De Bus rammelt aan alle kanten' WEER Fassbinder verdient opvoering 11 Dino op de fiets Haarlemmer ontwerfe kinderklavier Ex van prinses Stéphan claimt complot bij vrijp «SE DONDERDAG 16 MAART 2000 COMMENTAAR De joodse gemeenschap heeft geschokt gereageerd op het voorne men van Het Nationale Toneel om Fassbinders omstreden toneel stuk 'Het vuil, de stad en de dood' op het repertoire te nemen. In het stuk gaat de Duitse stad Frankfurt ten onder aan aan de bouw- speculaties van een rijke jood. Een eerder voornemen om het stuk in Nederland op te voeren, werd in 1987, vooral vanwege het hefti ge protest vanuit de joodse wereld, verijdeld. Het kwam toen al leen tot een besloten uitvoering voor genodigden. ,,Er is in die dertien jaar sindsdien niets veranderd waardoor de zaken er anders voor zouden kunnen staan", zegt Ronnie Nafta- niel, directeur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël en in die hoedanigheid uitgegroeid tot de spreekbuis van joods Nederland. Hij vindt het stuk onveranderd uitgesproken an tisemitisch. Voor die reactie valt enig begrip op te brengen. Als er één gemeen schap in Nederland recht heeft op lange tenen, dan is het wel de joodse. En met de groeiende aanhang van extreem-rechts in lan den als België en Oostenrijk zijn die lange tenen best voorstelbaar. Toch is de reactie ook gemakzuchtig. Is 'Het vuil, de stad en de dood' wel zo antisemitisch als Nafataniel het doet voorkomen? Zeker, in het stuk komt een rijke jood voor. En over hem wordt in weinig verhullende taal gesproken. „Hij zuigt ons uit, de jood. Ze zijn vergeten hem te vergassen." Maar dat zegt niets over de strek king van het stuk. Fassbinder wilde met 'Het vuil, de stad en de dood' de hypocrisie van het Duitse volk in zijn omgang met het verleden aankaarten. De rijke jood is maar een relatief kleine scha kel in een weinig verheffende wereld van hoeren, pooiers, specu lanten en voormalige fascisten. Daarnaast is het stuk van Fassbinder louter kale tekst. Het is aan regisseur Johan Doesburg, dezelfde als dertien jaar geleden, om in samenwerking met de acteurs daar een eigen interpretatie aan te geven. Om het van dode letters tot levende materie om te vormen. Wie weet krijgt het stuk dan alsnog een antisemitische strekking. Wie weet is het gewoon een slecht stuk. Maar dan hebben we het in elk geval eerst met eigen ogen kunnen zien. Zacht tot het weekeinde Een barre winter is het ook in het oosten van Europa niet ge weest. Zowel in de Russische hoofdstad Moskou als in de Poolse hoofdstad Warschau was februari bijna 5 graden zachter dan normaal. Dat zijn bepaald geen kinderachtige af wijkingen. Er is echter wel spra ke van een winterse nasleep. In Moskou ligt de sneeuw al enige tijd zo'n 4 decimeter dik en in Polen vriest het de komende nachten licht tot matig. Een portie van de kou in het oosten komt onze kant op doordat zich boven Scandina vië een hogedrukgebied instal leert. Daardoor gaat de wind uit het oosten waaien. Zoals het zich nu laat aanzien komt het volgende week tot plaatselijk lichte vorst in de nacht en och tend en het wordt het overdag omstreeks 7-8 graden. Dat valt op zich dus best wel mee om dat de aangevoerde lucht rela tief droog is de zon dus kan gaan schijnen. Eventuele scha de aan de levende natuur, die vanwege de zachte winter z'n tijd ver vooruit is, blijft waar schijnlijk uit. Overigens staan er nog geen fruitgaarden in bloei ofschoon daar hier en daar wel melding van gemaakt is. Tot en met het weekeinde is het nog zacht weer. Morgen