'Bed and breakfast' op de boerde Varkens biggen rustig door tijdens brand Project tegen extreme burenoverlast werkt wéV Rechter geeft lamlendige brandstichters werkstraf Schade meer dan zes ton DINSDAG 14 MAART 2000 Benzinepomp langs N207 wouBRUGCEEr komt een benzinepomp langs de N207 bij de Kruisweg in Woubrugge. Initiatiefnemer B. Huisman heeft over legd met de eigenaar van de grond, de Stichting Adviesbureau voor Milieu en Landschap (Sight). Deze stichting is bereid de grond te verkopen aan Huisman. Huisman heeft zijn oog op de plek aan de Kruisweg laten vallen op advies van de provincie, omdat er in dat gebied behoefte is aan een benzinepomp. Op dit moment heeft hij al diverse tankstations in Leimuiden, Lei den, Wassenaar en Zoeterwoude. Of zijn plan doorgaat is pas zeker als de gemeenteraad van jacobswoude deze maand zijn fiat geeft. Alphense gewond bij botsing op A4 Haarlemmermeer Een 23-jarige automobiliste uit Alphen aan den Rijn is gistermorgen, toen zij in de file stond op de A4 rich ting Amsterdam, gewond geraakt aan nek en been. Zij werd van achteren aangereden door een man uit Voorburg die te Iaat in de gaten had dat het verkeer niet meer reed. De vrouw is over gebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Directeur gevangenis vertrekt alphen aan den run Directeur A. van Manen van gevangenis De Geniepoort in Alphen aan den Rijn stapt op. Van Manen gaat per 1 april werken bij het ministerie van justitie in Den Haag. Daar gaat hij leiding geven aan de Dienst Justitiële Inrichtingen. De vier onderdelen daarvan moeten verder worden verzelfstan digd. Met het vertrek van Van Manen (48 jaar) neemt De Genie poort afscheid van zijn eerste directeur. Van Manen begon in mei 1996, toen de eerste gedetineerden werden opgenomen in de gevangenis tussen de Hoorn en de Eikenlaan. De Geniepoort hoopt snel een vervanger te vinden voor de directeur. Voorlopig zoekt de gevangenis een interim-directeur met het oog op de verwachte bestuurlijke schaalvergroting van gevangenissen en huizen van bewaring. Carrouselwedstrijd bij Hoogenboom nieuwe wetering Manege Hoogenboom in Nieuwe Wetering houdt zondag 19 maart een carrouselwedstrijd. De wedstrijd geldt als voorbereiding op het Nederlandse kampioenschap in mei. Ruiters uit heel Nederland hebben zich inmiddels aange meld. Carrouselrijden is een tak van ruitersport waarbij een groep van minimaal twaalf ruiters een dressuurproef rijdt op muziek. De wedstrijd begint om 10 uur aan de Achterweg 33. Om 16.30 uur worden de prijzen uitgereikt. Marjan van den Berg in bibliotheek hazerswoude rundukMarjan van den Berg, schrijfster en co lumniste van het vrouwenblad Margriet, komt op 23 maart in de openbare bibliotheek in Hazerswoude Rijndijk. In 1994 ver scheen haar eerste boek 'Ze is de vioolmuziek vergeten'. Dat ging over het afscheid met haar moeder die leed aan de ziekte van Alzheimer. De avond begint om 20 uur en de toegang is vijf gulden. De organisatie is in handen van de openbare biblio theek Rijnwoude en de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Hobbyclub organiseert playbackshow leimuiden Iedereen tussen de 4 en 14 jaar die zijn favoriete ar tiest wil nadoen, kan zich op 18 maart melden bij de Hobbyclub Vakantie Kinderweek in Leimuiden. De hobbyclub houdt vanaf twee uur een playbackshow in het Spant aan de Larixlaan. Aan melden kan bij Elly van Emmerik, Acacialaan 30 in Leimuiden. De toegang is 2,50 maar kinderen kunnen ook hun knutselknip- kaart gebruiken, die zij op school hebben gekregen. Oude School Ter Aar mag uitbreiden ter aar Het restaurant De Oude School in Ter Aar mag uitbrei den. Burgemeester en wethouders