eiden Regio Politiek akkoord met woonbotenplan Laatste ijspret aan de Vondellaan 'Een noodverordening is helemaal nieuw voor mij' 'We willen het feesten niet onmogelijk maken' idse vraagt rechtbank i plaats in inrichting )p het kruispunt der beloften MORGEN in deze krant uw droombaan? O 17 MAART 2000 oorzaak van brand Een niet goed uitgemaakte sigaret is vermoedelijk de geweest van het brandje dat woensdagmiddag woedde huis voor vluchtelingen aan de Middelstegracht. Het re eteam van Hollands Midden sloot na onderzoek brand- -g, kortsluiting of een andere technische oorzaak uit. Ten de brand was er niemand aanwezig in het pand dat bewoond door dertig zogenaamde statushouders, jonge telingen die in aanmerking komen voor een verblijfsver- ng. De brandweer was het vuur overigens snel meester. verkeerde versnelling Een 39-jarige Leidenaar belandde gisteren met zijn auto 'water van de Oude Vest na een schakelfout bij het parke oen hij weg wilde rijden zette hij de auto in de verkeerde •Hing en ging vooruit in plaats van achteruit waardoor hij e rand kiepte. De man kon op eigen kracht uit de wagen ien en de politie waarschuwen. Een bergingsbedrijf heeft gen gelicht. De politiek ging gisteravond zonder veel discussie akoord met het ligplaatsenplan voor woonboten in Lei den. Verschillende woonbootbewoners wonden zich flink op over de gevolgen van deze algemene regels voor hun eigen boot. Zij waarschuwden voor tal van beroeps procedures. leiden ruud Sepzorgen dat een eventuele brand niet direct overslaat naar de bu- De schaarse ruimte eerlijk ver- ren. Dat zijn de belangrijkste delen en voldoende tussen- uitgangspunten van het woon ruimte houden om ervoor te botenplan. Over de regels voor woonbo ten werd vorige maand ook al uitgebreid gesproken. De bewoners wierpen toen echter zo veel vragen op, dat verantwoordelijk wethouder Vos besloot de zaak nog even aan te houden. De meeste detailvragen zijn in de tussentijd behandeld, zo dat de protesten van de bewo ners nu tot de kern werden te ruggebracht: een groot aantal van hen zal bij vervanging van hun bestaande boot genoegen moeten nemen met een wat kleinere woonboot. Ongeveer eenderde van de Leidse woonboten is op dit mo ment groter dan het nieuwe lig plaatsenplan toestaat. Die over schrijding heeft op dit moment geen gevolgen. Pas wanneer een oude boot plaats moet ma ken voor een nieuwe, gaan de nieuwe regels gelden. Dan krijgt iedere boot op een bepaald stuk water evenveel ruimte toebemeten en wordt er rekening gehouden met een minimale tussenruimte van vijf meter van wand tot wand. Meerdere bewoners die hier door op termijn hun drijvende woning zien krimpen, waar schuwden dat de gemeente door deze maatregel 'een bron van beroepsprocedures' heeft aangeboord. Dat veel woonbootbewoners door de nieuwe regels in hun mogelijkheden worden beperkt, werd volmondig toegegeven door de wethouder. Ook de po litiek erkende dit. Maar de verschillende pari ij- en zijn met elkaar van mening dat de eerlijke verdeling van de ruimte en een grotere brandvei ligheid zwaarder wegen. NOS-regisseur R. Spoor: ERIC-JAN BERENDSEN Volgens NOS-regisseur R. Spoor is het 'uniek' dat een gemeente een noodverorde ning opstelt als koningin Bea trix op Koninginnedag in die gemeente haar verjaardag viert. Spoor regisseerde het bezoek van Beatrix aan diver se dorpen en steden in het land al vanaf 30 april 1980. Op die dag werd Beatrix gekroond tot vorstin en bezocht zij Zie- rikzee in Zeeland. Sindsdien heeft Spoor slechts één Ko ninginnedag niet in beeld ge bracht voor de