Delia Smith kiest voor eenvoud Varkensvlees taboe in restaurants Smaak Manipulatie Appelwedstrijd DONDERDAG 16 MAART 2000 redactie: margot klompmaker Ook in snoepgoed kunnen genetisch gemanipuleerde bestanddelen Zitten. foto archief Erfelijk veranderde soja en maïs zijn de voeding binnengeslo pen. Niet onopgemerkt, want er was genoeg publiciteit. Maar nog steeds komen consumen ten niet aan de weet wat ze ko pen: gemanipuleerd of niet. Fa brikanten verschuilen zich ach ter onduideüjke wetgeving. Genetische manipulatie. De of ficiële term is genetische modi ficatie. Dus: aanpassing, wijzi ging. Als in levensmiddelen grondstoffen worden gebruikt die erfelijk zijn veranderd, dan zal er hooguit zoiets op het eti ket staan. Of nog iets vagers: ge produceerd met behulp van 'moderne biotechnologie'. De meeste consumenten zullen dat als flauwekul ervaren of als misleidend. Maar als Albert Heijn op zijn Euroshopper to matensoep 'genetische modifi catie' vermeldt, dan is hij een koploper. Een van de weinige aanbieders die zijn best doet om helderheid te verschaffen. Want voor de rest is het eigen lijk huilen met de pet op. De Consumentenbond liet tij dens een discussiebijeenkomst talloze levensmiddelen zien waarvan je gerust kan aanne men dat er gemanipuleerde (sorry, gemodificeerde) soja of maïs in is verwerkt, maar als koper kom je daarover niets te weten. Het staat er niet op. En het gaat vaak om niets bijzon ders. Bijvoorbeeld snoepjes voor de kinderen. Als daar glu- cosesiroop wordt genoemd, of plantaardig vet, of zetmeel, dan kan dat allemaal van genetisch veranderde planten afkomstig zijn. De meeste mensen realise ren zich dat totaal niet. Eigen navraag van de Consu mentenbond bij fabrikanten brengt de bewakers van het consumentenbelang geen stap dichter bij meer helderheid. Men heeft bijvoorbeeld bij elf bedrijven geïnformeerd naar de grondstoffen die werden ge bruikt. Naar garanties voor 'genvrij'. Slechts van vijf bedrij ven kwam er een antwoord en daarvan waren er maar drie bruikbaar. De consumentenorganisatie is al tien jaar bezig met dit onder werp, maar schiet eigenlijk niets op. In Europees verband is er wetgeving en komen er nog meer regels, maar op een of andere manier kun je daar geen hom of kuit van maken. Fabrikanten verschuilen zich daarachter. Zij willen zich niet als de verkoper van genetische manipulatie opwerpen, als hun concurrenten zich van de dom me houden omdat de regelge ving onduideüjk is. En zo zeurt alles maar door. In de Tweede Kamer is om een maatschappelijk debat over ge netische veranderingen in voedsel gevraagd. Betrokken ministers (landbouw, milieu, economie en volksgezondheid) bereiden een nota voor. Het maatschappelijke debat schuift steeds op, maar de Consumen tenbond geeft er nu alvast een zwengel aan. De bond lanceert een eigen campagne onder het motto 'Genvoedsel? Aan u de keuze'. Het hoofddoel is: bereiken dat consumenten daadwerkelijk kunnen kiezen voor of tegen gemanipuleerd voedsel. Want nu is dat niet mogelijk. Een klant moet helemaal overscha kelen op biologische produc ten, wil hij de absolute zeker heid hebben van 'niet erfelijk veranderd'. Er is wel iets veranderd in het standpunt van de consumen tenclub. Men volgde tot nu toe min of meer de wetgever, die het niet nodig vond om alle grondstoffen van erfelijk veran derde planten op het etiket te vermelden. Alleen als er 'gewij zigd eiwit' of 'gewijzigd DNA' in het voedsel aantoonbaar warqn moest het. Maar in olie van ge wijzigde soja is dat niet te vin den en dus hoefde er niets op te staan. Nu neemt de Consumen tenbond een meer principiële stelling in: ook bij erfelijk ver anderde soja-olie moet het op het etiket staan. Want dat geeft een consument echte keuze. Als hij met manipulatie niets te maken wil hebben, dan moet hij weten waar hij aan toe is. Volgens campagneleider drs. Rinske