Renovatie Volkshuis vier ton duurder dan begroot n Bedrijf 'r is meer dan lleen voetbal Leiden Regio recteur DZB Leiden at weer schoffelen Bedrijfsleven zet druk op rijksweg 11-West «DAG 16 MAART 2000 - ird Bovens na tien jaar weg bij bedrijf 2 robbert minkhorst e s 'Sl |en in het plantsoen, :rni latjes inpakken aan de i band, het personeel n B Leiden zal weten dat t0° recteur Gerard Bovens 'ma Na tien jaar leiding te erei gegeven aan 'een groei- en i florerend mensenbe- 0fd jrdt het tijd voor wat an- egt hij. ,,DZB Leiden traks een heel nieuwe een mooi moment bij leil ciale bei toen ai lisde de nagaan en der- Tij zijn he4an arf tot kort Zijl 30U L >en en heette, groeide het f of van 800 naar 1500 werk- e n Bovens begeleidde de jng naar de Le Pooleweg ustrieterrein Roomburg. ;t ministerie van sociale 5 DZB Leiden inmiddels odel van een sociale orziening die 'meegroeit samenleving'. jaar DZB is onvergete- net niets te vergelijken", Bovens in zijn af- sbrief aan het personeel. 11 bouwden wij aan een waarin gelijkwaardig- professionaliteit cen- aan. Onze naam is alom Werken bij DZB is geen :meer." iet al bracht dat voor mij piratie en bezieling met et feit dat talrijke initia- :en die bovendien ve- 'n met zich meebrach- ïft je energie om door te Bovens begint na de zomer aan een uitgebreide afscheids- toernee bij DZB Leiden. Hij gaat weg zoals hij is gekomen, zegt hij, door de laatste weken terug te gaan nam de werkvloer. „Ik ga gewoon weer gezellig schoffelen en chocolaatjes in pakken. Toen ik hier kwam, heb ik anderhalve maand op alle af delingen meegewerkt. Dat was een fantastische methode. Ik leerde de mensen kennen. Wat er leefde. Dat gaf me een enor me voor sprong." „Ik ben in '90 be gonnen met de belofte dat ik ten minste vijf jaar zou blij ven. Het werden er tien. DZB is een bij zonder fascine rend be drijf." Een van zijn laat ste grote klussen bij de onderneming is het be leidsplan voor de komende ja ren, dat dit voorjaar wordt ge presenteerd. Veel kan Bovens er nog niet over vertellen, behalve dat DZB Leiden 'een nieuwe jas krijgt'. Bovens stak veel energie in de sociale werkvoorziening. Soms teveel, getuige zijn overspan nenheid van vorig jaar. In zijn brief brengt hij het terloops ter sprake. „Nu ben ik aan een nieuwe uitdaging toe. Dat heeft ook met de periode in je leven te maken. Ik zit inmiddels al zo'n 27 jaar in een manage mentfunctie en dan wordt het tijd voor de broodnodige bezin ning. Misschien Wat meer tijd voor mijn echtgenote en mijzelf en wat minder voor het werk. Wat ik ga doen in de toekomst is nog niet zeker. Dat komt wel goed." De directeur verlaat DZB Leiden op 1 oktober van dit jaar. Provinciale splinterpartij zoekt steun in buurgemeenten Leiden afhankelijken Zuid-Holland. Het belangrijkste programma punt van de vorig jaar maart in de Staten gekomen splinterpar tij is verzet tegen annexatie plannen van de gemeente Den Haag. Jense kreeg dan ook de meeste stemmen in de Haagse randgemeenten, zoals Leid- schendam, Voorburg en Rijs wijk. Zijn volgende doel is de Leidse regio. „Leiden wordt ons nu in de schoot geworpen. Leiden Su- perstad, weet je wel. Moet de vierde stad van Nederland wor den. Reken maar dat we die kleine gemeentes rond Leiden ingaan. We gaan onszelf naar Leiden exporteren", aldus Jen- HANS JACOBS De Rijswijkse wethouder Jense verwacht bij de volgende