Kosovo gaat in oktober weer naar de stembus ïl H Srebrenica was de 'triomf van het kwaad' H Buitenland Warm onthaal voor Amerikaanse minister in Vietnam Russische astrologen tegen weegschaal Poetin Roemenië krijgt hulp bij milieumaatregelen Weer schoten op parlement van Indonesië Hi PREPAY NU OOK IN HET BUITENLAND. Oostenrijk smeekt om eind strafmaatregelen JAC 14 MAART 2000 tse arts verspeelt kans op beroep De Britse huisarts Harold Shipman, in januari tot vijf- iaal levenslang veroordeeld wegens de moord op vijftien velijke patiënten, heeft zijn kans op een hoger beroep ver- •J d. Dat heeft het gerechtshof in Preston gisteren laten we- d 'olgens een woordvoerster heeft Shipman zijn aanvraag een nieuwe behandeling van de zaak onjuist en bij de ver- Ie rechtbank ingediend. Shipman (54) had zijn verzoek om beroep vorige maand ingediend. De dorpsarts ontkent Evan zijn patiëntes van middelbare leeftijd en ouder te omgebracht door het toedienen van een overdosis he- oals de rechtbank bewezen achtte. Shipman zegt dat de n, die allen plotseling stierven, hun gezondheidsklach- jorgen hadden gehouden voor hun omgeving. eden draait bij in ruzie over alcohol l» Zweden heeft zijn verzoek om uitgezonderd te worden ■gels van de Europese Unie voor de import van alcohol af let. Woordvoerder Todd van de Europese Commissie :te dat gisteren bekend. Mogelijk kunnen de EU en Zweden t een compromis komen. Zweden wil de beperkingen die e eigen burgers oplegt bij de invoer van alcohol nu slechts V ïgen tot 2003, het jaar dat ook Finland en Denemarken L jelijke restricties opheffen. Tot voor kort wilde Zweden j& inger vasthouden aan de restricties. Het land was vanaf jetreding tot de EU in 1995 vijf jaar lang uitgezonderd van iC? epeler Europese regelgeving. affen zaak-Bulger opnieuw bezien n* De Britse minister van binnenlandse zaken Straw laat •hter opnieuw kijken naar de straffen voor de minderjarige denaars van de peuter Jamie Bulger. Het Europees ge shof berispte Londen wegens de gang van zaken rond de iffing. Het tweetal, dat de moord in 1993 op tienjarige leef- leegde, werd het daaropvolgende jaar als volwassenen be en tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. De toenmali- nister van binnenlandse zaken, de conservatief Howard, dat niet genoeg en maakte er vijftien jaar van. In decem- )99 oordeelde het Europees gerechtshof dat de strafver- dering door Howard niet door de beugel kon. jarden nodig voor watercrisis hag De aanpak van de watercrisis op aarde vergt een ex- vestering van ruim tweehonderd miljard gulden. Dat be- noet bovenop de ongeveer 160 miljard gulden komen die ;t jaarlijks wordt uitgegeven om mensen veilig en schoon n te geven. De particuliere sector dient het voortouw te ne- milj n het beschikbaar krijgen van de extra middelen. Dat zegt hter jreld Water Commissie in het gisteren uitgekomen rapport zem ter Secure World'. De commissie, gesteund door de VN en )lijfl 'reldbank, benadrukt dat snelle actie noodzakelijk is. ste 'j lerika wijst oud-SS'er uit ir di erla jt. De Amerikaanse immigratie- en naturalisatiedienst de 78-jarige ex-SS'er Ferdinand Hammer gisteren naar (in tnrijk teruggestuurd omdat de man over zijn oorlogsverle- tog eeft gelogen bij zijn aanvraag van het Amerikaanse staats- offf irschap. Een rechtbank oordeelde in 1997 dat Hammer op| n de Tweede Wereldoorlog schuldig had gemaakt aan 'ver luid ig van personen wegens hun ras, geloof, nationaliteit of leni ek standpunt'. Dat zijn volgens de immigratiedienst gron- :e df oor uitzetting. Een hof van beroep bevestigde die uit- k en het Hooggerechtshof liet vorige maand weten geen te zien om de zaak opnieuw te behandelen. Bij zijn natu- tie in 1963 had Hammer verzwegen dat hij in de oorlog lid ïciei e 'Totenkopf-divisie' van de Waffen-SS was geweest. 