Den Haag heeft alle begrip voor vertrek Houdt nooit op net het InBusiness Starters Pakket. i Meer halen uit jezelf? Meer halen uit je start? Meer halen uit je plannen? Er is maar één vraag: waarom nu? 'p /erzicht affaire-Peper .ee 1 a Binnenland Peper gaat, maar wel met opgeheven hoofd 'Gerard Reve is bedroefd' Kok niet naar Rome IAC 14 MAART 2000 nfaire Peper die uiteinde- idde tot het aftreden e minister begon op 24 iber vorig jaar. Hier- een chronologisch 1 P{ cht van de gebeurte- sindsdien. 'dit I in itemben Een anonieme irtelt op Radio Rijn- over grootscheepse op alle niveaus van het damse stadhuis. Een jdkracht valt hem bij. meester Opstelten geeft It in een deel van de be- iigingen een kern van eid zit. Er is door lager teel gerommeld met nnen, uurstaten, drank aretten. Drie afdelings- en zijn na een intern on- ek overgeplaatst. Berich- -er fraude door onder en ex-burgemeester Pe- a i zijn echtgenote Kroes lij af als geruchten. itemben De gemeente- lesluit dat de Commissie 'eiTZoek van de Rekening de beschuldigingen je- 'eper zal meenemen in p aangekondigd, breder ff® zoek naar declaraties n"" :htereenvolgende colle- Je bron van Radio Rijn- aP? doet bij de politie aan- 1H 'egens smaad tegen de ■tnote van Peper, N. omdat zij hem 'zwak- fd' heeft genoemd. iben Ex-wethouder Nel :r Pol voegt zich in het ran critici met verhalen inregelmatigheden door drie m iben Het Algemeen Dag- neldt op basis van ano- bronnen dat de stad- •aude onder het lagere .,ier leel in de miljoenen 31 jelopen. De gemeente- ccountantsdienst (AdR) ct de beweringen tegen. 'rt*e toben De COR schakelt :ountants van KPMG in helpen bij het onder- toben Nieuwe beschul- r,. en in het Algemeen Dag- t^lfHet artikel is een op- ïing van anonieme 3epe en en twee bronnen mét Tram een voormalige be- 3 Roe lambtenaar en ex-g tesecretaris Bannink. Pe- !gt zich te beraden op ju- ia ie stappen, line et h( toben Premier Kok zegt KEE nt achter Peper te staan, reekt van een actie om te beschadigen. verd led; toben Het AD brengt e ca uw een paginagroot ver- lES, net beschuldigingen aan 0g v Ires van Peper. Bannink iden t Peper daarin onder eko een 'roverhoofdman'.* emben Het AD recht- je ov zich in een hoofdarti- or de artikelenreeks met vaai eroep op vooral de uit en van Bannink. Diezelf- tego nnink zegt dezelfde dag i gepubliceerde uitspra- it hun verband gerukt of verzonnen zijn. besll gorie emben Het AD schrijft reen woord op een brief van niet verantwoordelijk te oor gepubliceerde be- digingen. De feiten zijn He ls vaststaand gepresen- de conclusies en kwali- ee zijn „op geen enkele je jc door de redacteuren ei- maakt", aldus het AD. noemt het 'ontluiste- dat het AD geen verant- RO lelijkheid neemt voor goed en de krant publiceert, ssei iksiti vemben De COR roept els'i rdamse ambtenaren en ïlde 'btenaren op om des- ïonic maar anoniem hun él ine tiele klachten te depone- ste r 'eper noemt dit 'geen fat- twe jke methode', an F nd vemben De aantijgin- ny wi ie de ex-uitzendkracht i)ij het Bureau Integer elen worden ongegrond lard. Loco-gemeentese- mdefs Liedorp vindt geen Ma voor de beweringen, krijg TER 8 januari: Justitie ziet af van vervolging van N. Kroes we gens belediging van de bron van Radio Ihjnmond. Er is on voldoende bewijs dat de kwa lificatie 'zwakbegaafde jon gen' in dit geval als moedwilli ge belediging kan worden aangemerkt. 