PORT Verstappen rijdt hard, maar finisht niet od voor John de Wolf intig van Alphen ïr de 'Primavera' het wegseizoen Ferrari op goede spoor RolfMuntz wist dat het zou gebeuren alleen niet wanneer HAG 13 MAART 2000 eldrecord Uytdehaage op 3 km Jochem Uytdehaage heeft zaterdag in Calgary op de Ijc Oval het wereldrecord op de voor mannen incourante ïeter verbeterd. De schaatser uit de kernploeg van Gerard rs legde de afstand af in 3.44,88. Daarmee was hij sneller Canadees Steve Elm een jaar eerder op dezelfde baan weest: 3.45,23. Voor Uytdehaage heeft de prestatie van ig op papier vermoedelijk geen waarde. Zelfs op een in- 3 ite afstand erkent de ISU normaliter geen records die niet ciële wedstrijden zijn geschaatst. Uytdehaage verblijft in |rvoor de afsluiting van het seizoen, de Oval Finals. Die van donderdag tot en met zondag plaats in Calgary. noord-vlag op middenstip PSV ven» Van het PSV-veld is gistermorgen voor de thuiswed- :gen FC Utrecht de middenstip ontvreemd. Het betrof lieke actie van Feyenoord-supporters, want op de lege >rd een Feyenoord-vlag neergelegd. PSV staat bovenaan redivisie en lost vrijwel zeker Feyenoord af als landskam- lui Wolf mag dan sinds k of twee amateurvoet- a j Zwart-Wit '28 zijn, dat niet zeggen dat het rus- worden rond zijn per- de hoofdrol in de ge- competitiewedstrijd in lam in de ongewilde bijrol rtenet ontslag van trainer den Berg, stond de ex- weer in lelpunt van de belang- Dit keer omdat hij al de wedstrijd tegen t) van het veld werd ge- iwege een vermeende itoot. De Wolfs oud- loot Henk Fraser, sinds van dit seizoen spe- le amateurs, onderging later hetzelfde lot bij ioord-UVS (1-5). ilf was' met stomheid toen scheidsrechter Roest hem in de 35ste na een luchtduel met ,nw .ennaert van Kalker de ut toonde. „Ik heb in letaald-voetbalcarrière J ;nd van dit soort duels ven iten," zegt de Schie- „Het was een actie al. Ik kom omhoog en jn armen mee, zoals ik doe. Als ik die jongen geraakt had, dan was hij wel op de grond blijven liggen. Maar ik heb nooit de intentie gehad om dat te doen. Het was een duel op de helft van de tegenstander en ik zou toch wel een domme hond zijn als ik op die plaats iemand een elleboogstoot zou geven." De verdediger, die voor slechts zeven wedstrijden naar de Vaan kwam, wacht nu een schorsing, al denkt De Wolf zelf dat hem die bespaard blijft. Hij verwijst naar Willem Il-speler Marco Gentile, die een aantal weken geleden na zijn rode kaart tegen Fortuna werd vrij gesproken. „Dat was een soort gelijke situatie. Ik verwacht dan ook dat ik hiervoor niets krijg. Ik ben hier gekomen om lekker te ballen en wil nu oók wel eens op een positieve manier in het nieuws komen. De lol gaat er op deze manier wel wat af. Het zal er wel mee te maken heb ben dat ik John de Wolf heet." Henk Fraser van de Feyen oord amateurs kreeg al na acht tien minuten een rode kaart te gen UVS voor een elleboog stoot." Fraser zelf was binnen de kortste keren vertrokken en weigerde commentaar te leve ren. Dat de êx-prof met z'n arm het hoofd van De Kievit had ge raakt, bevestigde het slachtof fer. „Want ik voelde een tik." :venslang voor voetballer scheidsrechter molesteert' allers die een scheids- molesteren en hem j enig letsel toebren- noeten levenslang ge- t worden. Dit voorstel de voorzitter van de te scheidsrechters ver- ig (HSV), Kees Wenne- :daan. Volgens hem is m van de maatregelen j is om de agressie rond de voetbalvelden in te drukken, tneker meent dat de met