Netelenbos: Gevaar Schiphol overschat IK1: Kamer remt Jorritsma af bij vrij maken gasmarkt 'Provincie verbloemt Ceteco-strop' Bestrijdingsplan bij rampen verruimd Binnenland Duizelingwekkend karweitje Commotie over open microfoon bij strafzaak Kans op ongeluk met vliegtuig helft kleiner dan gedacht De veiligheidsberekeningen voor Schiphol gaan op de helling. Volgens minister Nete lenbos (verkeer) is de kans op een ongeluk met een vliegtuig de helft kleiner dan ge dacht. Dat blijkt volgens haar uit berekeningen van het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium. Nieuwe kansberekeningen en de toenemende veiligheid van het vliegverkeer hebben volgens Netelenbos geleid tot de conclusie dat de oude rekenme thode niet klopt. „Toen we ermee begonnen, wist niemand er iets van", aldus de mi nister gistermiddag tijdens een toelichting op de plannen voor nieuwe milieunormen voor Schiphol. Het plan dat overheden en diensten gebruiken in geval van een ramp op of bij Schip hol is verruimd. In het giste ren gepresenteerde rampen bestrijdingsplan zijn ook sce nario's opgenomen voor wat te doen bij een calamiteit in de terminal of .in de spoor wegtunnel. Het huidige plan voorziet alleen in een draai boek bij een ramp met een vliegtuig. Het nieuwe draai boek gaat 1 juli in werking. Het rampenbestrijdingsplan bestaat uit achttien processen wanneer zich een crisis op of rondom de luchthaven voor doet. Ook beschrijft het de ta ken die de overheden en dien sten moeten verrichten en wie de leiding heeft. De eindver antwoordelijkheid ligt in han den van de burgemeester van Haarlemmermeer. Voor alarmering is de regio nale brandweer verantwoor delijk. Bij een ongeluk met een vliegtuig wordt voortaan gesproken van VOS: Vliegtuig Ongeval Schiphol. Het plan is opgesteld door een werkgroep met vertegenwoordigers van onder meer de gemeente Haarlemmermeer, Schiphol, de Marechaussee, de regiona le brandweer, de GG&GD en de Nederlandse Spoorwegen. Bij de ramp met het Hercu les-toestel bij Eindhoven in 1996 bleek dat de communi catie tussen de diverse dien sten veel te wensen overliet. De overheid is daarna geko men met richtlijnen hoe de onderlinge samenwerking tus sen betrokken partijen beter kan verlopen. Het bestaande rampenbestrijdingsplan is niet op deze richtlijnen geba seerd. Staatssecretaris G. de Vries (binnenlandse zaken) hoopte tijdens de onderteke ning van het convenant dat de overheden en diensten meer gaan oefenen op het bestrij den van rampen. Volgens Schiphol-directeur G. Cerfontaine moeten derge lijke oefeningen in eerste in stantie eenvoudig blijven. Hij hekelde in dit verband de vo rig jaar gehouden operatie Lo tus, die in zijn ogen 'te com plex' was. Aan deze oefening deden twaalfhonderd vrijwilli gers mee. DEN HAAG RICHARD MOOYMAN Het kabinet heeft eerder -met de Bijlmerramp in het achter hoofd- beloofd dat het risico op een groot vliegtuigongeluk met doden op de grond niet mag toenemen ten opzichte van 1990. Netelenbos studeert nog op welke manier deze toezeg ging kan worden nagekomen. Het zal volgens de minister nog 'een hele lduif worden om tij dens deze kabinetsperiode be tere veiligheidsnormen vast te stellen. Onduidelijk is nog of die norm in de praktijk een rem op de groei van Schiphol zal zetten. Volgens Netelenbos is Neder land 'het enige land ter wereld' dat zich zo druk maakt over dergelijke veiligheidsrisico's. Zelfs luchtvaartspecialisten bij de Amerikaanse NASA snappen er niets van, aldus Netelenbos. Zij beklemtoonde dat de kans op een ongeluk zeer gering is. „Schiphol is een uiterst veilige luchthaven", aldus Netelenbos. „Wij gebruiken strengere nor men dan wie dan ook." Netelenbos verzekerde dat de lawaaihinder de komende jaren niet zal stijgen boven de beloof de limiet van 12.000 woningen in de geluidszone rond Schip hol. Zij bestreed daarmee de conclusie van de Commissie voor de Milieu-effectrapportage (MER) dat