eiden Regio perial bacco weg t Leiden Hoofddoeken voor een feestje Voor iedere bewoner een welkomsplantje Jarkeergarage krijgt vaste vorm Studiefestival verleidt aankomende studenten )AC 13 MAART 2000 eist hardhandig geld terug ■Een 33-jarige bewoner van de Irenestraat deed het afge- Ireekeinde aangifte van mishandeling nadat hij was ge- Hoor een bekende. De kennis verscheen samen met zijn lan de deur bij het slachtoffer, sloeg eerst en eiste daar na jug dat hij nog tegoed had. De identiteit van de dader is jolitie bekend. eigd met een mes jEen inwoner van Sassenheim is in de nacht van vrijdag ;dag op de Steenstraat door twee mannen met een mes Nadat de Sassenheimer hen een klein geldbedrag had renden de twee de Morsstraat 'jesdief aangehouden De politie heeft gisteren een 19-jarige man aangehou- even daarvoor een 79-jarige vrouw had beroofd. De be- lame liep over de Langegracht toen de man plotseling jp deed naai' haar schoudertas. De vrouw viel en liep vonden op. Een voorbijganger zette de achtervolging in, dader klem en pakte de tas terug. De politie kreeg even 2Ö9 ip de tasjesdief te pakken. ^essie in het verkeer •en 41-jarige man uit Rotterdam liep gisteren een ge- neus op na een (verkeers)conflict met een 25-jarige nder. De Rotterdammer stak rond 13.00 de Stationsweg relde zich onheus bejegend en tikte op de auto van de nder. Bij de woordenwisseling die volgde, sloeg de auto- de man in het gezicht. 'kantoor verplaatst naar Joure INET VAN AARSEN fen zijn niet te spreken «plannen. Volgens H. i de Unie biedt het jlrijf een slecht sociaal p de termijn waarin de moet plaatsvinden Tobacco, fabrikant stond tot twee jaar Ibekend als DE/Van |t bedrijf heeft fabrie- lure en Meppel waar 1560 mensen werken, lofdvestiging in Leiden ikele tientallen perso- Jtverken aan de Schip- kinds de zomer van I het hoofdkantoor van tl naar Leiden verhuis de van Imperial To lt dat alle werknemers liden mee mogen ver aar Joure in Friesland. ure is niet direct een die iedereen zomaar i stelt vakbondsman k Verrassingsactie bij Nieuweroord LEIDEN ANNET VAN AARSEN Omwonenden van Nieuwer oord, het nieuwe opvangcen trum voor asielzoekers, hebben gisteren een 'verrassingsaanval' uitgevoerd op het gebouw aan de Rijnsburgerweg. Ze hadden daarbij overigens geen kwaad in de zin. Al wordt er her en der in de wijken achter het station gemord over de werkwijze van de gemeente bij de komst van het opvangcentrum, de asiel zoekers zelf verdienen volgens de omwonenden een warm welkom. Vandaar dat een flinke delegatie van jonge en volwas sen buurtbewoners iedere be woner van Nieuweroord per soonlijk een plantje kwam brengen. 'Welkom in de buurt', meldden de kaartjes die tussen het groen waren gestoken. De actie oogstte bij de ver baasde bewoners van Nieuwer oord veel bijval. Planten zijn een teken van vreugde, zei een man uit Somalië. ,,Het is de eerste keer dat mensen met een lach op hun gezicht mij iets ko men brengen." Een ander: „Thank you so much. God bless."Maar wat betekenen toch die teksten, die aan de plantjes hangen, vraagt weer een ander.,.Welcome. Bienve- nu", klinkt het. Voor John van Haasteren, voorzitter van de speeltuinver eniging in dé Vogelwijk, zijn de welkomsplantjes de normaalste zaak van de wereld. „We heb ben altijd al de gewoonte gehad om nieuwe bewoners een bloe metje te geven. Nu wonen er ineens een paar honderd asiel zoekers in de buurt, die verwel komen we ook. Maar ik moet wel toegeven dat deze wel komsactie iets anders verloopt dan wanneer je één nieuwe