j God op het Web Geloof Samenleving Moslims Nazareth bidden buiten 'Relatie RK-Ker met oud-katholief extra bemoeilijkt DINSDAG 14 MAART 2000 VANDAAG H A Koningin Mathilde (895-968), echtgenote van de Duitse koning Hendrik I, werd heiligverklaard omdat ze vroom was en veel goede daden ver richtte. Ze stichtte kerken en kloosters. En in de gebieden (Slavische en Hongaarse landen) waar haar man veldslagen won. verspreidde Mathilde trouw het geloof. Aan het eind van haar leven mocht ze nog voor een aantal jaar waarnemend hoofd van de gehele natie zijn die haar man en zoon Otto hadden veroverd. Toch is haar leven niet één en al voorspoed. Haar lievelingszoon Hendrik, genoemd naar zijn vader, had graag in de schoenen van broer Otto gestaan. Ma thilde steunde hem daar aanvankelijk in. Hij werd verslagen en gedood in een veldslag die Otto, zoals gebruikelijk, won. Mathilde verdween in het klooster, waar zij al haar zonden trachtte uit te boeten. Otto vergaf haar tenslotte. Zijn zonen werden machtige keizers die lange tijd het pausschap over heersten. Geen wonder derhalve dat Mathilde al snel heilig werd, en een feestdag kreeg op 14 maart. Cd-opnames op Mannenzangavond katwijk 'Kerk en Vaderland' is het thema van de Mannenzang avond die vrijdag 1,7 maart in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat 74 in Katwijk wordt gehouden. Op de avond worden cd-opna mes gemaakt. De dirigent is Martin van der Knijf en het orgel wordt bespeeld door Jaap van Rijn. De opbrengst van cd's en cassettes van de Mannenzangavond worden bestemd voor een christelijk doel, wat nog door de organiserende commissie moet worden bepaald. De zangavond begint om kwart voor acht en eindigt rond de klok van tien uur. Imam bij Leidse Hoed leiden Imam en gevangenispastor Hamzi Zeid is woensdag 15 en woensdag 29 maart te gast in De Leidse Hoed, een centrum voor 'samenleving, cultuur, religie en levensvisie en levensvra gen' dat bijeenkomsten organiseert in gebouw De Bakkerij aan de Oude Rijn 44b/c. Gespreksleider Aart van Bochove onder vraagt Zeid. een Palestijn die al lang in Nederland woont en be trokken is bij de dialoog tussen islamieten en christenen. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegang is gratis, maar er wordt wel een vrijwillige bijdrage gevraagd in de kosten. Dominee Weegink 'op bijbelse paden' katwijk Dominee B. Weegink vertelt over zijn laatste reis naar Israël en de Palestijnse gebieden en vertoont dia's tijdens de ge meenteavond die komende donderdag wordt gehouden in wijk centrum Maranatha aan de Poolster in Katwijk. Bezoeken aan de steden Jeruzalem, Jericho, Bethlehem, Hebron en Nabloes stonden op het programma tijdens het werkbezoek van de do minee. De bijeenkomst begint om acht uur met een korte medi tatie en organist Floor van Rijn begeleidt de samenzang. Chinese kardinaal Gong overleden rome De Chinese kardinaal Ignatius Gong Pin-mei is zondag op 98-jarige leeftijd overleden in Stanford in de Verenigde Staten. De oud aartsbisschop van Sjanghai woonde daar sinds 1987 als banneling. Gong, die maag kanker had, werd in 1955 ge arresteerd en tot levenslang veroordeeld. Hij werd in 1985 vrijgelaten en onder huisarrest geplaatst. Nadat hij zijn burgerrechten had herkregen ging hij naar de Verenigde Staten. Paus Jo hannes Paulus II maakte in 1991 bekend dat hij de aarts bisschop in 1979 in het ge heim tot kardinaal had be noemd. foto AP BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Groningen (voor het studentenpastoraat). T.L. Meijl- mk, kandidaat uit Grootegast; te Middelharnis, C. Gielen te Pols-" broek; te Oostburg-Zuidzande, Ph.A. Beukenhorst te Menen (België), die dit beroep heeft aangenomen; te Warmond (SoW), N.C. Smit te Lekkerkerk. Aangenomen: naar Haaksbergen- Buurse. mw W. Fischer- Hartongsveld, kandidaat uit Hen gelo (Ov). Bedankt: voor Noordhorn en Saaksum, J.A.W. Verhoeven te Noorden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Uden-Veghel (SoW) D. van der Vaart te Anna Pau- lowna, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen: naar Uden-Veghel (SoW), als ziekenhuispastor in het Maasziekenhuis te Boxmeer en geestelijk verzorger voor men sen met een geestelijke handicap bij "Saamvliet" van de instelling "Vizier", mw B.B. Overdijk, kan didaat uit Amsterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Enkhuizen, C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Hoofddorp, J.J. Tams te Middel burg; voor Kruiningen, M. Karens te Werkendam. nazareth Moslims bidden in de open lucht bij de Kerk van de Ver kondiging in Nazareth. De kerk staat op de plaats waar de engel Ga- briël zou zijn verschenen aan Maria om haar te vertellen dat zij een zoon zal krijgen en dat zij die Jezus moet noemen. Het is een van de bijbelse plaatsen die paus Johannes Paulus II over anderhalve week bij zijn reis naar Israël, de Palestijnse gebieden en Jordanië zal bezoe ken. De moslims in Nazareth kregen onlangs van de Israëlische rege ring het groene licht voor de bouw van een moskee naast de kerk. Een besluit waartegen het Vaticaan fel protesteerde. FOTO AFP Kardinaal Simonis: )el utrecht anp De verkiezing van de ex-katho- lieke dr. J. Vercammen tot hoofd van de Oud-Katholieke Kerk in Nederland zal de relatie met de Rooms-Katholieke Kerk extra bemoeilijken. Dat zegt kardinaal Simonis in reactie op de benoeming. De goede verhouding is vol gens de aartsbisschop de laat ste jaren al 'extra bemoeilijkt', omdat de oud-katholieken in 1998 het besluit namen dat ook vrouwen priester kunnen wor den. Daar komt nu bij, dat de nieuwe oud-katholieke aarts bisschop van Utrecht een ge wezen rooms-katholieke pries ter is. Vercammen maakt in 1988 de overstap naar de Oud- Katholieke Kerk. ,,Dat bemoei lijkt de relatie bij mij gevoels matig nog eens extra", voegde Simonis er aan toe. Toch vindt Simonis dat beide kerkgenootschappen zoveel mogelijk samen moeten doen wat ze samen kunnen doen, zo als de aanpak van sociale pro blemen. Maar de openstelling van het priesterambt voor vrou wen is een 'onoverkomelijke moeilijkheid' in het streven naar kerkelijke eenheid, zei de i" kardinaal. De Oud- Kerk is daarmee vol eigenlijk een 'kerk va testantisme' geword vind ik erg tragisch' monis. De kardinaal zei weten of hij de wijdin 'ei cammen tot aartsbis eT], Utrecht zal bijwonen moet hij eerst overlt de andere bisschopp nis noemde het tra Utrecht twee aartsbi telt. Hij zei verder te het christendom in sterker mag worden, moeten daartoe in het besef dat er barrières" liggen. De 47-jarige volgt monseigneur A ker op, die begin achttien jaar aftrad, bisschop van Utred cammen meteen ooi van de Unie van U internationale samei verband van Oud- Kerken in de wereld genootschap in Nedi ongeveer achtduizt telt, heeft twee b >n (Utrecht en Haarlem Wirix van Haarlem ex-katholiek. De leider van de Afghaanse Taliban-bewe- ging heeft maar één oog. Het andere zou de Prins der Gelovigen Mohammad Omar verloren hebben in het heetst van de strijd tegen de Russische bezetters. Omar Mo hammed is een mysterieus figuur die achter de schennen de politiek in Afghanistan be paalt. Weinigen krijgen hem ooit te zien. Hij is niet het enige kopstuk van de Tali- ban-beweging die een lichaamsdeel moet missen. De internetsite van de Taliban schept op dat van de twintig Hoge Raadsle den er wel veertien zijn die het zonder een hand, een arm, een voet of een been moe ten stellen. Blijkbaar voelt de auteur van de officiële Taliban-website de noodzaak zich tegen verdachtmakingen te verdedigen als zou de beweging niet recht in de leer zijn. Van al lerlei kanten zien de Taliban zich bekriti seerd sinds ze een islamitische staat geves tigd hebben in Afghanistan. In eigen gelede ren gonst het van de geruchten dat de Tali ban dollars uit Amerika zouden ontvangen. En dat is minder onlogisch dan het klinkt. Want de VS zagen in de Soennietische Tali- ban-beweging een welkom tegenwicht voor het shi'itische machtblok in het Iran van ayatollah Khomeini. Liever doen de Talibanstrijders zichzelf uit de verf te komen als vrome maar onaf hankelijke vrijbuiters die het onrecht niet I langer