NOS-televisie. ,,Dit is helemaal nieuw voor mij", reageert Spoor als hij het nieuws over de noodverorde ning hoort. „Dit zijn zaken waarmee wij als NOS nog nooit zijn geconfronteerd. Alle Koninginnedagen zijn voor zover ik mij kan herinneren in goede harmonie tussen vor stenhuis en bevolking verlo pen. Doesburg, Marken, Zut- phen, Utrecht en Amsterdam, we hebben er nooit proble men gehad. Ik herinner mij dat de koningin in Amsterdam off all places spontaan werd gekust door een meneer toen zij daar wandelde. En ik weet bijna zeker dat er toen in Am sterdam buiten de extra veilig heidsmaatregelen geen ande re regels van kracht waren." Spoor benadrukt dat de voorbereidingen voor het ko ninklijk bezoek nog in volle gang zijn. „Wij zijn er druk mee bezig. Op maandag 10 april brengt de NOS een werk bezoek aan Leiden. Tijdens dat bezoek worden de puntjes op de i gezet. Dan wordt een beslissing genomen over de definitieve route van de vor stin maar ook over details zo als waar precies de dranghek ken worden geplaatst. Dat soort zaken. Maar een nood verordening? Dat is een maat regel die naar mijn mening in al die jaren voor de eerste keer wordt gehanteerd." De gemeente werkt mo menteel aan een noodveror dening waarin voor zaterdag 29 april regels voor de 'open bare ruimte' worden vastge legd. Op die dag viert konin gin Beatrix in Leiden haar ver jaardag. Zo zou er eind april in en boven Leiden een vlieg- en vaarverbod gelden, mag er langs de koninklijke route niet worden geparkeerd en wor den bruggen en stegen afge sloten. De horeca zou hebben vernomen dat ze die dag geen buitentaps mag neerzetten. Gemeente verontrust over heisa annet van aarsen De gemeente Leiden ontkent ten stelligste dat de plannen voor een noodverordening op Koninginnedag zijn ingegeven door angst voor acties van Eu- rodusnie en andere linkse ac tiegroepen. En ook is het nog niet zo ver dat nu al gezegd kan worden dat de horecage legenheden op 29 april de hele dag geen drank mogen schen ken bij buitentaps. „De sug gestie dat er straks geen taps buiten mogen staan, is uit de lucht gegrepen", zegt een ont stemde woordvoerder van de gemeente. De opstellers van de noodverordening zijn er volgens hem nog niet uit wat de regels rond de buitentaps moeten zijn. Volgens de woordvoerder wordt nu de suggestie gewekt dat de gemeente het feesten op Koninginnedag onmogelijk maakt. En dat zit hem niet lek ker. „De noodverordening is er juist op gericht om de vei ligheid van alle bezoekers te garanderen en de feestelijhe- den in de stad zo goed moge lijk te laten slagen", zegt hij. „De gemeente maakt het fees ten niet onmogelijk. Integen deel. We gaan er een mooi feest van maken." De nood verordening moet volgens de voorlichter slechts voorkomen dat er onveilige situaties ont staan en dat de bezoekers in gedrang verzeild raken. „We verwachten vele tienduizen den extra mensen in Leiden op 29 april." De gemeente heeft zich er niet zo in verdiept of er nood verordeningen in andere ste den van kracht zijn geweest tijdens bezoeken van de ko ningin in voorgaande jaren. De keuze van Leiden om een dergelijke verordening op te stellen, is volgens de zegsman een logische. „We moeten zo veel regelen als het gaat om het gebruik van de openbare ruimtes tijdens het bezoek van de koningin. Dan is het juist verstandig om ervoor te zor gen dat je alles wat je moet re gelen, ook kunt regelen. Een noodverordening maakt dat mogelijk." De noodverordening heeft niets te maken met Eurodus- nie, stelt de gemeentewoord voerder verder. „Over dreigin gen van linkse actiegroepen