HBG verwacht groei winst Gelijke winst doet koers VNU-aandeel kelderen KLM en westerse partners willen samenwerken met Malaysia Airlines Plan internetbedrijf voor korting op benzineprijs Economie I iw Palestijnse haven Flint over enkele weken Mexx wil naar de beurs Werknemers glasfabrieken voeren actie irganisatie bij bank )r studenten ligt plat fRDAG 16 MAART 2000 9 Internetbedrijf UnitedConsu- mers (UC) wil goedkoop ben zine inkopen voor automobi listen. De initiatiefnemers denken een korting van vijf procent op de prijs aan de pomp te kunnen bedingen. In de toekomst wil UC ook grootschalig gas, water en stroom inkopen. „We richten ons op markten met weinig aanbieders en veel vragers. Daarbij moet het ook nog om een uniform product gaan", aldus Paul van Selms. „Ieder een die meer dan 2.500 gul den brandstof koopt per jaar is welkom. Als zich 10.000 of meer automobilisten hebben aangemeld gaat UC praten met de grote oliemaatschap pijen. De automobilist krijgt een kaart die ze moeten tonen bij het tanken. Die kaart geeft recht op de korting." Van Selms denkt dat bij 30.000 kilometer per jaar 300 gulden kan worden bespaard. De korting zal tweemaal per jaar worden gestort op de re kening van de tanker. „Direct korting geven of het bedrag na elke tankbeurt overmaken is te ingewikkeld", licht Van Selms toe. Voor de oliemaatschappijen moet het voordeel zitten in de groei van het aantal klanten en de toename van de beste dingen in de pompshop. „Daar zijn de marges veel ho ger dan op benzine", weet Van Selms. Shell heeft geen problemen met de concurrentie. „Er zijn nu al pompen die een lagere prijs dan de onze bieden", al dus een woordvoerder. Shell is niet de beoogde kandidaat. „Het geven van prijskortingen is niet onze stijl." De Consumentenbond juicht het initiatief toe. „Inter net is het geschikte middel om consumenten te verenigen en korting op inkopen te bedin gen. Het systeem mag er niet toe leiden dat mensen ge dwongen worden verplicht andere producten te kopen." Via internet roepen onbe kenden ook op om op 30 april niet te gaan tanken uit protest tegen de voortdurende prijs stijgingen. „Ze pakken de ver keerde personen", aldus een woordvoerder van Shell. „De pomphouders en oliemaat schappijen kunnen niets doen aan de hoge prijzen. Er zit 1,70 gulden belasting op een liter benzine. Wij maken een bru tomarge van drie cent." De verwachtingen waren de afgelopen maanden hoog gespannen. De winst van uitgeef- en informatieconcern VNU zou een recordhoogte bereiken. Het VNU-aandeel ging met sprongen omhoog, vooral nadat het bedrijf be kend maakte meer geld te willen inves teren in internetactiviteiten en marke tinginformatie. Stond het aandeel in oktober nog op 33 euro, de afgelopen weken bedroeg de koers ruim 70 euro. Analisten ver wachtten dat zelfs het plafond van 100 euro zou worden bereikt. De hoop van de belegger werd gisteren de grond in geboord bij de bekendmaking van de jaarcijfers over het afgelopen jaar. Een daling van de nettowinst met twee procent tot 'slechts' 539 miljoen gul den. Gelijktijdig kwam het bericht dat de nettowinst per aandeel volgend jaar nagenoeg gelijk zal blijven. Dat is een gevolg van de overnames van Nielsen Media Research en NetRating, Ameri kaanse marketingbedrijven. Daarnaast blijken in de praktijk dat de aanloop kosten in verband met internet aan zienlijk zijn. Voor dit jaar wordt voor verdere ont wikkeling van internet 165 miljoen gulden uitgetrokken, maakte bestuurs voorzitter J. Brentjes gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers bekend. Dat is drie keer meer dan in het afgelo pen jaar. Het aandeel VNU zakte na deze bood schappen als een plumpudding ineen. Bij sluiting van de beurs was de koers van het aandeel gedaald met bijna vijf tien procent. Analist W. Heineken van Bank Labouchere vermoedt dat veel beleggers zijn geschrokken van de te genvallende winst. Daarnaast hebben volgens hem beleggers snel hun aan delen