Crisis bij toewijzen woningen Kamervragen over over fusieplannen WBL en Portaal Bruidspaar onder de pannen: tortelduifjes dakloos jEiden Regio g geen besluit over ing East-London Dood en leven Zoektocht bommen in laatste fase Horeca moet binnen feest vieren als Beatrix passeert PAG 15 MAART 2000 houding na mishandeling Twee of drie mannen hebben gisteren een 63-jarige Lei voor de ingang van supermarkt Digros aan de Lange- ji Leiden mishandeld. Het slachtoffer kreeg rake klap- j verloor door het incident enige tijd het bewustzijn en ider andere een hersenschudding op. Later hield de poli- 23-jarige man aan uit Leiden. Ze verdenkt hem ervan be- n te zijn geweest bij de mishandeling. •ekers ontkomen Twee jeugdige inbrekers zijn gisteren aan aanhouding nen nadat ze door de bewoners van een flatwoning aan ;ingel waren betrapt. Het is nog niet duidelijk of de >ts hebben gestolen. Het echtpaar kwam midden op de uis en ontdekte dat de voordeur was opengebroken. Twee is kwamen naar buiten en een van hen droeg een grote bewoner heeft nog tevergeefs geprobeerd een van de da- ;en te houden. Bij die actie raakte de man gewond aan id (-directeur vertrekt Directeur Gerard Bovens verlaat de sociale werkvoorzie- ZB Leiden. Na tien jaar leiding te hebben gegeven aan leiend en florerend mensenbedrijf wordt het tijd voor Iers, zegt hij. Bovens trad op 1 oktober 1990 in dienst bij ale werkvoorziening, die toen nog huisde aan de Touw- i Leiderdorp. Tijdens zijn loopbaan bij wat tot voor kort Zijl Bedrijven heette, groeide het bedrijf van 800 naar erknemers. n wil extra zekerheden eente studeert nog altijd recieze uitwerking van aan een woning- lening in de Zuid-Afri- justerstad East-London, [probeert extra zekerhe ide bouwen voor de te- van de lening. 1st is de gemeente bezig fvan het uit te lenen be- a te halen via het sti- bsfonds volkshuisves- fliet wethouder Laurier csinternationale so il gisteren weten in de ing van de commissie ken. n om de corporatie in tstad een lening te ver- I stamt al van oktober V Sinds die tijd is er I de wethouder 'door lende oorzaken vertra- Itstaan'. De lening die il verstrekken bedraagt anderhalf miljoen gulden. De afspraak is dat de corporatie de lening na vijftien jaar terugbe taalt. Het terug te betalen be drag bedraagt de huidige waar de van anderhalf miljoen gul den in Zuid-Afrikaanse rands. Het koersrisico is hierbij voor rekening van de genjeente Lei den. De lening kan te zijner tijd nog wel tot een politiek steek spel leiden. Laurier nam het principebesluit tot verstrekking van de lening in de periode dat er druk werd onderhandeld over toetreding van de WD tot het college. Dat het nog aller minst zeker is dat de WD straks akkoord gaat met de lening, liet de liberaal G. Bakker tijdens de vergadering blijken. „We gaan nu niet stilzwijgend een beetje akkoord", waarschuwde hij. „We vellen pas een oordeel wanneer alle informatie be schikbaar is." K0ELEMEIJER HOVENIERS rv De hof van heden Verkoop bijzondere snoeivormen uit eigen kwekerij Purmerenderweg 43, 1461 DD Z.O.Beemster Tel. 0299-684010. Fax 0299-684042 De commissie die in de Leidse regio urgentieverklarin gen verleent voor mensen die snel een woning nodig hebben, verkeert in een diepe crisis. Uit onvrede met het ontbreken van duidelijke regelgeving, hebben de leden naar nu blijkt enige tijd geleden hun portefeuille ter be schikking gesteld. De commissieleden hebben samen met de woningbouwcorporaties in de regio de indruk dat de verlening van urgentieverklaringen voor een be langrijk deel natte-vingerwerk is. Sinds in 1998 de woonruimte verdeling in de Leidse regio ver loopt via een systeem van woonbonnen, is het verlenen van urgentieverklaringen bij de gemeenten weggehaald en on dergebracht bij de regionale ur gentiecommissie woonruimte verdeling. De commissie be staat uit vertegenwoordigers van de gemeenten en de corpo raties, wordt geleid door een onafhankelijk voorzitter en wordt ondersteund door een secretaris van de woningbouw vereniging Leiden. De urgentie commissie werkt voor de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoe- terwoude en Alkemade. Al enkele maanden na de in stelling van de commissie kwa men