Vette vis, wijn en veel bewegen Slimme kunsthand laat straks niks meer vallen Gevaarlijk of niet (2) Gezondheid MAANDAG 13 MAART 2000 3A< Moet de vrouw met de kraambedpsychose (zie de vori ge column) tegen haar zin worden opgenomen? Wan neer moet daartoe overgegaan worden? Een gedwon gen opneming in een psychiatrisch ziekenhuis of een psychogeriatrisch verpleeghuis is een ingrijpende ge beurtenis, want het maakt inbreuk op de fundamentele rechten van de mens. Een opname in de psychiatrie heeft nog steeds een stigmatiserende werking, het ge zegde in Nederland is nog altijd eens een gek, altijd een gek'. Daarom moet er precies en terughoudend omgegaan worden met de mogelijkheid mensen tegen hun zin in op te nemen. Het is de bedoeling van de BOPZ de burgers te be schermen tegen ongewenst en onjuist ingrijpen van hulpverleners en daarmee hun autonomie te waarbor gen. Dat het recht op zelfbeschikking in de BOPZ hoog in het vaandel staat, blijkt onder andere uit de formele toestemming die een patiënt moet geven wanneer hem een opname in een psychiatrisch ziekenhuis wordt voorgelegd, het zogenoemde bereidheidcriterium. Onder de KZ-wet kon een tegenstribbelende patiënt nog met zachte dwang de ambulance in geduwd wor den, op weg naar een inrichting ver weg in de bossen, maar onder de BOPZ geldt 'geen ja is nee'. Officieel geldt dus 'wie zwijgt stemt niet toe'. In de dagelijkse praktijk blijkt echter dat veel mensen, die geen ja zeg gen toch worden opgenomen zonder dwangmaatregel. De BOPZ schuift kennelijk vanzelf weer op in de rich ting van de oude KZ-wet. De laatste tijd is steeds vaker het geluid te horen dat de BOPZ zijn doel voorbij is geschoten. Hulpverleners zouden zich achter de wt en het zelfbeschikkingsrecht van de patiënt verschuilen, wordt er gezegd. Zij zouden het gevaar dat mensen lopen of veroorzaken zo inter preteren, dat er bijna niets onder valt, en er geen maat regelen getroffen hoeven worden. Zodoende zou aan zorgbehoeftige mensen de zorg, die zij nodig hebben, worden onthouden en gaan zij vol gend sommige politici kapot aan het recht om over zichzelf te beschikken, de paradox van de autonomie, zoals het wel wordt genoemd. Ik probeer mij daarbij iets voor te stellen: hulpverleners die willens en wetens geen zorg bieden waar hulp wel gewenst is. Het lukt mij niet. Het is wel duidelijk dat veel hulpverleners last hebben van een conflict van plichten. Zij moeten zich aan de wet houden, maar willen tegelijkertijd ook een goed hulpverlener zijn. Dat gaat niet altijd samen. Door het vermeende falen van de hulpverlening zou den sommige mensen in het zwerfcircuit belanden en daardoor in een steeds verder proces van geestelijke en lichamelijke aftakeling terechtkomen: de psychotische zwervers, in de politiek ook wel de 'verkommerden en verloederden' genoemd. Er is onderzoek gedaan om na te gaan of er een verband bestaat tussen het ontstaan - en toename - van deze groep en de werking van de BOPZ: anders gezegd of er mensen zijn, die door het gebruik van procedures en begrippen die overeenkom stig de wet gebruikt dienen te worden tussen de wal en het schip terechtkomen. Dat verband is niet ondubbelzinnig aangetoond. De suggestie dat mensen minder gemakkelijk gedwongen opgenomen kunnen worden en dat daardoor het aan tal verkommerden en verloederden toeneemt, is onjuist en misleidend. Het aantal gedwongen opnames is in de randstad sinds de invoering van de BOPZ fors toegeno men, in Amsterdam bijvoorbeeld van 600 naar 1000. Die trend werd overigens onder l Krankzinnigenwet al zichtbaar. Waar- jMHk |i schijnlijk zijn er andere maatschappe lijke factoren, zoals gebrek aan barm hartigheid en tolerantie, aan te wijzen voor de toename van de verkomme ring en de verloedering in de samen leving. (wordt vervolgd) WOUTER VAN EWIJK, psychiater Studie naar nieuwe slaappil verstandelijk gehandicapten Verstandelijk gehandicapte kin deren met chronische slaap problemen kunnen baat heb ben bij gebruik van een pil met de stof melatonine. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een onderzoek door arts verstande lijk gehandicapten W. Braam, werkzaam bij De Hartenberg in Ede. en neuroloog W. Smits van het Gelderse Valleiziekenhuis. De studie naar slaapstoornissen is eind vorig jaar begonnen. De onderzoekers bekijken de effec ten van melatonine bij honderd meest jonge gehandicapten, omdat slaapproblemen bij hen het meest voorkomen. Inmid dels is dat al gebeurd bij tien kinderen. „De eerste ervaringen zijn zeer hoopgevend", zegt Braam. Hij wil nog geen al te stellige conclusies trekken. „We kun nen het effect van melatonine pas bewijzen als we het onder zoeksresultaat van honderd verstandelijk gehandicapten presenteren." Melatonine is een stof die in de hersenen wordt gemaakt om in slaap te kunnen vallen. Nor maal start dat proces vroeg in de avond. De theorie van Braam en Smits is dat de vorming van melatoni ne bij een groot aantal verstan delijk gehandicapten 's avonds te laat of onvoldoende op gang komt, waardoor slaapproble men ontstaan. Gebruik van een tablet melatonine zou in dat ge val beter zijn dan een regulier slaapmiddel, zoals dat nu vaak door huisartsen wordt voorge schreven. „Mede omdat mela tonine 's morgens geen suf ma kende nawerking heeft", zegt Braam. „Ook zijn er aanwijzin gen dat een behandeling met melatonine een gunstige in vloed heeft op het gedrag over- dag." Nederland telt ongeveer onge veer 120.000 mensen met een verstandelijke beperking. Slaap stoornissen komen vaak voor en worden volgens de twee art sen als probleem onderschat. Melatonine is niet als erkend geneesmiddel geregistreerd, maar mag op voorschrift van een arts wel door een apotheek worden gemaakt. „Maar de werking als slaapmiddel zal eerst voldoende onderzocht moeten zijn voordat een huis arts dit kan voorschrijven", zegt Braam. REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 02 Jar enlang gezondheidsonderzoek Zutphen werpt vruchten af Studie depressie Veertig jaar geleden gaven bij na 900 mannen van middelba re leeftijd uit Zutphen zich op voor een gezondheidsonder zoek, waarbij geregeld zou worden gecontroleerd wat hun voedings- en leefpatroon was. De bedoeling van de studie was met name te onderzoeken welke risicofactoren een rol spelen bij het ontstaan van hart- en vaatziekten. Het on derzoek, later uitgebreid met nog eens 500 proefpersonen, is nog steeds gaande. Inmid dels zijn de wetenschappers al heel wat wijzer geworden. „We zijn nu veertig jaar bezig en gaan vrolijk door met de vol gende ronde. Nog steeds leren we veel en vinden we nieuwe dingen. Maar het harde bewijs is nu wel geleverd: wie een tot twee keer in de week vette vis eet, af en toe een glas rode wijn en regelmatig thee drinkt, en veel beweegt, heeft een grote kans dat hij of zij nooit een hartinfarct krijgt", zegt Daan Kromhout, professor, doctor en ingenieur, en leider van het on derzoek. In mei 1960 werkten 878 man nen uit Zutphen, toen in de leeftijd tussen de 40 en 59 jaar, voor de eerste