van Duifhuizen hebben veel consumenten behoefte aan meer informatie. Er werden 1350 mensen ondervraagd. Tachtig procent van hen meldt meer te willen weten. Ongeveer 60 procent zegt altijd de etiket ten te lezen en vindt dat dat helpt bij kiezen. „Consumenten hebben niet om genetische modificatie ge vraagd", zegt Van Duifhuizen. „Ze willen het eigenlijk alleen maar accepteren als er voorde len zijn, en directe voordelen voor de consument zelf zijn er niet." Van Duifhuizen noemt de eti kettering zoals die er nu is een farce. De wetgeving stelt weinig voor. De controle op naleving van de wet door fabrikanten is ook al minimaal. Volgens Van Duifhuizen verricht de Keu ringsdienst van Waren jaarlijks ergens tussen vijftig en honderd keuringen op gebied van etiket tering. Veel te weinig, vindt ze. Lastig is natuurlijk dat de Ne derlandse wetgever tegenwoor dig Europese regelgeving moet volgen, en dat in Brussel inge wikkelde besluiten worden ge nomen. Er is een Europese wet voor 'novel foods', maar de nieuwe gemanipuleerde maïs en soja vallen daar buiten. Die hebben 'eigen wetgeving'. Een onderdeel daarvan is een zoge heten negatieve lijst, waar bijna niets in wordt genoemd, maar die wel zegt: als bestanddelen van maïs en de soja veranderd zijn, maar qua chemische structuur nog precies hetzelfde zijn als hun onveranderde voorgangers, dan hoeft u, fabri kant, zich niet druk te maken. Dan is alles in orde. Verder werkt Brussel aan een aparte regeling voor additieven en aroma's, waarin komt te staan dat veranderde lecithine (van soja) wel op een etiket moet worden vermeld, maar bijvoorbeeld zoute aroma's voor in pakjes soep weer niet. Huib Vriend van de stichting Consument en Biotechnologie houdt hel erop dat 'Brussel er niet uitkomt', en dat het ook lastig is omdat er steeds betere detectiemethoden komen. Ge netisch gemodificeerd is steeds beter aan te tonen, en dan moeten er vermeldingen volgen op etiketten. Fabrikanten wor den hier uiteraard horendol van. Voor hen is er misschien maar één uitweg. Als ze meedoen met certificeringsregelingen, dan moeten ze zekerheid kun nen krijgen bij hun grondstof- fenleveranciers over 'gemani puleerd of niet'. En grondstof fen van onveranderde maïs en soja bieden dan de minste kans op problemen bij de verkoop aan de consument. Britse topkok presenteert tweede boek vol simpele keukengeheimen Op het scherm straalt ze één en al degelijkheid uit. Geen kopje staat scheef en geen gerecht lijkt te mislukken in haar 'ever so tidy' keuken met uitzicht op een minstens zo gestileerde tuin. 'Accurate' is het woord dat misschien nog het meest op haar van toepassing is, want Delia Smith legt haar lezers en kijkers van A tot en met Z uit hoe ze met gerechten, maar vooral met de daarvoor ge bruikte basisingrediënten moe ten omspringen. Des te verwonderlijker is het dat de 'Volvo onder de koks', zoals ze door vakgenoten wordt genoemd, een paar steekjes laat vallen. Voor iemand die zo'n Pietje Precies is, is het merk waardig dat ze zich niet inten sief met de vertaling van haar nieuwe kookboek heeft be moeid. Waarom is er bijvoor beeld geen Nederlands equiva lent gegeven voor curd cheese? En waarom wordt niet uitge legd wat spring greens zijn? Toch is ook het tweede deel van 'Keukengeheimen' een van de beste kookboeken die je te pak ken kunt krijgen. Geen kok geeft zo'n heldere, eenvoudige uitleg over het ontleden en snij den van kip, het fileren van vis, het smelten van chocolade, het gebruik van gelatineblaadjes, het maken van een vinaigrette en het serveren van een mango: lang vergeten basisprincipes die teruggrijpen naar de wortels van het koken. Niet alleen thuiskoks, ook Brit se kookcoryfeeën dwepen met Een kijkje in de voorraadkast van Delia Smith. foto gpd de succesvolste kookboeken- schrijfster van het Verenigd Ko ninkrijk die al meer dan elf mil joen exemplaren