Saoedische koning geeft alle pelgrims een koran 'j li Geloof Samenleving Israël en Palestijnen hebben hoge verwachtingen van pausr Bestuur Armeense Kerk vraaf aartsbisschop om bemiddeli 'Goede pastoor wordt opgeli DONDERDAG 16 MAART 2000 VANDAAG j r De meeste katholieke heiligen komen uit Euro- I 0 pa. Continenten als Noord- en Zuid-Amerika WAART komen er in vergelijking bekaaid af. Daarom is het bijzonder dat er vandaag twee Canadese heiligen worden geëerd. Het zijn Fransen die rond 1625 als missionarissen onder de Huron-indianen. Jean de Bré- beuf en Gabriel Lallemant deden dat met overgave. Toen op een dag de mannelijke Indianen op jacht waren en al leen Brébeuf en Lallemant, de kinderen, ouden van dagen en vrouwen in het kamp waren, werden ze overvallen door de aartsvijanden van de Huron, de Irokezen. De Indiaanse burgers werden gedood. Brébeuf en Lallemant werden aan palen gebonden en twee dagen lang gemarteld. Tenslotte werd Brébeufs hart er uitgerukt en Lallemant bezweek toen hij werd gescalpeerd. In 1930 kregen beiden een hei ligverklaring als martelaars voor het geloof. Nazareth moet staking stoppen nazareth Israël heeft de stad Nazareth negen miljoen gulden aangeboden om een einde te maken aan de staking van de vuil nisophaaldienst. De vuile straten zouden het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de voormalige woonplaats van Jezus ontsieren. Volgens de burgemeester van Nazareth deed de Isra ëlische minister Haim Ramon het aanbod. De minister is ver antwoordelijk voor de voorbereidingen van de komst van de paus. Een groot aantal vuilnismannen in Nazareth staakt al sinds eind februari voor een hoger loon. Door de staking stapelt het vuil zich aan de kanten van de straten op. Ook op scholen wordt er gestaakt. Kerken tegen waarzeggers op Expo hannover De Duitse kerken keren zich tegen het optreden van waarzeggers op de wereldtentoonstelling Expo 2000 in Han nover. De kerken vrezen voor een 'mystieke, met angst beladen atmosfeer', zei Gerhard Wegner van de Evangelische Kerk in Duitsland. Er bestaat twijfel in kerkelijke kring of dat optreden slechts amusement is, zoals toegezegd. Ook bisschop Margot Kassmann van Hannover zou in een gesprek met Expo-direc- teur Birgit Breuel kritiek op dit onderdeel van het programma hebben geuit. Het gaat volgens een Expo-woordvoerder om niet meer dan een amusementsprogramma voor wachtende bezoe kers. Het is volgens de woordvoerder een ludieke uiting van het feit dat de Expo zich met de toekomst bezighoudt. Windesheimer kerkje erft 3 ton windesheim De Hervormde Kerk in Windesheim bij Zwolle heeft van een gemeentelid 300.000 gulden geërfd voor het on derhoud van het historisch kerkgebouw. Het monumentale ge bouw is het grootst restant van het klooster Windesheim, dat in de vijftiende eeuw een belangrijke rol speelde bij de Moderne Devotie, de voorloper van de Reformatie. Hierdoor is het be staande kerkje, dat oorspronkelijk dienst deed als brouwhuis, in theologische kringen zeer bekend. Dominee H. de Jong: „We zijn een kleine gemeente met een heel duur gebouw. We zijn daardoor sterk afhankelijk van fondsen, subsidies en schenkin gen. De erfenis geeft ons een buffer voor de toekomst." Scientology in Zweden erkend Stockholm De Scientology Kerk heeft verheugd gereageerd op het besluit van de Zweedse regering haar niet langer te be schouwen als een organisatie zonder winstoogmerk, maar als een religieuze gemeenschap. Een woordvoerder van Scientolo gy, Tarja Vulto, zei 'verrukt' te zijn over het besluit. Vulto zei dat Scientology al 30 jaar in Zweden is gevestigd en al die tijd heeft aangevoerd een religie