is Vermeend: Erfenis lager belasten appe karbonades 1-2=99- voor ï.yy .6.90 1.39 Binnenland Japanse traditie ontmoet Nederlandse folklore 'Verzekeraars spelen dubieuze rol in handel gestolen auto's' Overname VNU door Wegener goedgekeurd Cocaïnezaak omgeven door toevalligheden Vogelopvang claimt zeven ton bij TotalFina AG 13 MAART 2000 illen camera's in trein De Nederlandse Spoorwegen overwegen een proef iera's in de treinen van de beruchte Zoetermeerlijn om en vandalisme te bestrijden. De NS hebben de Zoeter- ook op het oog, omdat op dit traject altijd dezelfde len rijden. Gisteren werden drie conducteurs op de eerlijn door zwartrijders mishandeld. In het stads- en rvoer worden op verschillende plaatsen al camera's ge- el op de bres voor Senaat WD-senator Wiegel vindt dat het kabinet slordig met de Eerste Kamer. Wiegel noemt het zaterdag in iew met NRC Handelsblad 'ongelukkig' dat het kabi- »e week opnieuw een wetsvoorstel voor een correctief ,um indiende. Het gaat om hetzelfde wetsvoorstel dat r door zijn tegenstem tot een kabinetscrisis leidde. Wie- het 'nogal wat' dat een gestrand wetsvoorstel opnieuw irlement komt. Zoiets deed hijzelf als minister van bin- se zaken in het kabinet Van Agt-Wiegel ook niet. :hauffeur neergestoken 1 ffo Een 53-jarige taxichauffeur is zaterdagnacht in Am- Noord neergestoken. De man werd door zijn belager eren gestoken. De politie vermoedt dat het gaat om een De chauffeur is zwaar gewond overgebracht naar het lis. Waarschijnlijk is de man al in zijn taxi neergesto- ia is hij uit de auto gekomen. Op straat hebben de da- chauffeur gevochten. Ondertussen reed de onbeman- jen automaat, verder en belandde in een sloot. De taxi- zakte in elkaar. Hij werd gevonden door een getuige, vluchtte. vindt autoband met hasj Een strandjutter heeft gisteren op Schiermonnik- [autoband met veertig zakken hasj gevonden. In totaal lom ongeveer vijftig kilo softdrugs. Het is voor de politie Jlijk waar de hasj vandaan komt, omdat het hard heeft de afgelopen dagen. „Die band kan wel in Engeland Ird zijn geslagen", aldus de politie. De politie zal de n op het eiland extra in de gaten houden. Ook op de an- [ddeneilanden let de politie nu extra goed op. seh schip brandt uit Bij de sluis in het Brabantse plaatsje Engelen is giste- lelgisch binnenvaartschip gedeeltelijk uitgebrand. De schipper en zijn vrouw konden zich tijdig in veiligheid n De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade Ie tonnen. Het schip lag aangemeerd bij de sluis die de ig vormt tussen de Maas en de Zuid-Willemsvaart. Het Ie een lading erwten. Het woongedeelte en het motor- iment brandden uit. Ook een personenauto die op de >nd, ging verloren. Het scheepvaartverkeer was uren- lipemd. lijke crash mariniers Een ongeval met een scharende aanhanger van Ne- mariniers heeft zaterdag in het Noorse plaatsje Mes- it leven gekost aan een Noorse majoor. Op de schuiven- anger stonden twee heftrucks. Een kwam er op de auto ïajoor terecht, een ander op een personenauto waarin reed met zijn twee kinderen. De man raakte ernstig ge- kinderen licht. De Noorse politie onderzoekt het on- nen met de marechaussee. icl 1 buschauffeurs op de bon rs 1 üi De politie heeft gisteren tijdens een landelijke actie kwart (56) van 181 uit het buitenland terugkerende If ffeurs bekeurd. Bij drie grensovergangen in het zuiden :a erde de politie onder meer op snelheid, rij- en rusttij- e technische staat van de toeristenbussen. De meeste 'aren voor te hard rijden. Twee buschauffeurs bleken chter het stuur te hebben gezeten. De politie heeft de at buschauffeurs zich de laatste tijd beter aan de regels „Dat er deze keer geen rijverboden zijn