loopt de temperatuur in onze regio op tot omstreeks 12 graden. Het weerbeeld kenmerkt zich door wolkenvelden maar af en toe is er ook wat zonneschijn en het blijft vrijwel overal droog. De wind waait meest matig uit het noordwesten. Zaterdag veran dert er weinig. Het blijft droog en zacht weer met af en toe zonneschijn. Gisterochtend heeft de zon zich geregeld laten zien. Daarna kregen wolken de overhand en vooral aan het einde van de middag en avond viel er wat lichte re gen en motregen. Voor het gevoel was het 's middags niet echt lekker buiten doordat de naar west krimpende wind duidelijk toenam. Vlak aan zee werd het in Bloemen- daal maar 7,3 gra den, Schiphol mat 7,9 en Valkenburg 8.3 graden. Programma met 'klungelseks' roept steeds meer irritaties op Stenengooiers in Den Haag, aanhoudend slechte kijkcijfers en gemop per over het vulgaire taalgebruik op televisie. De Bus van SBS 6 wil maar niet goed op gang komen. Het programma kan niet tippen aan Big Bro ther dat dagelijks het dubbele aantal kijkers trok. „Bovendien rammelt De Bus aan alle kanten", verklaart mediadeskundige prof. dr. Henry Beunders de toenemende irritatie rond de serie. Zin en onzin van televisie Arjan Ederveen is terug en dat kan twee dingen betekenen. Of er wordt een hoop onzin in de vorm van satire op de buis gebracht of het gebodene is zo realistisch neergezet, dat je er bijna in gaat gelo ven. Kortgeleden bracht Ederveen met Tosca Niterink 'Borreltijd', dat een duidelijke parodie was op de gezelligheidsprogramma's als Koffietijd. Een hoop gekeuvel over niets, afgewisseld met aardige filmpjes uit de creatief-met-kurk-tijd. In zijn serie '30 minuten' bracht Ederveen onnavolgbare docudrama's, die zo echt leken dat ze telefoontjes naar de stichting Korrelatie opleverden. In 'Televisie', gisteravond laat was de tweede aflevering te zien, stelt Ederveen de onzinnigheid van veel programma's aan de kaak. Tele visie draait om beelden en daarom laat Ederveen, in de gedaante van presentator Erwiti Evengauw, beelden zien. De stukjes film gaan over niets en ze worden dan ook aangekondigd als 'binnenge komen beelden', 'eens kijken wat er buiten gebeurt' en 'de mislukte blooper ingezonden door'. Als het maar beweegt zenden we het uit, want er wordt immers naar gekeken. Helaas benadert hij de waar heid heel dicht. In stompzinnige gesprekjes met echtgenote en kok van het onver mijdelijke kookonderdeel van de show, gaat de nietszinnigheid vro lijk door. „Vandaag gaan we kijken wat voor pose we moeten aan nemen bij een lopend buffet wat stil staat en we kennen de mensen niet. Het gaat maar door. De mooiste zin kwam voor in een zogenaamd nieuwsbericht. Uit onderzoeksrapporten is gebleken dat er meer rapportcijfers uitgedeeld moeten gaan worden. Niet alleen omdat blijkt dat poesieplciatjes een stimulerende werking hebben bij meer dan zes voldoendes, ook een stempeltje van een hertje meteen vlin der op zijn neus of ander visueel vergrijp leidt tot betere studieresul taten. En dan de gaste van een organisatie die zich bezighoudt met actie voeren en dus fel tegen een overzichtstentoonstelling over actievoe ren door de eeuwen heen is. De zin en vooral onzin van de televisie. Ederveen weet precies aan te geven waar de stompzinnigheid zich bevindt en geeft er vervolgens heel subtiel een keihard oordeel over. Het is zo echt dat je er drie keer over na moet denken om erachter te komen, dat iemand met heel veel woorden heel weinig kan zeggen. En dat beelden, die meer moeten vertellen dan