te zijn. De verandering geeft de bewe ging het recht huwelijken te sluiten. Slangen volgt Veringa op utrecht Voorzitter F. Slangen van de KRO volgt de vorig jaar overleden oud-minister G. Veringa op als voorzitter van de cen trale beleidscommissie voor de katholieke instellingen voor we tenschappelijk theologisch onderwijs. Dat heeft de bisschop penconferentie besloten. Deze commissie behartigt bij de rijks overheid de belangen van de Katholieke Theologische Universi teit te Utrecht, de Theologische Faculteit Tilburg en de theolo gische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen. De commissie adviseert de bisschoppen over verdeling van de geldmiddelen en over de samenwerking en afstemming tussen de drie instellingen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk (wijkgem. de Rank), mw. E. Oortte Heem stede, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen: naar Berkel en Ro denrijs, P.A. Verbaan te Ooster- CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ouderkerk aan de Amstel, R. Kok te Sliedrecht. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Beroepen: te Nieuw-Beijerland, T. Klok te Urk. vaticaanstad dpa/rtr/afp Israëli's, Palestijnen en Jordaniërs hebben hoge verwachtingen van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan het Heilig Land. Ook voor de paus zelf wordt de reis van 20 tot 26 maart een hoogtepunt: als eerste paus pelgri merend in de voetsporen van Jezus, en dat nog wel in het jubeljaar 2000. Rabbijn David Rosen uit Jeruzalem noemt het bezoek aan Israël een grote stap voorwaarts. Geen paus heeft zo veel voor de rooms-joodse betrekkin gen gedaan als deze paus, aldus Ro sen, directeur van de antidiscrimina tiebeweging B'nai B'rith. De paus kon voortbouwen op het document Nostra Aetate van het Tweede Vaticaans Con cilie. Daarin breekt de RK-Kerk met de opvatting dat de 'perfide joden' Jezus hebben vermoord. Een jaar na zijn verkiezing in 1978, bezocht de paus op zijn eerste reis naar zijn vaderland Polen het concen tratiekamp Auschwitz. In 1986 bracht hij als eerste paus een bezoek aan de synagoge in Rome, waar hij de joden 'onze dierbare oudere broeders' noemde. In 1994 knoopte het Vaticaan diplomatieke betrekkingen met Israël aan. Op twee punten heeft de paus de joodse gemeenschap teleurgesteld: de weigering afstand te nemen van de oorlogspaus Pius XII, die niet in het openbaar tegen de jodenvervolging heeft geprotesteerd, en de toenadering tot de PLO. Toch zijn onder deze paus de betrekkingen tussen de Rooms-Ka- tholieke Kerk en de joodse gemeen schap fundamenteel veranderd. De Palestijnen zien in het bezoek aan de Palestijnse Gebieden steun voor president Arafat. In Jeruzalem be zoekt hij de heilige plaatsen van joden dom, christendom en islam. „Het Vati caan heeft altijd de annexatie van Oost-Jeruzalem door Israël veroor deeld", zegt burgemeester Hanna Nas ser van Bethlehem. Vorige maand her haalde de RK Kerk dit standpunt in het akkoord met de PLO. Patriarch Mi chael Sabbah, zelf Palestijn, waar schuwde tegen te hoge verwachtingen. „Het is een spirituele reis. De status van Jeruzalem zal na het pausbezoek nog dezelfde zijn als ervoor", aldus Sabbah, hoofd van de RK Kerk in het Heilig Land. De Palestijnen zijn er ook mee inge nomen dat de paus een Palestijns vluchtelingenkamp bezoekt. „Israël had erop aangedrongen dat de paus naar Yad Vashem, het holocaustmuse um, zou gaan om spijt voor de jodenvervolging. 