stellen voor de uitbreiding toe te staan omdat het alleen om een kantoor en een opslag ruimte gaat. De eigenares van het restaurant kreeg eerder geen toestemming om de eetgelegenheid uit te breiden. De reden daarvoor was dat er te weinig parkeerruimte is voor de te ver wachten toename van het aantal gasten. Een extra kantoor en een opslagruimte leidt niet tot meer verkeer. Overigens is de uitbreiding van de eetgelegenheid nog niet helemaal van de baan. Het gemeentebestuur wijst op de herziening van het gel dende bestemmingsplan medio dit jaar. De gemeente bekijkt het verzoek tot uitbreiding bij die herziening opnieuw. De com missie openbare werken bespreekt het voorstel morgenavond. Meidengroep valt Alphense lastig alphen aan den run Een 17-jarige Alphense heeft aangifte ge daan van mishandeling door een groep meiden. Het slachtoffer raakte gistermiddag in het Alphense winkelcentrum Aarhof ge wond toen de vier meiden haar klappen en schoppen gaven. De Alphense liep met een vriendinnetje in het centrum, toen één van de vier meiden nare opmerkingen over haar uiterlijk maak te. Zij negeerde die. Even later ontstond een scheldpartij die ontaardde in een vechtpartij. De politie heeft een signalement van de ruziezoekende meisjes. DEN HAAG/WOUBRUGGE persbureau cerberus Twee 'lamlendige' achttienjari gen hebben werkstraffen van vijftig uur gekregen voor brand stichting in een Woubrugse te lefooncel. Dat vonnis velde de rechter gisteren in Den Haag naar aanleiding van hun aan deel in de brand op 2 januari. Uit 'pure verveling' staken zes jongens toen kerstbomen in de fik in een telefooncel op de hoek van de Emmalaan en de Bateweg. De cel brandde volle dig uit. De vlammen zouden tot hoog boven de omliggende ge bouwen zijn uitgekomen. Twee van de daders stonden terecht bij de Haagse politie rechter: de vier andere daders zijn minderjarig. Hun zaken zijn al of worden eventueel nog via het kinderstrafrecht afge daan. Officier van justitie N. Vos noemde de twee meerderjari gen, die de brand uit verveling hadden gesticht, lamlendig. Ze eiste tegen ieder van de ver dachten twee weken cel en boetes van respectievelijk 800 en 1000 gulden. De rechter leg de die boetes echter geheel voorwaardelijk op. De geëiste celstraffen zette hij bovendien om in werkstraffen. Rijnstreekberaad, WLTO en Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme slaan handen ineen Het Rijnstreekberaad, een samenwerkingsverband van zes gemeenten in de Alphense regio, gaat samen met de WLTO en het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme (ZHBT) het agrotoerisme bevorderen. De initiatiefne mers van het project 'Logeren op het platteland van het Groene Hart' helpen belangstellende boeren en tuinders bij het scheppen van verblijfsmogelijkheden. De drie or ganisaties denken dan vooral aan de verhuur van ka mers, het zogenoemde bed and breakfast. runstreek marieta krofter een groot tekort is aan ver blijfplaatsen in het Groene „Uit onderzoek is gebleken dat Hart", legt J. Smulders van het Rijnstreekberaad de aanleiding voor het project uit. „Groot schalige verblijfsmogelijkheden creëren is in dit gebied niet mo gelijk. Daarom zoeken we het in de kleinschaligheid." Daarbij komt, aldus Smulders, dat het agrotoerisme toenemende po pulariteit geniet onder vakan tiegangers. Ook voor boeren kan het bie den van overnachtingsmoge lijkheden financieel aantrekke lijk zijn, meent Smulders. De Rijnstreek biedt nu nog nauwe lijks ovemachtingsmogelijkhe- den voor toeristen op het plat teland. Er zijn slechts enkele minicampings en ook het aan tal logeermogelijkheden op de boerderij zijn, aldus Smulders, op een