in Alphen en Leiderdorp Nieuwe plannen voor het Wapen van Voorschoten bninklijk landgoed De Horsten ligt onder vuur Fusie scholen Regio ch lift in Vlietland College Voorschoten EINDELIJK EEN LAND ROVER DIE EEN BEETJE NETJES IS AANGEKLEED S )est weg uit Van Heeckerenhuis in Wassenaar IRDAG 16 MAART 2000 En vol late celstraf illegale cd-fabrikant ^70eterwoude Voor het produceren van illegale cd's in rijd >lan en itt* L va voi ■nh« jgt ma' e, nen nd san w< an ir bi .En ier ude-Rijndijk is een 53-jarige Rotterdammer gisteren Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van 18 en een boete van 25.000 gulden. Een 26-jarige man ersum kreeg een werkstraf van honderd uur en vier voorwaardelijk. Een 37-jarige Hagenaar werd vrijge- De straf voor de Rotterdammer is gelijk aan de eis van ier van justitie. Volgens justitie is de Rotterdammer de lverschaffer achter het fabriekje aan de Industrieweg in aide-Rijndijk, dat op 25 november werd opgerold. De zelf dat hij door de twee anderen alle schuld in de >n geschoven krijgt. Hotel vervalt, café-restaurant kleiner voorschoten edure Van der Hoevenpark over '(Loten Voorschoten doet de selectieprocedure voor het Hoevenpark gedeeltelijk over. Vorige maand wezen jeester en wethouders het plan De Voorsche Kreek van ontwikkelaar IBC Vastgoed aan als het beste ontwerp ze nieuwbouwwijk. Het college is echter tot de conclusie :n dat de raadsleden te weinig gelegenheid hebben ge- de plannen van alle vijf projectontwikkelaars te beoor- )m die 'procedurefout' te herstellen, presenteren zij op lag 23 maart in het Cultureel Centrum opnieuw hun i, waarna de raadsleden op maandag 27 maart hun me nnen geven. Op 8 juni bepaalt de gemeenteraad de defi- keuze. Een woordvoerder van IBC Vastgoed reageert la- op de beslissing van B en W: Zoiets komt wel meer lerdorpse van tas beroofd Een 73-jarige is gisteren op straat beroofd van haar s. De tas werd door een man weggegrist uit het mandje tr rollator, toen ze over de Cor Gordijnsingel liep. Onbe- wat er in de handtas zat. tal aangehouden na babbeltruc ve est^ De politie heeft drie jongens uit Leiden aangehou- -d-worden verdacht van een poging tot inbraak in Oegst- ia een zogeheten 'babbeltruc'. Twee jongens van 16 en 115 deden zich op 14 maart voor als medewerkers van bij een 85-jarige bewoonster van de Narcissenlaan. De rvan de bewoonster, die even later arriveerde, stuurde •tal de woning uit. Er werd niets uit de woning vermist. :ker i al het naaldbos is gekapt, het heeft er alle schijn van dat roofvogels hier niet welkom zijn' ach n JC jan preenen De nieuwe eigenaren van het Wapen van Voorschoten, pro jectontwikkelaar Provastgoed en bouwbedrijf Niersman, heb ben de plannen voor de ver bouwing van het pand aan de Voorstraat veranderd. Zij zien af van een hotelgedeelte en kie zen voor een kleiner café-res taurant. Wel denken zij net als de vorige eigenaar aan winkels en appartementen. Het is de bedoeling om volgend jaar met de renovatie te beginnen. Pro vastgoed en Niersman hebben het Wapen op 1 maart overge nomen van E. Stikvoort. De kosten van de verbouwing zijn nog niet bekend. Om de 'klassieke uitstraling' zoveel mogelijk te handhaven, is het Amsterdamse architec tenbureau Prins Kentie inge schakeld. „Dat bureau heeft veel monumenten opgeknapt. Bijvoorbeeld het voormalige Es- sogebouw in Den Haag. Dat is allemaal op een heel goede ma nier gedaan. Ook in Amsterdam heeft dit bureau veel monu menten in de oude luister her steld", aldus J. Schroder, direc teur van Provastgoed. Zijn be drijf is ook betrokken bij de bouw van huizen in de Zuid- Hoflandsepolder achter de Krimwijk in Voorschoten. Provastgoed