'Buren' van Vlietland naar rechter Si. -nderhalf jaar cel tegen heler Wassenaar legt loslopen paarden in de wei aan banden Zorg over toekomst Huize Beresteyn Tikibad knjgt nieuwe, spannende glijbanen 'Geleuter leidt af van probleem' 73 assenaarders voor faagse' bibliotheek Regio iderdorper bedolven onder muur kdam Een 19-jarige bouwvakker uit Leiderdorp is gisteren \S nsterdam overleden, nadat hij was bedolven door een r, Het is nog niet bekend waardoor de muur omviel. De 26- □jfebaas van het slachtoffer, ook uit Leiderdorp, raakte licht jnd. De mannen waren aan het werk in een renovatiepand Balk in 't Oogsteeg, toen de muur plotseling omviel. Het ge slachtoffer overleed in het ziekenhuis aan zijn verwon- i. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. id Bijdorp doet mee aan open dag kthoten Het Voorschotense klooster Oud Bijdorp neemt Koi lag deel aan de eerste landelijke open kloosterdag. „We igv; lenhet heel eenvoudig," zegt zuster Marie Christine. „We men om 10.00 uur met een eucharistieviering. Daarna we naar de aula waar dia's worden getoond over de ge- di edenis van de congregatie." Er worden geen rondleidingen rord iiiden door het klooster aan de Veurseweg. Huize Beresteyn ant iorschoten en Mariënweide/Mariëngaerde in Warmond ïrlas iniet mee aan de open dag. iaar erna straatsma en duurzaam'. 'Een echt Verreweg de meeste irders die meededen enquête over de drie ipen voor een nieuwe bi- eek annex sociaal - cultu- ntrum geven de voorkeur inzo min mogelijk 'opval- e gebouw. De tekeningen architectenbureau KOW het meest in de smaak, iailjjureau ontwierp een i' aandoend complex. 7 foorkeur blijkt uit een on- ^•k dat is gedaan in op- van de gemeente. Daar- irden 138 bezoekers van idige bibliotheek aan de baan gevraagd naar hun w 8over de ontwerpen. I bestuur van de openbare 1 theek geeft de voorkeur et ontwerp van Groep 5 Ier Ven uit Rijswijk, zo lei- :apl wassenaar erna straatsma De vele paarden bedreigen de 'kwets bare buitengebieden' van Wassenaar, vinden burgemeester en wethouders van deze gemeente. Om het op grote schaal vertrappen van weidegronden, het verstoren van vogels en andere mi lieuhinder te voorkomen, komen er daarom meer regels voor het houden en fokken van paarden. Wassenaar is rijk aan paarden. Bin nen de gemeentegrenzen zijn drie ma neges en zestien plaatsen waar paar den op grote schaal gestald of gefokt worden. Daarnaast telt het dorp rela tief veel particulieren die één tot 'circa twaalf paarden op stal hebben staan, bij wijze van hobby. „De druk op het buitengebied, door het al dan niet bedrijfsmatig houden van paarden, is de afgelopen periode toegenomen", constateren B en W in hun paardennota, die gisteravond werd bsproken in de raadscommissie ruimtelijke inrichting. De nota bevat voorstellen die onderdeel vormen van een nieuw bestemmingsplan voor het 'Landelijk Gebied'. De WD vindt de paardennota nog flink tekortschieten. „Het gaat meer over parkeergelegenheid dan over paarden", zei W. Topper. „Er zitten al lemaal vreemde dingen in deze nota." Daarnaast wil de WD weten of een paardenverordening juridisch wel haalbaar is „Kan dit allemaal wel?" Wethouder Vriesendorp (WD) beaamde de tekortkomingen van de nota, maar ziet het stuk als een eerste aanzet voor nieuw beleid. „We hebben hoofdlijnen uitgezet, in de behouden de sfeer, die we later gaan uitwerken." Dat renbaar Duindigt niet in de nota voorkomt, vindt de wethouder logisch. bleek gisteravond op een in spraakbijeenkomst in raadhuis de Paauw. Dit ontwerp heeft