leid van olman igst kritiek Clowns Duinrell moeten kinderen beter stil houden 'Al die auto 's doen zeer aan je ogen Regio 'Wethouder moet Warmondse ruzie beslechten' Zoeterwoude onderzoekt verstrengeling van belangen 'Als de sodemieter beginnen met plan' en kandidaten voor Wassenaar ^/Assenaar Bij de Zuid-Hollandse commissaris van de D. Luteijn hebben zich zestien kandidaat-burgmees- Wassenaar gemeld, die de op 16 januari naar het iraadschap van Delfland vertrokken P. Schoute willen De helft van de kandidaten is vrouw. Van de kandi- igemeesters zijn er veertien lid van de WD en is er een iet CDA en een lid van D66. Vijf kandidaten hebben er- burgemeester, zeven zijn wethouder geweest. g :W£ 'mr; n.D 11 nendaal weer aan de slag jPAM» De Leidschendamse burgemeester Bloemendaal ïdaag, na ruim vier maanden afwezigheid wegens ziek- werkzaamheden voor een deel hervat. De eerste maand 9° r terugkeer maakt ze de helft van haar uren, die zij voor- joe gemeentehuis doorbrengt. Bloemendaal denkt vanaf utt 1 weer volledig aan de slag te kunnen, ge ie, irdorpse op straat beroofd jpEen 77-jarige Leiderdorpse is gistermiddag beroofd r handtas met daarin, behalve haar portemonnee, ver- i de medicijnen. Bij verkeerd gebruik kunnen deze pillen zijn. De vrouw liep over de Leiderdorpse Koekoekstraat vo ilotseling hard aan haar tas werd getrokken. Daardoor j ten val. Een botbreuk was daarvan het gevolg. De da- j :e weg in de richting van de Vronkenlaan. a" ken automobilist krijgt rijverbod v [p^ Een 50-jarige man uit Ermelo kreeg gisteravond een in d van de politie, voor de duur van elf uur. Hij moest zijn n staan nadat hij in dronken toestand op de N446 op ganger botste. De Ermeloër had ruim vier keer zoveel en als toegestaan. ste irwijsvisie moet duidelijker' JAAP VAN SANDUK 'd- een wethouder met ities. Maar zou u die niet kunnen opslaan cument, dat richting- voor het onderwijsbe- e H. Jacobs (PvdA) de r. De nota geeft aan 11 rdorp op de ontwik- II in het onderwijs kan nu de gemeenten teer onderwijstaken, he pronkelijk rijkstaken fmoet aanpakken. Kolman loopt de po li) er te hard van stapel: he ta is een begin, een laar lke kant willen we op? het nu om." pc|e om elke Leiderdorp- t hooi van een mini-lo- 'oorzien waar kleine extra aandacht kun- n, wordt door de poli- ijuicht, al wordt het igsprobleem er niet lost. „Kunt u snel ko- een huisvestingsnota? im acobs, die knelpunten 'ed zag. 'er kreeg bijval van L. eveld, directeur van ol De Schakel in de lenhof. Hij sprak de DEN HAAG/WASSENAAR PERSBUREAU CERBERUS Als groepen kinderen bij de ingang van Duinrell te veel lawaai maken, moeten de begeleidende clowns van het pretpark nog beter 'gedresseerd' worden om ze stil te houden. Dat advies gaf staatsraad J. Boll gisteren tijdens de zitting van de Raad van State in Den Haag aan de directie van het Wassenaarse pretpark. Buurtbewoners strij den tegen uitbreiding van Duinrell en vochten gisteren een milieuvergunning voor het pretpark aan. Die staat volgens hen te veel herrie toe. Duinrell heeft de clowns ingeschakeld om te voorkomen dat de jeugdige bezoekers de omwo- t w ;rdorpse WD-wethouder Kolman moet een dui- 0za onderwijsbeleid voeren, vindt de plaatselijke po- Sal «onlangs gepresenteerde onderwijsnota 'Op weg jdp i onderwijsmaatpak in 2015', laat wat cjat betreft e ;n over, zo werd gisteravond gezegd tijdens een Prc iievergadering. politiek vanaf de publieke tri bune bezorgd toe. „De progno ses in uw nota kloppen niet. Wij zitten tjok- en tjokvol. Wij ko men vierhonderd meter tekort. Kun je lekker mini-lokaaltjes plaatsen. Fantastisch!", zei hij cynisch. „We krijgen pas geld voor de bouw van een lokaal als we kunnen