Leidsevaart krijgt opknapbeu Duin Bollenstreek Rijnstraat enige oplossing voor ontsluiting Blekerij Tweede Kwadrant blijft luehtkas - PopPodium twijfelt over huur JOc VOOR/41,00 Een boom van honderdduizend gulden Neem een proefabonnement, WEKEN BEL 071-5128030 Leon Krijgsman krijgt programma bij Fox Kids ER DONDERDAG 16 MAART 2000 976 Je Bijna 200 Katwijkertjes lid van bieb katwuk De Katwijkse openbare bibliotheek heeft vorige maand 193 nieuwe peuterleden ingeschreven. Februari was door de bi bliotheek uitgeroepen tot 'Peutermaand 2000'. Daarbij werden diverse activiteiten georganiseerd om duidelijk te maken dat kinderen al op heel jonge leeftijd bij de bibliotheek terecht kun nen. De peuters kunnen voor 2,50 gulden een jaar lang kennis maken met onder andere prentenboeken, cd's en videobanden. 'Relatie met winkeliers herstellen' sassenheim Burgemeester Buddenberg wil de verstoorde relatie met de plaatselijke winkeliers herstellen. Winkeliersplatform HCS (Herinrichting Centrum Sassenheim) stuurde onlangs een boze brief naar B en W over de strenge parkeercontroles in het centrum en de weinige parkeerplaatsen. Buddenberg: „Het is een vreemde situatie dat we als gemeente geen contact hebben met een belangrijke participant als de HCS. We hebben als B en W vastgesteld dat de communicatie tussen de HCS en de ge meente beter moet worden dan in het verleden het geval was." Binnenkort wordt een afspraak gemaakt met een vertegenwoor diger van de HCS, en moet er weer structureel overleg op gang komen. Geen recreatiepand voor Rijnsburger runsburg Een bewoner van de Rijnsburgerweg mag het tuin huis achter zijn woning niet vervangen door een nieuw, groter tuinhuis. Het nieuwe pand zou uit twee verdiepingen bestaan, met beneden sauna, fitness en biljartruimte voor privégebruik. Op de bovenverdieping waren een kantoor en een televisieka mer gepland. Het gemeentebestuur staat niet onwelwillend te genover het plan, maar vreest voor een 'precedentwerking'. Want het nieuwe tuinhuis is een stuk groter dan het oude en past niet in het bestemmingsplan. Verschillende raadsleden vrezen dat als ze toestemming geven, straks andere Rijnsbur gers gelijke behandeling kunnen claimen. De gemeente zou in dat geval meer inwoners toestemming moeten geven voor gro tere tuinhuizen en schuren. katwuk eric de jager De ontsluitingsweg van de nieuwbouwwijk De Blekerij komt toch uit op de Rijnstraat. Buurtbewoners en politici had den hun vraagtekens bij die op lossing, omdat er straks drie ontsluitingswegen binnen tweehonderd meter op de Rijn straat aansluiten. Wethouder Berkheij (CDA) overtuigde gis teravond de leden van de com missie ruimtelijke ontwikkeling - op SGP/GPV'er Van Rooijen na - dat die plaats de enige op lossing was. Alle alternatieven waren on mogelijk of leverden nog meer gevaarlijke situaties op dan de Rijnstraat-variant. Dat geldt voor een aansluiting op de Zee weg, de Callaoweg en ook voor het plan om een weg onder de Roversbrug aan te leggen. Niet alleen voorziet de gemeente bij dat laatste plan grote proble men met het Hoogheemraad schap, omdat een deel van de Rijn onder de brug dan ge dempt moet worden, het zou ook een te grote omweg door niemandsland betekenen. Bewoners van de Noordwij- kerweg zijn niet gecharmeerd van het huizenblokje van vier woningen dat zij straks naast hun achtertuin krijgen. Maar volgens ambtenaren was het voor de projectontwikkelaar niet mogelijk iets anders in dat kavel te zetten. Groenlinkser Boland had bovendien proble men met de prijsklasse waarin de woningen in De Blekerij ko men. De huizen in het ruim op gezette wijkje zullen niet voor de Katwijker met een kleine beurs zijn. Maar volgens Berk heij was dat een simpel reken sommetje: „De bouwer heeft grond gekocht, daarop bouwt hij huizen en die wil hij verko pen. De gemeente heeft daar niets mee te maken, maar als hij