n 'Hij vroeg me heel romantisch' WEER Minima of maxima culpa? Het Gesprek van de Dag Hf MAANDAG 13 MAART 2000 COMMENTAAR Met de dood bijna in de ogen heeft paus Johannes Paulus II giste ren voor een historisch moment gezorgd met het uitspreken van een schuldbelijdenis die zijn weerga in de katholieke kerk niet kent. Daarmee doet het Vaticaan een handreiking naar alle slacht offers die het in tweeduizend jaar binnen en buiten de kerk heeft gemaakt. En dat zijn er nog al wat, zo bleek uit de lijst van zeven hoofdzonden die de paus, geassisteerd door een aantal kardinalen, in de Sint Pieter voorlas. Van inquisitie en jodenvervolging tot discriminatie van vrouwen en andersdenkenden: het Vaticaan heeft door de eeuwen heen weliswaar tolerantie gepredikt, maar op cruciale momenten een slecht voorbeeld gegeven. Door deze erkenning heeft de zieke paus een aardverschuiving bewerkstelligd in het Vaticaanse estab lishment. Alle respect voor dat imponerende gebaar neemt niet weg dat las tig is vast te stellen wat de praktische waarde ervan precies is. Als het leergezag onfeilbaar blijft, maar de mensen die het bekleden wel fouten maken dan is er op zijn minst verwarring. Wat betekent het pauselijke berouw voor de positie van vrouwen en homoseksuelen? En wat voor bijvoorbeeld de slachtoffers van de tot vandaag strikte politiek inzake geboorteregeling, zoals de miljoenen mensen met aids en de ontelbare armen in de Derde Wereld? Gaat het Vaticaan zich in de toekomst minder richten op het eigen overleven en meer op dat van de verdrukten in de we reld? Dat zijn allemaal vragen waarop vandaag geen antwoord be schikbaar is en waarmee de meeste kerkleiders niet gewoon zijn om te gaan. Een ding is zeker: excuses zijn niets waard als ze met de rug naar de toekomst worden gemaakt. Het Vaticaanse zondebesef en het daarop volgende berouw zijn vooralsnog niet meer dan een belof te. Later moet blijken of het gisteren om een maxima of een mini ma culpa is gegaan. Een rare vertoning Een oude, bevende man in een paarse jurk, die in het Latijn een bij na onverstaanbare tekst mompelt. In een stampvolle kerk, omringd door allemaal andere mannen in jurken. Zonder ondertiteling was het niet meer dan een kleurrijke curiosi teit: het pauselijk mea culpa dat de KRO gisterochtend uitzond. Een oude man die, leunend op een staf met de gekruisigde Heer in top, met een scheef hoofd voorlas uit een boek dat een kardinaal hem voorhield. Diezelfde oude man die de kuit van een kruisbeeld zoen de. Een rare vertoning. Johannes Paulus II beheerste gisteren de journaals en de actualitei tenrubrieken. Zijn schuldbekentenis voor de wandaden die de kerk in de tweeduizend jaar van zijn bestaan heeft bedreven tegen joden, 'ketters', inheemse volken en vrouwen, heette een 'historische ge beurtenis'. Netwerk had vooral Vaticaan-watchers opgetrommeld, die wisten te vertellen dat deze schuldbekentenis een persoonlijke 'kruistocht' van Johannes Paulus II was geweest. Hij zou de belijdenis van de zonden die de 'kinderen van de kerk' hebben begaan, hebben afge dwongen. Alle kardinalen zouden ertegen zijn geweest. „Deze paus is een dichter, een kunstenaar, een heilige", zei Vaticaan-kenner Giancola Zizola. „Deze paus is een mysticus, een toneelspeler. Hij weet hoe belangrijk een gebaar is. Kruispunt had kardinaal Simonis, die niet veel meer wist te vertel len dan dat hij de gebeurtenis 'buitengewoon aangrijpend' had ge vonden. Verder mocht hij van presentator Leo Feijen wat kerkelijk jargon spuien waarvoor geen verklaring werd gevraagd. „De preek was buitengewoon christologisch", zei Simonis. Feijen vroeg niet: wat is dat in hemelsnaam? Zo ontbrak er veel bij al die uitzendingen over het pauselijk mea culpa. De ondertiteling, de uitleg. En het historisch perspectief. Bij zijn schuldbekentenis tegenover de joden wisten de zogenaamde deskundigen niet meer te vertellen, dan