Leidsch Dagblad Peper maakt chaos van declareren Endemol in Spaanse handen World Online ruim 20 keer overtekend Asterix komt misschien naar de Lage Landen Geelzucht op basisschool Oegstgeest 'Dreigende situatie' bij gijzeling Helden Doe mee aan Sail 2000 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ja komt in iekenfonds ging bij n Waterforum MAG 26 PAGINA'S Hilversum Het Spaanse Telefo nica wil voor ruim twaalf miljard gulden Endemol overnemen. Vanmorgen werd dat bod uitge bracht op de Nederlandse media- en amusementsreus. Het bod volgde op een dag en nacht van wilde speculaties. Gisteravond maakten de tv-sterren uit de stal van Endemol hun opwachting bij de villa van Van den Ende in Baam. De tv-tycoon kondigde daar aan zich om gezondheidsre denen uit Endemol terug te trek ken en zijn aandeel te verkopen aan Telefonica. Onduidelijk was toen nog dat de Spanjaarden heel Endemol willen overnemen. Van den Ende trekt zich terug uit de tv-wereld en blijft alleen als commissaris verbonden aan Endemol. Wel blijft hij enig aan deelhouder van zijn grote liefde het theaterproductiebedrijf. „Ik heb altijd gezegd dat ik zou stop pen wanneer Joop zou stoppen. Ik moet nu goed nadenken wat ik ga doen", liet een gemotioneer- de Henny Huisman weten. De koers van het aandeel schoot vanmorgen op de Am sterdamse beurs omhoog van 124 naar bijna 153 euro. Na twee uur handel lag de prijs rond 150 euro. John de Mol en Joop van den Ende gaven vannacht uitleg aan de toegestroomde journalis ten. kG 17 MAART 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 De inschrijving op aandelen van internetaanbieder World Online 21 keer overtekend. Vooral de vraag van institu tionele beleggers, pensioen fondsen en verzekeraars was groot. Volgens World Online tekenden 150.000 particulie ren in. De introductieprijs werd vanochtend definitief vastge steld op 43 euro, het maxi maal toegestane bedrag. World Online kreeg kort na het middaguur zijn eerste no tering aan de Amsterdamse beurs. Gezien de enorme be langstelling voor de 67,5 mil joen aandelen werd vanoch tend verwacht dat de intro ductie tot een chaos op de beurs zou leiden. World Online bracht nog geen kwart (24 procent) van zijn aandelen naar de beurs. Tegen die introductiekoers heeft het bedrijf een beurs waarde van bijna 27 miljard gulden (12,2 miljard euro). In totaal gaat 20 procent van de aandelen naar particulieren in binnen- en buitenland. De ongeveer 50.000 abonne menthouders ontvangen 17,5 procent van datgene waarop zij hadden ingetekend. Niet- abonnees slechts 6 procent. Dat laatste geldt overigens alleen voor ABN Amro en Ra- bobank-klanten, de twee banken die de beursgang be geleiden. Cliënten van andere Nederlandse banken hebben helemaal niets gekregen. Na de beursgang blijft nog altijd zo'n 43 procent van World Online in handen van de steenrijke Zwitserse San- doz-familie. Reggeborgh Be heer heeft nog tien procent en chipfabrikant Intel heeft een belang van acht procent. Ook de directie behoudt een substantieel aandeel. World Online kan nog eens 10,13 miljoen extra aandelen uitge ven. Of WOL-topvrouw Nina Brink daarvan gebruik maakt, is nog niet bekend. ttensmokkel Europa geld l den van de Europese en jaarlijks tien mil- len aan BTW, accijn- douanerechten mis :n steeds toenemende insmokkel. Dat blijkt nog vertrouwelijk rap- in de Europese Com- lRover naar £J: 6,6 miljard eemt van zijn Duitse Jgenoot BMW het merk 'er over voor 6,6 mil- n en voegt het Britse It toe aan merken als Volvo, Lincoln, Mercu- Aston Martin. Volgens pman Jac Nasser moe- slechts enkele financi- ils worden uitgewerkt 17 Wassenaarders geven voorkeur aan 'Haagse' bibliotheek 19 Meer geld nodig voor veiliger N207 tussen Alphen en Leimuiden 21 Sting kiest gemakkelijkste weg in Brand New Day Tour 23 Arsenal op weg naar finale van UEFA Cup ade ind rani- allienKunst 131' Samenleving14 |van de Dag 18 13,15,16,17,19 iroen/Strips10 23,24,25 t Jprogramma's ïrzicht Wiel met suikerziekte of mergafwijkingen die nen hebben met erec- ïoeten acht keer per viagra kunnen slikken len van het zieken- vindt het College voor zekeringen. De ver- ig moet beperkt blij- ders gaat de potentiepil mogen kosten. jers hebben vanmor- opening van het Wereld irum verstoord. Ze lie- aan touwen van een pa in de zaal afzakken, wden door