en Niersman ge ven de voorkeur aan Prins Kentie boven het Leidse archi tectenbureau Hans Bik. Dat was tot anderhalf jaar geleden bij de renovatieplannen betrok ken, toen projectontwikkelaar Meras nog geïnteresseerd was in het Wapen. Schroder: „Wij hebben bewust gekozen voor een andere aanpak en een ech te monumentenarchitect. Ie mand die meer historiserend bezig is en niet zo aan moderne vormen denkt." Bik is teleurge steld dat hij is gepasseerd: „Ik heb er veel tijd in gestoken. Ik denk eerlijk gezegd dat er niet zoveel verandert als je het ver gelijkt met wat ik wilde." Gevel De gemeente heeft in eerste in stantie 'positief gereageerd op het initiatief van Provastgoed en Niersman en heeft gevraagd de plannen verder uit te wer ken. Een belangrijke voorwaar de is dat de karakteristieke, mo numentale gevel aan de kant van de Voorstraat gehandhaafd blijft. Schroder: „Daar voldoen we uiteraard aan. Het is onze bedoeling dat het een vooraan staand punt in de Voorstraat blijft. Zoals de zaken er nu voorstaan, wordt het café-res taurant kleiner. De biljarts ver dwijnen. Het moet een brasse rieachtig geheel worden. Verder willen we ernaast en erboven, op de plek waar het hotel zat, vijf koopappartementen bou wen. Aan de zijde van de Schoolstraat komen drie appar tementen met winkels, waar door het horecagedeelte en het plein wat kleiner worden." In de nieuwe opzet is geen plaats meer voor een hotel, om dat dat niet rendabel is. Schro der: „Het is te kleinschalig om het winstgevend te maken. Ie kon in de oude situatie ook niet echt spreken van een hotel. Het was eerder een logement of een kamerverhuurbedrijf. Dat past allemaal niet meer in deze tijd. Bovendien is het behoorlijk ver vallen." De gemeente heeft er bij Pro vastgoed en Niersman op aan gedrongen het café-restaurant zo snel mogelijk te heropenen om vandalisme te voorkomen. Vorige maand brandden de ou de slijterij en de opslag- en cen trale verwarmingsruimten van Volgend jaar begint de renovatie van het Wapen van Voorschoten. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN het Wapen uit. „Er zit een anti- kraakgroep in het pand om nieuwe problemen te voorko men. Verder hopen we de zaak volgend jaar of zoveel eerder als mogelijk te heropenen." Winkeliers willen meer parkeerruimte De winkeliers aan De Kempe- naerstraat in Oegstgeest willen hun klanten meer parkeerruim te kunnen aanbieden. Boven dien willen ze dat hun winkel centrum in de toekomst goed bereikbaar blijft. Dat zijn de twee belangrijkste uitkomsten van een 'brainstormavond', die de winkeliersvereniging Oegst geest Actief gisteravond hield. Deze uitkomsten zijn het uit gangspunt voor een toekomst visie voor het winkelcentrum. Voorzitter M. van Riel van Oegstgeest Actief: „Parkeren blijft lastig en dus onderwerp van gesprek en discussie. Er moeten meer plaatsen komen. De vraag is alleen waar." Een andere bron van zorg is de be reikbaarheid van De Kempe- naerstraat, zegt Van Riel. „Wij vrezen dat de Terweeweg in de toekomst niet langer in beide richtingen berijdbaar is. Dat staat namelijk in een wegenca- tegoriseringsplan van de ge meente. Die maatregel op de Terweeweg willen wij niet, want dat komt onze bereikbaarheid natuurlijk niet ten goede." De meeste winkeliers dron gen gisteravond aan op een ver lenging van de parkeertijd in De Kempenaerstraat van een naar maximaal twee uur. Gomarus- en Rehobothschool gaan samen actii rige hekwerk rond de stri ichrikt wat af, maar de vai oort van het koninklijk de 1 De Horsten staat wijd i oe litnodigend bijna. Op zai estrekte domein van ïidsi uliana kan iedereen op tijden een wandeling ;ewc tegen