opgelegd, tevreden." w t bekijkt 'toverballen' Medicijnen kosten niet alleen veel geld, ze besparen Zoek je extra geld voor geneesmiddelen, dan moet je ar die terreinen waar zij voordeel opleveren. Mensen laardoor eerder uit het ziekenhuis. En wanneer men- czij geneesmiddelen kunnen blijven werken, scheelt dat )-uitkeringen, stelt de PvdA in de nota 'Toverballen met Wanneer je extra geld voor geneesmidelen zoekt, dan us ook kijken naar de posten voor ziekenhuizen en So len, vindt PvdA-Kamerlid Oudkerk. Ons recept t/m woensdag: ei, kort afgesneden 1 -248" voor .49 IPanklare aardappelen =an°i Bitjes, aardappelschijfjes of A-partjes <750 gram 1 ™f) Schouderkarbonade* s b|0 gram-6r75rvoor 4.25 met gratis pakje Croma t.w.v. 1.29 x ktveertip: bestrijk de karbonades voor het bakken De aal met olijfolie vermengd met Provenpaalse te Iden lonze lekker belegde boterham: halen, 2 betalen: rdflAllinson volkoren of rweroggebrood voor 5.78 >n< iroden naar keuze llCervelaat extra ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Staatssecretaris ziet niets in één tarief voor iedereen Voor naaste familie blijft de belasting op erfenissen en schenkingen lager dan voor mensen die verder van een overledene af staan. Staatssecretaris Vermeend (financi en) ziet niets in een uniforme heffing voor iedereen die een erfenis krijgt, zo liet hij zaterdag weten. Wel wil hij de tarieven verlagen. nieuwe tarieven invoeren. Moltmaker heeft al aangegeven dat hij geen spectaculaire wijzi gingen zal voorstellen. De erfe nisbelasting brengt nu 2,8 mil jard gulden per jaar op en de commissie kreeg als opdracht mee dat die opbrengst niet den haag gpd Vanmiddag kreeg Vermeend een advies van de commissie- Moltmaker over een aanpassing van de huidige successiewetge ving, die dateert van 1956. De staatssecretaris wil al in 2001 minder mag zijn. Moltmaker zal waarschijnlijk voorstellen om de tariefsver- schillen wat kleiner te maken. Nu betalen overblijvende part ners, kinderen en kleinkinderen de laagste tarieven (van vijf pro cent over de eerste 41.000 gul den tot 27 procent over alles boven de 1,7 miljoen). Broers en zussen van de overledene zijn van de erfenis 26 procent (over de eerste 41 mille) tot 53 procent (van alles boven de 1,7 miljoen) kwijt aan de fiscus. Wie niet of nauwelijks familie van de overledene was. betaalt nu 41 procent belasting over de eerste 41.000 gulden tot 68 pro cent over alles boven de 1,7 miljoen. Hoe die tarieven er volgend jaar uit zien, is nog on duidelijk. Vermeend wil in elk geval 'ra re elementen' in de huidige wetgeving wegnemen. Zo valt een pleegkind tot zijn 18de on der het lage familietarief als het erft van zijn ouders. Na die leef tijd geldt voor een ervend pleegkind echter het hoogste belastingtarief omdat er geen sprake meer zou zijn van een familierelatie. Die kronkel wil Vermeend aanpassen. D66-woordvoerster Giskes stelde vorige week een uniform tarief en heeft gesuggereerd om lastenverlichting voor een deel in te zetten om de tarieven in de successiewet te verlagen. De WD heeft zich ook uitgespro ken voor een verlaging met een minimumtarief van twee pro cent en maximaal twintig pro cent tegen de vijf tot 68 procent Rotterdam Leerlingen van een Volendamse school nemen in Hollandse klederdracht deel aan een Japanse theeceremonie, zaterdag in het World Trade Centre in Rotterdam. Ruim duizend scholen deden mee aan een speciale wedstrijd in het kader van de vierhon derdjarige relatie tussen Nederland en Japan. De twintig winnaars van de mooiste werk stukken over Japan kregen een ticket naar het 'Land van de Rijzende Zon'. FOTO WFA CEES SPRUIJT Verdachte wil worden vervolgd in zedenzaak hengelo