doelstellingen op het gebied van lawaaihinder bij verdere groei niet worden ge haald. „Ik handhaaf die grens van 12.000", aldus de minister. „Bij overtreding volgt een boete of de sluiting van een of meer banen." Ook ontevreden was ze over de conclusie van de MER-com- missie dat de uitstoot door het vliegverkeer zal toenemen. Wat volgens haar telt is dat de lucht rond Schiphol schoner zal wor den, ook al komt dat door een afnemende vervuiling van het autoverkeer. Zij erkende wel dat de stank rond Schiphol zal toe nemen. „We zullen geuremis- sies zoveel mogelijk tegengaan. Maar een 'stand still' is niet mogelijk vanwege het gebrek aan technologische vernieu wing op dat onderwerp." Op de langere termijn kan Schiphol volgens Netelenbos alleen flink groeien als de KLM en andere luchtvaartmaat schappijen investeren in een stillere vloot en stiller vliegen. Daarmee moet Schiphol bin nen de toekomstige milieuver gunning zien te blijven. „Als dat gebeurt, zijn meer vliegtuigbe wegingen mogelijk. Gebeurt dat niet, dan is men snel uitge groeid." De provincie Zuid-Holland heeft misleidende informatie over de Ceteco-affaire de we^ reld in gestuurd. Dat stelt de statenfractie van de SP. Zuid- Holland goochelt met de bedra gen die het verdiende en die het verloor door het bankieren, zegt de partij in een verklaring. In een persbericht van vorige j week meldt Zuid-Holland dat het verlies van de treasury-acti- viteiten uit komt op 27,1 mil joen gulden. „Dat is niet zo", aldus de SP. „het tekort is 47,9 miljoen gulden". Ten onrechte 'rekent de provincie zich rijk' met de inkomsten uit het ban kieren, zo'n 20,8 miljoen gul den, zegt de partij. In de jaarre kening van 1999 wordt daarom een verkeerde suggestie gewekt. Het bedrag dat de SP noemt is 'de harde werkelijkheid', laat fractievoorzitter F. Vergeer in een verklaring weten. „Het bari- kiersgeld is steeds illegaal, stie kem gebruikt voor allerlei te- genvallertjes. Die opbrengsten zijn we dus gewoon kwijt." De SP verspreidt zelf mislei dende gegevens, reageert een woordvoerder op het provincie huis. „De SP doet net alsof de uitkomst over alleen 1999 zo veel was. Dat is misleidend'V zegt hij. In het persbericht van de provincie wordt een periode genoemd van 1995-1999. „Ons bericht klopt van A tot Z." (J 14 MAART 2000 ïl-tv moet tientje duurder' De prijs van kabel-tv en -radio moet gemiddeld met e omhoog. Pas dan halen de kabelbedrijven een als re- jeschouwen rendement op hun investeringen. Dat een economische analyse van de kabelsector die is op- oor een aantal ministeries. De huidige tarieven zouden jn om nieuwe kabeldiensten, zoals de decoder, verder yjcelen. De berekening maakt onderdeel uit van de Ka- -an het kabinet die later dit jaar verschijnt. igeuners vragen asiel In de eerste twee maanden van dit jaar heeft een re- zigeuners asiel aangevraagd in Nederland. Het gaat vijfhonderd Roma-zigeuners uit Slowakije. Dit aantal >r dan vorig jaar, toen in totaal 467 zigeuners asiel aan- De toestroom gaat nog door, maar is de laatste weken ïomen, aldus een woordvoerster van de Immigratie- en satiedienst (IND). De meeste zigeuners komen echter anmerking voor asiel, omdat Slowakije wordt gezien als g land waar zigeuners niet worden vervolgd. [partij in Syrisch Orthodoxe Kerk Een slepende ruzie binnen de Syrisch Orthodoxe Kerk d is gisteravond ontaard in een massale vechtpartij, a dertig Armeense mannen en vrouwen raakten met el- igs. De gelovigen gingen elkaar met loden pijpen, stak enen te lijf. Drie Armeniërs zijn met hoofdwonden en oken arm in het Almelose Twenteborg-ziekenhuis op- De politie heeft twee mannen van 39 en 44 jaar aan- Inzet van het conflict is een bestuurscrisis binnen de ■nschap. el Oininio gaat onder de hamer >o_am« De inboedel van het spiritueel centrum Oininio aan Hendrikkade in Amsterdam komt 27 maart onder de jfl (elangstellenden kunnen de inventaris tijdens kijkda- 1 reekeinde daarvoor