Een belangrijke pijler in Afrikaans watt: Duin Bollenstreek Noordwijk onderzoekt toenemende wateroverlast Mauritaiw 'Zo'n ontbindend karkas is slecht voor het milieu' Portier krijgt werkstraf vo trap in gezicht lastige klant: Juridisch touwtrekken om pand sportschool Van Leeuw Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 DINSDAG 14 MAART 2000 Auto in brand op N206 katwuk De auto van een 25-jarige Leidenaar is gisteravond op de provinciale weg N206 bij Katwijk door onbekende oorzaak in brand gevlogen. Een voorbijganger schoot de bestuurder te hulp met een brandblusser. Niemand raakte gewond, maar de auto raakte zwaar beschadigd. Boot moet weg uit Hendrikkanaal katwuk De Katwijkse booteigenaar H. van der Marei moet zijn motorjacht weghalen uit het Prins Hendrikkanaal. Het gemeen tebestuur wil het kanaal 'schoon' hebben na de opknapbeurt. De eigenaar van het jacht weigert de boot echter te verplaatsen. Het jacht ligt aan zijn eigen kade en hij vindt het niet eerlijk dat hij alleen de lasten van zijn eigendom mag dragen, terwijl de lusten hem door de neus worden geboord. Volgens burgemees ter en wethouders is de regeling in het kanaal voor iedereen hetzelfde. Zij willen de booteigenaar een dwangsom van 250 gulden per 'Niet drie jaar vissen en dan weer weg zijn noordwuk maruke den hollander Noordwijk gaat onderzoeken of er verband bestaat tussen de toenemende wateroverlast in de woonwijken en het waterbe heer in de duinen. Bewoners klagen volgens wethouder Sweers in toenemende mate over nattigheid in de kruip ruimtes onder hun huizen en in tuinen en achterpoorten. Wat daarvan de oorzaak is, is nog niet duidelijk. De laatste jaren wordt er aan het duingebied ten noorden van Noordwijk minder drink water onttrokken. Terwijl ten zuiden, in het Katwijkse duin gebied, juist sprake is van wa terinfiltratie ten behoeve van de drinkwatervoorziening. De wet houder wil met het onderzoek boven water krijgen of er mis schien een samenhang bestaat tussen de Noordwijkse water overlast en het veranderende beheer in het duingebied. De vrees bestaat dat de stijging van het grondwaterpeil structureel is en wellicht dure maatregelen nodig zijn om de Noordwijkers droge voeten te kunnen garan deren. Als voorbeeld haalde de wet houder gisteren tijdens een commissievergadering de ge meente Bloemendaal aan. Die gemeente zou inmiddels al mil joenen hebben uitgegeven om een einde te maken aan toene mende nattigheid in de woon wijken. Volgens Sweers schui ven het Hoogheemraadschap van Rijnland en de provincie Zuid-Holland alle verantwoor delijkheid voor het te hoge wa terpeil voorlopig van zich af. Hij is inmiddels in overleg met Kat wijk om het waterprobleem ge zamenlijk te 'tackelen'. De bollentelers in het Lange- veld klagen ook al lange tijd steen en been over de hoge grondwaterstanden. Zij namen TNO Delft in de arm om onder zoek te doen naar de oorzaak. Volgens de rapportage van TNO is er verband tussen de hoge waterstand in het agrarische gebied en de veranderde water winning in de Amsterdamse Waterleiding Duinen. De politiek wees de wethou der op het feit dat de water overlast in het dorp niet alleen van de laatste tijd is. „Het speelt al zeventien jaar", aldus C. Versteege van De Noordwij- ker, die vond dat de bewoners wel erg lang op een oplossing moeten wachten. De wethou der benadrukte het belang van nader onderzoek. Sweers: „Na tuurlijk kunnen we het niet ma ken de bewoners met natte voeten te laten zitten. Maar dit is iets