de ope- espraak heen en liepen et podium op. Vijf be- werden afgevoerd, een **T(etende zich vast aan \l ler: Weg met ;nbelasting Introductieprijs vastgesteld op 43 euro 13 Carnavalesk afscheid van schaatsseizoen Leidse ijshal Alcohol grootste veroorzaker van overlast en huiselijk geweld in Katwijk Jaren financieel wanbeheer in Rotterdam Oud-burgemeester Peper en (oud-)wethouders van Rot terdam hebben de gemeente jarenlang benadeeld door privé-uitgaven te declareren en vrouw en kinderen mee te laten gaan op dienstreizen. Dit blijkt uit het eindrap port van de Commissie tot Onderzoek van de Rekening, dat vanmorgen is gepresenteerd. Volgens de commissie valt het Peper en de afzonderlijke wet houders persoonlijk aan te re kenen dat zij misbruik maakten van hun positie. Vaak waren er wel duidelijke regels, maar wer den die omzeild doordat nooit onderling over uitgaven, decla raties en reizen werd gespro ken. Oud-burgemeester Peper, die maandag als minister van bin nenlandse zaken aftrad, maakte tal van buitenlandse reizen, die door de accountants van KPMG worden aangemerkt als vakan tie of privétrip. Bijna altijd nam hij zijn echtgenote mee op kos ten van de gemeente, zonder de vraag te stellen of dat functio neel was. In een aantal gevallen werden ook kinderen meegeno men op kosten van de gemeen te. Tijdens een reis naar Zuid- Amerika in 1990, toen Peper in stortte en vervroegd moest te rugkomen, reisde de dochter van Peper op kosten van de ge meente mee (13.369 gulden vliegticket plus de kosten van verblijf en inentingen). Diverse wethouders (Den Dunnen, Hallensleben, Smit, Simons, Linthorst, Van den Muijsenberg en Vermeulen) ruilden dure businessclass-tic- kets om voor meerdere econo- myclass-tickets en reischeques om partners en/of kinderen te kunnen meenemen. Oud-bur gemeester Peper nam herhaal de malen contant geld op uit het zogeheten 'Burgemeesters fonds' zonder ooit verantwoor ding af te leggen wat er met dat geld gebeurde. Volgens de commissie deed hij er onder meer privé-uitgaven mee. Peper maakte onder meer va kantiereizen naar Noorwegen, die hij liet betalen door de stad Oslo en door de eigenaar van een hotel. De kosten voor de in voer van een hoeveelheid drank liet hij betalen door de gemeen te. Vooral voor oud-burgemees ter Peper was het een vaste re gel dat hij zijn echtgenote mee nam tijdens dienstreizen. Het enige criterium dat hij hierbij hanteerde, deelde hij de ac countants mee, was de vraag of Neelie tijd had om mee te gaan. „Indien dit het geval was, ging zij mee." De commissie vindt dat burgemeesters en wethou ders die zonder toestemming hun partner of gezinsleden hebben laten meereizen, de kosten moeten terugbetalen. Pagina 5: Meer nieuws over Peper jenbelasting moet vol- meerderheid in de Kamer zo snel moge- j Iwijnen. Ook het kabi- t daar wel voor. De be- op het bezit van de au- weg, nu het autoge- loor andere heffingen tofaccijnzen en reke- len) en de gestegen be- >n ka zen duurder wordt. Tekenaar Albert Uderzo (links) poseert met de Franse ambassadeur bij één van zijn striphelden: de steenhouwer Obelix. foto dickhogewoning Albert Uderzo, de schepper van Asterix, vindt het helemaal geen gek idee: een afle vering 'Asterix en de Batavieren', de vroe gere bewoners van de Lage Landen. „Waar om eigenlijk niet?", reageerde hij gisteren op de woorden van de Franse ambassadeur in ons land, B. de Faubournet de Montfer- rand. Die constateerde dat Asterix tijdens zijn omzwervingen al heel wat volken tegen het lijf is gelopen, maar nog nooit 'de Hol landers'. De 73-jarige Fransman was gisteren in ons land voor de opening van de tentoon stelling Asterix en Europa in het Rijksmuse um van Oudheden in Leiden. De tekenaar met de pretoogjes is nog steeds actief: vol gend jaar verschijnt deel 31 van de Asterix- reeks. „Dat zal nog niet Asterix in Holland zijn, maar misschien het boek daarna, ja misschien. Ik kan de ambassadeur wel vra gen te helpen met het scenario, haha!" Uderzo bedacht Asterix in 1959 met zijn kameraad René Goscinny, die in 1977 over leed. De eerste strip, Asterix de Galliër, had een oplage van 6000 exemplaren. Een nieuw album gaat nu in Europa gemiddeld zeven miljoen keer over de toonbank. We reldwijd zijn er 290 miljoen albums ver kocht, in zo'n tachtig talen. Dit jaar viert Asterix zijn