Smit heeft 'geloofwaardigheidsprobleeni* Advies: kappen in Katwijf Katwijks bunkercomplex gaat onder het zand Neem een proefabonnement, -m WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 Alcohol bedreigt Katwijkse veilighe Duin Bollenstreek Kostbaar boekwerk terug op oude nest Katwijk meer betai parkeren ill Ergernis over geheimzinnigheid rond Koninginnedag in Katwijk VRIJDAG 17 MAART 2000 976 Lissenaar overlijdt na verkeersongeval lisse Een 33-jarige Lissenaar is in de nacht van donderdag op vrijdag overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval op de Stationsweg in zijn woonplaats. De man zat in de auto, die bestuurd werd door een 28-jarige vrouw uit Noordwijk. Zij ver loor even na middernacht de macht over het stuur en raakte met de auto in de berm. De wagen botste eerst tegen lantaarn paal en daarna tegen een boom. De man raakte bij de botsing bekneld en werd door brandweer bevrijd. De vrouw en de man werden met inwendige verwondingen naar het LUMC gebracht. In de loop van de nacht overleed de Lissenaar. De toestand van de vrouw was vanmorgen niet bekend. De vrouw was volgens de politie onder invloed van alcohol en is daarom aangehou den. Het rijbewijs van de vrouw is inmiddels in beslag geno men. Katwijk wil touwtjes weer aanhalen katwuk Burgemeester en wethouders van Katwijk willen on derzoeken wat het kost om de regels in het dorp weer strikt te handhaven. „We hebben de touwtjes wat laten verslappen de laatste jaren", zegt burgemeester Van Wouwe. „Bij evenemen ten, bij afval, bij strandpaviljoens, huisvesting, enzovoorts. Daar willen we wat aan doen." Uit het onderzoek moet blijken hoe veel extra mensen en geld de gemeente en politie nodig hebben als zij werkelijk willen controleren of de Katwijkers zich aan de regels houden. Vooruitlopend op dat onderzoek kunnen de strandpaviljoenhouders alvast een groot aantal controles ver wachten, verklapte een politiewoordvoerder gisteravond tijdens een vergadering van de commissie openbare orde. Afsluiting Leidsevaart in Voorhout voorhout De Leidsevaart in Voorhout is in de nacht van maandag 27 op dinsdag 28 maart afgesloten voor motorvoertui gen. De belijning op het kruispunt van de Herenstraat en de Leidsevaart wordt dan aangepast. Daarbij krijgen de rijstroken vanaf de Herenstraat richting Nagelbrug een andere indeling. Rechtdoorgaand verkeer moet voortaan links voorsorteren. De verwachting is dat de wachttijd daardoor met twintig procent afneemt. De afsluiting geldt voor doorgaand verkeer vanaf de Rijksstraatweg tot aan de Leeweg (nabij de N206). Voor bestem mingsverkeer zijn in het noorden het benzinestation en het golfcentrum nog wel bereikbaar, aan de zuidkant geldt hetzelf de voor het sportpark. Fietsers en bromfietsers merken weinig van de afsluiting, die duurt van maandagavond 19.30 uur tot dinsdagochtend 6.00 uur of zoveel korter als nodig is. Als het re gent liggen de werkzaamheden stil. Thema corso: 'Een eeuw van bloemen' runsburg/regio Het thema van het 54ste Rijnsburgse Bloemen corso is 'Een eeuw van bloemen'. Donderdag 6 april presenteert het corsocomité de ontwerpen van de verschillende praalwa gens, die op 19 augustus door Leiden, Rijnsburg, Katwijk en Noordwijk trekken. Op de wagens zijn verschillende belangrijke thema's te zien uit de afgelopen eeuw, zoals de crisistijd, de Spoetnik en de val van de Berlijnse Muur. Fotowedstrijd voor scholieren voorhout Leerlingen van middelbare scholen in de Bollen streek nemen het tegen elkaar op in een fotowedstrijd. Er wordt gestreden in twee leeftijdscategorieën en aan de