hand te tellen. Om de agrarische sector warm te krijgen voor het bieden van bed and breakfast, houden de WLTO, het Rijnstreekberaad en het ZHBT op woensdag 22 maart een informatieavond in de Rabobank, Teijlersplein 2 in Nieuwveen. Ter sprake komen de wensen die gasten hebben bij het logeren op het platte land, de eisen waaraan een gastheer of -vrouw moet vol doen, de kosten en de verzor ging van de boekingen en de promotie. Er is bovendien een presentatie van projecten in Friesland ('De Pronkkamer') en in het veenweidegebied in Noord-Holland ('Hotel de Boe- renkamer'). Het gaat hierbij om initiatieven waarbij circa tien boeren die overnachtingsmoge lijkheden bieden, zich hebben verenigd. Namens De Pronkka mer is H. Beishuizen aanwezig om over zijn ervaringen te ver- alphen aan den run saskia stoelinga Jan Zijerveld kan zijn tranen niet meer bedwingen als hij ziet hoe in een kwartier tijd zijn mooie rieten dak in vlammen opgaat. Dat zijn aan de Gnep- hoek gelegen boerderij het ook niet zal redden, weet hij dan nog niet. Dat blijkt pas aan het eind van de ochtend als de po litie vraagt of de silo leeg is, want die kan de val van de mu ren aan de kopse kant breken. De vlammen zijn meedogen loos op deze heiige maandag ochtend, waar de zon net bezig is doorheen te komen. Ook de zware rookontwikkeling houdt dat tegen. Even voor half tien komt de buurman bezweet het erf op rennen. Hij ziet verkeerde rook uit de schoorsteen komen. Zij erveld heeft dan al de brand weer gebeld en staat buiten met zijn vrouw en zoon. Vermoede lijk brand in de schoorsteen, die is overgeslagen naar het dak. Er is geen doorkomen meer aan. In de voortuin van de monumentale boerderij staan wat persoonlijke bezittingen. Schoenendozen met foto's, boeken van L. de Jong 'De be zetting na 50 jaar' en andere paperassen. In de paniek heeft hij ook de televisie onder de arm genomen, waarom weet hij niet meer. Lia Gaebler, hoofdofficier van dienst van de regionale brand weer Rijnland, is tien minuten na de melding volop bezig met de organisatie rond de brand. De brandweerwagens, afkom stig uit de hele regio, staan met groot materieel rond de boe renhoeve. De weg van Koude kerk tot Alphen is inmiddels af gezet. De politie zorgt hier voor verdere informatie. Al vrij snel is voor Gaebler duidelijk dat het woonhuis niet meer te behouden valt. Alle aandacht gaat uit naar de var kensstallen. De ruim twaalf honderd varkens hebben achter die staldeuren overigens geen weet van de aandacht die ze krijgen. Rookontwikkeling aan die zijde wordt zoveel mogelijk tegengegaan met ventilatoren. Het biggen gaat gewoon door. Er staan nog drie varkens op knappen. Dat is het laatste wat Zijerveld zelf heeft kunnen aan schouwen. Het terrein is te ge vaarlijk geworden. Nu heeft de brandweer voor onbepaalde tijd de leiding. Inmiddels is de buurt uitgelo pen. De één stond speklapjes te braden, de ander was bezig met de koeien, terwijl de derde rus tig aan de koffie zat. Allemaal leven ze mee. De dochter van de afwezige familie Rij neveld biedt onmiddellijk het huis van haar ouders tijdelijk aan. „Er is toch niemand." In het naast ge legen pand wordt koffie ge schonken. Opa van 92 jaar zit in de menigte gewoon op de stoel de toestand gade te slaan. Veer tig jaar heeft hij op die boerde rij gewerkt. „Er stonden eerst koeien, nu varkens. Het rieten dak lag er net op. Trouwens de hele boerderij was pas opge knapt." Als een brandweerman van zijn stokje gaat, breekt er even paniek uit. Wat is er aan de hand? Redden ze het niet? Het ambulancepersoneel staat de man snel terzijde. „Een geval van te weinig eten en te veel perslucht, dan komt je