Dood krijgt ander gezicht TV- WEER Verstandige keuze Peper De Bus weg uit Den Haag Baby Einstein video's verdelen Britten Carey als een vis in het water Advocaat dreigt met onthullingen in Hollywood DINSDAG 14 MAART 2000 COMMENTAAR Bram Peper is afgetreden als minister van binnenlandse zaken om zich volledig te kunnen wijden aan zijn verdediging in de declara tie-affaire. Onder de gegeven omstandigheden is dat een verstan dige keuze, maar dat radicale besluit had - in elk geval voorlopig - voorkomen kunnen worden als de in opspraak geraakte bewinds man eerder tijdelijk de luwte had gezocht. De conclusies van de onderzoekscommissie zijn immers nog niet bekend en stel dat Pe per gelijk heeft met zijn bewering dat hem niets laakbaars te ver wijten valt, dan is er feitelijk geen aanleiding voor zijn definitieve vertrek. Een minister echter die als eerste moet waken over de integriteit van het openbaar bestuur dient een ongeschonden blazoen te hebben. Het is onbegrijpelijk dat Peper niet veel eerder aan de zij lijn is gaan staan en het is ook onbegrijpelijk dat premier Kok hem daartoe niet heeft gedwongen. Dat is de eerste les die uit de affaire moet worden getrokken. De tweede les is dat over het declaratiegedrag van politici veel te weinig is geregeld en dat de normen min of meer ad hoe lijken te worden geformuleerd. Dat maakt gezagsdragers vogelvrij en vat baar voor de gevolgen van een op zijn minst verwarrend publiek debat. De opluchting van vandaag is dat aan een onhoudbare situ atie een einde is gekomen. Aanstaande vrijdag wordt duidelijk of en zo ja wat Bram Peper nu precies te verwijten valt. Pepers verklaringen en zijn vechtlust hou den de belofte in dat eventuele verwijten terug te voeren zijn op onduidelijke declaratie-afspraken en Rotterdams gekonkel. Hoe dan ook: Nederland is een capabele en kleurrijke minister armer. Een gekkenhuis op wielen Voor de grootste stompzinnigheden: kijk naar De Bus. Ddtzou mis schien een goeie slogan zijn om de kijkcijfers van die ramp op wie len van SBS6 naar een hoger niveau te tillen. Met het programma lukt dat niet meer. Dat is een verloren zaak. Negen mensen met heel lange tenen rijden al een tijdje in een enor me touringcar door Nederland. Hoewel, op dit moment rijden ze niet. Om Joost mag weten wat voor reden is de bus zondag op het dak van een parkeergarage in Den Haag getakeld. Daar moeten de avonturiers op jacht naar een miljoen gulden een week bivakkeren. Het gekkenhuis op wielen staat dus een tijdje stil. De ruzies zullen er niet minder om worden. Het lijkt wel of ze voor De Bus vooral mensen hebben geselecteerd die overal een drama van maken. Als Antonette vraagt waarom zij niets weet van een 'multicultureel feestje' dat een groepje passagiers aan het voorbereiden is schreeuwt Aziz: „Moet ik soms ook aan jou vragen of ik naar de wc mag? Nou! Jop is ook al zo'n opgewonden standje. Tussen hem en Tessa is ken nelijk iets moois opgebloeid, en de fijnbesnaarde jongeman heeft zich tegenover Willeke laten ontvallen, dat hij 'met Tes heeft liggen douwenEn nu is hij boos op Willeke. „Nou weet heel focking Ne derland het", raaskalt hij, zich kennelijk niet bewust van de matige kijkcijfers. „Nou gaan we kapot. Dit is het begin van het einde, want straks moet alles bloot. Het is een explosief mengsel, de groep die SBS bij elkaar heeft gezet. Behalve Aziz en Jop wordt ook Seki om de haverklap kwaad om niks. Wandelende tijdbommen zijn het. Als producent John de Mol verstandig was geweest had hij voor dit programma ook de 'goril la's' van Jerry Springer ingehuurd. Getuige zijn van al deze opgekropte emoties en ongecontroleerde uitbarstingen is uiterst gênant. Maar als je van zottigheid houdt moet je om kwart voor zeven afstemmen op De Bus. Waar anders hoor je uitspraken als: „Moet ik hier als een soort kasplantje gaan rondrennen dan?" (Jop). Of: „En toen stonden er in een mum van tien minuten een heleboel mensen om ons heen.