hand van een aantal vaststaande thema's. Iedere scholier mag maximaal vijf foto's indienen, die vervolgens door een jury zullen worden be oordeeld. Deelnemende scholen zijn het Fioretticollege, de Northgo Scholengemeenschap, het Rijnlands Lyceum en het Teylingen College. Leerlingen moeten zich voor 1 april melden bij de contactpersoon op de eigen school. De foto's moeten voor 10 mei zijn ingeleverd. Houwaart vrijwilliger van het jaar noordwuk De Noordwijkse Th. Houwaart is uitgeroepen tot vrijwilliger van het jaar 1999. Met de vrijwilligersprijs wil de ge meente volgens welzijnswethouder Sweers, die de prijs uitreik te, eigenlijk haar waardering voor rille vrijwilligers uitspreken. De jury, bestaande uit burgemeester Van der Sluijs en oud raadsleden J. Willms en L. Kramer, had de verkiezing dit jaar in het teken gesteld van oude vrijwilligers. De 77-jarige Houwaart werd gekozen uit twintig genomineerden, volgens het juryrap port om haar veelzijdige en jarenlange inzet. Zij is al 24 jaar als vrijwilligster actief bij de Stichting Coördinatie Ouderen Noord wijk (CON, voorheen SGBN), twaalf jaar in woonzorgcentrum Sint Jeroen en verder is ze bestuurslid van de ANBO (ouderen bonden) en actief bij dienstencentra 't Trefpunt en De Wieken. 'Groen in wijken Hoomes en Rijnsoever deugt niet' katwuk - marian krugsman Katwijk heeft de groenvoorzie ning tijdens de aanbouw van de wijken Hoomes en Rijsoever niet goed aangepakt. Het groen is te eenvormig en er is een ge brek aan variatie. Er moeten daarom bomen worden gekapt. Die conclusie trekt het bureau Cyber, dat in opdracht van de gemeente het groen heeft on derzocht. Volgens het bureau heeft Kat wijk ten onrechte gekozen voor snel groeiende bomen om de wijken een groen aanzicht te geven. Cyber vindt dat de bo men te groot zijn voor de ruim te waarin ze staan. Het bureau beseft dat het kappen van bo men gevoelig ligt bij bewoners, die dan ook goed voorgelicht moeten worden. In de toe komst is het beter om lang zaam- en snelgroeiende bomen te combineren, vindt Cyber. Het bureau is verder van me ning dat het kustgebied er be kaaid vanaf komt met groen. Cyber pleit in de nota voor openbaar gebruik van particu liere tuinen zoals bij verzor gingshuis De Wilbert. Ook moeten monumentale bomen goed worden beschermd. De Katwijkse raadsleden spraken gisteravond de hoop uit dat het groenbeleidsplan het kapbeleid van de gemeente Katwijk wat doorzichtiger maakt, zodat kapvergunningen niet zo snel meer worden afge geven. Aangevoerd door Boland (GroenLinks) maakte een vijftal raadsleden zich kwaad over de afgegeven kapvergunni de dertig jaar oude abet uar schoolplein van de Jute terschool aan het Ab lasser De boom moet vols ill he stichting Hervormde wijken omdat de abe d zijn wortels en laaghi bij, c takken overlast veroorc n, Ruim dertig omwone alk kenden inmiddels in efee bezwaar aan tegen van de boom. Volgens wonenden frustreert de nieuwbouwplannen school en moet de boo als st liericL einve om wijken. Overigens doek voor de abeel nog vallen. Het bezwaar van U ruii wonenden wordt bii behandeld in de onaffe commissie van bezwaar ruit' roepschriften. inhei estaar 'order m twii wate Zuj Alcohol is overlastveroorzaker nummer één in Katwijk. Drank is in de meeste gevallen de aan stichter van overlast door jeugd en huiselijk ge weld, de twee punten waartaan volgens het nieu we veiligheidsbeleid van politie en gemeente de komende tijd meer aandacht moet worden be steed. De fractievoorzitters van de politieke partijen stelden gistermiddag tijdens een vergadering van de commissie