lichaam in moeilijkheden." Rustig aan doen is het advies. „Rustig, rus tig dat ben je toch niet als je dit ziet", roept een vrouw op het erf. Joost Zijerveld, de jongste van de drie zonen, is dat ook niet. Hij loopt verdwaasd rond en begrijpt niet dat ze het blus water uit de sloten halen en niet uit de Rijn. „Nu gaan alle vissen dood." Tegen elven. De hoofdofficier van de brandweer heeft infor matie nodig. „Ligt er nog ge vaarlijk spul?" Varkensboer Zij erveld kan ontkennend ant- alphen aan den run De schade aan het volledig uitgebrande woonhuis van de boerderij aan de Gnephoek in Alphen aan den Rijn bedraagt meer dan zes ton. Alleen de stallen met daarin 1200 var kens zijn gespaard gebleven. Evenals een zomerhuisje dat aan de andere kant van het pand stond. De bovenverdie ping met rieten kap is volledig uitgebrand. Beneden wankel den de muren en is de water schade zo groot dat het huis helemaal opnieuw moet wor den opgebouwd. Het is zo goed als zeker dat het vuur is ontstaan in de schoorsteen van de woning. De open haard (allesbrander) was aan. Zoals het er nu voor staat neemt de getroffen fami lie Zijerveld voorlopig haar in trek in het zomerhuis. „Een boer gaat nooit weg van zijn stallen", aldus een emotionele Jan Zijerveld. De aanvang is Het vuur in de rieten kap van de monumentale boerderij aan de Gnephoek greep snel om zich heen. Binnen een half uur was er niets meer van de bovenverdieping over. Bij de blus werkzaamheden ontstond een hevige rookontwikkeling, die tot ver in de omtrek te zien en te ruiken was. foto eric taal woorden. Oude bromfietsen en wat olie. Onder de bruine doe ken in de tuin staan Engelse ra- ketlanceerders uit de Tweede Wereloorlog. Een goede vriend van hem spaart ze en mag die immense apparaten op zijn erf stallen. „Schitterend materiaal en niet gevaarlijk." Even later maakt Gaebler Zij erveld duidelijk dat aan het eind van de middag een loon bedrijf moet worden ingscha- keld om puin te ruimen. Maar de verzekeringsagent komt eerst. „Ik heb geen papieren meer, die zijn verbrand", roept Zijerveld ontredderd. Zij stelt hem gerust. „Dat komt meer voor." De armen van zijn twee zonen gaan om zijn schouder. De buurman die achter het drietal staat, weet als geen an der hoe dit voelt. In 1985 is zijn boerderij afgebrand. „De vol gende dag was ik al weer plan nen aan het maken. Je moet door en zo snel mogelijk", is zijn devies. De tuin en het erf zijp inmid dels veranderd in een ijsbaan. Het blussen gaat verder. Als er even wordt gestopt, laait het vuur weer op. Nog geen vijf honderd meter verderop staat de zon inmiddels te gloren. Even na elven wordt het sein 'brand meester' gegeven. Het nablussen duurt tot diep in de middag. GGD-verpleegkundige geeft uitleg over Bruggen Slaan alphen aan den run saskia buitelaar „Het is niet te voorkómen dat situaties van ernstige overlast soms volledig uit de hand lo pen", zegt M. Veenstra van de GGD Zuid-Holland Noord. „Maar dat wil niet zeggen dat het project Bruggen Slaan niet naar behoren werkt" Veenstra reageert op klachten van bewo ners uit de Alphense Eikenhorst over het feit dat er verschillende keren huizen in de buurt zijn toegewezen aan mensen die ex treme overlast veroorzaken. Het project Bruggen Slaan moet in die situaties de hulpinstanties bij elkaar brengen. Maar zowel de bewoner die vorige week na mens de buurt naar een ge meentelijke commissievergade ring was gekomen, als enkele politieke partijen vroegen zich af of het project wel functio neert. Veenstra is de verpleegkundi ge die Bruggen Slaan coördi neert. Daarin werken organisa ties samen aan een oplossing voor extreme overlast in een wijk. Het