keer mee aan een groot bevolkingsonderzoek naar hart- en vaatziekten. Het was het begin van een zeer in tensieve speurtocht naar risico factoren voor hart- en vaatziek ten en het verband tussen voe ding en gezondheid. Elk jaar, tot 1973, werden de mannen jaarlijks medisch on derzocht. Elke vijf jaar vertel den ze aan de onderzoekers wat en hoeveel ze aten, of en hoe veel ze rookten en hoe ze 'be wogen'. Vanaf 1985 werden de onderzoeken elke vijfjaar her haald. De onderzoeksgroep werd toen met 500 leeftijdgeno ten uitgebreid. Van deze in to taal dus bijna 1400 mannen zijn er nu nog zo'n 250 in leven. De oudste van hen is intussen 99 jaar. Onder deze groep wordt deze maanden (van maart tot mei) het zoveelste vervolgon derzoek gehouden. De Zutphen-studie, die overi gens deel uitmaakt van een groot internationaal onderzoek, staat onder leiding van Daan Kromhout. Het nieuwste ver volgonderzoek wordt gecoördi neerd door dr. Sandra Kalmijn. Zowel Kromhout als Kalmijn, beiden epidemioloog, zijn ver bonden aan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne in Bilthoven. Kromhout en Kalmijn: „We hebben twee spectaculaire be vindingen nu van alle kanten DE De afdelingen psychiatrie van het AMC/De Meeren en dt zoeken patiënten die aan een depressie lijden en geen b; hebben bij een anti-depressivum. Zij kunnen meedoen a een studie naar de rol van het schildklierhormoon T3. je, dereen met een depressie kan worden geholpen met een depressivum. De studie wil nagaan of in die gevallen een j binatie van een antidepressivum met het schildklierhornr T3 wel effectief is. Wie zich wil aanmelden voor het ond< s q moet tussen de 18 en 65 jaar zijn en geen antidepressiva n bruiken. De behandeling duurt 3 maanden. Meer inform tel. 020 - 566 6964. Internationale studie Wetenschappers Sandra Kalmijn en Daan Kromhout aan de rode wijn en paling. bevestigd gezien. De eerste is dat vis gezond is, vooral vette vis. Mannen die één tot twee keer per week vis eten, hebben een 50 procent lagere kans om te sterven aan een hartinfarct. De zogenaamde N-3 vetzuren zitten in alle soorten vis, vooral in de vette: ze zitten niet in vlees. Zalm, haring, makreel en paling zijn dus nog beter dan de 'magere' vissoorten als ka beljauw en schol. Vooral in vet te vis zitten die super meervou dig onverzadigde vetzuren, die positief uitwerken op je ge zondheid. De bereiding van de vis is niet van doorslaggevende betekenis, hoewel het beter is om te stoven of in olie te bra den dan te bakken in frituurvet of boter. We weten nu ook dat er een gunstig verband is tus sen het eten van vis en de zoge naamde cognitieve functies: je geheugen, je concentratiever mogen, je taal- en rekenbegrip gaan er beter door 'werken'. Je dementeert minder gauw. Dat alles betekent trouwens niet dat je vier, vijf keer per week vis moet eten, hoor. Eén tot twee keer per week is voldoende." Kromhout en de zijnen kwa men tot nog een tweede be langrijke ontdekking: ons li chaam is gebaat bij zogenaam de flavonoiden, een stof die van belang is voor de cholesterol- stofwisseling. Flavonoiden gaan oxidatie van cholesterol tegen, hetgeen betekent dat vetopho ping in de aderwanden ('ader verkalking') wordt tegengegaan. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat voeding die rijk is aan flavonoiden de kans om te sterven aan een hartin farct drie keer zo klein maakt. Waar zitten flavonoiden in? Kr omhout en Kalmijn: „Die stof komt vooral voor in thee, zowel in zwarte als in groene thee, in appels, in rode wijn en in ui. Heel recent weten we dat flavo noiden ook veel voorkomen in chocola. Het specifieke vet dat in chocola zit is niet choleste- rolverhogend. Chocola - met mate uiteraard - is dus eigenlijk een heel aardig, gezond pro duct." Roken, het cholesterolgehalte en de bloeddruk hebben (zoals reeds langer bekend is) een ho ge 'voorspellende waarde' bij het bepalen van de kans of ie mand aan hart- of vaatziekte zal overlijden. De Nederlander is overigens de afgelopen decen nia steeds minder gaan roken. Bij de start van de Zutphen-stu die in 1960 rookte gemiddeld nog 75 procent van de 878 mannen en nu nog maar twin tig procent van de 250 mannen die nog in leven zijn. Het aantal voedingsmiddelen (en daarmee ook het aantal cholesterolrijke middelen) nam de afgelopen veertig jaar enorm toe: van zo'n 250 in 1960 tot zo'n 1000 verschillende voe dingsmiddelen nu. We zijn in de loop der jaren minder brood, aardappelen, peulvruch ten, groenten, eieren en melk gaan gebruiken en naar ver houding meer fruit, nootjes, al cohol, koekjes en snoep. De trend van 'zoetjes eh zoutjes' is niet al te best, onderstrepen Kr omhout en Kalmijn nog maar eens. Veel bewegen daarente gen is letterlijk van levensbe lang. „Mensen die altijd inactief zijn gebleven, veel zitten en veel autorijden, hebben een twee keer zo grote kans om eerder te sterven. Vooral op oudere leef tijd is het ongelooflijk belang rijk om lichamelijk actief te blij ven: veel wandelen, fietsen of tuinieren is al voldoende. Je hoeft echt niet fanatiek te gaan squashen." De komende weken krijgen de deelnemers aan de Zutphen- studie, die nu allemaal tussen de 80 en 99 jaar zijn, drie keer bezoek aan huis. Ze moeten een aantal testjes doen om hun lichamelijke functies, hun ge heugen en concentratievermo gen te controleren en ze vullen een vragenlijst in over gezond heid, lichamelijke activiteiten, eet-, drink- en rookgewoonten, sociale contacten en hun 'ge moedstoestand'. Een diëtiste praat uitgebreid met de man nen over hun voeding en een medisch analiste polst bloed druk, hartfrequentie en ge wicht. Sandra Kalmijn: „Zo krijgen we een steeds completer beeld van de gezondheid van middelbare mensen tot op zeer hoge leef tijd. De gegevens dragen bij aan een betere kwaliteit van leven van de mensen persoonlijk en aan een betere gezondheids zorg in het algemeen." NIKO HOFFER jelir led forr De 'Zutphen-studie' naar de relatie tussen voeding en g heid vormt een onderdeel van een groot internationaal!] ers. kingsonderzoek in zeven landen. Vanaf 1960 zijn in tota< na 13.000 mannen intensief'gevolgd' in de Verenigde St Finland, Italië, Griekenland, voormalig Joegoslavië, Japa >g. Nederland. aku Voor Nederland viel de keuze op Zutphen, omdat die sta jelp goede afspiegeling bleek te bieden van de doorsnee-bevi tie: van ons land. De stad kende bovendien weinig immigrat )S-Ji de onderzoekers 'gokten' erop dat de deelnemers het lar etwe ge onderzoek 'trouw' zouden blijven. Dat is ook gebeurd ctua wel niemand heeft tussentijds zijn medewerking opgeze issei Vier van de zeven landen zijn intussen gestopt: alleen Fi 0gra Italië en Nederland gaan onverdroten door met het ondt n hl dat 'miljoenen kost, maar miljarden uitspaart'. De studie is al die jaren alleen gericht geweest op manni omhout en Kalmijn: „Daar is een heel eenvoudige verkl; pen v voor. Hartinfarcten kwamen vooral voor bij mannen vai non. delbare leeftijd. Vrouwen hebben er veel minder last vai eder eerbiedig gezegd: zij krijgen zo'n