bezichtigen. Onder meer een con- I ;el, een sauna-inventaris met kuur- en bubbelbaden en rafels gaan onder de hamer. De totale schuldenlast van jfvan Ronald Jan Heijn wordt geraamd op 6 a 7 mil- ,len. LUL uiers bewaken strand om drugs Een detachement mariniers gaat de komende dagen ilitie intensief controleren op de Noordzeestranden faddeneilanden. Daar zijn de afgelopen dagen ver pakketten drugs aangespoeld. Er zullen verkennings per helikopter worden uitgevoerd en er komen kanon- in voor de kust te liggen. Die moeten het strand in de luden. ht belediging koninklijk huis Burgemeester Deetman van Den Haag heeft bij de ïklaagd over een internetforum waarin het koninklijk :dt beledigd. Op de site van de Digitale Hofstad inhaag.org) wrijft ene Frisco del Ameriqua het de vor- dat zij op wintersport naar Oostenrijk is geweest. Ook schrijver de Duitse achtergrond van de prinsen Bern- Claus, en de vriendin van prins Willera-Alexander. Een tisch team van het korps Haaglanden onderzoekt de en, waaronder enkele schunnigê. i tunnel bij Naardermeer' IND» Natuurmonumenten is verontrust over het huidi- 'oor een 13 kilometer lange toltunnel tussen de rijkswe- n A9. Volgens de vereniging bedreigt de tunnel het na- n natuurgebied Naardermeer. De tunnel en de aanleg allerlei gevolgen hebben voor het Naardermeer die nog onderzocht. Bovendien vrezen de natuurbeschermers ijven zich vestigen rond de uitgangen van de tunnel. De es Noord-Holland, Flevoland en Utrecht evenals de ste- terdam en Almere zijn voorstander van de weg. e beëindigt terreur in Enschede De politie heeft gisteren in Enschede-Oost negen aangehouden die worden verdacht van een groot aan- ijven in hun buurt, waaronder bedreigingen, brand en, handel in vals geld, het bezit van vuurwapens en de alige exploitatie van hennepkwekerijen. De politie ran een „hechte familiestructuur en sterke dominantie k, waarbij de leefbaarheid en veiligheid van de buurt in ig was". De vijf hoofdverdachten hadden bij hun aan- allemaal een vuurwapen bij zich. tmaat beschoten in Kameroen De Nederlandse diplomaat Jan-Willem de Waal is bij iving in het Afrikaanse Kameroen door een pistoolschot Dat heeft de Nederlandse ambassadeur in t, Peter van Leeuwen, bekendgemaakt. De overval had -ïaart plaats. De Waal werd voor een restaurant in zijn :hoten door een overvaller die het had gemunt op zijn coffertje. Volgens Van Leeuwen raakte ook de vrouw iplomaat gewond. Van de daders is nog niets bekend. Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042. www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 19-03-2000 Amsterdam Op dertig meter hoogte werkt de restaurateur Maurice van der Kaa aan het herstel van de pla fondschildering in De Krijtberg, een kerk in Amsterdam. Het duizelingwekkende karweitje hoort bij een gro te opknapbeurt van de uit 1677 daterende rooms-katholieke kerk. Eerder werden al de buitenkant en de fun dering van het rijksmonument onder handen genomen. foto anp hans steinmeier JEUGDBOOTIES In nubuck leer. Ademende voering. In bruin, beige en blauw. Maten 25-32. Voorjaarsjack ifni 6-60 net afneembare leren kraag 140.- In de Tweede Kamer tekent zich een meerderheid af die mi nister Jorritsma van economi sche zaken wil afremmen in haar ijver om de gasmarkt reeds in 2004 volledig vrij te maken. Op grond van een Europese richtlijn hoeft de markt pas in 2007 gedeeltelijk geliberaliseerd te zijn. Sinds 1962 heeft de Gasunie in ons land een sleutelrol bij in koop, transport en verkoop van gas. Maar Nederland zal zich moeten schikken in een ge meenschappelijke energie markt, waarbij de nutsbedrij ven, ondernemingen en bur gers zelf kunnen uitmaken van wie ze het gas kopen. Nu is de gasmarkt in ons land alleen vrij voor de allergrootste verbrui kers in de industrie. Minister Jorritsma wil haast maken met de liberalisering, omdat dit zou leiden tot lagere prijzen en betere dienstverle ning voor vooral de