.ei den Regio Regio zoekt 200 miljoen voor tram Advies programmaraad: TMF op de Leidse kabel 2^»' )e Zusters van hoop en vrees Liften bijna klaar Eis van zes jaar in zaak Woudbes Belastingdienst uwe voorzitter STIEL In het bericht over de nieuwe voorzitter van De Stich- ndustrieel Ergoed Leiden (STIEL), een club die zich sterk ivoor het behoud van monumenten op het gebied van jfen techniek, stond een fout. Gisteren werd in deze krant |d dat de nieuwe STIEL-voorzitter, de 31-jarige Fred Sen- naast journalist en oud-bestuurslid van de Leidse afdeling eWD ook voorzitter van de Vrienden van de Meelfabriek jjn. Dit laatste is onjuist. Sengers is twee weken geleden in oedanigheid als voorzitter van de Vrienden van de Meelfa- t opgevolgd door Anneke Tjalma, oud-bestuurslid van de e afdeling van D66. itoken na woordenwisseling Een 17-jarige jongen uit Oegstgeest is gisteravond ge- geraakt op de Haarlemmerstraat nadat hij daar door een tende man was gestoken met een mes. De twee kregen ru in de jongen tegen de dader opbotste. De woordenwisse- ep uit op een handgemeen waarbij de jongen werd gesto- olier na vechtpartij aangehouden Een 16-jarige leerling van een school aan de Sumatra- is gisteren aangehouden op verdenking van mishande- ussen de verdachte en een 15-jarige medeleerling ont- op school rond 12.30 uur een vechtpartij waarbij de jong- gebroken kaak opliep. Hij is naar het Rijnland zieken- Leiderdorp gebracht. De verdachte wordt morgen op nking van mishandeling voorgeleid. [stal uit woning Uit een woning aan de Vossebes in de Merenwijk zijn en sieraden gestolen. De diefstal vond vermoedelijk plaats a 12.00 en 18.30 uur. De dader wist de woning binnen te ndoor aan de achterkant een ruit in te gooien. Het huis neen 59-jarige vrouw woont, werd helemaal doorzocht. De eerste sneltrams tussen Gouda, Leiden, Katwijk en Noordwijk rijden waarschijnlijk in 2003. Wel moeten de betrokken regio's en de provincie Zuid-Holland nog ruim 200 miljoen gulden vinden om het gat in de begro ting van de Rijn Gouwe Lijn te dichten. versiteit hoeft Diekstra geen jge in documenten te geven reksverslagen, die op de iteit Leiden zorgden [vertrek van oud-hoog- Diekstra na beschukÜ- van plagiaat, worden jnbaar. Deze uitspraak e Raad van State giste- ekstra vroeg in januari laad van State om open- basis van de Wet open- id bestuur (WOB). ^iste inzage in de versla de commissie-Hofstee, verzoek van het college stuur van de universiteit giaataffaire heeft onder- Het ging hem om zowel van de interne ver- igen van deze commissie /gesprekken met ande- ekstra wilde zo controle ren of de conclusies van de commissie-Hofstee wel op ob jectieve criteria gebaseerd zijn. Op basis van die conclusies moest Diekstra de Leidse uni versiteit verlaten. Nadat het college inzage had geweigerd, vroeg Diekstra een uitspraak bij de rechtbank in Den Haag. Ook daar verloor hij, waarop hij in hoger beroep ging bij de Raad van State. Volgens de raad heeft de commissie-Hofstee onafhanke lijk gewerkt en valt dan ook niet onder de WOB. Een niet-amb- telijke onderzoekscommissie is geen onderdeel van de Univer siteit Leiden en daarbij zijn de WOB-regels dan ook niet van toepassing, aldus de definitieve uitspraak door de Raad van Sta te. leiden/regio robbert minkhorst ,,Het is een lijn met potentie", zei gedeputeerde M. Norder van Zuid-Holland en voorzitter van de Stuurgroep Rijn Gouwe Lijn gisteren tijdens een pers conferentie in het nieuwe kan toor van het pas opgerichte projectbureau Rijn Gouwe Lijn tegenover station Leiden Cen traal. Het aantal reizigers in het openbaar vervoer tussen Lei den en de kust stijgt in de toe komst naar schatting met 22 procent. Tussen Alphen aan den Rijn en Boskoop zal het aantal reizigers zelfs met 40 procent toenemen. Een ritje van de Leidse binnenstad naar de boulevard van Katwijk duurt straks nog geen kwartier. Op