'Doesburg is provocateur' P Twirlen is zwaar, twirlen is.de tuttigheid voorbij Concert moet feest voor het hele gezin worden Cultuur Kunst Christina Aguilera als hoofdprijs Kunstenaars versieren route koningin JAC 14 MAART 2000 Stuk Fassbinder zorgt weer voor commotie De joodse gemeenschap is nog steeds fel gekant tegen opvoering van 'Het vuil, de stad en de dood', het omstre den toneelstuk van Fassbinder dat dertien jaar geleden in ons land en elders in Europa een rel veroorzaakte. „Er is in die dertien jaar niets veranderd, waardoor de zaken er anders voor zouden staan", aldus Ronny Nafta- niel, directeur van Cidi, het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël. Ook uit de liberale joodse gemeen te in Den Haag komen sterk afwijzende geluiden. den haag gpd/anp nzel en Oscar in Beverly Hills ily hills Denzei Washington, dit jaar genomineerd voor ;n." academy award, poseert bij een levensgrote uitvoering van >lijf rijs hij wellicht zondag 26 maart wint. Op die dag vindt iat larlijkse Oscar uitreiking plaats. Gisteren al kwam een uitge- gezelschap van regisseurs, acteurs en actrices bij elkaar ndef de traditionele Academy Award lunch in Beverly Hills. n b( hington is voor zijn rol in 'Hurricane' genomineerd als bes je teur. Grootste kanshebber dit jaar is de film 'American ïty' geregisseerd door Sam Mendes. 'American Beauty' t acht nominaties waaronder die voor beste film, beste re- e ge ïur, beste acteur en beste actrice. Annette Bening en Kevin ^ey zijn gisteren door de organisatie van Amerikaanse film- jrs, het Screen Actors Guild, onderscheiden als beste ac- m voor hun hoofdrollen in 'American Beauty'. Daarmee zijn nu a e onbetwiste koplopers voor de strijd om de Oscars, jnsa foto ap >uwe musical naar Oedipus-thema erdam Het duo Koen van Dijk en Ad van Dijk, makers van meer de musicals 'Cyrano' en 'Joe' he"bben een nieuwe ir geschreven. De voorstelling heet 'Rex', is gebaseerd op het ieke Oedipus-thema. De première is op 6 juni volgend jaar !t Amsterdamse Nieuwe de la Mar Theater. Het gegeven is ciai laatst naar de tegenwoordige tijd. Drie acteurs en drie actri- pelen het verhaal van een jonge studente die zwanger raakt %aar lector. Maar hij is al getrouwd en heeft al twee doch- Omdat hij ook op het punt staat hoogleraar te worden, wil at zij het kind afstaat. Hij groeit op in een pleeggezin. Later hij een docente tegen op wie hij verliefd wordt, met alle Igen van dien. Producent van de musical is Joop van den ■gei: de ir Gisteren werd bekend dat artis tiek directeur Johan Doesburg van Het Nationale Toneel het stuk van Fassbinder (1946- 1982) op het repertoire van het gezelschap wil zetten. Does burg zag zijn eerste poging, dertien jaar geleden, het stuk opgevoerd te krijgen stranden op het onbegrip en de woede van de joodse gemeenschap in Nederland. Naftaniel: „Does burg is een provocateur. Hij blijft het proberen. Maar ik denk dat er nog niets veranderd is in die dertien jaar. Het stuk is nog even antisemitisch". Naftaniel zag het stuk inder tijd in de zogenaamde besloten 'voorlees'-opvoering. „Het ge vaar ervan is dat het seks en an tisemitisme mengt, waardoor het stuk voor een groot publiek potentieel aantrekkelijk zou kunnen zijn", zegt hij, doelend op het personage van de joodse huisjesmelker, een op seks en geld beluste boef, dat 'Het vuil, de stad en de dood' zijn antise mitische faam bezorgde. Naftaniel: „Doesburg is er kennelijk op uit weer commotie los te maken. Dat kan hij krij gen. Want het stuk is nog net zo kwalijk beledigend