ze te duur maakt, verkoopt hij ze niet." Stichting Rijn- Duin- en Bollenstreek verhuist naar De WilhE Het verzamelgebouw Tweede Kwadrant aan de Schimmelpennickstraat in Katwijk komt niet van de grond. Met de verhuizing van de stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek (RDB) naar het ter rein van De Wilbert in Katwijk aan den Rijn, is ook de enige huurder die tot nu toe bereid was in het nog te bouwen pand te trekken, afgevallen. Het Tweede Kwadrant, dat had moeten verrij zen naast het eerste, waarin onder andere de GGD huist, heeft nooit onder een gelukkig ge sternte gestaan. De eerste projectontwikkelaar 1BC slaagde er niet in instellingen warm te ma ken voor het 'zorggebouw'. Na een rechtszaak deed Katwijk de bouwplannen over aan Jobo de Bouwers. Maar nu het wachten ook de stichting voor maatschappelijke dienstverlening RDB te lang duurt, is er helemaal geen reden meer Kwa drant 2 te bouwen. Hoewel wethouder Berkheij vorig jaar nog riep dat er snel met de bouw begonnen moest wor den, is de gemeente Katwijk niet erg rouwig om het sneuvelen van de Kwadrant-plan din opnieuw invullen van de locatie tussen sch 1 en de Pniëlkerk aan de Hoornesl: ies door de gemeente niet als het grootste S li gezien", laten burgemeester en wetho ?ls ten in een nota over de verhuizing vani n1 De stichting heeft nu onderdak ini Kwadrant, maar kampt met ruimtegei dat RDB in Katwijk wü blijven, heeft zi laten vallen op het Heerenhuys, een taal pand op het terrein van Zorggro (De Wilbert) Die verhuizing gaat ook niet zond iet stoot, omdat voor personeel en bezc ant RDB extra parkeerplaatsen nodig zijn. een nieuw parkeerterrein aan de noor De Wilbert nodig. Omwonenden vrei verkeersoverlast en GroenLinks-raadsl 'Pei ergert zich aan de oprukkende bewegii ting het Heerenschoolbos. Het merend pd: leden van de commissie ruimtelijke on vond echter het behoud van de stich Duin- en Bollenstreek voor Katwijk bel: maruke den hollander Het bestuur van de Stichting PopPodium Noord- wijk is niet blij met de nieuwe bepalingen die JOIN heeft opgenomen in het huurcontract. Pop- Podium huurt bij JOIN zaalruimte voor het orga niseren van optredens en concerten. Het huur contract liep af en een nieuw is in de maak. Daarin staat onder meer dat de huur voor de po diumzaal 250 gulden gaat bedragen, 150 gulden meer dan voorheen. De sluitingstijd wordt met een uur vervroegd en voortaan zullen ook 'be heerskosten' in rekening worden gebracht. „Ik maak me hier ernstig zorgen over", zegt voorzitter A. Imthorn van PopPodium, die het nieuwe huurcontract overigens alleen nog in concept onder ogen heeft gehad. Hij weet nog niet of PopPodium het contract wel zal onderte kenen. Het wachten is op de definitieve versie. Daarna pas wil hij, in samenspraak met medebe stuursleden en vrijwilligers, de onderhandelin gen met het JOIN-bestuur openen. Imthorn is bang dat als de huurverhoging doorgaat, PopPo dium wel gedwongen zal zijn de entreeprijzen te verhogen. Met het risico dat veel bezoekers weg zullen blijven, omdat ze elders in de regio goed koper concerten kunnen bezoeken. Imthorn: „Als we degenen die wel komen dan ook nog eens om één uur al buiten de deur moeten zet ten, denk ik dat het onze ondergang wordt. Juist in dat laatste uurtje, tussen één en twf m len wij onze baromzet. Die financiële valt dus straks ook weg." Volgens voorzitter J. de Klerk van JO nieuwe bepalingen niet uit de lucht k len. „We zijn al sinds jaar en dag aan over huurverhoging en vergoeding v< j kerskosten zoals elektriciteit, verwarmi gelijke. Er is dus in feite niets nieui hand." De nieuwe huurprijs is volgen! Bn nog aan de goedkope kant gehouden seerd op het aantal vierkante meters lift Podium gebruik van maakt en de prij ide| zelf jaarlijks aan de gemeente moet bf ujg het gebruik van het gebou' De Klerk: „Wij zijn er heus niet op ut um om zeep te