/r t Aznar krijgt volmacht Spanjaarden 'Held' staat terecht voor genocide Srebrenica Buitenland In 1972 plan voor doden Noord-Ieren Vergeefse reddingstocht Nieuwe giframp treft Hongaarse rivier Zwitsers verwerpen rijverbod 65-plussers n| Krstic riskeert levenslang bAC 13 MAART 2000 leense president geïnstalleerd De 62-jarige socialist Ricardo Lagos is zaterdag geïn- rd als nieuwe president van Chili. De opvolger van de •n-democratische Eduardo Frei zal de komende zes jaar iter zwaaien over het Zuid-Amerikaanse land. Lagos is de iocialist die aan de macht komt sinds de bloedige staats- an generaal Augusto Pinochet tegen Salvador Allende in ferwacht wordt dat er tijdens de komende regeerperiode aandacht wordt besteed aan onderwijs, gezondheids- lisdaadbestrijding en hervorming en decentralisatie van rheid. Chili, een land met vijftien miljoen inwoners, be- ernstigste economische depressie in jaren, dus ook de nie zal de nodige aandacht moeten krijgen. jeur internetstemmen slaat aan Meer dan 35.000 leden van de Democratische partij in erikaanse staat Arizona hebben zaterdag bij de voorver- jen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om voor het i de geschiedenis via internet te stemmen. Het experi- ijkt kiezers te trekken die anders thuisbleven. In 1996 :n namelijk slechts 12.800 Democraten opdagen om hun te kandidaat voor de presidentsverkiezingen te steunen, comst was minder schokkend. Al Gore, die inmiddels de rergebleven kandidaat is, won. Vooraf hadden 60.000 ge- eerde partijleden een codewoord gekregen om hun cy- n uit te brengen. Zij hadden hiertoe van dinsdag tot vrij- mogelijkheid. slag op Iraanse hervormer Said Hajjarian, een vooraanstaand politicus van de ingsgezinde beweging in Iran, is gisteren door onbe- beschoten. Hij raakte zwaargewond, maar is volgens ge- |niet in levensgevaar. Na de aanslag werd in de hoofdstad een grote politie-actie op touw gezet om de daders te De aanslag op Hajjarian, een vertrouweling van presi- ïatami, vond plaats op klaarlichte dag in het centrum leran. De schutter wist te ontkomen op een motorfiets, in, een voormalig onderminister van voorlichting, is één leiders van de front voor islamitische participatie, de ningsgezinde coalitie die vorige maand overtuigend de tentsverkiezingen won. jjtiechef Londen is bedelaars zat De nieuwe politiechef van Londen, John Stevens, gaat ars en daklozen van de Londense straten jagen. Stevens [oor het nieuwe 'zero tolerance' beleid gekozen na her- klachten over agressieve en opdringerige bedelaars, zo de Britse zondagskrant The Observer. Stevens, die in ja- ian zijn nieuwe baan begon, heeft een speciale eenheid :ht die de straten van de hoofdstad gaat schoonvegen, [e het 'verwijderen' van bedelaars en zwervers, wil Ste- ok fietsendiefstal en vandalisme extra hard aanpakken, hdense politievakbond is tegen het plan. Een woordvoer- dat de politie niet moet worden ingezet om 'de rotzooi ion die is veroorzaakt door de falende sociale politiek keringen'. uimi Tkgersnood dreigt in Mongolië aatar Hongersnood dreigt in het Centraal-Aziatische ongolië als gevolg van de droogste-zomer in zestig jaar, Pj d gevolgd door een extreem koude winter. Dat heeft de lator van het VN-rampenteam in Mongolië, Syan Wil- ipsteren verklaard. Door het ontbreken van voer zijn al joen stuks vee omgekomen. Dat heeft directe gevolgen 10.000 mensen, ofte wel 20 procent van de bevolking. Frujjo irders zijn hun hele kudde kwijt. Hun dieren zijn hun CZ ron van voedsel, brandstof en koopkracht, en hun enige |U van transport naar dokters en school. Honger bedreigt rnsen die voor hun voeding sterk afhankelijk zijn van vleesproducten. De sterfte onder het vee zal zeker tot orgaan. Dan wordt weer regen verwacht. ./eld bij mars voor Haider in Berlijn In de Duitse hoofdstad Berlijn zijn gisteren ongeregeld- ontstaan rond een mars van zo'n 500 neo-nazi's. Die wa- H J straat opgegaan om steun te betuigen aan de extreem- Jfa Oostenrijker Jörg Haider. Ongeveer duizend tegende- J ranten maakten zich