de tekentafel bestaat de Rijn Gouwe Lijn allang. De light-rail verbinding moet Gou da, Boskoop, Alphen, Leiden, Katwijk en Noordwijk met el kaar verbinden. Tussen de dor pen en steden kunnen de trams in korte tijd een hoge snelheid halen. In de bebouwde kom is het een stadstram. Tussen sta tion Leiden Lammenschans en Katwijk en Noordwijk moet een nieuw tracé worden aangelegd. Voor de rest rijdt de tram over bestaand spoor. Aftakkingen naar Leiderdorp en de Alphen- se wijk Ridderveld, die wel op schetsen stonden aangegeven, zijn geschrapt. „We zijn nu een nieuwe fase ingegaan", meldde Norder, die sameffmet wethouder A. Draij- er van Voorschoten en secreta ris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel voor Rijnland de pers had uitgenodigd. Draij- er is portefeuillehouder verkeer in het samenwerkingsverband van de gemeenten in de Leidse regio (SLR). Norder: „We zijn in de pro jectfase aangeland. Dat is altijd een heuglijk moment. We wor den nu echt serieus genomen. Ondertussen is er ook geld ge reserveerd. Dat zijn belangrijke ontwikkelingen." Onlangs liet minister Netelenbos van ver keer en waterstaat de betrokken regio's en de provincie weten dat zij de plannen verder mo gen uitwerken. In haar begro ting staat 85 miljoen gulden ge reserveerd, dat tussen 2005 en 2010 vrijkomt. De aanleg van de lijn, inclusief alle haltes, kost 317 miljoen gulden. Het komende half jaar moet meer duidelijk worden over de financiering. Norder acht een bijdrage van gemeentes reëel. Rondom halteplaatsen zal de lokale economie opbloeien. Daar mag best wat tegenover staan, vindt de gedeputeerde. De tracékeuze komt later. Er worden twee varianten uitge werkt: een van Leiden via Val kenburg naar Katwijk en daarna naar Noordwijk, en een via Oegstgeest en Rijnsburg. Nor der zei dat de stuurgroep nog geen voorkeur heeft. Wel gaf hij aan dat de eventuele bebou wing van vliegkamp Valkenburg een rol speelt bij de uiteindelij ke tracékeuze. Ook is nog niet duidelijk hoe Katwijk en Noord wijk met elkaar worden verbon den. leiden Al tien jaar praat woningbouwvereniging De Sleutels over het plaatsen van liften aan haar vijf flats aan de Beethovenlaan. Volgende maand is het eindelijk zo ver en kunnen de bewoners, die nu nog tot vier trappen moeten beklimmen om bij hun voordeur te komen, met de lift naar boven. De kostbare operatie - de liften kosten bij elkaar an derhalf miljoen gulden waarvan De Sleutels één miljoen uit eigen zak moet betalen - is bedoeld om de woningen aantrekkelijker te maken. De Sleutels vreest namelijk dat flatwoningen zonder lift in de toekomst steeds moeilijker te verhuren zijn. FOTO HIELCO KUIPERS leiden ad van kaam Zes jaar cel. Zo luidde de eis gisteren tegen een 20-jarige man uit Waddinxveen vanwege zijn aandeel in de overval op twee Leidenaars vorig jaar aan de Woudbes. De officier van justitie achtte poging tot dood slag bewezen. De hoofdver dachte in de geruchtmakende zaak, een 21-jarige man die eveneens afkomstig is uit Wad dinxveen, moet in mei voor de rechter verschijnen. De overval op de woning aan de Woudbes vond plaats op 7 juni, omstreeks 04.00 uur in de ochtend. De daders stuitten op het mannelijke slachtoffer, die in de stad wat had gedronken en op de vrouw, die na haar werk in een bar op bezoek kwam. Ze bonden de twee slachtoffers vast en takelden vervolgens de man ernstig toe. Het slachtoffer hield blijvend letsel over aan de roofoverval waarbij de daders geld en siera den buitmaakten. De politie Hollands Midden zette in de zomer een groot aantal rechercheurs op de zaak. Tot tweemaal toe kwam de af faire in het televisieprogramma 'Opsporing Verzocht', maar dat leverde weinig resultaat op. Pas in november had het recher cheteam succes. Op 19 november pakte de po litie de 21-jarige hoofdverdach te op in zijn woonplaats Wad dinxveen. Drie weken later, op 7 