dat je niet zo maar even kunt oplossen." De rederijen Parlevliet en Van der Plas (Katwijk/ IJmuiden), Vrolijk (IJmui- den) en Van der Zwan en Jaczon (Scheveningen) wil len een langdurige samen werking aangaan met Mauritanië. De bouw van de haven is daarvoor een belangrijke stap. De Ne derlanders verplichten zich te zorgen voor goede infrastructuur, een koel huis en een kleine visver- werkingsfabriek. Boven dien helpen zij de lokale vissers met het bereiken van Europa als afzetmarkt. katwuk» eric de jager vervolg van voorpagina De ondernemers stellen wel twee eisen aan de bouw van de haven. Er moeten zich finan ciers voor het miljoenenproject aandienen, er moet uit weten schappelijk onderzoek blijken dat er voldoende vis voorhan den is en de Mauritaanse over heid moet bereid zijn een over eenkomst voor tien tot vijftien jaar aan te gaan. „We willen niet eventjes twee of drie jaar vissen met onze schepen en dan weer weg. Dit moet een be langrijke pijler in onze bedrijfs voering worden", zegt H. van der Brink van The Group, waar in de vier trawlerrederijen zich hebben verenigd. Daarom is op initiatief van The Group ook een werkgroep opgericht, waarin de Neder landse bioloog Ad Corten sa men met vertegenwoordigers uit Senegal, Gambia, Marokko en Mauritanië probeert een managementplan voor de hele regio op te stellen. „Dat is een goede stap op weg naar het in voeren van vangstquota", zegt van der Brink. „Want wij kun nen wel als braafste jongetje van de klas op al onze schepen wetenschappers meenemen, als de Russen en Koreanen ver volgens alles leegvissen schiet Burgemeester Abdallahi Ould Minh van de Mauritaanse vissersstad Nouadhibou, vertegenwoordigers van Parlevliet en Van der Plas en het Kat wijkse gemeentebestuur bespraken gisteren in het gemeentehuis de Nederlandse inbreng in de Mauritaanse visserij en gezondheidszorg. FOTO FRANS ROOMER je daar niets mee op. De we reldvoedselorganisatie FAO neemt de kosten van de werk groep voor haar rekening. Voor de kosten van de haven zoeken de trawlervissers nog naar potjes. „Die zijn er wel, maar we weten niet of we ze snel kunnen vinden. Vast staat wel dat het project nog dit jaar zijn beslag moet krijgen. Dan zijn we klaar voor een verhui zing van Las Palmas naar de Mauritaanse haven", aldus van der Brink. Hij geeft toe dat ze daarmee op de Canarische Ei landen, waar nu alle vis die de Nederlanders uit de Afrikaanse wateren halen wordt overgesla gen, niet blij zijn. Maar hij heeft geen medelijden: „Dan moeten ze maar wat delen. Het is ten slotte Mauritaanse vis." Mauri tanië is voor de Nederlandse vissers vooral interessant, Qm- dat er veel vis zit die in grote, aparte scholen rondzwemt. Bij het ophalen van de netten vin den de vissers slechts één, maximaal twee vissoorten. Dat maakt het vissen efficiënt en de verwerking goedkoper. De Mauritaanse bezoekers toonden zich gisteren erg ver heugd met de Nederlandse be langstelling. Overigens kwamen zij niet alleen voor visserijzaken naar Europa. De reis werd geor ganiseerd door de stichting 'Help Mauritanië', die een zie kenhuis in het West-Afrikaanse land onderhoudt. Het idee kwam van zeehondenredster Lenie 't Hart, die ook in Mauri tanië actief is. Zij legde een aan tal jaren geleden het eerste con tact tussen de Nederlandse vis sers en de Mauritaanse over heid. Vandaal" dat zaterdag een bezoek aan de zeehondencrè che in Pieterburen in het pro gramma was opgenomen. rgar ?n fth wuft iq^jl nda Mauntanië verdeelt 2,5 miljoen