'ei 2 il verlaat Bondsdag in 2002 Da De Duitse oud-kanselier Kohl heeft in een interview te tijki in gegeven dat hij definitief uit de Bondsdag, het Duitse nu v nent, stapt als zijn mandaat is afgelopen. Kohl is het mid- arne nt van een omvangrijk zwartgeldschandaal binnen zijn -democratische CDU-partij. „Ik ben op weg naar mijn Den en ik wens gewoonweg rechtvaardig behandeld te ;n. Ik zal mijn mandaat de komende twee jaar nog vervul- daarna zal ik opstappen uit de Bondsdag", zegt Kohl in iterview in de Duitse krant Die Welt. anees eist geld van staat Israël ilem De Libanese militieleider Mustafa Dirani eist 3,5 mil- j ulden van de staat Israël, omdat hij in gevangenschap Israëlische militairen zou zijn gemarteld en verkracht in oging informatie los te krijgen over de in Libanon vermiste nachtnavigator Ron Arad. Het leger zei in een verklaring K-j*1 !t niet bekend was met de beschuldiging. Het gaat de zaak acne jeren zodra het een dagvaarding krijgt. Dirani, de leider by« e kleine pro-Iraanse guerrillabeweging Gelovigenverzet, in mei 1994 door Israëlische militairen uit Zuid-Libanon usse ercj om hem te jannen ruilen tegen Arad, die in 1986 in rs. Ii on gevangen werd genomen en daarna vermist raakte. erikanen eisen geld van Palestijnen ,Ac' De familie van een Amerikaanse, man die in 1996 sa- aen' net zijn Israëlische echtgenote om het leven kwam bij een ra^c partij in Israël, eist een schadevergoeding van ruim een liljard gulden van onder meer de Palestijnse Autoriteit en terw ent Arafat. De nabestaanden'van Yaron en Effat Ungar pen zich op een Amerikaanse wet uit 1990 die Amerikaan- at ïtbanken jurisdictie geeft over eisen die voortkomen uit )ven istische acties tegen Amerikanen in het buitenland. Vol- hou ]e aandacht zijn Arafat en de andere gedaagden, waaron- Uey( :PLO en de Palestijnse veiligheidstroepen, mede verant- lelijk voor de dood van beide Ungars. Zij zouden in de Pa- lordi se ge5iecien onderdak en veiligheid hebben verstrekt aan oort mas-militanten die beide Ungars in de omgeving van Beit ^8 esh in Israël doodschoten vanuit een auto. AfgT en v Sterrenkijkers vrezen het ergste ha tav De Amerikaanse minister van defensie William Cohen bezoekt in Vietnam een plaats waar 33 jaar geleden een Amerikaans gevechts vliegtuig is neergestort. Cohen is gisteren wamt onthaald bij zijn historische bezoek aan voormalig aartsvijand Vietnam. Het is de eerste officiële visite van een Amerikaanse minister van defensie aan het Zuid-Oost-Aziatisch land sinds de Vietnamooriog in 1975 werd beëindigd. FOTO REUTERS RICHARD VOGEL Eerste naoorlogse verkiezingen voor nieuwe gemeenteraden moskou hans hoogenduk correspondent De Russen zijn een zeer bijgelo vig volk. Ze zweren bij rituele gewoontes en astrologen ver dienen in tegenstelling tot de meeste Russen een zeer royaal belegde boterham. Onlangs sloeg een groep sterrenwiche laars uit Sint Petersburg via hun website alarm. De horoscoop van Poetin, geboren op 7 okto ber 1952, is die van een man met de potentie om geweldda dig, koud en destructief te zijn. „Als hij iets gaat doen, kan hij niet stoppen voordat het pro bleem is opgelost en niets kan hem daarbij tegenhouden", deelden de vijf astrologen via het internet mee. Een gevaarlij ke verbinding tussen de zon en Satumus maakt de weegschaal Poetin potentieel gewelddadig. En aan zijn 'negatieve' Jupiter dankt hij dictatoriale neigingen en het onvermogen compro missen te sluiten. Alles bij elkaar, zo schrijven de vijf, zal een eventuele president Poetin een 'destabiliserende factor' vormen die de hoop van de kiezers niet zal vervullen en zelfs ernstige schade aan hun belangen zal toebrengen. Mogen de stenenkijkers het ergste vrezen, uit 