14 januari: Het Rotterdams Dagblad schrijft dat het on derzoek 'een waslijst van be denkelijke feiten' heeft opge leverd. Diezelfde middag blijkt Peper een onderhoud te heb ben met de COR. Hij is onaan genaam verrast door de publi catie en klaagt erover tegen de commissie. Zijn declaraties komen daardoor nauwelijks ter sprake. 15 januari: Het AD en De Volkskrant melden dat de ac countants zijn gestuit op du bieuze posten ter waarde van ongeveer 100.000 gulden. Het AD publiceert bovendien een foto van Peper tijdens het on derhoud. 16 januari: Peper schrijft een brief aan COR-voorzitter Van Ravesteyn waarin hij klaagt over gebrek aan discretie. 18 januari: NRC Handelsblad publiceert delen uit de brief van Peper. Die zegt „hoogst ontstemd" te zijn over dit nieuwe lek. Hij neemt een ei gen accountant in de arm en stelt voorwaarden voor zijn verdere medewerking aan het onderzoek. 22 januari: De COR weigert aan de eisen van Peper tege moet te komen. Peper ver schijnt daarop niet voor een onderhoud. Hij schakelt oud wethouder Mentink in als ad vocaat en dreigt met de rech ter om alsnog zijn zin te krij gen. 25 januari: Eerste-Kamer- voorzitter Korthals-Altes neemt het voor Peper op. Hij noemt de gehanteerde onder zoeksmethoden van de com missie "bedenkelijk'. 26 januari: Peper praat toch met de commissie. Na afloop noemt hij het gesprek 'indrin gend'. De COR spreekt van een goede bijdrage aan het onderzoek. Twee dagen later volgt een nieuw gesprek. 31 januari: Peper geveld door 'zware griep'. 10 februari: De affaire loopt inmiddels ook over in Pepers functioneren als minister. De Raad van State bepaalt dat freelance-journalist D. Berts inzage moet krijgen in Pepers declaratieformulieren als mi nister. Die mag echter wel na men en adressen doorstrepen. Ook bonnetjes hoeft hij niet te overleggen. 15 februari: Peper zet zijn de claraties als minister op inter net. 25 februari: AD, Volkskrant en Rotterdams Dagblad mel den dat de commissie de ant woorden van Peper nog steeds onvoldoende vindt en een hard oordeel velt over zijn de claratiegedrag. Mentink dreigt met gang naar de rechter als de uiteindelijke bevindingen hiermee overeenkomen en er dus inderdaad is gelekt. Pre mier Kok dringt bij de COR aan op haast. 2 maart NRC Handelsblad meldt dat Peper in een te dure dienstwagen rijdt en dat hij daarmee de regels van het ka binet overtreedt. 7 maart: De COR maakt be kend dat de presentatie van het rapport over de declaraties op 17 maart zal zijn. 9 maart: NRC onthult dat Pe per begin jaren negentig een rapport heeft achtergehou den, waarin kritiek op zijn functioneren zou zijn geuit. 13 maart: Peper maakt be kend op te stappen. Kok: Wijs besluit, maar bittere pil DEN HAAG GPD De Haagse politiek heeft alle begrip voor het plotselinge vertrek van PvdA'er Bram Peper als minister van binnen landse zaken. Premier Kok vindt het wijs, maar een 'bit tere pil' dat Peper heeft besloten op te stappen. De voor malige burgemeester van Rotterdam wil zich als vrij man kunnen verdedigen tegen beschuldigingen van te ruime declaraties. mer dat Peper tussentijds ver trekt. Peper zei in een toelichting dat hij met pijn afscheid neemt van het ministerschap, maar dat hij aanblijven niet langer verantwoord vindt. De PvdA'er vreesde dat zijn functie hem in de weg zou zitten bij zijn verde diging tegen conclusies van een Rotterdamse commissie. Die onderzoekt zijn declaraties uit de tijd dat hij daar burgemees ter was. De commissie komt vrijdag met haar rapport. Peper zei de inhoud van het rapport nog niet te kennen. Hij PvdA-leider Melkert vindt het 'zuur' voor iedereen binnen de partij dat Peper vertrekt. „Ik