1 L T, Leidsch Dagblad a Albert Heijn stort zich op hypermarkt Leiden werkt aan noodverordening voor Koninginnedag De dolle maanden van Chérie Rabbelier 7 »hjv programma's, irzicht 18 Poetin plengt een traantje Nettowinst VNU licht gedaald Spoorwegen, KLM en Schiphol in gesprek over exploitatie HSL Neem deel aan de Champions Trophy Hockey 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD '3 fcOAG 15 MAART 2000 we toestellen savia te laat X UI Ihi a komt in de proble- or een staking bij de anse vliegtuigfabri- eing. Transavia moet ende maanden vlieg uren omdat vier nieu- tellen te laat worden President-direc- «gro wil de kosten, die jiljoenen kunnen lo- iaden op Boeing. Ook vreest problemen vertraagde aflevering we vliegtuigen. 'AAG26 PAGINA'S esmii nd d_ -3,5 >n Kunst .21 9,10 n Samenleving16 van de Dag2 I/Strips12 22 15,17,18,19,20 23,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 |rzen gaan t verdelen' izen van Amsterdam, en Parijs staan op het n alliantie aan te kon- Jat meldt de Belgische e Standaard vandaag, fusie zou Parijs de lorden voor grote kwa- ndelen, Amsterdam jeleide financiële pro- en Brussel voor kleine elgrote aandelen. rwil beloning [drugs vondst tter H. Roemers wil ioning voor de 60 kilo [die hij het afgelopen ide op het strand van ïonnikoog heeft gevon- politie vermoedt dat ine betreft. Volgens de teen jutters na verkoop jonden spullen twintig vindersloon en twin- jocent bergingsloon. enters krijgt niets om- verdovende middelen vernietigd. tien bekennen p Hollanders mannen die worden it van de moord op drie (nders in het Afrikaan hebben bekend. Dat het Franse persbureau teren op gezag van een bron. De drie Neder- en werden omge- jn het noorden van Ma kkend staat als een ge- gebied. Hun lichamen 9 maart gevonden en biddels overgevlogen perland. pten verhoor (uisterd inbaar ministerie wil (sten vervolgen die per meeluisterden bij een verhoor van een cri- Onzin, vindt juridisch irker Gijs Schreuders. is dreigen t onderwijs erwijsbonden dreigen ies als minister Her- et met een beter bod de CAO-onderhande- ^)e minister heeft 2,25 geboden, maar vol- bonden is dat nauwe- Idoende om de inflatie jenseren. 3 n Ier geld bij yj i wachtlijsten [yj r Borst dreigt zieken- waar de wachtlijsten te irden minder geld te f Dat heeft ze gezegd nleiding van een rap- truit blijkt dat zieken- eel efficiënter kunnen Dan worden niet al- wachtlijsten korter, Yordt ook geld be- Tortelduifjes blijven verweesd achter na sluiten trouwplechtigheid Mogelijk nog deze zomer experiment met camera's op De Grent Noordwijk 19 Provincie doorkruist verkeersplan Wassenaar 20 Sociale diensten in Rijnstreek fuseren met ingang van 2001 Boekenweek opent met spetterend Boekenbal leiden eric-jan berendsen De gemeente Leiden werkt aan een noodveror dening voor zaterdag 29 april als koningin Bea trix in de binnenstad haar verjaardag viert. In die verordening wil de gemeente het gebruik van de 'openbare ruimte' op vergaande wijze regelen. Zo komt er een verbod voor vliegtuigen boven Leiden op het moment dat Beatrix tussen 11.30 en 12.30 uur door de stad vaart en wandelt. Te vens geldt er dan een algeheel vaarverbod in en rond het water van het centrum van de stad voor vaartuigen die niets met de Oranjes te ma ken hebben. Langs de vaarroute moeten alle af gemeerde boten worden weggehaald. En de bruggen waar Beatrix en haar gevolg onderdoor varen, worden eveneens afgesloten. Dat geldt ook voor een aantal stegen, dat het gezelschap tijdens de wandeling passeert. Gemeente en politie houden serieus rekening met acties van linkse groeperingen die Konin ginnedag willen verstoren. De vorstin bezoekt op 29 april behalve Leiden ook Katwijk. Daar moskou Hij heeft de naam een keiharde bikkel te zijn, maar de Russische interim-president Vladimir Poetin hield het gisteren bij een herdenkingsmis voor 84 in Tsjetsjenië gesneuvelde Russische soldaten niet droog. Op de voorgrond is de Russisch-orthodoxe patriarch Alexei II in gedachten