ver kiezingen voor de provinciale staten veel winst te kunnen ha len in de Leidse regio voor zijn partij Onafhankelijken Zuid- Holland. Jense denkt dat in de buurgemeenten van Leiden kie zers uit angst of protest tegen de voorstellen voor de vorming van 'Rijnstad' op zijn groepe ring zullen stemmen. Dat zegt de politicus in een vraagge sprek met de Haagsche Cou rant. De Rijswijker bezet nu één zetel in de staten met de door hem zelf opgerichte partij On- Bouwvakkers aan het werk in een trappenhuis in het Leidse Volkshuis. foto hielco kuipers De renovatie van het Leidse Volkshuis kost 400.000 gul den meer dan is begroot. Dat komt omdat bij sloopwerk zaamheden bij toeval monumentale delen zijn ontdekt die nu alsnog worden gerestaureerd. De gemeente be taalt de extra kosten. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Op 13 mei nemen de medewer kers Leidens oudste welzijnsin- stantie aan de Apothekersdijk weer in gebruik. Sinds architec tenbureau Van Swieten uit Lei den begonnen is aan zijn klus, is het personeel gehuisvest aan de Garenmarkt. De welzijns werkers hebben daar een jaar met plezier vertoefd, zegt coör dinator H. Jansen. „We konden daar heel goed onze cursussen geven." Aanvankelijk was het de be doeling dat het honderdjarig bestaan van het Volkshuis in het opgeknapte pand zou wor den gevierd. In oktober van vo rig jaar was het honderd jaar geleden dat de welzij nsinstantie werd opgericht. Door onenig heid tussen de gemeente, de Stichting Beheer van het Volks huis en de Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) over de financie ring van de restauratie en ver bouwing liepen die maanden vertraging op. Uiteindelijk heeft de gemeente 2,6 miljoen gege ven. De rest wordt door de an dere partijen betaald. Architect P. van Swieten stuitte in april 1999 bij voorbe reidend sloopwerk op monu mentale plafonds, ornamenten, bovenlichten van een venster, paneeldeuren en een kelder. Herstel van die delen was niet in de begroting opgenomen. Gezien de cultuurhistorische waarde ervan drong zowel hij als Jansen aan op restauratie. Van Swieten wil het Volkshuis 'zijn statigheid teruggeven'. Jansen zei vorig jaar: „Ik weet wel zeker dat we daarvoor meer geld nodig hebben. Ongeveer vijf ton. Het zou een mooi ver jaardagscadeau zijn." Dat krijgt het Volkshuis nu van de gemeente, laat E. Botter van de dienst cultuur en educa tie weten. „Alles wordt volledig hersteld. Het is al geregeld." De verbouwing is op 13 mei nog niet volledig klaar, voegt ze er aan toe. „Maar er is dan niets om nog wakker van te liggen." LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Marktplan Adviesgroep onder zoekt de economische nood zaak van rijksweg 11-West, de nieuwe weg die de snelwegen A4 en A44 met elkaar moet ver binden. Het adviesbureau doet dat in opdracht van de Rijn landse Kamer van Koophandel Bloemenveiling Flora en de Hollandse Werkgeversvereni ging. Met steun van de Leidse Vereniging van Industrie (LVI) en de Vereniging Bedrijfsleven Duin- en Bollenstreek houdt het bureau een enquête onder bedrijven in de Duin- en Bol lenstreek die veel met vervoer te maken hebben. Het bedrijfs leven hoopt met het onderzoek de aanleg van rijksweg 11-West weer op de politieke agenda te krijgen. In het onderzoek worden de goederenstromen van en naar bedrijven in de Duin- en Bol lenstreek en de routes waar