duizend woorden, helemaal niets kunnen be tekenen. Dat is, helaas maar al te vaak, televisie. De aan de Erasmus Universiteit verbonden hoogleraar volgt de verwikkelingen rond de inmid dels naar Burgers Zoo in Arn hem uitgeweken tv-bus met ge kromde tenen. „Big Brother speelde zich af in een huis. Dat was duidelijk en straalde rust uit. Ik heb die bus van meetaf een slecht idee gevonden. Daar moest vroeg of laat ellende van komen. Het is net als bij een reisbus, daar wordt het ook al tijd een rommeltje omdat de passagiers zo dicht op elkaar zitten. Irritatie en frustratie wil len daar nog wel eens snel op lopen." Bij SBS 6 is men „erg geschrok ken" van de commotie in Den Haag, waar bus en passagiers dinsdag de aftocht moesten blazen na een kanonnade met stenen, eieren en vuurpijlen. „Maar we gaan zeker door", verzekert woordvoerder Michiel van Rijswijk. Volgende week is Alkmaar de standplaats. Vol gens Van Rijswijk hebben „tal van gemeenten en bedrijven" een verzoek ingediend om als halteplaats te mogen fungeren. Het routeschema tot en met eind mei is klaar. De locaties blijven tot kort voor aankomst van de bus geheim. SBS 6 meldt een recordaantal kijkers. Na de relletjes rond een in aanbouw zijnd winkelcentrum bij het Haagse Zuiderpark stemden dinsdag 800.000 nieuwsgierigen af op reguliere uitzending van kwart voor zeven. Bij de Dienst Kijk en Luisteron derzoek tempert onderzoeker Jeroen Verspeek de feestvreug de bij de programmamakers. „Dinsdag was een kleine uit schieter, verder zit er absoluut geen stijgende lijn in De Bus. Gemiddeld kijken er 600.000 mensen, van wie zestig procent De passagiers voor De Bus, die maar niet op gang wil komen. vrouw is. Big Brother trok de eerste weken om acht uur 1,1 miljoen kijkers en na de ver plaatsing naar zeven uur zelfs 1,6 miljoen. Het verschil zit 'm in het feit dat bij Big Brother al le lagen van de bevolking ke ken. Hoger opgeleiden haken bij De Bus af." Uit de jongste cijfers blijkt dat De Bus het vooral moet hebben van kijkers die alleen lager beroepsonder wijs hebben gevolgd. Deze groep vertegenwoordigt een derde van alle bus-volgelingen. Bij het Nederlands Instituut van Psychologen (NIP) verbaast men zich allerminst over de op gelopen spanning. Prof. drs. Henk van der Molen waar schuwde vorig jaar al voor tele visieprogramma's waarbij „een gebrek aan privacy kan leiden tot psychische problemen bij de vrijwilligers." Bij Big Brother viel dat allemaal reuze mee, maar in de real-live-soap van SBS 6 lijkt menig deelnemer over de toeren te raken. Van der Molen kan en wil de tranen niet drogen. „Ik kijk niet naar De Bus". Het NIP zal wel in actie komen wanneer er serieuze klachten zijn over de psycholo gische begeleiding. Volgens de dagelijkse peiling op internet zou de Rotterdamse havenarbeider Seki (spreek uit Sjekkie) de populairste passa gier zijn. Dat wekt bevreemding want de ex-Joegoslaaf met zijn gespierde taalgebruik heeft tot dusverre de meeste negatieve reacties opgeroepen bij kijkers en medereizigers. De vrouwen in de bus vertelden zelfs bang te zijn voor deze dominante mopperkont. Gisteren waren ze even van hem verlost. Omdat hij nummer een stond in de poll mocht Seki de bus gedu rende vier uur verlaten en tij dens een avondje 'uitbreken' duizend gulden uitgeven. Het zal toch niet vaak gebeuren dat je gepasseerd wordt door een als dino saurus verklede fiet ser. Deze wandelaar in het Canadese Vancouver keek er niet van op. Hij liep stoicijns door met het bekertje in de hand. FOTO REUTERS Indonesië