helpen. Wij horen van verhalen over de gigantische aantallen die ze binnenhalen. De toegangsprij: e p hanteren van 10 tot 15 gulden zijn ni< )g' Ik denk dan ook dat het niet zo'n bezu scft die wat te verhogen. Ze hebben hun bi inkomsten van de garderobe. Dus ik d lijk dat het financieel allemaal wel mei dat niet het geval, dan kan PopPodiuiT; bij de gemeente aankloppen voor sub officiële sluitingstijdstip voor JOIN is' gemeentelijke richtlijnen één uur 's na dat neemt volgens De Klerk niet weg - dium altijd ontheffing kan aanvragen meente om langer open te mogen blijvj l Wili sassenheim peter van egmond Het is maar één linde. Maar die boom aan de J.P. Gouverneur laan stelt de gemeente Sassen heim wel voor grote proble men. Ruim een jaar geleden onderzocht bomenadviesbu- reau Copijn de bomen aan de rand van Park Rusthoff die eventueel moesten wijken voor nieuwe parkeerplaatsen. De forse linde tegenover de Keer- weerlaan kreeg daarbij het pre dikaat 'waardevolle boom' en kwam op de nominatie om uit gegraven en verplaatst te wor den. Ware het niet dat de kos ten nu ineens astronomisch hoog blijken te zijn. De gemeente nam zich bij het - na lang touwtrekken - Sassenheim tobt met verplaatsing waardevolle bnde in Park Rusthoff vaststellen van de parkeerin- richting van de Gouvemeur- laan voor de linde te verplaat sen. Copijn had nog meer bo men aangewezen als 'waarde vol', maar die konden tussen de parkeerplaatsen blijven staan. Na enig rekenwerk viel de rekening op de mat. Kosten voor de verplaatsing van één linde, met kluit van 4,5 meter doorsnee: 40.000 gulden, ex clusief BTW. Een fikse tegenvaller. Maar bij verder zoeken bleek het nog erger. Tüssen de wortels blij ken allerlei kabels en leidingen te lopen. Om precies te zijn: twee hoogspanningskabels, een laagspanningskabel, een glasvezelverbinding tussen twee telefooncentrales en een zware koperen telefoonkabel met 900 aansluitingen. De tweede rekening, van de nutsbedrijven, viel al snel op de mat. Kosten van verleggen kabels en leidingen: 44.700 gul den, exclusief BTW. En boven dien een fikse vertraging, om dat de KPN geen dikke koper kabels meer in voorraad heeft. Nu de optelsom leert dat het verplaatsen van de linde een slordige ton kost, borrelen bij de gemeente allerlei morele vragen naar boven. Het dillem- ma is dat de verplaatsing nu eenmaal beloofd is, en dat alles wat met Park Rusthoff te ma ken heeft nogal gevoelig ligt. Aan de andere kant: toen de belofte gedaan werd, wist nie mand dat het zo duur zou wor den. Een ton om een boom te verplaatsen is wel wat veel. Daarmee, vreest een ambte naar, nomineert Sassenheim zichzelf voor Over de Balk, het televisieprogramma over geld- verkwistende overheden. Na rijp beraad hebben bur gemeester en wethouders be sloten dat de politiek vanavond in een speciaal belegde verga dering de knoop mag doorhak ken. Ze krijgen drie keuzemo gelijkheden voorgelegd. Eén: de linde gewoon verplaatsen, de kosten zijn toch voor pro jectontwikkelaar Matser. Twee: de bijl erin. En als compensatie voor 40.000 gulden twee of drie nieuwe, grote bomen elders in C[ het park neerzetten. En Vo de optie: gewoon latei t Dat kost wel twee plaatsen en is in strijd ér omstreden parkeerplan en Overigens, de omwi j en de belangengroej :jt destijds fel van leer tro ]v gen het opofferen va vo voor parkeergelegenhf gt uitgenodigd om vanai ei plekke een kijkje te nen excursie voorafgaand linde-vergadering, san de raadsleden en w< ig Wagemakers. Een an heeft alvast een paar bi iei groepen gepeild. „En menliefhebbers onder den het inderdaad rfpn i ld Dn Haarlem draagt water en weg na ruim vier eeuwen over aan Lisse De Leidsevaart wordt over gedragen aan de gemeen ten Lisse en Hillegom. De eigenaar van de weg, de gemeente Haarlem, voert binnen enkele weken her stelwerkzaamheden uit, waarna de Leidsevaart de finitief in handen