langs wordt gereden in kaart gebracht. Aan de hand van de enquête wordt onderzocht wat de tijdwinst is en wat aan kos ten kan worden bespaard als deze bedrijven van een zuidelij ke wegverbinding gebruik kun nen maken. Aanleiding tot het onderzoek is de vraag van een aantal ge meenten in de Leidse regio aan minister Netelenbos om de Rijn-Gouwelijn aan te leggen. De aanleg van deze sneltram verbinding van Gouda via Al phen en Leiden naar Noordwijk krijgt alle steun van het be drijfsleven, maar biedt volgens de bedrijven geen oplossing voor het goederenvervoer van en naar de Duin- en Bollen streek. „Het is overduidelijk dat de oost-westverbindingen ver on der de maat zijn. Ze ontbreken gewoon. Veel verkeer vanuit de Duin- en Bollenstreek rijdt om via knooppunt Burgerveen of via Den Haag", zegt J. Lolkema van de Kamer van Koophandel Rijnland. „Dat leidt tot extra verkeersdruk en dat kost een aantal bedrijven veel geld." Bo vendien wordt op de bestaande route door Leiden, via de Ples- manlaan en de Churchilllaan, de overlast en de file groter. Juist daarom wil het bedrijfsle ven weten wat de economische voordelen zijn van rijksweg 11- West. De LVI houdt op 19 mei in Holiday Inn een symposium over de wegverbinding. Het plan is om dan met de resulta ten van het onderzoek te ko- ■i Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S356430, Fax: 071-S321921. fees van Hoogdalem verlegt grenzen rk I m6 n Hoogdalem behoort tini leste sportfotografen van inf! ind. Hij werkt onder 01 bor toonaangevende bla- M Voetbal- en Sport Inter- \D 1. Inmiddels is de Kat- ot de conclusie geko- er meer is dan alleen al blijft die sport tot in .tan dagen zijn sympa- 0 uden. Achter zijn wo- n de Duinstraat heeft wgdalem een zomerhuis ouwd tot fotostudio. v die muren probeert Van ;|alem zijn grenzen te ver- Hij doet aan portretfo- en werkt al voor bedrij- n Hoogdalem loopt over eën. „Als ik wel eens een ie van grote multinatio- erte ui schieten de tranen in 83 en. Zo slecht." ts laat hij een foto zien E^gar Davids. De in Italië lende international, die amd voor niemand be- ris, is door Van Hoog- i(. p de gevoelige plaat Jr 'gd. De fotograaf toont tonder portret, dat Da- de andere kant laat zien. Met zonnebril, dat wilde de speler van Juventus en Oranje graag. Van Hoogdalem: „Dat zegt veel over Davids. Die zonnebril moet wat verbergen. Wat aangeeft dat hij eigenlijk een heel verlegen jongen is." Hij heeft nog meer portretten. Van Ruud van Nistelrooij. Van Clarence Seedorf. „Ik was in de cember met het Nederlands elf tal in Brazilië. Vraag ik aan See dorf of hij een minuutje tijd heeft voor me. Hij zegt: ik heb geen minuut, maar een half uur voor je." Van Hoogdalem weet de beste profvoetballers van Nederland te paaien. „Natuurlijk kietel ik ze door een mooie foto te ge ven. Daar zijn ze gek op. Maar ik praat ook met ze, geef ze aandacht en dat waarderen ze. Laatst begon een voetballer te vertellen over zijn scheiding. Hij stortte zijn hart helemaal uit." De serie portretten, die de naam Ontembare Leeuwen heeft gekregen, wordt in aan loop van het EK-voetbal ge plaatst in het maandblad Sport International. Kees van Hoogdalem: „Laatst begon een voetballer te vertellen over zijn maal uit." Van Hoogdalem doet ook bruidsreportages. Maardan niet van het soort huis-tnin-en- keuken. „Eigenlijk heb ik er geen tijd voor, maar ik