heeft geen excuses nodig In het Koninklijk Conservatori um in Den Haag wordt zater dag een kinderldavier gepresen teerd dat speciaal is gemaakt voor zeer jong talent. Het kla vier is 20 procent kleiner dan dat van een normale piano en is te vergelijken met de 3/4 vi ool dat al langer in zwang is. Het gaat om een proefmodel. Volgens een woordvoerder van de muziekopleiding is het kla vier uniek in de wereld. Het kinderklavier is ingebouwd in een grote piano maar heeft klei nere toetsen die daardoor dich ter bij elkaar staan en korter zijn. Het toonbereik is hetzelfde als van een 'volwassen' piano. Het kinderklavier is daarmee een volwaardig instrument, be nadrukt het conservatorium. Het nieuwe klavier is gemaakt door F. Andriessen in Haarlem op verzoek van de Youi -I nist Foundation. Hij isi ul' verrast dat er nooit een i kleiner toetsenbord vo< was gemaakt. „Het isw schijnlijk nooit eerden omdat het op praktiscl blemen stuit. Een viool mee onder je arm naai raar maar met een piai ,'T dat niet. Verder zijn er j dagogen die het nog ni zitten." In het conservatorium zaterdag het Internatio Symposium van de Yoi nist Foundation gehou ftt doel is meer inzicht tel de mogelijkheden vani onderwijs aan zeer jon ren (vanaf 4 jaar), Professor Beunders verwacht dat De Bus met dergelijke toe gevoegde onderdelen niet te redden is. „Programmatech- nisch zijn er nogal wat zwakke punten. Dat rare gedoe met een laptop en de klusjes die uitge voerd moeten worden. Allemaal zaken waar de kijker geen goed zicht op heeft en waardoor men zich niet kan identificeren met de bewoners. Het moest alle maal veel heftiger dan Big Bro ther en wat zie je nu? Geschrok ken door de reacties gaat SBS het taalgebruik kuisen, mag Se ki toch maar liever niet iemand in elkaar slaan en houden we alleen nog wat klungelseks on der de dekens over. Met wat foefjes zal De Bus de eindstreep wel halen. SBS kan zich geen verdere blamage permitteren. Maar in mijn ogen is het pro gramma al nagenoeg mislukt." DOLF RUESINK De ex-man van prinses Stépha- nie van Monaco heeft vandaag voor een rechtbank in Nice be weerd dat zijn huwelijk met de prinses door een boos complot is verwoest. Daniel Ducruet (35) eiste onder meer een scha devergoeding van Fili Houte man, de vrouw met wie hij in een amoureuze verstrengeling is vastgelegd op foto en video film. Houteman en twee andere ver dachten stonden terecht we gens het schenden van het pri- vé-leven van Ducruet, met het oogmerk daar een crimineel slaatje uit te slaan. De in beeld gebrachte vrijpartij betekende het abrupte einde van het hu welijk tussen Ducruet en Stéphanie, die samen twee kin deren hebben. Na de verschij ning van de foto's en beelden viel de voormalige lijfwacht van de prinses in september 1996 in diepe ongenade in het prins dom. Houteman (34), voormalig 'Miss Topless Belgium' en ooit in Antwerpen bezoldigd als stripdanseres Shanon, zou Du cruet samen met twee mede plichtigen hebben verdoofd met drank, en vervolgens heb ben verleid en gefilmd. De Franse wet is streng ten aan zien van de bescherming van het privé-leven. Daarom zijn de beelden van de vrijpartrij nog niet eerder in Frankrijk zelf ver toond. Als de rechtbank Ducru- ets versie van de gebeurtenis sen overneemt, kunnen Houte man en haar medeplichtigen een jaar cel en 100.000 gulden boete krijgen. Ducruet houdt al jaren vol dat den rktc i. Di Houteman hem in dei veth aan de rand van een zi 5te n van een villa aan de Ri van zou dat hebben gedaai haar partner Yves Hoo de fotograaf