december, grepen de recher cheurs ook het 'hulpje' in de kraag. Waar de oudste zweeg, daar bekende de jongste na ver loop van tijd zijn aandeel in de zaak. Hoewel dat aandeel naar zijn zeggen aanmerkelijk minder groot zou zijn geweest dan dat van de andere verdachte, weer hield dat de officier van justitie er niet van om de 20-jarige op de zitting doodslag ten laste te leggen. Daaraan verbond hij een eis van zes jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. De rechter doet over twee weken uitspraak. Nederland drie mensen taar in een ruimte en voor weet, is er weer een ver- opgericht met het tniet uit wat voor doel. an zijn voetballen, postze- Mzamelen, geiten fokken jen breien. Je kunt het zo iet bedenken of men kop- r een club aan vast. Maar fee vereniging, en zeker et doel dat ze nastreeft, 'n we nog niet gehoord: itsenclub 'Les soeurs de erance'. zeischap, vier jaar gele- pgericht bij de verjaardag to van hen, bestaat uit i Mouwen van diverse f in de leeftijd van 40 tot De vereniging staat in- even bij de Kamer van ïandel, kent een beperkte bevoegdheid en heeft of- zij het enigszins afwij- statuten. Artikel 2 gaat et doel. En een béétje dis dat op z'n minst wel men. leniging heeft ten doel teondersteunen in het lijdelijke proces van li- 'iijk verval en het voorko men van geestelijke armoede, veroorzaakt door het ontbreken van gespreksstof op hetzelfde niveau. 2. Zij tracht dit doel te bereiken door elkaar intensief te infor meren over lichamelijk verval en afwijkend gedrag waargeno men bij zowel de leden als bij derden. Het in stand houden van een adequaat roddelcircuit is vereist. 3. Deze informatie wordt bij voorkeur uitgewisseld tijdens de 'Mutsendagen Enfin, dat maakt direct veel duidelijk. We hebben hier dus te maken met negen maffe meiden die op gezette tijden onbekommerd kletsen over an deren met als uitgangspunt: lang-leve-de-lol. Of niet soms, dames? „Dat klopt", weergalmt het eenstemmig over het Leidse hofje (A.D. 1505) waar de zus ters voor de gelegenheid bijeen zijn gekomen om 'zaken' te doen. En dat door zijn intimi teit - het heeft in de verte wel wat weg van een klooster - een bijzonder passende omgeving lijkt voor een dergelijke seance. En onzin is ook absoluut het enige dat eruit komt? leiden connie van uffelen De Regionale Programmaraad Leiden en omge ving vindt dat muziekzender The Music Factory (TMF) op de Leidse kabel moet komen. De pro grammaraad adviseert kabelexploitant Casema om de zender op te nemen in het basispakket van vijftien televisiezenders. Als Casema het ad vies van de programmaraad overneemt, moet de exploitant met de gemeente overleggen welke van de huidige dertig zenders op de kabel moet wijken voor TMF. Volgens F. van Vugt van de programmaraad is het 'belangrijk' dat popzender TMF in het basis pakket komt. „Popmuziek is belangrijk voor de jeugdscene. Als het gaat om popzenders kun je kiezen tussen MTV en TMF. TMF heeft hogere kijkcijfers. Bovendien schijnt deze zender Neder landstalig te zijn. Ik zeg 'schijnt', want ik heb zelf de leeftijd niet meer om er naar te kijken", zegt Van Vugt. Wat ook een rol heeft gespeeld bij de keus voor TMF is dat danssalon In Casa en het Regionaal Opleidingen Centrum Leiden begin dit jaar handtekeningen hebben opgehaald om de muziekzender op de Leidse kabel te krijgen. „De programmaraad luistert naar de abonnees", zegt Van Vugt. De Regionale Programmaraad adviseert Case ma in opdracht van de gemeenten Leiden, Kat wijk, Leiderdorp, Rijnsburg. Valkenburg, Oegst geest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude over vijftien van de dertig zenders op de kabel. De Mediawet schrijft voor dat de kabelexploitant alleen om 'zwaarwichtige' redenen van het ad vies van de programmaraad mag afwijken. Welke van de huidige dertig zenders moet wijken als TMF op de Leidse kabel komt, is nog niet bekend omdat