Alliantie Fiat en General Motors rlsberg wil sterkere ïitie op biermarkt Economie Appelmoes mét rode kers klopt loempia Cateraar begint met bedrijfssupermarkten Gasunie wil snel vrije Nederlandse gasmarkt eden en Denemarken iden euro-referendum 'Bedrijfsleven moet profiteren van aandacht voor bonnetjes' 01 ER _j koop Storkdochter nagenoeg rond j. Machinebouw- en technisch concern Stork rondt ko- week de verkoop van dochterbedrijf Fritz Hirsch af. De handelingen over Fritz Hirsch in Essen schieten lekker op, een Stork-woordvoerder. De Duitse dochter, een techni ci,? lienstverlener met vijfhonderd werknemers, is een van de 1 rrote bedrijven waarvan de verkoop nagenoeg rond is. Het 2 f e is Stork Engineers and Contractors, waar 1.200 mensen 8/ rood verdienen. Afronding van deze transactie wordt pas q id jaar verwacht. Stork wil in een later stadium nog eens oj n dochters verkopen. Het gaat om 4.000 banen en een van 1,1 miljard. bis over aan Deutsche Telekom' 11j !RG_? Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrys- 6 koopt zijn informaticadochter Debis Systemhaus voor eer 4 miljard euro (8,8 miljard gulden) aan Deutsche Tele- Dat meldt het Duitse weekblad Der Spiegel Daimler-top- Schrempp had eind februari al aangegeven dat er deze j i d een besluit zou vallen over verkoop van Debis, dat zich 2'j ïoudt met dienstverlening op het gebied van informatie- lek. Debis telt 20.000 werknemers en heeft een jaaromzet o'i 8 miljard euro (6,2 miljard gulden). i" pa miljard winst voor holding HMG iurg De Luxemburgse televisiegroep CLT-UFA, onder o jrootaandeelhouder van de Holland Media Groep, heeft o. aar ruim 910 miljoen gulden winst geboekt. In 1998 stond 0 og een verlies van 31 miljoen tegenover. CLT-UFA exploi- 5 n heel Europa 22 televisiekanalen en 18 radiostations. In 3! land vallen daar RTL 4 en 5 en Veronica onder. na wijst bod ING en Wellpoint af q )rd_ï De grootste ziektenkostenverzekeraar in de Verenig- 1' ten, Aetna Incorporated, heeft het overnamebod van ING en het Amerikaanse Wellpoint Health Networks van 10,5 d dollar (24 miljard gulden) afgewezen. Dat heeft presi- t lirecteur Donaldson van Aetna gisteren bekendgemaakt. latschappij gaat zich opsplitsen in twee aan de beurs 0 de kembedrijven. Het zal verder bepaalde internationale 1 ngen verkopen die niet genoeg geld binnen brengen. „Wij in dat de belangen van onze aandeelhouders, werkne- 0, klanten en gemeenschappen zo beter zijn gediend", al- maldson. ING heeft nog geen commentaar gegeven. 1 Ui bang voor overname door Shell' BC_i Het Duitse energieconcern RWE, vooral actief in de H ïsector, is bang voor een overname door Koninklij- ell Groep. Om die te voorkomen, spreekt het met het'Ne- ds-Britse concern over samenwerking. Dat heeft het 1 weekblad Der Spiegel gemeld. Een woordvoerder van ntkent het bericht. Hij zei dat RWE met Shell alleen praat menwerking op het gebied van benzinestations. Het zou Spiegel louter gaan om geruchten. an officieel in recessie De Japanse economie is in de laatste drie maanden van 3 ekrompen. Dat is voor het tweede achtervolgende kwar- aardoor Japan volgens de Nederlandse norm feitelijk in :essie is beland. Het BNP (Bruto Nationaal Product of ge- 3 in omzet in diensten en producten) daalde tussen okto- december met 1,4 procent, meldt het Japanse economi- 2 anbureau EPA. Op jaarbasis betekent dat een krimp van cent. Dat is meer dan verwacht. De Japanse regering en iste economen melden overigens dat de Japanse ecóno- 0, :h wel degelijk aan het