name jeugdspelers arder moeten aanpak- j agressief gedrag voor, tijdens en na wedstrijden. De KNVB moet ook zelf har der optreden. Spelers die zich bij herhaling aan wan daden schuldig maken moet strenger gestraft worden, hoe impopulair dat mogelijk ook is. De HSV-voorman pleit verder voor een betere be scherming van scheidsrech ters, grensrechters en rap porteurs, voor, tijdens en na wedstrijden. Alle betrokken instanties moeten zich daar voor inspannen. Het gaat tenslotte om mensen die hun hobby uitoefenen, al dus Wenneker. frikaan Hendrick Ramaala eerste teld van de bloedbla- r z'n teennagels, liep Hest gisteren al weer ig van Alphen. Vorig 'ij oppermachtig, ver- met speels gemak de weerstand. Gisteren ijfde in 59,07, een mi- jzamer dan in 1999. ond Van Hest zelf. Hij irs de vlucht heen en week geleden naar Ja niet helemaal ver- Hendrick Ramaala lag vanuit Johannes- de Mozambiquaanse Maputo naar Lissa- irvolgens Amsterdam, vond kwam hij aan, von hij in Alphen in dat dan kan? „Ik heb weken heel goed ge- üdde zijn simpele ver log logisch? Na twee op de WK-halve ma- ebuteerde de Zuid pen najaar op de van Chicago, maar let was vepl te koud", ala gisteren. „Bij de Te koud? De Marok- l'd Khannouchi vond ist de ideale omstan- en liep met 2.05,42 wereldrecord... i lacht er zelf ook om. Michael Schumacher balt zijn vuist, de technici van Ferrari juichen de winnaar toe. FOTO REUTERS ANDRE HOOGEBOOM Ferrari heeft de eerste slag geslagen. De Italiaanse ren stal won in Australië met grote voorsprong de eerste Grand Prix van het nieuwe seizoen. Michael Schuma cher werd onbedreigd eerste, de Braziliaan Rubens Barri- chello volgde. De grootste concurrenten vielen uit. Bei de auto's van McLaren, de stal van wereldkampioen Hakkinen, haalden het einde niet. Michael Schumacher houdt niet van relativeren. Voor de Duitser is top echt top en zijn de dalen meestal heel diep. Daarom was het geen verrassing dat de Ferrari- coureur euforisch op de zege reageerde. Ferrari is er klaar voor, zo zei de Duitser. „We hebben er nog nooit zo goed voorgestaan." In de ogen van Schumi is er geen twijfel meer. Hij wordt met deze Ferrari, de beste ooit, we reldkampioen. Net als vorig jaar faalden de beide McLarens bij de eerste race. Ferrari, zo zei Schumacher heeft de beste wagen waarmee hij 'ooit heeft gereden'. Hakkinen vierde zaterdag uitbundig zijn nieuwe pole, waarmee hij nog eens ten overvloede aantoonde de kwalificatie races te beheersen als geen ander. Schumacher haalde een dag later zijn gram. Glimmend zei de Duitser: „Ik dacht toen laat hij maar juichen. Ik doe dat morgen wel." Achttien ronden duurde de rentree van Jos Verstappen in de Formule 1. Daarna was het over en uit. Tom Walk- inshaw, de baas van Arrows, riep de Limburger terug naar de pits. Doorgaan was zinloos en levensgevaarlijk. De nieuwe auto van Verstappen vertoonde mankemen ten aan de voorwielophanging. Daarvan was eerder Pe dro de la Rosa het slachtoffer geworden. Verstappens teammaat was er hard afgegaan. Enkele bochten later schoof de Nederlander rechtdoor bij een rechterbocht. Na een langdurig bezoek aan de pits werd geprobeerd het euvel te verhelpen, maar nadat De la Rosa verslag had gedaan over zijn crash ging de handdoek in de ring en werd ook tweede Arrows gesommeerd binnen te ko men. MELBOURNE ANDRE HOOGEBOOM Tien (van de 22 gestarte) auto's kwamen over de finish. De McLarens van Hakkinen en Coulthard haalden het niet, de Jaguars van Irvine en