Leger Taiwan paraat na dreigement van China Berlijn gaat over tot de orde van de dag Burgemeester Parijs is vooral bron van vermaak Buitenland Rellen in Kosovska Mitrovica Israëlisch leger test effect explosieven op varkens Man in stukken gehakt 3ERDAC 16 MAART 2000 iiswiel Boeing valt neer bij winkel if,ate In de Califomische stad South Gate is gistermiddag euswiel van een Amerikaanse Boeing 757 op straat terecht- men. Het wiel stortte neer voor een supermarkt, stuiterde in de straat over en kwam op de parkeerplaats van een kerk ilstand. Niemand raakte gewond. Dominee John Provenza at het wiel met grote snelheid afkwam op een vrouw die e kerk in wilde gaan, maar dat het vlak naast haar tot stil- Ikwam. „Misschien heeft ze net iets harder gebeden", zei iminee. De uit Dallas vertrokken Boeing van American Air- is veilig geland op het internationale vliegveld van Los An- zestien kilometer van South Gate. De luchtvaartmaat- >pij onderzoekt het incident. jel Zwitsers zijn antisemitisch Ruim de helft van alle Zwitsers koestert min of meer anti- :he opvattingen. Ruim zestien procent kan worden ge- iceerd als antisemiet, blijkt uit een gisteren gepubliceerde •.Vooral oudere mannen zouden er anti-semitische denk- op nahouden. Zij menen dat de joden teveel invloed en dat zij de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog iten. De studie noemt 'vooroordelen over de invloed en ddominantie van joden' doorslaggevend voor het huidige emitisme. De recente discussie over de houding van Zwit- id tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft wezenlijk aan •lijke stereotiepen bijgedragen, concludeert het onder- linstituut. tse parlementariër wil af van muzak Het Conservatieve Britse parlementslid Key heeft er laai genoeg van: muzak. Hij diende gisteren een initiatief oorstel in om deze 'achtergrondmuziek' te verbieden in >ke plaatsen als ziekenhuizen, zwembaden of treinsta- „Alle muziek wordt gedevalueerd als ze alleen nog wordt ideld als akoestisch behang", vindt Key. Net als alle vor- van geluidsoverlast leidt ze tot verhoogde bloeddruk, een igd cholesterolgehalte en spierkrampen, aldus het parle- slid. n opgepakt met koffer vol spinnen tói De douane op het Venezolaanse toeristeneiland Mar- heeft een Zwitser opgepakt die met zevenhonderd leven- men in zijn koffer het land wilde verlaten. Volgens lokale ja ging het om zeldzame, deels vuistgrote exemplaren. De kr, die een boete kan krijgen van ruim 110.000 gulden, ver- be dat hij zijn privéverzameling wilde aanvullen. jen jaar cel voor ex-FPÖ-politicus Peter Rosenstingl, ex-politicus van de extreemrechtse Eidspartij FPÖ, is gisteren in Wenen veroordeeld tot zeven el wegens oplichting en plichtsverzuim. Het 48-jarige alige parlementslid zou bij verscheidene banken onder oorwendselen bijna vijftien miljoen gulden hebben los lat. Hij zou het geld in de noodlijdende kippenfarm van toer hebben gepompt, die uiteindelijk toch failliet ging. |de fraude in 1998 aan het licht kwam, vluchtte Peter Ro- ingl naar Brazilië, waar Interpol hem wist te traceren en *etje schiet buurmeisje dood deville Een vijfjarig Amerikaans meisje*is met een lucht- doodgeschoten door haar zevenjarige buurjongetje. Het tje schoot van korte afstand op het slachtoffer, dat boven i Dog geraakt werd. Het incident had afgelopen donderdag Het meisje, Sacorya Johnson, werd per helikopter naar ekenhuis vervoerd, waar ze zaterdag overleed. Volgens de j; 2 had het jongetje al eerder met de luchtbuks gespeeld. im