Hogeschool wil opleiding economie Leiden Leiden Regio e: le lange lijdensweg naar opname in een verpleeghuis Zorgsector hoopt op toeloop personeel door nieuwe aanpak Middeleeuws ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, J e buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden lurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, lax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl UISWUK Succulenta verzorgt donderdag een dialezing geti- ictussen en vetplanten, een retourtje van A tot Z'. De lezing jdir er diverse soorten cactussen en vetplanten, hun eigenaar ibis en en hoe ze gekweekt worden. De bijeenkomst is in wijk- 'AktiefBerlagestraat 2. De toegang is gratis. ode INWIJK Voor 55-plussers is morgen van 14.30 tot 16.30 uur ïheid bingo te spelen in de Van der Willigenhof aan de sbj aan 264. De entree is zes gulden, inclusief een kopje koffie De zaal is om 14 uur open. EEST Trainingsbureau Ziezo begint morgen een Doe-Durf- J gvoor kinderen van 9 tot 12 jaar. Deelnemers leren op een r en speelse manier om te gaan met hun gevoelens van ver- n!{ eid, faalangst en spanning. Met behulp van oefeningen le- kinderen zich te ontspannen. De kosten voor tien bijeen- re* >n, die worden gehouden in een lokaal van basisschool rtje Pieterse, Houüaan 60, bedragen 350 gulden. Nadere in- ie: telefoon 020-6834133. 01 Op de kookcursus, waarin de basisprincipes van de Ara keuken worden uitgelegd, zijn nog enkele plaatsen vrij. De die uit tien lessen lessen bestaat, wordt vanaf morgen- 19 uur gegeven in het lokaal van de Stichting Arabische ;n 'Narcis', aan de Driftstraat 77. Per les zijn de kosten 7,50 Informatie telefoon 5223035. IWUK Voor een klein aantal personen begint in buurthuis ;n Wieken een cursus om (blind) typen op de computer te )e cursus is op donderdagmiddag van 13.30 tot 15 uur en me kost 30 gulden voor twaalf lessen. Het buurthuis staat [Valkenpad 5. Voor inlichtingen en inschrijving: Wil Tolle- •lefoon 5223756 of 5212893. EEST Postzegelvereniging Philatelica houdt donderdag haar enfce algemene ledenvergadering in de kantine van de depen- in het Dr. Visser 't Hooftlyceum aan de Antonie Duycklaan ian|e vergadering kunnen er postzegels worden geruild, npi di ke di NSKWARTIER De bijeenkomst morgenavond van de afde- aland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden tpoor-Tramwegwezen (NVBS) staat in het teken van de egeling. NS-dienstregelingplanner Michiel ten Broek uit hai dam vertelt hoe de dienstregeling voor de honderden trei- gee, elke dag de Randstad en de Leidse regio doorkruisen, tot g aa omt. Deze bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Ei- Stationsweg 29a, aanvang 20.00 uur. Leden moeten drie cbe betalen, niet-leden een gulden meer. I0RS In de ijshal aan de Vondellaan zijn morgen vanaf 13 1 Leidse schaatskampioenschappen voor leerlingen van ba- er8e len. Aan de wedstrijden doen kinderen van de groepen 3 net 8 mee. WORST Voor leerlingen van het voortgezet onderwijs staat 0 vanaf 12.30 uur in de 3 Octoberhal, Smaragdlaan 99, een itontoemooi op het programma. Voor dit toernooi hebben dubbels ingeschreven. SHOF In buurthuis Stevenshof, TrixTerwindtstraat 4, is van 9 tot 11.30 uur een kinderkleding- en speelgoedbeurs. zi wa IheidService Thuiszorg Groot Rijnland heeft weer een nieu- ist aan haar pakket toegevoegd: de 'Orde op zaken' service, enst biedt hulp aan alle leden, die orde op zaken willen ad in hun administratie en/of huis en daarbij behoefte hebben des en begeleiding. De mogelijkheden variëren van orde en scheppen in huis, het opschonen van de administratie tot doelmatiger met de tijd om te gaan. Daarnaast kan hulp worden bij verhuizing of de afhandeling van vaak moeilij- als inboedel en nalatenschap. Voor informatie kan wor- ^~J>eld naar telefoon 5161404, maandag t/m donderdag van 9 flH|ur en vrijdag van 9 tot 15 uur. C|ds< :e Welzijnsorganisatie en Diaconaal Centrum de Bakkerij en op maandag 20 maart opnieuw met fietslessen voor al en. De cursus bestaat uit zestien lessen en duurt tot 21 praktijk- en theorielessen worden gegeven in buurthuis 1323 Jsteeg en buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. De 3- 53 die worden gegeven op maandag en donderdag van 9.15 5 uur zijn alleen voor vrouwen. Op maandag- en donder- ndzijn de lessen van 19 tot 21 uur