'Geluk en gezondheid heb je in eigen hand' ligbad om lekker te luieren De kelder ingezet als extra woonruimte Trends IAG 13 MAART 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA *023-! Therapeute Marianna Kortenbach over positieve voeding lichaam en geest ar schrijven een mis- wam psychotherapeu- ina Kortenbach uit k pas na vallen en op- het inzicht wat haar gelukkig maakte. De rsteling zag ze terug oot deel van haar cli- [et is me inmiddels geworden dat veel en lichamelijke pro- oortvloeien uit een :elfbeeld en een ver- ïdingspatroon." ing heeft ze neerge- k-ee onlangs versche en, 'Het zevenvoudige je Ware Zelf en 'Vol- voeding en natuurge- ie'. Biologische voe- ivenswijsheid zijn —jen die voor haar onlos- W met elkaar verbonden "jndaagse men3 is ver braakt van zichzelf', rianna. ,,We lopen te stressen, beulen en verkeerd, en vergif lichaam met tabak en •n tot overmaat van :lt een aantal mensen nog eens structureel ig. Ze lijden onder een i gebrek aan zelfver- schuldgevoelens, on- verdriet, angsten en Geen wonder dat op ven moment de stop slaan. Het lichaam laat [en, of iemand stort ie moeilijkste dingen mens is zichzelf te ac- lief te hebben, stelt Ons hele leven ho- tak niks anders dan dat toeten aanpassen en oed doen. Daar heb ik eel onder geleden, ds ik heb ontdekt wie ijk ben - onder al die iditionering die je van opgedrongen krijgt - igelijkse bestaan veel prettiger geworden. De geluk ligt echt in je in anderen. Die kun- a an vuling op je ijn, niet een invul- wordt geboren met ïrlijk vermogen om :e zijn. Voor dit vermo- llerlei namen bedacht, of je innerlijke stem. iet handelen vanuit je Als je dat doet, neem goede beslissingen. ot I2(i JAM lies Dan weet je dat het juist is wat je doet." Je intuitie uit zich in de vorm van een soort innerlijke stem of ondefinieerbaar gevoel. „Let maar eens op je eerste gevoel of gedachte bij een gebeurtenis. Vaak duurt die niet langer dan een korte flits, voordat je ver stand er weer overheen walst. Kinderen drijven heel erg op hun intuitie, maar leren dat gaandeweg af, omdat hen wordt voorgehouden dat ze hun verstand moeten gebrui ken. Tegen de tijd dat je vol wassen bent vertrouwen de meeste mensen alleen maar op hun ratio. Maar je kunt die in nerlijke stem of dat gevoel weer leren ontdekken." Achterbank Luisteren naar je innerlijke stem als levenskompas en jezelf liefhebben, zijn volgens Mari anna Kortenbach de basisvoor waarden voor duurzaam geluk. „Houden van jezelf met al je te kortkomingen of vervelende dingen is ontzettend moeilijk, maar verschrikkelijk belangrijk. Wie je werkelijk bent leert nie mand je. Dat moet je zelf ont dekken. Want alles in onze maatschappij draait om wat je presteert, niet om wie je wezen lijk bent. Opvoeding, onderwijs, samenleving, iedereen hamert op uiterlijkheden en pompt kennis van buitenaf in je. Wat er in jou leeft, wordt niet ge vraagd." „Wie een negatief beeld van zichzelf heeft, kan niet echt ge lukkig zijn. Dan ga je geluk bui ten je zelf zoeken in je partner, je kinderen of je mooie huis. Dat zijn zaken die wel kunnen bijdragen aan je gevoel van ge lukkig zijn, maar die niet de kern vormen." „We kennen vaak alleen tijde lijk geluk. Geluk dat van buiten af komt, dat een ander je be zorgt. Prachtig"hoor, maar de schaduwkant is dat je het ook kwijt kunt raken. Het enige duurzame bereik je als je vrede vindt in jezelf. Als je die een maal hebt gevonden is je pijn om relaties die stuk lopen min der schrijnend. Je kunt verlie zen beter dragen, omdat je ba sis sterk is." „In mijn boek noem ik een aan tal zaken die leiden tot je ware Zelf en het vinden van duur- Marianna Kortenbach: „Alles in onze maatschappij draait om watje presteert, niet om wie je wezenlijk bent. Opvoeding, onderwijs, sa menleving, iedereen hamert op uiterlijkheden en pompt kennis van buitenaf in je. Wat er in jou leeft, wordt niet gevraagd." FOTO LIDY KOOMAN zaam geluk. Zoals een goede gezondheid, ontspanning en meditatie, prettige sociale con tacten, bewust leven in het hier en