openbare orde eensgezind vast dat alcoholmisbruik in Katwijk een echt probleem is. CDA-voorman Van Duijn pleitte voor een ge dragsverandering bij zowel ouders als jongeren. „Ik begrijp dat dat makkelijker gezegd dan ge daan is. Maar als we niets zeggen gebeurt er ze ker niets." De illegale verkoop van alcohol aan minderja rigen is de politici een doorn in het oog. Maar volgens teamchef J. Schoneveld van de Katwijkse politie is daar weinig aan te doen. Soms is het moeilijk in te schatten of iemand 15 of 16 is en in veel gevallen laten de kinderen een oudere broer idee de Kichteffi of vriend de drank kopen. Het 'veiligheidsgevoel' van neemt ook een belangrijke plaats in. laatste jaren gedaald, terwijl er minder n hilip o worden gepleegd in het dorp. Toch w serlan meester Van Wouwe er alles aan doen T grijpbare veiligheidsgevoel te vergrot k. moet onder andere gebeuren door mii ulaird het stimuleren van inbraakwerende maz meer contact tussen politie en burger en de n: en mi tra politieinzet in het centrum van Kat teecon Zee. Van Wouwe wilde overigens niet aan stelling van raadslid Zwaan dat de relati ast zij alcohol en overlast in het centrum tenpefst ren is op de horeca. Zwaan wil de ondf el mo in het centrum laten opdraaien voor dei glijban litie-uren die daar worden gemaakt. „Wf Veilig oppassen dat we de overlast in het cent gaan vereenzelvigen met horeca. Polio tuurlij] overheidstaak." feren", Voor maatregelen als susploegen en in het uitgaanscentrum was weinig anin terhali de fractievoorzitters. ftasteli voor! alles. Dief krijgt spijt van diefstal kanselbijbel peter van egmond Er is nog eerlijkheid in de we reld, moeten de Katwijkse ge reformeerden hebben gedacht toen bleek dat hun gestolen Statenbijbel uit 1663 na drie dagen weer werd terugbe zorgd. Zaterdagnacht ver dween het antieke boek uit de Triumfatorkerk, dinsdagoch tend stond hij weer op de stoep. Mét een nederig ex cuusbriefje van de dief. De kostbare kanselbijbel, ooit beschikbaar gesteld door de Katwijkse familie Haas noot, verdwijnt in het week end van 5 maart. Een onbe kende weet in de nacht van zaterdag op zondag de kerk binnen te komen door een ruitje van het imposante glas- in-loodraam in te tikken. De volgende ochtend ziet koster Piet van Zuylen het meteen, eerst de verdwenen bijbel, dan de kapotte ruit. „Er is een gek binnen geweest", is zijn eerste reactie. De politie wordt ingeschakeld, maar kan weinig doen. De rest van de dag spookt het bij Van Zuilen door het hoofd. Die bijbel lag er al zeker tien jaar, zo lang hij koster was. Een paar dagen later, dins dagochtend vroeg, staan een medewerkster van het kerke lijk bureau en een werkster op de stoep bij de Triumfator kerk. Ze schrikken, want voor de deur van de kerk ligt een vuilniszak. Bij opening blijkt er niets engs in te zitten. Wel een Statenbijbel uit 1663, met een geschreven briefje én honderd gulden. y In het briefje biedt de dief van de antieke bijbel op nede rige toon zijn excuses aan. Aan de hele gereformeerde gemeente, aan de familie Haasnoot en vooral aan de Al lerhoogste. De dief heeft wroeging gekregen over zijn actie van een paar dagen eer der. „Wat mij in de nacht van zaterdag op zondag bezielde, blijft mij een raadsel." De dominee van de gerefor meerde kerk maakt het nieuws woensdagavond jube lend bekend op de bidstond in de Triumfatorkerk. En 's zondags vanaf de kansel. Vreugde alom. En wat de hon derd gulden betreft, die zijn aan de penningmeester over gedragen om de reparatie van het raam te bekostigen. Het is lang niet genoeg, maai' wat doet dat er toe. „Het