NMa wil grote vissen vangen Fiat en GM bondgenoten maar ook concurrenten KLM probeert 'gat in dijk' te dichten Economie 19,71 binet toch achter henplan van EU Brug over Surinamerivier bijna klaar Staking bij glasfabrieken G14 MAART 2000 Rl( >ord over CAO Crown van Gelder De werknemers van papierfabriek Crown van Gelder in lebben gisteravond ingestemd met de nieuwe CAO. Eer- likten de vakbonden en de directie een principe-ak- 3P1 Dor vijftien maanden. Afgesproken is vanaf 1 april een rhoging van 3,5 procent. Na een jaar komt daar voor de v.k, jde drie maanden nog eens 0,75 procent bovenop. Tij- q'|® j ledenvergaderingen hebben de werknemers ook het fiat 0)201 aan het directieplan om in drie jaar tijd 59 van de 344 0 05 plaatsen te vervallen. Daarvan verlopen er dertig via na- 0'I® verloop. Een extern bureau onderzoekt op welke manier 3i6o nkingsoperatie kan worden voltooid. 1.65 arbeidsinspectie weigert telewerk 20J ii De helft van de vierhonderd inspecteurs van de Ar- 6^80 ipectie weigert nog langer thuis achter de computer te 3.50 Men vindt de vergoeding van het ministerie van sociale 0 gj n werkgelegenheid volstrekt onvoldoende. Gisteren is o!u hierover gestrand. De werknemers eisen een beloning 6.5C bruto per maand. Het ministerie biedt zestig gulden. 1$ ;end", aldus de gezamenlijke vakbonden gisteren. 2^ mS nt koopt Nederlands kabelbedrijf 8.50 Lucent Technologies, de Amerikaanse fabrikant van 0''go ieer telecomapparatuur, heeft gisteren het Nederlandse 0^2: bel overgenomen. Het in Gouda gevestigde DeltaKabel b® abelmodems, die internetontvangst via de televisiekabel 1$ c maken. Financiële details zijn niet bekendgemaakt. bel is in particuliere handen en heeft zestig werkne- jq'® Dt halverwege de jaren tachtig installeerde het in 1973 4^ ite bedrijf kabelnetwerken. De afgelopen jaren zijn de 5,oc ten verschoven naar dienstverlening en de ontwilckeling 5$ elmodems. 6 >5 3,s sche keten koopt schoenenzaken 5.0: 0,9: De Belgische schoenenverkoper Brantano neemt de ndse sectorgenoot WM Retail Group over. Deze heeft oia els, gelegen in het zuiden en westen van Nederland, on- 3.2! amen Toe Sjoes en Van Vorst. WM Retail Group, met 2'* fdzetel in Kaatsheuvel, voorziet voor dit jaar een omzet e|ot niljoen gulden. Het bedrag van de overname is niet be- ill naakt Sj inepnjs gaat drie cent omlaag 9A L: De reeks stijgingen van de benzineprijs is onderbro- 2.6 rktleider Shell maakte gisteren bekend dat de prijs van jgJ| zinesoorten morgen met drie cent omlaag gaat. Een liter 8j: idvrij kost dan 2,55 gulden. De huidige prijs van 2,58 per 11 .s en record. De dieselprijs daalt met vijf cent en komt uit u! gulden. 9.11 el sh Aerospace ontvangt 1,9 miljard 15.5: De Britse regering heeft British Aerospace (BAe) een le- strekt van 1,9 miljard gulden voor de ontwikkeling van o'5i 'super jumbo' van Airbus. Op de tekentafel van Airbus 2.8 es ligt een ontwerp voor een vliegtuig dat 550 passagiers roeren. Het toestel zou op de lange afstand een concur- 1 s.o: inen zijn van de Boeing 747. De totale ontwikkclings- ijn begroot op ruim 29 miljard gulden. 24 !o: t;J land haalt IT'ers uit buitenland 19'f Duitsland wil 20.000 software- en computerexperts uit n.oi ïnland halen. De afgelopen weken ontstond over het Qg| een van buitenlandse IT-specialisten grote commotie o,i'. Duitsland grote werkloosheid heerst. Bonden stonden 2.® ichterste benen, terwijl de IT-sector klaagt over het te- 21 werknemers. De regering Schroder wil nu buitenlan- 14.9; en uit landen die geen lid van de Europese Unie zijn. ir gelden andere regels. 