heeft verkocht (onder meer van 'Winter- en 'Zomergerechten' en deel 1 van 'Keukengeheimen'). Van Anto ny Worrall Thompson ('Food and Drink') tot de nieuwe kook- held Jamie Oliver ('The Naked Chef), iedereen loopt weg met haar. In deel 2 van 'Keukengehei men' staan meer dan honderd nieuwe recepten; van soep- en stoofgerechten tot salades en zoetigheden (het woord dessert dekt de lading bij lange na niet). Het aardige is dat de schrijfster niet eenkennig is. Britse favo rieten als Shepherd's pie wor den moeiteloos afgewisseld met Thaise viskoekjes en Tunesi sche auberginesalade met yog hurt en koriander. Alle recepten blinken uit door hun eenvoud - of het nu gaat om gebraden parelhoen met 30 tenen knoflook, gamalenrisotto met kreeften(soep)saus en dressings voor beginners, tot het jaren zestig chocoladedes sert (donkerbruine chocola demousse) en een 'aangepast' jaren negentig dessert: crème brulée met chocolade. Tot Delia's keukengeheimen behoren ook huis-, tuin- en keukentips zoals het herkennen van goede chocolade. Het ge heim zit 'm volgens haar in de krak: bij een minder goede reep is dat geluid veel doffer - of hoor je helemaal niets. Haar favoriete keukengerei, nóg zo'n keukengeheim, is een klei ne, platte pen; alleen daarmee kan ze vaststellen of een bloem koolroosje, een spruitje of een aardappel gaar is. Waar ze goed zonder kan in de keuken is de frituur. Patat bakt ze in een hete oven en vis in de pan: „Als ik trek heb in fish and chips, dan eet ik ze bij de vis kraam of in een restaurant en laat ik mensen daar de muren en plafonds schoonmaken!" 'Moeder' Delia lijkt op alles een antwoord te hebben; en dat is nu juist waarom ze in de Britse pers een lading kritiek over zich heen heeft gelnegen. Sommi gen noemen het neerbuigend dat ze - nota bene op prime ti me - heeft gedemonstreerd hoe je een ei moet koken. Delia zelf is er echter van over tuigd dat haar manier van ko ken mensen zelfvertrouwen geeft; dat ze door haar back to basic-benadering op den duur niet meer bang zijn om te expe rimenteren. De cijfers geven haar gelijk. Als Delia uitlegt hoe je een ei moet koken, worden de volgende dag 1,3 miljoen eieren verkocht. Toen Delia een nieuwe meel soort aanprees als zijnde 'the best thing" om sauzen zonder vet én zonder klonten te bereid den, verdriedubbelde de pro ductie en moest al het perso neel overwerken. Dat laatste berust op toeval, want in tegen stelling tot een aantal van haar collega's houdt Delia zich verre van commercie. Wat ook opvalt is dat haar kookprogramma nauwelijks en- ellen scholtens tertainmentwaarde heeft. Mrs. Smith lacht niet of nauwelijks, vertelt geen grappen en be weegt alleen maar wanneer ze in de pannen roert of iets in de oven zet, maar juist hierin schuilt haar succes. Alles draait om het stap voor stap opbou wen van een gerecht. Geen wie belende stapelgerechten en geen onbekende ingrediënten of kruiden die je nergens kunt krijgen, maar het soort voedsel dat iedereen kan bereiden. Toegegeven, op tv komt ze ui terst beheerst en tuttebellerig over, every inch an Englishwo man, maar een vrouw die direc tielid en groot-aandeelhouder is van de Norwich City Football Club moet ook een gezellig mens zijn. Tussen twee haakjes: als ze in het najaar op zaterdag naar de voetbalwedstrijden in Norfolk gaat, haalt ze dèar haar spruit jes! (Delia Smith, Keukengeheimen 2, uitg. Schuyt Co, 75 gulden. 