was een feest apart", herinnert de voorzitter van de commissie van beheer, Nico van der Nagel, zich. „Dat er nog zulke mensen zijn, fantas tisch! Die honderd gulden zijn een heerlijk gebaar. Ik zou wil len zeggen: bedankt jongens." De politie heeft nog steeds geen idee wie verantwoorde lijk is voor de actie. Er is na vraag gedaan onder jongeren die geregeld rond de kerk rondhangen, maar die wisten van niets. Koster Piet van Zuilen met de teruggekeerde Statenbijbel. Op de achtergrond het nog niet geheel in oude glorie herstelde glas-in-loodraam. foto dick hogewoning marian krugsman Het gebied rond de Koifjag" neweg en de omgeving vi len Noord/Oost-Oost ondervinden veel overla w geparkeerde auto's. In dj pdei ten kan nog gratis wordi iud< i r.-T parkeerd. Invoeren van parkeren zou de overlas nen beperken, zo staat rapport van het advies! BRO. In tegenstelling tot de rondom het centrum, v gratis kan worden gej is de parkeerdruk in trum gedaald. Langparfe vertrokken uit het centi kortparkeerders maakte: vulcüg gebruik van de vu men plaatsen. Op doord: w se dagen is er zelfs p, ruimte over. Betaald pa heeft het parkeergedrag centrum gereguleerd. De commissie voor be: onderhoud kon zich avond vinden in de aanb gen van BRO. Minder is het plan om de haak ken parkeervakken opd levard te handhaven, ft wegvallen van parkeerm heden op het Emmapt Zwaaikom en de Haven Boulevard door de haaks ken vakken meer parket citeit gerealiseerd. Dit w ter een tijdelijke oplossi 'era* hteel reau BRÓ wil ondei deze situatie zo kan blijv Ook winkeliersvi PAC wil de huidige graag handhaven. ju! '1 h het Noordwijkse wethouder onder vuur in rapport over lokalenstrijd Wethouder Smit heeft de Noordwijkse raadscommissie voor onderwijs niet goed geïnformeerd over de kwestie Duinpieper. Het vertrouwen is aangetast, er zijn weder zijdse irritaties en Smit heeft een 'geloofwaardigheids probleem'. Dat zijn de belangrijkste conclusies over Smits doen en laten in een evaluatierapport over het ex tra lokaal voor de zmlk-school. De gemeenteraad be spreekt het rapport eind deze maand. noordwuk job de kruiff Een commissie bestaande uit burgemeester Van der Sluijs en de raadsleden Mieremet (De Combinatie) en Boellaard (CDA) heeft de geschiedenis van het extra lokaal op een rijtje gezet. Precies een jaar geleden vroeg De Duinpieper om een extra lokaal. Het college van burgemeester en wethouders wilde een leegstaand lokaal van buurschool De Schapendel claimen, maar die school en een meerderheid van de ge meenteraad verzetten zich daartegen. Uiteindelijk kreeg De Duinpieper begin februari een noodlokaal op eigen ter rein. De commissie ondervroeg voor haar onderzoek alle wet houders, een aantal raadsleden, de directeuren en enkele be stuursleden van beide scholen. Ze concludeert dat als de regels van de huisvestingsverordening strak waren gevolgd, dat veel tijd en irritatie had gescheeld. Nu belandde Noordwijk in een onderhandelingssituatie met beide scholen, en daarin ging het meer dan eens mis. Bijvoor beeld toen Smit met één tele foongesprek het lokaal van De Schapendel geregeld meende te hebben. Zijn gesprekspartner, de directeur van de Sophia Stichting, waar De Schapendel onder valt, interpreteerde het als een informatief gesprek. Hij verwachtte nog een formeel verzoek van de kant van de ge meente. Vanaf het moment waarop Smit verslag doet van zijn ver meende overeenstemming met het schoolbestuur, gaat het mis tussen Smit en de raadscom missie voor onderwijs. Volgens de evaluatiecommissie was de relatie tussen Smit en zijn com missie al vanaf