0i nale catastrofe wordt gesi door de vluchtelingenkarii| Nabil Kassis van het comj hem 2000. De reis van de dragen aan een positieve vredesgesprekken tussen Ia |en Palestijnen, verwacht Emi i; een Palestijnse christen dj koord tussen Vaticaan en voorbereidde. Eenzelfde toofocte ter Ghaleb Bdeir uit Ammat jqa hoopt dat de paus Arabierei li's ervan kan overtuigen 'een van de simpelste woord jr(Jt tegt traG ■M flc almelo anp Het bestuur van de Armeense Kerk in Almelo gaat de aartsbisschop in Parijs vragen te bemid delen in de bestuurscrisis. Het lang slepende conflict ontaardde maandagavond in een mas sale vechtpartij. Meer dan dertig Armeense mannen en vrouwen raakten met elkaar slaags. De gelovigen gingen elkaar met loden pijpen, stokken en stenen te lijf. Ook werd er met een pistool gedreigd. Er vielen drie gewonden. De Almelose politie moest twintig agenten inzetten om de gemoederen tot bedaren te brengen. Volgens bestuursvoorzitter Gelici van de Ar meense Kerk in Almelo is er een machtsstrijd gaande. „Ondanks het feit dat het huidige be stuur met meerderheid van stemmen is geko zen en een onlangs ingediende motie van wan trouwen het niet haalde, wil de oppositie toch de macht overnemen." bij Volgens de voorzitter gaat het om grote groep Armeniërs die er een 'ar tuur' op na houdt dan de meerder! ciale huidige bestuur wil zich met de oppo or- zoenen en heeft de aartsbisschop va meense Kerk in Parijs gevraagd te bei t( „Indien de aartsbisschop er om vraiiisde huidige bestuur zelfs bereid af te tre de gaat het niet om bestuursmacht, mai aan optimaal functioneren van de Armeen Almelo." De Almelose geloofsgemeenschap leden. De interne verdeeldheid he^an meer betrekking op de plannen voor kerkgebouw. Het huidige bestuur zej aan te willen doen om het nieuwboii snel mogelijk te realiseren. Volgen stuurs voorzitter is nog niet bekend of sitie instemt met een bemiddelende n aartsbisschop. Bisschop Muskens presenteert boek breda anp mount arafat rtr Koning Fahd van Saudi-Arabië geeft een koran aan alle pel grims die aan het eind van de jaarlijkse pelgrimage (haj) het land verlaten. Dit jaar hebben 1.267.555 buitenlandse mos lims (een record) de haj vol bracht. De overige twee miljoen pelgrims waren Saudi's. Gisteren, de laatste dag van de haj, hebben ruim twee mil joen molsims de berg Arafat in Saudi-Arabië beklommen. Zij deden dit lopend of in auto's en bussen. Op deze berg heeft de profeet Mohammed zijn laatste preken gehouden. De gelovigen hadden de nacht doorgebracht in 43.000 vuurbestendige tenten. Drie jaar geleden kwamen 340 men sen om toen de tenten in brand vlogen. Dit jaar zijn er geen on gelukken gebeurd. „Ik ben hier om geluk in mijn leven té vinden en na mijn dood een plaats in de hemel te verdienen", zei Alaa Shamsed- dine uit Ethiopië. „Ik heb veel verkeerde dingen in mijn leven gedaan. Ik hoop dat nu mijn zonden zijn vergeven." De Egyptenaar Ahmed Moustapha voegde eraan toe dat bidden met zoveel moslims 'de ziel erg gelukkig' maakt. De pelgrims moeten voor zonsonderdag de berg hebben verlaten. Vervolgens is er een driedaags ritueel waarbij ze ste nen naar drie pilaren gooien. Dat houdt verband met het feit dat Abraham de duivel stenig de, die volgens de moslims driemaal aan Abraham en Is- ma'iel is verschenen. De eerste dag van dit ritueel vieren de pelgrims, net als de moslims wereldwijd, het Offer feest, waarbij ze het vlees van schapen, koeien en kamelen delen met armen, familie en bekenden. Daarna keren ze te rug naar de heilige stad Mekka. Het Offerfeest wordt aan het eind van de haj gevierd. Met het slachten van een dier herden ken de moslims dat Ibrahiem (Abraham) Allah zo toegewijd was dat hij bereid was zijn zoon Isma'iel (Ismaël) te offeren. Uit eindelijk mocht Ibrahiem een schaap offeren in plaats van zijn zoon. Wie nooit