inwoner meer dan één miljoi kante kilometer lani klitten de voormalige den voornamelijk rond de steden in het ïH en het zuiden. Ruin; derde van het landr^ uit woestijn, inmidi dor en verzengend, de oude woestijnvt niet meer kunnen oi Van de oorspronkelij miljoen nomaden le w nog maar een kwart i een zwervend bestaai KC De economie vj West-Afrikaanse landf^ voornamelijk op de van ijzererts en de De plaatselijke visser ken zich tot vangste en' de kust. veelal in oud achtige bootjes. De i bij Mauritanië staan als zeer visrijk. Nouadhibou, de t ven van de Maurit; gisteren Katwijk is één van de traditii sersplaatsen. Het st naar schatting 100.00 ners) ligt op een 35 U lang schiereiland. He zuidelijk aan een n park, waar vissers gebruiken om vis ri netten te drijven, en lijk aan de Westelijke een gebied dat al lang onderwerp is bloedige oorlog tui rokko en onafha heidsstrijders. Het westelijke deel schiereiland ligt 1 landmijnen. De Westelijke Sal !0r niet het enige strijdp 1 or zo nu en dan de steekt: ethnische pre gj, tussen de Moorse zwarte bevolking zoi ,JAj en dan voor onrust zuiden van het land. Zaterdag schoonmaakdag in Duin- en Bollenstreek Je bent de beroerdste niet en je geeft je op voor landelijke actie van de Natio nale Natuur en Schoonmaakdag. Want je bent milieubewust en je wilt de na tuur ontdoen van al dat verfoeilijke zwerfvuil. Goedgehumeurd trek je er met een prikstok op uit. Ineens stuit je op een dood schaap in de sloot. Het beest verkeert in verregaande staat van ontbinding. Smerig. Vies. Stank. Ie gaat bijna over je nek. Het is allemaal geen fabeltje, want vorig jaar tijdens een schoonmaakactie in de Bollenstreek werd zo'n kadaver van een schaap gevonden. Het leven van een vrijwilliger is niet zo simpel. Het dode schaap is volgens B. Tomee, voorzitter van de Wildbeheereenheid (WBE) Duin en Bollenstreek, een extra motivatie om een schoonmaakdag te houden. „Reken maar dat dat niet bevorderlijk is voor het milieu, zo'n ontbindend karkas in het water." Een mentaliteitsverandering bereiken is dan ook het voornaamste doel van de Nationale Natuur Schoonmaakdag, die zaterdag 18 maart in de regio wordt ge houden. „Het rendement van de schoonmaakactie is te verwaarlozen. We doen het vooral om mensen bewust te maken van de gevolgen van zwerfvuil in de natuur", zegt Tomee. De schoonmaakactie wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden. Tijdens de ac ties in voorgaande jaren werden door heel Nederland vele tonnen zwerfvuil uit de natuur verwijderd. Daarbij stuitten de schoonmakers op de meest uiteenlo pende zaken, van blikjes en stukken plastic tot complete accu's en gedumpt puin. Om het jubileum van de Nationale Na tuur Schoonmaakdag op te luisteren, komt staatssecretaris Faber van het mi nisterie van landbouw de actie officieel openen in de jachthaven van Noordwijk, achter het touringcarbedrijf van Beuk. Tomee: „De staatssecretaris steunt ons initiatief. Ze prikt 's morgens een stokje mee voor de camera's en daarna laten we haar nog het een en ander zien." Vervolgens gaan ruim honderd vrijwilli gers van voornamelijk Noordwijker- houtse verenigingen met prikstokken op pad om gebieden in Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout, De Zilk en Wasse naar te schonen van zwerfvuil. De Leid- sevaart en de Dinsdagse Wetering zijn twee van die locaties. Behalve de wild beheereenheid - een jagersvereniging - hebben onder meer de Noordwijker- houtse visclub, de watersportvereniging en