bij direct omwonenden de minste voorkeur, maar is volgens het bestuur het enige 'herkenbare' ontwerp: deze architecten ont wierpen een gebouw dat er aan één kant uitziet als een levens grote boekenkast. De voorkeur van het biblio- theekbestuur heeft overigens zijn beperkingen, want als het om het interieur gaat valt het idee van KOW weer beter in de smaak. Belangrijkste bezwaar tegen het andere ontwerp is dat Groep 5 de bibliotheek niet op de begane grond situeert, maar verdeelt over enkele verdiepin gen. Burgemeester en wethouders maken dinsdag een keuze uit de drie ontwerpen en leggen hun voorstel daarna aan de raad voor. „Het gaat ons vooral om problemen die worden veroorzaakt door paarden die in onze buitengebieden lopen. En dat speelt bij Duindigt ^helemaal niet. Ik zou Duindigt er daarom absoluut buiten willen houden." CDA'er C. Overdevest deed Vriesen dorp de suggestie om na te denken over de wenselijkheid van een ge meentelijke paardenbelasting. „Een oud vrouwtje met een klein poedeltje in een verzorgingshuis heeft enorme kosten aan hondenbelasting. En paar- denbezitters hoeven niets te betalen. Terwijl ze toch ook wel eens wat ach terlaten op straat." Een aantal paardenbezitters maakte van him inspraakrecht gebruik om hun ongenoegen te tonen. Een eige naar van een stoeterij sprak over 'ta melijk dieronvriendelijk beleid', omdat het gemeentebestuur het loslopen van paarden in weides aan banden wil leg gen. Daarnaast zouden de beperkin gen de stoeterijen mogelijk in proble men brengen, omdat het trainen en fokken van paarden niet meer onbe perkt kan. „Dat kan een aanzienlijk slechtere concurrentiepositie opleve- 'We zullen het hard spelen De buren van het voormalige Vlietland College aan de Van Beethoverilaan in Voorschoten stappen naar de rechter als de gemeente een fiets- en voetgangersbrug bouwt aan de achterkant van het gebouw. Op dit mo ment zijn er dertien bezwaarmakers. Volgens J. van Kat wijk, een van de woordvoerders van de bewoners, zal dat aantal 'zeker oplopen tot 25 30' als burgemeester en wethouders vasthouden aan hun plannen. hg/leiderdorp cerberus w ïeling van onder meer in gf dorp en Leiden gestolen jj, n is gisteren bij het Haag- t0E echtshof in hoger beroep ,,1 een 28-jarige Amster- d; ler een celstraf geëist van 0U(j jialf jaar. Hoewel, de mqn ontkende achtte [at|reiir-generaai Van der bewezen, dat hij wist dat too p zijn kamer opgeslagen van diefstal afkomstig kamer van de man wer- in horloge, televisies, vi- te sieraden en paspoorten den. Al die spullen waren L „Die lagen daar ge- zei de illegaal in ons erblijvende Amsterdam- Ik ben nergens aangeko- len ik op de kamer kwam Van der Horst meende :gu> dat de man beter kon weten, omdat hij al geruime tijd in het huis woonde. De illegale Am sterdammer werd eerder voor veertien gevallen van heling door de rechtbank veroordeeld tot een celstraf van achttien maanden. De inbraken hadden plaats in Leiderdorp, Leiden, Zoetermeer, Purmerend en Al phen aan den Rijn. In Leider dorp werden woningen aan de Wagenmaker, Kamperfoelie- zoom en de Beukenschans be zocht. In Leiden werd ingebro ken aan het Pluimgras. Een op dit adres gestolen zeldzaam horloge werd bij huiszoeking op de kamer van de Amster dammer gevonden. Een deel van de buit uit de drie huizen in Leiderdorp werd eveneens bij cje man teruggevonden. Het hof doet over twee weken uit spraak. oegstgeest Tijdens een onderzoek naar de kwaliteit van de Eysinga- brug, die Haaswijk met de rest van Oegstgeest verbindt, is gistermid