kan moeilijk nee zeggen. Vandaar dat ik mijn vrouw deze zaken laat afhandelen. Die kan mak kelijker nee zeggen. Ik ben nog al chaotisch en minder zakelijk. Maar als ik een reportage doe, dan maak ik er wel iets bijzon ders van. Laatst ben ik naar de Kuip gegaan met een Katwijkse familie, die sinds jaar en dag Feyenoordaanhangers is. Ik heb Leo Beenhakker, Jean Paul van Gastel en Kees van Wonderen gevraagd of ze wilden poseren en dat deden ze. Iedereen wil dat ik een bruidsreportage kom maken, maar dat gaat gewoon niet." Van Hoogdalem heeft het ra zend druk. Hij levert sinds kort ook aan het internationale foto persbureau Pies Inited, dat ge bruikmaakt van het materiaal van 's werelds vijftig beste sportfotografen. Het is nog maar zeven jaar geleden, toen hij zich bij de Kamer van Koop handel van Rijnland liet in schrijven en zich volledig op de fotografie stortte. Daarvoor werkte hij freelance voor onder meer het Leidsch Dagblad met het zaterdagamateurvoetbal als specialiteit. Dat laatste doet hij nog steeds. „Dat pakt niemand mij af." Zijn 'vaste baan' had hij in zijn a BETAALBAAR GENOEGEN? CALCULEREN HET TEGENDEEL'. Klassieke schoonheid, onovertroffen luxe en 'state of the art' techniek kenmerken de jaguar XJ V8. °P eigenschappen als veiligheid, betrouwbaarheid en duurzaamheid stelt jaguar nieuwe maatstaven. Dit resulteert in uiterst aantrekkelijke lease- Bij 25.000 km per jaar/48 mnd 3.098,- (excl. BTW) voor de Xj V8 Executive. Bel of fax voor meer informatie: Kimman Amsterdam B.V. Kollenbergweg 74. 1101 AV Amsterdam, tel.: 020 - 696 49 49, fax: 020 - 696 66 99 JAGUAR scheiding. Hij stortte zijn hart hele- foto mirjam van hoogdalem tijd als freelancer op de veiling Flora in Rijnsburg als verdeler van bloemen. „Ik moest geld verdienen om de studie aan de fotoacademie te kunnen bekos tigen." Toen hij 'binnenkwam' bij het weekblad Voetbal Inter national, raakte alles in een stroomversnelling. „Weetje hoe ik bij dat blad kwam? Door foto's te leveren van Dennis Bergkamp, die toen al bij Arse nal speelde. Bergkamp had ru zie met Voetbal International en wilde zich niet laten fotogra feren. Via Glenn Helder, die daar toen ook speelde, kwam ik met Bergkamp in contact en schoot mooie foto's op de golf baan. Ik weet nog goed wat hoofdredacteur Johan Derksen zei toen ik de foto's bracht: 'Wij mogen Bergkamp niet fotogra feren en een visvent uit Katwijk krijgt het wel voor elkaar.' Mooi, hè." Die 'visvent' probeert zich nu ook buiten de sport te profile ren. Hij wil niet dat mensen bij hem aankloppen en simpelweg zeggen: maak voor mij maar een reportage van mijn bedrijf. „Wie bij mij aanklopt, wil iets bijzonders hebben. Dat stempel wil ik opgedrukt krijgen. Ik ben nu met een bedrijf bezig en ik zie de foto's al helemaal voor me. Dan loop ik helemaal over van energie." Dat laatste gebeurt wel vaker bij Kees van Hoogdalem. Als de klus er dan opzit, is de Katwij- ker helemaal uitgewrongen. „Dan stap ik in mijn sportwa gen, doe het dak open en ga twee uur rijden. Dan kom ik weer helemaal bij." ROB ONDERWATER uitde Leidsch Dagblad LltCMEVKX ANNO 1900 Vrijdag 16 Maart GEMENGD NIEUWS - Mevrouw VanderBilt te Nieuw York heeft onlangs een mantel besteld, die wel de duurste zal zijn, die ooit werd vervaardigd. Hij kost niet minder dan 90,000 gulden en wordt gemaakt uit de fijnste Siberische sabelmartervellen. Om