gaat daarbij niet om mensen die herrie maken of agressief zijn of een versla vingsprobleem hebben, legt ze uit. Maar om mensen bij wie al die problemen spelen. Eén hulpverlenende instantie is dan vaak niet genoeg. Er zijn meer deskundigen nodig. Aan Bruggen Slaan, en het Meldpunt Ernstige Overlast waar de klachten binnenko men, doen de GGD, de Rijn- geestgroep voor geestelijke ge zondheidszorg en verslavings zorg Parnassia mee. Veenstra heeft verder geregeld contact met huisartsen, politie en wo ningbouwcorporaties. Vorig jaar leverde dat 88 keer overleg op over een probleemgeval. „Door alle meldingen bij el kaar te brengen, kunnen we eerder iets ondernemen. Zo moeten bijvoorbeeld verschil lende mensen een klacht indie nen voordat een verhuurder ie mand zijn huis kan uitzetten. Dat is bij wet geregeld." Maar ook al is er sinds het project in 1998 begon sneller iets geregeld, voor omwonen den duurt het altijd te lang. Veenstra is zich daarvan be wust. „Vaak duurt het al lang voordat mensen overlast mel den. Ze zijn namelijk bang dat de veroorzaker erachter komt wie de klacht heeft ingediend. De frustratie is dan al behoor lijk hoog opgelopen, als ze uit eindelijk hun verhaal doen bij de woningbouwcorporatie. Elke dag dat er niets gebeurt is er dan één teveel." Bewoner P. Rijnberg uit de Eikenhorst gaf vorige week schrikbarende voorbeelden. Lange tijd ging zijn buurt ge bukt onder de agressie en be dreigingen van een man die ra men en deuren insloeg en bu ren 's nachts uit bed belde. Volgens Veenstra blijkt pas maanden na de eerste melding of de ellende aanhoudt. Zij zoekt vervolgens bij de verschil lende organisaties uit of er meer over de herrieschopper bekend is. .Afspraken malcen? Je bent zo vijf dagen verder", rekent ze voor. „Als de persoon al geholpen wil worden, moet je hem ook een kans geven. Dus tel er maar een paar weken bij op. En als het tot een uitzet tingsprocedure komt, is de wo ningcorporatie wel een jaar be zig. Dat is voor omwonenden natuurlijk vreselijk lang." Vervolgens bestaat bij het merendeel van de behandelde personen het gevaar dat ze na enige tijd terugvallen in hun oude gedrag. Het voordeel van Bruggen Slaan is dan dat de hulpinstanties, door een vinger aan de pols te houden, sneller kunnen ingrijpen. Veenstra verwacht dat het aantal meldingen dit jaar toe neemt, omdat het meldpunt steeds bekender wordt bij de bevolking. In Leiden vestigde het vorig jaar de aandacht op zich met een campagne. Daar kwamen toen 420 meldingen binnen. Organisatiebureau gaf feest in Av H Door drank overkomt on SS alphen aan den run Het feest in Avifauna dat dit weekeinde eindigde ii vechtpartij, was georganiseerd door een organisd ;.n van der Valk, eigenaar van Avifauna in Alphen, w v welk bureau, omdat hij zijn klant niet zwart wil ma Volgens Van der Valk waren er zaterdagavond l en 600 mensen afgekomen op het besloten feest ii taurant. „Door de drank slaat de vlam dan wel ee e K Dat overkomt ons zonder dat we er iets aan kuni so" proberen zoiets altijd te voorkomen, maar je blij [en van je gasten." Ongeveer vijftig feestgangers gingen in de nachtNl op zondag met elkaar op de vuist. Eén gast kree aar bierglas in zijn gezicht. De vechtpartij begon in 1 uut en werd aanvankelijk gesust door beveiligingsbei *jn 1 organisatie had ingehuurd. Toen de gasten na al ev feest rond 2 uur 's nachts naar buiten gingen, w Pei nieuw klappen uitgedeeld. Twee groepen feestgat ?et zich tegen elkaar, hoewel volgens Van der Valk d( e ten elkaar wel kenden. De eigenaar is tevreden ov« waarmee de politie arriveerde. Vier mannen zijn ge

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18