1,8 j al bankovervallen flink gedaald leiden Het aantal bankovervallen in ons land is vorig 2 laid met 28 procent naar 119. Volgens het blad NVBul- de Nederlandse Vereniging van Banken vertrokken de ers in 39 gevallen zonder buit. De cijfers betekenen dat 51 bankfilialen de kans loopt te worden overvallen. 1 het begin van de jaren negentig werden veel meer *3 overvallen; rond de vijfhonderd per jaar. In de regio s Midden (Leiden en omgeving) daalde het aantal bank en ten opzichte van 1998 van vijftien naar vijf. In de re- lemerland steeg het aantal van vier naar vijf. Nederland )ees gezien in de middenmoot. Italiaanse banken lopen tste risico te worden overvallen. krantenfusie in VS 106.5 Het Amerikaanse mediaconcern Tribune Company j lor een kleine vijftien miljard gulden eigenaar van Ti- ror Company, de uitgever van onder meer de LosAnge- s. Daardoor ontstaat de op twee na grootste krantenuit- de VS met een oplage van 3,6 miljoen exemplaren en de drie grootste steden: New York, Los Angeles en Chi- Los Angeles Times, opgericht in 1881, behoort tot de J07kranten in de VS met nationale verspreiding en heeft kkÈ nationale faam. euw fusie Japanse bankensector Lqq'i Drie grote Japanse banken hebben vandaag aangekon- ?end jaar te zullen samengaan. Daarmee ontstaat de op 87.9 grootste bank ter wereld. Sanwa Bank, Asahi Bank en |g1 nk zullen in april 2001 een gezamenlijke holding op- 50Ü waarna zij hun operaties samenvoegen. De fusie levert 41ijkse besparing op van minimaal 640 miljoen gulden, a woordvoerder. De grootste bank is de in oktober aan- ;de fusiebank van Dai-Ichi Kangyo Bank, Fuji Bank en 1 Bank van Japan. Deze gaat Mizuho Financial Groep ummer twee in de wereld is de vorige week aangekon- siebank van Deutsche Bank en Dresdner Bank. 16 ftrc peeperkorn 1.0 )ENT 1.3 0.3 I plaatst zich voluit doel van de Europe- ssie om de komende wintig miljoen banen en. Het noemen van aantallen werkt vol- (Lminister De Vries aken) 'zeer motive- n WD-collega Zalm betitelde het plan 'g als 'onzin' en s omarmde gisteren overige EU-collega's '1. Hierin wordt vast- t de EU-landen de eid binnen tien jaar Ideld procent nu rocent terugdringen. Commissievoorzitter .590 dit 'ambitieus maar elde die mening niet. :t voorstel gelezen te hebben, brandde hij alle getals matige doelstellingen af. Per soonlijk vind ik dit onzin. Het is hetzelfde als altijd mooie zo mers willen", aldus de minister. Hij achtte het 'kansloos' dat de EU-regeringsleiders de plannen volgende week overnemen op de speciale banentop in Lissa bon. Afgelopen week had De Vries naar eigen zeggen 'een goed ge sprek' met Zalm. Het kabinet - inclusief de minister van finan ciën - vindt het nu 'heel goed om met cijfers je beleid te on derbouwen'. De Vries ziet het noemen van aantallen ook als steuntje in de rug omdat het 'beleid kan uitlokken'. Volgens de minister heeft col lega Zalm onvoldoende oog ge had voor de Brusselse argu menten. Nederland zal overi gens weinig problemen hebben met de doelstellingen: aan de meeste wordt al voldaan. Fusiewaakhond kan geen sancties opleggen bij gedwongen verkoop dagbladen Directeur-generaal A. Kist van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) wil hogere drempels voor de con trole op fusies. „Laat die kleine guppies maar zwemmen. Wij willen de grote vissen vangen", zo zegt hij vandaag in een vraaggesprek met Het Financieele Dagblad. Kist wil zo ook capaciteit vrijmaken om te speuren naar ver boden kartels. DEN HAAG GPD-ANP De huidige regels verplichten bedrijven die na een fusie sa men dertig miljoen gulden om zetten, de zaak voor te leggen aan de NMa. Kist vindt dat be drag veel te laag. „Wat is nou dertig miljoen. Als u een advies bureautje opricht, zit u zo aan die omzet." De NMA-directeur laat