als toen. Het enige dat is veranderd, is dat Bubisch nu dood is". Bubisch was de leider van de joodse ge meenschap in Duitsland, op wie Fassbinder zijn 'rijke jood' gebaseerd zou hebben, naar sommigen destijds beweerden. Rabbi R. Bar-Ephraim van de li berale joodse gemeente in Den Haag is dezelfde mening toege daan. „Misschien dat het stuk nu zelfs nog harder aan zou ko men. Bij de overlevenden van de Shoah is toch al een extra gevoeligheid ontstaan door de opkomst van nieuw rechts in Europa. Dan wordt de opvoe ring van zo'n stuk extra bedrei gend". Volgens een woordvoerder van het Nationale Toneel heeft Doesburg het stuk van Fassbin der destijds niet echt kunnen afmaken en niet kunnen laten zien wat hij bedoelde. Hij bracht het dertien jaar geleden uit in Rotterdam, met leerlin gen van de Amsterdamse to neelschool. De regisseur staat op het standpunt dat het stuk niet antisemitisch is, maar juist de gevaren van het antisemitis me laat zien. Het stuk moet voorts op zijn artistieke waarde en minder op zijn politieke waarde worden beoordeeld, vindt Van Doesburg. De keuze het stuk op het re pertoire te nemen, is zeker niet ingegeven door de rel tussen Harry Mulisch en Freek de Jon ge, zegt het Nationale Toneel. Volgens De Jonge praat Mulisch in zijn boekenweekgeschenk 'Het theater, de brief en de waarheid' de in scène gezette ontvoering van Jules Croiset ten onrechte goed. Croiset wilde met zijn actie de alertheid op anti-semitisme verhogen. „Wij willen ons beslist niet in die ru zie tussen twee heren mengen. Doesburg is herhaaldelijk bena derd om commentaar, maar daar doen we niet aan mee. Volgens de zegsman is het gezelschap al heel lang van plan het omstreden stuk op het repertoire te nemen en is het niet bekend wanneer dat pre cies gaat gebeuren. Voor ru moer om de nieuwe voorstel ling is het gezelschap niet bang. „Anders kun je het hele Neder landse toneel wel opheffen. Maar we zitten zeker niet te wachten op een rel." Auckland» Zo'n tweeduizend scholieren van een scholengemeenschap in Auckland (Nieuw Zeeland) kregen gisteren een privé-concert voorgeschoteld van tienerster Christina Aguilera. De zangeres die Britney Spears bij de laatste Grammy-uitreikingen van de troon stootte, door de prijs voor de beste nieuwe artiest te winnen, is op een tweedaagse tournee door Nieuw Zeeland Aguilera heeft kort achter elkaar twee nummer één hits gehad in Ame rika en schoot gelijk door naar sterstatus. Het pri- vé-optreden voor de school in Auckland was de hoofdprijs in een radiowedstrijd. Drie scholieren van het college wisten 1.957 handtekeningen te verzamelen voor een concert van Christina. foto reuters Komrij schrijft Erasmus-opera voor Rotterdam rotterdam gpd Hij was al 'Dichter des Vader lands' en nu ook 'van Rotter dam'. Want Gerrit Komrij heeft de tekst geschreven van de ope ra rond Erasmus, die volgend jaar in het kader van de Cultu rele Hoofdstad 2001 moet wor den uitgevoerd in zowel Rotter dam als in culturele zusterstad Porto. In het onderkomen van het Rotterdamse Onafhankelijk Toneel heeft Komrij zijn libretto overhandigd aan de Portugese componist Antonio Chagas Ro sa, die het geheel nu op muziek gaat zetten. De opera, die als titel heeft meegekregen 'Vreemde Melo dieën/ Melodias Estranhas', is een coproductie tussen Rotter dam en het Portugese Porto. Komrij baseerde de tekst ervoor op een bestaande briefwisseling tussen Erasmus en de jonge Portugese humanist Damaio de Gois in het begin van de zes tiende eeuw, de hoogtijdagen van de Spaanse inquisitie. De