(Seki). Bidlent lijkt de verstandigste van het stel, maar hij heeft kennelijk toch niet precies in de gaten wat er om hem heen gebeurt. „Buiten kan van alles gebeuren, maar hier staat het leven stil", zei hij giste ren tegen Esmeralda. „Hier zit je lekker veilig." Hij vergist zich. Vandaag of morgen wordt het matten. De bus van het gelijknamige SBS6-televisieprogramma is vandaag uit Den Haag vertrok ken. Dat is besloten na overleg tussen onder meer de gemeen te en SBS6, op dringend advies van burgemeester Deetman. Het is nog niet bekend waar de bus heen gaat, aldus de politie. De bus stond op het dak van Megastore, een groot gebouw dat dit voorjaar wordt opgele verd. De afgelopen dagen de den zich ongeregeldheden voor rond de locatie. Zondag gooi den voetbalsupporters met bouwmaterialen naar de bus. Gisteren werd de bus bestookt met lawinepijlen en stenen. De politie verrichtte daarbij vier ar restaties. Aanvoer van onstabiele lucht Echt mooie dagen zijn deze maand op de vingers van één hand te tellen. Afgelopen zon dag was zo'n fraaie dag maar gisteren viel het alweer tegen. De dag begon met plaatselijk dichte mist die pas in de loop van de ochtend verdween. Op enkele plaatsen nam het zicht tijdelijk af tot minder dan 100 meter. Hoewel dichte mist voor weggebruikers verre van prettig is, lijkt de kakofonie van gelui den dikwijls te verstommen. Bovendien is men gedwongen zich te 'onthaasten'. In de duinen was de mistlaag gisterochtend niet zo dik waar door daar bij weinig wind nog een behoorlijk warmteverlies kon optreden. Op het KNMI station van Bloemendaal zakte de temperatuur tussen 6 en 7 uur naar 0,4 graad. Na het op trekken van de mist was er later op de ochtend wat zonneschijn maar in de middag veroorzaak te een zwakke storing vrij veel bewolking. Daaruit viel op en kele plaatsen wat lichte (mot) regen. Door de bewolking bleef de temperatuur onder de 10 graden steken. Wat opviel was de thermische eensgezindheid: de drie KNMI meetpunten in onze regio, Val kenburg, Schiphol en Bloemen daal, noteerden een maximum temperatuur van 9,3 graden. In het zuidoosten van het land, waar het tot na de middag zon nig was, werd nog 12,3 graden geregistreerd. Met een aan de kust tot krachtig of hard toene mende noordwestenwind wordt vanavond en de komen de nacht onstabiele lucht aan gevoerd. Daarin ontstaan enke le buien. Morgen overdag verdwijnen de buien maar gaandeweg komt er wel weer meer bewolking. De wolken hangen samen met een nieuwe storing. Uit het wolkendek kan later wat motregen vallen. De tem peratuur stijgt tot maxi maal 9 10 graden en er waait een meest matige, aan de kust af en toe krachti ge wind uit het westen. Ook op donderdag is er nog kans op re gen. Daarna wordt het enkele dagen droog met af en toe zon en weer iets hogere temperaturen. Brabantse uitvaartondernemer nmakt afgietsels van handen en gezicht Een boekenkast die later dienst kan doen als lijkkist. Sieraden waarin de nabestaanden een deel van de as van hun overleden familielid kunnen bewaren. De dood wordt steeds minder afstandelijk benaderd. Een Brabantse uitvaartondernemer komt met een andere noviteit: een afgietsel van de handen of het gezicht. Springlevend en kerngezond maar toch maar eens naar de uitvaartondernemer. De pianis te ziet wel wat in de