Stéphane siecki. De openbaar aankl; aan dat de drie om ets huwelijksleven woest. De verkoop en beelden hebben sommen geld opgeli aanklager hoopte oc nen dat Houteman werd betaald om Di verleiden en voor de brengen. Houteman deklaagden ontkei ze opzet. Prinses Stéphanie. rai MENSELIJK Rockster MICK JAGGER heeft gisteren voor een Amerikaanse rechtbank officieel erkend de va der te zijn van een kind bij het Braziliaans model LUCIANA MO- RAD. De rechtbank droeg de zanger van de groep Rolling Sto nes op voorlopig 10.000 dollar per maand te betalen aan de moeder ter ondersteuning van het kind. De zaak werd verdaagd tot 9 mei. Morad eist ruim 30.000 dollar per maand. De advocaten van Jagger zeiden dat hij sinds vorig jaar juli al meer dan 48.000 dollar heeft overge maakt. Jagger (56) was niet per- heer orde rijfsi erkee tad I soonlijk in New Yorka Pgd maar beantwoordden fonisch vanuit een re: Londen. Jagger heeft zes andere kinderen.! ook al twee kleinkind: i wa huwelijk met het Ame f00r model Jerry Hall werd ontbonden, mede alsi zijn affaire met Morad kreeg tijdens hun twir lange huwelijk vier kii t dep wate Het is voor Nederlanders even wennen wanneer je In donesiërs over 'de bevrijding' hoort spreken. Want ze bedoelen hun bevrijding, niet de onze. Wij werden be vrijd van de Duitsers, zij van ons. In hetzelfde jaar: 1945. Het getal 45 is in Indonesië heilig verklaard. De garuda, een gouden, mythische adelaar in het Indo nesische wapen, heeft 45 veren, de marmeren crypte in het nationaal moment een omvang van 45 bij 45 meter. Achter de goudbeslagen deur in het midden bevindt zich in een soort tabernakel een kostbare reli kwie: de tekst van de onafhankelijkheidsverklaring, getekend door president Soekarno en vice-president Hatta. Nog steeds is Soekarno heel geliefd onder de bevol king. De journalist Jan Blokker schreef een paar jaar geleden een toneelstuk over hem, vanuit 'een romantische sympathie voor deze man die een briljante charlatan was met een enorme behoefte aan quasi mystiek'. Het alsnog zien van dit toneelstuk zou verplichte kost moeten zijn voor premier Kok die namens Nederland zijn excuses aan Indonesië wil aanbieden voor het Nederlandse optreden tijdens de koloniale periode. Ook minister Jorritsma en de Nederlandse handelsdelegatie die twee weken geleden met wapperende kor daatheid Indonesië aandeden, zouden er wat van kunnen leren. Ze werden duidelijk niet gehinderd door kennis van de (onmo gelijkheden van dit onmetelijke eilandenrijk met zijn grote, etnische verscheidenheid en ingewikkelde religieuze tradities. Soekarno fungeert in het toneelstuk van Blokker als vergrootglas voor de tumultueu- HELEEN CRUL ze relatie Nederland-Indië en de Nederlandse blun ders. Ab Kok zijn excuses wil aanbieden, dan moet hij dat doen namens zijn eigen partij, gedreven door plaatsvervangende schaamte voor Drees, maar ook voor Beel en Schermerhorn die na de oorlog en de Ja panse bezetting dachten de draad in Indië weer ge woon te kunnen oppakken. „Er is toen een krankzin nige psychologische fout gemaakt door niet te beseffen wat er in de Tiveede Oorlog in feite met Nederlands Indië is gebeurd", vertelde Blokker mij toen ik hem over zijn toneelstuk interviewde. Als de vleesgeworden arrogantie trok het driemanschap Drees, Beel en Schemerhorn 'in verkeerde tropenpakken' naar Indo nesië, nauwelijks Engels sprekend, geen enkele sym pathie opwekkend in Amerikaanse ogen, hetgeen de beeldvorming van Nederland voorde buitenwereld zeer negatief beïnvloedde. „Men