Steden dreigen steun aan HSL op te zeggen R pduseumplein: modderpoel met hondenpoep Binnenland Stitie blij met zwarte t van criminelen Stoeltjestest Koninklijk ziekenbezoek Zuid-Holland legt zich neer bij zoekraken acht miljoen Plantje gek op vervuiling Onderzoek tuchtcollege naar amputatie benen en bescherming voor bedreigde Marokkaanse Pharming wil volgend jaar nieuw medicijn op de markt brengen i slaat agent bewusteloos chtEen 18-jarige Dordtenaar heeft gisteren een 56-jari- tieman in de rechtbank in Dordrecht bewusteloos gesla- at gebeurde toen de agent de man wilde fouilleren. De •naar raakte buiten zinnen en stompte het slachtoffer n in het gezicht waardoor deze met zijn hoofd tegen een nel. Hij slaagde er daarna in de agent nog een keer in het te stompen. In het ziekenhuis werd een hersenschud- een gekneusde kaak geconstateerd. Ook een beveili- ledewerker liep in de schermutseling een gekneusde arm aafwond op. U insiebonden willen weer praten |Cj Staatssecretaris Van Hoof (defensie) en de bonden ^gisteren de impasse doorbroken in het overleg over de eelsmaatregelen uit de Defensienota. De maatregelen n nu meegenomen in het reguliere CAO-overleg. Twee geleden liep het eerste formele overleg tussen de centra- overheidspersoneel en de staatssecretaris volledig vast. iden hadden grote moeite met de plannen van de be- nan om de ontslagleeftijd te verhogen van 50 naar ge- d 53 jaar voor marinepersoneel en van 55 naar gemid- jaar voor landmacht- en luchtmachtmilitairen. erzoek verkeersmaatregelen [iDEN* De provincie Friesland gaat onderzoeken wat het s van de beperkende verkeersmaatregelen in de provin- den is de groeiende kritiek op vooral de vele snelheids- les op 80-kilometerwegen. De Friezen klagen over de vele ingen, de politie heeft moeite voldoende personeel in te voor het project. „We hebben te maken met een fors llakprobleem. Daarom willen we kijken of we de echte idsmaniakken niet op een andere manier te pakken kun- jgen", zegt een woordvoerder van de provincie Fries- tpaar opgelicht bij voodoo-sessie lAM» Een Rotterdams echtpaar is voor ruim 20.000 gul- gelicht door twee vrouwen die een zogenaamde black i-sessie aanboden. De sessie moest genezing bieden voor •emak dat de man aan een been ondervindt. Het stel steren aangifte bij de politie. Als voorbereiding op de bij- nst moest het echtpaar een levende kip, een bolletje rode een pakje sigaretten kopen. Een ander advies was zoveel jk geld en sieraden te verzamelen en daar drie dagen op •n. De Rotterdammers vergaarden voor meer dan 20.000 aan kostbaarheden. Na het bezoek van de twee vrouwen iet Rotterdamse paar het geld en de sieraden. De vrou- n sindsdien spoorloos. Volgens de politie kwam de kip luti stere wijze aan haar eind'. r onderzoek nodig naar dioxinen it Ci Er moet meer geld beschikbaar komen om de effec- i PCB's en dioxinen op de ontwikkeling van kinderen te oeken. Vooral over de mogelijke effecten op latere leef- voorbeeld tijdens de puberteit, is nog te weinig bekend, t kinderarts Boersma. Samen met enkele andere onder- i heeft Boersma de aflopen tien jaar zo'n vierhonderd >n uit Rotterdam en Groningen onderzocht. Al in 1996 SC uidelijk dat moedermelk met een hoog PCB-gehalte niet lijk was voor de ontwikkeling van het kind. Wel nadelige hebben PCB's, zo bleek begin 1999, als kinderen tijdens blootgesteld waren aan deze stof. -i!; iwijn in café stiefkindje In cafés is de huiswijn vaak het stiefkindje. De kans op ide wijn op de juiste temperatuur geserveerd in een cor- s, is niet erg groot. Dat blijkt uit een test van het Alge- )agblad. De krant liet de rode en witte huiswijnen keuren in professionele keurder van wijn, een vinoloog, en door 'panel van het Centrum voor Smaakonderzoek in Wa- M r oppakken en berechten 2|eii irte lijst met 'veelple- Idhi ils die door de politie len wordt samenge- 5t in het beleid van jus- lastige criminelen ac- n te pakken. Volgens houden verscheidene io's en gemeenten er e lijsten op na, met iultaten. k»l reageert op de top- :riminelen die door de laglanden wordt opge- r'i® iel