nieuwste trend in de wereld van de lijk bezorging; een kopie van haar handen op het klavier is toch heel wat sprekender dan een foto. Onlangs stond ze bij uitvaart verzorger J. P. van der Stappen BV in Geldrop op de stoep. Dit bedrijf maakt sinds kort haarfij ne afgietsels van handen van overledenen. En, indien ge wenst, van nog levende perso nen. Elk groefje, elke lijn staat erin. Een perfecte herinnering aan de overledene, stelt mede werker Hans Raaijmakers. En het hoeft niet per se de hand te zijn. Ook het gezicht is moge lijk. De Brabantse rinding is typisch iets van deze tijd. De dood ver liest zijn kilheid. Thuis opba ren, rouwkaarten met persoon lijke afscheidsteksten, foto's in rouwadvertenties, het past in het tijdsbeeld. Kunstenaars be schilderen doodkisten en ont werpen broches waarin een beetje as kan. Het afgietsel mag dan goed aansluiten in de persoonlijker manier waarop mensen met de dood.omgaan, helemaal nieuw is het niet. De oude Romeinen maakten al dodenmaskers. Het verschil met nu zit 'm volgens Raaijmakers in het gebruik van het materiaal en de volmaakt heid van de afdruk. Zelf moest Raaijmakers even slikken toen hij voor het eerst de vraag voorgelegd kreeg of het mogelijk was een afdruk van een hand te maken. „Ik Hans Raaijmakers: Je kunt zo'n afgietselook beschouwen als een driedimensionale foto." FOTO GPD MARC VAN DER KORT stond versteld," zegt Raaijma kers nu. „Het kon dus niet." Stom toevallig introduceert zijn bedrijf twee jaar later wel de af druk. „Een van onze werkne mers had een afdruk gemaakt van de hand van een overleden vriendin met daarin het handje van haar kleinkind. Het bleek dat hij er al jaren mee experi menteerde." De reacties op het product zijn wisselend, erkent Raaijmakers. Sommigen vinden het ronduit luguber. „Maar je kunt het ook beschouwen als een driedi mensionale foto. Bovendien heeft het geen levensechte kleur. Dat zou in mijn ogen in derdaad morbide zijn." De afdrukken krijgen een bronskleurige coating. Het ma teriaal zelf is een soort porse lein, gegoten in een kunststof mal. De hand van de overlede ne (of eventueel de nog levende persoon) wordt in een bakje van deze kunststof gedompeld. Daarna wordt het materiaal voorzichtig bij de pols losge sneden en kan het worden ver wijderd. Het resultaat is een perfecte mal. Een afgietsel van een hand kost bijna vierhon derd gulden, van een gezicht 1500 gulden. Toen Van der Stappen de af gietsels op de markt bracht, dacht het bedrijf er per jaar twee tot drie te kunnen verko pen. Raaijmakers: „Dat was in november. We hebben er nu al 22 verkocht." Daarbij gaat het uitsluitend om afdrukken van handen. „Ook een dodenmasker is-mogelijk, maar daar praten we nooit over. We maken het bij geïnte resseerden niet direct kenbaar. Bovendien is een gezicht mis schien toch te confronterend voor de nabestaanden." Toch heeft hij al dodenmaskers gemaakt. Raaijmakers laat fo to's zien van een vierkant kistje gevuld met stro waarin een masker ligt. Het is het gelaat van een onlangs overleden man uit België. „Het is eerder kunst zinnig dan levensecht. Maar toch heel herkenbaar. Tja, in België gaat men altijd al minder afstandelijk met de dood om." Niet zo verwonderlijk dus dat ditzelfde België volop belang stelling toont voor de vinding van de firma Van der Stappen. Inmiddels wordt de vinding ge perfectioneerd. Zo is het moge lijk om een buisje in de hand in te bouwen voor wat as.Alle as in zo'n hand lukt niet, want dan heb je het over twee tot drie ki lo," aldus Raaijmakers. Verder duurt het niet lang meer voor dat het materiaal ook vorstbe stendig is. „Dan kan het ook