buurman verwelkomt", doelde hij op de enigszins chaotische taferelen in de trappenhuizen en de nauwe gangen. De mensen van de speeltuin vereniging broeden al op een voortzetting van de kennnisma- king. Er zijn plannen om de jongste asielzoekers uit te nodi gen voor spelletjesmiddagen op de zaterdag, in de zomer komt er een circusproject en voor asielzoeksters komen er thee middagen. „Nieuweroord wordt voor minstens tien jaar gebruikt als opvangcentrum en we hebben vermoedens dat het misschien nog wel langer gaat duren", al dus Van Haasteren. „We kun nen beter met zijn allen probe ren er wat van te maken. Het klopt dat sommige mensen uit de buurt klagen, bijvoorbeeld over de grote tent die zomaar in het park is neergezet. De buurt is door de gemeente slecht ge- informeerd en daar heeft de onenigheid mee te maken. Dat is niet zo best. Dat staat draag vlakverbreding - vreselijk woord trouwens maar zo noe- iers van Imperial Tobacco aan de Schipholweg :hrokken van plannen van de directie om het itoor naar Joure te verplaatsen. Eind vorige er ineens een adviesaanvraag bij de onderne- d voor een verhuizing in oktober van dit jaar; kwam voor het personeel als een donderslag bij [hemel. Vankan. „In Leiden werken mensen die al jarenlang in dienst zijn. Ze vinden het een probleem om te verkassen. Ze hebben in de Randstad gezin nen, hun kinderen gaan hier naar school en hun partners werken ook in deze omgeving." Volgens Vankan biedt het be drijf de werknemers in Leiden bovendien een slecht sociaal plan. „In het sociaal plan staat geert goede afvloeiingsregeling voor 55-plussers en wordt er ook weinig gedaan voor jongere mensen die niet mee willen. Het plan, dat de directie de Leidse werknemers aanbiedt, stamt uit 1998 en is indertijd opgesteld bij de overname van de tabakspoot van Douwe Eg berts door Imperial Tobacco. Inmiddels wordt er in Joure ge werkt met het sociaal plan 2000, dat voor de werknemers veel beter in elkaar steekt." De directie van Imperial To bacco was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. GERRY VAN BAKEL Een zilvergrijze hoofddoek in de vorm van een helm met kanten stroken, een kunstig gedrapeerde sjaal van rode In diase stof met kralen of een wit nauwsluitend kapje dat klokvormig uitloopt en de schouders bedekt. De hoofd doeken van Fatiha Lhajoui zijn echte blikvangers. De driehonderd bezoekers van het interculturele vrouwen- feest in het Da Vinei College kijken met plezier toe al zullen ze niet zo gauw met een der gelijke hoofddoek op straat gaan. Lhajoui: „Wat je laat zien op een modeshow, moet leuk zijn om naar te kijken, maar is niet altijd praktisch. Als ik iets maak voor het dage lijks leven wordt het anders. Dan let ik erop dat je er niet mee tussen de tramdeuren blijft haken. Maar ik gebruik wel dezelfde materialen." Vijf tienermeisjes zijn voor de gelegenheid mannequin. Ze zijn doodzenuwachtig en hebben af en toe een bemoe digend zetje van de ontwerp ster nodig om het podium op te gaan. Onder het lopen spe len ze met de sluiers en een laat zelfs geraffineerd haar lange rok vallen en onthult een korter rokje in dezelfde stof. Na afloop kijken ze ver baasd op bij de vraag of ze zelf wel eens een hoofddoek dra gen. Nee, natuurlijk niet. Ze vinden de hoofddoeken die ze showen wel mooi, iets voor een feestje. Negar Leilami (15 jaar) draagt alleen een hoofd doek als ze op vakantie is in haar geboorteland Iran. „Ik zou met zoiets daar niet over straat gaan. Veel te opval lend." Fatiha Lhajoui vindt het wel eens