dat dat ging over de joden vervolging en het feit dat het Vaticaan daarover vooral gezwegen had. Geen woord over de jodenvervolgingen door de Rooms-Katho- lieke Kerk, geen woord over de ghetto's in de pauselijke staten. Geen woord van al die deskundigen ook over de betekenis van de schuldbekentenis. Wat schiet de kerk ermee op? Wat schieten de slachtoffers ermee op? De vragen werden niet gesteld. Het was een historische gebeurtenis, zeiden alle commentatoren. Maar het waarom bleef duister. Daar mochten wij naar raden. Hangplek voor hogedrukgebieden De meest favoriete hangplek voor hogedrukgebieden is de laatste tijd het zeegebied ten zuidwesten van Ierland. In ja nuari was in dat gebied sprake van een langdurige blokkade met luchtdmkafwijkingen tot 12-13 hPa. Ook in ons land stond het weerglas toen lange tijd op 'mooi weer'. Dat het in de praktijk dikwijls anders uit pakt is een ander verhaal. Schiphol noteerde over januari een gemiddelde luchtdruk van 1022,7 hPa en dat is 8,0 hPa bo ven normaal. Deze week bevindt zich weer zo'n honkvast luchtdrukmaxi mum bij Ierland. De druk in het centrum kan tijdelijk oplopen tot 1040 hPa. Rond het systeem circuleren afwisselend lucht- massa's van hoge breedten (re latief koude lucht dus) of uit de subtropen (zachte lucht). Door dat ze elkaar in de buurt van ons land tegen het lijf lopen, wordt het weerbeeld veelal door wolkenvelden geken merkt. Daaruit kan periodiek enige regen of een bui vallen. Tegen het einde van de week neemt de hogedrukinvloed tij delijk toe resulterend in een dag of wat rustig, droog en zacht weer. Flink wat regen wordt de ko mende nacht en morgenoch tend ve'.-wacht. Dan trekt een koufront over ons land. In de loop van dinsdagochtend ne men de regenkansen af en breekt de zon af en toe door. De aangevoerde lucht is echter on stabiel zodat er later op de dag ook een bui tot ontwikkeling kan komen. De wind gaat uit het westen tot noordwesten waaien en wordt aan de kust krachtig. Woensdag kan er ook nog een bui vallen maar vooral in de ochtend is er ook af en toe zonneschijn. Tijdens het afgelopen weekeinde was westelijk Nederland in vergelijking met de rest van het land het best af. Zaterdag scheen de zon gerui me tijd (vooral aan zee) al stond er net even iets te veel wind. Gistermiddag was het prachtig weer dankzij een combinatie van zon, nauwelijks wind en relatief hoge tempe raturen. Op Schip hol werd een maxi mumtemperatuur van 12,2 en op Val kenburg van 12,0 graden gemeten. Bernhard jr. en Annette Sekrève verloofd Sekrève? Klinkt niet erg Hollands? .Alweer een prins die zijn hart verpand heeft aan een buitenlandse. Is ze Nederlandse? Oh, geweldig." De toegestroomde toeschouwers bij Pa leis het Loo hebben geen idee wie Annette Sekrève, sinds zaterdag de aanstaande echtge note van prins Bernhard jr., eigenlijk is. Volgens intimi is ze 'een leuke, pientere meid', die goed overweg kan met haar schoonouders Margriet en Pieter. Totdat hét huwelijk van Willem-Alexander en Maxima daar is, moet ook de massaal toegestroomde pers zich tevreden stellen met een huwelijk van alwéér een Van Vollenhoven. Prins Maurits was de kroon prins twee jaar geleden al voor toen hij trouwde met Marilène van den Broek. En nu troeft een tweede neef hem af op de hu welijksmarkt. Bernhard jr. (30) toonde afgelopen zaterdag te gen het fraaie decor van Het Loo trots zijn 27-jarige aan staande echtgenote Annette Se krève. Op 6 juli zullen zij trou wen voor de wet, twee dagen later wordt het huwelijk in de kerk ingezegend. Annette, ge boren in Den Haag (18 april 1972) en nu personeelsadviseur bij de Gemeentebelastingen Amsterdam, zal zich dan offici eel prinses van Oranje-Nassau, Van Vollenhoven-Sekrève mo gen noemen. Of zij die titel daadwerkelijk gaat dragen, is niet waarschijnlijk. Het paar wil ook na het huwelijk een zo nor maal mogelijk leven blijven lei den. „We zullen