Nacht van Grijze Eminenties Warme douche' voor Joude wijn de Groot Voorstelling drijft op alert samenspel Cultuur Kunst Alles valt op juiste plek bij Jasperina de Jong I Henk Westbroek met Jimmy ('Hoe sterk is de nil ame fietser') het spoor bijster raakte, kon hij niet kwalijk nemen. „Ik vond het al knap dat onder onderbreken tot het derde couplet wo' n", zei Boudewijn de Groot. Hij was vooral i oerd door de vertolking van zijn liedjes in de it ii doomse schouwburg Orpheus, waar het der- ifsp adio 2 Gala van het Nederlandse lied giste- ni 'olledig aan de 55-jarige artiest uit Bloemen- -uii was opgedragen. Groot kreeg uit handen van Willem van ekom de eerste bronzen Decibello, een prijs i' Ie Hilversumse programmamakers voor een ;tdi frlandstalige muzikant die jaar in jaar uit en grote regelmaat op de radio is te horen, poli krakkemikkige vertolking van Westbroek es eens te meer dat met de liedjes van Bou- [J de Groot niet te spotten valt. Alleen een dige voorbereiding behoedde de overige ar- ■n. onder wie Fay Lovski, Gé Reinders, Stef "ick de Leeuw van de Tröckener Kecks, Le- yan Dongen, Lichterlaaie en Acda De oik, voor verkeerde inzetten, ritmische mis- en tekstverlies. Boudewijn de Groot zelf on derging de 'tribute' als een 'warme douche'. In het eerste decennium van zijn carrière scoorde hij hit na hit met een Nederlandstalig lied. Om te beginnen met 'Meisje van 16' in 1965. De vele succesnummers die volgden, waren goed voor Gouden Harpen, Edisons en een koninklijke on derscheiding. Ze staan voor altijd in het geheu gen van de Nederlanders gegrift: 'Welterusten mijnheer de president', 'Het land van Maas en Waal', 'Meester Prikkebeen', 'Als de rook om je hoofd is verdwenen'. Of zijn nieuwste liedje 'Eeuwige jeugd', dat hij in Orpheus ten doop hield, ook de hitlijsten gaat beklimmen, valt te bezien. Het nummer is geschreven door Freek de Jonge en niet door de man die het grootste aan deel heeft gehad in de carrière van De Groot: Lennaert Nijgh. De tekstschrijver was wel aanwe zig in Apeldoorn, maar op het moment dat De Groot de bronzen Decibello in ontvangst nam, had hij Orpheus al weer verlaten. Overigens niet nadat hij had laten weten dat hij weer aan het schrijven is voor De Groot. Nijgh kondigde zelfs de komst van een nieuwe cd aan. Van het radio 2 Gala van het Nederlandse Lied is op 18 maart op Nederland 1 om 21.30 uur een televisieregistratie te zien. Boudewijn de Groot krijgt van Willem van Beusekom de eerste bron zen Decibello. foto opd/cees baars theater recensie wunand zeilstra Voorstelling: 'Het geheugen van water', tragikomedie van Shelagh Stephenson door Het Nationale Toneel. Regie: Antoi- ne Uitdehaag Gezien: 11/3, Schouwburg Leiden. Drie zussen zijn terug in het ouderlijk huis om de begrafenis van hun moeder te regelen. Er is dus verdriet dat mede door drank en een joint leidt tot hef tige emoties. Het mondt zelfs uit in een hilarische verkleed partij, wanneer ze bezig zijn de kleding van hun moeder te sor teren. Deze scène maakt het stuk pas echt tragikomisch. Een dergelijke confrontatie roept herinneringen op die niet al te betrouwbaar lijken te zijn. Me nigmaal namelijk wordt in 'Het geheugpn van water' iemand gecorrigeerd die zich iets meent te herinneren. Vaak is het iets onbenulligs dat niettemin toch de nodige irritaties oproept. Door het verdwijnen van het ouderlijk huis wordt een essen tiële periode in het leven afge sloten. Dat emotionele proces vormt de kern van dit stuk waarvan de intrigerende titel jammer genoeg niet helemaal duidelijk wordt. Even komt het weliswaar ter sprake, maar je zou dit fragment van het stuk nog eens moeten lezen om het echt tot je door te kunnen laten dringen. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de rol van de overle den moeder (gespeeld door Ed- da Barends) die enkele keren ten tonele verschijnt. De dra matechnische functie daarvan is ook niet meteen overtuigend. De dochters voelen zich niet op het leven voorbereid. „Ze hebben ons met pumps de Mount Everest laten beklim men." Als één van de dochters met name jegens haar moeder dit verwijt formuleert, zou je willen weten op grond waarvan zij dat doet. Wat is er in hun opvoeding nu echt allemaal misgelopen? Ook dat blijft een beetje gissen. Net zoals herin neringen niet lijken te kloppen, kunnen ook bepaalde verwach tingen onterecht zijn geweest. Misschien is dat een verklaring die het verhaal aanreikt. Op het stuk zelf valt dus nog wel het een en ander aan te merken, maar door goede actri ces worden dergelijke bezwaren eenvoudig weggespeeld. Oda Spelbos als de hypernerveuze jongste zus is 't meest overrom pelend. Ze is monsterlijk uitge dost en probeert aanvankelijk haar emoties te ontkennen. Het personage van Antoinette Jel- gersma probeert meestal haar academische kalmte te bewa ren, wat net aan lukt. De derde zus, gespeeld door Will van Kralingen, zoekt haar heil in het redderen, onderwijl de anderen verwijtend dat ze alles aan haar overlaten. Dit herkenbare krachtenveld in de voorstelling drijft op alert samenspel, waar bij Peter Tuinman en Paul Hoes sterk zijn in hun rol van weinig krachtige, bijna een beetje droeve partners. Jsnog gouden plaat voor Arne Jansen lsaaeeb.: 'Meisjes met rode haren'. Voor Arne Jansen (46) was >t de enige hit in zijn lange carrière. Helaas voor de Achter- ,ekse zanger verzuimde zijn toenmalige platenmaatschappij f ied bij te houden hoeveel exemplaren van de single werden irkocht. Daardoor ontging het iedereen dat het in 1972 uitge- achte plaatje ruim de status van 'goud' (50.000 stuks) haalde, leisjes met rode haren' stond zeventien weken in de hitpara- s. in totaal gingen er meer dan 150.000 platen over de toon- mk. Zondagavond kreeg Arne Jansen totaal onverwacht als- jg de eer die hem 28 jaar geleden al toekwam. Komrij maakt bloemlezing van werk Ida Gerhardt leiden Het was een flinke zit, de Voorleesmarathon. In de Openbare Bibliotheek van Leiden luisterden kinderen en volwassenen gisteren vier uur lang naar kinderboekenschrijvers. En als je zo lang zit te luisteren, wil de aandacht wel eens verslappen. foto - taco van dér eb De dichter des vaderlands Ger- rit Komrij gaat een bloemlezing samenstellen van het werk van Ida Gerhardt. De bundel, die over een jaar zal verschijnen, bevat behalve circa honderd gedichten ook een essay van Komrij over de literaire waarde van het omvangrijke oeuvre van de dichteres. Dit is vrijdag in Zutphen bij de uitreiking van de eerste Ida Gerhardt Poëzie Prijs aan de dichter Kees 't Hart bekend gemaakt. „Zelf heeft ze nooit bloemle zingen van haar werk gewild", zegt A. ten Bosch, beheerder van de literaire nalatenschap van Gerhardt. „Ze vond elke bundel een afgerond geheel." Desondanks heeft Ten Bosch aan Komrij de opdracht gege ven een selectie te maken uit de ruim duizend gedichten van Gerhardt. Als reden voert hij aan dat de afzonderlijke bun dels van Gerhardt niet meer te koop zijn. Wie iets van de dich teres wil aanschaffen, is aange wezen op het verzameld werk dat vorig jaar is verschenen. Dit uit twee delen bestaande boek werk kost 255 gulden. „Voor veel mensen is dat te duur", aldus Ten Bosch. Hij wijst erop dat een dergelijke kostbare uitgave niet in het be lang is van de auteur. Het kan zelfs het einde betekenen van de belangstelling voor het werk van Gerhardt. „We hebben het eerder gezien bij andere dich ters. Zodra het verzameld werk is verschenen, is het afgelo pen." muziek recensie susanne lammers Voorstelling: Uitgestelde ontmoeting van Louis van Dijk en Jasperina de Jong. Regie: Ruut Weissman. Gezien: 10/3, Leidse Schouwburg, Likkebaardend genieten. Om dat het een genot is Louis van Dijk en Jasperina de Jong sa men muziek te horen maken. Omdat deze twee perfectio nisten een beeldschoon, geva rieerd, en ongewoon pro gramma in elkaar zetten, dat de meest kieskeurige oren strelen moet. Omdat alles op de juiste plek valt. In 'Uitgestelde ontmoeting' zingt Jasperina de Jong fijn zinnige en aanstekelijke lied jes. Luisterliedjes, stokoud en nieuwer cabaret, een beetje jazz annex nachtclub en rela tief veel werk van 'klassieke' componisten. Met de verruk kelijke begeleiding van Louis van Dijk leidt deze poging grenzen te verkennen tot een voorstelling van hoog niveau. Hij vat zijn taak uitermate se rieus op, blijft de dienende