het begin van de huidige raadsperiode belast door irritatie. De Duinpieperge- schiedenis heeft het krediet van de wethouder en het vertrou wen in hem verder aangetast, staat in het rapport. De schrij vers adviseren een gesprek tus sen Smit en zijn commissie om de relatie te herstellen. Ook doen ze enkele procedurele aanbevelingen en het voorstel dat de collegeleden hun com missievergaderingen nabespre ken. Smit zelf wil pas tijdens de raadsvergadering van 28 maart op het rapport ingaan. Dat schrijft hij ook aan de evaluatie commissie in reactie op een conceptversie van het rapport. Vijf raadsleden uit de onder wijscommissie - de drie oppo sitiefracties, maar ook Duijn- dam (Noordwijks Belang) en Salman (CDA) - hebben wel ge reageerd. Zij lieten onder meer de conclusie dat de commissie niet optimaal meende te zijn ge ïnformeerd aanscherpen tot is geïnformeerd'. Verder bena drukken ze dat ze Smit op zijn daden beoordelen, wfolin] rapport veel van de teerde problemen aan - linge verhoudingen' tot dits Zo zouden de raadsled erg ongevoelig voor d menten van de wethoud Smit heeft op een ment zelfs het idee datl uitmaakt wat hij zegt, erom om hem te pakkei d eree Dit 'gebrek aan vrij uitwisseling van argui dreigt zich ook op andEn hc derwerpen voort te schrijft de commit denkt wel dat een goed 'n tussen de wethouder commissie een einde az 'er^l calatie kan maken. be len ik Het Katwijkse GroenLinks- raadslid Boland ergert zich aan de geheimzinnigheid waarmee het bezoek van koningin Bea trix aan zijn dorp is omgeven. „Eerst wisten we niet eens dat Katwijk haar had uitgenodigd, daarna moet ik via via verne men dat andere evenementen niet kunnen doorgaan vanwe ge dat bezoek", aldus Boland gisteren tijdens een commis sievergadering. Burgemeester Van Wouwe reageerde met de mededeling dat hij geen seconde spijt heeft van de steun die hij aan het ko ninklijk bezoek heeft gegeven. „Het overgrote deel van de Katwijkers is erg enthousiast. En de gang van zaken? Zo gaat dat nu eenmaal in Nederland." Van Wouwe ontkende dat bevrijdingsfestiviteiten op 5 mei niet door kunnen gaan vanwege de uitgebreide Konin ginnedagviering. „Het vergt wel zoveel inzet dat het logisch is dat wij hebben gevraagd de activiteiten een week later op een lager pitje te zetten. Wij hebben wat wensen geuit om trent de feesten en de route van de streetparade." Van een afgelasting van een feest van sociëteit De Schuit wist de bur gemeester niets. Het bunkercomplex in de Kat wijkse Zuidduinen verdwijnt onder het zand. Eigenaar Staatsbosbeheer heeft niemand weten te vinden die nuttig ge bruik kan maken van het voor malige Duitse zenderstation. Om vernielingen te voorkomen wil Staatsbosbeheer het com plex nu 'onder het zand conser veren'. De gemeente Katwijk heeft sinds 1997 gezocht naar moge lijke gebruikers van de bunkers, die in de tachtiger jaren nog door het ministerie van defen sie werden gebruikt. Muzikan ten waren niet welkom, maar een functie als milieu-educatief centrum of oorlogsmuseum zag Katwijk wel zitten. Als milieucentrum is het 550 meter lange complex echter niet geschikt, omdat het te ver van parkeerterreinen afligt en het met zijn vele kleine ruimtes te duur is om opnieuw in te richten. Voor een oorlogsmuse um meldden zich aanvankelijk twee geïnteresseerden, maar die haakten weer af. Voor het volstorten van de bunkers moeten nog wel ver gunningen worden aange vraagd- De Katwijkse bunkers verdwijnen straks uit het zicht. Er zijn geen gegadigden voor gebruik van de bouwwerken. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16