verkocht om van de toch nog - hoge koers te profiteren. VNU is niet het enige uitgeefconcern dat te maken heeft met koersverlies. Ook concurrenten Reed Elsevier en- Wolters Kluwer doen het de laatste tijd niet goed bij de belegger. Uitgever Reed Elsevier zou volgens analisten te laat zich op internet hebben gestort. Bovendien zijn de investeringen vol gens hen te laag. Wolters Kluwer maakte vorige week een matige winst verwachting bekend, waarna de koers pijlsnel zakte. Ondanks de negatieve klapper van het aandeel VNU is W. Heineken positief gestemd over de koers die het concern heeft uitgezet. „VNU zoekt duidelijk groeimarkten. De aankoop van Niel sen Media Research is daar een goed voorbeeld van. Ondanks de aanzienlij ke aanloopkosten verwacht ik dat het bedrijf in belangrijke mate bij kan dra gen aan een verdere groei." Soortgelijke bewoordingen gebruikte gisteren ook Brentjes. De voorzitter van de Raad van Bestuur onderstreep te tegelijkertijd het belang van de acti viteiten in het buitenland, die goed zijn voor tachtig procent van de om zet. De groei van VNU bedroeg de laat ste vijf jaar gemiddeld 27 procent. Voor Brentjes was het de laatste pre sentatie van de jaarcijfers. Hij kondig de aan dat R.J. van den Bergh hem per 18 april als voorzitter opvolgt. Als het aan deze laatste ligt, blijft VNU op zelf standige voet verdergaan. Hij wilde niet speculeren op een eventuele over name van VNU door een internetpro- vider. „We zijn een gezond bedrijf en gaan uit van eigen laacht." Rjj keren Schiphol binnenkort duurder jl. Om het autogebruik op het terrein van Luchthaven ol te ontmoedigen gaat Amsterdam Airport Schiphol een parkeertarieven verhogen. Lang parkeren (terrein P3) maf de vierde dag negen gulden per dag kosten (was 7,50) lerde dag kort parkeren gaat de automobilist 47,50 kos- jlaats van 25 gulden. Ook de prijzen voor parkeren bij op Schiphol-Oost en onder de terminal worden ver- De tarieven voor de eerste en tweede dag kort parkeren P2) waren vorig jaar al verhoogd. cteur Adecco Nederland stapt op jCH. Directeur J. Six van de Nederlandse tak van de inter- ale uitzendketen Adecco is onverwacht opgestapt. Vol- ?n woordvoerder gaat hij om persoonlijke redenen weg. jen jaar directeur geweest en vindt het tijd voor iets an- Jpvolger van Six is P. de Maeseneire. rus haalt 'yoghurtmelk' terug f fi £H_ï Supermarktconcern Laurus Interall haalt houdbare 0I55 le melk terug uit distributiecentra en winkels. Consu- in worden opgeroepen de pakken met houdbaarheidsda- 1/08/00 niet op te drinken maar terug te brengen naar de Laurus heeft hiertoe besloten nadat klanten klaagden nyoghurt-achtige substantie in het pak. De melk is ver bij Edah, Konmar, Maistro, Spar en Super De Boer. inen voor hogere koffieprijzen qrj De twee belangrijkste koffieproducerende landen jgj wereld, Brazilië en Colombia, zijn van plan om zes mil- 9! ic ikken a zestig kilo koffie van de komende oogsten achter q den. Dat zei P. Cesar Samico van het Braziliaanse minis- olz an landbouw gisteren op een koffieconferentie in de Bra- 2.6: se stad Salvador. De bedoeling is de prijzen, die erg zijn weer wat op te drijven. ia m A3XX in Hamburg en Toulouse 2,40 jpRF De A3XX, het toekomstige reuzenvliegtuig van het n H ;se luchtvaartconsortium Airbus, wordt gebouwd in het •Duitse Hamburg en in Toulouse in het zuidwesten van •3: ijk. Dit heeft de Duitse staatssecretaris Mosdorf bekend- J;8; kt. In een vraaggesprek in het vandaag verschenen Han- ii iff benadrukt hij dat beide landen een compromis heb- reikt over de verdeling van de werkzaamheden over bei- 3 ltsen. ^.5' ieuw daling van benzineprijs j-®: icj De benzineprijs daalt, na een lange reeks stijgingen, ele: etwee achtereenvolgende keer. Marktleider Shell maakte Ui n bekend dat alle soorten benzine met ingang van vrijdag o'J ;nt goedkoper worden. Een liter euro loodvrij gaat 2,53 kosten. De dieselprijs daalt twee cent tot 1,752. i nodig voor ontslag door