van de lijst is deze uei criminelen, die veel rei< veroorzaken, snel te saij oppakken en streng te 3gsli Iemand die in de fout erk0 dt door de politie met- opd echtenis genomen en liens en dagen berecht. Met neiï s de afspraak gemaakt :>nsppRcier van justitie een Amsterdam Eén van de bezoekers aan de gisteren begonnen Negen maanden beurs in Amsterdam test de geëxposeerde autostoeltjes. Op de beurs in de RAI is alles te zien wat te maken heeft met het krijgen, hebben en opvoeden van kinderen. De beurs in de RAI duurt nog tot en met komend weekeinde. foto gpd evert elzinga Amsterdam en Rotterdam willen geld voor stations den haag - anp Amsterdam en Rotterdam vinden dat minister Netelen bos (verkeer) veel te weinig geld uittrekt voor de stations die in beide steden de Hogesnelheidslijn-Zuid moeten bedienen. Hierdoor komen de stedelijke sleutelprojecten rond Rotterdam Centraal en de Amsterdamse Zuid-as 'onnodig ernstig in gevaar'. het sleutelproject op deze wijze voort te zetten", schrijven de wethouders. Zij verbazen zich erover dat Netelenbos zegt dat de projec ten belangrijk zijn als economi sche injecties voor de grote ste den, terwijl de minister er geen extra geld in stopt. Op die ma nier is de drempel voor bedrij- Dat schreven de Rotterdamse wethouder Kombrink en zijn hoofdstedelijke collega Stadig gisteren aan de Tweede Kamer. Als Netelenbos de problemen niet oplost „zullen wij ons ern stig moeten beraden of het zin vol is onze werkzaamheden aan ven om te investeren in de pro jecten te groot, zo denken de wethouders. „Wij missen na drukkelijk een regie vanuit een rijksvisie wat de HSL voor Ne derland en haar twee grootste steden moet opleveren. De aan dacht voor de lijn is groot, voor de reizigers te gering", aldus de brief. Vandaag debatteert de Twee de Kamer met Netelenbos over de HSL-Zuid en de HSL-Oost. Voor het zuidelijke traject van de flitstrein heeft de minister dinsdag de bouw van het fun dament toegewezen aan tien bedrijven. In 2005 moeten er onvoorwaardelijke gevangenis straf zal eisen. Haaglanden is niet de eerste politieregio die een zwarte lijst opstelt. Volgens een woord voerder van het OM worden dergelijke lijsten gebruikt naar volle tevredenheid van de poli tie en het OM. Een van de voordelen is dat criminelen gericht kunnen wor den gezocht. „Als er ergens een golf van woninginbraken wordt geconstateerd, neemt de politie een greep uit de lijst en gaat op bezoek bij de notoire inbrekers die erop voorkomen." Ander voordeel van deze aanpak is dat veelplegers die in de fout gaan, direct van straat worden ge haald. Hierdoor kunnen zij tus sen aanhouding en gevangenis straf niet nogmaals voor over last zorgen. De Haagse Michiel Verhagen ligt op de behandeltafel van acupunctuurkliniek Wu Ching waar hij k bezoek ontvangt. Koningin Beatrix bezocht gisteren samen met staatssecretaris Ybema van eco- e zaken het Haagse bedrijfsverzamelgebouw Diemensie, waar ook Wu Ching is ondergebracht. foto anp raymond rutting ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten land bij het afsluiten van de boekhouding over 1999 de fi nanciële ellende opruimt voor zover dat kan. Het totale verlies van de Ceteco-leningen en an dere bankier-activiteiten komt de provincie te staan op onge veer 48 miljoen gulden. Daar van is vorig jaar al 21 miljoen verrekend, zodat nog zo'n 27 miljoen op tafel moet komen. Nog niet duidelijk is of de provincie gaat proberen een deel van de 48 miljoen gulden te verhalen. Er wordt gedacht aan schadeclaims tegen de bankierende ambtenaar Baarspul en tegen de voormali ge provincie-accountant Ernst Young. Provinciale staten beslissen volgende week formeel over de uitgave van de 27 miljoen gul den die nodig is voor de afwik keling van het bankieren. In het voorjaar wordt bekeken waar het geld vandaan wordt ge haald. Huizer zinspeelde giste ren op enkele meevallers. Ook heeft Zuid-Holland inmiddels een kapitaal binnengekregen (225 miljoen gulden) uit de ver koop van de aandelen van energiebedrijf EZH, zodat van echte financiële zorgen geen sprake is. den haag