aantonen dat dat vijf tien jaar lang nodig is", gaf de wethouder haar probleem aan. Volgens Kolman is de grote druk op de lokalen echter een momentopname en wordt deze de komende jaren lichter. „We zitten krap, maar er komt lucht." Het maken van de mini- lokalen kan volgens de wethou der vrij snel beginnen. Leider dorp gebruikt hiervoor 120.000 gulden, dat wordt afgehaald van de twee ton die zij van het Rijk krijgt om de gevolgen van de klassenverkleining op te vangen. Ook op andere onderdelen van de nota, zoals het gebrek aan voor- en naschoolse op vang, was kritiek. „Het wordt wel gesignaleerd, maar er wordt niet verteld hoe dat verbeterd kan worden", aldus R. Mans handen (GroenLinks). nenden onaanvaardbare geluidsoverlast bezor gen. De bewoners van onder meer de Storm van 's-Gravensande strijden al jaren tegen de uitbrei ding van Duinrell en het daarmee gepaard gaan de lawaai. Volgens de buurtvereniging Duinrell en de Vrienden van Wassenaar, is vooral het stemgeluid van de kinderen en de campinggas- ten ondraaglijk. Zij vinden dat de gemeente veel te soepel met de geluidsvoorschriften is geweest en willen een aanzienlijke aanscherping van deze 'milieu-eisen'. Een van de eisen van de gemeent is de aanleg van een forse aarden geluidswal met schutting. Een andere eis is de verplaatsing van de ingang waar de schoolreisbussen de kinderen kunnen afleveren. De geluidswal kan echter een pro bleem opleveren omdat die volgens het bestem mingsplan niet haalbaar is. Bovendien ziet een aantal buurtbewoners volgens de gemeente woordvoerder niets in zo'n wal. De woordvoerder van de gemeente Wassenaar en de advocaat van Duinrell benadrukten tijdens de Raad van Statezitting dat de huidige vergun ning een verbetering vormt ten opzichte van de oude situatie. Er zijn de afgelopen jaren tal van kostbare maatregelen genomen om geluids- en andere overlast voor de buurt tegen te gaan. Ge meente en pretpark worden voor het merendeel in hun mening gesteund door de onafhankelijke adviseur van de Raad van State. Die heeft onder zoek naar de geluidsproblematiek bij Duinrell ge daan en concludeert dat de vergunning voor het grootste deel in orde is. Wel meent de adviseur dat er nader onderzoek kan worden gedaan naar het effect van een geluidsscherm tussen het kam peerterrein van Duinrell en de omliggende wo ningen. Mocht de Raad van State de vergunning ver nietigen dan moeten Wassenaar en Duinrell ex tra geluidsmaatregelen nemen. Overigens is de kans daarop niet zo groot omdat het rechtscolle ge eerder tijdens een spoedprocedure de vergun ning in stand heeft gelaten. De Raad van State doet over zes weken uit spraak. Toekomstig bewoner van 'milieuwijk' Poelgeest pleit voor gedeeld autobezit De milieuvriendelijke nieuw bouwwijk Poelgeest in Oegst- geest is bij uitstek geschikt voor autodelen. Dat vinden Wim Ja gers en Ben Rutten van het Haagse adviesbureau op het ge bied van onder meer verkeerst- elematica CMG. Zij zien in een systeem waarbij auto's door meerdere gebruikers worden gedeeld de ideale oplossing voor de almaar toenemende verkeersopstoppingen en par keerproblemen. „Het is de eni ge manier om de leefbaarheid en de bereikbaarheid van de wijken in de toekomst te kun nen waarborgen." Jagers, toekomstig bewoner van de Jac. P. Thijsselaan in Poelgeest, vindt dat zijn nieuwe woonomgeving voorop zou moeten lopen met autodelen. „Poelgeest heeft, ver voordat gebouwd zou gaan worden, het predikaat van milieubewuste wijk opgeplakt gekregen. Dat moeten natuurlijk niet alleen maar loze woorden zijn." Tijdens zijn jongste bezoek aan Poelgeest is Jagers ge schrokken van de grote hoe veelheid blik in de wijk. „Ik dacht