los uit een grotere groep anti-nazi's, Dgelden de stoet met stenen en flessen. De autoriteiten ?n al voor ongeregeldheden en hadden een politiemacht 00 agenten op de beeji gebracht. De politie zette water- ïen in om de voornamelijk links-radicale tegendemon- uiteen te jagen. De demonstratie ter ondersteuning Oostenrijkse regering vond plaats op de verjaardag van •hluss, de annexatie van Oostenrijk door het Duitsland Ier in 1938. üirdenaar wil ritueel voor executie iciscoEen ter dood veroordeelde Amerikaanse serie enaar eist uitstel van executie om te kunnen deelnemen n oud Indiaans ritueel. Hij vindt dat hij een zuiveringsce- ie in een zweethut moet meemaken om de overgang van eld van de levenden naar het rijk van de doden mogelijk en. Darrel Rich (45) ontdekte tien jaar geleden dat hij n kwart Cherokee is. Daarom wil hij zich houden aan de ie zijn geloof stelt aan het boeten voor zonden. De staat nia weigert tegemoet te komen aan zijn wens, hoewel el- I tsgevangenis een zweethut heeft ten behoeve van de ri- J van de oorspronkelijke inwoners van Amerika. Ter dood peelden mogen daar echter geen gebruik van maken. sische hervormers steunen Poetin 1 Vladimir Poetin, de waarnemend president van Rus- over twee weken de belangrijkste kandidaat bij de presi- irkiezingen, heeft gisteren de steun verworven van enke- - linente markthervormers. Oud-premier Sergej Kirijenko, ter van de partij Unie van Rechtse Krachten, verklaarde elevisiezender ORT dat zijn partij Poetin zou steunen. i de leiders van de Unie, Konstantin Titov, doet zelf ook n de presidentsverkiezingen, wat de partij in een lastig orengt. Titov is een agressieve hervormer en heeft Poetin seerd voor zijn oproep tot meer controle van de staat. Po- eft verder weinig concrete plannen bekendgemaakt. De lijken daar echter niet van wakker te liggen'; zij gaan af op het strenge, pragmatische imago van Poetin. londen anp Een Britse generaal lanceerde in 1972 een plan om de aan stichters van rellen in Noord- Ierland dood te schieten. Hij deed dit drie weken voor het Britse leger op 'Bloody Sunday' veertien burgerrechtenactivis ten tijdens een protestmars doodschoot. Dit onthulden de Britse media vandaag. Majoor-generaal Robert Ford schreef in januari 1972 een ge heim memo waarin hij een 'op lossing' aandroeg voor de anar chie die met name in sommige wijken van de stad Derry heers te. Katholieke jongeren protes teerden tegen de Britse staat en eisten aandacht voor hun ach tergestelde positie. „De makkelijkste manier om wet en orde te herstellen is het neerschieten van bepaalde lei ders", schreef Ford. De gene raal liet speciale geweren ver vaardigen die zijns inziens het meest geschikt waren voor deze taak. Dertig proefexemplaren van dit wapen werden naar Derry gestuurd. De onthulling zal een grote invloed hebben op het nieuwe gerechtelijk onderzoek naar Bloody Sunday, dat op 27 maart in Derry begint. Fords plan kan verklaren waarom de vreedzame demonstranten zonder aanleiding werden doodgeschoten. Bovendien roept het feit dat de generaal speciale geweren naar Derry liet brengen associa ties op met de mysterieuze ver dwijning van wapens die bij de schietpartij gebruikt waren. De fensie bekende enkele weken geleden de bewijsstukken te zijn kwijtgeraakt, ondanks een belofte aan de rechter om ze zorgvuldig te bewaren. Advocaten van de slachtoffers hebben aangekondigd in de rechtszitting sterke nadruk op de verdwenen geweren te zul len leggen. Zij noemen het van groot belang dat duidelijk wordt of de aangepaste gewe ren van Ford werden gebruikt door de parachutisten die op de demonstranten schoten. Serviërs leggen weer zender oppositie stil boedapest hans gertsen correspondent De Servische autoriteiten heb ben afgelopen weekend op nieuw een radio- en televisie zender van de oppositie uit de lucht gehaald. Gistermorgen vroeg nam de'politie de appara tuur van een lokale zender in de stad Pozega, 100 kilometer ten zuidwesten van Belgrado, in beslag na een urenlange con frontatie met enkele honderden