wat dat betreft hetzelfde pad volgen als Mau rits en Marilène", aldus Annet te. De verloving wekt in ieder geval een hoop beroering. Begeleid door prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven en de ouders van Annette, die gescheiden le ven, verschijnt het paar innig gearmd voor de tientallen foto grafen en camera's. Maar de fo tografen zijn niet gekomen voor een schuchtere omarming. Zij willen dé zoen, een verzoek waaraan de verloofden gewillig maar wat onwennig gehoor ge ven. Iedereen wil van de aanstaande bruid weten of zij zich de be perkingen die een lidmaat schap van de koninklijke fami lie met zich meebrengt wel rea liseert. „Ik zie wel wat er op ons afkomt. Het belangrijkste is dat we dolgelukkig zijn. Ik wil ge woon heel graag met deze jon gen trouwen," aldus Annette die net als haar verloofde pro testants is. Over de manier waarop Bernhard haar ten hu welijk heeft gevraagd, wil zij slechts kwijt dat „het heel ro mantisch was." Ook de locatie van de trouwerij houden Bern hard en Annette voorlopig ge heim. Bernhard jr. leerde Annette kennen in Groningen, waar zij allebei studeerden. Annette deed er arbeidspsychologie, Bernhard economie. Ze wonen inmiddels twee jaar samen in Amsterdam, op een woonboot in de Amstel. Van daaruit voegt Annette zich dagelijks bij haar collega's bij de Gemeentebelas tingen in de hoofdstad, die het nieuws net als iedereen zater dag via de media moesten ver nemen. „Ik had het ze nog niet verteld." Bernhard was al als student ondernemend. Samen met een aantal vrienden richtte hij in zijn studietijd Ritzen Koe riers op dat gebruikmakend van de OV-jaarkaart per trein pak ketjes bezorgde. Vorig jaar kwam het bedrijf in opspraak omdat de leiding het niet zo nauw zou nemen met de af dracht van sociale premies. Rit zen Koeriers heeft inmiddels een schikking getroffen met het Openbaar Ministerie in Amster dam, zo werd vorige week be kend. Bernhard jr. is niet meer bij het bedrijf betrokken. Hij stortte zich al eerder op inter net en begon het bedrijf Clock work dat begin dit jaar opging in de Achmea-groep (onder meer Zilveren kruis, Centraal Beheer en FBTO). Bernhard is sindsdien mededirecteur van Scaramea dat internetdiensten voor het concern ontwikkelt. Ondertussen wordt er druk ge fluisterd dat de prinsen 'uit Apeldoorn' er een goede smaak op nahouden als het om echt genotes gaat. Net als Marilène is Annette, oudste van drie dochters, een keurige, intelli gente carrièrevrouw van onbe sproken afkomst (haar vader is salesmanager van een interna tionale parfumerie- en cosmeti- caonderneming). Toch wel een verschil met Willem-Alexander, die liever zijn oog laat vallen op parmantige, exotische schonen, klinkt het. Bernhard jr. en Annette zullen voor hun huwelijk toestemming vragen aan het parlement. „Een bewuste keuze", aldus de prins, die zesde is in de lijn van troon opvolging. „In de grondwet is vastgelegd dat leden van het koninklijk huis goedkeuring vragen. Maar niet alleen daar om is het een logische keuze, we doen het ook uit respect voor mijn grootouders en mijn tante, de koningin." Zodra Wil lem-Alexander de troon be stijgt, vervallen Bernhards aan spraken op de troon en vallen hij en zijn echtgenote ook niet langer onder de ministeriële verantwoordelijkheid. BERRIT DE LANGE Prins Bernhard en Annette Sekrève voor Paleis Het Loo, geflankeerd door hun ouders. Oscar voor een snujfmovie Voordat De Bus op het dak van de dertig meter hoge Meg Haag werd getakeld, lieten de passagiers zich even aan he zien. Later werden zij bedreigd door ADO Den Haag-supp^ FOTO Supporters ADO Den bedreigen passagiers De Ongeveer vijftig supporters van ADO Den Haag hebben giste ren korte tijd de passagiers van De Bus van SBS 6 bedreigd. De bus waarin de deelnemers aan het programma tijdelijk wonen, werd onder grote publieke be langstelling op de in aanbouw zijnde Megastore in Den Haag