Gois zou als leerling van Eras mus in die tijd mede de basis leggen voor het humanisme in Portugal. De inquisitie veroor deelde hem tot een lange ge vangenisstraf, die tot zijn mys terieuze dood leidde. De in Portugal wonende Komrij schreef naast tientallen boeken en toneelstukken eer der twee opera's, waarvan een niet werd uitgevoerd door het voortijdig failliet gaan van het gezelschap. „Ik heb m'n hono rarium daarvoor nog steeds niet ontvangen." Komrij vond het een verademing een keer te kunnen schrijven zonder de af zondering die hij gewoon is. Tijdens 'Vreemde Melodieën' heeft hij intensief contact ge houden met Antonio Chagas Rosa, de man die het stuk van muziek moet voorzien. „Want ik ben zelf absoluut geen musi cus", aldus Komrij. „En dit werk is geen eindstation, zoals ik gewend ben te schrijven, maar een "work in progress". De dichter schreef het libretto in het Nederlands, maar een vertaling in het Portugees zal volgen. De opera wordt, onder regie van Mirjam Koen en Ger rit Timmers van het Onafhan kelijk Toneel, op 12, 14 en 15 december 2001 gespeeld in de Rotterdamse Schouwburg en op 20, 22 en 25 december in Porto. De muziek wordt uitge voerd door het ensemble Casa di Musica uit Porto onder lei ding van Stefan Asbury. «iden en de regio bestaat grote belangstelling r de amateuristische kunstbeoefening. 'Heilig Kost|r' volgt stad- en regiogenoten die musiceren, n zie (en, dansen, toneelspelen, schilderen, fotografe- n kii of op andere wijze actief zijn. Vandaag de Leidse twirlgroep De Kopergirls. moj duw zijr. alte c k°f eer speed dames, meer •at speed! Wissel! twee, drie, '1UI vijf, zes, zeven acht. Iets te gratie. Kim lager. Juist ja ïbni er, vijf, zes, zeven, acht." !r het straffe regime van eograaf, trainer, troost en :rlaat Dion Hoppenbrou- Iraaien tien meisjes van mallteam van de twirl- De Kopergirls hun ba- eek Av synchroon en op duize- t/nfekkende snelheid. Ze !n ze omhoog, vangen ze jongleren ermee terwijl laten zich sierlijk alle 'n uitstrekken. En dat alles i maat van een georkes- n w de versie van Gloria. Twee, 'vier, vijf, zes, zeven, acht. negen meter het lucht- ësTii in van de gymzaal in de ej ee Rudolf Steinerschool. unI soms volgt dan de plof blij ien baton die een onvoor- ontmoeting heeft met de Nu mag het nog, over kreetaar weken is dat geluid jn i, uut verboden. Want dan 'sbeaen *n Birmingham Enge- de wereldkampioen- >pen Twirling' gehouden "et de show perfect verlo nk u» e Kopergirls, als vereni- n ove bvintig jaar oud, maken ijngf als de Europese kampioenen van dit jaar een goede kans om wat prijzen weg te slepen. Er staat twee uur zweten en zwaaien op het programma. En dat is niet eens extra training voor de grote dag in Engeland. Per week zijn de meisjes zo'n beetje hun hele weekend kwijt aan hun hobby. Twirlen is zwaar, twirlen is de tuttigheid voorbij, en twirlen is vooral geen majorette. Dat was de vooruitgeschoven post van de drumband die opgericht leek onder het motto 'het oog wil ook wat'. De twirler heeft zijn eigen be staansrecht. Wie anno 2000 beide nog met elkaar durft te vergelijken krijgt van Hoppen brouwer (vanaf zijn zesde tot zijn tiende zelf twirler) een meewarige blik waar nog een spoortje verveeld ongeduld in nagloeit. „Nee, nee, nee, noem het alsjeblieft geen majorette. Bij twirlen wordt er veel meer gedanst, mooier ballet. En je moet je baton gebruiken. Als je het dan ergens mee wil verge lijken, vergelijk het dan met rit mische gymnastiek of kunst schaatsen." En dat geldt dan ook voor de Tien meiden