verder doorschemeren dat hij prijsaf spraken in de zorgsector en af spraken over de toegang tot zorgdiensten gaat aanpakken. Ook is hij het niet eens met de vaste tarieven die huisartsen Damiate samen met Gooi- en Eemlander HAARLEM RICHARD MOOYMAN Dagbladuitgeverij Damiate, waartoe deze krant behoort, wordt samengevoegd met Dag blad De Gooi- en Eemlander in Hilversum. De directie wil daar mee de winstgevendheid en de kwaliteit van de dagbladen ver beteren. Beide uitgeverijen zijn dochters van het Telegraafcon cern. Het plan gaat vermoede lijk enkele tientallen arbeids plaatsen kosten. Gezamenlijk hebben de mid dagbladen Haarlems Dagbla- d/IJmuider Courant, Leidsch Dagblad en De Gooi- en Eem- lander/Dagblad van Almere een oplage van 140.000 stuks. De af zonderlijke dagbladtitels blijven bestaan, maar de redacties moeten nauw gaan samenwer ken om kosten te besparen. De maatregelen moeten jaarlijks tenminste vier miljoen gulden opbrengen. Door de vergaande samen werking zullen banen verloren gaan bij redacties en andere af delingen. Directeur G. Arnold van De Gooi- en Eemlander vermoedt dat het zal gaan om enkele tientallen arbeidsplaat sen. „Maar dat moet nog on derzocht worden." Gedwongen ontslagen zijn volgens hem op dit moment niet aan de orde. Bij beide uitgeverijen samen werken 582 personen. In overleg met de vakbonden zal een sociaal plan worden op gesteld, vooral met het oog op de werknemers die overbodig worden. Arnold denkt dat een aantal van hen binnen het Tele- graaf-concem kan worden her plaatst. Ook zullen werknemers buiten het bedrijf aan een nieu we baan worden geholpen. De hoofdredacties van de kranten gaan de komende maanden on derzoeken op welke wijze de re dacties gaan samenwerken. Veronica stapt uit de Holland Media Groep HILVERSUM ANP Omroepvereniging Veronica maakte gisteren officieel be kend het belang van 35 procent in de Holland Media Groep (naast Veronica RTL 4 en RTL 5) terug te verkopen aan de aandeelhouders CLT-UFA. De programma's en de presentato ren blijven bij HMG. Veronica, dat zelfstandig verder gaat, houdt aan de overeenkomst haar naam en het geld uit de verkoop over. Hoeveel er wordt betaald, is niet bekendgemaakt. Als onderdeel van de afspraak keert de naam Veronica per 1 september 2001 terug naar de Vereniging Veronica. Het be lang dat CLT-UFA in het Vero- nicablad heeft, wordt door Ve ronica teruggekocht. Veronica wil zich de komende tijd rich ten vooral op digitale activitei ten. De kans dat Veronica een nieuw, zelfstandig tv-station opricht, wordt in Hilversum zeer klein geacht. Overigens maakte HMG gisteren bekend haar activiteiten op internet fors uit te breiden. HMG is blij met het princi peakkoord van de aandeelhou ders. Een woordvoerster laat weten dat HMG na 1 september volgend jaar zal doorgaan met minimaal drie tv-stations en een radiozender. „Dat zullen soortgelijke zenders zijn als nu. Als de tv-markt niet verandert en de belangstelling van de ad verteerder en de kijker blijft, blijven we ons richten op de zelfde doelgroepen." Volgens haar hoeft HMG eigenlijk alleen een andere naam voor Veronica te verzinnen en in de markt te zetten. hanteren. De kartelwaakhond NMa ging gisteren onder voorwaarden ak koord met de overname van de VNU-dagbladen door Wegener. Volgens Kist is de regionale dagbladenmarkt een aparte markt, omdat lezers van een re gionaal dagblad bewust voor die krant kiezen. De NMa constateert dat con currerende regionale kranten veel meer pagina's regionaal nieuws brengen en veel meer moeite doen de lezer en de ad verteerder te behagen dan kranten die geen concurrentie hebben. Dat voordeel voor de Directeur generaal van de Nederlandse