Herbert sneuvelden, de Jordans van Trulli en Frentzen kwamen niet binnen. Zo hard is Formule 1. Over veertien dagen de herkan sing. Ook de Arrows gingen niet over de finish, maar Verstappen en collega De la Rosa waren al lerminst uit het veld geslagen. Ze leunden stevig op de cijfers. Om wat te noemen: Verstappen reed de hoogste topsnelheid van 302 kilometer per uur, reed bij twee meetpunten op het cir cuit sneller dan iedereen. Voor al op de rechte einden blijkt de Arrows A21 over een hoge snel heid te beschikken, al kan dan ook te maken hebben met de afstelling van de vleugels. „De topsnelheid is fenomenaal", zei Verstappen na afloop. „Met de ze wagen", bevestigde zijn col lega De la Rosa, „kun je racen. Kun je vooruit kijken in plaats van in de spiegels. We zullen met Arrows echt niet kunnen concurreren met Ferrari of McLaren. Maai' daaronder zijn de verschillen uiterst klein." Met tijden per circuitstuk, minutieus gemeten tot duizen den van seconden, kreeg de realiteit nuance. Dat het mis ging was zuur. Vooral omdat er zo langdurig getest was. Ver stappen: „We hebben niet on der deze omstandigheden, met deze warmte, kunnen testen. Bovendien missen we de appa ratuur om onderdelen onder extreme situaties onder de loep te nemen." In Barcelona, waar Arrows de eerste tests deed, kwam de temperatuur niet bo ven de achttien graden. In Melbourne steeg de warm te met de minuut; in rap tempo van 25 naar 31 graden. „Daar was de aanhechting van de spoorstang (het gewraakte on derdeel) niet tegen bestand", zo verklaarde Verstappen in afge wogen termen na overleg met de technici. „Als je een nieuwe auto opbouwt, kun je van alles tegenkomen." De Nederlander voelde tij dens de race niet dat er iets mis was met zijn stuurinrichting. Het hele weekeinde functio neerde die prima. Ook tijdens het begin van de race ging alles nog naar behoren. „De start ging ronduit goed, de auto rea geerde uitstekend. Ik wist een paar plekken te winnen, eigen lijk zoals altijd, ik doe het nu eenmaal graag. Starten is mijn favoriete deel van de race." Hij passeerde Ralf Schuma cher (die overigens later zei dat hij rustig van start ging om ban den en brandstof te sparen), De la Rosa en Fisichella, rijders die voor hem op de grid stonden en nestelde zich na enkele ron den op de negende plaats, waar hij vijf rondjes verbleef. De tijd om zich 'rustig' in de midden moot te plaatsen kreeg de Ne derlander niet. Vorig jaar was de uitval in Melbourne zo groot, dat Ver stappens huidige teamgenoot er zijn eerste en enige WK-punt behaalde. De La Rosa behoorde nu ook tot de uitvallers. De crash van de Spanjaard was de heftigste van de race. In zijn kielzog vloog ook Irvine van de baan. De la Rosa: „Dat had niets met mij te maken. Ik denk dat Irvine schrok en daardoor ook spinde. Ja, het was een be hoorlijke klap. Maar ik kwam gelukkig onder een goede hoek in de banden terecht. Het zag er allemaal erger uit dan het was. De banden smoorden de im pact." De Arrows was total loss. De la Rosa bevestigde de in drukken van zijn teamgenoot. „Dit is echt een prima auto. Het is prachtig om hier mee te-kun nen racen." En Verstappen: „Ja, je kunt wel zeggen dat dit de beste stal is sinds Benetton. Met deze auto kun je strijd leve ren. Natuurlijk gebeuren er al tijd dingen die je liever niet hebt, maar ja, het is een nieuw concept en dan kun je voor ver rassingen komen te staan. De basis is in ieder geval uitste kend en omdat er geld is om ook tijdens het