als grafornament worden ge bruikt." Waarschijnlijk blijft de vinding niet beperkt tot de dood. De pianiste die haar handen wil la ten vereeuwigen, kan de voor bode zijn van een nieuwe trend. De voet van een voetbal ler, de mond van een zanger... het lijkt allemaal mogelijk. „En dan hoeft het ook niet brons kleurig. Alle andere kleuren zijn mogelijk. Bij de pianiste denken we aan ivoorkleurig, om de as sociatie met de piano te ver sterken." JAN-COR JACOBS» 'Grote geesten beginnen jong', is de slogan van het Amerikaan se bedrijf Baby Einstein. De Amerikanen zijn er dol op. Vi deo's voor baby's vanaf een maand oud, waardoor de zui geling makkelijker vreemde ta len leert en eerder kan lezen. In Amerika worden er jaarlijks meer dan 1 miljoen van ver kocht. Deze zomer komen de video's naar Europa. De eerste video van Baby Ein stein toont symmetrische pa tronen, concentrische cirkels en bewegend speelgoed. Tege lijk klinken kinderversjes en leert de baby het alfabet en tot twintig tellen in onder meer Frans, Spaans, Duits en Japans. Als het een jaar oud is, kan het kind overstappen op Baby Sha kespeare, vol citaten van de En gelse bard en muziek van Mo zart en Bach. Binnenkort breng het bedrijf Baby Van Gogh uit. „Het is een unieke manier om de hersenen van het kind tij dens de belangrijke eerste jaren van zijn leven te stimuleren", vertelde de oprichter van Baby Einstein in de Sunday Times. N Volgens Julie Aigner-Clark wordt de hersericapaciteit van het kind erdoor vergroot. Haar eigen 5-jarige dochter leert door de video's nu razendsnel Japans. In de Britse krant reageren we tenschappers sceptisch. Peter Willats, ontwikkelingspsycho loog op de Universiteit van Dundee, noemt het „complete nonsens" dat de intelligentie verbetert door te luisteren naar Mozart. De video's kunnen zelfs het aanleren van de moe dertaal schaden, voegt hij daar aan toe. „Babies kunnen beter dagelijks hun eigen taal horen dan een beetje van verschillen de talen, met de kleine kans dat ze ooit Hebreeuws zullen le ren.", meent Willats. Ouders doen er beter aan zelf te zorgen voor een stimulerende omge ving voor hun kroost, dan dat over te laten aan de televisie, is zijn opvatting. De Sunday Times zelf liet een 'babypanel' de video's testen. De kleintjes bleken de beelden enorm te waarderen. „Ze ver veelden zich geen seconde en vochten soms zelfs om de beste plek voor het scherm. Mis schien zijn de video's niet nut tig, maar wel prima vermaak voor baby's", concludeert de krant. Popzangeres Mariah Carey voelde zich als een vis in het water in Singapore, waar ze een optreden had. Voordat ze het podium in een themapark opging, zwom de Amerikaanse artieste een paar baantjes met een dolfijn. FOTO REUTERS Sterren van de Champions League De advocaat van een leidster van een prostitutienetwerk in Los Angeles dreigt de be roemde cfiëntèle openbaar te maken. Tijdens het proces tegen Jodie 'Babydoll' Gib son verklaarde de raadsman gisteren dat hij alles over de klanten en relaties van Gib son zal openbaren omdat de aanklagers kennelijk de klan ten van Gibsons onderne ming buiten schot willen houden. Er zouden beroem de acteurs, filmproducenten en zakenlieden onder zijn. De advocaat vindt dat justi tie met twee maten meet als ze Gibson fel vervolgt en haar cliënten niet eens als getuigen wenst op te voeren. Gibson (41) kan zeventien jaar gevangenisstraf krijgen wegens misdrijven die ver band houden met het ex ploiteren van een belangrijk netwerk van prostituées. Ze werd uiteindelijk gearres teerd door een vrouwelijke politieinspecteur. Eerder werd Gibson belaagd door een mannelijke