dat Poelgeest een autolu- we wijk zou worden, maar daar bleek mij bitter weinig van. Overal om mij heen zag ik au to's. Het deed gewoon zeer aan mijn ogen. Ik vond het zelfs een belediging voor de vermeende autoluwe wijk." Jagers benadrukt dat hij geen 'autohater' is. „Ik pleit alleen maar voor een veel bewuster autogebruik. Als je ziet dat veel mensen enkel en alleen een au to hebben om de kinderen naar school te brengen of voor een incidenteel familiebezoekje, denk je: dat kan toch anders, vooral veel efficiënter. Volgens Jagers worden veel auto's minder dan een uur per dag gebruikt. „Dat is natuurlijk doodzonde. Je zou het zelfs pu re kapitaalvernietiging kunnen noemen. Als diezelfde auto nu eens door verschillende men sen wordt gebruikt, kan het netto-gebruik aanzienlijk toe nemen tot tien tot twaalf uur per dag. Dat is natuurlijk pure winst. Ook het totale wagen park neemt daarmee af. Dat be spaart weer parkeerplaatsen en files. En ook de autodelers zélf gaan er fors op vooruit. Zij be sparen dan al snel drie- tot vier honderd gulden per maand. En met dat geld kunnen ze een he leboel andere leuke dingen doen." Jagers vindt dat Poelgeest 'prima' als landelijk proefpro ject kan dienen. „In Poelgeest moeten we gelijk goed begin nen. Het is natuurlijk niet zo, zoals de gemeente een beetje lijkt te denken, dat het vanzelf wel goed komt met de afwikke ling van het verkeer. Nu moe ten namelijk al fundamentele keuzes voor de toekomst wor den gemaakt. Daarom moet in Poelgeest nu eigenlijk al wor den begonnen met autodelen. Dat moet nadrukkelijk als alter natieve vervoersmogelijkheid worden aangeboden. De ge meente Oegstgeest kan hier flink mee scoren, want landelijk is autodelen nog een vrij onbe kend fenomeen. Maar het is volgens ons wel de toekomst." In Poelgeest kan volgens Jager, uiteraard alleen bij voldoende deelnemers, met ongeveer tien auto's worden begonnen. De Nederlandse wegen slib ben met in totaal ruim zes mil joen auto's steeds verder dicht, maar dat heeft geen negatieve invloed op de autoverkopen. De autobranche brak het voor bije jaar namelijk alle verkoop records door ruim 600.000 au to's aan de man te brengen. „Dit kan zo niet verder gaan", stelt Rutten. „Gelukkig reali seert de autobranche zich dat inmiddels ook. Zij broedt dan ook op een nieuwe bedrijfsvoe ring, waarbij ze minder, maar technisch zeer geavanceerde auto's met onder meer Global Position Systems (GPS, waar mee de auto waar ook ter we reld via een satelliet te traceren is), geografische informatiesys temen (GIS) en allerlei moge lijkheden voor mobiele telefo nie en internet aan boord ver kopen. Daarmee zouden ze evenveel winst maken en bij dragen aan minder auto's per vierkante meter." Die nieuwe technische moge lijkheden op het gebied van plaatsbepaling en communica tie zijn volgens Rutten ideaal voor het uiteindelijk opzetten van een landelijk autodeelsys teem. „Daarmee zijn de auto's, die natuurlijk ook gewoon dui delijk herkenbaar moeten zijn, relatief eenvoudig te traceren en te reserveren. Met bijvoor beeld een privé-chipcard zou je zo'n auto kunnen openen. En betalen doe je met diezelfde card, per tijdseenheid en of per kilometer." Volgens Rutten zijn ruim twee miljoen Nederlandse au tobezitters potentiële autode lers. Van hen is* zo blijkt uit een enquête, zo'n zeventig procent geïnteresseerd in autodelen. Werkelijk iedereen heeft be lang bij autodelen, zo vinden Jager en Rutten. „Gemeenten om hun stad of dorp leefbaar en bereikbaar te houden, de ge bruikers die fors op hun auto kosten besparen, de huidige verhuurbedrijven die als een soort bemiddelaar tussen auto en gebruikers zou kunnen op treden en ook