kan ik maar één ding zeggen en dat heb ik al eerder gezegd: de Rijks Voorlichtings Dienst en de Politie Hollands Midden kijken er naar. Wij kijken als gemeente alleen naar de orga nisatie van het feest." Regionaal Opleidingen Centrum houdt open dag MBO-afdelingen Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Leiden houdt op woensdag 29 maart een open dag. Belangstellenden kunnen van 16.00 tot 21.00 uur terecht bij alle afdelingen voor MBO-opleidingen. Zo is er bij Auto Vervoer op Lammenschanspark IA een presentatie van autoschermen die zijn gemaakt door deelne mers aan een vakwedstrijd au tospuiten. De resultaten van een vakwedstrijd Brood en Banket zijn bij de afdeling Con sumptief op Lammenschans park 1 te bewonderen. Daar presenteren zich ook bedrijven die deelnemen in de opleiding gastvrouw en gastheer. In het Grand Café en het res taurant van de afdeling Facili taire Dienstverlening op de Leidsedreef 4 is informatie te krijgen over de Middelbare Ho telschool die in het komend schooljaar begint. Tevens is hier veel informatie over het brugjaar Politie. Bij de afdeling Toerisme staat de nieuwe opleiding tot Mede werker Reizen centraal. Deze cursus, die twee jaar duurt, combineert leren en werken in de reisbranche. Deelnemers werken dan het grootste deel van de week bij bijvoorbeeld een reisbureau en volgen in de rest van de tijd theorielessen op school. t steen geslagen Een 21-jarige Leidenaar moest zich gisteren in het aan een bloedende wond laten behandelen nadat hij jen onbekende met een steen op het hoofd was geslagen, idenaar liep rond 23.00 uur in de Kabeljauwsteeg toen lannen hem passeerden. Even later voelde hij een klap op oofd en stond één van de drie met een steen in zijn hand rhem. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan van mishan- front 'nee' verkopen. Niet goed. Want dan lopen de klanten weg. Het is absoluut niet zo dat ik er een café van wil maken, hoor. We zijn maar tot zes uur open. Maar een biertje moet kunnen. Zeker op een terras. Anders verdien je niks." Met het regelen van die ver gunning is hij druk doende. Maar over het terras gesproken: „Dat ligt er natuurlijk gewelciig bij. Dat was er voorheen niet, of het was een stuk kleiner. Dat kan in mijn voordeel werken. Prachtig natuurlijk, dat smeed ijzeren hek. Straks komen er twee van die grote parasols bij en dan ziet het er helemaal ge likt uit. Daaraan ontbrak het voordien ook een beetje, hoor. Je kon niet zien wat het was. Het had geen imago. Of het moet zijn: een slecht imago." Hij heeft nog een derde pijl op zijn boog: ervaring. „Ik hoef dit niet te doen. Ik kan na de ver koop van mijn stations voor de rest van mijn leven rustig ach terover leunen. Maar daar heb ik geen zin in. Ik wil wat om handen hebben. Daarom heb ik ook mijn horecadiploma's gehaald. Gewoon, voor de lol, om wat te doen te hebben. Toen ik vervolgens die adver tentie van Hugo Choufour las die dit ter pacht aanbood, dacht ik, dat doe ik. Ik geef het vooralsnog een jaar. Een bedrijf runnen, ligt me wel. Dat heb ik in die 35 jaar wel bewezen. Je FOTO HIELCO KUIPERS moet initiatieven ontplooien. Een beetje ambitie tonen. Dat ga ik ook doen." Hij heeft plannetjes genoeg. High tea op zondag, met alles erop en eraan. De aanlegsteiger voor de deur benutten voor bootjes. Kijken of er iets valt te regelen met de organisatie van de hofjes-route. Of met de stadswandeling. Ruimte bieden voor partijtjes. En ga zo maar door. „Ik wil er wat van maken. Anders duren de dagen te lang. Dan zit je hier maar te zitten. Want dan kan het