veertigste verjaardag. „Straks is het zover dat ook grootouders zijn opge groeid met de Asterix-albums", merkte Uderzo op. Het is de mateloze populariteit van Aste rix die het Rijksmuseum van Oudheden op het idee bracht de eigen collectie te combi neren met figuren, dieren en zaken uit de boeken. Uderzo maakte speciaal voor de tentoonstelling ook nog eens 36 stripteke ningen. De Franse ambassadeur was speci aal naar Leiden getogen om zijn beroemde landgenoot te ontvangen. Het belang van de stripheld mag niet worden onderschat, vindt De Faubournet de Montferrand: „As terix beweegt ons ertoe opnieuw kennis te maken met de geschiedenis, in een tijd dat die steeds minder bestudeerd wordt. En hoe moeten we alles begrijpen, zelfs de oorlog op de Balkan, als we de geschiede nis niet kennen? Denken over het verleden helpt ons ook te denken over welk Europa we morgen willen." Pagina 21: Rare jongens, die Galliërs "be ren niet meer gaii g bij de notaris n b - en kabinet willen dat sen en advocaten wor- erplicht om duistere aan te melden bij jus- Ie notarissen hebben een problemen mee, de ^^ten wel. NR. 42262 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! -^sCieba Kmrtoormeu beien HET WOORD IS AAN Anonymus Om vooruit te komen, moet je eerst leren rondkomen. 3*/ii° °7io° 1711° 10% 10% 20% 50% 30% 30% oegstgeest peter blok Minimaal acht leerlingen uit de groepen één tot en met drie van basisschool De Springplank in Oegstgeest hebben Hepatitis A, een vorm van geelzucht. Het aantal slachtoffers kan volgens M. Vledder van de GGD verder oplopen, omdat het virus zich pas na verloop van tijd open baart. Uit voorzorg zijn gisteren in totaal 150 leerlingen, leerkrach ten en ouders tegen Hepatitis A ingeënt. De prik biedt slechts korte tijd (zes weken) bescher ming, maar dat is volgens Vled der lang genoeg om het virus uit te bannen. „Nieuwe ziekte gevallen kunnen hiermee waar schijnlijk worden voorkomen." Hepatitis A is een ontsteking aan de lever, die wordt veroor zaakt door een virus. Het virus zit in de ontlasting. De besmet ting heeft vooral plaats door het gebruik van het toilet. 1 staat de Jackpot op ruim 9 miljoen! Belastingvrij! n maakt u kans op 4 extra prijzen van f 400.000,- én Pnjs van 1 miljoen. Koop dus snel een lot en wordt 1 van winnaars in de Staatsloterij! ans, meer geld, in de Staatsloterij. helden anp In het Noord-Limburgse Hel den, een plaatsje bij Venlo, is sinds zes uur vanmorgen een gijzeling gaande. Drie vermoe delijk gewapende mannen heb ben twee gegijzelden in een boerderij urenlang vastgehou den. Even vóór elf uur hebben de gijzelnemers één gegijzelde, een jonge vrouw, vrijgelaten. Kort na het begin van de gijze ling wisten vier gegijzelden te ontsnappen. De gijzelnemers houden momenteel nog één persoon vast. Omwonenden hebben in de vroege ochtend schoten ge hoord. De politie vermoedt dat er door de gijzelnemers in het wilde weg is geschoten. Daarbij zouden geen slachtoffers zijn gevallen. De gegijzelden, inclu sief degenen die zijn ontkomen, zouden allen volwassenen zijn en tot één familie behoren, op één bezoeker na. De vrijgelaten vrouw is ongedeerd gebleven. Zij was wel zeer overstuur, al dus een woordvoerder van de politie. De politie, die in een nabijge legen woning een commando post heeft ingericht, spreekt van „een zeer dreigende situa tie". Er zijn wel onderhandelin gen op gang gekomen. De gij zelnemers hebben geen con crete eisen gesteld. De onder handelingen gaan in de Neder landse taal. De motieven van de gijzelnemers zijn nog volstrekt onduidelijk. De plaats van de gijzeling en de wijde omgeving zijn door de politie afgezet. De politie obser veert de boederij met twee vliegtuigjes ook vanuit de lucht. Pers en publiek worden op af stand gehouden. Schrijf je nu in bij Randstad voor werk tijdens Sail 2000, Expo 2000, de Olympische Spelen 2000, het EK Voetbal 2000, Holiday on Ice of de Champions Trophy Hockey. Maar er is natuurlijk ook volop ander leuk werk. Kom naar de extra inschrijfdag op 18 maart Bel 0900-Randstad voor de vestigingen die dan geopend zijn (soo/m.n j. Chinees-Indisch restaurant New Pearl City is verbouwd en weer dagelijks geopend van 12.00-22.00 uur ia, ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. contrqlo bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1