herstellen is. er 75 terug naar garage jrt BMW heeft bijna 22.000 auto's van het type Rover 75 roepen naar de garage voor vervanging van een krukas- Door een defect aan de sensor is het mogelijk dat de niet start of tijdens het rijden afslaat. Het gaat om wa- lezijn gebouwd in de periode februari-oktober 1999. se brouwer wijzigt statuten ise brouwer Carlsberg »eer geld nodig voor 11 les. Om aantrekkelijker J25 en voor investeerders )eense concurrent van n zijn statuten wijzi- huidige bepalingen invloed van de Carls- 103 :hting (55 procent van '32 e'en) maken het prak- 102 nogelijk kapitaal aan te via grote aandelen- :hting (Carlsberg Foun- ïeeft een belang van 55 in Carlsberg. Vastge- at de deelneming mini- procent moet zijn. Het idoeling van Carlsberg ling te maken. De bier- komen vervolgens in :hterbedrijf waarin de j geen meerderheidsbe- in^ft. De Deense minister tie moet dat goedkeu- er J.C. Jacobsen richtte II M'DPA/ANP en Denemarken krij- 0, referendum waarin de tunnen beslissen over ng bij de euro. Het be- r de volksraadpleging üvvi veden in de nacht van lutal p zaterdag op een bui- isvi|f >n congres van de re- /aiutj sociaal-democratische afgevaardigden stem- 234 tegen 113 voor endum. eedse premier Persson ïvankelijk nog de mo- 1 openhouden dat de over de toetreding zou kunnen besluiten. Na n vwü an de stemming zei •Ik ben er vast van I dat toetreding tot de r Zweden het juiste is." het referendum wordt L is nog niet bekend, leiding zou nog willen wachten. 'Chinese Van der Valk' in Breukelen wordt omgebouwd BREUKELEN GPD De grote wens van het Van der Valk-con- cem gaat in vervulling. Hotel Breukelen aan de snelweg A2 wordt ontdaan van de Chinese 'look'. De alom appelmoes mét ro de kers heeft het definitief gewonnen van de loempia. De platen met Chinese draken en beeltenissen, die het pand sieren, wor den vervangen door neutrale exemplaren die beter passen bij het Van der Valk-ima- go- „Toen we Oriëntal Palace - zoals het des tijds heette - twaalf jaar geleden overna men, riepen we dat natuurlijk ook al. De stijl was bijzonder, maar paste niet bij ons", zegt woordvoerder M. Koch. Al het Chinese moest dus verdwijnen, maar dat was ook prijzig. Koch: „Nu is het zo dat de buitenkant van het gebouw dermate is aangetast dat renovatie een must is." In de nieuwe plan nen blijven het dak en de Chinese poort onveranderd. De poort kan echter alsnog verdwijnen ten behoeve van de redding van een oude molen die bij het hotel staat. Van der Valk kocht het hotel destijds van de Chinese eigenaar D. Wong. Zijn droom een Chinees 'paleisachtig' restaurant/hotel te runnen, liefst als voorbode van een keten in Europa, bleek financieel niet haalbaar. Al na vijf maanden was de vijf sterren kopie van het keizerlijk paleis in Peking failliet. De zoektocht naar een nieuwe eigenaar ging met veel emoties gepaard. Inwoners van Breukelen protesteerden fel toen ge ruchten de ronde deden dat het Amster damse seksimperium Yab Yum plannen had voor een 'bordeel langs de snelweg'. Ook de plaatselijke politiek zag niets in de 'bordeeloptie'. Een bod van Van der Valk bracht uitkomst. De Breukelaars zijn niet echt enthousiast over de verbouwing. Henny van Steeg (48) bijvoorbeeld, die met zijn Utrechtse gezins leden 'even een happie komt doen'. „Dat Chinese maakt dit object juist zo bijzonder. Ik heb familie hier in het dorp wonen. Zij hoeven maar te melden dat zij uit Breuke len komen en het is 'ah, dat Chinese ding'. Dit is toch een trekpleister lijkt me." Van broodje