gpd De politieke partijen in Zuid- Holland leggen zich er met ge mengde gevoelens bij neer dat door het geheime bankieren bij de provincie een som van 8,3 miljoen gulden gewoon is 'zoekgeraakt'. Het zal waar schijnlijk altijd een raadsel blij ven waar dat geld is gebleven, stelde PvdA-gedeputeerde Hui zer gisteren in de commissie fi nanciën van provinciale staten. Dat 8,3 miljoen gulden spoorloos is, kwam boven wa ter bij het verder uitpluizen van de Ceteco-affaire. Uit de 'per soonlijke' administratie van kasgeldbeheerder Baarspul bleek hij voor 290,6 miljoen gulden te hebben geleend, te genover 282,3 miljoen aan uit leen-contracten. Geen van deze leningen stond opgenomen in de centrale administratie van de provincie, waardoor niet meer is uit te vinden waar het verschil van ruim acht miljoen gulden is gebleven. De discussie over de verdwe nen miljoenen was gistermid dag onderdeel van een poging nu zoveel mogelijk schoon schip te maken. Ook het minis terie van binnenlandse zaken wil dat de provincie Zuid-Hol- treinen van Amsterdam naar Parijs rijden. De NS spreken momenteel met Schiphol en de KLM over exploitatie van de lijn. De HSL-Oost hoeft op zijn vroegst in 2010 operationeel te zijn. Omdat onderzoek heeft uitgewezen dat er waarschijn lijk relatief weinig mensen van het tracé gebruik zullen maken, wil Netelenbos geen duur nieuw spoor aanleggen, maar de huidige rails benutten. Ge meenten langs de lijn vinden dit goed, maar ijveren dan wel voor veel bruggen en tunnels. Bestuurder slaat in op jeugdige buspassagiers breda anp Een 44-jarige buschauffeur in Breda is gisteren door het lint gegaan. Volgens de politie heeft hij drie jongens van 13, 14 en 17 jaar mishandeld. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. De chauffeur zette de bus stil toen hij merkte dat er werd ge rookt. De scholieren die hij daarvoor benaderde ontken den. De chauffeur sloot vervol gens de deuren en belde zijn dienstleiding. De 17-jarige drukte daarop de luchtknop in waarmee hij de deuren opende. De chauffeur zou de jongen toen een trap in zijn rug heb ben gegeven. De 13-jarige schopte daarop de chauffeur. Die zou hem hebben geslagen waardoor de jongen in een luin terechtkwam. Ook zou hij de 14-jarige aan zijn haren hebben getrokken. Na het incident heeft de chauffeur zich bij de politie gemeld. groningen anp Er zijn planten die baat hebben bij ernstige luchtverontreini ging. Dit is de conclusie die bioloog Van der Kooij trekt in zijn promotieonderzoek over de zandraket, een eenjarig plantje. De 'arabidopsis thaliana' weet zich zonder problemen aan te pas sen aan luchtvervuiling en zet de gassen zelfs om in bruikbare voedingsstoffen. De invloed van zwaveldioxide op planten geniet sterke weten schappelijke belangstelling door de toename van het aantal in dustrieën dat fossiele brandstoffen gebruikt. Deze leiden tot een verhoogde uitstoot van verontreinigende gassen. In westerse landen moeten bedrijven voldoen aan strenge milieueisen waardoor de lucht nauwelijks meer zwaveldioxine bevat, maar in ontwikkelingslanden ontbreekt het aan geld om de zuive ringsfilters aan te schaffen. De zandraket die Van der Kooij onderzocht is een populair studieobject onder biologen. Het plantje staat model in de ont rafeling van plantaardig DNA waar wetenschappers momenteel aan werken. De onderzoeker ontdekte dat de luchtvervuilingen nauwelijks negatieve gevolgen hebben voor de zandraket. Het plantje blijkt bijzonder goed bestand te zijn tegen het giftige zwaveldioxine doordat het de stof weet om te zetten in het voor hem niet gifti ge sulfaat. rotterdam anp Met een zorgvuldiger onder zoek en een betere diagnose had de 45-jarige J. Riemen uit Hoogvliet veel leed bespaard kunnen worden. Dat is tenmin ste zijn mening. Nu zit hij in een rolstoel nadat zijn beide benen werden geamputeerd. Gisteren nam het Medisch Tuchtcollege in Den Haag op nieuw zijn klacht in behande ling. De ellende voor Riemen be gon toen hij zich in september 1997 bij het Rotterdams Ikazia Ziekenhuis meldde voor een ontstoken grote teen. Het