Leidsch Dagblad Treinreiziger: Geld terug bij vertraging Monument Van der Lubbe spoorloos n E( 23 25 Woonhuis Alphense boerderij uitgebrand KPN en Libertel verlagen tarieven Massale vechtpartij in restaurant Avifauna Vermeend is bereid tot verlaging wegenbelasting Kwalificeer je voor het EK Voetbal 2000 Tsjetsjeense rebellenleider gearresteerd 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD PAG 13 MAART 2000 0Q 31 jrsiteit cee n verleidt inten met d ti ^festival K)e moet gat in ,j snel dichten KLM is volgens topman Wijk sprake van een r et tuatie'. Mede door de erosineprijs is de lucht- aatschappij in de ver- beland. „Er is sprake n dijkdoorbraak", zegt ijk in het personeels- )e Wolkenridder. „We zorgen dat het gat in wordt gedicht." Van lit gedwongen ontsla- tuit. binnenkort srlands talig ■zender MTV komt bin- t met een volledig Ne- )O0 istalige versie. MTV ad liervoor samenwerken Het is nog niet dui- s 1! hoe ver de samenwer- aL Achtergrond voor de opzet van de zen- rmt het succes van The aap 'actory. im ied sBernhard jr. A( ivt begin juli "»b» Maurits is prins rd jr. de tweede neef 9e illem-Alexander voor- ieuv p de 'huwelijksmarkt'. He jede zo n van prinses VÊfet en mr. Pieter van loven kondigde zater- me n huwelijk aan. Bern- ouwt op 6 juli voor de it Annette Sekrève met 'erdal twee jaar samen- twee dagen later volgt elijke inzegening. M ener mag 5I0 :n VNU kopen K Br, de grootste uitgever 9f( ponale dagbladen, mag ["9 e Nederlandse Mede- ïtoriteit (NMa) de re- erd kranten van VNU ko- udi fegener moet dan wel gro ar van zijn bestaande erkopen. Wegener is dos over en gaat tegen - rwaarde in beroep. OPGERICHT 1 MAART 1860 li Leven Hans van Zijl hangt van toevalligheden aan elkaar Toekomstige verpleegkundigen naar open dag Hooge Burch Twintig van Aj -OLj*' Alphen weer 'Primavera' O. wegseizoen Katwijk sjokt Rode kaarten I op collectieve ontsieren topper baaidag naar tussen DIOK I nederlaag en Castricum ,,m obank plust negen procent iZ e" Samenleving10 'van de Dag2 'heid/Strips16 9,11,12,13,14 19 t/m 28 Programma's17 'rzicht10 'Toen ik het hoorde, dacht ik dat iemand een grap met me uithaalde' berlun/leiden lesley grieten Het monument van de Leidse communist Marinus van der Lubbe is gisteren door on bekenden weggehaald van het voorplein van het Deutsche Theater. Het monument werd hier op 27 februari geplaatst door de Leidse stichting 'Een Graf voor Marinus van der Lubbe'. Bestuurslid B. Walenkamp toont zich zo wel geschokt als verbaasd. „Toen ik het gis teravond hoorde, dacht ik dat iemand een grap met me uithaalde. Het gaat hier om een kunstwerk, daar moet je gewoon van afblijven. En omdat het hier ook om een gedenksteen gaat, is deze hele actie in dub bel opzicht triest." Walenkamp zegt geen idee te hebben wie er achter de verdwijning zit of waar de bij na duizend kilo wegende gedenksteen mo menteel is. „Volgens medewerkers van het Deutsche Theater waren er de eerste week wel wat discussies bij het beeld, maar er zijn geen vernielingen aangericht." De stichting onderneemt voorlopig geen actie. „Onze man in Berlijn heeft meteen aangifte gedaan bij de politie. Wij wachten het onderzoek af. Ik kan er echt niets meer over zeggen. Het enige postieve is dat Van der Lubbe weer de aandacht heeft van de Duitse media. We dachten dat we nu in alle rust konden onderhandelen over een uit eindelijk plek bij de Rijksdag. Maar ja, de verdwijning past wel bij Van der Lubbe", verzucht Walenkamp. „Het houdt nooit op." Het monument voor Van der Lubbe kreeg zijn voorlopige bestemming bij het theater, nadat het gemeentebestuur van Berlijn de stichting had verboden de steen in of bij de Rijksdag te plaatsen. Op 27 fe bruari 1933 stak Van der Lubbe uit protest tegen de nazi's het Duitse parlement, de Rijksdag, in