nu, zinvol werk, zelfkennis en het stellen van grenzen." „Zolang je jezelf niet echt kent zit je op de achterbank van je levensauto en rijd je mee. Aan het stuur zitten je subpersonen. Personages die je hebt ontwik keld om te overleven, te beha gen, iets te krijgen, aardig ge vonden te worden. Iedereen kent ze wel: de drammer die ons altijd opjaagt om door te gaan, de criticus die ons af kraakt, de perfectionist die wil dat we alles goed doen, de be- hager (hebben vooral vrouwen) die het iedereen naar de zin wil maken en constant over eigen grenzen heengaat. Wie zich steeds minder identificeert met die subpersonen komt steeds dichter bij zijn ware kern. Dan bestuur je zélf je levensauto en rijden je subpersonen mee. Dan krijg je meer het gevoel te leven in plaats van te overle ven." „Ook heel belangrijk is je be wust te zijn van de waarde van alles wat je hebt en daarvan te genieten. Het zijn vaak de kleinste dingetjes. Bewust leven in het hier en nu is een kunst." Maar positief met je zelf om gaan is slechts één kant van het verhaal. Om uitgebalanceerd in het leven te staan is het volgens Marianna ook van groot belang volwaardige voeding (biologi sche producten, weinig vlees, veel vis, olijfolie) te consume ren. „We redden het niet meer met het eten dat we in de su permarkt kopen. Het is te ver armd. Er zitten te weinig voe dingsstoffen in. Bovendien zijn we lichamelijk en geestelijk uit balans en hebben iets extra's nodig. Een multivitaminepre- paraat is geen overbodige luxe. Dat blijkt ook uit onderzoek van TNO. Selenium bijvoor beeld is erg belangrijk. Dat zit in ons land onvoldoende in de grond, maar selenium kan wel beschermen tegen het ontstaan van kanker. Ook anti-oxidanten moet je aanvullend slikken. An ders komen er te veel vrije radi calen in ons lichaam die cellen kunnen beschadigen. Maar let op wat je neemt. Laat je advise ren door een goede drogist. Vi taminepreparaten zijn big busi ness en vaak onnodig duur." In haar boek gaat ze uitgebreid in op het belang van volwaardi ge voeding, de effecten van vlees en zuivel, het gebruik van aanvullende vitamines en mineralen, natuurlijke reme dies bij ziekten, en de impact van roken en alcoholgebruik. Volgens Marianna grijpen nieu we welvaartsziekten om zich heen, onder meer door de com binatie van onvolwaardige voe ding (suiker en witmeelproduc- ten), het gebruik van antibioti ca, en langdurige stress. Ziektes als systematische Candida (een soort schimmelaandoening die het afweersysteem aantast), voedselallergieën, hypoglyke- mie (het uit balans raken van je bloedsuikerspiegel) en het post-viraalsyndroom (waaruit o.a. chronische vermoeidheid voortkomt). Het lichaam raakt ernstig ontregeld en er ontstaan uiteenlopende klachten, zoals chronische moeheid, spierpijn, spijsverteringsproblemen of chronische infecties. Bij hypog- lykemie kunnen er als gevolg van glucosetekort in de herse nen ook nog allerlei angsten en fobieën optreden. In haar visie op het verband tussen voeding en psychisch welbevinden heeft zij een me destander gevonden in de or thomoleculair voedingsdeskun dige Ruud Nieuwenhuis uit Den Haag. „Ik beschouw hem als een pionier op het gebied van de relatie tussen nieuwe welvaartsziekten en voeding. Hij heeft mijn ervaringen in •mijn praktijk als therapeute met wetenschappelijk onder zoek onderbouwd." Via Nieuwenhuis leerde Mari anna dat een tekort aan een mi nuscuul stofje enorme gevolgen kan hebben en soms uitmondt in psychiatrische ziektebeelden, zoals pseudo-schizofrenie. Ma rianne: „De Canadese psychia ter Hoffer constateerde dit al eerder en. gaf deze groep pati ënten met succes vitamine B3 in de vorm van nicotinamide." Bolwerk Marianna heeft mede namens Ruud Nieuwenhuis de grote psychiatrische ziekenhuizen in Nederland aangeschreven met het voorstel om hun patiënten te testen op onder meer hypog- lykemie, en om schizofrenen dagelijks vitamine B3 in de vorm van nicotinamide te ge ven, zodat eventuele pseudo- schizofrenie kan worden opge spoord. „Ik weet zeker dat een