konden aanzien en Gods staat op aarde realiseerden. En bij Gods staat horen Gods wetten. „De Taliban hebben een eind gemaakt aan wreedheid en immoraliteit, moord, beroving, liedjes en muziek, tv, vi deo. satellietontvangers, het afknippen van de baard, schilderijen en foto's: alles is ver bannen." Zoals bekend zijn de Taliban niet bepaald zachtzinnig te werk gegaan bij het invoeren van de Wet. Mensenrechtenorganisaties lui den de noodklok vanwege de onderdruk king en de eindeloze reeks lijfstraffen en 'God' is ?en van de meest voorkomende woorden op het [X| Internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een [^mmr half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: de officiële homepage van de afghaanse Taliban-beweging. martelingen in het afgelegen bergland. Op toeziend oog van duizenden toeschouwers, de website van Amnesty International (ww- Afghanistan wordt volgens de Taliban-web- w.amnesty.org) is te lezen welke wreedhe- site een land waar je een kar met goud on- den de nieuwe machthebbers begaan in beheerd een maand lang kan laten staan hun ijver om de shari'a, de islamitische wet zonder dat iemand er ook maar aan diefstal in te voeren. Amputatie van handen bij dief- durft te dénken. stal heeft plaats in voetbalstadions onder Zelfs bij diegenen die een islamitische staat en toepassing van de shari'a een hart toedragen vinden de Taliban va rar ver gaan. Weliswaar bestraft de shari' paalde overtredingen met ampi zweepslagen of steniging, maar dit vooral theoretische straffen. Op ovi bijvoorbeeld volgt steniging, maar ven vonnis zijn eerst vier onafhankelijke gen nodig die de eigenlijke daad, di NS zeggen 'de pen in de inktpot', met pla ogen gezien hebben. Deze bijna onmo >P° ke eis toont aan dat wie de shari'a e8( volgt, zelden of nooit een steen ter hai da: nemen. Maar de Taliban hebben geei getuigen nodig, die hebben genoeg aa ruchten. De beperkingen die de islamitische heid aan vrouwen oplegt zijn voor hel ten natuurlijk het grootste stiuike Vrouwen zijn sinds het aantreden va Taliban-regime praktisch gevangene hun eigen huis. In de stad Farah wen jq| vrouw die zonder begeleiding in het i baar verscheen zonder pardon neerge ]e| Beschuldigingen van vrouwenondei king, dat waagt op de Taliban-hom om een verweer: „Het feit dat de Te yai maandelijks salarissen uitkeren aan 3 niet-werkende vrouwen, die daardoö ker thuis kunnen zitten, is als een zwei in het gezicht van hen die de Taliban! teren als het gaat om de rechten v vrouw." Zelfs het grootste en meest oi kelde land ter wereld heeft vrouwen mer op deze manier geholpen, zegt e< liban-minister. Het feit dat Amnesty i dere humanitaire organisaties er zo doorzeuren toont alleen maar hun wajhe zicht als vijanden van de islam. Stuur de Taliban maar een mailtje het er niet mee eens bent. Het adpnJ dharb@cyber.net.pk silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Veranderlijke bewolking en enke le buien, mogelijk winterse. Veel wind. Middagtemperatuur onge veer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vooral in het noorden bewolking en regen. Naar het zuiden toe droger en wat zon. Maxima onge veer 11 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook wat zon en een enkele bui. Maxima eerst 11 graden, woensdag rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen geregeld zon en droog. Naar het oosten toe wol kenvelden en enkele buien, Maxi ma ongeveer 13 graden, woens dag lager. Zuid-Frankrijk: In het westen perioden met zon en meest droog. Naar het oosten toe steeds meer wolken en vooral woensdag af en toe regen, in de bergen sneeuw. Maxima meest tussen 15 en 20 graden, woens dag lager. Spanje: Perioden met zon en droog. Woensdag de meeste zon. Soms veel wind. Maxima uiteenlopend van ongeveer 18 graden in het noorden tot lokaal 25 graden in Andalusi Portugal: Flink wat zon en droog. Maxima ongeveer 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Half tot zwaar bewolkt en dinsdag buien met kans op onweer. Woensdag van het noorden uit geleidelijk droog en meer