getakeld. De raddraaiers pakten aan het eind van de middag bouwmate rialen en gooiden die in de richting van het voertuig. Ook riepen de supporters verwen singen richting de tijdelijke be woners. De politie heeft de sup porters teruggedreven. Volgens een politiewoordvoerder zijn er geen aanhoudingen verricht. Supporters van de Haagse club lieten eerder gistermiddag ook al van zich horen in Volendam. Daar blokkeerden ongeveer vijftig van hen drie uur lang de weg naar het stadion van voet balclub Volendam. Zij wilden geen gebruik maken van de ver plicht gestelde combiregeling en kwamen met eigen vervoer naar het voetbalveld. Vlak voor het stadion hield de politie hen tegen. De mobiele eenheid leidde de groep actievoerders kort voor het einde van de w lendam - ADO Den Een politiewoordvcBi lendam zegt dat er ongeregeldheden 1 gedaan. Ook zijn houdingen verricl de leidde niet tot blemen. Deze actie van de porters sluit aan bij cente protesten teg biregeling. Bij risii moeten supporters spelende club mei noemde combikaai lijk en onder naar het voetbalstajei de wedstrijd wordt De regeling moet dat supporters van uit elkaar kunnen v houden. Inmiddels hebben per (Binnenlandse staatssecretaris Vlii (Sport), de KNVB eL meenten afgesprol biregeling minder' bruiken. Ze hebbeifr de regeling nu te toegepast. scl :hl llgi :rd< MENSELIJK FOTO GPD PHIL NIJHUIS GERARD COX heeft gisteren de Wolfertvan Borselenpenning ontvangen. Wethouder Kombrink van Rotterdam reikte de ge meentelijke onderscheiding uit aan boord van de radarboot De Majesteit. Cox ontving de pen ning omdat hij zich op een zeer overtuigende wijze als een goed ambassadeur voor de stad Rot terdam profileert. Eerder kreeg de liedjeszanger/acteur al de Erasmusspeld vanl Rotterdam. Cox iso betrokken bij de tv-! was geluk heel gew speelt in de jaren v terdam. Daarnaast G veel liedjes over en dam. Wolfert van B als de stichter van De onderscheiding reikt aan mensen lende terreinen act ben ontplooid ten t de Rotterdamse sai K 7 li "tkr o IF eltj li 01 IS De hoofdrolspeler in een snujfmovie is nooit in staat persoonlijk een Oscar voor zijn rol op te halen. Er gens tegen het einde van de opname schiet hij er het leven bij in. Door met zijn auto te versmelten met de nerf van een boom. Of met het plaveisel onder een hoge flat. Of door te worden vermoord door een hem niet sympathiek gezind persoon. Een snujfmovie legt een ware gebeurtenis met noodlottige afloop vast. Voor de liefhebbers. De hoofdrolspeler van een snujfmovie wordt door de makers ontvoerd of met valse voorwendselen naar de plek van de opname gelokt. Bij mij is dat gelukt met een uitnodiging vooreen Cursus Functioneringsge sprekken. Ik zit in een kale ruimte, achter een ronde formica tafel met vier stoelen. Op drie meter af stand snort een videocamera. We zijn toe aan het onderdeel 'rollenspel'. Ik speel Gerard van der Grindt, chef bij de Ge meentelijke Sociale Dienst. Ik werk er al twaalf jaar (staat in mijn scripten heb me omhoog gewerkt mn jongste bediende tot leidingge vende over tien medewerkers. Ik geef vrij de mocratisch leiding, kan goed luisteren en creëer een fijne sfeer op de afdeling. Ik heb een functioneringsgesprek met Janet van der Vel- •Iden. een harde werkster die graag een stapje tJSS[ extra doet, veel moeilijke gevallen van andere afdelingen overneemt en in de avonduren ook nog studeert om hogerop te komen. Daar ga ik haar uitbundig voor prijzen. Twee pijnpuntjes zijn er ook: haar kleding is aan het loket soms wat nonchalant en zij wil dingen nog wel eens te recht-voor-z'n-raap zeggen. Dat spreek ik wel DICK VAN DER PLAS even met haar door. Daar komen Janet en ik wel uit. In de ochtendsessie heb ik geleerd dat een functione ringsgesprek eigenlijk met de benen op tafel' moet worden gevoerd. De sfeer moet goed zijn. als er vooraf al sprake is van enige wrijving, stel dan het gesprek gerust