demonstranten. Het station in Pozega is de zoveelste in een lange rij lokale radio- en televisiezenders die de afgelopen weken uit de lucht zijn gehaald. Volgens de autori teiten zou de zender niet be taald hebben voor het gebruik van de frequentie. Hoofdredacteur Branko Nikolic deed dat gisteren af als 'grote onzin'. Volgens hem is de zender uit de lucht gehaald in het kader van een illegale en politiek gemotiveerde campag ne van het regime van Slobo dan Milosevic tegen alle media die niet door de regering wor den gecontroleerd. Een eerdere poging om de zender in Pozega uit de lucht te halen mislukte zaterdag. Honderden demon stranten weerhielden de politie van het ontmantelen van de zendapparatuur. De campagne tegen onafhan kelijke media en media in han den van de oppositie houdt vol gens critici van het regime ver band met de later dit jaar te houden lokale verkiezingen. Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing" Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma snel en simpel downloaden van Internet: krasnqdon Hoestend en be smeurd met kolenstof komt een reddingswerker terug uit de schacht van een Oekraïense mijn, waar zaterdag bij een on dergrondse explosie 81 kompels omkwamen. Zijn tocht naar de diepte was vergeefs. Slechts acht mijnwerkers werden levend uit de puinhopen vandaan gehaald. Zij zijn met brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Tiental len reddingswerkers zijn tot gis terochtend in touw geweest om alle slachtoffers uit de Barakova- mijn te bergen. De explosie deed zich voor op 664 meter diepte. De Oekraïense president Koetsjma riep vandaag en mor gen uit tot dagen van nationale rouw. Volgens een eerste onder zoek is de explosie veroorzaakt door het vrijkomen van methaan, een gevaarlijk gas dat in veel mijnen voorkomt, en het niet na leven van de veiligheidsregels. Oekraïne telt het hoogste aantal dodelijke mijnongelukken ter wereld op jaarbasis. FOTO REUTERS CLEB GARANITSJ boedapest hans gertsen correspondent Een nieuwe giframp, de tweede in zes weken tijd, zal het herstel van de Tisza-rivier ernstig ver tragen, zo vrezen internationale milieudeskundigen. Afgelopen vrijdag belandde een nog onbe kende hoeveelheid zware meta len via enkele zijrivieren in de Tisza nadat een dam rond een afvalbekken op het terrein van een Roemeense zink- en lood- mijn het begaf. Amper zes we ken geleden kwam na een vrij wel identiek ongeluk op het ter rein van een goudmijn in Baia Mare, eveneens in Roemenië, een golf van 100.000 kubieke meter zwaar cyanidehoudend afvalwater in de Tisza terecht. Die giframp doodde over een lengte van vele honderden kilo meters vrijwel alle leven in de rivier. De nieuwe giframp lijkt vooralsnog minder ernstig. geneve bob kroon correspondent Een voorstel van milieugroepe ringen om iedereen boven de 65 jaar het autorijden te verbie den, is gisteren door het Zwit serse kiezersvolk met een ver pletterende meerderheid afge wezen. Met het plan wilden de groepen het autoverkeer de ko mende tien jaar met de helft verminderen. Landelijk stemde bijna 80 procent van de kiezers tegen het voorstel, dat in geen enkel van de 26 kantons een meerderheid haalde. Regering en parlement had den het referendum eerder als 'onrealistisch' bestempeld en afwijzing geadviseerd. Als het initiatief van de milieubewe ging er was doorgekomen, zou de overheid gedwongen zijn ge weest vóór het jaar 2010 de helft van het aantal auto's van de weg halen. De initiatiefne mers hadden hiervoor een aan tal drastische maatregelen in petto, zoals een rijverbod voor alle ingezetenen boven de 65 jaar en gedwongen carpooling. De alwijzing van het referen dum lag in de lijn der verwach tingen, maar werd desondanks met opluchting ontvangen. De 'Touringclub Suisse', het Zwit serse equivalent van de ANWB, had maandenlang fervent cam pagne gevoerd tegen 'deze wanstaltige aanslag op onze persoonlijke vrijheid en mobili teit'. Het was niet verwonderlijk dat vooral de senioren onder het kiezersvolk massaal ter stembus waren