Mededingingsautoriteit, A. Kist. foto anp jasper juinen ben we geen sanctie achter de hand. Wegener heeft echter zelf aangegeven de krant te willen verkopen en deskundigen heb ben ons verzekerd dat verkoop realistisch is", aldus Kist. Haaks daarop staat het feit dat Wege- lezer wil de NMa in stand hou den. De gedwongen verkoop van Amhemsche Courant/Gelders Dagblad is overigens een eis zonder veel inhoud. „Als Wege ner de krant niet verkoopt heb- ner in beroep is gegaan. De grote vraag is of de NMa de lezer uiteindelijk geen slech te dienst bewijst met deze afge dwongen concurrentie. Wege ner moet de koopprijs terugver dienen en samenvoeging van ti tels is een belangrijke pijler on der dat streven. Die pijler wordt nu weggeslagen en Wegener zal op een andere manier het geld moeten zien binnen te krijgen. Bij de kranten heerst nu de vrees dat er bezuinigd zal wor den op personeel, waardoor de kwaliteit van de krant terug loopt. Dat is het tegengestelde effect dat de NMA hoopt te be reiken. Er kunnen ook vraagtekens gezet worden bij het verkoop advies van de deskundigen. In krantenland zijn weinig men sen te vinden die geloven dat een geïsoleerde krant met een oplage van 46.000 stuks winst gevend is te exploiteren. Paramaribo De Surinaamse president Wijdenbosch zal op 19 mei de nieuwe brug over de Surinamerivier bij de hoofdstad Paramaribo offici eel openen. De anderhalve kilometer lange oeververbinding is gemaakt van prefab beton door de Nederlandse bruggenbouwer Ballast Ne- dam. Hetzelfde concern bouwde ook al een brug over de Coppenamerivier die vorig jaar juli door Wijdenbosch werd geopend. De bouw heeft nogal wat voeten in aarde gehad omdat de kosten van meer dan tweehonderd miljoen gulden het land als een loden last om de nek hangt. foto anp maastricht anp rome hans geleunse CORRESPONDENT Fiat en General Motors zijn bondgenoten en blijven con currenten. Dat zei Fiat-topman Presco gisteren op een perscon ferentie in Turijn, waar het uit gelekte nieuws over een aande lenruil officieel bekend werd gemaakt. General Motors ver werft een twintig procent be lang in Fiat Auto. De Italianen krijgen daarvoor een GM-be- lang van 5,1 procent terug. Vooral van Fiat-kant werd be nadrukt dat er geen sprake is van samensmelting. Fiat, dat in het verleden alle nationale con currenten opslokte, houdt Ma- serati en Ferrari buiten de over eenkomst. „We blijven een zelf standige onderneming", zei di recteur Cantarella van Fiat Au to. Volgens GM-topman Smith moet het 'historische bondge nootschap' tussen de nummer één en de nummer zeven op de wereldautomarkt vooral tot kostenbesparingen leiden. Bei de bedrijven hebben berekend dat dit over drie jaar ruim 2,5 miljard zal zijn. In de Italiaanse media wordt er vanuit gegaan dat GM op langere termijn Fiat zal opslok ken. Volgens de overeenkomst is een GM-meerderheidsbelang echter pas mogelijk als Fiat be sluit aandelen te verkopen. GM heeft dan voorkeursrechten. Opvallend was dat Presco niet wilde uitsluiten dat de sa menwerking tussen beide con cerns gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid in Italië. De Fiat groep is met ruim een kwart miljoen werknemers Ita- lië's grootste particuliere werk gever. De vakbonden hebben echter positief gereageerd op het nieuws. „De tijden veranderen, ook dynastieën moeten zich openen naar de wereldmarkt. Dit kan een keerpunt voor de Italiaanse economie zijn", ver telde vakbondsleider Cofferati. De werknemers van de Ver- eenigde Glasfabrieken in Maas tricht hebben gisteren het werk neergelegd nadat de CAO-on- derhandelingen waren stukge lopen. De bonden eisen een loonsverhoging van vier pro cent voor het komende