jammer dat de hoofd doekjes altijd de aandacht krijgen. „Ik wil voor alle wou wen ontwerpen, niet alleen voor moslimwouwen. Het leukste vind ik een ontwerp dat iedereen kan dragen. Zo als dat bloesje met dat korte rokje en dan die langere wik kelrok erover heen. Voor de show maak ik dat met klitten band zodat het model hem snel kan afwerpen." Het ge fluit en gejoel uit het publiek maken duidelijk dat het ge baar wordt gewaardeerd. Voor en na de modeshow speelt de Marokkaanse band Ismailia. De dansvloer is over vol en iedereen swingt met overtuiging. Achterin is fris drank te koop en thee te geef en in de gang staan tafels met pizza's, broodjes en andere hapjes. Voor de kinderen is er in de gymzaal een apart pro gramma met circusacts. Dat geeft de moeders tijd om bij te kletsen. Voor veel Marokkaan se vrouwen is het interculture le feest het uitje van het jaar. Voorzitter T. Mammar van de Marokkaanse wouwenor ganisatie Narcis helpt elk jaar mee aan het feest. „De eerste keer was het een speciaal Sui kerfeest ter ere van het einde van de ramadan. Het is altijd weer een hoop werk. Ik spreek de wouwen er ook zelf op aan om alles achter zich op te mi men. Soms denk ik wel eens, ik stop er mee. Maar er zijn ook elk jaar weer wouwen die je na afloop bedanken. En daar doe ik het dan weer voor." De band speelt steeds feller en de dansers worden fanatieker en raken meer be zweet. Maar als de muziek stopt, zit het er weer op. Tot volgend jaar. allemaal in het groot- m, maar de samen- tussen Stadsparkeer de gemeente Leiden raks toch zijn vruchten m het proefdraaien", Labruyère, initiatief- estijds van het par- „maar na ruim vier iet Haagwegterrein eindelijk vaste vor- n aannemen." ruil e vormen bedoelt de idernemer dat de ge- auto's op het voor rein van Van Gend t langer meer open en - de buitenlucht staan regen en wind te moe ten trotseren. „We hebben het afgelopen jaar met een speciale boor een enorme sleuf gegra ven. Volgens hetzelfde princi pe, zeg maar, als waarmee men te werk is gegaan bij de Kanaal tunnel. Dat werk gebeurt alle maal ondergronds, dus je merkt daar aan de oppervlakte nauwelijks iets van. We Zijn bij de aanleg van de parkeergarage eigenlijk maar één keer op een probleempje gestuit toen de machine kwam vast te zitten. Voor de rest liep het als een trein." Een enorme kraan staat nu nog op de plek waar volgens La- bmyère straJcs aan de Roosevel- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. tstraat de uitgang komt, onder de flat die momenteel in aan bouw is. Hoe het gaat worden staat Labruyère helder voor ogen. „Als het goed is, gaat de parkeergarage aan het eind van deze maand, begin volgende maand open. Dan valt een lo den last van ons af. Wethouder Schultz verricht de opening. Met een busje, want die blijven rijden, zal ze van en naar het centrum worden vervoerd. Met de realisatie van de garage wordt een enorme wielklem van ons hart genomen, om eens in termen te spreken. Ja, iedereen is die dag welkom. De hele stad mag meegenieten." Pornovideo's Een bezoeker van een video theek aan de Korevaarstraat werd onlangs onaangenaam verrast. De meneer wilde bij de kassa iets afrekenen toen zijn oog op onsmakelijke taferelen viel. Naast de toonbank stond namelijk een rek met porno banden. Het waren echter geenszins 'normale' pornoban den maar films met als onder werp rape, verkrachting. Duidelijk was op de plaatjes op de omslag van de videocasset tes te zien hoe vrouwen wor den mishandeld, geschopt en geslagen. Eén dame krijgt zelfs een