getogen om het voorstel te torpederen. Leider socialisten stapt op na nederlaag De regerende Volkspartij (PP) van premier Jose Maria Aznar heeft gisteren de volmacht van de Spaanse kiezers gekregen. De conservatieven wonnen de algemene ver kiezingen met een absolute meerderheid. Ze krigen 183 van de 350 kamerzetels. barcelona henk van den boom correspondent De grote verliezers zijn de soci alisten (PSOE) van Joaquin Al- munia en klein links (IU) onder leiding van de communisten van Francisco Frutos. Nog tij dens het tellen van de stemmen maakte Almunia bekend dat hij vandaag zijn ontslag zal aanbie den als algemeen secretaris. Hij zei zich persoonlijk verant woordelijk te voelen voor de nederlaag. Al vroeg werd duidelijk dat de Spanjaarden zich wel voelen bij een rechtse regering. Vier jaar Aznar heeft het land een grote economische groei opgeleverd, en de 47-jarige leider heeft be loofd de komende vier jaar zijn werk af te maken. Zijn belang rijkste belofte is het leveren van arbeidsplaatsen. Niet alleen de progressieven hebben gisteren verloren. De Catalaanse nationalisten van Jordi Pujol zijn aan de kant ge zet. De afgelopen regeerperiode maakten ze deel uit van de coa litie met de conservatieven. Hun steun aan Madrid moest worden betaald met meer auto nomie voor Catalonië. Nu heeft Aznar de Catalanen niet meer nodig. De verkiezingen zijn rustig verlopen. In Baskenland werd 3.000 man politie ingezet om de stembureaus te beschermen. In de weken voor de verkiezingen heeft de ETA drie keer een aan slag gepleegd, waarbij drie mensen werden gedood. Giste ren bleef het bij een paar bom meldingen en wat kleine onge regeldheden. De politieke vleu gel van de ETA, Herri Batasuna deed niet mee en had de Bas- ken opgeroepen de 'Spaanse verkiezingen' te boycotten. De Basken hebben daar geen ge hoor aan gegeven. Baskenland was de enige au tonome regio waar de opkomst hetzelfde was als vier jaar gele den. In de rest van het land was de opkomst een stuk lager. Dat had waarschijnlijk te maken met het mooie weer. Veel men sen trokken naar het strand vanwege de zomerse tempera turen. den haag harald doornbos marjolun de cocq „We hebben van Mladic een legende gemaakt, maar er zijn andere generaals die een pluim verdienen", pocht de Bosnisch-Servische leider Ka radzic in 1995 op de televisie. „Zoals generaal Radislav Kr- stic, die de acties in Srebrenica met mijn instemming heeft gepland." Destijds werd Krstic wegens 'buitengewone ver diensten' bevorderd. Vandaag staat de generaal in Den Haag terecht voor volkenmoord en presenteert het Joegoslavië- tribunaal de resultaten van ja ren Srebrenica-onderzoek. Op de 'Wanted'-posters die Amerika verspreidt, staan de drie (Bosnisch-)Servische lei ders die voor oorlogsmisdaden zijn aangeklaagd. Vijf miljoen dollar voor informatie die leidt tot de arrestatie van Slobodan Milosevic, Radovan Karadzic en Ratko Mladic. Bij gebrek aan deze top-drie, is Radislav Krstic (52) de hoogste commandant die het Joegoslavië-tribunaal in zijn zevenjarig bestaan berecht. De eenbenige ijzervreter stond in de commandostructuur di rect onder legerleider Mladic, zijn arrestatie in december 1998 werd bejubeld als triomf voor het gerechtshof van de Verenig de Naties. Krstic, bijgenaamd 'Shepo' (manke), was stafchef, onder commandant en later com mandant-van het Drina-corps dat in juli 1995 de beschermde moslimenclave Srebrenica in nam. Vermoedelijk meer dan 7.000 moslimmannen werden, volgens de aanklagers onder Krstic' commando, op 'oppor tunistische' dan wel 'georgani seerde' wijze geëxecuteerd. Om de moorden te verheimelijken voor de internationale gemeen schap, werden in opdracht van Krstic massagraven weer opge dolven en de lijken verplaatst. „Dit proces is met name voor de vrouwen ën moeders van Srebrenica heel erg belangrijk", zegt directeur Sadiïa Memisevic- van de Organisatie voor Be dreigde Volkeren in Sarajevo. „Dit is de grootste kans om ie mand te veroordelen die aan het hoofd stond van iets wat de schande van de wereld ge noemd