was het wapen verstopt, maar kennelijk had hij het 'i ;evonden. Het valt niet te verwachten dat er een aanklacht de dader wordt ingediend, omdat de rechtbanken van ig zijn dat iemand van zeven jaar te jong is om werkelijk an te kunnen zijn een moord te plegen. zambique krijgt uitstel van betaling IHet door overstromingen geteisterde Mozambique hoeft pig geen buitenlandse schuld meer af te lossen. De Club rijs, een samenwerkingsverband van rijke landen die geld :n geleend aan ontwikkelingslanden, heeft dat gisteravond ar n' ten. De totale buitenlandse schuld van Mozambique be- A' momenteel zo'n achttien miljard gulden. De jaarlijkse af tvan het Afrikaanse land is zo'n 160 miljoen gulden. De van Parijs 'vertegenwoordigt' circa veertig procent van de uitstaande schuld van Mozambique. De opschorting van )snil talingen geldt tot het moment dat de schuldenlast van jHg, mbique zeer waarschijnlijk volledig wordt geschrapt. Dat t, onderdeel van een internationaal initiatief voor de arm- luldenaars, moet nog worden genomen. ien iël laat ruim vijftig Palestijnen vrij lCj jj; Israël zal de komende dagen in totaal 55 Palestijnse ge: jng nen vrijlaten, onder wie vijftien politieke gedetineerden. ÏS g) eeft de Israëlische radio gisteren gemeld. Een Palestijnse ggd lvoerder in Gaza zei dat het gaat om een Israëlisch gebaar erai egenheid van het islamitisch offerfeest dat vandaag is be- n in. Onderhandelingen over grootschaliger vrijlatingen van ijnse gevanenen zullen de komende weken in Washington en voortgezet, aldus een zegsman. In totaal zitten er nog dan 1.500 Palestijnen in Israëlische gevangenissen. 113 opa akkoord met cacaovervangers S8URC Een discussie van ruim een kwart eeuw over ver- igvan cacaoboter in chocolade door goedkopere vetten iuropese Unie is gisteren afgesloten. Het Europees Parle- ging akkoord met een regeling waarbij maximaal vijf pro- NP an zes plantaardige vetten zoals palmolie voortaan in de mie mag worden gebruikt. Sinds 1973 is in de EU alleen eati 30ter toegestaan bij de bereiding van chocolade. Zeven I en waaronder Groot-Brittannië, Zweden en Oostenrijk y n een ontheffing. Het verdwijnen van de binnengrenzen 1 jn jaren negentig vroeg om een regeling teineinde het vrije Igj irvan cacao- en chocoladeproducten te garanderen. De m handelingen op regeringsniveau die sinds 1996 liepen, lt 2i n echter veel voeten in de éarde. België, dat zijn chocola- )U(je oestert, verzette zich tot het laatste toe tegen het toelaten je£ ivangingsmiddelen. a bi FOTO AP VINCENT YU Aanhangers van de regerende Nationalistische Partij betuigen hun steun aan presidentskandidaat Lien Chan. Taiwan heeft zijn strijdkrachten vanmorgen in de hoog ste staat van paraatheid gebracht. Dat gebeurde nadat China, dat Taiwan als een opstandige provincie be schouwt, in verband met de Taiwanese presidentsver kiezingen van zaterdag met een invasie had gedreigd. TAIPEI-PEKING AFP-Rtr Volgens de Taiwanese minister van defensie, Tang Fei, is er tot nu toe geen enkele militaire ac tiviteit aan Chinese kant ont dekt. Maar bij de presidentsver kiezingen van 1996 schoot Pe king raketten tot voor de kust van Taiwan om de kiezers te in timideren. Premier Zhu Rongji van Chi na heeft ditmaal de kiezers in Taiwan openlijk gewaarschuwd niet te stemmen op presidents kandidaten die willen aanstu ren op onafhankelijkheid van Taiwan. Peking is wat dat be treft vooral gekant tegen hoof- kandidaat Chen Shui-bian. Het in Hong Kong verschij nende dagblad South China