tot gekoelde maaltijd DEN HAAG GPD Van Hecke, de grootste be- drijfscateraar van Nederland, gaat kleine supermarkten in bedrijven openen. Dit jaar nog moeten enkele tientallen win keltjes onder de naam 'Work shop' open gaan. Het nieuwe concept is onthuld door top man Heukels van Van Hecke in het vakblad Distrifood. De winkels krijgen een as sortiment van een paar hon derd artikelen die kunnen va riëren van kranten tot brood jes of gekoelde maaltijden. Be drijven kunnen kiezen welk aanbod ze willen. „Op de ene plaats kan geen behoefte zijn aan fotorolletjes en theezak jes, terwijl dat elders wel het geval is", aldus de manager. Van Hecke wil in de super markt ook een aantal diensten gaan aanbieden, waaronder een stomerij. Plannen zijn er ook om aan het einde van de dag kant- en klaarmaaltijden te gaan verkopen. Moederbe drijf van Van Hecke, het Fran se Sodexho Alliance, neemt daarmee een proef in Groot- Brittannië. Van Hecke, dat actief is in 1.300 bedrijfskantines en een jaaromzet heeft van 650 mil joen gulden, krijgt waarschijn lijk Ahold als partner, omdat Van Hecke nu al de grootste klant is van Ahold-dochter Deli XL. Het vroegere Groot verbruik Ahold levert voe dingsmiddelen aan cateraars, de horeca, bedrijfsrestaurants en instellingen in de gezond heidszorg. Ahold-woordvoerder Gobes ontkende gisteravond dat Ahold direct betrokken is bij het opzetten van de super markten, maar zei het wel 'lo gisch' te vinden als er een vorm van samenwerking is. „Vorig najaar heeft Deli XL een overeenkomst gesloten met Van Hecke ter waarde van ruim een half miljard gulden. Ahold levert kruidenierswaren aan de 1.300 locaties van Van Hecke gedurende drie jaar." Onderdeel van het akkoord zijn ook afspraken op het ge bied van distributie, e-com- merce en serviceverlening. Ahold zelf blijft overigens ook geloven in de gemakswin kels. Het concern zou er de komende jaren 500 willen openen, waarvan 200 op ben zinestations. Onlangs werd de samenwerking tussen Shell en Albert Heijn door de eerste opgezegd. Hetzelfde Distri food meldt dat AH gesprekken voert met de (17) zelfstandige Shell-pomphouders, maar ook dat het concern met andere benzinemaatschappijen om de tafel zit. Autoreuzen zetten deze week eerste stap voor fusie Fiat Auto zal op termijn opgaan in General Motors. Vol gens het Italiaanse dagblad La Stampa, eigendom van Fiat-familie Agnelli, wordt vandaag of morgen de eerste stap gezet met een aandelenruil: GM, onder meer fabri kant van Opel, zal een 20 procent aandeel in Fiat nemen, de Italianen krijgen vijf procent van GM. „In de toe komst zal het GM-aandeel in Fiat geleidelijk worden ver groot", voorspelt La Stampa. ROME» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT 24 Ore meldt een alliantie tus sen GM en Fiat. Volgens de krant gaat die leiden tot geza- Ook het doorgaans goedinge- menlijke investeringen in Euro- lichte financiële dagblad II Sole pa en zal een gezamenlijke on derneming worden opgezet. Gespeculeerd wordt dat de merken Opel en Fiat worden samengevoegd. Fiat gaf gisteren geen enkel commentaar. Ver wacht wordt dat dit zal komen na de vergadering van de Raad van Bestuur begin deze week. Fiat Auto is in een zwakke positie. De tijd dat meer dan de helft van de Italiaanse automo- bielbezitters een Fiat reed is lang voorbij. In Europa is het marktaandeel van Fiat gezakt tot 11 procent. Vorig jaar werd een verlies geleden van ruim een kwart miljoen gulden. Het bedrijf telt in Italië meer dan 80.000 werknemers. Al maanden gaan er