leek een simpele ingreep. Maar na een reeks complicaties en een mislukte operatie moest zijn linkerbeen eraf. Uiteindelijk bleek dat zijn antistoffen te ag- gressief hadden gereageerd, waardoor die zich als het ware tegen hem hadden gekeerd. Omdat zijn rechterbeen ook te zeer was aangetast moest ook dat worden geamputeerd. Riemens advocaat Sap verwijt twee chirurgen van het zieken huis onzorgvuldigheid. Volgens hem hadden zij een essentieel bloedonderzoek bij het vaststel len van zijn ziekte achterwege gelaten, waardoor de artsen een verkeerde diagnose stelden. Te laat zou zijn ontdekt dat de voorgeschreven medicatie niet aansloeg. Volgens advocaat Domme- ring echter valt de artsen niets te verwijten. De advocaat ba seert haar oordeel onder meer op een specialist van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Volgens hem komt een dergelijke ziekte niet vaak voor, waardoor er ook weinig over het ziekteverloop bekend is. De diagnose was daarom naar zijn oordeel op de juiste manier gesteld. Dommering bestrijdt dat het bloedonderzoek een verplicht onderdeel is. „Alleen als bij de patiënt vaak stollingen in het bloed worden aangetroffen, wordt dat uitgevoerd." De art sen hebben volgens haar alles gedaan wat zij konden doen. „Het meest krachtige antistol- lingsmiddel is toegepast, maar daar reageerde de patiënt niet goed op." Het Medisch Tucht college doet op 10 mei uit- op;( jacob van dermeulen -jeias Marokkaanse vrouw uit rder die bedreigd wordt door haar Mó 'Omt niet in aanmerking voor -524 ligenbeschermingsprogramma. oordt justitieminister Korthals i van het Kamerlid Dittrich, zo Radio 1-journaal. De vrouw vormde drie weken geleden in Haarlem het doelwit van een ontvoe ringspoging door twee broers. De broers, die al acht jaar naar de vrouw op zoek waren, werden aangehouden en .zitten nog vast. De vrouw zou in de ogen van de orthodox-islamitische familie hun eer hebben geschonden. Zij vlucht te uit Marokko om onder een gedwon gen huwelijk uit te komen. De familie wist haar nieuwe identiteit te achterha len. Sindsdien verkeert ze in levensge vaar. Volgens Dittrich komt de vrouw wel degelijk in aanmerking voor een kroon getuigenregeling. In het kader van die regeling krijgen belangrijke getuigen eventueel strafvermindering en de kans een nieuw leven op te bouwen in het buitenland. ,Als criminelen van zo'n re geling gebruik kunnen maken, dan moe ten onschuldigen als deze vrouw dat ze ker kunnen", aldus Dittrich in een reac tie. Minister Korthals vindt echter dat de regeling uitsluitend is bedoeld voor per sonen die betrokken zijn bij een straf zaak. '•GPD de erPSte is de drainapp van dp pras Het vnpthalstadinn waar Het pras is immers niet alleen lirhtliin vvnrdt vprr»r»r7nal-i at van één miljoen het Museumplein in mi is een modderpoel lenpoep. Nu het in 'het cultureel klop- van de hoofdstad zo ij ligt, houdt zelfs de *ner in het chique niet meer aan de re- ter 'poepzakje' laten al hun honden uit op itrapte grasmat. aar nadat het Muse- 'oor 35 miljoen gul- luw is ingericht, zijn efst dertien ontwerp- constateerd. Eén van de ergste is de drainage van de grasmat waardoor het regenwa ter niet goed wegloopt. Met slecht weer ziet de weidse vlak te, omgeven door het Rijksmu seum, het Van Gogh- en Stede lijk museum en het statige Con certgebouw, er uit als een mod derbad. De kwaliteit is zo slecht dat tot 1 juli geen grote evene menten kunnen worden gehou den op het prestigieuze plein. Leverancier van de grasmat is aanpemer Arcadis die ook di verse 'voetbalvelden' aan stadi on Amsterdam ArenA heeft ge leverd. De ArenA is een juridi sche procedure gestart tegen het bedrijf omdat er voortdu rend problemen waren met het gras. Het voetbalstadion waar inmiddels de vijftiende grasmat ligt, doet nu zaken met een fir ma die is gespecialiseerd in gras leggen. Arcadis hult zich in stilzwijgen over de oorzaken van de drassi ge mat op het Museumplein. Het bedrijf heeft de manke menten beschreven in een ver trouwelijk rapport, maar be heerder stadsdeel Oud-Zuid deelt de conclusies niet. Een