dag rond drie uur de waterleiding geraakt De leiding sprong en dat veroorzaakte wateroverlast onder meer in de lager gelegen Kennedy- laan. De brandweer pompte het water weg. Het verkeer naar Haas- wijk ondervond, vooral in de avondspits, grote hinder van de ge sprongen waterleiding. De Kennedylaan werd tijdelijk afgesloten, net als de rechterrijstrook van de brug. De automobilisten naar Haaswijk werden omgeleid over de smalle Dorpsstraat. Bussen konden, zij het met de nodige vertraging, wel hun normale route rijden. Om elf uur 's avonds kon de brug weer in beide richtingen worden gebruikt De ge meente schat de schade op ruim 100.000 gulden. Dat bedrag gaat ze verhalen op het bureau dat het kwaliteitsonderzoek uitvoerde. FOTO HIELCO KUIPERS 'Waarom staat dit pand niet op de munumentenlijst? voorschoten jan preenen Voorschotense raadsleden ma ken zich zorgen over de toe komst van Huize Beresteyn. Nu de paters Montfortanen het landgoed aan de Leidseweg gaan verlaten, bestaat de kans dat het monumentale pand te gen de vlakte gaat. Die moge lijkheid is reëel aanwezig. De karakteristieke gebouwen staan niet op de monumentenlijst. „Dat heeft mij ook verrast", gaf wethouder Draijer gisteravond in de raadsvergadering toe. Draijer kondigde aan dat bur gemeester en wethouders zo snel mogelijk met meer infor matie komen. „We weten op dit moment alleen dat in 1987 een hele waslijst van monumentale panden is bekeken en dat Bere steyn nog nader onder de loep zou worden genomen. Dat is niet gebeurd. Deze zaak is blij ven hangen. De situatie is heel onduidelijk." Het oudste deel van Huize Beresteyn, genoemd naar de toenmalige Haagse eigenaar, dateert uit 1830. Sinds 1893 fungeerden de gebouwen onder meer als kostschool. De Mont fortanen namen het landgoed in 1954 over. Zij vestigden er een priesteropleiding en een klooster. Met de opleiding stop ten de Montfortanen in 1984. Daarna richtten zij zich op het rusthuis waar mensen bijvoor beeld na een operatie weer op adem konden komen. Nu er nog maar vier paters wonen en zij geen kans meer zien gebou wen en landgoed te onderhou den, is besloten tot verkoop. „Daar maken wij ons erg on gerust over", merkte fractie voorzitter Harlaar van Groen links gisteravond op. „Het is vreemd dat het geen be schermd dorpsgezicht is." Hij kreeg steun van fractieleider Zoetemelk van het CDA. „Wij willen dat het karakter van Hui ze Beresteyn behouden blijft. Dat geldt ook voor de natuur- landschappelijke waarden van de grond eromheen." Wethouder Verschoor zegde toe hier binnenkort op terug te komen bij het bespreken van het bestemmingsplan 'Berbice Beresteyn'. Het is de bedoeling dat de Montfortanen in de loop van volgend jaar vertrekken naar een ander klooster. voorschoten jan preenen „Sommigen hebben al laten weten dat ze een rechtszaak aanspannen en zonodig naar de Raad van State gaan" zegt Van Katwijk. „Als anderen naar de rechter stappen ben ik soli dair. Als het moet, zullen we het hard spelen." De bezwaren richten zich, zo benadrukt Van Katwijk, niet tegen de komst van de protestants-christelijke Fortgensschool en de kinderop vang, waarvoor het gebouw voor ruim 3,8 miljoen gulden wordt aangepast. Dat bewoners van de Grieglaan en de Bernard Zweerslaan daar ook tegen heb ben geprotesteerd is een gevolg van 'een verwarrende situatie'. „We dachten dat het één pakket was. Omdat we geen risico wil den nemen, hebben we tegen alles bezwaar gemaakt." Nadat bleek dat het om twee verschillende bouwvergunnin gen gaat (voor de verbouwing