geruch ten over fusies dan wel overna mes van Fiat. De meest recente gegadigde was Daimler. De on derhandelingen met de Duit sers - inmiddels gefuseerd met Chrysler - zouden echter niets hebben opgeleverd. Vorige week werd bekend dat Daimler- Chrysler een fors aandeel neemt in Mitsubishi. Dat General Motors nu de partner wordt lijkt vast te staan. Diverse ministers becommen tarieerden afgelopen weekeinde al het voor Italië spectaculaire nieuws. Minister van financiën Amato noemde concentratie onvermijdelijk, mede gelet op de 20 procent overproductie op de Europese markt en de gigan tische investeringen die nodig zijn om nieuwe modellen te in troduceren. Volgens het dagblad La Re- pubblica heeft Fiat het aan zichzelf te wijten als het in bui tenlandse handen komt. Het oude familiekapitalisme, de be scherming van de eigen markt, het leunen op staatssubsidies (tot twee jaar geleden gaf de Italiaanse regering nog premies op het inruilen van oude Fiats tegen nieuwe, schonere model len) zijn niet meer van deze tijd, schreef de krant gisteren. Minister van buitenlandse handel Fassino waarschuwde in dezelfde trant de Agnelli-dy nastie: „Wie aan Fiat in zijn huidige vorm wil vasthouden riskeert dat het bedrijf meer en meer in betekenis afneemt", zei hij. Fiat auto produceert ook Al fa Romeo, Lancia, Maserati en Ferrari. Dat laatste merk zou volgens de media buiten dc deal met GM blijven. de Carlsberg Foundation in 1876 op. Hij droeg zijn brouwe rij, Old Carlsberg, in 1882 over aan de stichting. De Stichting wil bijdragen aan fundamenteel onderzoek in Denemarken. Het bestuur bestaat uit vijf leden die zijn gekozen door de Ko ninklijke Deense Acadefriie van Wetenschappen en Letteren. Carlsberg behoorde met Hei- neken tot de eerste brouwerijen die actief werden in het buiten land. De laatste tijd hebben de Denen steeds meer moeite met de internationale overname strijd. Heineken, het Belgische Interbrew en South African Bre weries (SAB) zijn geduchte con currenten. Carlsberg, dat behal ve Carlsberg ook het merk Tub- org brouwt, wil net als Heine ken de bierdivisie van het Britse concern Bass overnemen. Die moet naar verwachting 6 a 7 miljard gulden opbrengen. Hei neken heeft al laten weten met een bod te komen. Ook SAB zou in de markt zijn. Het hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen. FOTO HANS VAN WEEL GRONINGEN/DEN HAAG GPD De Nederlandse Gasunie in Groningen is voor het versneld openen van de Nederlandse gasmarkt. Als het aan de Gas unie ligt kunnen kleine afne mers/huishoudens al in 2003 zelf hun gasleverancier kiezen. „Wij zijn er klaar voor", aldus topman Verberg. De Gasunie is zelfs bereid om contracten met NUON en Essent, die lopen tot 2007, ongedaan te maken. Die datum is ook steeds ge noemd als het moment waarop de gasmarkt volledig vrij zou worden en iedereen dus zijn ei gen leverancier kan kiezen. Tot nu toe is die keuzevrijheid al leen bij de mega-afnemers van 10 miljoen kubieke meter en meer. Inmiddels koopt een der de van die Gasunie-klanten gas bij een andere, met name Brit se, leverancier. Het bedrijf loopt hierdoor 1 miljard gulden aan omzet mis. Minister Jorritsma (economi sche zaken) heeft al enkele ke ren aangegeven de openstelling van de gasmarkt te willen ver snellen tot 2003 of 2004. Hier zijn in de markt zowel voor- als tegenstanders van. Om aan de onzekerheid een eind te maken wil de Gasunie aan de voor avond van de behandeling van de Gaswet in de Kamer een dui delijk signaal afgeven. Organisatorisch is