voetbalvereniging WSB hun mede werking toegezegd. Ondanks het vele vuil dat jaarlijks wordt verzameld, heeft Tomee niet de illusie dat de natuur op lange termijn veel baat heeft bij het opruimen. „Het rendement van de schoonmaakactie is te verwaarlo zen. Maar je kunt het laten en dan ge beurt er dus helemaal niets. We doen het vooral om mensen bewust te maken van de gevolgen van zwerfvuil in de na tuur. Ik wandel op zondagmorgen vaak door de Amsterdamse Waterleidingdui nen. Het is daar meestal een file van wandelaars en elke keer verbaast het me weer wat mensen er allemaal achterla ten. En dat terwijl er toch voldoende af valbakken in de buurt zijn." Ondanks het geringe resultaat denkt To mee niet dat de schoonmaakdag meer dan eens per jaar gehouden zou moeten worden. „Als je zoiets gaat professionali seren, is de lol er al snel af. Mensen stor ten dan liever vijftig gulden en denken er vervolgens vanaf te zijn. Ze moeten hun eigen verantwoordelijkheden onder ogen zien." De WBE-preses is dan ook van mening dat de zwartepiet niet bij de overheid gelegd moet worden. „Het is erg makkelijk om naar iemand anders te den haag/noordwu k persbureau cerberus Het schoppen tegen het hoofd van een lastige bezoeker is een 54-jarige portier van de Bob aan de Grent in Noordwijk gis teren bij de Haagse politierech ter J. van Daal op een werkstraf van zestig uur komen te staan. Daarnaast hangt de man een voorwaardelijke celstraf van een maand boven het hoofd als hij binnen een proeftijd van twee jaar opnieuw ongeoor loofd geweld gebruikt. Tegen de man was door officier van justi tie N. Vos een celstraf van twee maanden geëist. Op 20 december vorig jaar zag een politieman vanuit zijn auto hoe de portier een man te gen het hoofd trapte, die voor de Bob op de grond lag. De po litieman stapte uit en sprak de portier aan op zijn gedrag. „Ik kon mij even niet beheersen", antwoordde de portier. De las tige bezoeker was kort tevoren door de portier omver geduwd toen hij na sluitingstijd weer de Bob wilde binnengaan. Door de val en trap liep de man verwon dingen op aan zijn pols en neus. Politierechter Van Daal nam het vooral de trap in he pi hoog op. Hij had geen het verhaal van de p: hij uit noodweer hand er t dat de bezoeker he ta slaan. „Trappen naai die op de grond noodweer", zei de pce ter. „In dat geval bent hoo schikt als portier en 1 foor diploma niet mogen la extr De politierechter portier, die zijn vaki :jui< uitoefent, voor dat schien te oud wordt werk. „Naarmate ik word, nemen de irrifacot mij toe." evel Ontbindende voorwaarden struikelblok in aankoop den haag /katwuk wijzen. Niet iedereen realiseert zich dat het een morele verplichting is om de leefomgeving schoon te houden." Een verband tussen de wildbeheereen heid en de komende schoonmaakactie lijkt in eerste instantie ver te zoeken, maar Tomee ziet dat anders: „Een jager kent zijn eigen werkgebied als geen an der. Hij weet dus ook welke gedeeltes als eerste in aanmerking komen om schoongemaakt te worden. Dal verhaal geldt ook voor andere verenigingen. Bij de visclub weet men precies waar de waterkant het vuilst is, terwijl de water sportvereniging juist de verontreiniging in open water kan aanpakken." Op die manier is de opruimactie dus ook in het eigen belang van de schoon makers, betoogt Tomee. „De WBE heeft als taak een gevarieerde en gezonde wildstand te handhaven. Buiten het feit dat rondzwervend afval gewoon een rot- gezicht is, vormt het een bedreiging voor de dieren en