heb bijzondere waardering voor de wijze waarop hij invulling heeft gegeven aan zijn minister schap", zei hij in een eerste re actie. Peper heeft volgens WD- fractievoorzitter Dijkstal steek houdende argumenten om te vertrekken. „Ik vind het voor hemzelf zeer jammer en ik voel een beetje sympathie voor hem." Ook D66 vindt het jam- blijft erbij niets fout te hebben gedaan als burgemeester. Toch wil hij zijn handen vrij hebben voor zijn verdediging. „Ik kan geen vechtjas zijn terwijl ik te gelijkertijd minister van bin nenlandse zaken ben. Om voor mijn eigen belangen op te ko men, moet ik vrij man zijn." Al gedurende vijf maanden achtervolgen hem de verdacht makingen over al te vrijelijk de clareren. Hij voorspelde giste ren dat de discussie daarover nog wel een tijdje aanhoudt. „Dat betekent een aanmerkelij ke belasting van het openbaar bestuur." Peper zegt de steun en de hartelijkheid van zowel Kok als Melkert te hebben ervaren. „Zij deelden mijn zelfpijnigende analyse." Kok heeft de afgelo pen maanden veel met Peper gesproken over de Rotterdamse kwestie. Ook al wist de premier welke richting het besluit op zou gaan, toch kwam Pepers boodschap gisterochtend nog als een verrassing. De premier heeft niet geprobeerd zijn par tijgenoot van zijn vertrek af te houden omdat hij wist hoe 'af gewogen' Peper zijn besluit heeft genomen. Kok zei nog steeds geen aanleiding te heb ben om aan de integriteit van Peper te twijfelen. Oppositiepartijen CDA en Groenlinks zetten hun vraagte kens bij Pepers vertrek. Volgens het CDA wekt hij de suggestie dat er een verband is tussen zijn vertrek en de inhoud van het rapport, ook al ontkent de voormalige bewindsman dat. Met zijn argument dat hij ver trekt ten behoeve van het open baar bestuur, had hij ook al twee maanden eerder kunnen weggaan, aldus GroenLinkslei- der Rosenmöller. DEN HAAG ANS'BOUWMANS Eigenlijk is er maar één bran dende vraag. Waarom nu? Wat bezielt Bram Peper om vier dagen voor de verschijning van het rapport van de Rotter damse Commissie Onderzoek Rekening zijn ministerschap neer te leggen. Had hij niet moeten wachten tot de publi catie om zich daarna voluit te verdedigen? Bram Peper. Dat is toch die doorgewinterde vechtjas die maandenlang een guerrilla voerde tegen het werk van de commissie en de lekken over zijn twijfelachtige declaratiege drag. En dan'geeft hij het nu toch plots op. De ex-minister van binnen landse zaken zegt dat hij gaat omdat hij niet langer onomstre den is en dat voorlopig ook niet meer zal zijn. Dat belemmert hem om gezagsvol op te treden, aldus Bram Peper. Het is niet goed voor het openbaar be stuur. In dat geval had hij al lang geleden zijn ontslag kun nen indienen. Hij zat al maan den in de positie dat hij zich als oud-burgemeester moest ver dedigen tegen aantijgingen uit zijn verleden, terwijl hij zelf het toezicht op het openbaar be stuur belichaamde. Dus, waarom nu pas? „Ik ben geen wegloper", verklaart hij zelf. Hij heeft eerst geprobeerd de publiciteitsgolf uit Rotter dam te keren, maar dat is niet gelukt. Bram Peper zegt dat het inzicht langzaam bij hem is ge rijpt, dat hij zich als minister niet voluit zou kunnen verdedi gen. Hij wil „vrij" zijn om zich zelf in volle openbaarheid te kunnen verdedigen. In dat denkproces is de hand van premier Kok te zien. Die noemde het weliswaar een bit tere pil dat hij deze 'minister van kwaliteit en kaliber' moest laten gaan, maar hij heeft niet geprobeerd hem tegen te hou- f Plannen maken. Plannen realiseren. Je