én de brug) is het bezwaar van de bewoners in overleg met de gemeente opgeschort. De ver gunning voor de school is afge geven, voor de brug zal dat pas half oktober gebeuren. Dan ko men de bezwaarschriften als nog aan de orde. Draijer kreeg gisteravond, zo als verwacht, het groene licht van de gemeenteraad voor de plannen voor het 'Vlietland' en de daarbij horende verkeers maatregelen. Alleen de WD'ers A. Jonk en W. Leeuwenburgh stemden tegen. Vrijwel alle raadsleden drongen er bij Draijer op aan nogmaals te gaan praten met de bezwaar makers. De wethouder zegde dat toe, al verwacht hij er wei nig van: „Ik heb geen alterna tieven, maar misschien hebben anderen nog nieuwe inzichten. Die brug moet er gewoon ko men. We willen het verkeer spreiden. De veiligheid van de kinderen staat voorop." Van Katwijk heeft er steeds op gewezen dat de brug alleen maar leidt tot overlast, gebrek aan perkeerruimte en het ver dwijnen van groen. In een po ging de gemeente tegemoet te komen, verzetten de bewoners zich niet langer tegen het creë ren van 'afzetstroken' voor hun woningen. „Maar verder kun nen we niet gaan", aldus Van Katwijk. Er is volgens hem geen entree nodig aan de Grieglaan. „Als de kinderen hier worden afgezet, kunnen ze toch naar de Chopirilaan lopen? Dat is enke le tientallen meters verderop." Volgens Draijer is de tweede ingang wel nodig: „Als het slecht weer is laten ouders hun kinderen niet zover lopen. Dan rijden ze naar de Van Beetho- venlaan en zetten daar hun kin deren af. Dat willen we niet, omdat daardoor gevaarlijke si tuaties ontstaan." tv 1 '1 i t j_ i 1 *1 Debat in Zoeterwoude over rekeningrijden wr. peter blok Ab fassenaarse attractiepark rol| ill heeft er met ingang Ie t komende seizoen in het abf il twee fonkelnieuwe glij- bij, compleet met licht- spannende donkere >ne allen en filmprojecties, ee komt het aantal glij- in het Tikibad op zes. De estaande glijbanen uit forden verbeterd, net als twintig meter hoge to- als startpunt voor de zes ;ens jllende glijbanen dient, euwe glijbanen kosten van 11 ruim zes miljoen gul- bis i waterpark gaat er fors ruit", vindt eigenaar Hu- i Zuylen van Nijevelt. ihoren na deze verbou- aan het Tikibad tot de n te top van Europa op het Lv van overdekte waterpar- idee voor de glijbanen Ki chteffecten deden Van van Nijevelt en zijn n ïilip op in een zwembad w seriand. „Wij vonden dat en .Dat wilden we in Duin- ik. Maar dan groter en miifulairder." nieuwbouw van de tn moesten meer dan Katfreecontainers met mate- vanuit Canada richting (11 worden verscheept, last zijn er bijvoorbeeld eruj Üefst 20.000 bouten en nde el moeren voor nodig dei glijbanen stevig te beves- ,Wf .Veiligheid gaat bij ons ent alles. Wij kunnen ons oliti tuurlijk geen ongelukken zegt de Duinrell- [erhaling van ongewens- Itastelijkheden door jon- voorkomen, heeft Van van Nijevelt veel geld teerd in camera's en in- Vorig jaar kwam het re- 'ark negatief in de publi- Er is werk aan de winkel bij het Tikibad. Als het attractiepark op 15 april opengaat moeten de zes nieqwe glijbanen klaar zijn. Graaf Hugo van Zuylen van Nijevelt (linksondere) geeft een pijp aan zoon Philip, architect Reinier van Dam en aannemer Gijsbert Gesman (van links naar rechts). FOTO MARK LAMERS citeit. toen een aantal meisjes zegt Van Zuijlen van Nijevelt. uit naar het moment dat de glij- ^)an is het niet alleen een enor- op een schoolreisje in het Tiki- Het nieuwe seizoen begint banen kunnen worden openge- Ultdaging, maar ook een ui- bad was aangerand. „Dat willen