seizoen door te blijven ontwikkelen zie ik het allemaal heel positiefin." De atleet die zich volledig richt op z'n sport, heeft z'n studie rechten afgerond. Om advocaat te worden moet hij nog wel twee jaar stage lopen. „Het zit in de familie, ik droomde er al van toen ik een klein jongetje was. Nee, niet van de atletiek. Wel van de advocatuur. Veel fa milieleden zijn advocaat, ik ben de enige runner. Ik speelde acht jaar geleden voetbal en ben bij toeval atleet geworden." Ramaala wapende zich met handschoentjes en lange mou wen tegen de kou, ondanks het stralende voorjaarsweer. Want Alphen mocht zich gisteren weer met recht de Primavera van het Hollandse wegseizoen noemen. Een mooie voorberei ding ook op weg naar de grote marathons van volgende maand. Van Hest loopt op 16 april alsnog die van Rotterdam, Ramaala gaat naar Londen en hoopt zich daar te kwalificeren voor Sydney. Overigens heeft hij dat al gedaan op de 10.000 meter. „Wat in Londen moge lijk is? Ik weet het niet. Het eni ge dat ik weet is dat de mara thon een heel lange weg is." Een lange weg, zeker voor Ir ma Heeren. De Harderwijkse vloog een jaar geleden nog een wedstrijd als Alphen in en kwam uit op een snelle tijd van 1.07,12. Ze werd toen tweede achter Joyce Chepchumba, de Keniaanse die ook gisteren De kopgroep, met in het midden Greg van Hest, bij de Alphense brug. weer in Alphen won. Ze verbe terde met 1.05,16 zelfs haar ei gen parkoersrecord. Heeren liet gisteren met 1.11,02 zien hoe veel minder sterk ze op dit mo ment is. Toch wil ze opnieuw probe ren zich in Rotterdam te kwali ficeren voor Sydney en moet daarvoor 2.31,30 lopen. En ei genlijk voldoet ze aan geen en kele voorwaarde. De voorberei ding is na haar verhuizing uit Zeewolde te kort, de vorm ont breekt. Rust krijgt ze ook de ko mende tijd nauwelijks door de combinatie van werken en trai nen. „En toch ga ik het probe ren. We zien wel, je moet ge woon een goede dag hebben." „Vorig jaar was ik in de maanden voor Rotterdam heel erg fit, maar op de dag zelf was het op. Hopelijk is het nu an dersom." Waarom ze na een periode van twijfel toch de gok van Rotterdam waagt? „Gerard Nijboer heeft me over de drem pel geholpen. Hij bleef aanhou den." Heeren was gisteren royaal langzamer dan die andere twee Nederlandsen, die in Rotter dam hetzelfde doel hebben als zij. Anne van Schuppen (giste ren zevende in 1.09,32) voelt FOTO ERIC TAAL zich 'minstens zo sterk' als vier jaar terug, toen ze zich op de Coolsingel voor Atlanta plaats te. En Wilma van Onna (negen de in Alphen, 1.10,15) draait ook al weken goed, al werd ze gisteren gehinderd door een buikgriep. In theorie zou Gerard Nij boer, de bondscoördinator, op de Coolsingel op 16 april met drie olympisch gekwalificeer- den kunnen staan mét Natja Wijenberg, die vorig jaar al aan de norm voldeed. Eén te veel dus, wat dan? Nijboer: „Daar over praat ik niet voor het zover RolfMuntz? Ach, die mist altijd de cut! In Neder land was er na tien jaar nog maar één die geloof de dat de in de Voorschoten geboren golfspeler een groot kampioenschap zou behalen. Rolf Muntz zelf. „Eens zal het gebeuren", zei hij eind januari nog in Perth waar hij als 124ste roemloos en berooid afging in de Heineken Classic. Het ge beurde bij zijn 134ste poging. De speler kreeg een cheque mee van een kwart miljoen gulden. In Doha verdiende hij een kwart van zijn totale prijzengeld in zes jaar, dat in 133 toernooien iets boven het miljoen lag, Zijn woorden klonken als