de eerste signalen dat de club onvoldoende was toege rust voor haar taken. Maar pas nadat in november vorig jaar de situatie escaleerde en de com missie haar portefeuille ter be schikking stelde, kregen de pro blemen serieuze aandacht. De bezwaarcommissies in de zes deelnemende gemeenten leiden ertoe dat de regionale urgentiecommissie woonruim teverdeling er niet in slaagt één lijn te trekken voor alle regiobe woners. Dat concludeert onder zoeksbureau RIGO, dat de afge lopen tijd gesprekken heeft ge voerd met verschillende betrok kenen. De bezwaarcommissies heb ben allemaal hun eigen beleid en kunnen stuk voor stuk voor hun inwoners besluiten van de urgentiecommissie vernietigen. De onderzoekers stellen vast dat de leden van de urgentie- commissie onbewust rekening houden met de bezwaarcom missies. Hierdoor worden in woners van verschillende ge meentes ongelijk behandeld. De onderzoekers spreken van 'een negatieve weerslag op de kwaliteit van de besluitvor ming'. Ook de leden van de commissie zelf gaven in ge sprekken met de onderzoekers aan dat zij twijfelen aan de cpn- sistentie van de besluitvorming. Bij het gebrek aan consisten tie speelt ook mee dat de rede nen waarom een aanvraag voor urgentie wordt toegekend dan- wel afgewezen niet schriftelijk worden vastgelegd. De onder zoekers stellen vast dat hier door nauwelijks jurisprudentie wordt opgebouwd waaraan nieuwe aanvragen kunnen wor den getoetst. Niet voor niets adviseren de onderzoekers om één centrale bezwaarcommissie voor de hele regio in het leven te roepen. Daarnaast moet de communi catie tussen de commissie, de corporaties en de gemeenten ernstig verbeterd worden. Ten slotte wordt het de hoogste tijd dat de urgentiecommissie voor zichzelf een reglement opstelt en regelmatig verantwoording leiden Begraven doen ze niet meer op het kerk hofje aan de Groenesteeg dat door de tijd heen is verworden tot een permanent monument. Burge meesters liggen er, en de notabelen van de stad. Namen van vooraanstaande hugenoten staan ge graveerd op verweerde zerken en in de schaduw van een eeuwenoude eik heeft de moeder van Vin cent van Gogh haar laatste rustplaats gevonden. Maar hoewel de serene stilte soms anders doet vermoeden, is het niet de dood die regeert op de wallen van de stad. Het is maart en de lente blaast nieuw leven langs die versteende akker waarover nu een gloed hangt van paars en blauw. Crocussen en scilla's hebben en masse bezit genomen van de begraafplaats. Parmantig en trots steken ze hun kopjes naar het lauwe zonnetje op. Dood en leven, zo dicht opeen. Voor even kent vergankelijkheid geen tijd. foto henk bouwman leiden eric-jan berendsen Er liggen geen bommen uit de Tweede Wereldoorlog in het water aan de oostkant van de Rijnsburgerbrug. Het Explosie ven Opruimings Commando (EOC) dat sinds halverwege vo rige maand op die plek naar blindgangers speurde, heeft de zoekactie in de Rijnsburgersin- gel tussen stadscafé Van der Werff en De Bruine Boon giste ren afgerond. De groene doe ken op de hekken aan deze kant van de brug zijn verwijderd. Volgens 'betrouwbare' getui genverklaringen hadden er op deze plek projectielen moeten liggen, die waren uitgeworpen tijdens de bombardementen op het stationsgebied in december 1944. Die verklaringen waren voor de gemeente mede aanlei ding om de singelbodem te la ten onderzoeken: Leiden wil geen enkel risico lopen als de brug wordt vervangen. Er wordt nog wel aan de an dere kant van de brug in de Morssingel gezocht ter hoogte van de ingang van het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Daar verkeert de zoekactie in de be slissende fase. In de inmiddels afgegraven sliblaag is niets aan getroffen; de deskundigen zijn begonnen met de zogenaamde dieptedetectie. Buizen met een lengte van zo'n dertien meter worden in de singelbodem ge bracht. In die buizen wordt een sonde neergelaten waarmee metingen naar de aanwezigheid van metalen worden verricht. Als er tijdens de dieptedetectie niets wordt gevonden, staakt het EOC medio volgende week het onderzoek. De gemeente besloot ook aan de westkant van de brug te gaan zoeken omdat er tijdens de speuractie aan de oostkant nieuwe 'betrouwbare' getuigen