verzonken. Hij ging voor in de mis in het Novospasski-klooster in Moskou. Poetin, oud-topfunctionaris van de gehei me dienst KGB, hoopt over twee weken tot president te worden gekozen. foto epa haarlem gpd Het Haarlemse uitgeef- en informatieconcern VNU zog het afgelopen jaar zijn nettowinst met twee procent dalen tot 539 miljoen gulden. De omzet steeg echter met zestien procent tot ruim zes miljard gulden. En ook de nettowinst voor af schrijving van goodwill en voor buitengewone resultaten nam toe met vijftien procent. De ver koop van de belangen in Holland Media Groep en Vlaamse Televisie Maatschappij flaneerde de nettowinst'in 1998. De belegger had hier echter wordt vooralsnog niet gedacht aan het invoeren van zo'n tijdelijke regeling. Beide plaatsen ver wachten 'vele tienduizenden' bezoekers op Ko ninginnedag. Juristen zijn momenteel druk doende met het samenstellen van de verordening die begin april wordt gepubliceerd. Tot die tijd doet Leiden geen nadere mededelingen over de gedetailleer de inhoud. De actiegroep EuroDusnie uit Leiden, bekend van onder meer de taartengooiactie tegen mi nister Zalm van financiën, liet onlangs weten beledigd te zijn omdat er niet met de groepering is gesproken over de komst van de vorstin naar Leiden. Onder het motto 'Geen koningshuis, staat of kapitaal maar een wereld voor ons alle maal', roept het gelegenheidscomité 'Mars op de Oranjes' iedereen op om 29 april naar Leiden te komen. De activisten hullen zich tot nu toe in nevelen over hun actieplannen. Pagina Leiden: Horeca moet binnen feestvie ren als Beatrix passeert Super-warenhuizen in de binnensteden Albert Heijn wil in de loop van volgend jaar tientallen hypermarkten openen. Deze 'super-warenhuizen' gaan naast levensmiddelen ook goederen als computers, cd's en boeken verkopen. Albert Heijn gaat hiermee de con currentie aan met zaken als V&D en Blokker. zaandam arnout heemskerk Voor de hypermarkten wil Al- bert Heijn nieuwe winkels bou wen van meer dan drieduizend vierkante meter. Ook zullen sommige bestaande vestigingen worden omgebouwd. De on- roerendgoedafdeling van het moederbedrijf van Albert Heijn - Ahold Vastgoed - is inmiddels op zoek naar geschikte locaties. In het overleg met gemeenten komen ook zaken als parkeer ruimte en overlast voor de buurt aan de orde. Hoewel Albert Heijn niet wil zeggen waar de eerste hyper markten precies worden ge bouwd, stelt het bedrijf bewust voor de binnenstad te kiezen. Grote supermarkten langs snel wegen of op industrieterreinen zou volgens Albert Heijn in Ne derland niet werken. Dit in te genstelling tot bijvoorbeeld Frankrijk waar zogenoemde 'hypermarché's' zeer succesvol zijn. „We willen zijn waar de consumenten zijn. We willen geen Franse toestanden, waar alle winkels uit de binnenstad verdwijnen", aldus woordvoer der Muller van Albert Heijn. Achtergrond voor de nieuwe winkels vormt het succes van de verkoop van computers eind vorig jaar. In enkele weken tijd werd voor vijftig miljoen gulden aan hardware verkocht. Daar naast is het voor supermarkten steeds moeilijker om groei te behalen op de levensmiddelen markt. Het marktaandeel van Albert Heijn daalde vorig jaar zelfs licht. Naast de grote hypermarkten bouwt Albert Heijn ook zijn Thuisservice verder uit. Mede door de opkomst van internet 'vervaagt de grens tussen le vensmiddelen en gewone goe deren', aldus de woordvoerder. Klanten zouden daarom naast etenswaren ook non-foodgoe- deren willen aantreffen of kun nen bestellen. Hypermarkt en het thuisbezorgen van produc ten die elektronisch zijn be steld, vormen daarom een 'zeer sterke combinatie', aldus Mul ler. Ahold probeerde al eerder de hypermarkt in Nederland te in troduceren. De Miro-winkels mislukten echter faliekant en werden begin jaren tachtig weer gesloten. Ook Vroom en Dreesman sloot een paar jaar geleden zijn supermarktafdelin gen in de warenhuizen. geen boodschap aan. Het aandeel liep vanmor gen gevoelige klappen op, na een uur handel was VNU de