komt van de twee dorpen. De koopovereenkomst wordt volgende week onderte kend. Haarlem betaalt Lis se en Hillegom 'enkele tonnen' voor het verdere onderhoud van de Leidse vaart. lisse rob onderwater Met de ondertekening komt een einde aan jarenlange twist tussen de gemeentes en ergenis bij de bewoners over de belab berde staat van de weg. Door de onenigheid tussen de dor pen en Haarlem is er jarenlang geen groot onderhoud aan de Leidsevaart uitgevoerd. In het wegdek zitten diepe gaten. Aan die situatie komt volgens wet houder Van Zijl van Lisse spoe dig verandering. „De overeen komst tussen de gemeentes is beklonken. De afspraak is dat de gemeente Haarlem de weg herstelt en dan aan ons over draagt. De gemeente Lisse zorgt dan verder voor verkeersrem- mende maatregelen." Als het aan de wethouder ligt, wordt eind deze maand al be gonnen met de herstelwerk zaamheden. Het werk is inmid- De gaten in het wegdek van de Leidsevaart behoren binnenkort tot het verleden. Met de overdracht van de weg van Haarlem aan Lisse wordt de weg grondig opgeknapt. foto dick hocéwoninc dels aanbesteed. Het enige wat nog voor vertraging kan zorgen, is vervuiling. Bij onderzoek is op een plek op de Leidsevaart door olie vervuilde grond aan getroffen. Dat moet eerst wor den opgeruimd voordat met het asfalteren kan worden begon nen. Woordvoerder A. Buis van de gemeente Haarlem, die in middels al kennis heeft geno men van de resultaten van het bijna afgeronde onderzoek, meent echter dat de vervuiling geen belemming vormt bij de overdracht van de weg. Het feit dat de Leidsevaart nog steeds eigendom is van de gemeente Haarlem stamt uit het verre verleden. De vaart »fti werd in de zestiende graven als verbindir Leiden en Haarlem, den werden eigenaar en berm, waar pas ve weg werd a£ ge, bij Noordwijkerh ja de grens getrokker ,i stootte in de loop van vaart (het Leidse ged rv; Haarlemmertrekvaart de diverse gemeentes kwam veel moeilijkt Leidsevaart af. Lisse Leidsevaart binnen zen wel overnemen, bond daar voorwaai waaraan Haarlem voldoen. Voor de Lissenarei de Leidsevaart won een einde aan jarenla r gel over de erbarme ün van het wegdek, voeren bewoners acti&jg( gemeente om te stri ch een betere situatie vai oo sevaart. „In heb de de afgelopen jaren onljitr gebeld hoe de zaa ;esi stond", zegt Leids» woonster A. Dobbe. wel gek van mij gewo Telkens zei ik: als klaar zijn, bel ik over ken weer." Dat de Leidsevaarl wordt opgeknapt, vin heuglijk nieuws. „Dat om te horen. Eerlijk het broodnodig. Die uit het stenen tijdpei nif een invalidenwagentj op de brug niet in hi Dni van de weg rij, kiepe nie vaart in, zo erbarmel weg er bij." Bescheiden meldt Leon Krijgsman dat hij bij de tele visiemakers van Fox Kids 'blijk baar goed is bevallen'. De Kat wijker krijgt bij de zender een nieuw programma. Die verheu gende mededeling doet hij tele fonisch vanuit de auto, want de 26-jarige Krijgsman heeft het druk, druk, druk, druk. Vanaf komende zaterdag om kwart over tien presenteert hij bij Fox Kids een nieuw kinder programma met de titel '24 Games'. Krijgsman deed eerder een screentest bij Fox. Samen met duo-presentatrice Sylvie Meis werd hij uitverkoren en samen mochten ze bij Fox Kids in oktober het 'Action Weekend presenteren. Daarna maakte Krijgsman ver schillende programma's en nu dus dertien afleveringen van '24 Games'. „Het is een Tekenwed strijd voor de groepen zeven en acht van de basisschool", legt Krijgsman uit. „Wij doen ver slag van de provinciale voor rondes en de landelijke finale." Krijgsman is in een onderdeel van het programma ook te zien als een 'vliegende super anti held'. Inmiddels werkt hij twee dagen per week bij Fox Kids. De rest van de week werkt hij met verstandelijk gehandicapten bij zorgcentrum Willem van den Bergh. Nog wel, want hij heeft een ma nager ('Ik weet niet zoveel van contracten') en gaat van