betaling van een (der. ihijntje, gezien de na- ht die de bezoeker te staat. Fraaie beukenla vin chte elsenbossen en Dat den wisselen elkaar in ipo af. Een oase van de volle randstad, die lpei nige twijfel bewaard is ?ent door de aanwezigheid n h( ininklijke familie, iepe niet alles is koek en ei Wassenaarse domein, de stichting Faunabe- ïg zouden de beheer- i het landgoed willens ins de roofvogelstand den leggen. Een brand- i ;over is een paar [§||naar de Tweede Kamer jlan ding voor de actie van scherming waren de :||ies van Guido Aikens, iflid van de Werkgroep stho 'Is Nederland. Als lief- nventariseert Aikens al roofvogels in de wijde ;ege|g van Den Haag. „De ken ik als mijn broek van mijn favoriete j_ imdat hier veel roofvo- elen. Dat heeft alles te id iet de grote afwisseling zo ant. Tussen de loofbo- an percelen met zeer elkaar staande naald- Een ideaal leefgebied iperwer." aan dit leefgebied .id nds 1993 stelselmatig on 1- zegt Aikens. „Het itich 1 verjongen, zeggen ze bel: daarom dunnen ze de Volgens de RVD betreft de bomenkap 'een paar lariksen', die vanwege 'regulier onderhoud' weg moesten. percelen met naaldhout uit. Maar het jaar daarop worden die uitgedunde percelen vervol gens in zijn geheel gekapt. Bijna alle naaldpercelen zijn op deze manier langzaam maar zeker uit de Horsten verdwenen. Ik zou de plekken nog precies aan kunnen wijzen." En dat heeft direct gevolg voor de roofvogelstand. Vier jaar geleden telde Aikens nog vier sperwernesten. Vorig jaar heeft hij nog maar één exem plaar gesignaleerd. „Sperwers broeden het liefst in dicht naaldhout, omdat deze kleine bosroofvogel ook zelf ten prooi kan vallen aan andere dieren. Nu de beschutting van de naaldpercelen weg is gevallen, wordt de sperwer gedwongen om elders zijn heil te zoeken." Een schande, vindt de roofvo gelexpert. „Het argument dat het bos door de verdunning meer variatie krijgt, kan naar het rijk der fabelen. Een gekapt perceel ligt braak, er komt een veld met bosbloemen, en ver volgens krijgen essen en berke boompjes voet aan de grond. Maar daar staat het gebied al helemaal vol mee. Niet bepaald een verrijking dus". Aikens vermoedt dat het naaldhout bewust is weggekapt om de sperwers te verdrijven. „Het heeft er alle schijn van dat roofvogels in De Horsten niet welkom zijn. Om de roofvogels goed te kunnen tellen, wijk ik van de paden af en kom zo in de meest afgelegen gebieden terecht. Drie jaar geleden stuit- )ten jan preenen uwe' Vlietland College in Voor- krijgt een lift. Burgemeester en ht ers komen daarmee tegemoet aan ian van het Platform Gehandicapten-, g v' de politieke partijen. Die vinden juist om bij een verbouwing die miljoen gulden kost, te beknibbe- Igenjen voorziening van 75.000 gulden, wilden wachten met het bouwen tot zich een gehandicapte leer- prij ider zou melden. to urgemeester en wethouders nu zijn gegaan, blijkt uit het voorstel gemeenteraadsvergadering van 1 Daarin komt de verbouwing van Vlietland College aan de orde. De ;Pnj' e past het gebouw aan voor kin- nif ig en protestants-christelijke ezvv school. Het is de bedoeling dat de n to Stichting Kinderopvang in novem- ikdi ber dit jaar over de nieuwe ruimte kan be schikken en dat de scholieren in het voor jaar van 2001 verhuizen. De beslissing om meteen al voor een (platform)lift te kiezen, heeft consequenties voor andere scholen met meerdere verdie pingen die aan verbouwing of nieuwbouw toe zijn. Wethouder Draijer: „Dan hebben we het bijvoorbeeld over de Gevers Dey- nootschool die een nieuw onderkomen krijgt en over de nieuwe wijk Starrenburg waar een school moet komen. Als er in de ene school een lift