mestwet 2. L; De vakbonden vinden dat minister Brinkhorst van 4M luw te weinig doet voor de circa zesduizend werknemers van de nieuwe mestwet hun baan dreigen te ver- Het gaat om mensen die werken in de aanverwante in- >ën. Brinkhorst geeft honderden miljoenen uit om het 25 n de drieduizend varkens-, rund- en pluim veeboeren te nten. >rd Dictionary ook op internet Het Britse Oxford Dictionary heeft zijn hele Engelse inboek integraal op internet gezet. In boekvorm telt het U; inboek twintig delen. De zestig miljoen woorden zijn te ;gen op www.oed.com. In de intemet-editie zijn ook 3,1 ieuwe woorden opgenomen waaronder 'mad-cow disea- i gelse koeienziekte) en 'body-piercing'. Het Nederlandse modemerk Mexx wil naar de beurs. Hoewel in vrijwel elke grotere stad in middels een Mexx-winkel is te vinden, is het marktaandeel van de naar eigen zeggen eigentijd se lifestyle-producent nog laag. Dat moet veranderen. Gisteren kondigde het bedrijf daarom aan een notering aan de Am sterdamse effectenbeurs aan te vragen. Die notering moet het tweede kwartaal van dit jaar een feit zijn, aldus financieel directeur H. Ouwendijk. De vanuit Voor schoten opererende onderne ming heeft inmiddels de zaken banken ING Barings en Credit Suisse First Boston in de armen genomen om de beursgang te begeleiden. Een deel van de huidige aandeelhouders zal zijn aandelen herplaatsen. Daar naast worden nieuwe aandelen uitgegeven. Mexx opereert met zijn kle ding voor vrouwen, mannen en kinderen in het middenseg ment, waar het concurrenten als Esprit en Benetton tegen over zich ziet. Hoewel het marktaandeel niet erg groot is, is de naamsbekendheid van de broeken-, schoenen- en par fumfabrikant in de voor hem belangrijkste markten Neder land en Duitsland groot, zegt Ouwendijk. Die strategie heeft de laatste drie jaar een omzetgroei van ruim 25 procent opgeleverd. Het afgelopen jaar was dat zelfs dertig procent, meldt Ouwen dijk trots. In totaal vloeide bijna 625 miljoen gulden in de kas. De winst zag Mexx nog sneller stijgen, met maar liefst 75 pro cent tot 19,4 miljoen gulden. Bij Mexx werken wereldwijd 1.500 mensen, van wie vijfhon derd in Nederland. De produc ten zijn in veertig landen ver krijgbaar. In bijna alle Europese landen heeft het bedrijf eigen winkels. van de Palestijnse ha- >aza begint op 1 april, ift onderhandelaar Ali van het ministerie van en Internationale sa- W3s ^lg gisteren bekend- 16Ü Financieel directeur OW in van Ballast Nedam °6| liet op een datum vast- 163 naar bevestigt dat snel ipouw van de haven kan begonnen. Volgens i.' worden volgende week tekeningen onder het jezet. Nedam gaat als Ne- e bouwer een belang- 023 spelen bij de uitvoering ■02.i project. Naast de Ne- oo!o e baggeraar zal ook het 983 ouwbedrijf Spie Batig- letrokken zijn bij de 583 toewei de aanleg van 50 1 al beklonken werd in de Oslo-akkoorden van 1994, duurde het nog tot augustus 1999 eer het groene licht werd gegeven voor de daadwerkelijke bouw. De begindatum werd toenter tijd gezet op 1 oktober. Aange zien de contracten met de in vesteerders echter dateerden van vijf jaar geleden, moest vanwege de inflatie de financië le kant opnieuw worden be sproken. Bijkomend probleem was volgens Sha'ath dat Nederland, Frankrijk en de Europese Inves teringsbank tegenwoordig reke nen in euro's, terwijl de prijzen in de contracten berekend zijn in dollars. Door de waardeda ling van de euro zouden de Pa- lestijnen alleen al hierdoor twaalf miljoen dollar duurder uit zijn. Nederland legde zich in principe vast voor 83,7 miljoen gulden. Schiedam Ongeveer 350 werknemers uit de drie fabrieken van de Vereenigde Glasfabrieken hebben gisteren bij de hoofdvestiging in Schiedam actie gevoerd voor een betere CAO. De onderhandelingen strandden op een gat van twee procent vier procent de eis, twee procent het bod. De Vereenigde Glasfabrieken, sinds vorig jaar eigendom van het Franse BSN, zeggen voorlopig niet meer te kunnen bieden