bedrogen wordt, helpt nooit, zegt bisschop Mus kens van Breda in een interview met Gerard van den Boomen en Jan Ruijter over zijn etmaal als zwerver in Amsterdam. Het interview is opgenomen in de bundel 'Midden in het leven. Beschouwingen over mens, sa menleving en cultuur' van de hand van Muskens, die hem vrijdag wordt aangeboden. Tijdens zijn zwerftocht aan het begin van de veertigdagen tijd (vastentijd) in 1998 was Muskens een zwerver uit Ant werpen tegengekomen, die hij uitnodigde hem in Breda eens te bezoeken. Bij die gelegen heid werd de bisschop 'getild'. Muskens citeert bisschop Bak kers, die hem indertijd tot priester wijdde: „Een pastoor is geen goede pastoor als hij per jaar niet voor een paar honderd gulden wordt opgelicht." De tamelijk onbekende Mus kens, weliswaar priester van het bisdom, werd in 1994 bisschop van Breda. Daarvoor had hij lange tijd in Indonesië en Rome gewerkt, een tijd waarin hij zijn ogen goed de kost had gegeven. Als geen andere bisschop in Nederland heeft Muskens, abonnee op de 'International Herald Tribune', een wereldwij de blik. Internationale proble men vormen het thema in het eerste deel van het boek. mmmgmmm 1 |f/lp- - ingn ustrif :t mi DZ lodel orzie same Bisschop Muskens. Muskens werd vooral bekend door zijn kritiek op het armoe debeleid van het paarse kabi net. Zijn woede was gewekt door het wegblijven van de po litici bij de armoedemanifesta- tie van de Raad van Kerken en aanverwante groepen in 1996. In het blad Zeggenschap zei Muskens aan de vooravond van Prinsjesdag dat er een econo mische crisis gaande is die be wust wordt verzwegen. Een maand later toonde hij er in het VPRO-programma Veld post begrip voor dat sommige mensen naast een uitkering FOTO FOTOPERSBUh zwart bijklussen. Ooi die een brood steelt, 1 hard vallen. In eers jt was premier boos op mij, wat hij maakte", zei Must was de bisschop i 'bondgenoot'. Het derde deel be relatie tussen kerki Daarin is onder me m Hoi men het Schlichtinf >este s 1998, 'Mijn ervaring and. F media'. Over zijn oi jorto journalisten zegt M Voet! hij zich door hen m j. men' heeft gevoeld. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden, ook wat zon en een enkele bui. Middagtempera- tuur rond het vriespunt. Denemarken: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In het noorden wolkenvelden en kans op wat regen. Naar het zui den toe af en toe zon en droog. Maxima ongeveer 12 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook wat zon en meest droog. Maxima rond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In het uiterste oosten eerst nog bewolkt en kans op wat regen. Maxima ongeveer 12 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en vooral in het zuidoosten veel zon. Wel waait er een stevige Mistral. Maxima op de meeste plaatsen tussen 10 en 15 gaden. Spanje: Zonnig, maar vooral aan zee plaatselijk ook wolkenvelden. Hier en daar veel wind. Maxima meest tussen 15 en 20 graden, in het westen middagtemperatuur tot 24 graden. Portugal: Zonnig, maar ook hier en daar veel wind. Maxima rond 23 gra den. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en droog. Don derdag nog een frisse noorden wind. Maxima rond 16 graden. Marokko: Westkust: zonnig, maar in het zuiden mogelijk ook wolkenvel den. Maxima meest tussen 22 en 28 graden, onder bewolking min der warm. Tunesië: Zonnige perioden maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 16 en 20 graden. Madeira: Wolkenvelden, aan de westzijde van de eilanden zon. Maxima on geveer 20 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordzijde van de eilanden ook wolkenvelden, maar