jaar, de werkgevers bieden twee pro cent. Hun voorstel van de werk gever om nu akkoord te gaan met twee procent en op 1 okto ber weer om de tafel te gaan zitten, wezen de bonden van de hand. Op 1 oktober verwacht de Vereenigde Glasfabrieken meer duidelijkheid van het moeder concern in Parijs over de toe komstplannen. amstelveen richard mooyman Tijdens een telefonisch spreekuur werd KLM-topman L. van Wijk onlangs gecon fronteerd met vragen van medewerkers die wilden weten of zij hun baan wel mo gen houden. Concrete antwoorden kon Van Wijk nog niet geven. De spanning on der het personeel stijgt nu het project team 'Baseline' bijna klaar is met een plan om de kosten bij de KLM flink te drukken. De KLM studeert op ingrijpende maatrege len om uit de rode cijfers té komen. De operatie zal uitdraaien op een forse ingreep in het personeelsbestand, waarbij gedwon gen ontslagen niet zijn uitgesloten. In de jongste aflevering van het personeelsblad Wolkenridder Magazine beklemtoont presi dent-directeur Van Wijk opnieuw de ernst van de zaak. Er is sprake van een noodsituatie die verge lijkbaar is met een dijkdoorbraak, aldus de topman. „We moeten nu eerst zorgen dat het gat in de dijk wordt gedicht." Vooral de hoge olieprijs noopt tot extra maatregelen. De KLM is in het komende jaar 275 miljoen gulden extra kwijt aan kerosinekosten, al dus Van Wijk. De maatschappij had het so wieso al zwaar te verduren in de bikkelhar de concurrentieslag binnen de internatio nale luchtvaart. Verliesgevende lijnen moeten niet meer worden gevlogen, stelt de topman in Wol kenridder Magazine. De KLM gaat volgens hem het komende jaar tot anderhalf jaar vluchten schrappen. Onlangs gaf de lucht vaartmaatschappij daarvan al een voor proefje door de aankondiging dat per eind maart een aantal onrendabele lijnen wordt opgeheven. Door de gehele operatie komen mogelijk drieduizend arbeidsplaatsen op de tocht te staan. Vooral tijdelijk personeel zal de klap pen moeten opvangen, maar ook in het vaste personeelsbestand zal worden gesne den. Gedwongen ontslagen zijn niet uitge sloten, maar volgens de topman zijn er voor overtollige personeelsleden veel mo gelijkheden tot herplaatsing, zowel binnen als buiten de onderneming. Van Wijk wil af van de KLM-stunttarieven, zoals een retourtje New York voor 399 gul den. „Dat kan eenvoudig niet. Toen ik der tig jaar geleden bij de KLM in dienst kwam, was dat al geen winstgevend tarief. En nu natuurlijk helemaal niet, gegeven de infla tie en gegeven de hoge brandstofprijs. Wij zullen dergelijke goedkope stoelen in de toekomst dus niet meer aanbieden." Volgens de president-directeur gaat het slecht met alle vliegmaatschappijen in Eu ropa door de lage opbrengsten en hoge brandstofprijzen. Dat de kosten bij de KLM sneller stijgen dan bij directe concurrenten, verklaart hij door het feit dat zijn lucht vaartmaatschappij al eerder maatregelen heeft genomen om de productiviteit op te voeren. „Dat kun je niet blijven herhalen." Tijdens het eerdergenoemde telefonisch spreekuur kwamen diverse KLM'ers zelf met suggesties om kosten te besparen. Maar ook werd gewezen op de toenemen de werkdruk. De topman kreeg verder een medewerkster aan de lijn die Idaagde over de 'doorgeschoten overlegcultuur' binnen de KLM. Van Wijk antwoordde dat zal wor den geprobeerd die cultuur te doorbreken. „We hebben in ons poldermodel het over leggen bijna tot een kunstvorm verheven." NedCar maakt zich zorgen over toekomst De ondernemingsraad van NedCar in Born is bezorgd over de toekomst van de fabriek na dat vorige week bekend is ge worden dat autoconcern Daim- lerChrysler een groot belang in Mitsubishi wil nemen. De be slissing