voor het attractiepark op 15 steld. Als ik dan naar beneden *iem 8eYoel als het lukt om op we nooit meer meemaken. De april. „Dan moet alles af zijn. glij, geeft mij dat een enorme openingsdag het vernieuwde pakkans is nu met al die came- Daar gaan we met z'n allen kick", aldus Philip. „We zijn er aan ons,P te kunnen ra's écht honderd procent", voor. Ik kijk er met veel plezier zo intensief mee bezig geweest, presenteren. zoeterwoupe victor engbers Als het rekeningrijden wordt in gevoerd leidt dat tot meer sluipverkeer in Zoeterwoude. Maar volgens Wim Hafkamp, professor milieukunde aan de Erasmus Universiteit Rotter dam, is dat goed tegen te gaan door ook daar tolpoortjes te plaatsen. Dat Zoeterwoudena- ren daardoor straks voor elk boodschapje met de auto zou den moeten betalen vindt Haf kamp niet terecht. Maar vol gens de hoogleraar is dat te voorkomen. Hafkamp, voorstander van rekeningrijden, zei dat gisteren tijdens een open debat met Ro nald Waterman, WD-lid voor de Provinciale Staten en fel te genstander van de plannen van minister Netelenbos. Het debat, georganiseerd door de WD Zoeterwoude, had als inzet de omstreden plannen voor het re keningrijden en de gevolgen er van voor Zoeterwoude. Als de plannen doorgaan worden straks langs de rijkswe gen rond de grote steden elek tronische tolpoorten geplaatst. Wie daar tussen zeven en negen uur 's ochtends langsrijdt moet een bedrag van zeven gulden betalen. Wie een apparaatje honderd gulden in zijn auto heeft laten installeren krijgt per keer twee gulden 'korting'. Statenlid Waterman heeft geen goed woord over voor die plannen. Volgens hem is de enig oplossing voor het filepro bleem het verbreden van be staande rijkswegen, gecombi neerd met carpooling, de aan leg van transferia en het ver sterken van het openbaar ver voer. Waterman: „Dat geleuter over rekeningrijden leidt alleen maar af van het echte pro bleem. Als we niets aan die we gen doen, loopt het verkeer straks gegarandeerd vast!" Waterman is ook voor verbre ding van de A4 langs Leiden. De WD'er liet gisteravond duide lijk merken een broertje dood te hebben aan mensen die bang zijn dat Nederland straks volle dig geasfalteerd raakt. „Er ligt in Nederland 105.000 strekkende kilometer aan gemeentelijke wegen, en maar 2200 kilometer aan autosnelwegen. Als alle snelwegen in Nederland twee keer zo breed worden gemaakt zou dat nog maar één tiendui zendste aan oppervlakte kos ten." Hafkamp liet weten niet per se tegen verbreding te zijn, maar zei daarin geen oplossing voor het fileprobleem te zien. Bredere snelwegen trekken ook meer verkeer aan. Ook het ver hogen van de benzineprijs en mensen zover krijgen om voort aan met het openbaar vervoer te reizen helpen weinig tegen het fileprobleem. Rekeningrij den helpt volgens Hafkamp wel, omdat zo de rekening spe cifiek wordt gepresenteerd. Vol gens Hafkamp zou dat 35 tot 50 procent minder verkeer beteke nen tijdens de ochtendspits. Wel zou de heffing gecompen seerd moeten worden door bij voorbeeld de wegenbelasting te verlagen. Hafkamp: „Zo'n congestie heffing werkt gewoon op basis van het marktprincipe. Als er veel vraag is stijgt de prijs." De ongeveer vijftig aanwezigen- ,voor het merendeel WD-ers, waren niet overtuigd. „Wie zegt mij dat rekeningrijden niet net zo'n mislukking wordt als de carpoolstrook", zei één van hen. Het comfort Korevaarstraat II. Tel. 071 - 5149859 Onze keukens kenmerken zich door het exclusieve ontwerp, design en t

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17