infarct gemiddeld tienj later." Dik en winterkou ibul. Dik geboren, dik' gebleven. Dat heeft niet alleen met de j te maken, maar volgens een Engelse en Amerikaanse on n de zoeker ook met het seizoen waarin iemand het levenslichter David Phillips en Jim Young hebben onderzoek w het gewicht bij 1750 mannen en vrouwen, die tussen 19 skkin 1930 in het Engelse graafschap Hertfordshire ter wereld n. men. Zware baby's die in de eerste zes maanden van he delij werden geboren, bleken een grotere kans te hebben op Grc gewicht, dan dikke baby's die in de maanden juli tot en leers december het levenslicht zagen. Dat verband bleek echt neril wel uitsluitend op te gaan na koude wintermaanden. AD i. Sa zware baby's die in de maanden januari tot juli waren g >uwc na een koude december- of januarimaand (met een ten rtrol tuur die onder de 4 graden bleef), hadden een grotere fc r alle ter overgewicht te hebben, vergeleken met baby's die ra zachte winter of in de tweede helft van het jaar waren gi erf v ren. Het lijkt er dus op, aldus de onderzoekers, dat de vv kou niet alleen invloed heeft op het gewicht van de bore maai' ook op dat in zijn latere leven. Een verklaring hien ad (z hebben ze niet. rie F Antimigrainemiddelen Migraine; wordt veroorzaakt door verwijding van bloedv icht I het hoofd. Antimigrainemiddelen zoals ergotamine en s gen. triptan (Imigran) vernauwen de bloedvaten in het hoofd nde. waardoor de hoofdpijn verdwijnt. Helaas vernauwen de middelen niet alleen de bloedvaten in het hoofd, maar' ze ook andere bloedvaten vernauwen zoals kransslagadi bloedvaten die het hart van zuurstof voorzien. Dat kan I tot pijn op de borst en in uitzonderlijke gevallen zelfs tol hartinfarct. Uit onderzoek van drs. Maassen van den Bri blijkt dat antimigrainemiddelen niet geschikt zijn voor sen met hart en vaatziekten. Onderzoekers en orthopedisch specialisten van de universiteit van het Engelse Oxford hebben een 'intelligente' kunsthand ontwikkeld, waarvan men claimt dat het de 'vernuftigste en meest geavanceerde' ter we reld is.Als je een hand verliest, zie dan maar eens de kwaliteit en het niveau van je algemene dagelijkse levensverrichtingen op hetzelfde peil als voorheen te houden. Dat lukt je niet, want de vereiste technologie om het verlies van je hand te compenseren schiet tot op he den te kort. Maar als het aan ons ligt, verandert dat", zegt dr. Peter Kyberd, hoofd van het onderzoeksteam van het Ortho- paedisch Onderzoeks Centrum van de universiteit van Oxford. Kyberd is al jaren bezig met het construeren van kunstledema ten die de functies van onze na tuurlijke armen, benen en han den zo dicht mogelijk benade ren. Hij was er al mee bezig toen hij nog als 'graduate' ver bonden was aan de universiteit van Southampton. „Nieuwe materialen, minuscule sensoren, micro-motortjes en actuatoren, micro-elektronica, superchips en noem maar op, zij vormen de fundamenten voor de hedendaagse technolo gie, onder anderen voor de or thopedische kant daarvan", al dus Kyberd. „Dus wat nu in het gunstigste geval een beweegba- Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf" Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Verspieder; 4. puntige top; 7 met naald en draad werken; 9. wolpluisje; 11. zuiver; 12. spinnen weefsel; 13. jonge leeuw; 15. snaak; 16. stad in Frankrijk; 18. handvat; 19. fraai; 20. boete; 22. ineens; 25. na komeling; 27. fout; 28. insect; 29. sprakeloos; 31. kippenloop; 32. armoedig; 34. genotmiddel; 35. sneetje geroosterd brood. Verticaal: 