Meer geld voor leerkrachten Binnenland Kerk in het rood vies: Bedrijfsleven gbeheer laten doen GroenLinks aast op regeringspluche mobiel bellen vanaf minder dan 7 cent minuut. Met Libertel Budget. Jeugdgevangenis kijkt ook buiten de muur mee VVD: Arts moet illegaal aangeven bij de politie DERDAG 16 MAART 2000 Youi lij is t een dvoi t is w chterhand Peper moet bonnen tonen jam Ook secretaris-generaal Kuijken, rechterhand van retreden Bram Peper op het ministerie van binnenlandse n, moet zijn declaraties openbaar maken. Dat bepaalde de )aarse rechtbank gisteren in een kort geding, aangespannen de journalist Berts. Deze zegt aanwijzingen te hebben dat ten in het verleden onjuiste declaraties bij het ministerie ingediend. Een woordvoerder van het ministerie verwacht [uijken in beroep zal gaan bij de Raad van State. bij één op vijfhonderd mensen rT Bijna één op elke vijfhonderd Nederlanders lijdt aan nüü torni' inisch vermoeidheidssyndroom ME. Dat blijkt uit een rzoek onder zevenhonderd huisartsenpraktijken. Van de nten is acht procent jonger dan 18 jaar. De verhouding jien-vrouwen is 1:4. Het omvangrijke onderzoek is uitge- Pla" I door de universiteit van Nijmegen in opdracht van het n er onds. ME is een chronische aandoening die zich uit in ver- 3^ni dheid die leidt tot invaliditeit, spierpijn, geheugenverlies |van andere stoornissen, zonder dat daarvoor een duidelij- ien is. J nngvlietsluizen in 2005 op een kier te ftéCL: De haringvlietsluizen worden vanaf 1 januari 2005 Vfl" rkt opengesteld. Na afronding van alle milieuprocedures staatsecretaris De Vries (waterstaat) besloten gebruikers nwonenden van de sluis zo snel mogelijk duidelijkheid te n. Door de sluisdeuren tien procent open te zetten, ont- een brakke overgangszone tussen zout zeewater en zoet jnwater in de Haringvliet. Eb en vloed krijgen net als voor weer greep op de omgeving en typische dieren en planten in de kans zich in het gebied te vestigen. SI euwe Omroep heeft 50.000 leden' Pp tACLï De Nieuwe Omroep (DNO) zegt nu al de vereiste 0 leden te hebben. Daarmee is de eerste barrière op weg een zendmachtiging genomen. DNO is een irfitiatief van KRO-presentator Aad van den Heuvel en de Amsterdamse 1 dei vethouder Walter Etty. De 50.000 leden zijn het wettelijk en^ ste minimum voor het verkrijgen van de voorlopige erken de Ri van het Commissariaat voor de Media, iaa: seum exposeert geschenken Peper lieer van de wegen kan 'orden toevertrouwd aan Irijfsleven, vindt de raad irkeer en Waterstaat. De ïad heeft die opvatting het rapport 'Meer andere overheid', dat aan minister Netelen- verkeer en waterstaat ren.l angeboden. Netelenbos wat in een nationaal ir wegenaanleg, zoals rdt voorgesteld in het (orka eed idem ïn re: ïeeft ikinde Ame r00i werd e als trtorad n tv/ir ier kir MCC itigdc 'j1*! (3! P iee i aan dat ti inden' eenb ;enze ite m artne< ad gf amd rengs! 3at. voor Verkeer en Wa- bepleit een kleinere rol departement van ver waterstaat, en een gro- het bedrijfsleven. Vol- Ru van de verkeersraad ;uwe rolverdeling nodig twerking op het terrein inbouw, onderhoud en schellingwoudeDe Nederlands-hervormde kerk in het bij Amsterdam gelegen dorpje Schellingwoude wordt momenteel gerestaureerd. Het rode in plaats van het bekende groene beschermgaas rondom de steigers geeft het gebouwtje uit 1866 een bijzonder aanzien. Bij de restauratie krijgt het kerkje onder meer een geheel nieuwe fundering. Het Amsterdamse monumentenfonds gaat na de restauratie het kerkje gebruiken voor culturele evenementen. foto anp robbert slagman Hermans wil baan in onderwijs aantrekkelijker maken voor mensen uit bedrijfsleven