'historische' feiten kan Poetin weer moed putten. In diverse Russische kranten staat dat Poetin zeker de nieuwe president wordt, omdat hij al behoorlijk kaal be gint te worden. De 'experts' duiken voor de bewijsvoering diep in de geschiedenis. Al 120 jaar wordt steeds een harige heerser afgelost door een kalen de. In 1881 loste de kale, con servatieve tsaar Aleksander de Derde zijn liberale bebaarde, langharige vader af. Nadat de communisten de macht had den overgenomen, volgde de van een fraaie haardos voorzie ne Stalin de kalende Lenin op. Na Stalins dood kwam de kale Chroesjtsjov in het Kremlin, die verdreven werd door Brezjnjev die een indrukwekkende kop met haar had. Na de vrijwel ka le Andropov kwam de harige Tsjernenko, die weer plaats moest maken voor Gorbatsjovs opgeruimde hoofd. En dat Jel- tsin een fraaie kuif heeft, is al gemeen bekend. Volgens deze wetmatigheid moet nu weer een kalende Rus zijn intrek in het Kremlin ne men. De communist Zjoeganov is al flink wat haar kwijt, maar Vladimir Poetin toont toch heel wat meer van zijn schedel dan zijn rivaal. De eerste verkiezingen in het naoorlogse Kosovo worden waarschijnlijk op 1 oktober gehouden. Dit zei het hoofd van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) in Kosovo, de Nederlander Daan Everts, gisteren tijdens een persconferentie in de hoofdstad Pristina. Het zal gaan om gemeenteraadsverkiezingen. Algemene en presidentsverkiezingen volgen pas volgend jaar. pristina harald doornbos correspondent „Om de verkiezingen eerlijk te laten verlopen, is het van zeer groot belang dat de registratie van de kiezers goed geregeld is", zei Everts. Het grootste pro bleem in Kosovo is namelijk dat over de bevolking van ongeveer anderhalf miljoen mensen nau welijks iets is vastgelegd. Ser viërs vernietigden het grootste deel van het bevolkingsregister voordat ze zich uit Kosovo te rugtrokken. Ook werden tijdens de NAVO-luchtaanvallen van afge lopen voorjaar veel identiteits kaarten en paspoorten in be slag genomen door de Servi sche politie, waarna de Albane se eigenaars Kosovo werden uitgegooid. Daarbij komt nog dat de inmiddels teruggekeerde Albanezen veelal op andere adressen wonen, omdat hun huizen in brand zijn gestoken. De registratie van de kiezers zal beginnen op 1 april. Een stemgerechtigde kan besluiten om te stemmen voor de ge meenteraad van het gebied waarin hij nu woont, of waar hij voor de oorlog verbleef. Dit om vluchtelingen, met name Ser viërs, de mogelijkheid te geven om te stemmen in het gebied waaruit ze recentelijk zijn ver dreven. Vluchtelingen die zich buiten Kosovo bevinden (hoofdzake lijk Serviërs die naar Servië zijn vertrokken) kunnen zich wel re gistreren, maar kunnen slechts stemmen in het gebied waar ze voor de oorlog woonden. Alba nezen die in het buitenland wo nen en die niet worden aange merkt als vluchteling, kunnen niet meedoen aan deze ge meenteraadsverkiezingen. Kosovaren kunnen kiezen uit een groot aantal partijen die al kenbaar hebben gemaakt mee te willen doen aan de verkiezin gen. De twee belangrijkste zijn de LDK van de in opspraak ge raakte voormalig leider van de Albanezen, Ibrahim Rugova, en de PPDK van Hasim Thaci, de voormalige leider van het Alba nese rebellenleger U£K. boekarest-boedapest* Diverse internationale organi saties gaan Roemenië helpen bij het bestrijden van milieu vervuiling. Vrijdag ontstond in het land de tweede grote mi lieuramp dit jaar, toen ruim 20.000 ton afvalstoffen de rivier Vase in stroomde. De Duitse staatssecretaris van milieu Altmann heeft tech nische hulp aangeboden. Zij brengt een driedaags bezoek aan het land. Gisteren is in Brussel een team van experts van de Europese Unie aan de slag gegaan om te bezien hoe dergelijke vervuilingen