Gasunie klaar voor de nieuwe vrije markt. In de aanpassing van de organisatie is 125 miljoen gul den geïnvesteerd. Het concern zegt ook tegemoet te komen aan de verstrengeling van com merciële belangen met de transportfunctie - anderen moeten om gas te transporte ren in Nederland hoe dan ook gebruik maken van het Gas unie-netwerk. De onderdelen 'Gasverkoop' en 'Transport en Diensten' worden strikt van elkaar ge scheiden, zodat de afdelingen geen misbruik van eikaars in formatie kunnen maken. Gas unie is er tegen netbeheer en verkoop van gas in twee ver schillende bedrijven onder te brengen. Dit zou de internationale concurrentiepositie van Gas unie te zeer aantasten. Concur rerende concerns als bijvoor beeld het Duitse Ruhrgas en Gaz de France houden beide zaken ook onder één dak. zeker In Denemarken maakte pre mier Rasmussen bekend dat in zijn land het referendum over de euro op 28 september wordt gehouden. Beide Scandinavi sche landen en Groot-Brittan - nië doen nog niet mee met de euro. Griekenland heeft de af gelopen week het EMU-lid- maatschap aangevraagd. Uit een eerste opinieonder zoek blijkt dat een meerderheid van de Denen tegen de komst van de gemeenschappelijke munt is. Uit de zaterdag in de krant Berlingske Tidende gepu bliceerde uitslag blijkt dat 46 procent tegen is en 43 procent voor. Bij een vorige peiling was de stand nog gelijk. Deskundi gen zeggen dat alles wat met de EU te maken heeft in Denemar ken minder populair is gewor den door het aantreden van de nieuwe Oostenrijkse coalitie en de maatregelen van de EU-lan- den daartegen. Amsterdams recherchebureau Hoffmann: Hoe simpel is het om te sjoe melen met declaraties? Heel simpel. Daar hoef je geen mi nister, wethouder of burge meester voor te zijn. Volgens het Amsterdamse recherchebu reau Hoffmann Bedrijfsrecher che moet het bedrijfsleven de huidige aandacht voor declara ties aangrijpen als kapstok. „Dit is voor bedrijven een mooi moment om zelf ook de puntjes op de i te zetten", zegt directeur G. Hoffmann jr. „De claratiefraude komt overal voor en het gaat om grote bedra gen." De fraudeurs zijn relatief vaak leidinggevenden. Logisch, zegt Hoffmann, want zij genie ten vertrouwen. Maar juist hun bedrog is uiterst schadelijk, want als de chef het doet mag de werkvloer het ook. Daarom is Hoffmann ver baasd over de opstelling van minister Peper, die als burge meester van Rotterdam te veel zou hebben gedeclareerd „Zijn houding van 'waar zijn ze mee bezig' is een volstrekt verkeerde boodschap voor het voetvolk. Hij heeft het voortdurend over peanuts. Nou, dat is een goed signaal hoor. Dan kan iedereen wel iets pakken." De meeste fraude werd vorig jaar gepleegd door nieuw personeel, zo blijkt uit cijfers van het recherchebu reau. In één op de acht gevallen was de bedrijfsleider of beheer der de dader. Ruim de helft van de dadei"; fraudeerde met geld, in één op de drie gevallen ging het om goederen, en tien pro cent met tijd of gegevens. Volgens Hoffmann zijn veel bedrijven zich onvoldoende be wust van het geknoei met de claraties. „Wie niets doet aan security, krijgt problemen. Je moet niet zomaar wat camera's en hekken plaatsen, je hebt een plan nodig, een visie." Hij pleit voor bewustwording, het schriftelijk vastleggen van afspraken, het controleren van die afspraken en het bestraffen van de fraudeurs. „Het gros van de mensen is eerlijk, maar een klein percentage heeft een zwarte ziel. Loop maar door het bedrijf, door de kantine, door de gangen. Dan zie je het, dan hoor