'Delia's How To Cook 2'; maandag om 21.30 uur op BBC 2) Met het eten van varkensvlees is het vreemd gesteld in ons land. In een groot aantal res taurants, die menen te behoren tot de top-honderd van Neder land, komt varkensvlees niet of nauwelijks op de kaart voor. Het heeft er veel van weg alsof men er de neus voor ophaalt. Dat is merkwaardig, omdat var kensvlees in ons land tot de meest gegeten vleessoort be hoort. Dat restaurants het niet serve ren komt door de befaamde keukenmeester Auguste Escof- fier. Hij schreef honderd jaar geleden in een van zijn kook boeken dat varkensvlees eigen lijk niet in de keukens van de restaurants thuishoort. Hij vond het vlees meer geschikt voor de keuken 'thuis'. In Frankrijk zelfheeft men Es- coffier wat dat betreft nooit he lemaal serieus genomen. Daar om kun je in vrijwel alle Franse restaurants, van hoog tot laag, met één of meer sterren, var kensvlees op je bord krijgen. Een Fransman is bijzonder ge steld op z'n carré en cótes de porc (varkensribstuk en -kote letten). In restaurants wordt varkensvlees dan ook het meest verkocht. Ook bij onze zuider buren zal geen restaurateur of kok op de gedachte komen om het van de kaart te halen. In ons land, waar restaurateurs en koks zich al heel lang opstel len als de beste jongetjes van de klas, heeft men zijn woorden wel serieus genomen en vindt men nog altijd in het kielzog van Escoffie, dat varkensvlees voor de fijne keuken te 'ge woon' is. Al maakte Escoffier een uitzondering voor ham. Daarvoor ruimde hij in zijn kookboeken een ruime plaats Al halen veel restaurants hun neus op voor varkensvlees, bij de mensen thuis is het een van de meest gege ten vleessoorten. foto archief hans belterman in. Zonder ham zou het var kensvlees in zijn geschriften waarschijnlijk helemaal onbe sproken zijn gebleven. Escoffier deed zijn uitspraken over het varken in een tijd dat gekroonde en ongekroonde ko ningen, rijke play-boys en an der mondain publiek bij hem aan tafel kwamen. Toen in veel families nog een varken werd gefokt om het, meestal in no vember, te slachten teneinde de familie in de wintermaanden van voldoende vlees en spek te voorzien. Het was het vlees van de kleine man en daar moest Escoffier, gezien zijn clientèle, waarschijnlijk niet veel van hebben. Dat het varkenshaasje in room saus in de meeste eetgelegen- heden van de kaart is verdwe nen zal niet iedereen betreuren. En dat ook de Cotelette Suisse (varkenskotelet gevuld met ham en kaas) en de Cordon Bleu (varkensoester gevuld met ham en kaas) in het vergeet boek zijn terecht gekomen is ook niet zo erg. Maar dat we in ons land geen mooi gebraden varkensribstuk (carré de porc) met jonge voorjaarsgroenten kunnen krijgen, doet pijn. En dat we menen dat bij asperges en tuinboontjes het beste ge kookte ham kan worden opge diend, is al evenmin juist. Bij asperges passen gebakken var kensoesters. En een licht ge roosterde varkens (rib) kotelet doet het bij tuinboontjes in een romige saus met salie wellicht nog beter. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Sportclub; 9. lichaamsplooi; 10. vruchtbaar oord; 11. spil; 12. deelgenoot; 14 voorvoegsel; 15. afnemen; 17. rondedans; 19. Noorse godheid; 21. haarverzorgingsmiddel; 22. voormalig Chinese leider; 23. bewonderaar; 25. zoen; 27 drang; 30. boom; 32. liefkozing; 33. bolgewas; 34. nader overeen te komen (afk.); 36. boterton; 38. scheiding van wegen. VERTICAAL: 1. Af; 2. vordering; 3. persoonlijk vnw.; 4. rivier in Spanje; 5. geheimschrift; 6. Frans lidwoord; 7. wisselgebruik (It.); 8. horde; 13. dochter van Cadmus; 15. deel van de oogst te betalen als pacht; 16. bloot; 18. edelgrootachtbaar; 20. munt; 23. opstaande rand aan een buis; 24. door middel van; 26. dans; 28. Turkse brandewijn; 29. flink; 31. zeepwater; 33. grafvaas; 35. buisverlichting; 37. tandeloos zoogdier. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Hartje; 4. invallen; 6. kerk; 8. kits; 9. ideeënbus. Verticaal: 1. Hei; 2. rover; 3. juli; 5. natuur; 6. kuif; 7. klem; 8. kind. GEGRILDE KIPKEBABS MET GREMOLATA Snijd elk stuk kip in 5 flinke stukken, maar laat het vel zit ten. Doe ze in een kom met ci troensap, -rasp, olie, knoflook, oregano, witte wijnazijn en veel peper en zout. Marineer ze een nacht of een paar uur. Verhit de grill minstens 10 mi nuten op zijn hoogste stand voor. Rijg een half laurierblad aan een pen, gevolgd door een kwart plak citroen een stuk kip. Rijg afwisselend plakken citroen en stukken kip aan de pen, totdat je 5 stukken kip aan de pen hebt. Eindig met een half laurierblad en duw alles goed tegen elkaar. Doe met de tweede pen het zelfde. Leg ze op het grillroos- ter en zet er een hittebestendi ge schaal onder om het vocht op te vangen. De kebabs moe ten 10 centimeter van de hit- tebron liggen en je moet ze tij dens het grilleren met het ma- rinadevocht bedruipen. Geef ze 10 minuten per kant; dan worden ze mooi donker en ge roosterd. Meng intussen de ingrediënten voor de gremola- ta. Leg de gare kebabs op een dienschaal en houd ze warm. Doe de rest van de marinade SR en het uitgedropen een pan en kook het tot stroopdikte in. Dat duurt t nuten. Giet het over de babs, bestrooi met grem jè\ en zet ze op tafel. Ingrediënten I voor 2 personen: 2 filets van een schai Imer kip, sap van 1 citroer p plus 1 tl rasp, 3 dikke (er|je plakken citroen, in vi fl.: I ren, 4 el olijfolie, 1 teBr" knoflook, geschild ei uitgeperst, 1 dessert) irarp. verse oregano, hakt, 1 tl witte wijnaj^b 2 laurierblaadjes, doe ledei midden gescheurd, versgemalen zwarte peper. 'aula 5-J Gremolata: 1 teen krlletwe look, geschild en fijn ct^ u I entaf hakt, 1 ruime tl citro raaf sap, 1 el verse peten ints. fijngehakt. !ma 'aula etoe Het Voorlichtingsbureau alksl en Fruit organiseert van 2 arel met 8 april een actie rond ypsi. goldappel. Centraal staat atuu tenwedstrijd - bedenk e send gerecht met Jonago|verle dat binnen een half fel staat - met al prijs een 4-dierie naar New) aag: is een folde osch baar metvi ndert ten bij supi ooi. en groente winkels. Re flu'zie kunnen tot jmpl; worden ge Kht naar het Vo igen. tingsbureai nde. ten en Frui 315, 2700 A meer, e-mail vgf@groem VARKENSSTEAK MET ABRIKO ERC rd Ri etth - ne.el1 chap Dit gerecht is een specialiteit van een van de restaurants langs de Loire. Spoel de abrikozen onder stro mend koud water. Leg ze in een kom en schenk er zoveel wijn bij tot ze royaal onder lig gen. Laat de vruchten tenmin ste 12 uur weken. Kook ze daarna in de wijn gaar. Voeg er het stukje limoen- of ci troenschil aan toe. Wrijf de gare vruchten door een fijne zeef. Laat de abrikozenpuree koud worden. Houd het kook vocht (wijn) apart. Schep wat ZQut en peper door de bloem. Maak het vlees droog met keukenpapier en wentel de steaks daarna door het bloemmengsel. Schud overtollige bloem eraf. Verhit een koekenpan en laat de boter er in smelten. Wacht tot het schuim van de boter grotendeels is weggetrokken. Bak de steaks snel om en om goudbruin. Neem het vlees uit de pan. Voeg een flinke scheut van het abrikozen-kookvocht (wijn) aan de bakboter toe en roer de aanzetsels van de bo dem van de pan los. Laat de nu verkregen jus enkele minu ten doorkoken zodat door het indampen een deel van het toegevoegde vocht verdwijnt. Schenk de kokende jus door een zeefje in een ovenvaste schaal. Leg de steaks in schaal en strijk een laaj ren kozenpuree over elke si »ren uit. Strooi bruine baste en c ker over de puree. Plaa geve: schaal in het midden tot 200 graden voorva de oven. Na 20 minuti de schaal uit de oven genomen. ^V0 Presentatie: leg de sta ;nsie voorverwarmde bordaferent enkele eetlepels jus er om. Geef droog gekool jrdl apart er bij. m vond ïroej rub make ie Lc Benodigdheden ^en ui n voor 2 personen: 2 varkenssteaks, e1 de r 100-125 gram; gram gedroogde kozen; 1 stukje li- moen- of citroenst 7 ca. 2,5 dl droge wi IS-Joi wijn, zoals Muscat ^"n (Loire); 1 eetl. bloi eodo gezeefd; zout; witt n bor peper uit de molei gram boter: 2 the< bruine basterdsuik S-Joi 3 "H-n ecial A/S /K ZOV POBTEr/ K&ZBN TOSS&/ AtTTJB PrSS&J ££A/ P0TJ£ KOOS ££N POTJ£ PfSSBN f TV- VANPALB, ZIT WS7 ^'n P/SSBN T£ ZE/K-B Ui"'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10