aantal mensen na een aange past dieet en voedingssuppletie zo naar huis kan. Dat is niet al leen fantastisch voor hen, maar ook voor mensen die echt op vang nodig hebben en nu noodgedwongen op straat rondzwerven omdat er geen plek voor ze is." Veel enthousiaste reacties heeft ze tot nu toe niet gekregen. „Ik ben gewaarschuwd dat zo'n op roep tot nul komma niks zou leiden. De psychiatrie is een vrijwel onneembaar bolwerk. Maar toch moet ik deze feiten onder de aandacht brengen. Ik heb inmiddels ook politici aan geschreven. Zo veel mensen lij den zonder dat het nodig is." (Marianna Kortenbach: 'Het ze venvoudige pad naar je Ware Zelf, 28 gulden. ISBN 90- 805042-1-1, "Volwaardige voe ding en natuurgeneeskunde', 21 gulden, ISBN 90-805042-2-x, verkrijgbaar bij de boekhandel of te bestellen bij Marianna Kortenbach, Postbus 299, 2160 AG Lisse) MARGOT KLOMPMAKER Design voor krappe beurs Je bent jong en je wilt design. Maar wie voor het eerst achter een eigen naambordje woont, behelpt zich vaak met afdan kertjes van thuis en meevaller tjes uit de opruiming. Want het prijskaartje dat aan modi euze meubelen hangt, is meestal veel te hoog. Tom de Wulf van Belgo Chrom trok zich de wensen van jonge mensen met bescheiden mid delen aan en ontwikkelde sa men met het designteam van zijn bedrijf de Screw-collectie, jeugdige meubelen voor een - in verhouding - kleine prijs. Voor een bedrag van bijna Controle fietszitje 7000 gulden omvat dit pro gramma een eettafel met gla zen blad in twee maatvoerin gen, vier stoelen (met hoes in grijze of geblokte jeansstof), een driedeurs dressoir, een sa lontafel met glazen blad (maar zonder bankstel), een multi functioneel rek voor kijk-en- luisterapparatuur en een bij passende spiegel. Het metal- paint uiterlijk is heel trendyen kan bij salontafel en dressoir worden gecombineerd met een tweede kleur (asgrijs of donkerblauw). Info: 0032- 3760.1626. De Stichting Consument Veiligheid is een actie begon nen, waarbij fietszitjes gratis bij alle winkels van Halfords op veiligheidseisen worden gecontroleerd. De actie maakt deel Aait van de campagne 'Veilig op Pad', die ervoor moet zorgen dat het kroost veiliger wordt vervoerd. De gratis controle van zitjes ach ter op de fiets is volgens Con sument Veiligheid hard no dig, want vanwege onder meer een verkeerde bevesti ging raken de voeten en en- Woonbeurs Voor de twaalfde keer kan men zich in Eindhoven op de beurs 'Wonen Leven in Stijl' - die eind deze maand vier da gen lang in het Beursgebouw wordt gehouden - weer verga pen aan mooie dingen voor de mensen. Er zijn vele topcol lecties met primeurs en novi teiten op het gebied van inte rieur, design, architectuur en lifestyle te zien, maar daar naast ook kunst en antiek. In de rechter arcade van het ge- kels van peuters vaak tussen de spaken bekneld. Daarvoor worden jaarlijks 4400 kinde ren van nul tot vier jaar bij de Spoedeisende Afdeling van een ziekenhuis behandeld en dat aantal stijgt fors. Ouders kunnen tot en met mei bij Halfords terecht om de fiets zitjes te laten controleren. Naast de bevestiging wordt ook gekeken of de jasbescher- mers, spaakbescherming en gordels van het zitje in orde zijn. bouw is de ruimte gevuld met 'Young Design' van niet alleen gevestigde maar ook begin nende ontwerpers. In de lin ker arcade ligt het accent op 'Lifestyle' met sieraden, mode. lichaamsverzorging en sprookjesreizen. Wonen Le ven in Stijl 2000, Beursge bouw, Lardinoisstraat 8, Eind hoven, za 25 maart t/m di 28 maart van 13-22 u. Toegangs prijs f 17,50, met kortingskaart f 15, kinderen 4-12 jr f 12,50. entn van vandaag heeft indere functie dan de in vroeger, waarin het er week werd g :n geboend. Het is eeft geworden, waarin we d de ledematen ont- In veel badkamers het middelpunt, in a Bo limten vaak letterlijk, wel speciale voorzie- lor de toe- en afvoer adwater, maar dat is bouw meestal geen verbouwing van ande badkamer kan ngen bij voorbeeld in door de vloer g te verhogen en hierin ndien het bad iets te inken. Dat werkt ver zeker