Kinderopvang e jeugdsoos samei Het 'happy hour' is als de drank zelf: stoppen lukt niet Gaskachels ontploffen i 'voorbeeldwijk' Veldzic Zeven ton voor Jeroenstoren Duin Bollenstreek Katwijk v regels voo Havengel Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-6128030 MAANDAG 13 MAART 2000 Beroering onder bewoners Valkenburgse nieuwbouwhuize i; Gaskachels in een aantal wo ningen in de Valkenburgse nieuwbouwwijk Veldzicht functioneren niet naar beho ren. Als gevolg van een gebrek kige luchtaanvoer hebben zich inmiddels al vijf ontploffingen voor gedaan. Onder de bewo ners is daarover veel onrust en beroering ontstaan. Aannemer Van Rhijn Bouw uit Katwijk heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. De wo ningen van Veldzicht zijn ge bouwd met duurzame materi alen. De wijk is ook een voor beeldproject voor duurzaam en energiezuinig bouwen. Volgens installateur Bogro uit Oudewater is de aanwezig heid van water onder de wo ningen de oorzaak van het probleem. Woningen in Veld zicht beschikken niet over een kruipruimte. Onder de woning ligt wel een drainage om het overtollige water af te voeren, maar het systeem werkt nog niet naar behoren. „Als dat nog niet is verholpen, kan er van een goede luchtaanvoer geen sprake zijn. De aanvoer staat vol met water", zegt woordvoerder Kleinveld van Bogro. Het bedrijf heeft de bewo ners van de laatst opgeleverde blokken aangeraden om de ka chel uit te laten om ontplof fingsgevaar te voorkomen. Dat betekent overigens niet dat de bewoners in de kou zitten, want de woningen in Veldzicht hebben twee verwarmingssys- temen. Een gaskachel van het merk Dru voor de woonkamer en een cv-installatie voor de keuken en bad- en slaapka mers. Bij M. Fasel, bewoner van een huis aan de Berenklauw, is de kachel pal na de oplevering ontploft. De waakvlam was uitgegaan. ,,Ek probeerde de boel weer aan de gang te krij gen, toen ik een knal hoorde. Gelukkig heb ik mijn hoofd af gewend, anders had ik glas in mijn gezicht gekregen." Bij haar broer aan de Honinglda- ver gebeurde ongeveer hetzelf de. Het ontploffingsi houdt de gemoederen de bewoners in Veldzii zig. „Ik ben als de dot een ontploffing", zegt e woner. „Als je hooit dai je buurman een ontplo geweest, dan kijk je rijgt het advies om de chel niet in één keer hoogste stand te zette dergelijke adviezen niet vrolijk. Ik heb al tal keer geklaagd bij de lateur, maar ze doen aan." De bewoonster is den over het systeem gaskachel. „Het is bij y warm te krijgen. Ik ha< 7* radiatoren in mijn hi gehad, maar ik had voor het zeggen." Ande u woners daarentegen 25 tevreden over de gaskai zeggen geen problem IS hebben met het verwr systeem. Directeur H. van aannemer Van Rhijn wilde vanmorgen geen mentaar geven. thi v; ai dei tL ho ran doe Noordwijkerhout bouwt nieuw pand aan Viaductweg Schoonmaak Katwijkse Zuidduinen katwuk De Katwijkse Zuidduinen worden nog dit jaar vrijge maakt van cyanide. Dit gif zit in het puin dat tijdens de Tweede Wereldoorlog in de duinen achter de voetbalvelden van Quick Boys is gestort. Het hele terrein wordt dit najaar afgegraven en schoongemaakt. Daarna kan de natuur daar weer z'n gang gaan. Dat het duinterrein vervuild is, is al jaren bekend. Wie het puin heeft gestort daarentegen niet. In 1980 besloot de provin cie dat de duinen moesten worden schoongemaakt. Uiteindelijk werd in 1993 de ergste vervuiling opgeruimd. Daardoor werd voorkomen dat het cyanide zich verder door het duin of via het grondwater verspreidde. Vervolgens is er jaren niets gebeurd. Dit najaar wordt het terrein compleet afgegraven en helemaal schoongemaakt. Er wordt pas in het najaar begonnen om de natuur, en met name de in de duinen broedende vogels, zo wei nig mogelijk te storen. De schoonmaak kost Katwijk een halve ton. De politiek praat woensdag over de plannen. Rijverbod voor dronken bestuurders noordwuk/noordwukerhout/LissEDe politie heeft het afgelopen weekeinde vier automobilisten een rijverbod opgelegd omdat ze te veel hadden gedronken. Een 27-jarige Rijnsburger reed in de nacht van zaterdag op zondag om half drie in de verboden rich ting de Noordwijkse boulevard op, waai hij werd aangehouden. Een 32-jarige Noordwijker