Minister Hermans (onderwijs) trekt extra geld uit voor mensen uit het bedrijfsleven die in het onderwijs willen werken. Deze zogenoemde zij-instromers dreigen scholen nu teveel te gaan kosten. Zij krijgen een volledig salaris, maar werken niet volledig om dat ze ook nog een diploma moeten halen. Museum Het Schielandhuis in Rotterdam expo- inaf morgen een deel van de relatiegeschenken van oud- meester Peper. Omdat er in de media vaak met enige ge- inigheid wordt gesproken over de geschenken, wil het a de cadeautjes laten zien. Een woordvoerder van het 1 waarschuwt geïnteresseerden die zich veel voorstel- le buitenlandse presentjes. Interessanter dan een por- n Peper opgebouwd uit peperkorrels is het volgens hem foto anp jasper juinen 'nbos ziet brood in wegenbouwfonds exploitatie meer kans te geven. In het rapport wordt aanbe volen een staatswegbedrijf in het leven te roepen, dat samen met private partijen verant woordelijk wordt voor de we genbouw. Zo ver wil de minis ter niet gaan, al is ze wel-voor stander van samenwerking met bedrijven. „Maar vaak blijkt dat de overheid het zelf goedkoper kan uitvoeren." De Ru vindt, dat de minister de invoering van rekeningrijden verkeerd heeft gepresenteerd. Volgens hem had de minister beter over het voetlicht moeten brengen dat met de nieuwe hef fing op het gebruik van de auto gelijktijdig de belasting op het bezit (de motorrijtuigenbelas ting) wordt verlaagd. Staats ecretaris Vermeend van finan ciën heeft die verlaging inmid dels aangekondigd. Alle basisscholen in Amster dam-Zuidoost gaan actie voe ren waarbij ze bij ziekte van leerkrachten de leerlingen naar huis sturen. De actie be gint 28 maart en zal drie da gen duren. Naar verwachting zullen ook andere scholen in Amsterdam zich bij de actie aansluiten. Bij ziekte van on derwijzers zijn nu meestal geen invallers beschikbaar. Tot nu toe probeerden de scholen intern opvang te vin den, maar de situatie wordt onhoudbaar, aldus directeur Delahaye van de basisschool Het Gein. Zo worden nu bij ziekte van een leerkracht vaak stagiaires ingezet die hiertoe eigenlijk niet bevoegd zijn. Volgens Delahaye is het niet de bedoeling dat de kinderen van wie beide ouders werken op straat gaan zwerven. De ouders wordt gevraagd of ze onderling voor opvang kun nen zorgen. den haag anp Betaald studeren is nu nog ner gens mogelijk. Belangstellen den krijgen vaak te horen dat zij eerst een één- of tweejarige op leiding moeten volgen voor zij voor de klas kunnen. Omdat zij niet zo lang zonder inkomen willen blijven, haken velen af. Hermans wil daarin verande ring brengen. De Besturenraad voor protes tant-christelijke scholen profi teert als eerste van Hermans toezegging. Met de Vrije Uni- den haag anp Groenlinks wil opnieuw twee grote hobbels nemen op weg naar het regeringspluche. Ko mende zaterdag bepalen de le den of fractievoorzitter Rosen- möller er nog een termijn aan vast mag knopen. De huidige regels van de partij staan dat niet toe. Daarnaast spreekt de Groenlinks-achterban, waar onder vele pacifisten, zich uit over de NAVO. Volgens het ver kiezingsprogramma moet Ne derland daar uit treden. Hand having van dit standpunt zou in de praktijk betekenen dat Groenlinks regeringsdeelname kan vergeten. Groenlinks is er veel aan gele gen dat Rosenmöller, het ge zicht van de partij, aanblijft. Dit vergt aanpassing van de par tijstatuten, waarin staat dat volksvertegenwoordigers na maximaal drie termijnen moe ten vertrekken. Rosenmöller, sinds 1989 in de Kamer, zou na 2002 dus een andere baan moe ten zoeken. De leden krijgen zaterdag drie varianten voorgeschoteld om de partijleider voor 