de auto-indu strie." Oegstgeest moet, zo vindt wethouder Van Eisen (Progres sief Oegstgeest) van verkeer, het autodelen stimuleren. Hij kan dit volgens Jager en Rutten on der meer doen door, behalve het aanschrijven van alle bewo ners van Poelgeest, bijvoor beeld speciale parkeerplaatsen voor autodeel-auto's aan te leg gen. ZOETERWOUDE JAN PREENEN Burgemeester Koopmanschap van Zoeterwoude gaat na of sprake is van belangenverstren geling door raadsleden. Zij doet dat op verzoek van fractievoor zitter Sanders van de WD. „In woners klampen me steeds aan en leggen me de volgende vraag voor: als je constant conflicten hebt met de gemeente en pro cedeert tegen die gemeente, is dat dan nog te verenigen met het lidmaatschap van de ge meenteraad? Die vraag leg ik nu aan de burgemeester voor", al dus Sanders. Zij richt haar kritiek met na me op het CDA-raadslid B. Koppenol-Taal, maar die wil niet reageren op de vraag van de WD'er: „Zij heeft mijn naam toch niet genoemd en de vraag in het algemeen gesteld. Ik voel me dan ook niet aange sproken", reageert ze. In een toelichting laat San ders weten dat zij 'wel degelijk op Koppenol' doelt: „Zij ligt als burger voortdurend met de ge meente in de clinch. Of het nu om Heineken gaat, om de tuin meubelenzaak Horizon of om de vuiloverslag." Tijdens de raadsvergadering vorige week donderdag kwa men bezwaren van Koppenol als burger nog nadrukkelijk ter sprake tijdens de behandeling van het ontwerp-bestemmings- plan Hoge Rijndijk. Koppenol heeft daar als bewoner van de Rijnstraat mee te maken. Zij verzet zich onder meer tegen de beslissing van B en W dat zij een berging en een botenloods (Koppenol heeft het over een schuur en een afdak over de in- steekhaven) moet afbreken, omdat die illegaal zijn neerge zet. Koppenol dringt er op aan om de bouwwerken alsnog te legaliseren. B en W, gesteund door een raadsmeerderheid van Progressief Zoeterwoude en de WD, zijn daar tegen. Op het moment dat over het ontwerp-bestemmingsplan Ho ge Rijndijk moest worden ge stemd, verliet Koppenol de raadzaal. „En daar heeft ze juist in gehandeld. Net als eerder in de kwestie-Barrepolder. De ge meentewet geeft duidelijk aan dat je niet mag meestemmen over zaken, die jezelf aangaan. Een klein stukje van het plan Hoge Rijndijk betrof haar. Je moet in dit soort zaken erg voorzichtig zijn", aldus burge meester Koopmanschap. „Ver der zal ik zoals mij is gevraagd laten uitzoeken in hoeverre sprake is van belangenverstren geling. Ieder raadslid wordt on der de loep genomen, dus ook mevrouw Sanders." Relatie B en W met ondernemers en woningstichting op dieptepunt pra; nen Shirt, 100% katoen, easy care (licht strijkend), diverse kleuren en dessins, maat 37 t/m 44, van 99,95 voor 75,- Das, 100% zijde, diverse kleuren en dessins, van 79,95 voor 49,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf AMSTERDAM. ROTTERDAM EN DEN HAAG ELKE ZONDAG GEOPEND VANAF 12 00 UUR. Wethouder Van den Aardweg moet een 'ultieme poging' doen om tot samenwerking te komen met woningstichting Warmun- da en met de ondernemersver eniging. Hierop drongen alle Warmondse fracties gister avond aan, toen de ontwikke ling van de kop van de Dorps straat ter sprake kwam. Tijdens een rommelige commissiever gadering bleek hoe verstoord de relatie tussen het college van burgemeester en wethouders en de ondernemersvereniging en de relatie met de woning stichting inmiddels is. De be schuldigingen vlogen over en weer door de zaal. PW, WD en CDA hechten veel belang aan betrokkenheid van zowel Warmunda als de ondernemersvereniging bij de totstandkoming van een'grote supermarkt en woningen op de 'kop'. Volgens hen is goede sa menwerking