gezien de onzekere toe komst. Pas in oktober geeft BSN daarover duidelijkheid. foto anp jasper juinen schiphol richard mooyman De KLM en Malaysia Airlines maken elkaar omzichtig het hof, maar voor een verloving is het nog te vroeg. De Maleisi sche luchtvaartmaatschappij is in elk geval een aantrekkelijke partner voor de alliantie van KLM, Alitalia en Northwest Air lines, zo bleek gisteren tijdens een symposium op Schiphol. Malaysia Airlines is verguld met alle aandacht, maar houdt formeel de boot nog een beetje af. „Natuurlijk zijn we in ge sprek met de KLM", zo beves tigde senior vice-president Bas- hir de stroom geruchten over nauwe samenwerking. „Maar we hebben ook voorstellen ge kregen van andere luchtvaart maatschappijen." Het bezoek van de Maleisi sche transportminister Ling aan Nederland leek erop te wijzen dat er dezer dagen knopen wor den doorgehakt. Ling wilde echter niet meer zeggen dan dat er 'zeer intensieve gesprek ken' plaatsvinden. Malaysia Airlines lijkt een voor de hand liggende bondge noot voor de KLM. Samen met Alitalia en Northwest Airlines is de KLM naarstig op zoek naar een succesvolle Aziatische part ner. Versterking van de alliantie is noodzakelijk om het hoofd boven water te houden in de keiharde concurrentieslag die groepen luchtvaartmaatschap pijen over de hele aardbol uit vechten. Malaysia werkt al op onder delen samen met de KLM en KLM-partners. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij is met name gecharmeerd door het nieuwe vliegveld bij Kuala Lumpur, dat Malaysia verder wil uitbouwen tot een grote overstapluchthaven voor het hele Verre Oosten. Daarmee zou de KLM in Azië fors verder kunnen groeien. Beide maatschappijen zijn te vreden over de voortgaande groei van het aantal passagiers tussen Schiphol en Kuala Lumpur. De vliegtuigen zijn goed gevuld en zowel de KLM als Malaysia Airlines kondigden gisteren aan dat het aantal vluchten op deze route verder wordt uitgebreid. Directeur alliantievorming H. de Graauw van de KLM hield gisteren nog een slag om de arm voor wat betreft de samen werking. De KLM praat ook met andere maatschappijen. De Graauw: „Alliantievorming is geen gemakkelijk spel. Het is vergelijkbaar met een huwelijk, dat soms op een scheiding kan uitlopen. Het is allemaal erg in gewikkeld, maar het kan ook heel leuk zijn." 'Rover in handen investeerders op Caymaneilanden münchen/london afp/dpa Het Duitse autoconcern BMW gaat zijn noodlijdende dochter bedrijf Rover verkopen aan een groep Britse investeerders die is gevestigd op de Caymaneilan den. Dat meldt de Duitse krant Süddeutsche Zeitung vandaag. De Duitse versie van de Finan cial Times zegt dat de investeer der van riscokapitaal, Alchemy Partners, de nieuwe eigenaar van Rover wordt. Deze onder neming zou het merk Rover in samenwerking met een andere autofabrikant in de markt wil len houden. Volgens de Süddeutsche Zeit ung houdt het Duitse concern wel de succesvolle merken Land Rover en Mini. De Rover- fabriek in het Britse Longbridge komt echter in handen van de investeringsmaatschappij. Het zelfde geldt voor de merkrech ten van Rover. De problemen rondom Ro ver, dat miljarden verlies lijdt, zou ook al tot grote problemen binnen de directie van BMW hebben geleid. Volgens de krant zijn inmiddels drie directiele den afgetreden. Begin vorig jaar kostte het de bacle bij Rover al topman Bernd Pischetsrieder en zijn mogelijke opvolger Wolfgang Reitzle de kop. BMW verschaft waarschijnlijk meer duidelijk heid op een voor morgen aan gekondigde persconferentie. Bedrijf rekent op aandeelhouders in poging Boskalis van het lijf te houden Hollandsche Beton Groep (HBG) schat na een aantal magere jaren de toekomst rooskleurig in, zo blijkt uit haar vandaag gepubliceerde jaarcijfers. Nederlands grootste bouwer verwacht voor de periode van 2000 tot 2002 jaarlijks een stijging van de nettowinst met dertig procent. HBG's bekendmaking komt op een belangrijk moment. Het Rijswijkse