een holle frase en zo was het een week later na de Greg Norman Inter national, 97ste en weer niet door de schifting, nog steeds. Rolf Muntz, Nederlands beste en lan ge tijd enige internationale speler, leek na zes jaar sappelen in de grijze middenmoot van de Europese Tour, verder ongeschikt voor een plaats in de top van een uitermate competitieve wereld waar het gedrang alsmaar groter wordt. Ogenschijnlijk te slap, te veel levensgenieter. De speler zelf had een simpele verklaring. „Vo rig jaar heb ik heel veel gespeeld, meer dan dertig toernooien. Het was te veel. Ik moest oppassen dat het spel me niet ging tegenstaan. Ik heb va kantie genomen en bij het begin van het nieuwe seizoen heb ik niet één bal getraind. Ik moest er gewoon inkomen." Vorige week in de Dubai Classic verdiende Muntz de eerste euro's van het seizoen (36ste) en in de Qatar Masters heerste hij in de woestijn wind door op de finaledag als enige onder par te blijven. De dreiging van de Welsh legende Ian Woosnam pareerde hij alsof hij het dozijnen ke ren eerder had gedaan. De 12de maart 2000 werd een historische datum voor het Nederlandse golf doordat Muntz de eerste Nederlandse triomf be haalde op het hoogste Europese niveau. Inderdaad kwam hij de meeste keren niet door de schifting. Drie prestaties sprongen er uit. De (gedeelde) tweede plaats in het Oostenrijkse Hohe Brücke Open in 1995, de derde plaats in het Spaans Open 1996 die goed was voor een ton, en de tweede plaats in het Schotse PGA na een verloren playoff om de overwinning tegen de En gelsman Warren Bennett in 1999. „Na 72 holes stond ik mede op de eerste plaats", legde Muntz zijn nederlaag uit, „een bewijs dat ik toernooien kan winnen." Dat tekende het positieve karakter van de vast besloten individualist. Hij zei ooit binnen een paar jaar in het Europese Ryder Cupteam te zul len spelen. Bij de beste twaalf van Europa zijn, terwijl hij jaren rond de 100ste plaats balanceer de. „Ik geloof er nog steeds in", meent Muntz, „alleen zeg ik het nu niet meer, maar laat ik het gewoon gebeuren." In 1990, hij was toen 21, won Muntz het Brits Amateur, een klassieker in de 400 jaar oude golf- sport. Tot de tweede wereldoorlog was dit een van de vier 'majors'. Toen waren dat Brits Open en Brits Amateur naast US Open en US Amateur. Nu zijn het Masters, US Open, Brits Open en US PGA omdat in alle werelddelen veel meer golfers beroeps zijn. Het Brits Amateur is wel nog steeds een loodzware competitie met de beste liefheb bers uit de gehele wereld. Muntz bewees toen het talent te bezitten van een 'wereldtopper'. De top van de wereld halen in golf is moeilijker dan bijvoorbeeld in hardschaatsen. Golf is eeu wen oud en enorm doorontwikkeld, zowel spel- technisch als technologisch. Schaatskampioen van Nederland worden is moeilijk maar die het haalt behaalt gelijk internationaal grote prijzen. Muntz was tien jaar de beste golfspeler van Ne derland. Hij was internationaal een 'nobody', zijn vier overwinningen op de Challenge Tour in 1994 en 1995 ten spijt. Ondanks zijn indrukwek kende prestatie in het Qatar Masters staat hij nog niet bij de top-100 op de wereldranglijst. Hij schiet wel een eind omhoog en heeft in elk geval Nederland op de wereldkaart van het golf gezet. Na Liz Weima (Dutch Open 1994) bij de vrou wen, heeft Nederland een winnaar bij de man nen. „Ik wist wel dat het zou gebeuren", zei Muntz, „ik wist alleen niet wanneer."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19