Morning Post meldde dat het Chinese Politburo wegens de opgelopen spanning is bijeen geroepen. De vergadering, on der leiding van president en partijleider Jiang Zemin, moet 'een toepasselijke harde bood schap' opstellen voor de nieu we Taiwanese president, schrijft de krant. Gisteren beklemtoonde Zhu de bezorgdheid in Peking over de onafhankelijkheidsgeluiden die de laatste tijd uit Taiwan ko men. Hij waarschuwde de Tai- wanezen geen besluit te nemen waar zij spijt van zullen krijgen. Zhu noemde geen namen, maar het is duidelijk dat hij ver wijst naar Chen Shui-bian, lijst trekker van de Democratische Progressieve Partij, die streeft naar onafhankelijkheid voor Taiwan. „De Chinezen staan klaar om hun bloed te vergieten om af scheiding van Taiwan te voor komen. Jullie krijgen geen tweede kans", aldus Zhu tijdens de afsluiting van het Nationale Volkscongres in Peking. „De mensen die beweren dat de Volksrepubliek onvoldoende raketten, schepen en vliegtui gen heeft voor een invasie van het eiland, hebben de geschie denis verkeerd geïnterpre teerd." De Taiwanese minister van defensie Tang Fei zei dat Taipei niet op zoek is naar oorlog, maar een conflict niet vreest. Hij liet blijken de dreigementen van Zhu te beschouwen als bluf. KOSOVSKA MITROVICA* DPA-Rtr In de verdeelde stad Kosovska Mitrovica is het gisteren op nieuw tot gevechten gekomen tussen KFOR-soldaten en Ser viërs. Franse KFOR-troepen moesten traangas inzetten om de menigte uit elkaar te drijven. De Serviërs waren woedend omdat zij hun zelf opgerichte burgerwachten bij de bruggen over de Ibar moeten opdoeken. Zo'n driehonderd Serviërs protesteerden vanaf de ochtend tegen plannen van de Verenig de Naties een 'veiligheidszone' in te stellen langs de Ibar, de ri vier die Mitrovica verdeelt in een Servisch en Albanees deel. De betogers zien de 'brugwach ters', Servische mannen in bur gerkleding, als bescherming te gen Albanese indringers in het noordelijke, Servische deel van de stad. KFOR hoopt dat de veilig heidszone bijdraagt aan de een wording van de stad en de te rugkeer bevordert van Albane zen uit het Servische deel. Al leen mensen met een speciale pas zouden het gebied aan de Servische oever van de Ibar vol gens de VN- mogen betreden. Tijdens de rellen viel de woe dende menigte ook een aantal westerse journalisten aan. Een correspondent van het Britse persbureau Reuters liep een ge broken neus op. Servische bronnen spraken van zeker vijf tien gewonden. Honderden Serviërs worden in Kosovska Mitrovica tegengehouden door Franse KFOR-soldaten. De Serviërs demonstreerden gisteren te gen de voorgenomen veiligheidsmaatregelen van de KFOR. FOTO EPA AN JA NIEDRINGHAUS NAVO wil extra troepen in Kosovo BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De internationale vredesmacht in Kosovo moet met zeven- achtduizend militairen worden uitgebreid. De versterkingen zijn nodig voor ordehandha ving, grenscontroles en het af schrikken van eventuele voor jaarsoffensieven in de regio. De negentien NAVO-ambassa- deurs stelden dat gisteren vast tijdens hun wekelijkse vergade ring in Brussel. Volgens een hoge NAVO- functionaris blijft de sterkte van de KFOR-troepenmacht ver achter bij de oorspronkelijk toegezegde aantallen. Opperbe velhebber Clark wees er giste ren op dat er momenteel een nijpend tekort is van vijf- zes duizend militairen. Daar bo venop vraagt hij tweeduizend man extra. Dat zou het totaal aantal KFOR-soldaten op ruim 47.000 brengen. Eerder deze maand was de bereidheid bij de NAVO-bond- genoten om extra manschap pen te leveren niet bijster groot, maar daar begint langzaam ver andering in te komen. Na Frankrijk heeft ook Italië inmid dels vijf- zevenhonderd mili tairen toegezegd. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse politiek keert lang zaam maar zeker terug tot de dagelijkse routine. Vier maan den beheersten de schandalen van de grootste oppositiepartij de CDU, het nieuws, maar de christen-democraten zijn er in geslaagd de voorpagina's te verlaten. De ravage die ex-kanselier Kohl heeft aangericht is natuurlijk nog niet opgeruimd, maar de verjonging van de partijtop krijgt gestalte. De CDU lijkt het ergste achter de rug te hebben. Dat is goed nieuws, maar niet voor de rood-groene coalitie van bondskanselier Schroder. De regering heeft vier maanden mogen profiteren van de malai se bij de CDU. Een als verloren opgegeven deelstaatverkiezing in Sleeswijk-Holstein werd als nog gewonnen en in het be langrijke Noordrijn-Westfalen kan Schröders SPD ondanks een affaire met gratis vliegreis- jes ook op een royale overwin ning rekenen. Die successen zal zelfs de kan selier niet kunnen toeschrijven aan het voortreffelijke werk van zijn regering. In Berlijn wordt weliswaar minder gestumperd dan een jaar geleden, maar een geoliede regeermachine is rood-groen nog steeds niet. Als enige wapenfeit van allure kan de kanselier verwijzen naar een belastinghervorming, waar vooral het bedrijfsleven profijt van trekt. Over het 'Bondgenootschap voor Werk', door Schroder tot 'het centrale project' van deze regeerperiode uitgeroepen, hoor je hem niet meer. Dat pro ject is geïnspireerd door het poldermodel en moet de werk loosheid terugdringen. Tot nu toe heeft het uitsluitend de met het project belaste ambtenaren werk verschaft. En over de sa nering van de verzorgingsstaat, door iedereen al jaren als nood zakelijk erkend, heerst even eens stilte. Schröders coalitiepartner, de Groenen, is ook weer tot de or de van de dag teruggekeerd. De milieupartij is er na anderhalf jaar nog steeds niet aan gewend dat ze regeringspartij is. Menig commentator heeft zich de af gelopen weken weer eens afge vraagd welke bestaansreden hij voor de Groenen nog kan ver zinnen. De partij is vergrijsd, brengt geen enkel nieuw idee meer voort en wordt met name door de jonge kiezers volledig genegeerd. Beide vleugels, de realisten (realo's) en fundamentalisten (fundi's), bestrijden elkaar mo menteel op leven en dood over een voor geen enkele normale kiezer te volgen reorganisatie van de partijtop. De realo's vin den dat bijvoorbeeld groene wethouders en parlementariërs ook een partijfunctie mogen vervullen. Dat is gezien de schaarste aan talent een ver standig standpunt. De fundi's houden onwrikbaar vast aan deze bij de oprichting van de partij ingevoerde scheiding van functies. Voor Schroder is de onvermij delijk lijkende teloorgang van de Groenen geen ramp. De li berale FDP, die ruim zestien jaar de slippendrager van de CDU was, is bezig afscheid te nemen van de voormalige coa litiepartner. Liberale kopstuk ken bevelen al een 'opening' naar de SPD aan. Dat komt de kanselier uitstekend van pas. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Sinds 1991 zijn in Israël duizen den varkens op gruwelijke wijze om het leven gekomen bij gesi muleerde inslagen van Scud-ra ketten. Het dagblad Ha'aretz meldt vandaag dat de proeven zijn bedoeld om het effect van de explosies te testen op men sen in voertuigen en gebouwen. De proeven worden uitge voerd door een speciale een heid van de explosievendienst. Volgens een legerwoordvoerder moeten ze de medische dienst in staat stellen een adequate manier te vinden om mensen te helpen wier longen bij een ex plosie zijn beschadigd. Volgens Ha'aretz is de eerste proef met varkens uitgevoerd op 23 januari 1991 op een ge heime legerbasis in het cen trum van het land. De uitvoe ring van de al geplande experi menten werd versneld door het uitbreken van de Golfoorlog, waarbij Irak Scud-raketten lan ceerde tegen de bevolking van Tel Aviv. Ha'aretz sprak met het een soldaat die in die tijd betrokken was bij het calibreren van de explosieven. „We laadden tel kens zes of zeven varkens in een aanhangwagen met ra men", zegt hij. „Terwijl andere soldaten de gebroken ramen vervingen, bracht ik een nieuwe lading aan en ontstak die." Hoewel de soldaten op een flin ke afstand toekeken, hoorden ze onmiddellijk na de ontplof fing een verschrikkelijk gegil vanuit de wagen. „Als we de deur openden, keken we snel een andere kant op. De varkens lagen daar, gillend en jankend. Het was duidelijk dat de explo sie hen inwendig had opgebla zen en dat ze van buiten waren opengereten door het rondvlie gende glas. De wanden waren bedekt met bloed, urine en uit werpselen. Ze keken ons aan met wijd open ogen vol ver schrikking." LAHORE Rtr-AFP Een rechter in Pakistan heeft tot in detail een lugubere straf uitgesproken tegen een man die honderd kinderen ver minkte en vermoordde. De veroordeelde zal door middel van wurging ter dood worden gebracht. Daarna zal zijn lijk in stukken worden gehalct en in een bak met zuur worden gegooid. Een medeplichtige kreeg dezelfde straf. De rech ter is van mening dat de schuldige hetzelfde lot als zijn slachtoffers moet ondergaan. De slachtoffers waren meestal straatkinderen, die de man in de buurt van zijn huis in de stad Lahore oppikte. De me deplichtige werd in 98 geval len schuldig bevonden aan verminking en moord. De twee zeggen onschuldig te zijn. Ze kunnen nog in hoger beroep gaan. PARUS CEES VAN ZWEEDEN Internetten in 't weekend voor 3 Nachts en in het weekend kunt u internetten voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent. CORRESPONDENT Als burgemeester laat Jean Tiberi de drollen opzuigen, de fonteinen spuiten en de metro op tijd rijden. Maar voor miljoenen Parijzenaars zal hij vooral de geschiedenis ingaan als de man van het schandaal. Want sinds Tiberi vijf jaar geleden de fakkel overnam van Jacques Chirac, die naar het presiden tiële Elyseé verhuisde, is het majestu euze stadhuis een onuitputtelijke bron van vermaak. Tiberi deed zijn politieke vrienden luxe appartementen cadeau. Hij zorgde dat één van die vrienden, een regionaal be stuurder, zijn vrouw Xavière bijna 70.000 gulden fourneerde voor een lui zig rapportje van 36 pagina's vol spel fouten. En toen een rechter-commissa ris een kijkje wilde nemen bij de burge meester, vond hij bij een inval in diens woning vuurwapens en munitie. Maar het verhaal waar de pers de Parij zenaars deze week op trakteerde, was ook niet te versmaden. Jean Tiberi had bijna 1.500 spoken op een kieslijst laten zetten. Dit laatste schandaal moet wor den gezien tegen de achtergrond van de nakende verkiezingen. Volgend jaar moet de stad naar de stembus om een nieuwe burgemeester te kiezen, en één van de kandidaten is uiteraard de edel achtbare Jean Tiberi zelf. Hij is binnen zijn eigen partij, de RPR van president Chirac, echter niet de enige. Frangoise de Panafieu, een gerespecteerd parle mentariër, meent dat de burgemeesters- sjerp ook haar goed zou passen. En Phi lippe Séguin, een gefrustreerde zwaarge wicht, wil zijn politieke nadagen ook wel slijten in het immense appartement van het Parijse stadhuis. Toen Tiberi begin deze maand lucht kreeg van het voornemen van De Pana fieu om zich kandidaat te stellen, rea geerde hij gezwind. Tiberi ontsloeg ge woon de vrouw, die behalve parlemen tariër ook loco-burgemeester van Parijs was. 