concern stelt alles in het werk om zich baggerreus Boskalis van het lijf te houden. De Papendrechtse baggeraar wil met een vijandig bod van 1,4 miljard gulden HBG overne men. HBG sprak vorige week al de verwachting uit dat haar jaarcijfers de aandeelhouders ervan zouden overtuigen niet voor Boskalis te kiezen. HBG en Boskalis hebben van af eind 1997 over samenwer king gepraat. In juni 1998 scho ven beide partijen in het Was- senaarse kasteel De Wittenburg aan tafel nadat een geheimhou- dings- en 'standstill'-overeen komst was ondertekend. Die overeenkomst voorzag in een achttien maanden durende 'adempauze', gerekend vanaf het moment dat onderhande lingen zouden stranden. Vol gens Boskalis was al direct dui delijk dat een fusie er niet in zat. Tot midden vorig jaar heb ben HBG en Boskalis nog diver se keren met elkaar gesproken. Volgens HBG waren het 'onder handelingen over fusie en over name'. En dus is die adempau ze van achttien maanden pas ingegaan in juni vorig jaar. Maar volgens Boskalis is er niet meer onderhandeld en slechts gesproken over een mogelijk nieuw, gezamenlijk vertrek punt'. Dat strijd daarover be slist de rechtbank in Dordrecht volgende week. Uit de cijfers van HBG blijkt dat de Duitse activiteiten de Rijswijkers een blok aan het been blijven. Ook afgelopen jaar werd de winst nadelig be- invloed door zeer omvangrijke verliezen in Duitsland (158 mil joen gulden). In september schatte HBG de Duitse verlie zen voor geheel 1999 al op meer dan 100 miljoen gulden. De komende jaren zal het bij de oosterburen beter gaan, be looft HBG. De winstverwachtin gen van het bedrijf tot 2002 zijn mede ingegeven door de sterk verbeterde positie in Duitsland. Ook beter presteren in de Ver enigde Staten zal de Rijswijkse bouwer jaarlijks 30 procent meer winst opleveren. De nettowinst bleef nagenoeg onveranderd. Ze steeg in 1999 met slechts zes miljoen tot 138 miljoen gulden. De geringe winststijging is in lijn met de verwachtingen die het concern in september uitsprak. De om zet dikte 600.000 gulden aan tot elf miljard gulden. Eén van de grotere opdrachten van HBG is de bouw van het nieuwe ziekenhuis Gelderse Vallei in Ede. Be halve gebouwen voor zorginstellingen omvat het project ook de aanleg van een parkeergarage, foto anp puw computersysteem M en om dat uit te IB Groep zegt directie wacht aan jsterie van onderwijs en jnemingsraad (OR) zijn jen over de voortgang rganisatie bij de Infor- ïheer Groep (IBG) in n. Er heerst grote on- ■r het personeel omdat Ben miljoenen guldens De OR vraagt zich af inagement wel op zijn Ikend is. Irheidsdienst die onder I studiefinanciering re- Bn in 1997 met een in- reorganisatie op drie pe klantenafhandeling 1 beter, er wordt een Poet veel personeel op Pre plek gaan werken. I processen zijn nu in 4 geraakt doordat het [°P tijd en voor het ge- 1 een nieuw pysteem te ontwikke- fr Hermans laat in een Kamer weten dat n plan is extra geld te P organisatie heeft 185 miljoen gulden gekregen. Daar van is nu al 120 miljoen op, mpar het nieuwe computersys teem is er nog lang niet. De IB Groep schat de kosten nu op 227,5 miljoen gulden. De OR heeft zijn instemming onthouden aan de volgende stap in het reorganisatieplan. „De drie trajecten hangen nauw met elkaar samen", zegt OR-woordvoerder Wim Witsen- boer. „De reorganisatie en het ontslag van twee- tot driehon derd mensen waren nodig van wege de twee andere trajecten. Nu die stranden, mogen de ontslagen van ons ook niet doorgaan. Hij wijst erop dat er een leegloop is van personeel en een ziekteverzuim van meer dan zestien procent. „We ma ken ons allemaal ernstige zor gen. Maar er heerst hier geen cultuur van staken, we hopen er in overleg uit te komen. Bo vendien zijn we er erg aan ge hecht dat we hier in het Noor den blijven. We hebben er niets aan als de minister besluit de dienst hier weg te halen omdat het zo slecht functioneert."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9