komt, moet je die lijn naar andere scholen doortrekken. Als de raad dat wil, prima, maar men moet zich goed realiseren dat dat gevolgen heeft voor andere investeringen in het onderwijs." B en W houden vast aan een brug voor voetgangers en fietsers over de sloot bij de Grieglaan. Dat is tegen de wens van omwo nenden, die bang zijn voor overlast als ou ders hun kinderen met de auto brengen. De protestants-christelijke schoolvereni ging Voorschoten vindt echter, dat de vei ligheid van de leerlingen voorop moet staan. Voorzitter A. Mooiman benadrukte vorige maand dat het aanleggen van de brug voor de Fortgensschool de doorslag heeft gegeven om van de Oude Adegeester- laan over te gaan naar de Van Beethoven- laan. Hij hoopte dan ook dat het college niet zou zwichten voor de protesten van de omwonenden. „Het creëren van een toegang aan de Grieglaan voorkomt gevaarlijk oversteken voor leerlingen op de Van Beethovenlaan", benadrukt het college in zijn voorstel. B en W wijzen er ook op dat het verkeer wordt gespreid en dat de drukte zich slechts een half uur 's morgens voordoet, tussen kwart over acht en kwart voor negen. „Tussen de middag blijven veel kinderen over en 's middags vertrekken ze op een tijdstip dat er weinig verkeer op de weg is." FOTO HENK BOUWMAN te ik zo per toeval op een kraai- envanger. Dat is een kooi om vogels te vangen die schade be rokkenen aan de stand van te bejagen vogels als fazanten en duiven. Hartstikke verboden. Tot mijn grote schrik lag er le vend aas in: een uitgeputte duif met een bakje drinkwater. Voor mij is duidelijk dat ze hier pro beerden om roofvogels te van gen. Die kooi heb ik meteen vernield." Maar er is meer. Zo werd een jaar later een nest van een havik geroofd. „Ik had het nest goed in de gaten gehouden. Twee weken later waren de drie kui kens uit het nest plotseling ver dwenen. Een havik heeft geen natuurlijke vijanden, dus dat is door mensen gedaan. Baldadig heid is uit te sluiten, want het nest bevond zich op een ont zettend moeilijk bereikbaar ter rein, omringd door braamstrui ken en sloten. Nee, dit kon geen toeval meer zijn". Dat er in de Horsten gejaagd wordt, staat voor Aikens als een paal boven water. „Op grote delen van het landgoed komt de wandelaar een bordje 'ver boden toegang' tegen. Maar over het bordje 'rustgebied' hoef je je weinig illusies te ma ken. Want juist in deze gebie den zijn jachthutten te vinden. Ik heb zelfs eens een steiger ge zien van twintig meter hoog, uitvoerig met netten gecamou fleerd! Dan heb je weinig fanta sie nodig om te weten wat er gebeurt in de perioden dat het domein gesloten is voor het pu bliek. Op zich prima hoor, die jacht. Als daarvoor tenminste de vereiste vergunningen zijn aangevraagd. Maar het jagen op roofvogels, dat is illegaal. Dat kan echt niet door de beugel." De aantijgingen van Aikens aan het adres van de beheer ders van het koninklijke land goed, zijn niet mis. Maar de be trokken personen hullen zich in een stilzwijgen. De bosbaas van het domein Liefrink verwijst voor een reactie door naar de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Maar een antwoord uit die bu relen blijft vooralsnog uit. Eer der deze week liet de RVD we ten dat de koninklijke familie zich 'keurig aan de regels houdt'. Alleen 'een paar larik sen' zouden volgens de dienst, vanwege 'regulier onderhoud', zijn gekapt. Ook een rondgang over De Horsten levert weinig op. Het handjevol bewoners op het do mein wil zich niet in de zaak mengen. „Ik woon hier al meer dan dertig jaar. Maar de jacht, daar weet ik niets van", ant woordt de bewoonster van een prachtig pand midden in het bos. Over haar schouder