daarover valt eind deze maand. Mitsubishi is naast Ford/Volvo aandeelhouder van NedCar. Door deze ontwikkelingen is het voor het NedCar-personeel volstrekt onduidelijk wat hun toekomst bij de fabriek in Bom zal zijn, aldus OR-voorzitter J. Wouters gisteren. „Het staat hier op de werkvloer stijf van de geruchten. Veel medewerkers vragen zich af of het nog zinvol is om hier te blijven werken." Oud-directeur Volvo-car en huidig NedCar-commissaris Deleye is om helderheid ge vraagd. Daimler en Mitsubishi overwegen samen een nieuwe middenklasser te bouwen, die over een paar jaar in Europa en Azië verkocht moet worden. De OR wil weten, of NedCar een rol in die plannen speelt. OR-voorzitter Wouters vreest geconfronteerd te worden met een nieuwe situatie, waarin er minder mensen bij NedCar kunnen werken. „Ons grootste probleem is nu: wie wordt naast Ford/Volvo onze partner en wat heeft die te biedenLa ter deze week overlegt de OR met NedCar-president Dewulf over de ontstane situatie. 'Nederland lapt visquota EU aan de laars' DEN HAAG GPD Ex-vishandelaar Cees de Ridder heeft Nederland ervan beschul digd de Europese visquota nog steeds fors te overschrijden. Hij heeft de Europese Commissie in een brief om een onderzoek gevraagd. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij wijst de aantijgingen met kracht van de hand. Van forse quotaoverschrijdin gen is volgens het ministerie geen sprake. „Er zal wel eens een visje doorheen glippen", al dus een woordvoerder van het ministerie, „maar dat heb je in elke bedrijfstak. Overal waar re gels gelden, vinden zo nu en dan overtredingen plaats. Daar om blijven wij ook controle ren." De Europese Commissie gaat ervan uit dat de door Neder land geleverde gegevens over de aanvoer van vis kloppen. Zij ziet op basis van de informatie van De Ridder geen aanleiding een onderzoek in te stellen naar het Nederlandse visserijbeleid. De Ridder was vishandelaar in Arnemuiden. Eind jaren tachtig was hij zeer actief in de handel in vis die buitenom de visafslag werd aangeland. In dertijd was dat toegestaan. Jus titie heeft hem in 1989 aange pakt. Op verschillende plaatsen in Zeeland en België vonden in vallen plaats. Tot een veroorde ling is het nooit gekomen. Om genoegdoening te krijgen eiste de in België wonende De Ridder vorig jaar een schade loosstelling van het ministerie van justitie. Die eis is door Jus titie afgewezen. Ook VS willen Kohier bij IMF WASHINGTON-BRUSSEL Rtr-ANP President Clinton steunt de Eu ropese voordracht van de Duit ser Kohier als directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Kohier is nu president- directeur van de Oost-Europa- bank in Londen. De Europese Unie droeg hem unaniem voor als kandidaat voor de functie. De Amerikaanse instemming betekent een einde aan de vier maanden durende patstelling over de nieuwe directeur van het IMF. De Japanse minister van fi nanciën Miyazawa zei dat ook Tokyo zijn steun voor de Euro peaan zal uitspreken en de ei gen kandidaat Sakakibara te rugtrekt. Witte Huis-woord voerder Lockhart zei dat Clin ton inmiddels gesproken heeft met de Duitse bondskanselier Schroder om hem van het Ame rikaanse besluit op de hoogte te stellen. De vijftien lidstaten van de Europese Unie stelden Kohier gisteren unaniem kandidaat voor het directeurschap van het IMF. Kohier moet wat de EU betreft de in februari afgetreden Fransman Camdessus opvol gen. De Duitse minister van fi nanciën Eichel verklaarde 'zeer blij' te zijn met de voordracht van Kohier. De EU nomineerde eerst de Duitse staatssecretaris van financiën Koch-Weser, maar hij werd door de VS te licht bevonden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9