'Den Haag' te behouden: algehele afschaf fing van de regel, in bijzondere gevallen een vierde periode toe staan waarbij een normale meerderheid volstaat, of een extra termijn als tweederde van de stemgerechtigde leden het groene licht geeft. Veel heikeler is de discussie over de NAVO, die vorig jaar in alle hevigheid losbarstte toen de Kamerfractie (met uitzonde ring van twee leden) instemde met Nederlandse deelname aan de NAVO-bombardementen op Servië. De pacifistische vleugel binnen GroenLinks was woe dend. Een kleine meerderheid van de partijraad steunde des tijds de Kamerfractie. De partijtop, Rosenmöller voor op, vindt dat GroenLinks met het oude standpunt niet meer uit de voeten kan. Hij stelde vo rig jaar dat de NAVO in combi natie met de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) een instrument kan zijn in het Europees veilig heidsbeleid. De leden krijgen zaterdag twee toekomstscenario's op hun bordje. Een variant van Kamer lid Harrewijn voorziet in een blijvende rol van de NAVO (met Rusland) in vredesoperaties. Uit de koker van senator Pitstra, oud-PSP'er, komt een voorstel om de NAVO te vervangen door een regionale vredesmacht van de VN. Nationale legers worden in de tweede optie overbodig. De belangstelling voor het par tijcongres van GroenLinks is groot. Ruim 750 leden hebben zich aangemeld. «n weekendtarief 19,95 per maand Lokaal 18,7 ct./rriin. 10 ct./min. 6,7 ct./min. Interlokaal 55 ct./min. 30 ct./min. 30 ct./min. Mobiel 75 ct./min. 50 ct./min. 50 ct./min. t Han: lementskosten mag! verb! !ksk»s«en iarde wonii rwijs igevi sison Van^w een t t/m vr 08.00 - 20.00 uur. Dal: ma t/m vr 20.00 - 24.00 l f1iet* n Wöekendtarief: ma t/m vr 00.00 - 08.00 uur, za 00.00 apnii h er kan vareb t'e"abonnement van Libertel waarmee u mobiel belt voor de prijs van vast. Als u en. Ci me' kiest voor Libertel Budget geniet u voortaan van alle gemakken van mobiél lebbe' Bovendien betaalt u nu tot 3 april geen aansluitkosten. Voor meer informatie een O1 ictievoorwaarden kunt u bellen naar 0800-0560. We horen graag van u naar ijgtde lelystad anp Hall© wereld jeham innetji !n betalen per seconden En wa' ar jonf moei' straks n starttarief van 10 cent per gesprek en prijswijzigingen voorbehouden. king met de regionale jeugd zorg. Open opvang en toezicht na werk- of schooltijd zijn nog twee mogelijkheden die de MJI biedt. Bij het toezicht wordt de jongere bijvoorbeeld opgehaald na schooltijd, waarna hij 's avonds weer thuis wordt ge bracht. Directeur Minjon ver wacht veel van de nieuwe op zet. „Jeugdigen plegen de meeste delicten tussen drie uur 's middags en acht uur 's avonds." Om de aanpak een goede kans van slagen te geven, moet nauw worden samengewerkt met de jeugdzorg in Flevoland. Zo kan de jeugdreclassering bij voorbeeld het elektronisch toe zicht uitvoeren. Ook kunnen andere hulpverleners een kan toortje krijgen in de MJI. De jeugdgevangenis biedt plaats aan 120 jongeren van 12 tot en met 22 jaar. Het gaat om de eerste jeugdgevangenis in Flevoland, waarvoor het minis terie van Justitie toestemming heeft gegeven. De MJI is eind 2001 gereed voor gebruik. versiteit in Amsterdam en ho geschool Windesheim in Zwolle kondigde de Besturenraad als eerste vorige maand een betaal de lerarenopleiding aan. Het aantal reacties overtrof ruim schoots het aantal beschikbare plaatsen. De Algemene Onderwijsbond (AOb) reageert 'voorzichtig po sitief op de tegemoetkoming van Hermans. Maar voor de zit tende leerkrachten moet Her mans ook meer doen, vindt vi- ce-voorzitter Dresscher. Zij-in stromers zullen vaak meer ver dienen omdat scholen rekening houden met hun