zijn voor mannen èn END! n- Deelnemers kunnen een fiets lenen. De kosten van deze 83 >edragen 75 gulden. Inschrijving en betaling kan bij de ba- Ie LWO, Breestraat 117, op werkdagen tussen 10 en 17 uur. erlandse CVA-vereniging 'Samen Verder' houdt zaterdag MENijlot 16 uur in Verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noor- Jan 50 een bijeenkomst voor leden, partners en belangstel die te maken hebben gehad met een 'beroerte'. Aanmel- bij de contactpersoon voor de regio Leiden, A. Kastelein telefoon 071-5147411. ichtigi! Leids project krijgt in Gouda navolging uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 14 Maart ALFEN - Door aankoop is het bestuur van het R.K. Liefdegesticht eigenaar geworden van het land, dat zich achter dit 'St.-Jozefgesticht' uitstrekt en verder met een smallere strook uitloopt op de Spoorlaan. Zoodoende sluit nu het grondgebied van het gesticht aan bij dat der R.K. kerk. Al dadelijk nadat de koop gesloten was, werd de hand aan het werk geslagen om het terrein zoetjesaan te doen beantwoorden aan het doel, waarmede het aangekocht is, namelijk voor wandelplaats der gestichtbewoners. Groote bedrij vigheid heerschte er; hier werd een sloot gedempt, ANNO 1975 daar een uitgediept, ginds werd opgehoogd en ge graven, waarbij men soms stiet op brokken funda ment, overblijfselen van het oude 'Het Hof', dat daar ter plaatse stond in den tijd toen dit dorp nog een ambachtsheerlijkheid was; de pas verlaagde vaste steenen Hofbrug herinnert nog aan het oude lust slot, waarvan nog slechts een gemetselde diepe put is overgebleven. Inderdaad is deze koop een heerlij ke aanwinst niet alleen voor het liefdegesticht, als het terrein geheel zal zijn aangelegd met wandelpa den, vijver enz., maar als het te planten geboomte deze plek in het groen zal gehuld hebben, zal zij ook niet weinig de omgeving van de kerk versieren. g» st is inmiddels weerge- in huize Riethoven, maar iren ze boos daar aan de L« broersgracht. Boos op 'MC, boos op de thuis- 'verij:,oos °P biJna de hele we- •jarige Leo Riethoven [t samen met zijn fami- jgfl| m 83-jarige buurman, ^^lzorg heet dat anno Bijna anderhalve week n viel de dementerende ejaarde man 's nachts in ezon >ning van de trap, klapte verwarming en liep een nde hoofdwond op plus 'an knie en arm. Rietho- 'nd hem badend in het onder aan de trap. Met een ambulance werd het slachtoffer naar het LUMC ge bracht. Daar duurde het een tijdje voordat de patiënt werd gehol pen, volgens Riethoven. „We moesten zeker twee uur wach ten. Toen ik zei dat mijn buur man - als hij een of andere hoogwaardigheidsbekleder was geweest - meteen zou zijn be handeld, waren de rapen gaar. Maar goed, niet lang daarna werd hij verzorgd." De forse hoofdwond werd gehecht en Riethoven verzocht het LUMC om opname of om zijn buurman in een verpleeg huis te plaatsen. Het was voor hem duidelijk dat de man voorlopig niet naar huis kon. „Vergeet het maar. Er werd ge zegd dat ik hem maar weer moest meenemen. Hoe dan? Vroeg ik. Achterop de fiets soms? Ik ben weggegaan, maar hij is met een ambulance naar zijn huisje teruggebracht. Toen hebben we de verzorging maar weer op ons genomen. Niet omdat we het niet willen of kunnen doen, maar het was natuurlijk geen goede oplos sing." Riethoven heeft in zijn huis kamer een babyfoon staan waardoor hij op de hoogte blijft van wat er zich naast hem afspeelt. „Kijk, mijn buurman heeft eigenlijk dag en nacht verzorging nodig. Wij hebben zijn bed beneden in de huiska mer gezet, maken de kamer schoon, verzorgen hem en zor gen voor eten en drinken. Er zijn maar twee mogelijkheden: of hij gaat naar een verpleeg huis of hij krijgt 24-uurs zorg aan huis. Hij wil namelijk zijn bed uit, maar als hij probeert op te staan, zakt hij door zijn knie waardoor we hem weer van de grond kunnen rapen. Ook probeert hij of naar buiten of naar boven te gaan. De trap is inmiddels gebarricadeerd maar we moeten hem constant in de gaten houden. Begin vorige week was het weer raak. Op de een of andere manier was de oude man toch uit zijn bed gekomen en op nieuw gevallen. Riethoven bel de politie en ambulance, kreeg veel sympathie maar een plekje in een verpleeg- of ziekenhuis was er niet bij. Dinsdag kwa men twee deskundigen de situ atie beoordelen maar ook zij hadden niet meteen een pas klare