contra-expertise van het ad viesbureau Omegam moet uit wijzen wie verantwoordelijk is voor het moeras in het culturele stadshart. Het stadsdeel stelt Arcadis aan sprakelijk voor alle problemen. Het gras is immers niet alleen nat maar ook veel te kort waar door er grote, kale plekken ont staan. In de ArenA bleven het kleine sprietjes omdat er te wei nig licht en lucht was. Dat is in het Museumkwartier zeker niet het geval: het groen ligt onder de blote hemel en is nie,t omge ven door hoge muren. Een ander in het oog springend mankement is de kapotte licht lijn van 1,2 miljoen gulden dat als een pad dwars over de gras vlakte loopt. Eén van de para- depaardjes van de Deense landschapsarchitect Sven-Ing- var Andersson die van het nieu we plein een 'weidse, open ruimte' maakte. De defecte lichtlijn wordt veroorzaakt door een lek in de ondergrondse par keergarage waar de elektriciteit is gevestigd. Die is echter in be heer van ING-Vastgoed. Een woordvoerder verwacht dat de reparatie nog zeker een maand duurt. Ondanks alle klachten is het plein nog nooit zo geliefd ge weest bij recreanten, zeggen omwonenden. „Voorheen zag je hier alleen maar rondscheu rende auto's", vertelt buurtbe woonster Meta Bolten die de grasmat als achtertuin gebruikt. Geërgerd wijst ze naar de hon dendrollen. „Eén belangrijke ding is de ontwerper vergeten. Een speciale poep-plek!" leiden onno haveraaans vervolg van voorpagina Pharming probeert vanaf 1992 een geneesmiddel te ontwikke len tegen de ziekte van Pompe. Daartoe is het menselijk enzym vier jaar geleden ingespoten in de bevruchtte eicel van enkele konijnen. Hun nazaten produ ceren nu alfa-glucosidase in hun melk, waaruit Pharming het medicijn produceert. Dat gebeurt in een fabriek in het Belgische Geel, bij Turnhout, omdat de Nederlandse over heid proeven met transgene dieren verbiedt. De overheid staat wel toe dat een experi menteel geneesmiddel dat door middel van biotechnologie is geproduceerd in Nederland wordt uitgeprobeerd. Vorig jaar begon zo'n test in het AZR Sophia, het kinderzie kenhuis van de Rotterdamse universiteit, onder leiding van de kinderarts Van der Ploeg. Zij geldt als internationaal deskun dige op het gebied van de ziekte van Pompe. De vier babys kre gen 36 weken achtereen via een infuus een dosis van het medi cijn toegediend, waarna telkens de activiteit van hun spierweef sel werd getest. Twee van de vier kinderen zijn inmiddels thuis en komen een keer per week voor de behandeling naar het ziekenhuis. Een van hen kan volgens Pharming lopen. De kinderen zijn nu tussen één en anderhalf jaar oud. Pharming garandeert dat ze ook na de experimentele fase kunnen blijven rekenen op het medicijn. Óver hun levenskan sen is volgens woordvoerder Herklots niet veel bekend. „De studie is gericht op de werking van het medicijn, het tot staan brengen van de verwoesting. Natuurlijk kunnen deze kinde ren hun hele verdere leven op onze aandacht rekenen, maar de kwaliteit van leven is nog to taal onbekend. Het klinkt hard, maar bij zo'n eerste studie be kijk je altijd de hopeloze geval len, waarbij niks te verliezen is." Pharming wil nu verder met experimenten in een volgende fase. In de loop van volgend jaar moet een medicijn op de markt worden gebracht. Dat zou een doorbraak betekenen. Het Leidse bedrijf maakte nu jaarlijks nog tientallen miljoe nen verlies, maar het beschikt wel over 24 patenten om trans gene medicijnen te produceren voor zeldzame ziekten. De Amerikaanse overheid be schermt dergelijke geneesmid delen de eerste zeven jaar, waardoor Pharming bij een succesvol medicijn een een klap uit de rode cijfers zou kun nen zijn. Het bedrijf is aan de beurs genoteerd. Volgens Herklots mag het daarom geen beursge- voelige informatie achterhou den. De woordvoerder ver moedt dat het Sophia Kinder ziekenhuis zich verzet tegen de berichtgeving omdat wordt ge werkt aan een academische pu blicatie van de onderzoeksre sultaten. „Maar dat kan nog zes tot negen maanden duren. Daar kunnen wij niet op wach ten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5