de exploitant daarover moet overleggen met de gemeenten. Samen met de programmaraad Bollenstreek adviseert de Leidse programmaraad Casema om de klassieke muziekzender BBC 3 zo spoedig mo gelijk in het radiopakket op te nemen. Per 1 april gaan Concert Radio en Classic FM samen, waar door er weer een plek in het basispakket vrij komt. Zusters onder elkaar. Niet uitsluitend voor de gezelligheid maar ook om elkaar bij te staan waar nodig. FOTO HIELCO KUIPERS I De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad „Ben je zot", klinkt het op nieuw in koor en gezien de ver ontwaardigde gelaatsuitdruk kingen is er hier*duidelijk spra ke van een misverstand. Dus er is meer? Ja, er is meer. Na onderling beraad mag Mie- ke Hasselbach het zeggen. „Het feit alleen al dat we vi er j aar bijeen zijn in dezelfde samen stelling, zegt op zich genoeg over de intentie die er is om een echte vereniging te zijn. 'Kijk, die wijven gaan ook een duppie vormen', klonk het destijds wat meesmuilend in café L'Esperance. Nou, die zo genaamde herensociëteit be staal al lang niet meer en wij hebben nog steeds wat moois. En dat zal zo blijven ook. Want deze club van negen is er voor het leven. Tot de dood ons scheidt" Nou, riou. Klinkt dat niet tame lijk pathetisch, voor zo'n vrij blijvend gebeuren als een vriendinnenclub waarvan er dertien in een dozijn gaan. Al leen, omdat jullie nou toevallig een eigen clublied hebben? „Ho, ho", neemt Greetje van Gruting over, „dit is anders, hoor. Wij menen het. Er komt absoluut niemand bij. Natuur lijk, humor mag dan hoog in het vaandel staan, maar er zit meer achter. Natuurlijk gaat het op de bijeenkomsten vaak ergens over. Per slot van reke ning zijn we zonder uitzonde ring werkende en onafhankelij ke vrouwen. Van verschillend karakter. Feminisme is het item niet, dat station is allang gepas seerd. Het heeft eerder iets filo sofisch. Of psychologisch. En daarnaast steunen we elkaar waar nodig. Heeft een van de zusters het slecht, dan staat de rest klaar om te helpen. Het is niet altijd feest. Hoewel. Vaak wel." Op de bijeenkomsten gaat het om mannen - hun eigen of die van een ander - uitsluitend in de zin van scherts. „Dat hoort bij de vaste rituelen", zegt Mar Hartevelt. „Eerst vijf minuten roddelen. Daarna gaat het over van alles. Waarbij eerlijkheid jegens elkaar voorop staat. Hier wordt de waarheid gezegd. On gecensureerd. Daar moetje maar tegen kunnen. Verder maken we plannen voor ons jaarlijkse uitje. Om die reden betalen we ook vijftig gulden contributie per maand. Laatst waren we een weekeindje in een Bilderberghotel. Met zo'n beautyfarm. Want tja, bij de meesten gaan de jaren tellen. Maar goed, alleen de drankre kening bedroeg al 1800 gul den." Tot astronomische hoogte loopt dikwijls de telefoonreke ning van Mieke Huijnink op. De oud-eigenaresse van het ca fé waaraan de zusters hun naam ontlenen, vormt dan ook de bindende factor binnen het gezelschap. „We zien elkaar niet elke dag. Daarom bel ik de andere leden geregeld op. Na zo'n sessie is iedereen weer op de hoogte. En weet ik alles." „Daar is ze maandelijks dan wél net zo veel voor kwijt als voor haar hypotheek", sneert er eentje. „Lieverd, ik héb geen hypo theek" Enfin, het moge duidelijk zijn - het gaat hier over zusters onder elkaar. En daar kan je als bui tenstaander eigenlijk maar be ter niet tussenkomen.... ad van kaam bericht. Een goede reden dir 0800-TAXLIJN (maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur, vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur). U kunt ook terecht hij de Belastingdienst en veilig per modem versturen. Maar gewoon met Internetsite: www.belastingdienst.nl. de post kan natuurlijk ook. Voor vragen kunt u bel- Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. r de BelastingTelefoon: 0800-0543 of t

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13