deze kleine vellen te verkrijgen, die met de meeste zorg vuldigheid moeten worden bijeengezocht, daar zij geheel gelijk moeten zijn, heeft de Weener firma, aan welke de bestelling is opgedragen, reizen moe ten doen ondernemen naar Nieuw York, Londen, Pa rijs en Rusland. De voering zal zijn van witte bro- LEIDEN - Een binnen Leiden wonende reiziger deed Maandag-avond bij de politie alhier aangifte van de ontvreemding zijner fiets, welke hij aan de uitspan ning 'De Vink' onbeheerd had laten staan en waar mede een jong mensch in de richting naar Den Haag was gereden. Nadat ook de politie te Rotterdam van de zaak in kennis was gesteld, werden gisternamid dag door twee rechercheurs der Rotterdamse politie alhier overgebracht de gestolen fiets en de dader, welke laatste werd aangehouden op het oogenblik dat hij de fiets verkoopen wilde. De aangehoudene is een jonkman van 25 jaren, Duitscher van geboorte. ANNO 1975 Zaterdag 15 maart BREDA - Op de algemene vergadering van de WD in Breda is gisteren mr. F. Korthals Altes tot partijvoor zitter van de WD gekozen. Hij is de opvolger van Haya van Someren-Downer, die voortijdig haar func tie neerlegde wegens drukke werkzaamheden. Twee de Kamerfractievoorzitter Hans Wiegel bedankte haar voor al het werk dat zij belangeloos als voorzit ter verrichtte. De benoeming van Korthals Altes ver liep echter niet geluidloos. Bij veel WD-kamercen- trales bestond onvrede over het feit dat de benoe ming van Korthals Altes min of meer als een voldon gen feit door het hoofdbestuur was gesteld. Een mo tie van de afdelingen Haarlem-Leiden en Utrecht verwoordde deze gevoelens. Hierin drong men aan om over drie maanden een buitengewone vergade ring te houden over het voorzitterschap en nu geen opvolger van mevrouw Van Someren te benoemen. Bovendien keurde men de procedure af, waardoor inspraak in de benoeming onmogelijk was. De motie werd met 1053 stemmen tegen en 214 voor verwor pen. Een motie van vier WD-afdelingen in de pro vincie Utrecht (Amersfoort, Soest, De Bilt en Biltho- ven) werd door de afdelingen zelf ingetrokken nadat het hoofdbestuur had toegezegd dat er binnen een jaar regels zouden komen voor tussentijdse vacatu- ALMA ATA - De Russische schaatsenrijder Valeri Moeratov heeft gisteren op de Medeo-baan te Alma Ata een nieuw wereldrecord op de 1.000'meter ge vestigd. Moeratov kwam tot een tijd van 1.16.93. Het oude record stond sinds 11 april 1974 met 117.23 op naam van zijn landgenoot Aleksander Safronov. Safronov reed toen ook in Alma Ata. Moe ratov leverde zijn presatie op de eerste dag van de landenwedstrijd tegen Zweden. De 28-jarige Rus heeft nu een uitstekende kans het wereldrecord puntentotaal van Lasse Efskind (1544.400) te ver beteren. Na de eerste dag is zijn totaal 76.440 pun ten. LEIDEN - De gewichtheffers van LKV De Spartaan die na een onderbreking van één jaar voor de zesde maal kampioen van West Nederland werden. De mannen die dit allemaal voor elkaar brachten zijn (staande v.Ln.r.): Sam Holswilder, Mat Anneeze, Arie Swagers, Herman Filippo, Dirk van 't Riet, Nico Faas, coach Thomas Brandt en (zittend v.l.n.r.): John ten Brinke, Bart Zwart Henny Sloos, Fred Marijt, Wijnand van Tongeren en Theo Sanders. foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen o verschrijving* kaart I ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15