brand. alphen aan den run marieta kroft Het woonhuis van een boerde rij aan de Gnephoek in Alphen aan den Rijn is vanmorgen door brand volledig verwoest. De brand brak even voor half tien uit en is vermoedelijk ont staan in de schoorsteen van het pand. De rieten kap stond bin nen de kortste keren in lichter laaie. Om het vee in veiligheid te brengen, werden de nabijgele gen stallen door de brandweer natgehouden. Ook draaiden de ventilatoren van de schuren op volle toeren om de dieren meer lucht te geven. In de stallen bevonden zich 1200 varkens, waarvan er som migen op dat moment aan het jongen waren. Ook een klein huisje, gelegen naast de fokkerij, werd natge houden omdat het vuur dreigde over te slaan. De bewoners konden zich in veiligheid bren gen. IOC iterkte Aznar it" tin Madrid chc servatieve Spaanse pre- znar heeft bij de parle- 'b® erkiezingen van giste- 'nv Bn klinkende overwin st lehaald. Hij krijgt een e meerderheid in de lA( en deelde daarmee een IOC 8 uit aan zijn belang- tegenstander, de socia- lobank heeft het vorig let slecht gedaan. Het Jsultaat is uitgekomen 5 miljard gulden. Dat lOO ni ee stijging van ne- acent. Men verwacht dit t te komen op rond de ia!* twaalf procent stijging, fi v Mal beleggende cliënten a's bij andere banken n naar 482.000. (i, ,kaL i w srmarktjes in ïre bedrijven Kke, de grootste be- fteraar van Nederland, jaar nog tientallen ^supermarkten openen Personeel kan uit een assortiment van Ifaar honderd artikelen tder broodjes en ge- ntfi Maaltijden. rome» Een historische gebeurtenis, een mijlpaal in de geschiedenis van de kerk. Zo oordeelden com mentatoren over de schuldbelijdenis voor de zon den van de kerk, die paus Johannes Paulus II en ze ven kardinalen gisteren aflegden in een bomvolle Pieterskerk in Rome. Met een paars kleed als sym bool voor boetedoening om de schouders beleed de paus schuld voor de fouten die de Rooms-Ka- tholieke Kerk in 2000 jaar heeft begaan ten opzich te van joden, 'ketters', inheemse volkeren en vrou wen. De schuldbelijdenis gold als een hoogtepunt in het heilig jaar 2000. Als teken van berouw kniel de de paus voor een kruis, omhelsde en kuste het. Alleen door zuivering van het geweten kunnen christenen geloofwaardige getuigen van hoop zijn in het derde millennium, verklaarde hij na afloop van de mis tegenover de gelovigen op het Sint Pie tersplein. Pagina 2: Commentaar. Pagina 10: Joden 'half tevreden', homo's demonstreren. FOTO AP» MASSIMO SAMBUCETTI amsterdam/maastricht anp KPN en Libertel hebben hun mobiele tarieven fors verlaagd. Bellers met een prepaid kaart betalen bij KPN Mobiel tijdens piekuren 99 cent per minuut. Een verlaging van 50 cent. Li bertel reageerde direct na de bekendmaking. Vanaf vandaag bedragen de kosten voor de prepaidbellers in de piekuren 95 cent per minuut. Een verla ging van 33 procent. Ook de andere tarieven gaan bij KPN omlaag, gemiddel met 25 procent. Vanaf volgende week kan overdag en 's avonds vanaf 17 cent per minuut wor den getelefoneerd. Die laatste tarieven gelden overigens al leen voor zakelijk verkeer. Bij concurrent .Libertel kon 's nachts al langer voor 7 cent per minuut worden gebeld. De OPTA, de Nederlandse toezichthouder op de telecom- markt, juicht de verlaging van de tarieven toe. „Bij zo'n rigou reuze prijsverlaging is de kans groot dat de anderen volgen", redeneert een woordvoerder. KPN Mobiel heeft inmiddels 3,5 miljoen klanten. De aanbie der heeft daarmee naar eigen zeggen een marktaandeel van Minister wil 'vorm van genoegdoening' opnemen in NS-contract Treinreizigers krijgen bij vertraging van een half uur of meer mogelijk geld terug. NS Reizigers zullen ook de eventuele schade vergoeden. Minister Netelenbos over weegt dat op te nemen in het prestatiecontract waarover zij in april