industrie, die rechtstreeks kan onderhan delen met de oliemaatschappij en die het gas naar boven ha len. Jorritsma vond gisteren voor al PvdA-Kamerlid Witteveen te genover zich. Die kwam met voorstellen om de nieuwe gas wet zo te wijzigen, dat die voor de „middengroep" van bedrij ven pas vrij wordt in 2005. Voor de kleinverbruikers zou dat pas in 2007 moeten gebeuren. Wit teveen vreest dat vooral de be langen van de kleinverbruikers, die tot dusver in ons land goed af waren in vergelijking met het buitenland, onvoldoende ge waarborgd zijn in een vrije markt. Ook CDA-Kamerlid Van den Akker is bang dat kleine en middelgrote bedrijven en klein verbruikers de dupe worden, evenals de tuinders. Groen- Links en SP zijn ook kritisch te genover de liberalisering. Jor ritsma hoorde maandag alleen WD en D66 pleiten voor wat genoemd werd de „versnelde li beralisering". De bewinds vrouw reageerde geïrriteerd toen Witteveen met een voor stel kwam om privatisering van gasbedrijven uit te stellen. Ze zijn van oudsher in handen van gemeenten en provincies, maar de laatste tijd worden ze ver kocht aan particuliere onderne mingen. Zo ging het gasbedrijf Haarlemmermeer onlangs over in Duitse handen. Als de Twee de Kamer de voorstellen van Witteveen zou overnemen, zou den de nutsbedrijven tot 2009 in handen van de lagere over heid blijven. HERENBOOT MET GEPOLSTERDE RAND In de kleuren zwart, grijs en bruin. Maten 41-46. Arrestatie in viervoudige moord Haarlem HAARLEM Het onderzoeksteam van de vier bordeelmoorden in de Haarlemse seksclub Esther heeft in Amsterdam een eerste verdachte aangehouden. Op korte termijn worden meer ar restaties verwacht. De laatste drie weken is infor matie verzameld over de toe dracht van de gebeurtenissen in het bordeel in de nacht van 19 op 20 februari. Volgens een ooggetuige zijn de portier en een vriend hoofdverdachten in de meervoudige moord. Pas het afgelopen weekeinde heeft de politie de jacht geopend op de twee mannen. Over de achtergronden van de moorden bestaan twee ver sies. In de eerste lezing zou het gaan om een uit de hand gelo pen ruzie tussen de portier van Esther en een aspirantlid van de Hells Angels. De portier en zijn vriend zouden vervolgens in razernij deze man, een twee de Hells Angel en twee van hun vrienden met vuurwapens heb ben omgebracht. In de tweede versie is er sprake van een vol ledig voorbereide liquidatie van de vier mannen door de portier en zijn maat. Die laatste lezing lijkt ook in politiekringen steeds meer onderschreven te worden. Het motief zou liggen in de sfeer van drugshandel of afper sing in de seksindustrie. Het onderzoeksteam zoekt nog naar de ondergedoken pachter van seksclub Esther, die tijdens de moorden afwezig zou zijn geweest. Bij de rechtbank in Amsterdam is gisteren commotie ontstaan, toen een besloten rechtszitting toch elders in het gebouw kon worden gevolgd doordat een microfoon in de zittingszaal per ongeluk was blijven openstaan. De verdachte, die terecht stond voor verboden wapenbezit, had gevraagd om een besloten zitting in verband met zijn veilig heid. De rechtbank had aan dat verzoek gevolg gegeven. Duidelijk werd dat de 38-jarige verdachte als informant voor justitie werkte. De oud-commando zei dat hij met officier van justitie mr. F. Teeven in Amsterdam een afspraak had om infor matie te verzamelen over wapenhandel en corruptie. Die ver klaring is in strijd met eerdere uitspraken van minister Korthals van justitie tegenover de Tweede Kamer. Volgens Korthals zou Teeven slechts 'oriënterende gesprekken' met de verdachte hebben gevoerd. De minister bleef gisteren bij die lezing. Offi cier van justitie J. Plooij ontkende dat Teeven het met de ver dachte op een akkoordje had gegooid. De rechtbank schorste de zaak onmiddellijk toen bekend werd dat de microfoon open stond. De Tweede Kamer is ver ontwaardigd over de zaak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5