uit tot de kou uit de lucht is. hoor ik de cursus leider nog zeggen. Ik ben Gerard van der Grindt en de sfeer op mijn afdeling is goed, dus zak ik ontspannen onderuit, leg (liggend op mijn rug) mijn ene been nonchalant over het andere en blik blijmoedig naar mijn nijvere medewerkster die (zeker niet opgelet, vanmorgen) op het puntje van haar stoel, met de handen strak op het tafelblad en haar 1.85 meter stijf rechtop wacht op dedingen die komen gaan. Ont spannen, meissie, denk ik, terwijl ik mijn 1.95 meter tot ongeveer 1.40 meter terugbreng door nog een stukje onderuit te glijden. „Camera loopt", meldt de cursusleider via de inter com en vanuit mijn tot ligstoel omgetoverde kantoor- fauteuil draai ik geroutineerd mijn in troductiepraat je af, prijs haar voor haar inzet en uit mijn waarde ring voor de vele extra uren die zij achter de balie aan moeilijke gevallen besteedt. En met haar studie ging het. geloof ik, ook wel lekker. Ik zak weg lot 1.20 meter boven NA.P. Dit wordt een eitje. De hoofdrolspeler in een snujfmovie is nooit op de hoogte van het script. Daar zit wel iets redelijks in, want voor een rol die fataal afloopt staan de vrijwil ligers niet in de rij. De collega-cursiste die Janet van der Velden speelt heeft net een A4-tje gekregen waar op staar dat zij al een paar jaar de rotste gevallen op haar nek krijgt van collega's die er de kantjes aflo pen, 's avonds zo afgepeigerd is dat haar studie erbij inschiet en de loze beloften van een chef die haar aan het lijntje houdt meer dan zat is. Actrices die tranen willen opwekken, denken vaak intensief aan de dood van een dierbaar familielid. Mijn collega/cursiste heeft zich kennelijk in haar rol ingeleefd door zichzelf voor ogen te houden dat haar meerdere haar al jarenlang bij de koffieautomaat be tast, bij slecht weer haar regenpak verstopt en aan ie dereen vertelt dat ze vanwege chronische gordelroos nooit een bikini aan kan. Ze rekt haar 1.85 meter nog eens met twintig centimeter uit, zwelt de aderen in haar nek op en trekt haar mond open om vijfjaar frustratie en misbruik van zich af te tetteren. Onder het mitrailleurvuur van verwijten zak ik - 'ontspannen en nonchalant!' - met m'n kin tot net boven het tafelbladwaar mijn oog valt op mijn ge deelte van het script. Daarin staat, onder het kopje 'Bespreekpunten', dat ik vind dat Janet zich wat voorzichtiger zou moeten uitdrukken en ik wat meer verzorgde kledij aan het loket wel op prijs zou stellen. „Doe eens wat minder lomp en trek eens wat leuks aan form uleer ik gehaast tijdens een adempauze in de litanie van verwijten. Het laatste dat de camera registreert is dat Janet van der Velden tot 2.50 meter opzwelt en met een harige klauw naar haar leidinggevende uithaalt. „Cut!", schreeuwt de opnameleider. Maar het kan ook zijn dat ik dat was, van onder de tafel. Janet van der Velden haalt binnenkort haar Oscar op voor de beste vrouwelijke bijrol Gerard van der Grindt laat verstek gaan. Maar dat is gebruikelijk, zoals u weet, in snuffmovies. Britse wetenschapi antwoord zoeken o| die dichters en zan mensenheugenis b 0 g Wat is het verschil q en lust? Tachtig he mannen zullen daa Londense Instituut trie een hersenscar meldde de Britse k' vee server gisteren. De aal krijgen beelden te; idei romantisch, erotisc Km beangstigend karal Met een nieuwe te( -.-'i tionele MRI gehete team onder leiding i TONMOY SHARMJ welk gedeelte vani wordt geactiveerd. Ir te stroomt het bloe Zo kunnen de onde "V 'hersenkaart' van d )roi emoties tekenen. 0 schappers hebben mannen gekozen. ke seksuele opwini eenvoudiger en me j den verbonden. Bij prikkeling veel geci- der", denkt Sharm naar liefde en lust van een groter ondi het functioneren lende delen van de Sharma onderzoch nele MRI eerder wf 0 de hersenen zich n houden. Binnenko' ken welke delen w( veerd bij angst. IC ii

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2