pistool in haar kruis ge drukt. Kortom, bijzondere on smakelijke taferelen. Plaatjes waar eigenlijk niemand mee wil worden geconfron teerd. Zeker niet als papa voor i 5 f l De parkeergarage van Labruyère. De Leidse ondernemer claimt dat die er over een paar weken ook daad werkelijk zo uitziet. de kinderen de videoband met een tekenfilm afrekent en de kleintjes vrij uitzicht op de por no hebben want de banden staan voor de 'kids' op oog hoogte. De verontruste Lejdenaar sprak een medewerker van de winkel aan over deze in zijn ogen on wenselijke situatie maar werd naar eigen zeggen zeer onbe schoft te woord gestaan. De winkelbediende had simpelweg geen tijd voor de klacht. Een brief waarin de bedrijfsleiding vriendelijk wordt gewaagd de stand te verplaatsen, is tot op heden onbeantwoord geble ven. De situatie in de video theek is onveranderd gebleven. Volgens de eigenaar van de winkel is er in zijn zaak een strikte scheiding tussen porno video's en video's met teken films. „Er is aan de achterkant van mijn zaak een aparte afde ling waar alleen mensen boven de 18 jaar mogen komen. Het is FOTO STADSPARKEERPLAN daar dus verboden voor kinde ren. De tekenfilms staan bij de ingang en dat is 15 tot 20 meter van de pornoafdeling. Boven dien zijn er op de cassettes waarin de video's zijn verpakt stickers geplakt op de edele de len. Ik begrijp dus niet zo goed waar die meneer zich druk om maakt." AD VAN KAAM ERIC-JAN BERENDSEN men ze het bij de gemeente - toch een beetje in de weg. Men sen moeten weten waar ze aan toe zijn. Wij gaan in ieder geval onze best doen om er samen met zeshonderd nieuwe bewo ners iets van te maken." Els van der Peet van de speel- De nieuwe be woners van Nieuweroord waren aange naam verrast door het wel kom van de buurt FOTO ERIC TAAL turnvereniging, een van de mensen die de verrassingsactie voorbereidden, heeft er wel ver trouwen in. „Het is me vandaag in elk geval al vreselijk meege vallen: er kwam een grote club mensen opdagen om de bloe metjes uit te delen." Slachtofferhulp zoekt vrijwilligers bij te staan op praktisch, juri disch en emotioneel gebied en tevens in staat zijn om te luiste ren. Kandidaat-vrijwilligers krij gen, voordat ze aan de slag gaan, een training van zes da gen. Ze worden daarna begeleid door een beroepskracht. Belangstellenden kunnen zich voor de bijeenkomst op 28 maart aanmelden bij het regio kantoor, op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur, tel: 071- 5234719. Stichting Slachtoffer hulp heeft vestigingen in Lei den, Noordwijk, Alphen aan den Rijn en Gouda. Slachtofferhulp Hollands Mid den is op zoek naar nieuwe vrij willigers die zich willen inzetten voor slachtoffers van een ver keersongeval of misdrijf. De in stelling houdt op dinsdag 28 maart een bijeenkomst voor mensen die belangstelling heb ben voor dit werk. Kandidaten moeten gemid deld twaalf uur per week be schikbaar kunnen zijn en be schikken over eigenschappen als flexibiliteit en stressbesten digheid. De vrijwilligers moeten het prettig vinden om anderen nere' studies alS economie en bedrijfskunde, vakken die in Leiden niet worden gegeven. Sinds twee jaar zit er echter weer een stijgende lijn in het aantal studenten dat voor de Sleutelstad kiest. Dat heeft wel licht te maken met de manier waarop de universiteit zich te genwoordig profileert. Het studiefestival is daar een goed voorbeeld van, vindt uni versiteitswoordvoerder Wim van Amerongen „We vissen te gelijk met de andere universi teiten in een steeds kleiner wor dende