met de Nederlandse Spoorwegen gaat onder handelen. Het ministerie van verkeer en waterstaat be vestigt dat Netelenbos bij een vertraging van een half uur denkt aan een 'vorm van genoegdoening voor de reiziger'. Allerlei consumentenorganisaties worden daar over eerst nog gepolst. fing voor het gebruik van het spoor, die de komende jaren stijgt van 25 naar 250 miljoen gulden. Gebruikersheffing en prestatiecontract zijn een uit vloeisel van de verzelfstandi ging van de NS en de liberalise ring van het spoorvervoer. De NS willen nog geen com mentaar geven, maar hebben eerder laten weten niet onwel willend te staan tegenover een schadeloosstelling bij grote ver tragingen, mits die niet voort- den haag anp rien polderman De afspraken over vergoeding voor vertragingen moeten gaan gelden op het zogeheten kern net (intercity en bijbehorende stoptreinen). Netelenbos wil ook dat de NS op tien nieuwe stations gaan stoppen. Zeven hiervan, waaronder dat bij Hil- legom, zijn al in aanbouw. Een ander onderdeel van het prestatiecontract wordt de hef- alphen aan den run» janneke de jonge Ongeveer 50 feestgangers zijn in de nacht van zaterdag op zondag in het parkrestaurant van Avifauna in Alphen aan den Rijn met elkaar op de vuist gegaan. De vechtpartij ontstond in één van de zalen, waar beveiligingsbeambten de heetgebakerde gasten uit el kaar moesten halen. Tegen het eind van het feest, zochten de twee groepen kemphanen elkaar opnieuw op. Nadat de vechtersbazen uit het restaurant waren ver wijderd, zetten zij de knok partij op straat voort. Hier hield de politie twee mannen uit Leiden (19 en 43 jaar) en twee uit Deventer (allebei 20 jaar) aan. Voorzover bekend raakte één feestganger gewond. Hij kreeg een bierglas in zijn ge zicht. jaar ruim drie miljard gulden meer uit aan de pomp dan vo rig jaar. De schatkist incasseert ongeveer 1,70 gulden per liter. De ANWB wil een verlaging van de wegenbelasting van vijf pro cent, wat neer komt op onge veer 180 miljoen gulden per jaar. Dat is gemiddeld per auto dertig gulden. De regering streeft ernaar het bezit van een auto goedkoper te maken en het gebruik ervan duurder. Een verlaging van de wegenbelasting, een vast be drag per kwartaal - ongeacht de af te leggen kilometers - past hierin. hilversum gpd Om de stijgende brandstofprij zen te compenseren wil staats secretaris Vermeend van finan ciën per 1 juli de wegenbelas ting verlagen. Hoe groot de da ling zal zijn, wil hij nog niet zeggen. Eerst moet het kabinet de maatregel goedkeuren. De ANWB heeft de Tweede Kamer gevraagd de motorrijtui genbelasting te verlagen. Vol gens de vereniging is de benzi neprijs sinds 1 januari van dit jaar met 25 procent gestegen. Als dat zo blijft, geven de ruim zes miljoen automobilisten dit 50 procent. Goede tweede is Li bertel, dat eveneens een om vangrijk deel van de markt be strijkt. Onderaan bungelen de relatieve nieuwelingen Telfort, Dutchtone en Ben. De Consumentenbond is ook blij met de tariefsverlaging. De telefoonaanbieders zullen zich op de markt niet langer naar identiteit proberen te onder scheiden. „Zij zullen zich meer op de tarieven concentreren", zegt een woordvoerder. „Daar na zullen ze op kwaliteit gaan concurreren. En dat kan dan weer leiden tot verhoging van de tarieven", denkt de bond. Schrijf je nu in bij Randstad voor werk tijdens het EK Voetbal 2000, de Olympische Spelen 2000. Expo 2000. Holiday on ke. Sail 2000 of de Champions Trophy Hockey. Maar er is natuurlijk ook volop ander leuk werk Kom naar de extra inschrijfdag op 18 maart. Bel 0900-Randstad voor de vestigingen die dan geopend zijn (soa .n-... NR. 42258 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN HET WOORD IS AAN Hans Krailsheimer Het gevaar van halve waar heden is dat bijna altijd de slechte helft