's Lands politici waren verbijsterd over deze machiavellistische streek. Een van hen, oud-minister Madelin van fi nanciën, sprak: „Het stadhuis van Parijs is niet het eigendom van een man, een clan of zelfs een partij." De Panafieu vernam van haar ontslag toen ze in een hoofdstedelijk hotel in conclaaf was met een groep buitenland se parlementariërs. Ze werd weggeroe pen uit het beraad en verontschuldigde zich tegenover haar hoogmogende gas ten wegens 'een binnenlandse kwestie die niet bijster interessant is'. Daarna schreef ze in een communiqué aan de pers: „Jean Tiberi verdraagt geen con currentie. Hij is een gevangene van zijn eigen intolerantie." Tiberi liet echter de storm van kritiek uitwoeden en plande zijn volgende meesterzet: de spoken. De kandidaat van de RPR voor het burge meesterschap moet worden gekozen door de afdeling-Parijs van de partij, en het gelukkige toeval wilde dat Tiberi zelf secretaris was van die afdeling. Laatstelijk was de kieslijst met leden van de plaatselijke afdeling plotseling sterk gezwollen. Voor de landelijke partijtop was dat gezien de impopulariteit van Ti beri een ontwikkeling die zij gaarne na der wenste te onderzoeken. De ergste vermoedens werden bevestigd: de bur gervader had op enorme schaal gefrau deerd. Ten minste 1.484 van de door Ti beri opgegeven mensen bleken ofwel geen lid van de RPR te zijn, ofwel naar een andere stad verhuisd te zijn, ofwel gewoon dood te zijn. Voor partijleidster Michèle Alliot-Marie, bijgenaamd 'MAM', was de maat vol: Ti beri werd gisteren afgezet als secretaris van de afdeling. Daarmee is de RPR ech ter nog niet van hem af. De burgemees ter kwalificeerde het besluit van MAM als 'autoritair, dictatoriaal, fascistisch en stalinistisch', en kondigde aan desnoods als onafhankelijk kandidaat in de ring te treden. Maar erger nog voor de partij is dat Tiberi op het idee zou kunnen ko men om Jacques Chirac te chanteren. Toen de huidige president Tiberi in 1995 naar voren schoof als zijn opvolger, vroeg iedereen zich af waarom hij zijn prestigieuze baan aan een lichtgewicht had gegeven. Maar Tiberi was geduren de vele jaren een trouwe vazal geweest op het stadhuis. Veel van de corrupte praktijken die nu aan het licht zijn geko men, zo zeggen critici, vinden hun oor sprong in het tijdperk-Chirac. Chirac wilde daarom iemand in het stadhuis die zijn mond zou houden. Zo iemand was Tiberi. Nu Tiberi echter het mes in de rug heeft gekregen van zijn eigen partij, eist hij de steun van Chirac. Deze week dreigde Ti beri in nauwelijks verholen bewoordin gen: „De president heeft er geen belang bij om een vriend als ik te laten vallen." Als Chirac Tiberi in bescherming neemt, associeert hij zich met een politicus die nog maar door zes procent van de Parij zenaars serieus wordt genomen. Maar indien hij Tiberi laat vallen, loopt hij het risico dat de burgervader een boekje open doet over zijn 20-jarige regime in Parijs.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7