zon. Maxima rond 17 graden, bij bui en lager. Tunesië: Zonnige perioden en in het noor den kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur veelal tussen 20 en 25 graden. Madeira: Geregeld zon en droog. Maxima ongeveer 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Toenemende noordoosten wind. Maxima ongeveer 24 gra den. Duitsland: In het zuiden eerst misschien nog wat zon. Verder bewolkt en van tijd tot tijd regen, in hogere stre ken overgaand in sneeuw. Een stevig aanwakkerende noordwes tenwind en lagere maxima, woensdag tussen 5 en 10 graden. Oostenrijk: Van het noorden uit bewolking en een toenemende kans op neer slag. De sneeuwgrens daalt tot onder 1000 meter. In het zuiden eerst nog zon. Maxima dinsdag nog rond 12 graden, daarna la ger. Zwitserland: In het zuidwesten eerst nog zon. Verder bewolkt en een toenemen de kans op regen of sneeuw. Sneeuwgrens daalt tot circa 1100 meter. Dinsdag nog maxi ma rond 13 graden, in het zuiden lokaal hoger. Daarna daling van temperatuur. Polen: Van het noordwesten uit toene mende bewolking en regen, later hier en daar overgaand in sneeuw. Fors aanwakkerende noordwestenwind. Dinsdag mid dagtemperatuur tussen 6 en 11 graden, woensdag lagere maxi ma. Tsjechië en Slowakije: Eerst nog wat zon, maar van het noorden uit meer bewolking en later regen, in hogere streken ook sneeuw. Een fors toenemende wind. Daling van temperatuur, woensdag maxima rond 7 graden. Hongarije: Dinsdag eerst nog wat zon. Verder meest bewolkt en van het noor den uit een toenemende kans op regen. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Italië: Flinke perioden met zon. Later zowel in het uiterste noorden als in het zuiden kans op een bui. Maxima ongeveer 16 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden. Vooral op Sar- dini kans op een regen- of on weersbui. Een stevig aanwakke rende wind. Maxima rond 16 gra den. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon. Woens dag later op de dag in het noord westen een toenemende kans op een bui. Op de Egeische Zee dinsdag eerst nog veel wind. Maxima tussen 14 en 18 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Maxima aan zee uiteenlo pend van een graad of 8Tn het noordwesten tot 17 graden op Cy prus. WOENSDAG 15 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.54 Zon onder 18 43 Maan op 12.55 Maan onder04.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.16 23.59 10.49 23.32 Laag 06.06 18.55 05.47 18.36 Weerrapporten 14 maart 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona regenbui licht bew licht bew Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madnd Malaga Mallorca s.0 15 6 0.0 13 5 0.0 21 5 0.0 22 11 0.0 20 11 0.0 18 13 0.0 0 -10 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) csa bewolkt onweer warmtefront Sfll regen sneeuw y koufront At» opklaringen hagel lagedruk - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in .-1000- hect0 pasca. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk. chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323! »ei Familieberichten: 023- 53|die 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 r ADVERTENTII n- 1 Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTI Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtic het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvang» betaling. VERZENDING PERI Voor abonnementen die per p« worden verzonden geldt n portokosten per verschijnt LEIDSCH DAGBLAD OP CA i die moeilijk le:i 'B' hebben of blind zijn (of eem leeshandicap hebben), is een st j van het regionale nieuws uit Dagblad op geluidscassetteb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken L? brc Mi K N H U I l 0.0 Zöricf half bew. Bangkok Buenos Aires half bew. Casablanca onbewolkt Johannesburg licht bew Los Angeles zwaar bew. 35 - 0.0 28 23 0.0 20 14 0.0 23 13 0.0 14 13 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon 'nu feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 erl< ER! n inj n v feJ3c udi )nd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14