poel van studenten. Daarom zijn we begonnen met duidelijker te laten zien wie we zijn. Een universiteit die streeft naar kwaliteit" Hij kijkt tevreden door de grote zaal van de Pieterskerk. Cateringpersoneel trakteert de scholieren op bitterballen. De gratis lunchpaketten zijn eerder die dag al uitgedeeld. „Natuur lijk vragen we geen geld voor koffie en versnaperingen. We willen dat de mensen die de moeite nemen om hier heen te komen een zo prettig mogelijke dag hebben", legt Van Ameron gen uit. De ongedwongen sfeer en de bekende Nederlanders, het zijn allemaal onderdelen van de nieuwe, actieve benadering van de universiteit. „Vroeger gingen we te veel uit van wat wij de aankomende studenten wilden vertellen, nu kijken we juist wat ze willen weten", vindt Van Amerongen. „De keuze voor bekende Nederlanders vind ik een logische. Door ze te laten discussiëren met onze docen ten laten we zien dat weten schap leuk en interessant kan zijn. We hopen met deze nieu we aanpak het komende jaar drieduizend aanmelingen te krijgen, 150 meer dan het afge lopen jaar." THOMAS ERDBRINK Geen informatiemarkt, maar een studiefestival. De Universi teit Leiden probeert met een nieuwe aanpak zoveel mogelijk aanmeldingen voor het volgen de studiejaar binnen te krijgen. Dus was de Pieterskerk afgelo pen zaterdag niet gevuld met saaie standjes en folders, maar met bekende Nederlanders en vrolijke studenten. Met succes, meer dan 2500 jongeren be zochten de presentatie. Al die aandacht is hard nodig want er zijn kapers op de kust. Alle Ne derlandse universiteiten voeren strijd om de gunst van de eind examenscholieren. Daarom is dit jaar niet alleen de naam van de kennisma kingsdag veranderd, maar ook het karakter. Ditmaal groots op gezette studiepleinen met ieder een eigen thema, zoals werk, buitenland en Leiden. Geen droge professoren die lezingen geven over hun vakgebied, maar discussies tussen univer sitaire docenten en bekende Nederlanders. Zo sprak straf rechtprofessor Theo de Roos met 'misdaadjournalist' Peter R. De Vries en gaf RTL-weer- vrouw Helga van der Leur sa men met sterrenkundige Vin cent leke een voordracht. De onder scholieren zeer populaire schrijvers Ronald Giphart en Joost Zwagerman gaven ook ac te de presence. Een paar jaar geleden werd de universiteit geconfronteerd met een teruglopend aantal aanmeldingen. Het saaie en klassieke karakter van de oud ste alma mater van het land sprak steeds minder aanko mende studenten aan.Tegelij- kertijd moest de grootste stu dierichting, rechten, steeds meer concurreren met 'moder- Sengers nieuwe voorzitter STIEL overigens niet weg bij STIEL. Hij gaat zich bezighouden met het blad van de stichting en neemt plaats in de werkgroep die zich richt op het behoud van de voormalige dakpannen- fabriek Nieuw Werklust. Mede dankzij de inspannin gen van STIEL staan inmiddels dertig Leidse industriële objec ten op de monumentenlijst. Daarvoor kreeg de stichting, die inmiddels driehonderd dona teurs telt, vorig jaar de Nationa le Industrieel Erfgoedprijs toe gekend. De Stichting Industrieel Ergocd Leiden, een club die zich sterk maakt voor het behoud van monumenten op het gebied van bedrijf ën techniek, heeft een nieuwe voorzitter. Het is de 31-jarige Fred Sengers, journa list en oud-bestuurslid van de Leidse afdeling van de VVD en tevens voorzitter van de Vrien den van de Meelfabriek. Sengers volgt Henk Budel op die dertien jaar de voorzitters hamer hanteerde. Budel gaat

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9