vorige salaris en leeftijd. In het voortgezet onderwijs, waar steeds meer onbevoegden voor de klas ver schijnen, geeft dat nu al scheve CDA en WD voor Amerikaans type tuchtschool den haag gpd Jonge criminelen moeten veel vaker worden doorverwezen naar de op Amerikaanse leest geschoeide Glen Mills school in Wezep. Minister Korthals (justi tie) moet zich actief inzetten om er voor te zorgen dat jeug dige delinquenten in dergelijke nieuwe programma's terecht komen, betogen CDA en WD vandaag in een debat met Kort hals. CDA en WD zijn zeer onder de indruk van de Glen Mills school. Daar heerst een bijna militair regime om criminele jongeren weer in het gareel te krijgen. Wie zich goed gedraagt, krijgt steeds meer privileges. Het bijzondere aan de school is dat de leerlingen elkaar onder ling begeleiden en beoordelen. Kinderrechters weten de school al goed te vinden, maar Korthals heeft zich er nog nooit over uit gelaten. De minister moet de school financieel steu nen als de subsidie van het mi nisterie van volksgezondheid dit jaar afloopt, vinden beide fracties. ogen volgens Dresscher. De bond vindt bovendien dat een wetsvoorstel van Hermans die de inzet van zij-instromers regelt, te weinig eisen stelt aan de nieuwkomers. Hermans rept met geen woord waar belang stellenden precies aan moeten voldoen, aldus Dresscher. „Hij wekt de indruk dat eigenlijk ie dereen wel leraar zou kunnen worden." Hermans bestreed dat giste ren. „Kandidaten moeten mini maal een hbo-opleiding heb ben afgerond, dat is toch wel een niveau-eis." Bovendien is de geschiktheidstest die het mi nisterie liet ontwerpen niet 'vreselijk vaag' zoals de bond zegt, maar heel bruikbaar, al dus Hermans. Eis: Twintig jaar cel voor moord in café Bacchus den haag anp Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren in hoger beroep twintig jaar geëist tegen de twee Turkse broers die door de deur van muziekcafé Bacchus in Go- rinchem Froukje Schuitmaker (17) en Marianne Roza (18) doodschoten en de toen 18-ja- rige Inge van Boxtel ernstig ver wondden. Tegen hun zwager eiste de officier van justitie ze ventien jaar cel. De rechtbank in Dordrecht veroordeelde de broers, van wie de oudste op 10 januari vorig jaar de dodelijke schoten zou hebben gelost, de ze zomer tot zestien jaar cel. Tijdens het proces voor het hof de afgelopen week bleef on duidelijkheid bestaan over wie nu daadwerkelijk de fatale schoten heeft gelost. De oudste broer zei maandag dat hij zich nog steeds niet kan herinneren of hij zelf heeft geschoten of niet. Eerder bekende hij wel. Volgens eigen zeggen heeft hij toen alleen maar 'meegepraat' met de rechercheurs omdat hij onder druk stond. De betrokken portiers van het café en andere getuigen konden voor het hof ook geen antwoord geven op de vraag wie er heeft geschoten. Daarom is er vol gens de advocaten onvoldoen de bewijs om hun cliënten te veroordelen voor het medeple- gen van moord. Ze vroegen het hof beiden vrij te spreken. Uitspraak 29 maart. Meer breuken door carve-ski noorpwuk anp De 'carve-ski' zorgt deze winter voor een forse toename van het aantal botbreuken. In de kro kusvakantie braken 45 Neder landers hun wintersportvakan tie noodgedwongen af. Vorig jaar waren dat er nog 15 tot 20. Dat meldt de alarmcentrale Eu rocross. De kwetsuren zijn ook ernstiger, voor de opkomst van de carve-ski lag de nadruk op uitgerekte knie- en enkelban den. Volgens woordvoerder Koornstra van Eurocross komt dat doordat veel skiërs zich niet realiseren dat de carve-ski een andere techniek vraagt. Dit nieuwe type heeft de klassieke ski inmiddels vrijwel verdron gen. Carve-ski's zijn in het mid