slingerde zondagnacht op de Gladio lusstraat in zijn woonplaats zodanig van de linker- naar de rechtrijstrook, dat hij van de politie een ademanalyse moest on dergaan. De derde dronkaard werd in de nacht van zondag op maandag om twee uur op te veel alcoholgebruik betrapt tijdens een controle op de provinciale weg N206 in Noordwijkerhout. Ook in Lisse, op de Heereweg ter hoogte van restaurant De Nachtegaal, werd tijdens een verkeerscontrole een dronken rij den aangehouden. Een 21-jarige Haarlemmer had te diep in het glaasje gekeken. Zilverwerk gestolen bij inbraak runsburc Bij een inbraak in een huis aan de Johannes Post- straat in Rijnsburg is in de nacht van zaterdag en zondag zilver werk gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een raam aan de achterzijde van het huis open te breken. De politie kon van morgen geen mededelingen doen over de omvang en de waar de van de buit. Geen geld voor Lisses koor Excelsior lisse De christelijke gemengde zangvereniging Excelsior uit Lisse krijgt geen tien mille van de gemeente voor de aanschaf van nieuwe koorkleding. De leden van de vereniging, die vorig jaar het 90-jarig bestaan vierden, hebben zelf een even hoog be drag bijeen gebracht. Het bestuur van de vereniging had ge dacht een beroep te kunnen doen op de zogeheten 'kabelgel den'. Maar het koor vist achter het net. De aanvraag is namelijk te laat binnengekomen en het Lissese kabelgeld is inmiddels uitgegeven. Voor het geven van een gewone subsidie voelt het Lissese college van burgemeester en wethouders niets. Dat ge beurt alleen als de vereniging dusdanig in de financiële proble men komt dat opheffing dreigt. En dat laatste is volgens B en W zeker niet het geval. De zaak wordt woensdag besproken door de politiek. Dat gebeurt tijdens een vergadering van de commis sie welzijn. Blekerij ontsloten via Rijnstraat De nieuwe Katwijkse woonwijk De Blekerij krijgt een ontslui- tingsweg die uitkomt op de Rijnstraat. De nieuwe weg komt langs de woning Rijnstraat 129 te liggen, precies op de plek waar het nu nog veelal agrari sche verkeer uit De Blekerij op de Rijnstraat komt. Het Kat wijkse college van burgemees ter en wethouders heeft met deze keuze een eerder plan, een ontsluitingsweg die uitkomt op het kruispunt Rijnstraat/Callao- weg/Zeeweg, laten varen. Katwijk heeft het plan om het huidige weggetje uit De Blekerij dat aansluit op het drukke kruispunt Rijnstraat/Zeeweg af gewezen omdat de vrees be staat dat het verkeer vooral tij dens de middagspits te veel vertragingen gaat oplopen. Al leen als verschillende verkeers stromen op het kruispunt tege lijk mogen gaan rijden, is er een kans dat de files met name tij dens de spitsuren niet al te zeer oplopen. De onveiligheid op het kruispunt wordt echter wel veel groter door een dergelijke verkeerslichtenregeling. Het college van B en W kiest dan ook voor een vernieuwde weg langs Rijnstraat 129. Ver keer uit De Blekerij heeft vanaf dat punt goed zicht op de Rijn straat waardoor een relatief vei lige route ontstaat. De raads commissie ruimtelijke ontwik keling praat woensdag over het voornemen van het college. «j pp te Katwijk wil het in zijnde Havengebied nt den. Daarom wil de richtlijnen opstellen name winkeliers als ze of een rolluik aan deg len of hun winkelpui wijzen willen veranden In het Katwijkse Hav is veel aandacht bestee architectuur. Zo komi beetje Frans aandoend waar de winkels aan bogen van de arcade terug te vinden langs d puien en in de bedrijfs Katwijk wil niet dat straks een rommelt) doordat winkeliers bouwen of allerlei n tingen gaan ophangen dat er richtlijnen kom de winkeliers is dat 01 meent de gemeente, weten straks preciest en wat ze niet mogen. Overigens is het nit ame doeling dat alleen voo vengebied richtlijnen Op korte termijn vvot n' voor het centrum en|oerd dat op dit moment wordt vernieuwd, afs maakt. Daar staan w follei borden en reclame-uitfwa; volgens 0 woordvoerder 'niet al iekor zijn'. Daarna wordend de H voor de rest van het dorian steld. De Katwijkse spreekt woensdag de in een commissieverga jn bur Hen! ame niet :ond p". oerd door adio illei /as Gr< kor eH 'lan ote kra goed geïsoleerd waardo last voor de directe