in de toekomst kunnen worden voor komen. De milieuorganisatie van de den haag marjolun de COCQ De massamoorden na de inname van de moslimen clave Srebrenica door de Bosnische Serviërs in juli 1995 waren de 'triomf van het kwaad'. Dat zei aan klager Mark Harmon van het Joegoslavië-tribunaal gisteren bij aanvang van het proces tegen generaal Radislav Krstic, rechterhand van de beruchte Bos- nisch-Servische legerleider Ratko Mladic. Harmon kwam met harde cijfers: een minimumaan tal van 7.574 moslimmannen uit Srebrenica is vermist en vermoedelijk dood; 1.866 lichamen zijn opgedol ven, 2.571 liggen in massagraven die het tribunaal wel heeft gevonden maar nog moet onderzoeken, andere graven zijn nog niet opgespoord. „De overwinnaars lieten alle schijn van menselijkheid varen en begin gen misdaden op een schaal die Europa sinds de Tweede Wereldoorlog niet had gezien." Het Joegoslavië-tribunaal beschuldigt de 'carrière soldaat' Krstic (52) van volkenmoord. De militaire ac tie in Srebrenica was volgens de aanklager door Krstic en anderen nauwgezet gepland en uitgevoerd, onder de codenaam 'Operatie Krivaja 95'. Het bewijs, aldus Mark Harmon, is overweldigend. Met foto's van ge boeide lijken, blinddoeken die op lijken werden aan getroffen, identiteitspapieren en familiekiekjes als 'schrijnende herinneringen aan gelukkige momenten uit een ver verleden', deed de aanklager een emotio neel appel. „Dit waren mensen die werden geliqui deerd als onderdeel van een uitroeiingsplan van het Bosnisch-Servische leger tegen de moslimbevolking van Srebrenica." Krstic, die in december 1994 op een mijn stapte en daardoor een been verloor, was door de Bosnisch- Servische leider Radovan Karadzic benoemd tot com mandant van het Drina-corps dat Srebrenica binnen viel. Volgens de aanklager was hij zich ten volle be wust van de moorden die werden gepleegd, en moe digde hij de misdaden daadwerkelijk aan. „Het is bo ven twijfel verheven dat generaal Krstic zich ten volle bewust was van zijn verplichtingen onder het inter nationaal recht", aldus Harmon. „Maar hij koos er voor om schaamteloos iedere fundamentele plicht als officier en commandant te verzaken, en dat is de re den dat hij nu hier voor u zit." In alle 'pandemonium en chaos' onder de moslim vluchtelingen, die met duizenden samendromden bij de basis van de Nederlandse blauwhelmen in Potoca- ri, zou Krstic een centrale rol hebben vervuld bij het coördineren van de bussen waarmee de vrouwen en mannen gescheiden werden afgevoerd. De aanklager wees gisteren op de enorme logistiek die de deportatie van twintig- tot dertigduizend vluchtelingen en de moord op zevenduizend anderen vereist: de commando's die moeten worden gegeven voor de moorden, het delven van de massagraven, het regelen van transport, brandstof, bewakers, beu len, blinddoeken. Het tribunaal beschikt over een on derschept telefoongesprek waarin een ondergeschik te Krstic vraagt om assistentie omdat hij '3.500 pak ketten heeft die moeten worden gedistribueerd'. 'Paketten' stond voor moslims, 'distribueren' voor doden. De Amerikaanse onderzoeksjournalist David Rohde, die de Pullitzer Prize won voor zijn verslaggeving over Srebrenica, is vooral benieuwd of er tijdens het pro- ces-Krstic nieuw materiaal over de betrokkenheid van het Servische regime bij Srebrenica boven tafel zal komen. In 1998 deden Amerikaanse soldaten een in val in het kantoor van het Drina-corps in Zvornik, en namen stapels documenten mee. „Ik vraag me af wat ze daarin hebben gevonden over Milosevic." In zijn openingsverklaring stelde aanklager Harmon onom wonden dat de Bosnische Serviërs politieke en mili taire steun uit Belgrado kregen. De passieve rol van Dutchbat kwam gisteren niet ter sprake, maar onder de vijftig