verklaringen kwamen. De laat ste fase van de zoektocht wordt rechtstreeks uitgezonden via Internet (www.leiden.nl/web- cam Om tegemoet te komen aan de nieuwsgierigheid van veel mensen heeft Leiden een webcamera op de Rijnburger- brug laten installeren die iedere tien seconden een foto van de zoeklocatie maakt. Mocht er onverhoopt toch een bom wor den gevonden en gedemon teerd dan blijft de webcam in bedrijf. leiden ruud sep PvdA-Kamerlid Duivesteijn haalt in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Remkes fel uit naar de manier waarop de woningbouwvereniging Leiden (WBL) de voorgenomen fiisie met Por taal woonstichting probeert door te drukken. Duivesteijn, die zich in de af gelopen maanden al vaker met de fu sieplannen heeft bemoeid, wil onder andere dat de staatssecretaris zich uit spreekt over de 'onaanvaardbare druk, beledigingen en intimidaties' die zijn uitgeoefend op de tegenstanders van de fusie. Daarnaast gaat Duivesteijn in op een nieuwe ontwikkeling in de fusiesoap-. Op 3 maart blijkt de Raad van Com missarissen er bij de drie dissidente bestuursleden op te hebben aange drongen vrijwillig op te stappen. Voor het Kamerlid is dit 'tenminste onge past'. De dissidente bestuursleden lo pen overigens een goede kans dat zij in de ledenvergadering waarin op nieuw over de fusie moet worden ge stemd, een motie van wantrouwen aan hun broek krijgen. Prominente voor standers van de fusie hebben een der gelijke stap aangekondigd. Ook het feit dat de WBL de mogelijk heid openhoudt om - als de fusie op nieuw wordt afgestemd - voor een 'pseudo-fusie' te kiezen, wekt de irrita tie van de PvdA'er. De tweede keus van de WBL houdt in dat alle bezittingen en schulden worden overgedragen aan Portaal. De uitwerking hiervan is gelijk aan een fusie; het enige verschil is dat voor een fusie een meerderheid van negentig procent nodig is, terwijl bij de pseudo-fusie een tweederde meer derheid volstaat. 'Is hier niet gewoon sprake van het doorzetten van de op vattingen van de directie van de WBL en de fusiepartners?' Vraagt Duives teijn zich af. Overigens is vandaag een belangrij ke dag voor de toekomst van de WBL. Vanmiddag zijn de stembussen voor de verkiezing van de nieuwe algemene vergadering gesloten. De uitslag van die verkiezingen zal bepalend zijn voor het al dan niet doorgaan van de fusie. 8 deling is niet onomstre- in sommige steden ver- Maar het is inmiddels vertrouwd beeld ge in trouwzalen door het hele land. Het losla- duiven als symbool 'echtelijk geluk. Duiven monogaam te zijn en bruidegom geven een hun vrijheid die zij tij- huwelijksceremonie i opgegeven symbolisch v inde duiven die ze vrij- atschijnt zo'n beetje achter het hele gebeu ren te zijn. Het loslaten van duiven is al een aantal jaren een controver siële rage in Nederland. Voor een groot deel komt dat door ene Linda de Mol die in haar programma Love Letters aan staande bruidsparen allerlei spelletjes laat doen. Het win nende koppel wordt aan het einde van de tv-show in de echt verbonden. Voor heel Ne derland mogen zij elkaar met tranen in de ogen vertellen hoeveel ze van elkaar houden, ziet de bruid er stralend uit in Eén van de duiven zit ook weieens op een dakkapel van het stadhuis. De 81auwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. haar oogverblindende jurk, schuift de bruidegom met tril lende handen de ring om de vinger van zijn eega en brengt een limousine het paar naar Schiphol waar de' huwelijksreis naar steevast een of ander exo tisch oord begint. Als hoogte punt van de ceremonie wordt er altijd een koppel witte dui ven losgelaten. Het toppunt van romantiek. Zoiets is eind vorige week ook op de trap bij het stadhuis van Leiden gebeurd. Niet onder fel le tv-lampen maar tijdens een ongetwijfeld intieme plechtig heid. De twee witte duiven die toen zijn losgelaten, fladderen echter nog steeds door de Breestraat en zijn vooral te vin den op de gevel boven de da meslingeriezaak Hunkemöller. Wel toepasselijk, overigens. Raadslid Egon Snelders van D66 heeft zich het lot van het enigszins verloren rondvliegen de gevederde stel aangetrokken en heeft partijgenoot en ver antwoordelijk wethouder foto dick hogewoning