helft van het duo, maar zuigt .geregeld alle aandacht weg van de zangpartij naar de pia no. Lekkere hapjes zijn de ca baretliederen van Arnold Schönberg. Het eerste, 'Als ik wist', het lied van een hyper- verliefde jongeling, is het meest bijzondere. Heel kaal en heel intens van een vreem de onaardsheid, waar de poë tische tekst op het eerste oor niet helemaal bij lijkt te pas sen. Het tweede is veel gewoner, minder wringend en ademt meer de sfeer van het laat-ne- gentiende eeuwse cabaret. Het derde Schönberg-lied, scabreus dubbelzinnig, krijgt het vooral van de geestige voordracht. Heel apart is ook John Cage's 'Widow of 18 springs' op tekst van James Joyce. De Jong zingt haai" mo notone melodie vlak en daar door heel evocatief; Van Dijks rol beperkt zich tot tromme len op de dichte klep van de vleugel. De Jongs pogingen tot Purcell en Schubert overtui gen minder, maar in 'Le Besti- aire' van Francis Poulenc, geestige beesten-portretten in een vertaling van Ivo de Wijs, maakt ze dat weer goed. Ook de Weill-liederen zijn prach tig. Ze krijgen van De Jong een buitengewoon integere inter pretatie. Indrukwekkend wordt Surabaya Johnny als Van Dijk in het derde couplet uitpakt, de piano het 'Du bist ein Schuft' woedend Iaat on derstrepen en dan in de droe ve klacht van het refrein de noten steeds verder van de melodie laat dwalen. Op haar vertrouwde terrein is zij in de oude cabaretliederen (van Eduard Jacobs en Louis Da vids) en de -recentere (van Boerstoel, Vleugel en De Wijs). Maar daar toont ook Van Dijk wat hij kan. Het bestaan van de alcoholist uit 'A.A.' wordt extra beklemmend, het 'Werk manskind' wordt een strenge aanklacht, en de 'Wals van weleer' glanst en fonkelt. In zijn woonplaats Huizen is zaterdag de cellist Carel Leeuwen Boomkamp overleden. Geboren in Borculo, werd 'J,e j op 22-jarige leeftijd de jongste solocellist uit de geschiedenis rj ji het Concertgebouworkest. In de jaren vijftig en zestig had P j veel succes met zijn solocarrière en vormde hij met onder j ideren violist Willem Noske het ensemble Sonata da Camera, ■hn Leeuwen Boomkamp werd 93 jaar oud. an Leeuwen Boomkamp overleden apanse beiaardier in Leiden T düü De Japanse beiaardier YokoTakabe brengt vandaag op t Leidse stadhuiscarillon typische Japanse muziekstukken ten hore. Het speciale klokkenspelconcert haakt in op de ten- onstelling 'Ritueel en Schoonheid; antieke meesterwerken uit 1161 itMiho Museum, Japan', die in het Rijksmuseum van Oudhe- 1 in is te zien. Op het programma staan onder meer de muziek je ukken Rentaro Taki (Maneschijn over de Kasteelruïne), An Ki- a ïbushi (volksliedje uit Nagano) en het wiegeliedje An Itsuki Komoriuta. Het concert van de Japanse carillonspeler Taka- jj,die in Amersfoort studeert aan de Nederlandse Beiaard- hooi, is vanavond te horen tussen half zes en half zeven. is: auteursrecht op Christusbeeld m int janeiro De dochter van de maker van het beroemde pi. iristusbeeld op de berg Corcovado in Rio de Janeiro, de Fran- .v11 beeldhouwer Paul Landowski, eist het auteursrecht op de ïepping van haar vader. Zij wil geld hebben voor alle produc- m i waarop het kunstwerk is afgebeeld. De van oorsprong Pool- kunstenaar zag in 1931 af van al zijn rechten op voorwaarde t het reusachtige beeld niet commercieel zou worden geëx- liteerd. Volgens zijn dochter Fran^oise is aan die voorwaarde it voldaan omdat er allerlei miniaturen te koop zijn van de risto Redentor' (Christus de Verlosser) en omdat het beeld op van souvenirs - zoals sleutelhangers en T-shirts - is afge- eld. Ze is boos dat haar familie nooit enig profijt heeft gehad n het werk van haar vader. De burgemeester van Rio, Luiz ulo Conde, is het met haar eens. Hij geeft toe dat de gemeen- Dok gebruik maakt van afbeeldingen van de 38 meter hoge llptuur. Hij zegt dat er plannen zijn voor een Landowski-mu- um. Dat moet in de buurt van het beeld komen, dat jaarlijks eer dan 750.000 bezoekers trekt. ch, die jongeren moeten niet zeuren voor het eerst moest voorlezen, was ik 26; het zal 1948 zijn ge weest. Ik durfde het publiek niet aan te kijken. Gebogen stond ik in de microfoon te mompelen. De volgende dag schreef