kan worden." In de ogen van professor Becir Mesic van het Instituut voor Onderzoek naar Misdaden te gen de Menselijkheid van de Universiteit van Sarajevo is Kr stic 'volledig schuldig' aan de genocide in Srebrenica. „Krstic was commandant en wist wat zijn bevelen betekenden." De commandant stond te boek als meedogenloos. Twee Neder landse oorlogscorrespondenten schetsen hem in de Srebrenica- reconstructie Het Zwartste Sce nario als een van de fanatiekste Servische generaals'. „Dood ie dereen", luidde zijn bevel. „We hebben geen gevangenen no- dig." Op video-opnamen is Krstic te zien aan de zijde van Mladic wanneer die op 11 juli 1995 ze gevierend Srebrenica binnen trekt. „Opschieten, opschieten Krstic, opschieten", maant Mladic de hinkende generaal. Ook is Krstic prominent in beeld bij Mladic' onderhande lingen een dag later in een hotel met een moslimdelegatie en de commandant van de Neder landse blauwhelmen in Srebre nica, overste Karremans. Krstic laat zich een sigaretje aanste ken, drinkt doodgemoedereerd zijn zwarte koffie. Krstic' advocaten beweren dat de generaal zich tijdens de massa-executies helemaal niet in Srebrenica bevond; hij was in Zepa, een andere moslimencla ve die in 1993 door de Verenig de Naties als 'veilige haven' was den haag gpd De aanklacht tegen generaal Krstic van 2 november 1998 was door het Joegoslavië-tri bunaal tot zijn arrestatie een maand later geheim gehou den. Uit de zwartgemaakte gedeelten in de oorspronke lijke tekst valt af te leiden dat met hem nog twee andere le gerleiders zijn aangeklaagd voor volkenmoord, de uit roeiing van de moslimbevol king van Srebrenica. Generaal Krstic was vol gens de aanklagers als com mandant verantwoordelijk voor de planning en uitvoe ring van de operatie in Sre brenica en dus voor de mis daden van zijn ondergeschik ten. Hij wordt beschuldigd van genocide, medeplichtig heid aan genocide en misda den tegen de menselijkheid en kan hiervoor tot levens lang worden veroordeeld. Krstic' naam was voor het tribunaal al in juli 1996 geval len tijdens openbare hoorzit tingen oyer Srebrenica, die leidden tot internationale ar restatiebevelen tegen de (toen nog) Bosnisch-Servi sche president Radovan Ka radzic en legerleider Ratko Mladic. De Bosnische Kroaat Drazen Erdemovic, die had deelgenomen aan de execu ties, legde toen gedetailleerde verklaringen af over de Bos nisch-Servische operatie in Srebrenica. Ook de Nederlandse Dutchbat-commandant over ste Karremans trad als getui ge aan. Wanneer de eerste Nederlanders worden ge hoord in het proces tegen Kr stic is nog niet bekend. Van daag is de hele dag gereser veerd voor de openingsrede van aanklager Mark Harmon. aangemerkt. Krstic had pas la ter het feitelijk commando over de 15.000 soldaten van het Dri na-corps overgenomen „Vanaf 12 juli 1995 waren er geen Dri- na-eenheden onder bevel van generaal Krstic op het grondge bied van de gemeente Srebreni ca." In Banja Luka, de hoofdstad van de Republika Sprska, wordt het proces tegen Krstic als een farce beschouwd. „De mensen hier zeggen dat hij niet in Den Haag zou horen te zijn, omdat Krstic generaal is", aldus Igor Gajic, redacteur van het onaf hankelijk weekblad Reporter. „Ze zien hem als held." Nederland zal de zaak tegen de 'held' Krstic met meer dan ge middelde belangstelling volgen. Mogelijk komen nieuwe feiten aan het licht over het optreden van de Nederlandse blauwhel men. Maar voor het tribunaal is Dutchbat bijzaak, oproepen om overste Karremans en oud-mi nister van defensie Voorhoeve wegens 'medeplichtigheid aan genocide' te berechten werd door de aanklagers als onzin af gedaan. „Duizenden lijken lig gen opgeslagen in Tuzla en Vi- soko, er zijn nog erg veel men sen vermist en velen zijn nog niet geïdentificeerd", zegt Memisevic. „Wij hopen dat Kr stic meer duidelijkheid kan ge ven en kan vertellen wie waar gebleven is. Maar we realiseren ons goed dat Krstic toe nu toe heeft volgehouden dat hij niets fout gedaan heeft."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5