maakt een vliegende start met het ING Bank InBusiness Starters Oriëntatie fakket. Vraag het nu aan via de gratis InBusiness Starters- krant. Bel 0800 - 020 60 60 (ma t/m vrij 8.30- 21.00 uur) of kijk op www.starters.ingbank.nl ING Ai) BANK Voor ondernemende mensen. den. Integendeel. Premier Kok en Bram Peper hebben vele uren met elkaar gepraat. Ge sprekken waardoor Peper twee weken geleden tot het besef is gekomen dat hij volk, vaderland en zichzelf beter dient door op te stappen. Ook fractieleider Ad Melkert heeft hem begeleid in de pijnlijke analyse dat hij geen kant meer op kon. Dit weekend hakte Peper de knoop door. Peper verlost nu zijn collega's, en met name premier Kok, uit een lastig parket. Het declara tiegedrag in Rotterdam dreigde een slepende Haagse kwestie te worden. Het kabinet zou zich moeten verantwoorden voor de persoonlijke historie van Bram Peper. Het kabinet liep een gro te kans meegesleurd te worden in een ellenlange discussie over hoe erg het vlekje van Peper wel niet was. Nu kan Bram Peper als persoon afstand nemen van kritiek die wordt geuit door de Rotterdam se commissie. Hij kan de con clusies aanvechten, zonder het kabinet daarvoor medeverant woordelijk te maken. Wim Kok is niet genoodzaakt hem gedu rende de komende juridische strijd tussen Peper en de Rot terdamse commissie in be scherming te moeten nemen. En nog belangrijker: hij hoeft niet telkens te verdedigen dat het kabinet Peper steunt in zijn oorlog tegen de Rotterdamse commissie. Hoewel Kok zegt dat er nog steeds geen aanleiding is te twijfelen aan de integriteit van Peper, is inmiddels zonneklaar dat het rapport juist wel ruimte voor twijfel zal laten. Alle signa len staan op rood. Bram Peper bereidt zich voor op een ge vecht met de commissie. Hij heeft alle „boekhoudkundige operaties" gezien, en voorspelt op basis daarvan dat hij nog lang niet van de COR af is. Ook Kok zegt openlijk dat hij ver wacht dat Peper zich te weer zal moeten stellen tegen de con clusies van de Rotterdamse ge meenteraadscommissie. Het beeld van een minister die een gemeente voor de rechter sleept om zichzelf te kunnen vrijpleiten, daar gruwt Kok van. Die boodschap heeft Peper wel erg laat begrepen, maar niet te laat om zijn politieke vrienden uit het bonnetjes-moeras te trekken. Natuurlijk spreken Kok en ook PvdA-fractieleider Mel kert uit dat ze het vertrek van Bram Peper zeer betreuren. Het is ook dramatisch dat een mi nister zo wordt achtervolgd door zaken die tijdens zijn bur gemeesterschap zijn gebeurd. Maar als hij was blijven zitten, had het onderzoek van de COR een onverkwikkelijke Haagse nasleep gekregen. Het karakte riseert Bram Peper dat hij zich lang tegen de gedachte heeft verzet, dat hij daarvoor moest buigen. Maar beeldvorming doet er wel degelijk toe in Den Haag. En dat hebben Wim Kok en Ad Melkert heelBriÉBH pen. ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Pers Diensten DEN HAAG GPD Afgetreden, maar niet versla gen. Op de achterbank van zijn dienstauto, na de persconferen tie, steekt Bram Peper nog even een krachtige vuist omhoog, duidelijk ten teken dat hij door gaat met zijn strijd tegen de ve le aantijgingen die over hem zijn uitgestort. Dan zoeft de au to weg en verdwijnt Peper voor onbepaalde tijd uit politiek Den Haag. Belaagd door journalisten, foto grafen en cameramensen blaast de sinds enkele uren ex-be- windsman van binnenlandse zaken na anderhalf jaar minis terschap de aftocht, maar wel met opgeheven hoofd. Hij blijft vriendelijk vragen