sterkste daler. Het concern nam in 1999 Nielsen Media Research over. De verkoop van VNU Dagbladen voor 1,8 miljard wordt pas in het jaar 2000 als buitengewoon resultaat ver werkt. Het concern verwacht voor dit jaar een hogere winst door overnames in de VS. Het resultaat van de publiekstijdschriften liet zowel in Nederland als in het buitenland een stij ging zien. De omzet steeg vooral door een groei van het aantal advertenties. schiphol rien polderman De NS, de KLM en Schiphol zijn met elkaar in gesprek over een gezamenlijke exploitatie van hogesnelheidstreinen. De NS doen daarmee een nieuwe po ging om van het ministerie van verkeer en waterstaat toestem ming te krijgen om met super snelle internationale treinen over de toekomstige hogesnel heidslijn naar Parijs te rijden. De KLM sprak eerder tegen een bod te willen doen op de ex ploitatie van de snelle spoorlijn omdat dit niet tot haar 'kernac tiviteiten' behoort. Een samenwerkingsverband met de KLM en Schiphol zou de kansen van de NS om de ex ploitatie van de hogesnelheids lijn in handen te krijgen weer doen stijgen. Daarmee zou de spoorwegonderneming immers formeel aan de eis van ver keersminister Netelenbos kun nen voldoen, dat de NS niet meer dan de helft van de aan delen zouden mogen bezitten van de gemeenschappelijke ex ploitatie. Een woordvoerder van de NS bevestigt dat de KLM en Schip hol 'logische gesprekspartners' zijn als het gaat om de exploita tie van de hogesnelheidslijn, maar kan niet bevestigen of die gesprekken inmiddels concreet al hebben geleid tot de oprich ting van een gezamelijke onder neming. „Bij het vorige bod wa ren we operationele partners, alleen al omdat de hogesnel heidstrein Schiphol aandoet." De NS-diensten zijn van belang voor de bereikbaarheid van Schiphol. De vervanging van vluchten over korte afstanden door snelle treinverbindingen levert capaciteit op voor meer starts- en landingen voor de lange afstand. Ook van de kant van de KLM en Schiphol wordt bevestigd dat een gesprek met de NS al langer gaande is. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil bevestigen noch ontkennen dat het op de hoogte is gesteld van de gezamelijke plannen van NS, KLM en Schiphol. Een sterk punt in het vorige 'bod' van de NS was de combi natie van binnenlandse en in ternationale hogesnelheidstrei nen op de hogesnelheidslijn. Ook de Tweede Kamer vond dat van groot belang. Het zou verspilling van belastinggeld zijn indien uitsluitend interna tionale treinen van deze nieuwe spoorlijn gebruik zouden ma ken. De NS-woordvoerder kon echter niet zeggen hoe de bin nenlandse treinen in het nieu we plan worden ingepast. Schrijf je nu in bij Randstad voor werk tijdens de Champions Trophy Hockey, het EK Voetbal 2000. Expo 2000, Sail 2000 of Holiday on Ice. Maar er is natuurlijk ook volop ander leuk werk Kom naar de extra inschrijfdag op 18 maart. Bel 0900-Randstad voor de vestigingen die dan geopend zijn (soet/min.). rotterdam wessel penning Slapeloosheid, hartkloppingen en ge wichtsverlies. De Rotterdamse Chérie Rabbelier, de vrouw die een halfjaar ge leden als eerste in de Rotterdamse me dia openlijk durfde te mopperen over de declaratiecultuur in het Rotterdamse stadhuis, heeft dolle maanden achter de rug. „Deze affaire blijft me mijn hele le ven achtervolgen. Had ik dit van tevoren geweten", zegt ze, „dan had ik me met die stadhuisffaude nooit bemoeid." Maar dat is achteraf. Toen, op die vrij dag in september, dwong ze zichzelf in actie te komen. Rabbelier, die in 1996 als uitzendkracht op het kabinet van burge meester Peper wérkte, hoorde dat lagere ambtenaren in het stadhuis werden ge schorst voor een fraude met overwerk- briefjes en taxibonnen en was woedend. Ze pakte de telefoon en praatte met de radio. Met de krant. Met de televisie. Anoniem? Hoefde van haar niet. Met stemvervormer? Niet nodig. „Dat zou onbehoorlijk zijn geweest", zegt ze nu. Dus praatte ze met naam en toenaam over de 'privéhofhouding' van het bur gemeestersechtpaar. „Ik