gpd Een 42-jarige man uit Hengelo die verdacht is geweest van on tucht met kinderen, wil dat jus titie hem alsnog vervolgt. De man denkt op die manier zijn onschuld te bewijzen. Tegen de man zijn drie aan giftes en twee meldingen ge daan van ontucht. Hij zou op de zolder van zijn huis drie kin deren uit de buurt hebben mis bruikt. Justitie heeft de drie aangiftes geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. De ouders echter zijn er nog steeds van overtuigd dat hun oud-buurt genoot - de man is met zijn ge zin inmiddels verhuisd - wél schuldig is. De ex-verdachte zegt op zijn beurt slachtoffer te zijn van een lastercampagne. Hij heeft acht aangiftes inge diend tegen de ouders wegens smaad en laster. Mocht het hof in Arnhem be sluiten tot vervolging van de man, dan zou dat een unicum zijn in de Nederlandse recht spraak. Doorgaans maken al leen slachtoffers gebruik van deze zogenoemde artikel 12- procedure. Van der Ploeg wil minister voor ICT hilversum anp Staatssecretaris Van der Ploeg (media) wil dat er in het volgen de kabinet een aparte minister voor informatie- en communi catietechnologie (ICT) komt. Hij zei dat gisteren in het tv- programma Buitenhof. Volgens de staatssecretaris is ICT heel belangrijk: „Het raakt alle de partementen. Het moet een mi nister worden met duidelijke competenties. Als die er niet komt, ontstaat er een patstel ling tussen de ministeries." Van der Ploeg zei verder beter te willen regelen dat marktpar tijen toegang krijgen tot de be staande kabelnetten wanneer ze tv-pakketten willen aanbie den. Hij wil zo voorkomen dat kabelbedrijven een te grote machtspositie krijgen. Een der gelijke regeling geldt bijvoor beeld voor de telecommunica tiesector, waar bedrijven tegen betaling gebruik kunnen maken van het vaste telefoonnetwerk van KPN. De staatssecretaris kondigde zijn plan aan naar aanleiding van de recente over name van radio- en tv-bedrijf SBS door kabelaar UPC. hilversum anp Wrak met papieren soms tweeduizend gulden meer waard schuld op zich nemen. Een woordvoerder wijst erop dat ook de politie en het sloopbe drijf de papieren van een total- loss-auto niet altijd inleveren. Wie zonder het te weten een gestolen auto koopt, is zwaar gedupeerd. Als de eigenaar van een gestolen auto niet meer valt te achterhalen, bestaat het voertuig voor de Rijksdienst voor het Wegverkeer niet meer en is het kenteken ongeldig. Er mag alleen weer in worden ge reden tegen betaling van een bedrag dat kan oplopen tot tienduizenden guldens. De stichting AVC is bezig met een nieuw systeem om te voor komen dat de autodocumenten in het criminele circuit terecht komen. Sommige verzekeraars spelen een dubieuze rol in de handel van gestolen auto's. Ze verko pen autowrakken met autopa pieren, ondahks de onderlinge afspraak dat niet te doen. Daar mee helpen ze criminelen aan papieren om een gestolen auto een nieuwe identiteit te geven. Dat meldde het televisiepro gramma Kassa! zaterdag. De stichting Aanpak Voertuigcri- minaliteit (AVC) geeft toe dat deze misstanden bij 'bijna alle verzekeraars incidenteel' voor komen. In de AVC nemen naast het Verbond van Verzekeraars, onder meer de ministeries van justitie en van verkeer en water staat, het openbaar ministerie, Bovag en de ANWB deel. Als een auto 'total loss' is en de eigenaar schadeloos is ge steld, wordt het wrak eigendom van een verzekeraar. Die ver koopt het overblijfsel via een sloper of takelbedrijf aan een opkoper. Criminele opkopers zijn geïnteresseerd in een auto wrak met papieren, zodat zij een ander, vrijwel identiek, ge stolen voertuig van een nieuwe identiteit kunnen voorzien. Dit zogeheten 'omkatten' ge beurt volgens