de Arnhemse Courant: 'Hanny Michaelis raffelde haar gedichten af als een school meisje.' Nou, dat was ook zo." Van haar laatste bundel gingen er tweeduizend over de toon bank. „Dat boek is nu uitver kocht. Een goede verkoop, hoor; duizend exemplaren is een standaardoplage voor een dichtbundel." Deze bescheiden cijfers lijken niemand van het dichten te weerhouden. De poëzie-markt in de wandelgangen bood een overweldigend aanbod van be roemde tot volslagen onbeken de uitgevers en dichters. Som mige bundels waren net zo so ber van vormgeving als een schoolschrift uit de jaren vijftig; de poëten hadden ze kennelijk in eigen beheer uitgegeven. Het publiek - goed opgeleide, beleefde dames en heren van grofweg dertig tot zeventig jaar, informeel maar zorgvuldig ge kleed - nam er met belangstel ling kennis van. En het poogde dapper wakker te blijven met hulp van liters koffie. In de Vre- denburg-banken werd zo onge veer gekampeerd door de le zende, luisterende, drinkende en etende poëzieliefhebbers. Pas na middernacht, gedurende de entr'acte van Michiel Borst lap, vielen de eersten in slaap op en onder hun jassen. Een zacht gesnurk begeleidde de jazzpianist en zij die na hem kwamen. Het is nou eenmaal een hele zit, deze poëzienacht. 011 :hters zijn net als jazz- Eikanten; ze doen wat niet laten kunnen. Of u ik het allemaal I1 chtig vinden wat ze :n, kan hen in eerste in- ntie niets schelen. Van s bundeltjes - die met geploeter in eenzame ikkamers tot stand ko- worden vaak maar alele honderden exem- ew ren verkocht. Eens per veranderen deze ekneusjes echter van pop- ris rren. Dat gebeurt gedu rfde de Nacht van de izie. Al weken van tevo- de Grote Zaal van denburg uitverkocht. Er dt gehandeld in poë- Dimdcls en poëzie-T- y "i. er s een poëzie-café een poëzie-markt. 10 cht jeroen de valk be? [J- uurlijk komen al die men- in hoofdzaak om hun hei- te aanschouwen en te be teren in de nacht van zater- op zondag. Bij deze twin- te 'Nacht', lag de nadruk op e eminenties. Hadden er wat meer jongeren moeten s, z( „Ach, die jongeren moeten 3eï zeuren", vond Jean Pierre I ne rie. „Ze krijgen al genoeg dacht van de media. Laat op a avond als deze de ouderen lÜFeens aan het woord." ïnentwintig dichters lazen tot half vier zondagochtend voor uit eigen werk en deden dat ieder op hun eigen manier. Gerrit Kouwenaar (77), een heer van stand met een grijze krulsnor, sprak over 'een don kere dag, een donkere wereld' en andere duistere onderwer pen. Hij deed dat met een plechtige, fraai getimbreerde stem die helaas maar ten dele verstaanbaar was. Iedere t en iedere s werd door de verster king en de akoestiek onbarm hartig benadrukt. De 88-jarige Adriaan Morriën stond gebogen op het papier te turen en gaf blijk van belangstelling voor het vergankelijke. Een van zijn ver zen heette 'Weduwnaar'. Hierin constateerde hij: „Sinds mijn vrouw is overleden, woon ik al leen met de muizen." Kort na zijn vrouw ging namelijk ook de poes dood. Hij kreeg er een overweldigend applaus voor. Hugo Claus is 71 jaar en net zo grijs, wat hem er niet van weerhield een ernstige lofzang te houdenop geneugten van vleselijke aard. Daarbij wist de bejaarde Belg woorden als 'kont' en 'tieten' zowaar een onthechte klank te geven. Ook de in zijn columns zo jolige Remco Campert hield het ern stig, met een breekbaar stem metje en veel stiltes. Wat een somberheid. „Niets aan te doen", zei Hanny Mi chaelis (78) in de artiestenfoyer. Goede gedichten zijn nu een maal somber. „En vooral die van mij." Ze dicht al meer dan vijftig jaar over de dood, ver gankelijkheid en ontgoocheling. In de artiestenfoyer zaten de beschaafd drinkende poëten el kaar moed in te spreken. Er heerste een collegiale atmos feer, waarin literaire scheidslij nen werden genegeerd. Rawie liep er rond met een dienblad vol glazen en sloeg zijn collegae amicaal op de schouder. Mi chaelis had geen behoefte aan een opbeurend woordje. „Ik heb al jaren geen planken koorts. Vroeger wel. Toen ik Schrijver/dichter Remco Campert heeft een gezellig onderonsje met collega Anna En- quist. foto anp/ml- chael kooren

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15