achterwege moet blij? het nieuwe onderkou nen straks ook veel me* teiten worden gehoul aan de Langevelderweg slechts één ruimte tem nieuwe pand een zaalfc een podium huiskamer en een kt lcH voor de jongerenweii willen het jongerenw wat beter gaan opzette ^1( E. Jellema van de Noordwijkerhout. Een studie heeft uitgewezen dat het ten het gemeentebestuur op heeft laten vallen, noeg is voor het gew rer bouw. Alleen de bes! r van de gronden, nu doeld voor openbaar) water, moet worden Daar buigt de commi^rrei ningszaken zich dt ide over. Op 6 april is er een tiebijeenkomst voor oü den. pdei rdt 'Bieroorlog' in Noordwijk duurt rustig voort De toren van de katholieke Sint Jeroenskerk aan de Van Limburg Stirumstraat in Noordwijk vertoont scheu ren in de buitenmuren. foto hielco kuipers noordwuk maarten dekker De commissie geldwerving van de katholieke Sint Jeroenskerk in Noordwijk-Binnen rekent op bijna 700.000 gulden subsidie van het Rijk voor het herstel van de scheuren in de kerkto ren. Het restauratieplan, waarin die subsidie is opgenomen, werd onlangs goedgekeurd door Monumentenzorg. De kerk moet het geld wel zelf voorschieten, omdat de subsi die vermoedelijk pas over een paar jaar wordt uitgekeerd. In september werd bekend dat het wegwerken van de scheuren in de westelijke toren wand ruim een miljoen gulden gaat kosten. De muur van de kerktoren vertoont al jarenlang grote scheuren. Die zijn ont staan door spanningen tussen de binnen- en de buitenmuren. Na een inspectie aan het bouw werk vorig jaar werd bovendien duidelijk dat er inmiddels ge vaar bestaat voor vallende ste nen. Daarom werd de voet van de toren afgezet met dranghek ken. Later dit jaar wordt begon nen met het uithakken van de scheuren, waarna nieuwe ste nen worden ingemetseld. Om de overige restauratie kosten te dekken doet de kerk een beroep op donateurs. Vori ge week begon een actie, waar bij Noordwijkers voor 25 gul den per stuk een of meer nieu we stenen kunnen aankopen. Onder het motto 'Draag ook uw steentje bij' hoopt de commis sie geldverwerving hiermee de resterende 450.000 gulden bin nen te halen. P. Onderwater, lid van de bouwkundige commissie van het kerkbestuur, schat dat de toren na de opknapbeurt weer 'een hele tijd' meekan. „Precie zer valt dat niet te zeggen. Bij minder oude kerken in de om geving zien we dat ze allemaal zeker vijftig jaar in goede staat blijven." Om te voorkomen dat het zelfde euvel zich nogmaals voordoet, worden in de Je roenstoren steunbalken in de muur gemetseld. Daarmee wordt de spanning tussen de binnenmuren en de buitenmu ren zoveel mogelijk verlicht. noordwukerhout Noordwijkerhoutse jongeren tot en met 16 jaar worden volgend jaar opgevangen in een nieuw onderkomen aan de Viaductweg/Duin en Dal. Daar wordt, tegenover de huidige peuterspeelzaal, een nieuw gebouw neergezet voor kinderopvang, buitenschoolse opvang en jeugdso- ciëteit De Plek. Hoeveel de nieuwbouw gaat kosten, is nog niet bekend. De aanbesteding van de bouw moet nog plaatshebben. hout wil een nieuw gebouw neerzetten op een stuk grond op de hoek van de Viaductweg en Duin en Dal. Daar krijgt de buitenschoolse opvang ruimte, maar ook de kinderopvang voor 0- tot 4-jarigen, die nu nog aan de Van Iersellaan of in De Schelft is ondergebracht. Onder hetzelfde dak komt ook ruimte voor de jongerensociëteit De Plek die nu nog gebruik maakt van een pand aan de Langevel- derweg. Dat onderkomen is niet zo geschikt voor jongeren werk onder meer omdat er geen goede geluidsisolatie is. Als er activiteiten zijn voor de jonge ren dan wordt gebruik gemaakt van een geluidsbegrenzer. Het nieuwe gebouw wordt roza van der veer Op dit moment maakt de kin deropvang in Noordwijkerhout gebruik van een aantal voorma lige noodlokalen van de Regen- boogschool aan de Van Iersel laan. Daar worden kinderen van 0 tot 4 jaar opgevangen. In vier leegstaande lokalen van de Victorschool is de buiten schoolse opvang voor kinderen van 4 tot 12 jaar gehuisvest. Uit recent opgestelde leerlingen- prognoses blijkt echter dat bei de scholen op korte termijn ex tra lokalen nodig hebben. Dan zou de kinderopvang op straat komen te staan. De gemeente Noordwijker- Het is de droom van iedere stapper. Tien bars en discothe ken naast elkaar die op prijs gaan concurreren. Maai- minis ter Borst wil er vanaf, en op De Grent in Noordwijk probeert burgemeester Van der Sluijs een einde te maken aan wat hij een 'bieroorlog' noemt. Tot nu toe zonder succes. 