als men een ex- ad wil waarin men aan de kin is onder- Id if uitstap is bij diepe tuurlijk wel lastiger, ijn er ook met een zitgedeelte (praktisch eren) dat tevens een rede vormt. Sommige iden hebben als optie rondom als grijp- UUi i er in vele maten en Een bad om languit hen liggen, is stan- 'Oüljsen 170 en 195 cm grootste maten kan joed met z'n tweeën rD Jden. De afvoerstop zit ""tal in het midden. De variëren van rond de bijna 55 cm. toegepaste materia- gbaden zijn nog stlM ëmailleerd) plaatstaal en kunststof. Baden van kunst stof kunnen over het algemeen in elke gewenste vorm worden gegoten. Bij plaatstalen kuipen is modelleren lastiger, maaf dank zij research en moderne techniek is men ook met dit materiaal tot heel wat meer in staat dan vroeger. Er duiken daarnaast andere materialen op. Zo werd op de Beurs 'Baden in Holland' de fraaie houten "kuip Woodline gepresenteerd. De ergonomisch gevormde lat- tenbodem maakt dat men er heel ontspannen in kan liggen. Voor lekken hoeft men niet bang te zijn. De nieuwste tech nieken uit de scheepvaart zijn FOTO GPD hierbij toegepast. Een uitgesproken trend is ook de ouderwetse badkuip zonder ombouw op nostalgische leeu- wenpoten of moderne design voeten. Een bad mét ombouw maakt het mogelijk kranen op de badrand te monteren en toe voerleidingen keurig te camou fleren. Maar er zijn tegenwoor dig prachtige, door bekende de signers ontworpen, vrijstaande kraanarmaturen die op de vloer worden gemonteerd. Of men kiest bij een ombouwloze kuip voor een zuil om leidingen en kraanaansluiting in weg te wer ken. THEA WAMELINK Om bestaande woningen groter te maken, worden de laatste ja ren steeds vaker kelders aange legd. De nieuwe ruimte doen dan dienst als wijnkelder, op bergruimte, speelplaats voor de kinderen, werkkamer of zelfs zwembad. Klinkt handig, maar er komt meer bij kijken dan een gat in de grond graven en wat beton storten. Voor een grotere ruimte waarin iemand ook rechtop kan staan, is een diep gat in de grond ver eist. Voordeligste en eenvou digste is om eerst een kelder aan te leggen en er dan een huis op te bouwen. Eigenaars van een bestaande woning zijn daarmee niet geholpen. Zij la ten achter of voor het huis een gat graven, om er vervolgens een stenen of betonnen kelder in te plaatsen. Een gemetselde stenen exem plaar is echter zelden water dicht en daarom alleen geschikt als de hoogste grondwaterstand continu beneden de keldervloer ligt. In Nederland komt zoiets niet vaak voor. Vandaar dat doorgaans voor betonnen kel ders wordt gekozen: die zijn makkelijker waterafstotend te maken. Populair zijn de in een fabriek geproduceerde zoge noemde prefab kelders. „Veel van onze klanten leggen eerst een kelder bij het huis aan om er vervolgens een serre of gara ge op te bouwen", zegt mededi recteur Rens Sterk van Sterk Be ton uit Alkmaar. Dit bedrijf ver koopt jaarlijks ruwweg tussen de zeshonderd en zevenhon derd prefab kelders en de vraag Een kelder aanleggen is geen doe-het-zelfklus. neemt volgens Sterk vooral de laatste jaren toe. De in de fabriek gemaakte exemplaren zijn leverbaar in standaardmaten vanaf onge veer ruim twee meter breed, twee meter lang en bijna ander halve meter hoog. Deze klein tjes komen ruwweg op een klei ne vijfduizend gulden. Aan een betonnen bak van zes meter lang, een kleine drie meter breed en ruim twee meter hoog hangt gewoonlijk een prijs kaartje van om en nabij de tien duizend gulden. Daarnaast be staat er ook keuze uit een pre fab kelder op maat, maar die is kostbaarder dan een exemplaar met standaardafmetingen. Veel meer dan-produceren en afleveren van de betonnen bak doen de meeste fabrikanten van prefab kelders overigens niet. Naast de aanschaf van het exemplaar, moet de portemon nee ook worden getrokken voor het huren van een kraan die de bak van de vrachtwagen naar het gat in de grond hijst. Ook dit loopt in de duizenden gul dens. Bovendien is in de mees te gevallen een aannemer ver eist. Weliswaar kan de klusser zelf een flink gat graven, maar in gebieden