Alexander Pechtold een briefje geschreven. Pechtold is name lijk portefeuillehouder dieren welzijn in het Leidse. Snelders constateert in zijn schrijven dat de vogels blijkbaar tijdens een huwelijk zijn losgelaten en aan hun lot overgelaten. Navraag op het stadhuis leverde inder daad op dat dat eind vorige week tijdens de voltrekking van een huwelijk is gebeurd. Nu besef ik dat de gemeente Lei den het nodige doet om huwe lijksvoltrekkingen zo aantrek kelijk mogelijk te maken, schrijft Snelders. Het loslaten van duiven als symbool van het echtelijke geluk heeft zeker iets feestelijks. Het kan toch echter niet de bedoeling zijn dat waar het huwelijksgeluk voor het bruidspaar een aanvang neemt, het tegelijkertijd de dakloze start moet zijn van een duiven- steP. Vervolgens vraagt Snelders aan Pechtold of de gemeente het gebruik van dieren bij huwe lijksplechtigheden heeft gereg lementeerd en of er misschien op een andere wijze regels zijn voor dit soort aangelegenhe den. Daarnaast verzoekt hij de wethouder om in dit onderha vige geval er zorg voor te dra gen dat het duivenpaar alsnog op de pootjes terecht komt en terug kan keren naar een warm nest. Graag hoor ik zo spoedig mogelijk een antivoord van je wat betreft de regels hierom trent en hoe het het duivenpaar is vergaan, zo besluit Snelders zijn brief. Een wethouder heeft maximaal zes weken de tijd om op vragen van gemeenteraadsleden te reageren. Wij zijn benieuwd hoe lang het duurt voordat Alexander Pechtold de pran gende vragen van zijn partijge noot beantwoordt. eric-jan berendsen leiden eric-jan berendsen vervolg van voorpagina Voor Leidenaars wordt het wel licht nog een hele klus om op Koninginnedag een glimp op te vangen van Beatrix en haar ge volg. De koninklijke stoet vaart in een rondvaartboot door de Witte Singel en de Vliet naar het Rapenburg. De bruggen die daarbij worden gepasseerd, zijn afgesloten voor het publiek. Het gaat om de Paterbrug, Vliet brug, Molensteegbrug, St. Je- roensbrug en Nonnenbrug. Op het Rapenburg stapt de konin gin uit en vervolgt haar tocht door Leiden te voet naar Pie terskerk en stadhuis. De Klok- steeg en de Pieterskerkchoor- steeg worden ook voor toe schouwers afgesloten simpel weg omdat de stegen te smal zijn voor èn publiek en de Oranjestoet. Maar de noodverordening heeft ook gevolgen voor omwo nenden en horeca. Zo komt er langs de route een algeheel par keerverbod en voor de horeca een verbod op buitentaps. Ge ruchten als zou de hele binnen stad worden afgegrendeld en zouden ramen van huizen langs de route gesloten moeten blij ven op het moment dat de vor stin langskomt, worden door de gemeente echter naar het rijk der fabelen verwezen. Over meer specifieke veilig heidsmaatregelen doen ge meente en politie geen mede delingen. Wel benadrukken Lei den en de politie dat de viering van de verjaardag van koningin Beatrix op zaterdag 29 april een echt volksfeest moet worden. Gemeentewoordvoerder Fons Delemarre zegt dat de gemeen te kennis heeft genomen van de plannen van EuroDusnie. „Maar er is geen sprake van pa niek. Politie, justitie en de Rijks voorlichtingsdienst hebben de zaak in handen. En ik sluit niet uit dat ook de Binnenlandse Veiligheidsdienst zich op de achtergrond met de zaak bezig houdt." Burgemeester B. van Wouwe van Katwijk heeft nog niet ge dacht aan het invoeren van een noodverordening. „Maar als Leiden dat doet. dan zullen wij er zeker ook naar kijken. Wij willen tenslotte niet dat de mensen tegen wie die noodver ordening is bedoeld allemaal naar Katwijk komen. Wat zoiets in Katwijk precies inhoudt, kan ik nog niet zeggen." Volgens woordvoerder Chris van Egmond van de politie Hol lands Midden buigt zich mo menteel een aantal wijze man nen over de veiligheidsaspecten rond het voorgenomen bezoek. „Vergeet niet dat er naast Ko ninginnedag in de Bollenstreek ook nog een bloemencorso is en dat de reguliere politietaken óók moeten worden vervuld. Daarnaast zijn de betrokken ge meentes en Oranjeverenigingen nog bezig met het in elkaar tim meren van de programma's. Dus het is nog voorbarig om over eventuele veiligheidsmaat regelen iets te zeggen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15