de overige natuur. Een ge zonde wildstand begint bij een gezonde, schone leefomgeving." De voorzitter geeft toe dat de jagers via de schoon maakactie ook proberen hun imago op te poetsen. „Door het opruimen van zwerfafval willen we duidelijk maken dat we puur in het belang van de natuur be zig zijn. Veel mensen hebben toch een verkeerd beeld van ons. Wij schieten als jagers dieren niet voor de lol af." MAARTEN DEKKER» rob onderwater Sportschool Van Leeuwen aan de Groen van Prinstererweg in Katwijk is inzet van een juri disch steekspel. Advocaat M. Hengst heeft vol gens eigen zeggen met eigenaar P. van Leeuwen een (mondelinge) overeenkomst gesloten over de aankoop van het pand voor 1,3 miljoen gulden. Van Leeuwen bestrijdt die mening voor een deel. Hij eist dat ontbindende voorwaarden in de over eenkomst worden opgenomen. Daar wil Hengst niet aan en hij heeft daarop op 25 januari beslag laten leggen. Gisteren diende voor de rechtbank een door Van Leeuwen aangespannen kort ge ding om de beslaglegging op het pand aan de Groen van Prinstererweg ongedaan te laten ma ken. Van Leeuwen wil het pand aan een andere gegadigde, de Katwijkse Bouw Maatschappij .ver kopen, maar wordt daarin door het beslag van Hengst belemmerd. Het draaide gisteren in het Paleis van justitie om ontbindende voorwaarden. Over de vraag prijs van 1,3 miljoen gulden van de sportschool was geen enkele discussie. Eigenaar Van Leeu wen eiste van de koper een schriftelijke bankga rantie voor het volledige bedrag. Gebruikelijk bij verkoop van huizen en panden is dat kopers zich voor tien procent van de koopsom garant stellen. Van Leeuwen heeft de volledige bankgarantie no dig om in Frankrijk een woning te kopen. De twee zoons van Van Leeuwen bestieren in dat land een camping. Van Leeuwen wil zich na de zomer bij zijn familie voegen. Hij neemt een deel van de inboedel van de sportschool mee om daar zijn beroep van sportleraar verder uit te oefenen. Volgens Hengst is de voorwaarde van de bank garantie niet besproken, toen de 'koop' op 14 ja nuari mondeling werd gesloten. Hij li leggen op het pand toen hij hoorde dat de gegadigde (de KBM) een bod van 1, op het pand had uitgebracht. W. Vroej advocaat van Hengst, zei tijdens de rei dat Van Leeuwen last heeft van 'verkoo[ Rechter R. Paris deed gisteren poging partijen tot elkaar te brengen. De rei zei dat niemand harde bewijzen over oi de voorwaarden kon overhandigen. „B verzoek ik u nu een koop te regelen zo bindende voorwaarden. Gaat u daar n over nadenken." Ze kregen van Paris p minuten de tijd. Daarop stroomde de rechtszaal leegt op de gang druk onderhandeld. En ti partijen er niet uitgekomen waren, stui de kibbelende Katwijkers voor een ttf en zelfs voor een derde keer de Hengst was het voorstel van de rechter zonder ontbindende voorwaarden, acceptabel, maar Van Leeuwen wors een bankgarantie. Toen de rechter hen had gemaakt, dat dit een ongebruikelijk bond Van Leeuwen in. De eis van eei rantie liet de sportschooleigenaar vallf daarvoor wilde hij verkoop van het pan ni, maar de oplevering zou dan op 1 s plaatsvinden. Hengst veegde dat voorsi fel. Rechter Paris probeerde Van Leeuw andere gedachten te brengen. „Als de vi 1 juni is beklonken, moet het leeg won leverd. Dat is toch redelijk." Van Leeu bij zijn standpunt. De rechter doet op 22 maart uitsprat is ook een bodemprocedure begonnen kwestie. Zo'n procedure moet uitslui wie er gelijk heeft. irdt bl I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16