den smaller dan aan de uitein den. Daardoor is het mogelijk scherpere en snellere bochten te maken. den haag gpd-anp De politiek kan weinig doen te gen medisch toerisme van ille galen. De WD wil paal en perk stellen aan medische hulp aan illegalen door artsen te ver plichten hen aan te geven bij de vreemdelingenpolitie, maar vindt daarbij het kabinet en de coalitiepartners tegenover zich. Ten eerste hebben artsen een geheimhoudingsplicht en ten tweede zijn artsen geen opspo ringsambtenaren, aldus minis ter Borst van volksgezondheid. Volgens WD'er Kamp komen illegalen naar Nederland om zich hier te laten behandelen. Vorig jaar kwamen gevallen in de publiciteit van allochtonen die ernstig zieke familieleden il legaal naar Nederland haalden om hen hier een in het eigen land onbetaalbare behandeling te laten ondergaan. Volgens Kamp kost de hulp aan illega len inmiddels een half miljard gulden, maar Borst bestreed dat. Ze wees er op dat illegalen uit angst voor ontdekking maar zelden naar de dokter gaan. Kamp, gesteund door het CDA, stelde verder dat illegalen ten onrechte de indruk hebben dat ze wel een verblijfsvergun ning kunnen bermachtigen wanneer ze allerlei medische zorg krijgen. Ook hier vond hij Borst en de coalitiepartners te genover zich. Artsen kunnen al leen hulp en ingrepen declare ren die direct noodzakelijk zijn. Dat moet gebeuren bij het zo geheten koppelingsfonds. Dat fonds hanteert hiervoor strikte criteria, aldus Borst. Als er spra ke is van levensbedreiging, blij vend verlies van essentiële functies, gevaar voor besmet ting van anderen (aids, tbc) of bij zwangerschappen, zal het fonds de kosten vergoeden. Sinds de invoering van de kop pelingswet is een kwart van de aanvragen niet gehonoreerd. Vorig jaar vroegen artsen voor vijf miljoen aan vergoeding voor hulp aan illegalen. Daar van was twee miljoen bestemd voor geestelijke zorg. Een deel van de illegalen betaalt de be handeling bovendien uit eigen zak, zo merkte Borst op. De jeugdgevangenis die bin nenkort in Lelystad wordt ge bouwd, krijgt een vernieuwend karakter. Criminele jongeren worden er niet alleen gedeti neerd en behandeld. Ook ande re maatregelen die hen zijn op gelegd, kunnen door de nieuwe gevangenis worden uitgevoerd. Te denken valt aan meldings plicht, toezicht na werk of school, elektronisch toezicht en nachtdetentie. De jeugdgevangenis, opgezet door de stichting Rentray uit Eefde, wordt een zogenoemde multifunctionele justitiële jeugdinrichting (MJI). Een voorbeeld daarvan is elektro nisch toezicht, dat nti nog nau welijks bij jongeren wordt toe gepast. Ook gedeeltelijke deten tie in de nacht, dag of het week einde is een mogelijkheid. Jeug dige delinquenten kunnen bij voorbeeld overdag naar school of werk gaan, waarna ze ver plicht overnachten in de MJI. Om de nieuwe opzet uit te voe ren, zoekt Rentray samenwer- (ingezonden mededeling) Terughaalactie: Interall halfvolle melk houdbaar/UHT met THT-code 18.08.00 Naar aanleiding van ontvangen klachten over een kwaliteitsafwijking roept Interall 's-Hertogenbosch consumenten op om literpakken "halfvolle melk houdbaar/UHT" met de houdbaarheidsdatum 18.08.00 niet te consumeren,maar terug te brengen naar de winkel waar het product gekocht is. Het product wordt verkocht bij de volgende supermarktformules: Edah, Konmar, Maistro, Spar en Super De Boer, alsmede bij een aantal rijdende winkels. De houdbaarheidsdatum is te vinden aan de bovenzijde van het pak. Voor nadere inlichtingen kan gebeld worden met het telefoonnummer (073) 6223803 Wij bieden u onze oprechte excuses aan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3