1Beroep; 2. langs; 3 akelig; 4. teken; 5. Engelse jenever; 6. deel van een kruisweg; 8. roofvogel; 10. kleverig wondheelmiddel; 12. geestelijke; 14. dikke boterham; 15. energie; 17. materie; 18. vogel; 20. deel v.e. vliegtuig; 21. tuimeling; 23. handwarmer; 24. snel verslijtend; 26 rustbank; 29. teug; 30. groeistof; 32. vruchtengelei; 33. jong schaap. re, metalen klauw met een re gelbare grijpkracht is, moet straks een zelfdenkende kunst hand zijn. Die zowel een ei als een kinderhand en desnoods een stoeptegel kan vastpakken met dezelfde, bijna neurologi sche vanzelfsprekendheid als natuurlijke handen." Kyberd en zijn team ontwikkel den een kunsthand die op een veel natuurlijker manier voor werpen kan vastpakken door daarvan de aard (breekbaar heid, vorm en gewicht) direct bij het eerste contact vast te stellen. De kunsthand, de 'In telligente Oxford Hand' ge noemd, heeft twee vingers en een duim die bij elkaar onge veer een pond wegen. De be weegbare onderdelen daarvan (de 'gewrichten') worden aan gestuurd door een aantal mi croprocessoren (chips) die wor den gevoed door op of in de onderarm geplaatste elektro den. „Als de onderdelen van een hand gekromd of gestrekt wor den, dan beweegt een hele me nigte spierfibrillen in de onder arm mee", zegt Kyberd. „Want daar bevinden zich de meeste trek- en strekspieren die de functies van een hand bedie nen. Die spieren reageren nog precies zo, ook als de hand er door een ongeval niet meer is. De elektrische signaaltjes van die spierreacties worden door Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Pit; 3. leb; 6. on; 9. no; 10. gnoe; 12. arts, 14. trasi; 16. nihiliste; 19. ne; 20. or; 21. collectie; 26. lunet; 27. poos; 29. noen; 31. re; 32. as; 33. irl; 34. put. VERTICAAL: 1Pogen; 2. Inn; 4. ent; 5. bosje; 7. Peri; 8. nasi; 11. Othello; 13. risotto; 15. al; 17. Ino; 18. tri; 21. Capri; 22. lust; 23. en; 24. cent; 25. ernst; 28. oer; 30. eau. ontwikkeld, dat zich ra teert als een bepaald g ontll dat wordt meteen viad |va^1 foons doorgegeven na; ae centrale microprocess var regelt direct een wat vz uus- grip" Sinds begin dit jaar tra Kyberd een aantal proi 3es- nen die ooit een hand var in het gebruik van 'zijn rere' De eerste resultaten beoster; veel voor de toekomst, nature gebruiken wij o om j Peter Kyberd en de door hem ontwikkelde kunsthand. de elektroden gedetecteerd en naar een versterker gevoerd. Die regelt vervolgens de aan de signaaltjes verbonden bewegin gen van de kunsthand." HEINZ „Om te voorkomen dat een eenmaal vastgepakt voorwerp tussen de vingers en de duim wegglipt en op de grond stuk- valt, zijn die delen van de vin gers en de duim die normaliter contact met een voorwerp ma ken, voorzien van micro-micro foons. Bij dreigend wegglippen wordt altijd wrijvingsenergie den merendeels zonde ense na te denken", legt Kyl e „Bij het eerste contactl"' dus weten we direct wa vastgepakt, soms zelfs onze ogen daarbij te g( Op die manier wordt tisch de noodzakelijke weging en de daaraan den kracht vastgesteld gepast. Wij denken dat de huidige technologie porta termijn, pakweg nog t wee ook realiseerbaar is bij kunsthand." In samenwerking met NH-n zoekers in Schotland e porta den wordt sinds enkelf t wee den ook gezocht naart S-Joti singen om ook polsgev en zelfs het elleboogge porta; 'intelligent' te maken, lenzi mensen die bij een on| IIH-ni alleen een hand maar lorta; onderarm kwijtraakten twee REi T S-Jot NH-n

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16