cruciaal, wil de ge meente snel dingen van de grond krijgen. Wel vindt de po litiek dat de gemeente daarbij de regie moet hebben. War munda en de ondernemersver eniging zijn dan 'participanten'. „Eke partij moet zich bewust zijn van die positie en niet den ken dat ze voor honderd pro cent haar zin kan krijgen", be nadrukte J. Kwestro (WD). Wethouder Van den Aardweg bleek bereid om weer met de ondernemers en met de wo ningstichting om de tafel te gaan zitten. Wel liet hij door- schremeren dat het met name met de eerste partij moeilijk wordt om op één lijn te komen. „De ondernemers hebben ons voorwaarden gesteld die ons niet aanstaan. Het kén niet dat de ondernemers gaan beslissen welke supermarkt er komt, want dan komt er een die nier tot de kandidaten behoort. Er zijn destijds twee kandidaten gekozen. En daar heeft de raad mee ingestemd." Dat de spanningen tussen de wethouder en ondernemers club zijn opgelopen, bleek wel toen bestuurslid H. Oudshoorn het woord nam. Hij suggereer de dat het college in het geniep al vergevorderde plannen heeft met de 'kop'. Oudshoorn zei ook te vrezen dat de 'kop' slechts beperkt ontwikkeld kan worden vanwege de onenigheid tussen gemeente en woning stichting. Warmunda heeft im mers een belangrijk pand in het gebied in handen: de Dekkers- gaardflat. Van den Aardweg wees de beschuldigingen reso luut van dè hand en sprak van 'insinuaties'. De Warmondse poli tiek wil nu toch echt vaart zetten achter de ontwikkling van de kop van de Dorps straat. Het gaat de fracties tot dusver al lemaal veel te lang zaam. Volgens PW-burger- lid C. van der Zalm moeten burgemeester en wethouders 'als de sodemieter' beginnen met het maken van een plan. Het verbaast hem dat er nog steeds geen programma van eisen op tafel ligt. „Moeten alle huurwo ningen terugkomen de worden gesloopt? Hoeveel lagen willen we dat panden krij gen? Dat soort uit gangspunten hebben we nog steeds niet ge formuleerd. Ga daar mee nou eens als een speer aan de slag." Ook wethouder Van den Aardweg is teleur gesteld over wat tot nu toe tot stand is ge bracht. „Dat is mij ook een doorn in het oog. Ik ben een man die snel resultaten wil zien. Ik heb altijd ge dacht dat dingen in kleine eenheden snel ler gaan, maar in War mond is dat helaas niet zo." Volgens Van den Aardweg heeft het gebrek aan vaart ook te maken met het feit dat Warmond zich richt op meerdere grote projecten tege lijk. „Wat we op ons bordje aan projecten hebben liggen: de kop. het sociaal cultu reel centrum en Kou- denhoorn, dat is voor Warmondse begrip pen veel." Ook de relatie tussen de wo ningstichting en de gemeente heeft een flinke deuk opgelo pen. Warmunda en de gemeen te zouden de ontwikkeling van de 'kop' aanvankelijk samen ter hand nemen. De woningstich ting diende een stappenplan in, dat in haar ogen in alle opzich ten beter was dan het plan van het bureau DHV, dat de ge meente met adviezen bijstaat. Het grootste bezwaar tegen het plan van de woningstichting is volgens Van den Aardweg dat deze de regie 'te veel naar zich toe wilde trekken'. „Wij willen helemaal niet de regie hebben," bezwoer War- munda-voorzitter Van Mame ren. Maar de wethouder kon dat niet geloven. „Als dat zo is, dan is het toch vreemd dat de woningstichting in haar plan heeft voorgesteld om 't Meer- punt van de gemeente te ko pen?" PW-burgerlid C. van der Zalm maakte aan het geruzie een einde. Hij stelde voor dat de wethouder de beide partijen nogmaals uitnodigt voor een gesprek. Eerder op de avond had hij al gezegd het 'als een failliet' te beschouwen, als het de gemeente niet lukt om tot samenwerking te komen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17