oplossing. Talloze telefoontjes van de huisarts aan onder andere thuiszorg en verpleeghuizen le verden in eerste instantie ook niet het beoogde resultaat op. Maar inmiddels is er licht aan het einde van de tunnel. Don derdagmiddag is de buurman van Riethoven naar verpleeg huis Zuydtwijck gebracht waar hij tijdelijk kan verblijven. Tot grote vreugde van Riethoven. „Maar zo gauw hij weer is aan gesterkt en kan lopen, neem ik hem weer mee naar zijn huisje. Want dat is de enige plek waar hij wil sterven." Het LUMC weigert om priva- cyredenen commentaar op in dividuele gevallen. LEIDEN - De aandacht van het winkelende publiek werd gisteren weer even gevestigd op de Harmony- collectie van Lampe. In de zaak liepen mannequins rond in modellen uit deze collectie, bedoeld voor de jonge vrouw zo tussen de 25 en 40 die toch heel modieus gekleed wil gaan. Het worden deze zomer vooral wijde rokken, aangerimpeld met steekzakken die het modebeeld gaan bepalen. Daarnaast natuur lijk de 'hoesjurk' en bijpassende wijde mantels. Wat de materialen betreft zagen we vooral veel katoen, popelin en babyroy (een heel fijne kwaliteit ribcord). Naast effen zijn dessins met strepen en bloemetjes erg in. foto archief leidsch dagblad Vrijdag 14 maart KATWIJK - "De WV heeft niets te verbergen. Wij werken pro deo. In 't belang van de badgasten, maar zeker niet in mindere mate voor de Katwijkse bevol king", aldus Meester Jan van der Plas, voorzitter van de Katwijkse VVV, tijdens de commissievergadering voor Vrijetijdsbesteding. De heer Van der Plas was - tezamen met de heer Tieleman - voor deze vergade ring uitgenodigd, nadat de Katwijkse raad tijdens de begrotingsbehandelingen van vorige maand de wens had uitgesproken prijs te stellen op een wat duidelij ker begroting van de WV. Een wens die door drs. de Vries (PvdA) werd herhaald: ,,We hebben natuurlijk niets tegen de VW. Maar vooral omdat er met (veel) gemeenschapsgeld wordt gewerkt moet de raad ge woon wel op de hoogte gehouden worden. Nu was de begroting erg summier opgesteld". Meester van der Plas - "We leven in een glazen huisje" - vond de be groting daarentegen wel aan de eisen voldoen, maar ging toch akkoord met het voorstel de volgende be groting met een toelichting te completeren. DEN HAAG - Tweede-kamerlid drs. G. Nooteboom (D'66) vindt een cent niets meer waard. Hij wil het muntstukje dan ook zo snel mogelijk afgeschaft zien. Tegelijk zou een nikkelen tientje moeten wor den ingevoerd bijvoorbeeld voor gebruik in automa ten. Nooteboom gaat dit in de Kamer bepleiten bij de behandeling van de begroting van financiën. De Hogeschool Leiden hoopt over twee jaar te kunnen beginnen met een opleiding economie. Ook informatica moet straks in Leiden op heao-niveau mogelijk zijn. Col legevoorzitter T. Ouwerkerk zei dat gisteren bij de offici ële opening van het nieuwe schoolgebouw aan de Zerni- kedreef. Volgens voorzitter F. Leijnse van de HBO-raad is er in de beroepsprakrijk vooral behoefte aan hoger opge leiden met economische en juridische kennis. LEIDEN ONNO HAVERMANS De Leidse hogeschool zou met opleidingen op het gebied van management en informatica goed aansluiten op het onder wijsaanbod van de Leidse uni versiteit, aldus Leijnse. „Die be gint juist met een opleiding economie en recht. Op dat ter rein kan de hogeschool met een aanvulling komen." In dat verband prees Leijnse de al bestaande samenwerking tussen de Leidse en de Haagse hogeschool, waarbij ook de (technische) hogeschool in Rijswijk is betrokken. Ook minister Hermans is te spreken over deze regionale sa menwerking in het hoger on derwijs. De minister zei dat in een videoboodschap voor de feestende school. Wegens ver blijf in Denemarken kon hij niet bij de opening van de nieuw bouw aanwezig zijn. Klaarstomen Hermans richtte zich in zijn toespraak op de pedagogische academies. Die moeten zich veel actiever opstellen om men sen met een andere studie of beroep in korte tijd klaar te sto men om voor de klas te staan. Deze zogeheten zij-instro- mers kunnen nu al in twee jaar een pabo-opleiding afronden, maar volgens de minister is dat niet genoeg. De pabo s moeten meer uitgaan van de vraag van mensen die het onderwijs in zouden willen en van de scho len die hen een baan moeten geven dan van hun eigen aan bod, aldus Hermans. Ook Leijn se pleitte er