opsporings ambtenaar maar die verkoos een verhouding met de vrouw boven haar aanhou- ding. Gibson heeft aangekondigd alles uit de doeken te doen en niet zonder slag of stoot achter de tralies te verdwij nen. Haar eens belangrijkste concurrent in de regio, Heidi Fleiss, heeft enkele jaren ge vangenisstraf uitgezeten zonder namen te noemen. De Champions League heene vroeger Europa Cup I en was een competitie uitsluitend be stemd voor landskampioenen. Dus twee keer tegen elkaar spelen, uiten thuis, en de •inruiar over twee wedstrijden ging door. Voordeel van zo'n knock-out systeem is dat het spannende wedstrijden geeft, nadeel is dat er minder wedstrijden gespeeld worden dan in een gewo ne competitie. En minder wed strijden kost W-inkomsten, dus is de Champions League door hebberige voetbalbonzen verbouwd tot een waterig Euro pees gebeuren waaraan ook clubs meedoen die géén lands kampioen zijn. ledereen moet eerst tegen iedereen twee keer spelen, in een waterval van poules. Voor het eindelijk een beetje spannend wordt, moeten wij ons nu heen worstelen dooreen reeks wedstrijden waarin Maltezer postbo des de bal proberen af te pakken van Noorse gymleraren met een drieling, en is de biografie van de spelers inder- J' daad verreweg het interessantste deel JUSTUS VAN OEL van de avond. En kent u de vaste leader van de Champions League, dat korte standaard-tv filmpje voor iedere Champions League wedstrijd dat wordt begeleid door pompeuze koorzang? Onverstaanbaar, maar de geharde liefhebbers weten inmiddels wat er gezongen wordt, namelijk The Champions, Die Meis ter'. Schoolvoorbeeld van een tekst die door een commissie is bedacht, en bovendien ook nog onwaar. Want, zie boven, tegenwoordig mogen ook de nummers twee en drie van een bepaald land vaak meedoen, en hele maal niet uitsluitend de kampioenen. Maar nu komt het: ook aan het beeld van de leader heb ik iets duis ters ontdekt en ik heb de UEFA daar kritisch over on dervraagd - zelfs ik kan die ballenmafia gewoon bel len, zo bleek. Mijn vraag aan de UEFA was: „Uw lea der bestaat uit sterren, die zich losmaken van een kaart van Europa en samen in de lucht een Europees bolvormig sterrenkringetje vormen. Vorig jaar was er een sterretje rechtsonder in beeld, een sterretje dat overduidelijk uit Turkije opsteeg. Waarom is Turkije in de nieuwe leader zijn ster kwijt geraakt en sterker nog, waarom heeft Griekenland opeens een ster gekré- gen?" De man van de UEFA liet zich de vraag nogmaals stellen, geloofde mij op mijn woord, maar had geen idee waarom. Ikzelf wel: Griekenland en Turkije zijn twee landen die elkaar al ruim vóór de geboorte van Christus naar het leven stonden en die hun conflict tot de dag van vandaag weten te rekken met machi naties op Cyprus en gesteggel over territoriale wate ren. Kortom, ik was in de leader van de Champions League op duistere politiek gestuit en liet dat ook aan de man van de UEFA doorschemeren. Een goede zet. want zonder enig aandringen van mijn kant werd ik haastig doorvenvezen naar het bedrijf dat de w-lea- ders voorde Champions League maakt. Niet alleen de UEFA vond het een vreemde zaak, ook de manager van dat televisiebedrijf. Hij beloofde mij terug te bel len. Dat deed hij inderdaad en hij legde mij uit dat die sterren staan voor het land van herkomst van de acht hoogst geplaatste teams en daar zat dit jaar een Griekse club tussen, en vorig jaar een Turkse club. Ik geloofde hem, maar heb het toch even nagekeken. Helaas. De laatste Turkse Galatcisarayen de laatste Griekse club Olympiakos) vlogen er dit seizoen per 3 november 1999 al uit. Resteert de vraag wat de UEFA dan toch met 'hoogstgeplaatste teams' bedoelt. Die clubs die het overtuigendst kampioen in eigen land werden? Maar als dat dan La Valetta uit Malta is, die club van die postbodes? Krijgt Malta dan volgend jaar een ster? Volgende week: mijn gesprek met de Turkse ambassadeur. 