water. Geachte heer HomaJttUDE. ren wil dus niet 3 raad van Sassenheim a! mag uitvoeren wat u* teren wil zeggen: aan kant zorgen dat er int behoefte kan worden' el een tegen aan de andere min mogelijke problem wees de buurt. Zo moet dat wel gaï uss zeer dichtbevolkte I J niet schap zoals Sassenheifl bvekei Op de Alb in de 1 va 1 ali |11 itaat Op het afscheidsinterview met Van Wijckerslooth/Elisabeth Gasthuishof-directeur Jan de Soeten onder de kop 'Fusie met Rustenborgh volstrekt gemiste kans' (LD zaterdag 11 maart) wil ik reageren. Ieder heeft recht op zijn eigen waarheid en vooral ook op zijn eigen ge schiedenis. Kijkend naar de toekomst is het misschien alle maal volstrekt helder, het kijken naar het verleden wordt vaak gekleurd door onze latere erva ringen. Het is ook heel mense lijk de successen in de geschie denis toe te schrijven aan het eigen handelen. De teleurstel lingen worden maar al te vaak verweten aan, geschreven op het conto van tegenstanders. Sinds enige tijd worden wij in het Leidsch Dagblad op de hoogte gehouden van de visie van Jan de Soeten op de ver pleeghuis/verzorgingshuis-situ atie in Oegstgeest, waarvan fei telijk ook het unieke St. Elisa beth Gasthuishof in Leiden deel uitmaakt. Zo ook op zaterdag 11 maart. Met respect voor de kleuren in de geschiedenis die de heer De Soeten aangeeft, meen ik toch enige nuances te mogen aanbrengen. Het overigens destijds wat in gewikkelde conglomeraat van rooms-katholieke stichtingen voor ouderenzorg in Leiden en omstreken heeft naar mijn vas te overtuiging buitengewoon succesvol bestuurd. Zonder dat was niet een relatief groot con cern tot stand gekomen, be staande uit twee verpleeghui zen, meerdere verzorgingshui zen, bejaardenwoningen, aan- leunflats en dergelijke. De basis voor een en ander was gelegd door een omvang rijk vermogen dat door goede katholieken was nagelaten. Daarnaast werd scherp inge kocht. Het St. Elisabeth Gast huishof werd aangekocht voor één gulden, waaraan feitelijk de 'verplichting' verbonden was een op reactivering gericht ver pleeghuis in Oegstgeest te reali seren. Het bestuur en de toenmalige directie maakten goed gebruik van de mogelijkheden die de fi nanciering van de zorg destijds bood. Kern daarvan was dat de middelen waarover een ver pleeghuis kon beschikken in de praktijk niet gelimiteerd waren. Een verzorgingshuis daarente gen, viel onder strikte bepalin gen van het toezicht van de provincie. Dit gegeven leidde tot een gedrag waarbij er een grote en voortdurende stroom van middelen was, feitelijk van het St. Elisabeth Gasthuishof naar Van Wijckerslooth en ver volgens naar Rustenborgh, de aanleunflats en zo verder. Een ieder gebruikte de door deze constructie gerealiseerde mogelijkheden, iedereen ge noot van de beschikbare mid delen. Maar ook de stad Leiden: deTafeltje-Dekjemaaltijden, be reid in het St. Elisabeth Gast huishof, konden ver onder de kostprijs worden verstrekt. De verpleeghuizen, de ver zorgingshuizen en enkele ande re delen van het concern maak ten gebruik van één bankreke ning, op zich in die tijd niet on gebruikelijk. Maar hierdoor was niet altijd duidelijk welk geld van wie was. Op het eind van een jaar, als de verschillende jaarrekeningen werden opge maakt, konden er dan nog wel eens verschillen komen. Dit leidde tot besluiten van de be sturen in het 'concern' - vol gens mij al eind jaren '80 - om de zaak te ontvlechten. Op dat moment maakten Van Wijcker slooth en Rustenborgh dus on derdeel uit van één concern, op precies overeenkomstige wijze als grote commerciële concerns zijn georganiseerd. De situatie werd ernstig toen de regels voor de verpleeghui zen werden verscherpt en de invoering van de externe bud gettering voor verpleeghuizen een feit werd. De middelen stroom uit St. Elisabeth Gast huishof en Van Wijckerslooth bleef in stand maar het was voor de verpleeghuizen niet meer mogelijk via extra tariefs verhogingen de middelen aan te vullen. Er ontstonden snel torenhoge tekorten, niet alleen in de verpleeghuizen maar later ook in Rustenborgh. Bovendien viel er een sleutelfunctionaris in het geheel door ziekte uit. Jk dacht al, waar blijft-ie, de man die al eerder liet blijken zo de pik te hebben op Tineke Verburg? Maar. daar was hij dan in zijn rubriek in het Leidsch Dagblad van 8 maart, naar aanleiding van het nieu we programma Luncli-tv van de TROS. Waarom moet deze ervaren all round- en succesvolle pre sentatrice door Wil Buys naar beneden worden gehaald door haar als het 'raadsel Ti neke Verburg' te kwalificeren? Ik heb de uitzending van 9 maart bekeken en geen enkele aanleiding gevonden om daarop kritiek te leveren. Ik vraag mij dan ook af of Wil Buys niet zelf het predi kaat 'raadsel' moet worden W( opgeplakt, als hij met de botte bijl te hall alles wat hem niet zin, maanden geleden was] voorbeeld geïrriteerd mededeling van Dirk dat wegens ziekte zijn werkzaamheden 1 sporing Verzocht me vil! voortzetten. Dat viel, Buys, buiten het f en was voor de kijker 1 l ^ani teressant. Vorige weekl d wij op de tv kunnen zi deze man, in de krad °'arer zijn leven, daarvan i ,Beê' heeft moeten nemen. P^er Wat stelt zo'n irrita nog voor? ?8eai 6 komt A. Ho Zoeten ®lvi «aal Waarom nou zo'n steen voor Van der Lubbe? Wat word ik toch moe van onzinnige acties, als het sle pen met een duizend kilo zware steen. En wat word ik er toch moe van, dat we als gemeenschap constant bezig zijn met het verleden. Waar om moest er nou zo nodig een gedenksteen komen voor de onbekende bekende Mari- nus van der Lubbe? Omdat hij zo goed was de Rijksdag in de hens te steken? Wat wil Lei den er nou mee zeggen, met zo'n steen? In de artikelen die erover zijn verschenen, vind ik onze Nederlandse samenleving in optima forma terug. Waar zijn we toch met zijn allen mee bezig? De ene onbenulligheid leidt tot de volgende onbenul ligheid. Houd het nog een keer op? Wim Witjes, Leiden. Tineke Verburg. m De gedenksteen voor Van der Lubbe, die bij het Deutsches Theater in Berlijn is geplaatst, maar daar deze week spoorloos verdween. foto paul van weel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18