dacht: Ik zeg wat. En dan is de kous af." Maar het verhaal kreeg een lange staart. Al jaren gaande geruchten over Bram Peper en de zijnen lagen op straat. Een gemeenteraadscommissie beloofde een onderzoek, dat al in de pen zat, versneld uit te voeren. En Neelie Kroes sloeg te rug. „Ik werd afgeschilderd als een rand debiel", zegt Rabbelier. En ze sidderde toen Kroes zinspeelde op een gang naar de rechter. „Het was pure agressie. Als de telefoon ging, dacht ik: dat zal Neelie toch niet zijn? En dan die advocaat, die Mentink. Misschien ging die zich ook nog wel richten op die vrouw die het balletje aan het rollen had gebracht." Toen de ambtenarij na een onderzoek stelde dat de klachten van Rabbelier niet gegrond waren, Peper strijdbaar onder alle aantijgingen overeind bleef en de media nauwelijks met Peper-onvriende lijke onthullingen kwamen, vroeg ze zich of ze zich alle ellende voor niets op haar hals had gehaald. Tot gisteren. Even na drieën belde een vriendin. „Ze feliciteerde me. Peper was afgetreden. Ik was verbijsterd. Dit had ik niet verwacht. Ik dacht: Die zaak stop pen ze in de doofpot." Rabbelier vond de felicitatie wat misplaatst. „Ik word wel afgeschilderd als de vrouw die Peper ten val heeft gebracht. Maar de positie van Peper interesseerde me niet. Ik ken die man niet eens. Het ging me om de hele cultuur op het stadhuis. De arro gantie ten opzichte van het klootjesvolk, dat zich toch ook blauw betaalt aan be lasting. Ik was afkomstig uit het bedrijfs leven. Toen ik de geldverspilling op het stadhuis zag, was ik verbijsterd." Pagina 3: 'Peper aan het einde van zijn Latijn' NR. 42260 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 23 Feyenoord wacht nog een zware klus in Marseille HET WOORD IS AAN Bridget Fonda Als je geen risico's neemt, zul je nooit iets bereiken. 3vii° 371-1 o 2790 Sfg 10% 20% 20% •scWin 30% 30% 40% Connexxion controleert chauffeursstoel hoofddorp coen springelkamp Connexxion gaat chauffeurs- stoelen van lijnbussen contro leren op gebreken. Aanleiding is een ongeval met een stads bus in Hoofddorp. Oorzaak was een grote scheur in de sokkel van de bestuurdersstoel. De chauffeur viel hierdoor achter over en verloor de macht over het stuur. Er waren geen passa giers aan boord. Volgens unit-manager Op meer van Connexxion, is het een wonder dat er niemand ge wond is geraakt. Hij heeft overi gens nooit eerder meegemaakt dat een frame van het merk Grammer Bremshey scheurde. Stoelen-importeur VRB Fries land in Leeuwarden betreurt het voorval ten zeerste. Volgens adjunct-directeur Van der Lich te is het de eerste keer in vijftig jaar dat een frame scheurt. „Dit mag absoluut niet gebeuren. Ik heb de chauffeur van de bus gesproken en ben blij dat hij er goed vanaf is gekomen." Vol gens de importeur rijden er in Nederland naar schatting vijf tot tienduizend bussen rond met een dergelijke stoel. De bewuste stoel is inmiddels in bezit van de fabrikant om de oorzaak van het falen te achter halen. Volgens de importeur is slecht onderhoud en roestvor- ming mogelijk de oorzaak van het euvel. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) U Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) LJ Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) In Leiden valse biljetten van 250 Bij horeca-ondernemers en winkeliers uit de Leidse bin nenstad zijn de afgelopen da gen valse briefjes van 250 gul den aangeboden. De politie heeft al een flink aantal aangif ten binnen van deze 'vuurto rens'. De biljetten zijn bij nauwkeurige inspectie wel van echte briefjes te onderscheiden. Ze zijn net een slagje kleiner, hebben slechts aan één zijde een serienummer en wijken iets af van kleur. De snijrand van de biljetten is - meldt de politie - vermoedelijk handgeknipt. Handtekening J B)| machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer ÏOOSO, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: w. Ieidschdagblad.nl ■andag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1