geloofd wordt. komen uit overmacht. Zolang de rails nog worden gekruist door overwegen, zullen de NS bijvoorbeeld buiten hun schuld blijven kampen met verstorin gen van de dienstregeling als gevolg van zelfmoorden en aanrijdingen met auto's. De betaling van een schade vergoeding aan gedupeerde treinreizigers is niet nieuw. De hogesnelheidstrein Thalys (Am sterdam-Parijs) kent een vertra gingsvergoeding. Die is admini stratief goed af te handelen aangezien voor deze trein altijd moet worden gereserveerd. Bij een half uur vertraging krijgt de reiziger twintig procent van de reiskosten terug, bij een uur de helft. Loopt de vertraging op tot twee uur, dat volgt volledige restitutie van de kosten van het kaartje. Eerder keerden de NS vergoedingen uit na stakingen en bij de kinderziekten van de nieuwe dieseltrein (de Buffel). moskou rtr/anp/afp Russische militairen hebben de belangrijke Tsjetsjeense rebel lenleider Salman Radoejev ge arresteerd en naar Moskou ge bracht. Dat heeft waarnemend president Poetin van Rusland vandaag tegen het Russische persbureau RIA gezegd. Radoe jev zou zondagochtend tijdens een speciale operatie zijn opge pakt. Poetin zei de 33-jarige Radoe jev verantwoordelijk te houden voor de 'dood van talloze on schuldige burgers'. „Hij is een van de meest beruchte leiders van de bandieten, maar zit nu in de gevangenis, waar hij thuishoort", aldus een tevreden Poetin. De voorbereiding op de ope ratie duurde de nodige tijd, leg de de Russische veiligheidschef Patroesjev het persbureau Itar- Tass uit. Radoejev had op een zeker moment 10.000 rebellen onder zijn commando. „Op het moment van arrestatie werd hij bewaakt door ongeveer hon derd lijfwachten", aldus Pat roesjev. Tegelijk met de leider pakten de Russen drie andere belangrijke rebellen op, onder wie het hoofd van Radoejevs lijfwacht. Radoejevs commandanten meldden vorige maand dat hij was gedood in een gevecht in het oosten van de opstandige republiek. Hij zou begraven lig gen op een onbekende locatie in Tsjetsjenië. Radoejev was een van de meest gezochte Tsjetsjenen sinds januari 1996. Toen stond hij aan het hoofd van een groep rebellen die aan het eind van de Tsjetsjeense oorlog in een spec taculaire actie honderden bur gers uit een ziekenhuis in de buurrepubliek Dagestan ont voerde. Vervolgens verschanste Radoejev zich met de gijzelaars in een grensstad. Bij de bevrij dingsactie door de Russen kwa men meer dan tweehonderd mensen om het leven. Toch wist Radoejev een deel van de gevangenen mee te nemen naar Tsjetsjenië en daar vrij te laten. 3*/8° *710° 3712° ÏSJS 40% 20% 10% SSSSS?? 40% 30% 40% Brussel wenst begrenzer op lichte vrachtauto brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie wil kleinere vrachtwagens in navol ging van de zware trucks ver plicht uitrusten met een snel heidsbegrenzer. Naar schatting gaat het om drie miljoen voer tuigen in de Europese Unie, waarvan 250.000 in Nederland. De plannen die de Commis sie - het dagelijks bestuur van de EU - deze week presenteert, moeten het aantal dodelijke verkeersslachtoffers verder doen dalen. Nu nog verliezen jaarlijks circa 40.000 mensen het leven in het verkeer. Brussel wil dat in tien jaar tijd met mi nimaal een kwart verminderen. Het gevaarlijkst zijn de wegen in Portugal en Griekenland, Ne derland behoort met Zweden en Groot-Brittannië tot de ver keersveiligste lidstaten. Een snelheidsbegrenzer (90 km/u) is nu al verplicht voor vrachtwagens zwaarder dan twaalf ton. De Commissie meent dat jaarlijks enkele hon derden levens kunnen worden gered als voor lichtere vracht wagens eenzelfde verplichting gaat gelden. Het gaat om trucks met een gewicht vanaf 3,5 ton, waarbij de snelheidslimiet op 105 km/u wordt gesteld. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1