opna me naar fotoshoot. „Er zijn van die strooikaarten met onze foto gemaakt die we uitdelen bij de opnamen. Daar kan ik dan mijn handtekening op zetten", zegt Krijgsman schaterlachend. „Het hoort er allemaal bij." Via de contacten van zijn ma nager hoopt Krijgsman nog vas tere voet aan de grond te krij gen in Hilversum. Voorlopig zit Krijgsman bij Fox Kids op de goede plek. „Het werken met kinderen is leuk, maar ook heel moeilijk. Ze zijn heel kritisch. Als ze iets niet leuk vinden dan zeggen ze het meteen of kijken ze gewoon niet. Ik leer er veel van en het is een leuke opstap naar meer." Krijgsman maakt voor de VLOK als acteur/schrij ver/regisseur de kinderserie Spekkie en Lappie en is ook al jaren actief bij toneelvereniging Mimieks Theater in Katwijk. Gevonden Ze is terecht. Rijnsburger Piet Overvliet heeft na ruim vijftig jaar zijn eerste liefde terugge vonden. In de zomer van 1945 liep hij een Arnhems meisje te Uw limiet is 80 kilometer op de N206. Voor wie dit nog niet wist, hebben werknemers van de provincie Zuid-Holland onlangs op de Tjalmaweg, honderd meter na de eerste stoplichten over de Torenvlietbrug rich ting Katwijk, dit bord geplaatst. Opmerkelijk, want op 17 januari zei voorlichter Jeroen Disko namens de provincie dat 'borden met een nieuwe snelheid niet geplaatst mogen worden' en 'dat meer verkeersborden alleen maar onduidelijkheid scheppen.' Toen dit bord er nog niet stond verkeerden de weggebruikers in gro te onzekerheid: mag je harder dan 50 op de Tjalmaweg? Dat mag, want de regel is dat op een provinciale weg alle verboden na een kruising vervallen. Er mag na de kruising gas tot 80 worden gegeven. Waarom toch dat bord? „Dat is geen bord, maar een poster", zegt Disko. Dat kan Disko nu wel zeggen, maar volgens ons lijkt deze poster verdacht veel op een verkeersbord. „Ehh, daar heb je gelijk in." Waarom het bord, par don, de poster is geplaatst weet Disko niet. Hij heeft wel een vermoeden. „Om duidelijkheid te scheppen. Let wel, de wegenverkeerswet is heel duidelijk, maar de kennis van de weggebruikers is gering." foto dick hocéwoninc gen het lijf, Corrie Gerritsen. Een diepe blik in haar blauwe ogen en een kennismakings praatje waren voldoende: Piet was tot over zijn oren verliefd. En het mooie was: het was we derzijds. Helaas keerde Corrie niet veel later terug naar Arn hem, waardoor het contact ver waterde. Vorig jaar werd Piet geconfronteerd met een foto van Corrie en toen leefde alles weer op. Adrie den Heijer, een oude schoolvriend van Piet, zette vervolgens een zoekactie op touw, waar deze krant afge lopen december nog over be richtte. Corrie werd uiteindelijk gevon den via een ander dagblad. Een paar maanden geleden weiger den verschillende regionale kranten in Arnhem aandacht aan de zaak te besteden, maar na herhaaldelijk aandringen van Den Heijer ging de Arn hemse Courant alsnog overstag. Den Heijer: „Ik kan me enorm vastbijten in zulk soort dingen. De Britse premier Winston Churchill sprak tijdens de Tweede Wereldoorlog eens tot zijn soldaten in de kortste speech ooit. Hij zei alleen maar: 'Never give up!' Zo'n figuur ben ik ook. Ik ben ze blijven bellen, net zolang tot ik mijn zin kreeg." De twee tortelduifjes hebben elkaar nog niet teruggezien, maar over een week staat een ontmoeting gepland. Of ze el kaar daarna nog veel zullen zien, is echter nog maar de vraag. Corrie - ze is getrouwd en heeft nu Wichgers als ach ternaam - heeft namelijk al aangegeven dat ze zich Piet he lemaal niet kan herinneren. „Het heeft op mij waarschijnlijk minder indruk gemaakt, omdat ik nog zo jong was. Vijftien jaar moet ik geweest zijn. Ik was ge woon nog een kind. Als mijn heer Overvliet na een jaar of tien op zoek was gegaan, dan was het misschien anders ge weest, maar nu is het al zo ont zettend lang geleden."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16