tot zeventig getuigen die de aanklager tegen Krstic wil oproepen, zullen ook Nederlandse ex-blauwhelmen zijn en wellicht hoge VN-officieren. Enkele overlevenden van de massa executies worden de komende weken in Den Haag gehoord, alsmede een van de daders: de Bosnische Kroaat Drazen Erdemovic, die door het tribunaal tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en al eer der verklaringen aflegde tegen Karadzic en Mladic. Verenigde Naties UNEP stuurt op verzoek van Hongarije mi lieudeskundigen naar Zuid- Oost-Europa. Het buurland van Roemenië is zwaar getroffen door de vervuiling van rivieren aan de andere kant van de grens. Het UNEP-team zal nauw samenwerken met de EU-experts. De Roemeense regering her haalde dat alle hulp uit het bui tenland welkom is om nieuwe aanslagen op het milieu te voorkomen. Volgens minister van milieu Tomescu zijn dertig spoelwaterbassins in het land 'gevaarlijk'. Zowel de laatste vervuiling als de grotere in fe bruari het laatste ontstond doordat vergiftigd water uit een spoelbassin vrij de rivier in stroomde. jakarta theo haerkens correspondent Voor de tweede keer in vijf we ken tijd is het gebouw van het Indonesische parlement be schoten. Gisteren vloog een ko gel door een ruit naar binnen terwijl Tommy, de jongste zoon van voormalige sterke man Soeharto, werd gehoord over fraude en corruptie. Niemand raakte gewond. De zoon van Soeharto wordt be schuldigd van frauduleuze praktijken met zijn.kruidnagel monopolie waarbij boeren ge dwongen werden hun oogst voor een habbekrats te verko pen. Het zou gaan om ruim achthonderd miljoen gulden. Het monopolie werd opgehe ven na afspraken met het Inter nationale Monetaire Fonds. i; all Met Hi PrePay kun je nu in meer dan 85 landen bellen en gebeld worden. En dat zonder abonnement. Bel tijdig voor je op vakantie gaat 321S en Hi regelt de rest. Kijk voor meer informatie op www.hi.nl houdt het simpel brussel marc peeperkorn correspondent Oostenrijk doet een indringend beroep op de overige landen van de Europese Unie om de sancties tegen de conservatief- extreem rechtse regering in We nen te beëindigen. Kanselier Schüssel zal de EU-regeringslei ders volgende week proberen te overtuigen van 'de Europese en democratische gezindheid' van zijn land. Hij voegde er gisteren direct aan toe dat het 'een illu sie' is te denken dat zijn ge wraakte regering zal opstappen. De kanselier was gisteren speciaal naar Brussel afgereisd voor een onderhoud met tijde lijk EU-voorzitter Portugal. De Portugese premier Guterres weigerde naar Wenen te ko men. De boycot van Oostenrijk vloeit voort uit de installatie zes weken geleden van de regering waaraan de extremistische FPO van Jörg Haider deelneemt. De andere veertien EU-landen be sloten daarop alle onderlinge contacten met Oostenrijk te be vriezen. Schüssel verklaarde dat hij 'al het mogelijke zal doen om de sancties zo snel mogelijk op te heffen.' Hij kreeg gisteren van Portugal de toestemming om de kwestie bij de Europese regeringsleiders aan te kaarten tijdens de speciale banentop volgende week in Lissabon. „Hoe eerder hoe beter", aldus Schüssel. De kanselier verzekerde dat zijn land geen EU-besluiten met een veto zal treffen als ver gelding voor de strafmaatrege len. Hij waarschuwde de lidsta ten wel dat de samenwerking 'moeilijker wordt naarmate de boycot voortduurt'. De veertien F.U-Ianden willen de relatie met Wenen pas normaliseren als Haiders FPÖ uit de regering stapt. Volgens Schüssel zal dat niet gebeuren. De Portugese premier Guterres drong na af loop van zijn gesprek met Schüssel niet meer aan op het vertrek van de FPÖ uit de Weense coalitie. Hij zei dat de FPÖ 'haar extremistische aard moet veranderen'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7