de politie Rotter dam-Rijnmond dagelijks. Ver zekeraars werken hier soms aan mee, omdat een wrak met auto documenten hen gemiddeld tweeduizend gulden meer ople vert dan zonder. Het Verbond van Verzekeraars wil niet alle Meeste huren onder maximum ruswuk anp Wie in een woning van een wo ningbouwvereniging woont, betaalt meestal een huur die duidelijk lager is dan de maxi maal redelijke huurprijs. Dat is de huur die een corporatie mag berekenen op basis van het puntensysteem dat het ministe rie van VROM heeft vastgesteld. Op 1 januari was de huur van eenderde van de corporatiewo ningen hooguit zestig procent van de maximaal redelijke. Ne gen op de tien woningen zitten op tachtig procent van maxi maal redelijk of lager. Niet meer dan een half procent betaalt de maximale prijs. In Drenthe zijn de huren het laagst, in de Rand stad het hoogst. De cijfers staan in een rap portage van Aedes, de vereni ging van woningcorporaties, die volgende maand verschijnt. KartelpolitieNMa stelt wel voorwaarden den haag gpd anp De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) gaat akkoord met de overname van de VNU Dagbladen door Wegener Arca de. Voorwaarde is dat Wegener de Arnhemse Courant en de meeste edities van het Gelders Dagblad afstoot. Wegener gaat tegen de uitspraak van de NMa in beroep. De Nederlandse Ver eniging van Journalisten (NVJ) noemt de NMa-uitspraak 'ge kunsteld'. Het afstoten van de Arnhem se Courant en de meeste edities van het Gelders Dagblad moet een economische machtsposi tie van de nieuwe combinatie in de regio Gelderland voorko men. Volgens Wegener is de concurrentie in de mediamarkt er 'beter mee gediend' als er geen voorwaarden worden op gelegd. Volgens het concern hanteert de NMA een 'te enge en statische opvatting' over de markt. VNU besloot vorig jaar zomer tot de verkoop van vijf regiona le kranten en een aantal huis- aan-huisbladen aan Wegener voor 1,8 miljard gulden. Door de overname verdwijnt de pers dienst ZOP/VNU (een overkoe pelend samenwerkingsver band) en zal de Geassocieerde Pers Dienst (waarbij ook deze krant is aangesloten) als enige leverancier van redactionele diensten overblijven. ACHTERGROND PARAMARIBO ARMAND SNUDERS Is de 53-jarige ambtenaar van het ministerie van regionale ontwikkeling een naïeveling die hoopte met een eenmalig transport van cocaïne een leuk zakcentje te kunnen verdienen of is hij slechts een kleine schakel in een netwerk dat met regelmaat op slinkse wijze drugs smokkelt? De ambtenaar, die vorige week de twee veelbesproken diplomatieke postzakken op de luchthaven Zanderij afleverde, zou er zelf duidelijkheid over kunnen verschaffen. Maar hij is sinds een week spoorloos. Hij werkte veel in het Surinaamse binnenland, speciaal in de Indiaanse dorpen tegen de Braziliaanse grens. Reden voor speculaties dat de drugs vanuit Brazilië de grens over zijn gesmokkeld en vanuit het zuiden naar Paramaribo zijn vervoerd. Daar zou de cocaïne door zijn toedoen in de diplomatieke postzakken zijn beland. Deze lezing heeft ook weer voeding gegeven aan de berichten uit Brazilië dat invloedrijke Surinamers, onder wie ex- dictator Dési Bouterse en de ambassadeur in Brasilia, Rupert Christopher, een belangrijke rol spelen bij de cocaïnehandel tussen beide landen. De Braziliaanse justitie sluit niet uit dat de chef van de defensiestaf, Etienne Boerenveen, achter de wapentransporten vanuit Suriname via Brazilië naar Colombia zit. De wapens worden aan guerrillabewegingen geleverd De ontdekking van de smokkel van ne gen kilo cocaïne in diplomatieke post vanuit Suriname, onlangs op Schiphol, is omgeven door toevalligheden. In Surina me vliegen de beschuldigingen over