uitzicht nog zo mooi zijn, dan ga je je op een gegeven moment toch ver velen, hoor." ad van kaam ter eist tien maanden cel tempo waarmee Jos Verstap pen zijn testrondjes draait op het circuit van Spa/Francor- champs. Waarom heeft nog niemand kans gezien om op dit chique punt de loop er in te krijgen en ook in te houden. Kortom, waaraan ben je, op je 55ste nog begonnen Dick van Delft? Slaag jij met Mevrouw ■Van der Werf soms wél, waar anderen faalden? De voormalige uitbater van de benzinestations aan de Haag- weg en Lammenschansweg glimlacht bescheiden. Natuur lijk, hij is op de hoogte van de historie van het theehuis zon der klanten. En natuurlijk, ook hij verbaast zich waarom ieder een afhaakte, als hij om zich heenkijkt en al die pluspunten nog maar weer eens op een rij tje zet. En uiteraard, hij weet van de problematiek van het Van der Werfpark dat 's zomers dikwijls een vrijplaats is voor junks en andere figuren die zich aan de zelfkant van de maatschappij bevinden. Maar desondanks is hij vol goede moed. En wel hierom. „Ik heb de indruk dat de over last in het park aardig aan het afnemen is. Er zit nog wel eens wat oppgeschoten jeugd en wat van die types. Maar dat is aan de andere kant. Daar heb ik in die kleine maand dat ik nu open ben absoluut geen last van gehad. Verbazen deed ik me overigens meer nog over het feit dat de zaak geen ver gunning voor licht-alcoholi- sche dranken als bier en wijn heeft. Afgelopen weekeinde was het lekker weer en zat het terras vol. Dan moet je op dat ian uffelen ;een schreeuw om hulp, rde een 30-jarige Leidse i voor de Haagse recht te stak op 7 december lar in haar woning een apier in brand en draai- askraan open in een po- :hzelf van het leven te De politie kwam nog tijd om een ontploffing komen. „Impulsief ge- aarbij geen rekening is en met het gevaar voor i", oordeelde officier ititie M. Renckens. Zij n ook vijftien maanden rvan vijf voorwaardelijk, arde daarbij is wel dat uw zich moet houden wijzingen van de reclas- ook als dat inhoudt dat :hiatrische behandeling jgen. lidse heeft al jaren psy chische problemen waarvoor ze ook een aantal malen is opge nomen. Sinds haar vriend haar enkele jaren geleden heeft ver laten, wonen haar twee kinde ren bij haar ex-schoonmoeder. Toen ze daar twee jaar geleden niet werd binnengelaten, trapte ze de deur in en rende ze naar boven en gaf iemand een schop. Voor deze vernieling en mishandeling stond de vrouw gisteren alsnog ook terecht. Daar kwam ook nog vernieling van de voorruit van de auto van haar ex bij. Eerder seponeerde het openbaar ministerie een rechtszaak voor deze twee ver nielingen en de mishandeling, op voorwaarde dat de vrouw niet weer met justitie in aanra king zou komen. Tijdens de rechtszaak ging de officier echter voornamelijk in op de zelfmoordpoging vanwe ge het gevaar dat de Leidse vormt voor anderen. Een psychiater oordeelde dat de vrouw verminderd toereke ningsvatbaar was toen zij de gaskraan opendraaide. De kans op herhaling- zou echter wel groot zijn. De psychiater advi seerde daarom een voorwaar delijke straf plus een verplicht contact met de reclassering. Advocaat G. Bos ging daar in mee én pleitte voor opname van de vrouw in een psychia trisch ziekenhuis. De Leidse is het daar mee eens. „Ik moet ge woon goede hulp krijgen. Ik vind het moeilijk om alleen thuis te zitten." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. De laatste keer ijspret voor een groep vaste bezoekers van de ijshal aan de Vondellaan. Traditiegetrouw maken ze er een verkleedpartij van. ROBBERT MINKHORST Een prinses zwiert over de binnenpiste van de Leidse ijshal aan de Vondellaan. Ge kleed in een roze jurk en met een gouden versiersel in het haar presenteert ze haar kunsten. Het is de laatste ijspret in de knusse hal; reden voor een groep schaat sers van de vaste donderdagochtend zich vandaag eens fraai uit te dossen. Dat doen ze ieder jaar, laat een van hen weten, ge woon omdat het zo leuk is. Van carnavalek- se kledij tot chique kostuum, zo neem je op bijzondere wijze weer voor een een aantal maanden afscheid van de hal. Vanochtend konden bezoekers voor het laatst het ijs betreden, dat volgens een lid van de Sassenheimse schaatsclub trouwens beter is dan in de Uithof van Den Haag. Dit weekeinde gaat de hal dicht. Het laatste evenement, de wintertriatlon, is op zondag. Eind maart wordt de piste vervangen door een kartbaan. Druk is het niet op donderdagmorgen. Zowel op de ovalen buitenbaan als binnen de boarding hebben de recreanten alle ruimte. Terwijl de hardrijders bij vlagen voorbij schieten, gaat het er in de binnen piste aanmerkelijk bedeesder aan toe. Het is ritmisch glijden op gouwe ouwen die over het ijs echoën. Hola! Eén been gaat de lucht in, en dan twee armen. „Het is gezellig hier", vindt de kantinebe heerder boven, die op z'n gemak wat klan ten warme chocolademelk en koffie kan voorzetten. Leuker dan in bijvoorbeeld de Uithof. Zo'n grote baan is wel mooi en aar dig, legt hij uit, de hal aan de Vondellaan is knusser. En publiek genoeg, in een heel schaatsseizoen, zegt hij en de beheerder kan het weten. Volgend jaar is hij er tien jaar vrijwilliger. De gemeente draait de subsidiekraan voor de ijshal dicht. Dat heeft onrust ver oorzaakt bij de gebruikers, onder andere bij de ijsvereniging uit Sassenheim. Want waar kan ze heen als de hal uit geldgebrek dicht moet? Het zal zijn tijd wel duren, denkt de kantinebeheerder. „Ik ben niet zo bang dat ze de tent hier dichtgooien. Waar moeten de schaatsers dan naar toe?" Het lid van het Sassenheimse district van de KNSB weet van de ideeën die in Leiderdorp leven over de bouw van een ijshal. „Maar daar zullen ze nog wel lang over willen naden ken. Echt zorgen maak ik me ook niet. We blijven sowieso tot 2003 open, met een op tie tot 2008." Voor de groep kunstschaatsers zit de pret erop. Voor de laatste keer dit seizoen slui ten ze hun ochtend af met een drankje in de kantine. U vindt de baan die bij u past in lis Mevrouw Van der aat op het mooiste plek- riden. Daar is iedereen t eens. Wie het niet ge- aat zelf maar kijken. Die nhet volgende aan lig gedekt door de win- ii de deftige Doezastraat leunend tegen het groen tVan der Werfpark kijk lit het venster of vanaf tas direct op het histori- ntrum van de stad. taan de hoge huizen van tige Rapenburg als lakei- elijnd voor hun heer, d over het water. Rechts nude Steenschuur, des- engereten als een bloe- )nd bij de ramp met het lip. En pal vooruit waakt de Pieterskerk met zijn torenhoge daken als een schut sengel over de studentenwijk. Nee, met al die schoonheid om je heen is het niet moeilijk om achter je koffie of je broodje je gedachten eens lekker de vrije loop te laten. Welke kant op, doet niet eens zo zeer ter zake. Zeker niet als daar als extra-bo nus een zonnetje te voorschijn komt. Maar waarom, als het zo'n uit nemende locatie is voor een horeca-onderneming, is er dan nog niemand in geslaagd om van dat theehuis ook daadwer kelijk een bloeiende zaak te maken? Waarom wisselen de uitbaters elkaar op dat kruis punt van béloften af in een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13