van de twirldub De Kopergirls voor de wekelijkse training, foto mark lamers trainingsuren. Na wat gereken van Hoppenbrouwer en de voorzitter van de vereniging, Rie Koele, komen ze op onge veer 15 uur per week. „Maar dat geldt alleen voor de solis ten. De andere meisjes trainen minder." Niet alleen de mei den hebben keihard gewerkt. Er staat een klein leger van moeders, vaders en deskundi gen paraat om de meiden van af de zijlijn tot grotere hoogten te stuwen. Tweeëntwintig twirlers gaan naar Birmingham. Daarachter volgt een bus met 72 suppor ters en verzorging. „We heb ben een bestuurscommissie, een trainer choreograaf, een dame in Scheveningen die alle pakken voor de club maakt en de batons bestelt uit het bui tenland, aankleedmoeders die de was verzorgen. En een sponsor. Een hele kleine hoor. Dit is geen voetbalvereniging." En Koele is zelfs niet beroerd om een stukje pr voor haar re kening te nemen. Bij grote wedstrijden staat ze gewapend met de videocamera de presta ties te registreren. Van den En- de, RTL5 en SBS6 hebben al een tape mogen ontvangen. „Heb je ons nog bij 'Het hart van Nederland' gezien?" Koele leeft een beetje voor het twirlen „Je moet erachter staan, je moet hart voor de zaak hebben. Als je talent hebt, moet je het ook gebruiken. Mijn dochter heeft nog tot voor kort ook getwirld. Maar dan worden ze achttien, krijgen ze een vriend en willen ze niet meer. Het is de leeftijd hè." Wendy (13) en Kelly (12), twee solisten, hebben nog lang niet die leeftijd. Wendy heeft net nog haar baton op haar oog ge kregen en nog nasnikkend kan ze niet veel uitbrengen. Rie Koele: „Bij topsport horen nu eenmaal ook blessures." Maar Kelly verzekert dat ze nu in elk geval nog niet nerveus is voor het wk. „We hebben toch niets te verliezen. We zien wel hoever we komen." Hoppen brouwer: „Wij zijn met ons li chaam en onze choreografiie heel goed. Volgens mij ook be ter dan Amerika of Canada die dit jaar ook meedoen. Maar de techniek kan hier en daar wel wat beter." En meteen wordt de daad bij het woord wordt gevoegd. „En deze keer wat meer beweging dames. En één, twee drie,vier vijf, zes zeven acht...." leiden pablo cabenda leiden pablo cabenda Ongeveer dertig Leidse kunste naars gaan Leiden voor konin gin Beatrix versieren. Voor het bezoek op Koninginnedag wordt de bouwsteiger bij de Pieterskerk aan het oog ont trokken door 15 grote kunst werken waaronder een doek van 6 bij 8 meter. Onderwerp van de doeken zijn citaten uit Stedelijk Museum De Laken hal, zoals de arm van burge meester Van der Werff. Daarnaast komen er zeven vitrines langs de Witte Singel met kleiner werk, bij het kun stencentrum Haagweg 4 zal een immens doek worden op gehangen en een aantal kun stenaars is gevraagd ruimtelij ke kunstwerken te maken bij het stadhuis aan de Breestraat. Voorlopig is alleen het for mele akkoord gegeven voor het Pieterskerkproject. Voor de rest van de projecten is initia tiefnemer en bestuurslid van kunstencentrum Haagweg 4, Ton Weeber, nog in onderhan deling. „Er moet nog gespecifi ceerd worden wat we precies voor ogen hebben en over de financiële kant van de zaak moet nog worden gesproken. Maar het enthousiasme van de gemeente is groot." Ook van de kant van de kun stenaars is er volgens Weeber veel animo. „Binnen de kortste keren waren er twintig aan meldingen. Ze beschouwen dit als een stukje publiciteit bij uitstek en zien het als een bui tenkans dat ze op zo'n grote schaal kunnen werken." „Het is zeker niet zo dat de gemeente met dit project voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten. Alle kosten worden door de gemeente be taald en de deelnemende kun stenaars krijgen een kleine ver goeding. Daarbij blijven de ge maakte kunstwerken gewoon eigendom van de kunste naars", aldus Weeber. Algerijnse zanger Khaled zaterdag in Leidse Groenoordhallen rotterdam abdel ilah rubio Zijn laatste bezoek aan Nederland, anderhalf jaar geleden, liep volledig uit de hand. Het concert van de Algerijnse zanger Khaled in de Rotter damse Energiehal dat door duizenden mensen werd bijgewoond, eindigde in een massale vecht partij. Ook bij eerdere optredens van de populai re rai'-zanger liepen de emoties hoog op. Dat heeft een groep Rotterdamse jongens van Marok kaanse afkomst, die hun organisatie L'ambiance du blad (Sfeer van het land) noemen, er niet van weerhouden Khaled opnieuw naar ons land te halen. Zaterdag treedt hij op in de Groenoordhal len in Leiden. De verwachting is dat er zes a zevenduizend mensen op het concert van Khaled zullen afko men. Om te voorkomen dat het deze keer fout gaat, hebben de organisatoren een aantal maat regelen genomen. „Als je grote groepen mensen bij elkaar krijgt, loop je altijd risico dat het fout gaat. Of het nou Nederlanders zijn, Marokkanen of Antillianen", zegt organisator Mohammed Serroukh (21). „Wij hebben gekeken wat er bij de vorige concerten is misgegaan; daar hebben we van geleerd. Zo zal er geen alcohol worden ge schonken in de Groenoordhallen. Want zodra er alcohol in het spel is, gaat het fout. Ook zal er geen garderobe zijn. Je hoeft maar één persoon een verkeerde jas te geven en het is oorlog." Verder is er een beveiligingsbedrijf in de arm genomen en overleggen de Rotterdammers met de Leidse politie over de aanwezigheid van agen ten voor de deur. „Zodat iemand die vervelend is en buiten gezet wordt, niet extra moeilijk gaat doen. Natuurlijk moeten we ervoor waken dat er een soort oorlogssituatie voor de deur ontstaat, dus willen we het aantal agenten het liefst beper ken tot een man of zeven. Maar het is belangrijk dat de mensen weten dat als ze hier naar toe ko men er niets aan de hand zal zijn. Het moet ge woon een gezellig feest worden." Om te voorkomen dat er alleen jongeren op het concert afkomen, hebben de Rotterdammers ook een aantal andere bekende Noord-Afrikaan se artiesten uitgenodigd. Najat Aatabou bijvoor beeld. Deze in Marokko populaire volkszangeres moet er voor zorgen dat er ook gezinnen naar het concert gaan. Net als de Marokkaanse folklore- band uit Brussel en de jonge Frans-Algerijnse zanger Cheb Ai'ssa. „We proberen een beetje de sfeer te creëren die je in Marokko ook bij feesten hebt, met een zo gemengd mogelijk publiek," zegt Serroukh. „We richten ons dus niet op jon geren tussen de 15 en 25 jaar, absoluut niet. Tot nu toe werden zulke grote gezinsfeesten altijd al leen in Brussel of Parijs gehouden. Wij willen dat hier ook, waarom zou dat niet kunnen." Voor Serroukh en de zijnen is het de eerste keer dat ze een dergelijk evenement organiseren. Hiervoor beperkte L'ambiance du blad zich voor namelijk op de organisatie van feesten in Rotter dam, voor maximaal duizend personen. Of hier na meerdere Noord-Afrikaanse concerten zullen volgen, hangt af van aanstaande zaterdag. „We kijken hoe dit uitpakt. Als alles goed gaat, zullen er ongetwijfeld meer grote feesten komen." Ser roukh heeft al een paar grote artiesten benaderd, maar wil daar nu nog niets over zeggen. „Want de concurrentie is echt moordend."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19