'Pestkop]^ gebruikerr voor dreigei AG Telefonische hulpdie organisaties tegen pe gen steeds meer mel( schoolkinderen dat z worden via gsm-teks Bedreiging met de di geen uitzondering, n Britse krant The Tim dag. De klachten zijn 1 men sinds Kerstmis, Groot-Brittannië nas vijf miljoen mobiele cadeau werden aan kinderen. Veel ouders hebben i aan hun dochters ge de veiligheid, zodat z een middel bij de ha om alarm te slaan al; gebeurt. Maar ook le die erom bekend sta anderen het leven zn met pesterijen, intim bedreigingen hebbei u' sentje onder de kersi vonden. Veel kinderen nemei sin' op; lam idkra mee: tint ligin eidz neel nnei arett en zi ek ov 'er fri en e> zijn >te leski stel mee naar school gen ze dan soms zee gende en angstaanja sten op te lezen. Pau Ho Anti Riilhnnn laff'hler ebr( doel veger •note van de Anti Bullying raadt ouders van sl< aan die boodschapp wissen, maar ze te b ermee naar de politi „Die kan de gegeven lefoon gebruiken als teriaal omdat de afzi de boodschap te trae Hasler vertelde The een zaak van een 14- je dat een voormalig netje met een mes h dreigd. Ze werd drie school geschorst, nu jjer. daarvan niet onder Zij gebruikte haargs dreigement naar der van haar slachtoffer Het meisje was daar bang geworden dat niet meer uitdurfde. lijk werd de daderes politie opgespoord i schuwd. :ouni help audi- neel i jelop CCOll ctde MENSEL iamb tesec reekt te be tobe; ;en ir Het a iing\ De publieke omroepe:en ei met met vier program naar een Gouden Roe televisiefestival van Dat vindt plaats in vé met 9 mei. De Humaf16 st< Omroep is genominet tegorie variety met he l°bei ma DE EERSTE KEEfn* ac vierdelige serie over vertellen over hun ee le belevenissen werdL doorWilma Ligthart. l°bei maakt in dezelfde ca uwei kans met DR. LOES, net b Luca onder het oogv kesv gen camera's kinder! (PeP mentaal onderzoek o een 1 De VARA doet meen dy ALL STARS in dei sitcom. Deze serie ov igtzi' vrienden wordt gema or de &DTV. De TROS vaar eroep gramma TAKE TWO, In bar af in de categoi shows. De winnaarsi categorieën worden t een Zilveren Roos. D otaai Roos is voor het besti ma van alle categorie emb« de tweede achtereen woor keer dat er veel Nede n gramma's meedoen. brak Nederland eeni jng"1! vijf programma's. He vas voor was er maar een ma: Papa Razzia, ee: ^zijn show van Freek de Jc|door prijs zat er niet in. ern, noer dath De Britse popster RC lelijkj LIAMS doet het goed en de ties en begrafenissei een Britse muzieksit! ,veml was zijn hit 'Angels'» fdam het meestgespeelde nkten dens deze ceremonie smaa will go on' van Céline terug van de eerste n de plaats. Op de twe >jke rr staat 'My Way' van F' en de plaats daarond veml 'Wind beneath my w 'ede Bette Midler. bij he elen lard. I Het wereldberoemde is Lie beeldenmuseum Ma zen vi saud in Londen krijg BOLLYWOOD-STER de Indiase filmindus dezelfde internatior status als Hollywoor deneert het museun film, die nog het me heeft van een music gen op een cultstatu ten. Bollywood, een' van Hollywood naari van Bombay waarde van de lopende band duceerde meerdere! ren. Een woordvoer' mee dat nog gezoch een kandidaat om laten vereeuwigen saud laat zich eerst lichten en zal een opstellen. Het publ stem over wie uitei uitverkoren. Een b dame Tussaud kost maanden werk en 100.000 gulden. embt it hui

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2