en weer, terwijl de onduidelijkheid blijft. in ruil voor de cocaïne. Het toeval wil dat Boerenveen samen met de president van de Centrale Bank van Suriname tot de passagiers behoorde van hetzelfde KLM-vliegtuig waarin zich de cocaïne bevond. Zij waren op weg naar Hongkong om een miljoenenlening in orde te maken voor de verkiezingskas van DNP 2000, de nieuwe partij van president Jules Wijdenbosch. Zowel Goedschalk als Boerenveen besloot na de breuk van het staatshoofd met Bouterse, enkele dagen vóór de KLM-vlucht, naar de nieuwe partij over te lopen. Opmerkelijk genoeg werd de aanwezigheid van het tweetal in het vliegtuig, door de woordvoerder van Wijdenbosch zelf in de publiciteit gebracht. Hij suggereerde dat Bouterse het drugstransport in scène zou hebben gezet om DNP 2000 in diskrediet te brengen. Bouterse op zijn beurt beschuldigde Wijdenbosch van betrokkenheid, om zijn verkiezingscampagne te kunnen financieren. Boerenveen, die campagneleider van DNP 2000 is, zag na de cocaïnevondst op Schiphol af van zijn verdere reis en stapte op het vliegtuig terug naar Paramaribo. De topman van defensie zat eind jaren tachtig drie jaar in een Amerikaanse cel wegens betrokkenheid bij cocaïnehandel. Behalve de prominente Surinamers en de cocaïne bevond zich aan boord van vlucht KL 714 ook 322 kilo ruw bewerkte baren goud en drie kilo gouden munten. Het goud had, zo staat op de vrachtbrieven, als eindbestemming Royal Canadian Mint in de Canadese hoofdstad Ottawa en is vanaf Schiphol direct door vervoerd naar Toronto. Het zou in Canada worden bewerkt en vervolgens naar Paramaribo worden teruggevlogen. De toevalligheden en beschuldigingen maken het er voor de justitie niet eenvoudiger op om de zaak te ontrafelen. Zo is nog altijd onduidelijk wie de cocaïne op Schiphol zou afhalen. Op de vrachtbrief stonden het adres en telefoonnummer van de Surinaamse ambassade in Den Haag. Volgens bronnen rond ambassadeur Evert Azimullah wordt de diplomatieke post doorgaans echter opgehaald door medewerkers van het Surinaamse consulaat in Amsterdam. leeuwarden anp De vogelopvangcentra die eind vorig jaar slachtoffers van de ramp met de tanker Erika hebben opgevangen, dienen een claim van zeven ton in bij olieproducent To talFina. Daarnaast zullen alle vrijwilligers die met de vo gels hebben gewerkt zich aanmelden voor een kanker onderzoek. Dit is zaterdag middag besloten op een gro te evaluatiebijeenkomst. De tanker zonk in decem ber voor de Bretonse kust. Duizenden vogels raakten besmeurd met olie. Later werd duidelijk dat het om de oliesoort Bunker C ging. Vol gens een onderzoek van het RIVM levert de olie nauwe lijks gevaar op voor de volks gezondheid. Een eigen on derzoek van de vogelopvang centra wees uit dat de olie kankerverwekkende stoffen bevat. In Nederland zijn in totaal 3.500 olieslachtoffers opge vangen. Uiteindelijk hebben vijfhonderd vogels het over leefd. Volgens D. longman, voorzitter van de Fügelpits in Anjum, moeten overheid en olieproducent direct open heid van zaken geven. „Als wij geweten hadden dat het om Bunker C ging, hadden we de vogels in Frankrijk ge laten en waren we daar zelf naar toe gegaan. De vogels hadden veel eerder moeten worden schoongemaakt." Het bedrag dat de opvang centra claimen is gebaseerd op de kosten die gemaakt zijn. Elke vogel die wordt op gevangen kost tweehonderd gulden. De Vereniging Nederland se Petroleum Industrie (VN- PI) vindt het indienen van dergelijke schadeclaims een 'ongelukkige ontwikkeling'. VNPI-directeur Boot noemt het een typisch Amerikaanse aanpak. „Als je gefrustreerd bent, begin je gewoon een rechtszaak.'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3