beantwoor den, wil op de drempel zeker nog wel een keer een korte toe lichting op z'n vertrek geven en tovert af en toe zelfs een fikse lach op zijn gezicht. Peper blijkt wel degelijk aange daan te zijn. Bij aanvang van zijn persconferentie toont hij zich ongemakkelijk en gespan nen. Maar al snel komt de oude vertrouwde Peper weer om de hoek kijken, de Peper die zelf verzekerd lastige vragen pa reert, kwinkslagen niet uit de weg gaat en ondanks de vele beschuldigingen over zijn dubi euze declaratiegedrag blijft be weren onschuldig te zijn. Alleen als hem gevraagd wordt of hij zich niet door premier Kok in de steek gelaten voelt, is Peper geraakt en slaat hij met zijn vuist op tafel. „Ik heb har telijke, diepgaande gesprekken met Kok en Melkert (fractie voorzitter PvdA) gevoerd en die als steun ervaren. Zij deelden mijn zelfpijnigende analyse." Peper gaat nu eerst met vakan tie. En daarna, toch weer terug in het openbaar bestuur? „Je moet nooit iets uitsluiten. Maar eerst treed ik een hele tijd terug uit de openbaarheid. Ik ga le zen, denken, schrijven, wellicht een essay." ROTTERDAM GPD Op de plecht bewaakt matroos Vos op deze maandagavond het ge moed van de volksschrijver Gerard Reve voor al te grote stormen. De echte naam van de matroos is Joop Schafthuizen, sinds jaar en dag de levenspartner en zaakwaarnemer van de schrijver. Recente- lijk nam Reve het nog voor zijn goede vriend Peper op, maar de zeeslag mag na het vertrek van de minister inmiddels als verloren worden beschouwd. „De heer Reve is te zeer bedroefd om u te woord te staan", meldt Schafthuizen plechtig aan de telefoon. Oud-partijvoorzitter Felix Rottenberg van de PvdA is sinds jaar en dag bevriend met Peper die hij als mentor beschouwt. „Ik heb hem de gedachte voorgelegd dat het als hoeder van het openbaar bestuur bijna onmogelijk is je eigen zaak te behartigen. Voor die gedachte bleek hij gevoelig." Rottenberg vindt het jammer dat Pe per verloren gaat voor het kabinet. „Hij is een bron van inspiratie. DEN HAAG ANP Fotografen en journalisten omringen Peper bij het begin van zijn persconferentie in het Haagse perscentrum Nieuwspoort. Achter de tafel zit ook de woordvoerder van Peper, R. Matthijsse. foto anp marcel antonisse Premier Kok heeft zijn bezoek aan de Italiaanse premier D'Alema afgezegd vanwege het Kamerdebat vanmiddag over het aftreden van minister Pe per. In Koks plaats reist staats secretaris Benschop (Buiten landse Zaken) naar Rome. Kok gaat morgen wel gewoon naar de Britse premier Blair. Benschop zal met zijn Itali aanse collega Ranieri twee bila terale akkoorden tekenen over bestrijding van illegale migratie en over bestrijding van de pro ductie en handel in syntheti sche drugs. De akkoorden liggen in de lijn van de EU-top in het Finse Tampere, waar de vijftien lid staten van de Europese Unie vorig jaar eerste afspraken maakten over een gezamenlijk asiel- en justitiebeleid. Voor de bestrijding van ille gale immigratie zullen Neder land en Italië jaarlijks een actie plan opstellen. Zonodig zullen er ambtenaren worden uitge wisseld die zich bezighouden met migratie. Bij de bestrijding van handel in synthetische drugs gaan de opsporingsdien sten nauwer samenwerken en wordt personeel uitgewisseld voor trainingen. Door u te laten profiteren van 4,9°/o rente of een jaar lang gratis autoverzekering. Bel gratis 0800-0303 of kijk op www.renault.nl voor de complete actievoorwaarden of de dichtstliij/ijnde dealer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3