vond het in Amerika onbegrijpelijk dat Nederland - dat zelf vijf jaar bezet ting achter de rug had - nu hetzelfde deed met Indo nesië. Nee, het zijn niet de Indische Nederlanders en niet de Nederlandse militairen die blaam treffen, maar de Nederlandse regering van dat moment. Het beste dat de Nederlandse overheid nu kan doen is ruimhartig ontwikkelingshulp geven aan Indonesië. In de tiveede helft van de twintigste eeuw is de bevolking geëxplo deerd tot 200 miljoen, en daarmee b het een van de dichtst bevolkte landen ter wereld. Armoe en de daar uit voortvloeiende toenemende sociale onrust zijn ge baar met kleinschalige werkgelegenheidsprojecten, betere huisvesting, onderwijs en gezondheidszorg. Blokker: „Collectieve schuldgevoelens die Nederlan ders heden ten dage ten aanzien van Indonesië er op na houden leveren voorde bevolking zelf niets op. Ze zijn ook onterecht. In de sociale structuur van dat land is geen bal veranderd. In de koloniale tijd waren het zo'n 200.000 tot 500.000 Nederlanders die zich luxe, welvaarten bedienden konden veroorloven. Die hebben nu plaats gemaakt voor hetzelfde aantal In donesiërs die zich dat kunnen veroorloven. Het enige verschil met toen en nu is dat blank bruin b gewor den." Indonesiërs zelf kijken zonder enige rancune terug. Ze hebben niet de minste neiging ons van alles kwalijk te nemen. Ze danken namelijk ook heel veel aan de Ne derlanders, hebben een bepaald soort waardering en bewondering voor ze. Het waren de Nederlanders die de moed hadden om, zoals Blokker dat zegt „hon derdvijftig jaar geleden met drie families in een wastobbe rond Kaap de Goede Hoop te gaan en te be ginnen met het planten van thee. "Nog steeds is zes procent van het nationale product van Indonesië te danken aan de thee-export. En nog steeds vindt het planten, plukken en verwerken van thee plaats zoals dat toen door de Nederlanders is geïntroduceerd en bevochten. De werkelijk vijand die Indonesië op dit moment heeft, is de omvangrijke Soehartokliek, al die mensen, onder wie ook hogere ambtenaren, die rijk zijn ge worden, machten privileges hebben gekregen door uitbuiting van de bevolking en corruptie. Zij zijn, zo valt voortdurend te vernemen, het brein achter de on rust en geweldadigheden. Door tweedracht te zaaien hopen ze hun berechting te voorkomen, hun privile ges te behouden en weer een leidende rol in Indonesië te kunnen gaan spelen. De vraag is of president Wa hid daar tegen op kan. Voor Nederlandse excuses koopt hij niets. Hij heeft daden nodig, geen woorden. andi irdt Ex-Beatle PAUL MCÜ (57) heeft bevestigde relatie heeft met hetf HEATHER MILLS (31 ney, die bijna twee ja zijn vrouw Linda aan verloor, erkende dat li zeer goede vrienden' verloor in 1993 eenb verkeersongeluk en ze voor gehandicapte me relatie met McCartne) nadat hij haar had gel p een single genaamd' waarvan de opbrengst liefdadig doel gaat JOYCE POOT uit Ha twaalf jaar oud, mag maanden op een sn den. Daarmee overb nieuwe schooljaar de ter tussen haar woni voortgezet onderwijs Joyce, nu leerlinge acht van het basiso heeft als gevolg van boren afwijking een se. Snel en lang fie door die handicap openbaar vervoer kan omdat Joyce dan nog eind met een zware zou moeten lopen, zen instanties heb ingestemd met een waardoor Joyce naar 'snorren'. Ze krijgt de cooter in bruikleen voorzieningen geha Jaloerse vriendinne natuurlijk wel. En van haar één jaar jo tje?", lacht de moe ce. ,,Die moet straks fiets naar Goes."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2