'Op jullie gezondheid', meldt de lichtkrant boven de dans vloer van The Champ, die op zondag van tien tot één uur twee drankjes voor de prijs van één geeft. Om negen uur loopt het er al aardig vol en wordt er nog 'gewoon' gedronken. De barman is niet bang voor de 'oorlog' die komen gaat. „Het stelt niet zo veel voor, hoor." Het hoogtepunt van de strijd was hier een maand geleden. Toen was zelfs de whisky gratis. „Wij hebben het niet nodig", beweert de barman in De Stip. „Als wij iets voor onze klanten willen doen, doen we dat an ders", zegt zijn bedrijfsleider P. Luiken. „Er komt verkeerd pu bliek op af', vindt L. Berend- sen, van Bar 't Deurtje. Toch is het met de 'happy hours' als met de drank zelf. De exploi tanten willen wel stoppen, maar het lukt ze niet. Of in elk geval niet allemaal. Volgens P. Beuk, eigenaar van The Champ, komt dat doordat zijn concurrent De Bob eraan vasthoudt. „Het hoort geen dis cussie te zijn. Hef is landelijk beleid, de gemeente is tegen, Horeca Nederland is tegen. En van de tien zaken, zeggen er hier ook negen nee. Maar als één ander het doet, zijn wij ge noodzaakt mee te doen." De Bob heeft happy hour van tien tot elf. „Hij kan het me niet verbieden", zegt eigenaar M. Arnoldus over collega Beuk. 'De Beuk erin', melden aanplakbil jetten. Die zie je als bezoeker pas als je al bijna binnen bent. En druk is het er tegen tienen nog niet. Als het hier al oorlog is, is het een koude. Geen grote troepenmachten, weinig bewe ging aan het front. De ongeveer honderd mensen binnen zijn eerder jong en mooi dan arm en dorstig. En met dat 'jong' valt het voor Noordwijkse be grippen ook wel mee. „Daar gaat weer iemand van twee me ter", zegt mede-eigenaar J. Ar noldus, om te bénadrukken dat zondagavondpubliek niet uit 'onze kinderen' bestaat. „Ze weet niet eens hoe ze 't op moet krijgen", wijst hij naar een meisje met twee mixen voor haar neus. Volgens zijn zoon zitten er hoofdzakelijk vaste klanten bin nen. „Negentig procent ken ik bij naam." Met andere woor den: de burgemeester mag langskomen - 'als hij dorst heeft' - maar er is niets aan de hand. „Bij elkaar lopen er mis schien vijf- zeshonderd man op De Grent op zondag. Iedereen probeert zijn eigen 'plukkie' binnen te halen. Een ander deelt misschien drankmuntjes uit, dit is mijn manier. Ik be moei me niet met hun beleid, dat moeten ze bij mij ook niet doen." Het laatste half uur van De Bobs happy hour wordt be hoorlijk benut. Het bier gaat in kannen van een paar liter, de appelwodka per fles. En dan krijg je er dus twee. Maar de dansvloer is nog net zo popu lair als de bar, de ingehuurde danseressen een minstens zo grote lokker als de drankprijs. Stomdronken of agressief is hier niemand. Toen Beuk gratis drank weg gaf, dat trok pas slecht volk aan, zegt Arnoldus junior. „En hij heeft happy hour op zaterdag middag, maar bij jonger pu bliek moet je het niet doen. Op zaterdagavond zou het een zooitje kunnen worden. Ook 's zomers doen we helemaal niks. Alleen in de wintermaanden, op zondag, is het toch wat ou der publiek." En als Borst het verbiedt? „Ja, dan wordt het een ander verhaal. Je moet niet iets doen dat verboden is, of dat overlast geeft." Geen bezoeker en geen ex ploitant klaagt. Dus of de oor log ook slachtoffers kent? Vol gens Beuk wel. „Op den duur zien ze misschien dat dit niet de goeie manier van concur rentie is. Het is niet zo moeilijk om met een prijsverlaging mensen weg te lokken, maar het getuigt niet van originaliteit. En de verkeerde mensen wor den gestimuleerd om veel alco hol te gebruiken." Dat hij zelf twee avonden gra tis schonk was 'om een signaal Beuk is nu in afwachting van mee, maar noodgedwongen. En zaterdagmiddag is in de hele te geven aan de gemeente', goed beleid. Tot die tijd doet hij op zaterdagmiddag dan? „Ja, wereld happy hour." Happy hour in de Noordwijkse discotheek De Bob.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14