met een hoge grondwaterstand is voor de plaatsing eerst zogenoemde bronbemaling vereist. Daarbij wordt grondwater rondom de kuil weggepompt. Vervolgens wordt de kelder in het gat gehe sen en gevuld met water waar door de bak niet gaat drijven. Is de kelder eenmaal verankerd, dan is het tijd om het water er uit te pompen. Lastig is overi gens dat de grondwaterstand door het jaar en per jaar vari eert. Die stand bepaalt ook de dikte van de betonnen vloer. Bij de gemeente kunnen ze echter vertellen hoe hoog het grond water kan komen. Een gang naar de gemeente is sowieso verstandig, omdat voor de aan leg van een kelder gewoonlijk een bouwvergunning moet worden aangevraagd bij de af deling Bouw- en Woningtoe zicht. Naast de grondwaterstand is het ook belangrijk om te ach terhalen op wat voor soort fun dering het huis staat. Wordt er direct op zand gebouwd, dan is er een fundering op staal. Wan neer vervolgens de kuil vlak naast de woning komt, bestaat de kans dat er zand onder de fundering in het gat loopt en het huis verzakt. Dit is onder meer op te lossen door een paar extra heipalen te slaan of een zogenoemde damwand bij de fundering te plaatsen. Kort om, bij prefab kelders moeten doe-het-zelvers de hulp inroe pen van vaklieden. Voor liefhebbers die de ruimte en het geld hebben om bijvoor beeld een fors zwembad onder de grond te maken, is het zoge noemde Alfon-systeem bedacht door de gelijknamige fabrikant uit het Drentse Nieuw-Amster- dam. „Wij maken eerst'een be tonnen vloer in de kuil en plaatsen er dan holle schil- wandjes op, die we vervolgens met beton vol storten: lastig transport van een grote bak wordt daarmee voorkomen", zegt de verkoopleider van deze onderneming. „Waar de afme tingen van prefab kelders eindi gen, daar beginnen wij mee." Prefab of met holle schilwan- den; beide systemen zijn eigen lijk alleen toe te passen bij kel ders die achter, voor of naast een huis worden ingegraven. Extra ruimte ónder het huis creëren, is nog gecompliceerder en kostbaarder. Bovendien zijn er weinig aannemers die dit karwei aandurven. „Ik maak al leen in Den Haag kelders onder woningen en daar is veel vraag naar, want luijn orderporte feuille is voor de komende jaren al volgeboekt", vertelt de direc teur van het Haagse bouwbe drijf Van Wees. „Gemiddeld werken we met vier man zes weken aan een klus, waarbij we een gat in de gevel maken en vervolgens met een transportband het /.and on der het huis weghalen. De vloer wordt dus niet opengebroken. Is de kuil diep genoeg, dan brengen we de mallen ofwel elementen via de gevelopenin gen in de kuil aan, waarin we vervolgens het beton storten. Voordelig is het allemaal niet, want het complete karwei kost minimaal 50.000 gulden. Daar staat tegenover dat een kelder niet alleen extra woonruimte oplevert: ook de verkoopwaar de van een huis neemt toe." ALEX VAN HOOF 23456789 101 Jticale regel dient een woord van vier een van vijf en !s letters te worden ingevuld. Het woord van vijf laat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 van zes letters bestaat uit de vijf letters van het Ie woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, letters in de vet omlijnde kolom een woord, liefde van Julia - radiobedrijf; ant - wijkplaats - reistas; d - rivier in Frankrijk - rode verfstof; roofvogel - woest; rm - toverkunst - zinkerts; rument - ondergrondse - buitenrand; rkernij - tropische vrucht - grootte; - sluitmiddel - het gekochte; estingmuur - beeldraadsel - onderwereld; - opstandeling - opstandig HEINZ Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Spin; 4. sits; 7. aaien; 9. op; 11. ren; 12. ra; 13. elp; 15. uit; 16. reis; 28. stee; 19. ooi; 20. staf; 22. pots; 25. tel; 27. fel; 28. ar; 29. som; 31. re; 32. jofel; 34. taak; 35. tast. Verticaal: 1Stoer; 2. ia; 3. nar; 4. sen; 5. in; 5. state; 8. Ier; 10. pleiter; 12. riester; 14. pi; 15. ut; 17. sof; 18. sip; 20. start; 21. al; 23. of; 24. sleet; 26. sof; 29. sok; 30. met; 32. ja; 33. la.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23