voor zich niet te be perken tot jonge studenten, maar aandacht te geven aan ouderen die naast hun baan nog een hogere beroepsoplei ding willen volgen. Hermans en Leijnse bena drukten allebei dat het goed gaat met het hoger onderwijs. Met bijna driehonderdduizend studenten voorzien de 53 hoge scholen in Nederland in een groeiende behoefte. Afgestu deerde hbo'ers kunnen gemak kelijk aan de slag, aldus de mi nister. Leijnse herinnerde eraan dat dat twintig jaar geleden nog ondenkbaar was. Hij voorziet een verdere groei, omdat de vraag naar hoog opgeleide mensen groot is. „Een groei met 25 procent in de komende tien, vijftien jaar zal mij niet verbazen." Daarbij is het van belang dat de studenten niet meer eenzijdig worden opge leid tot vakspecialist. „De hoge school is van een onderwijsfa briek een kenniscentrum ge worden." Annemarieke Willemsen, con servator Middeleeuwen bij het Rijksmuseum van Oudheden houdt maandag 20 maart in het Gemeentearchief een lezing over middeleeuws speelgoed. Uit de Middeleeuwen is veel speelgoed bekend: van ballen en bikkels tot stokpaarden en zwaardjes. Er wordt wel eens beweerd dat kinderen in de Middeleeuwen 'miniatuur-vol wassenen' waren maar Willem sen meent het tegendeel: kin deren waren een duidelijk her kenbare groep in de samenle ving. De lezing begint om 20.00 uur en maakt onderdeel uit van een langere reeks bijeenkom sten van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland. Het gemeentearchief is te vin den aan de Boisotkade 2a. Arbeidsbureaus beginnen mobiliteitscentrum gezondheidszorg De arbeidsbureaus in Leiden, Lisse, Alphen aan den Rijn en Gouda zijn deze week begon nen met een 'mobiliteitscen trum gezondheidszorg'. Men sen die op zoek zijn naar een baan in de zorgsector, kunnen er terecht. De centra in de vier gemeenten zijn een gezamen lijk initiatief van werkgevers, werknemers en de Arbeidsvoor ziening Rijnstreek. Ze hopen met het initiatief nieuw perso neel aan te trekken en bestaand personeel te behouden. De zorgsector kampt al jaren met aanzienlijke personeelste korten en de verwachting is dat dit probleem de komende jaren alleen maar groter zal worden. Volgens recente onderzoeken loopt het tekort in de Rijnstreek in 2004 op tot meer dan twintig procent voor de verplegende en verzorgende beroepen. De mobiliteitscentra hebben tot doel vraag en aanbod van personeel beter op elkaar af te stemmen. Daarvoor is een be stand in aanbouw van werkzoe kenden en mensen die van baan willen veranderen. De verwachting van de initiatiefne mers is, dat er in de regio nog veel meer mensen wonen, die geïnteresseerd zijn in een baan in de gezondheidszorg en daar voor de kwaliteiten hebben. Voor veel zorgberoepen is een opleiding nodig maar voor wie graag snel aan het werk wil, bie den de centra kortdurende (bij) scholing en opfriscursussen aan. Niet alleen potentieel nieuwe medewerkers behoren tot de doelgroep van de centra. Ook voor het 'zittend personeel' wil len de mobiliteitscentra wat doen. Ze gaan in het vervolg va catures onder de aandacht brengen van personeel bij alle zorginstellingen in de regio Rijnstreek om de mobiliteit bin nen de sector te vergroten. Als voor een vacature binnen een week geen geschikte kandidaat is gevonden, gaan de centra met een e-mailservice ook naar andere instellingen. Tromgeroffel bij de opening van de Hogeschool Leiden. Het Leidse project 'Toezicht door jongeren' krijgt door het grote succes navolging in Gou da. Onder begeleiding van poli tieagenten gaan werkloze jon geren die geen onderwijs meer volgen, in het centrum en de probleemwijk Korte Akkeren surveilleren en eerste hulp ver lenen. De resultaten van het Leidse voorbeeld in deze trajecten zijn hoopvol. De werk- en scho lingssituatie van de jongeren die deelnamen is sterk verbe terd, zo concludeert het depar tement voor Strafrecht en Cri minologie van de Universiteit van Leiden na evaluatie. Verder leidt het project vol gens de onderzoekers tot ver mindering van gevoelens van onveiligheid onder de buurtbe woners en tot een daling van de criminaliteit in de wijken. De jongeren worden voor hun werk betaald. Ze krijgen een arbeidsovereenkomst met een sociale instelling en wor den gedetacheerd bij de politie. foto dick hogewoning j3001^00(1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15