droog. Maxima tussen 22 en 27 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en af en toe wat regen of motregen, in de ber gen boven 1100 meter sneeuw. Maxima omstreeks 8 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen. Sneeuwgrens rond 700, in het westen stijgend tot 1100 me ter. In het zuiden droog en gere geld zon. Maxima in de dalen rond 7 graden, in het zuiden zachter. Zwitserland: In het noordoosten wolkenvelden en nu en dan regen, boven 1100 meter sneeuw. Elders droog en vooral aan de zuidkant van de Al pen veel zon. Maxima rond 9 gra den, bij Locarno middagtempera tuur rond 17 graden. Polen: Wisselend bewolkt en winterse buien. Middagtemperatuur rond 3 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend, bewolkt en winterse buien. Maxima tussen 3 en 7 gra den. Hongarije: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur on geveer 6 graden. Italië: In het noorden zonnig. Elders ook geregeld wolken en in het zuiden eerst nog een enkele bui. Maxima ongeveer 15 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, hier en daar ook kans op hardnekkige wolken velden. Droog. Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Donderdag enige tijd regen en kans op onweer. Vrijdag weer wat zon, maar ook kans op enkele buien en op de Egeische Zee een frisse noordenwind. Donderdag in het zuidoosten zacht, vrijdag maxima tussen 7 en 12 graden. Malta: Wisselend bewolkt en donderdag nog kans op een enkele bui, mo gelijk met onweer. Middagtempe ratuur rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Donderdag in West-Turkije en vrijdag vooral in het zuiden en op Cyprus regen of onweer. Vrijdag in het westen weer wat zon. Maxi ma aan zee van 13 graden op de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Vrijdag vooral in het westen fris- VRIJDAG 17 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.49 Zon onder 18.46 Maan op 15.23 Maan onder05.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.15 13.39 00.48 13.12 Laag 09.04 21.55 08.45 21.36 Weerrapporten 16 maart 07 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt 16 0.0 15 0.0 3 0.0 4 0.0 2 0,0 7 0.0 7 0.0 10 0.0 13 0.0 0 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) ot de aterrr albl: 'an dé uden. indel onbewolkt onbewolkt licht bew. bewolkt SSL onweer warmtefront regen «ggp» sneeuw f koufront mi* opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 53238 ,]ern Familieberichten: 023-53 u-- 023- 5320 216 mJQ( Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071— 5315 n Hoe ADVERTENTIf Maandag t/m vrijdag v, 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTf m SCh Maandag t/m vrijdag van 8.3 jen. Zi 071- 5143 545 ts laat ABONNEMENT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi' d, ontvangen betaling. VERZENDING PERP Voor abonnementen die per pof worden verzonden geldt er aan portokosten per verschijnda LEIDSCH DAGBLAD OP CA! ^T/V Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is e van het regionale nieuws uit! Dagblad op geluidscassette te informatie 0486-486486 K E N H U I Z .ees ïevar ende amdv is, is op de igd. D tonde 0.0 Rome onbewolkt n 2 Split Stockholm half bew. n 6 Warschau licht bew. Wenen sneeuw Zürich half bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca onbewolkt Johannesburg zwaar bew 8 0 0.6 7 4 0.0 New Orleans New York Tel Aviv 19 18 11.8 14 0.0 1 0 0.0 Los Angeles 37 23 0,0 Tokyo 33 25 0,0 Toronto 22 14 0.0 Tunis 23 15 3.4 Vancouver 14 12 0,0 1 21 7 0.0 4 12 5 2.0 /4 11 3 0.4 2 19 10 0.0 s. 1 10 2 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond i feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14