je hét." Nieuwe hotels krikken winst Krasnapolsky op AMSTERDAM ANP Hotelketen Krasnapolsky heeft de nettowinst vorig jaar met ruim de helft opgekrikt tot ruim 57 miljoen gulden. De omzet steeg met meer dan 200 miljoen tot 513 miljoen. De groei vloeit vooral voort uit de overname van een aantal Golden Tulip- hotels. De recente overnames buiten beschouwing gelaten, steeg de omzet aanzienlijk minder. De stijging komt dan uit op nog geen acht procent. De buiten landse overnames lieten zelfs een licht negatief resultaat zien, aldus Krasnapolsky vanmorgen in een toelichting op de cijfers. Het eigen vermogen van de hotel- en restauranteigenaar verdubbelde bijna tot circa 600 miljoen gulden. VINCENT BIJLO Leeftijd: 34 Beroep: cabaretier, schrijver en (ooit) columnist („bij de vierde column vonden ze me al te ver gaan) Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: geen („wij zijn tegen kinderen, ze zijn slecht voor het milieu") Auto: Saab 9000i Hobby: geen („het leven is een grote hobby") DEN HAAG GPD Cabaretier Vincent Bijlo is druk met de try-outs van zijn nieuwe programma: 2100. In de tussen tijd heeft hij nog wel tijd gehad voor de aanschaf van een elek trische tandenborstel, zijn laat ste aankoop. „Het is een gewel dig ding", zegt Bijlo. „Een aan tal vrienden heeft er al een en kwam met succesverhalen. Op een gegeven moment begon mijn tandarts er ook al over. Het zou goed zijn tegen mijn tandsteen. Ik rook. Ik drink kof fie. Volgens mij werkt de bor stel. Mijn gebit klinkt na een week al minder zompig als ik er tegenaan tik. Bovendien be spaar ik mezelf vermoedelijk een keer de gang naar de tand arts." Bijlo's beste aankoop ooit is een schootcomputer. Hij kan door deze computer kranten en tijdschriften lezen, makkelijker tekstverwerken, internetten en e-mailen. De teksten worden voor hem leesbaar door een programma dat de teksten op het scherm vertaalt in braille. „Alles is nu makkelijker", stelt Bijlo. „Vroeger moest iemand de kranten voorlezen of kocht ik de gesproken krant, maar die verscheen maar één keer per week. Nu lees ik de krant en tijdschriften op internet, als mijn vrouw ons met de auto FOTO GPD ROB KEERIS naar voorstellingen rijdt. Teksten schrijven is ook veel makkelijker. Vroeger had ik een braille- typemachine. Als ik wal in de tekst veranderde moest ik de pagina helemaal opnieuw tikken. Bovendien konden maar weinig mensen die teksten Ie zen. Nu krijgen mijn vrouw, die- de regisseuse is van mijn pro gramma en de mensen van de techniek een printje." De slechtste aankoop van de cabaretier is een dcc-recordei. „Eentje van Philips", zegt Bijlo. „Dat product is ongelofelijk ge flopt. Wat op zich jammer is, want kwalitatief is de dcc-re corder heel goed. Philips heeli de recorder niet aan de man kunnen brengen. Nu heb ik een apparaat waar niemand wat aan heeft. Dat blijft klote van de bok van die Cor Boonstra. Ik heb één van Boonstra's voor gangers, Wisse Dekker, er wel eens op aangesproken. Die werd toen boos op mij." Als tip geeft Bijlo mee dat ie dereen een vleugel moet kopen „Dat is goed in het kader van de onthaasting. Een vleugel geelt rust en bovendien staat hij mooi in de woonkamer", vindt Bijlo. „Wij hebben er sinds kort een en het is voor mij een te genhanger van de digitale tech niek. Eigenlijk zijn alle analoge dingen het mooiste: zelf muziek maken, eten en seks." Het oorspronkelijke 'Oriental Palace' in Breukelen met zijn Chinese kenmerken. ARCHIEFFOTO

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7