kijkt de grote kop van een wild zwijn vanaf de muur in de hal glazig naar buiten. „U moet het maar ergens anders proberen." De reformatorische Gomarusschool in Leiderdorp en de Rehobothschool in Alphen aan den Rijn gaan fuseren. De besturen van de twee basischolen willen de intensie ve samenwerking op 1 augustus 2000 laten ingaan. Het is de bedoeling dat de scholen verdergaan onder één direc teur. leiderdorp/alphen De fusie is volgens N. Adema, secretaris van het bestuur van de Gomarusschool nodig om dat deze school te kampen heeft met een teruglopend aan tal leerlingen. De vacature voor directeur is daardoor moeilijk te vervullen. „Het is voor elke basisschool moeilijk om een directeur te vinden. Maar bij een kleine school is het een nog minder aan trekkelijke functie. Als directeur ben je nodig voor de klas. Daar naast moet je al het werk doen dat een direc teur te verstouwen heeft." De Rehobothschool in Al phen aan den Rijn heeft onge veer 230 leerlingen, de Goma- russschool ongeveer honderd. Daarmee zit de Leiderdorpse school onder de norm van 190 leerlingen die het ministerie stelt. Tot dusver heeft de school hiervan steeds een ontheffing gekregen omdat het de laatste reformatorische school is bin nen een straal van vijf kilome ter. De Gomarusschool heeft dan ook een streekfunctie. De leerlingen komen met name uit uit Leiderdorp, maar ook uit Voorschoten, Zoeterwoude en Leiden. De ontheffing moet jaarlijks worden aangevraagd. Na de fusie is het de bedoe ling dat de directeur van de Al- phense Rehobothschool tevens de leiding krijgt over de Leider- dorpse vestiging. Hij wordt dan full-time directeur. Adema: „Nu staat hij ook een paar dagen voor de klas. Maar straks is het de bedoeling 'Het is voor elke basisschool moeilijk om een directeur te vinden dat hij zich volledig aan manage- mentstaken zal wijden." Het perso neel van beide scholen is op de hoogte van de fusieplan nen. Adema verwacht niet dat de fusie consequenties heeft voor de medewerkers. „Het moet nog even bezinken bij het perso neel. Maar ik denk dat we er in goed overleg uit kunnen ko men." Eind maart gaan de besturen van beide scholen toestemming vragen aan de leden om de fu sie verder uit te werken. Op 5 juni wordt formele toestem ming gevraagd. Adema: „We zijn een schoolvereniging, dus de leden hebben het voor het zeggen. Ik verwacht niet dat het heel veel problemen zal geven. Wel zullen er veel vragen op het bestuur afkomen. te, eind vorig jaar, bij een on- derhoudsinspectie bruine as- Eecialiseerd bedrijf is beststukjes en -vlokjes aantrof egonnen met het ver- op zowel de zolder als in de kei van asbesthoudend der. Het materiaal bevindt zich I in het Van vooral in ruimten van het voor- inhuis in Wassenaar, malige schoolgebouw, die niet 'W nadat de gemeen- voor publiek toegankelijk zijn. De gemeente denkt drie da gen nodig te hebben voor het weghalen van de vlokjes en zo'n dertig vierkante meter as besthoudend materiaal in de rest van het gebouw. Niet al het asbesthoudend materiaal dat bij de inspectie is aangetroffen, gaat trouwens weg. Op plekken waar het spul geen kwaad kan, onder meer in dakgoten en in plaatmateriaal, blijft het zitten. Asbest is alleen gevaarlijk als je het kunt inade men: dan kan het kanker ver oorzaken. Land Rover en Gant: twee merken die elkaar perfect aanvullen: robuust en stijlvol, sportief en betrouwbaar. De Freelander Gant. Nog nooit paste een auto zo goed bij jouw levensstijl, jouw vrije tijd, jouw drang om de elementen op te zoeken. Alles uit het leven halen, daar gaat het om. THE BEST 4x4xFAR Nimarc B.V.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17